Vance reist naar Midden-Oosten Zwak begin van Europese top Raadsels rondom ramp met Maleisische Boeing Portugese regering over de economie Kabinetsformatie Suriname bijna rond Weer rust op Bermuda Geen werkelijke voorstellen Vier doden bij' brand Engeland Minderheidsregering van Mario Soares in gevaar DINSDAG 6 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet WASHINGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zal van 9 tot 15 december een reis door het Midden-Oosten maken, ter ondersteuning van de vredesinitiatieven van de Egyptische president Sadat. Dit heeft het State Department in Washington meegedeeld. Vance bezoekt Israël, Egypte. Jorda nië, Libanon en Saoedi-Arabië. Hij zou ook graag naar Syrië gaan, maar uit Damascus is nog geen antwoord ontvangen. De Amerikaanse minister vertrekt 9 december uit Brussel, waar hij deze week zal deelnemen aan de NAVO- conferentie van ministers van bui tenlandse zaken. Egypte en Israël steunen de reis van Vance, aldus zegslieden van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. De Verenigde Staten hopen een brug te kunnen slaan tussen Egypte en de andere Arabische landen, die scherp gereageerd hebben op de reis van president Sadat naar Israël. Vance zou de andere Arabische landen wil len verzekeren dat Israël en Egypte LONDEN (AFP) Een rechter in Bristol heeft gisteren een verzoek tot aanhouding van premier Menachem Begin afgewezen. Het verzoek was afkomstig van James Sawyer, lid van het uiterst rechtse „nationale Front", die indertijd in het toenmalige man daatgebied Palestina bij de Britse po litie werkte. Als grond voor zijn actie had Sawyer aangevoerd de moord op twee Britse politiemannen in Palestina in 1947 die was toegeschreven aan de illegale joodse militaire organisatie Irgoen Zwai Leoemi, waarvan Begin des tijds de leider was. Sawyer zei nu pas tot actie te zijn overgegaan, omdat dit de eerste maal was dat Begin Groot- Brittannië bezoekt. Over de afwijzing van zijn verzoek verklaarde hij, te leurgesteld" te zijn. Hij gaf te kennen dat hij mogelijk vandaag in beroep zou gaan. Zondagmiddag hadden in Londen on geveer 100 aanhangers van het „Nati onale Front" een betoging tegen de komst van de Israëlische eerste-mi- nister. niet streven naar een afzonderlijk vredesakkoord. Syrië, Libanon en Jordanië en de Sowjet-Unie hebben afwijzend gereageerd op Sadats uit- Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De Europese Raad, het tweedaagse topoverleg van de regeringsleiders van de negen EG-landen leek gisteravond weer aan te stevenen op een teleurstellend resultaat. Verder dan een algemene discussie over de economische situatie zat er niet in en er was geen enkel voorstel op dit terrein. De voorstellen voor het voortbouwen werkt Schmidt viel een enkele keer Maleisische militairen dragen overblijfselen weg van de verongelukte Boeing 737. aan de economische en monetaire eenheid een idee van de huidige Europese commissie werden snel en vriendelijk uit de gesprekssfeer gehaald. De meeste EG-leiders pre zen het werk van de commissie maar lieten het stuk verder zoals het was. De discussie over de economische problematiek bracht, zo stelde de demissionaire Nederlandse premier Joop den Uyl gisteravond, voor het eerst aan het licht dat men unaniem van mening is dat de effectieve vraag te kort schiet en centraal stond daar bij hoe die vraag kan worden ver groot zonder de inflatie weer aan te wakkeren. Geredeneerd werd dat sinds de energiecrisis van 1973 de werking van de geldontwaarding on voldoende is opgevangen. Boven dien speelt daar nog mee dat door de afnemende bevolkingsgroei er een vermindering komt van de consump tie, terwijl de beroepsbevolking nog steeds toeneemt. Naast het betoog van commissie voorzitter Roy Jenkins dat de eco nomische problematiek meer in on derlinge samenhang moet worden aangepakt vielen de uitlatingen van de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt op. Deze waarschuwde ervoor de economische problemen te bestrijden door het geven van grote financiële injecties, een maat regel die de inflatie in de hand fel uit zoals bij de Ierse opmerking dat er de laatste vier jaar nauwelijks voortgang zat in de economische eenwording. „Waar zouden Ierland en Engeland zijn zonder de EEG", zo sneerde Schmidt, wiens woorden bij Dublin en Londen helemaal niet in goede aarde vielen. Schmidt zei overigens de Europese integratie niet te willen frustreren maar meen de wel dat Ierse kwesties als de bijdrage aan de EEG-begroting en het gemeenschappelijke landbouw beleid goed moeten worden geregeld voor nieuwe doelen worden gesteld. Opmerkelijk was ook de kritiek van Schmidt op de Verenigde Staten die hij verweet hun problemn met de dollar op West-Europa af te wen telen. Verbazing was er in het Nederlandse kamp over een mededeling van de Fransen dat hun president Valery Giscard d'Estaing een voorstel zou doen over een Europese aanpak van de misdaad en dan vooral van het terrorisme met inbegrip van het in stellen van de doodsstraf voor ern stige delicten. De president zou dit al tijdens de lunch aan de orde heb ben gesteld, waarbij de Nederlan ders zich tegen zouden hebben ver klaard. „Dat is allemaal volledig verzonnen. Er is in het geheel niet gesproken over misdaadbestrij ding," aldus de Nederlandse premier. nodiging voor de bijeenkomst in Cai ro, zodat er alleen vertegenwoordi gers van Egypte, Israël, de Verenigde Staten en de Verenigde Naties zullen deelnemen. De Israëlische premier Begin, die momenteel in Lmden verblijft toon- KOeaLA LOEMPOER (AFP) De ramp met de Boeing 737 van de Maleisische luchtvaartmaat- van Vance Hi) sprak de hoop uit dat schappij MAS, die zondagavond neer stortte in het zuiden van Maleisië, bleef gisteren een raadsel, de Amerikaanse minister de andere Waarschijnlijk zullen veel vragen nooit worden opgelost, buurlanden van Israël zou overreden om alsnog naar de conferentie ln Cairo te komen. Eerder verklaarde Begin in een vraaggesprek op de Engelse televisie dat Israël „natuur lijk" de Palestijnse Arabieren er kend en na een „eervolle oplossing" van hun probleem zoekt. „Natuurlijk erkennen wij de Palestijnse Arabie ren als een natie, net als de Israëli sche Arabieren. Volgens de wet heb ben wij twee naties. Natuurlijk, wij erkennen de Arabische natie en res pecteren de Arabische natie. Ons beleid is geheel gericht op het vinden van een positieve oplossing. Geef ons tijd". Begin bracht gisteren de dag in Lon den door met besprekingen met Joodse leiders. In een toespraak in een synagoge gisteravond ter begin van het joodse Chanoeka-feest waarschuwde hij dat Israël niet zal rusten tot dat elke Jood in de Sow- jet-Unie die naar Israël wil emigre ren de kans daartoe heeft gekregen. Volgens de onderzoekers bestaat er op twee punten zekerheid. Vast staat dat het toestel tijdens de vlucht van Penang naar Singapore via Koeala Loempoer van zijn koers is afgewe ken. Zeker is ook dat het in de lucht is ontploft voordat het neerstortte. De piloot heeft de verkeerstoren in Koeala Loempoer gemeld dat zijn vliegtuig was gekaapt. Maar hij heeft geen enkele aanwijzing gegeven wie de kapers waren. Eerst werd aange nomen dat het zogenaamde Japanse Rode Leger er achter zou zitten, maar iedere duidelijke aanwijzing daarvoor ontbreekt. De wrakstukken van de Boeing, die 93 passagiers en zeven bemannings leden vervoerde, liggen over een groot gebied verspreid. Dat bemoei lijkt het vinden van materiaal dat meer zou kunnen zeggen over de oorzaak van de ramp. De zogenaam de „zwarte doos" met de belangrijk ste vluchtgegevens was gisteren nog niet gevonden. Niemand van de in- er zich nu precies in het toestel heeft zittenden heeft de ramp overleefd, afgespeeld voor de fatale ontplof- zodat nooit duidelijk zal worden wat fing. LONDEN (UPI, Reuter) Op de Britse kolonie Bermuda was giste ren de rust weer gekeerd na drie dagen van ernstige ongeregeldhe den. De winkels die de plunderingen hadden doorstaan gingen maandag weer open. De onrust op Bermuda ontstond vrijdag naar aanleiding van de exe cutie van twee ter dood veroordeel de zwarten. De moeilijkheden liepen zo hoog dat de regering van Bermu da de hulp moest inroepen van Brit se troepen. De Britse minister van buitenlandse zaken David Owen moest gisteren in het parlement uit leggen waarom zijn regering had besloten dit weekeinde 200 man naar Bermuda te sturen. Daarbij moest hij ook ingaan op de oorzaak van alle moeilijkheden: de uitvoe ring van twee doodstraffen. Owen legde uit dat de Britse regering daar in feite niets aan kan doen sinds de resterende kolonies zich zoveel mo gelijk zelf besturen. Wel sprak hij zijn eigen afkeuring uit over de doodstraf. Hij riep de regeringen van de kolonieën op te bekijken of ook zij de doodstraf niet beter kun nen afschaffen. De Britse troepen bleven overigens gisteren nagenoeg onzichtbaar op Bermuda. Zij hoefden niet te wor den ingezet bij de handhaving van de orde in de straten van de hoofd stad Hamilton maar konden in de kazernes van Bermuda's politie blijven. Premier doet buitenlandse zaken Van onze correspondent PARAMARIBO De kabinetslormatle in Suriname is nage noeg rond. Het tweede kabinet-Arron zal bestaan uit twaall ministers, plus als nieuwtje voor Suriname twee staatsse cretarissen. LONDEN (UPI) - Bij een brand in het Engelse Cambridgeshire zijn gis teren een moeder en drie kinderen om het leven gekomen. Bij hun red dingspogingen kregen de militairen hulp van brandweerlieden, die hun staking even vergaten, maar het mocht niet baten. Na afloop van het drama legden woordvoerders van de stakende brandweerlieden uit dat ook onder normale omstandigheden de levens van de kinderen niet gered hadden kunnen worden. Daarvoor greep het vuur te snel om zich heen. De moe der had zichzelf in veiligheid kun nen stellen, maar zij weigerde het huis met haar kinderen te verlaten. Het aantal mensen dat bij branden om het leven ls gekomen sinds Jiet begin van de brandweerstaking is nu opgelopen tot 67. De staking duurt al vier weken. WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse diplomaat David Bruce is maandag na een hartaanval in Was hington overleden. Hij is 79 jaar geworden. Bruce was na 1949 am bassadeur in achtereenvolgens Pa rijs, Bonn en Londen. In 1970 en 1971 leidde hij de Amerikaanse dele gatie die onderhandelde over Viet nam in Parijs. In 1972 werd hij door president Nixon aangewezen als de eerste officiële Amerikaanse verte genwoordiger in de volksrepubliek China. Twee netelige problemen zijn opge lost door ze niet op te lossen. Er komen geen nieuwe ministeries van buitenlandse zaken en defensie. De premier en minister van algemene zaken zal de buitenlandse betrekkin gen blijven behartigen en voor de fensie komt er een speciale staatsse cretaris, die wordt samengevoegd met binnenlandse zaken. Dat ge beurt mede om te demonstreren hoe ernstig het Arron is met zijn belofte iets te zullen doen aan de sanering van het ambtenarenapparaat (nadat er overigens vlak voor de verkiezin gen nog een honderd nieuwe ambte naren waren benoemd mensen, die de plicht hebben om 's morgens om zeven uur op het ministerie te verschijnen en daarna de plicht heb ben zo snel mogelijk te verdwijnen omdat er voor hen niet eens een stoel en een bureau is. Er komt ook weer een echte minister van financiën. In de afgelopen vier Jaar heeft premier Arron waargeno men op financiën (en na de onafhan kelijkheid ook de buitenlandse za ken op zijn schouders genomen), maar nu komt er een full time-minis ter om op de centen te letten. Verdeling De twaalf ministerszetels zijn als volgt over de in de NPK samenwer kende partijen verdeeld: zes minis ters plus een staatssecretaris voor de NPS, twee ministers, plus één staats secretaris voor de Javaanse partij KTPI, twee ministers voor de rooms- katholieke PSV en twee ministers voor de Hernieuwde Progressieve Partij van Hindorie De KTPI behoudt het ministerie van landbouw, maar er is afgesproken dat de leider van de KTPI. Willy Soemita geen minister zal worden als hij in maart uit de gevangenis .wordt ontslagen. Hij zit daar op het ogenblik een straf vam één jaar uit wegens het als minister aannemen van smeergelden. H. A. E. Arron De Javaanse groep blijft overigens de zwakke stee in de coalitie van Arron. Er zijn nog heel wat KTPI-ers. die Soemita weer terug willen heb ben in de regering. Inmiddels heeft de Javaanse Pendawa Lima van So- mohardjo (die met vier zetels deel uitmaakte van het oppositieblok van Lachmond) zich zelfstandig in het parlement opgesteld om daar mee het oversteken naar de opposi tie van de drie KTPI-ers in de rege ringscoalitie van Arron wat gemak kelijker te maken. door Jan Halkes Bedelaars heeft Lissabon altijd gehad, maar de mensen die 's avonds de vuilnisbakken doorzoeken leken sinds een tijdje uit het straatbeeld te zijn verdwenen. Sinds een maand of wat zie je i ze weer. Zorgvuldig worden plastic zakken opengemaakt en het i zoeken naar bruikbare voorwerpen gebeurt grondig. Tegen mid- dernacht, vlak voor dat de vuilniswagens langs komen, is er in 1 Lissabons binnenstad heel wat los vuil om in te snuffelen. Het symboliseert de ernst van de Portugese crisis. De staat kan de ■oii nood van de minst bedeelden niet ids lenigen; de maatschappelijke onge- etr lijkheid waarbij de één afdankt wat H de ander zo graag wil hebben is blij- i O ven bestaan. :or De revolutie van 25 april 1974 heeft EJ wel een einde gemaakt aan het kolo nialisme maar de oplossing van het economische probleem bleef in een beginstadium steken. Portugal leek in 1975 hard op weg het Cuba van Europa te worden. Vooral in het zui den en in het industriegebied rond Lissabon werden boerderijen en be drijven bezet. De ondernemers, die al bij de eerste loonacties in 1974 de schrik om het hart sloeg, waren naar 2 het buitenland uitgeweken. Om een Di einde te maken aan de kapitaal- aa vlucht en de economische boycot vi werden de banken en de belangrijk- vi ste industrieën genationaliseerd. Onder de bescherming van de revo lutionaire militairen radicaliseerde het proces steeds verder in de rich ting van een soort radencommu- nisme. Onder de leuze „socialisme in vrij heid" begon de socialistische partij van Mario Soares op dat moment echter een kruistocht tegen dat com munisme. Door ingrijpen van de gematigde mi litairen kregen de burgerpolitici na 25 november 1975 vrij baan met Ma rio Soares en de socialisten als groot ste partij. Het „socialisme in vrij heid", uitgewerkt in een nieuwe grondwet van april 1976 zou de te genstellingen binnen de Portugese maatschappij moeten verzoenen. De genationaliseerde sector zou in vreedzame concurrentie met de par ticuliere ondernemers een economi sche systeem vormen, uniek in de wereld. Volgens de nieuwe grondwet moeten de genationaliseerde banken en zware industrie de motor zijn van de economie. Gedreven door een gro te medezeggenschap van de arbei ders in deze sector en volgens de lange termijn planning van de staat, zou Portugal op die manier in staat zijn de economische crisis te over winnen en een minimum aan wel vaart voor iedereen te garanderen. De communisten, nog altijd sterk in de vakbonden, waren bereid het ex periment te steunen. De christen democraten (CDS) niet. Zij stemden als enige partij in de constitionele vergadering tegen de nieuwe grond wet. De liberale PPD bleek een tu- pisch voorstander. Zij zouden zich later sociaal-democraten gaan noe men. Ook het Portugese volk zelf leek wel voor het experiment te voe- Minderheid len. De parlementsverkiezingen van 1976 gaven de socialisten en commu nisten samen een ruime drie-vijfde Lissabon is een arme stad. Vanuit dit soort wijken komen de mensen die 's nachts de vuilnisbakken weer doorzoeken. meerderheid,- waarvan een dikke twee-vijfde voor de partij van Mario Soares. Toch kon en wilde minister-presi dent Mario Soares met de commu nisten geen coalitie vormen. Een groot deel van zijn aanhang had Im mers voor de socialisten gekozen uit vrees voor een al te grote invloed van Moskou. Andersom was een coalitie met PPD of CDS uitgesloten, want dat zou de socialisten ongetwijfeld de steun van de arbeiders kosten. Aldus kwam het socialistisch min derheidskabinet tot stand. Parle mentair gezien zat de regering op rozen. Het leek uitgesloten dat de oppositie een front zou kunnen ma ken. Communisten links en PPD en CDS rechts verdragen elkaar als vuur en water. Maar het is de econo mie die het socialistisch experiment deed struikelen. Achterstand Door de koloniale politiek van de vroegere dictatuur zit Portugal met een ernstige achterstand op econo misch gebied. Herstructurering en sanering in vrijwel alle economische sectoren is nodig om op de buiten landse markt te kunnen concurre ren. Portugals belangrijkste bron van buitenlandse deviezen was tot nog toe naast het toerisme de export van werklozen; de spaarcen ten van de Portugese emigranten. Maar dat ls lang niet meer voldoende om het tekort op het betalingsbalans te dekken. Nu, twee jaar na de ge denkwaardige 25ste november zijn de reserves nagenoeg uitgeput en lijkt het bankroet dichterbij dan ooit. Om de onontbeerlijke buitenlandse leningen te verkrijgen moet de rege ring het economische recept volgen van het Internationale Monetaire Fonds. In dat geval zijn de Verenig de Staten, West-Duitsland en nog een aantal Westerse landen, waaron der Nederland bereid om op gunstige voorwaarden een lening van zeven honderdvijftig miljoen dollar te ver strekken. Maar de monetaire maat regelen die het IMF voorschrijft doorkruisen de planmatige economi sche aanpak die de socialisten voor ogen stond. De communistische partij voorziet catastrofale gevolgen voor de arbei dersklasse. Om de werkgelegenheid en een acceptable levensstandaard te garanderen willen zij de Portugese economie zoveel mogelijk bescher men; buitenlandes investeringen moeten streng gecontroleerd worden de import van overbodige luxe goe deren moet worden verboden. Met inzet van alle beschikbare ar beidsmachten en het half miljoen werklozen moet zoveel mogelijk zelf geproduceerd worden om in de eigen behoeften te vooralen. Dat betekent een economische sanering onder strenge controle van de staat, lang zaamaan en de armoede gelijkelijk verdeeld. Maar de rest van het parle ment voelt daar niets voor. Het Lijkt te veel op een terugkeer naar 1975. Twee vuren In zijn poging het socialisme met de vrijheid van onderneming te verzoe nen heeft Mario Soares zich zowel de vijandschap van de arbeiders als van de ondernemers op de hals gehaald. De communisten hebben afgehaakt toen de heraiertlng van de landher vorming, de terugkeer van vroegere eigenaars ln een groot aantal bedrij ven en vooral de dalende levensstan daard niet langer meer goed gepraat kon worden. Binnen de vakbeweging staan de communisten onder druk van kleine maar actieve linkse groe peringen die weinig boodschap heb ben aan het particuliere initiatief. Ook de liberalen en de christen-de mocraten hebben hun aanvankelijk milde houding laten varen. Met het verslechteren van de financieel eco nomische situatie eisten zij meter In vloed ih het regeringsbeleid. De regering staat ten slotte met de rug tegen de müur. Niet omdat de oppositie het eens geworden ls, maar omdat het ofwel de richtlijnen van het IMF moet volgen, ofwel het bankroet van de Portugese staat on der ogen moet zien. En de belangrijkste „richtlijn" van het IMF ls dat de regering het met de oppositie eens moet worden over de belangrijkste punten van de flnanci- eel-economlsche politiek. Twee we ken krijgt de oppositie de tijd om daarover met de regering tot akkoor den te komen. Maar de verschillende partijen waren al te veel ln hun eigen standpunten verstrikt geraakt. Ma rio Soares heeft nu de vertrouwens kwestie gesteld De uitkomst daar van ls nauwelijks meer te voorspel len. Dat wil zeggen: politiek gespro ken. Economisch gezien zijn de keu zemogelijkheden allang uitgeput. Over .socialisme en vrijheid" maken de Portugezen zich gèen illusies meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7