Wilde staking in Oss Merkwaardige haast minister Gruijters Aantjes wellicht fractievoorzitter 't Is een filter, 't Blijft een Camel. Visserijoverleg nauwelijks op gang Rij 25 km méér per volle tank. MobilO de olie die benzine bespaart. ennies moet je altijd bij je hebben. Geschil over parkeren: bedrijf biedt Geldrop half miljoen garantie BINNENLAND Werk neergelegd door 200 man tapijtfabriek mnof i Dmk op de maag? Kennies helpen direkt Oriëntatiereis Zuidmolukkers naar Indonesië Organisatie voor landbouw in derde wereld opgericht eerst m'n §oiulföidi§e opeten Bij uitwijken voor autoportier gedood Geen getuigen voor Folkerts Afschaffing van het beroep op de Kroon toch nog onverwachts DINSDAG 6 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet 3 OSS (ANP) Bij de tapijtfabriek Desseaux in Oss is gisteren een wilde staking uitgebroken. Volgens het Arbeidsmachtcomité Oss hebben tweehonderd werknemers het werk neergelegd. Oorzaak is een nieuw beloningssysteem waarbij de lonen in sommige gevallen achteruit kunnen gaan. De vakbonden hebben onlangs ingestemd met dit systeem. De stakers hebben gistermiddag ge weigerd met de directie te praten. Deze had zich bereid verklaard tot een gesprek op voorwaarde dat eerst het werk zou worden hervat. Het Arbeidersmachtcomité start van daag in Oss een steunactie. Ook zul len bij andere bedrijven pamfletten worden verspreid, waar de situatie bij Desseaux uit de doeken wordt gedaan. De stakers eisen een aanpas sing van het klassificatiesysteem dat AOVERTENTlE Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? W W Opgeblazen gevoel? S Vervolg van pagina 1 was alleen het regeerprogram aan de orde, vandaag de totaal-beoorde ling." aldus De Kwaadsteniet, voor wie die totaalbeoordeling negatief uitviel. Informateur Van der Grinten kreeg gisteren behalve van Van Agt en Wiegel ook van de andere fractie voorzitter uit de Tweede Kamer te horen hoe die fracties zich denken op te stellen tegenover het nieuwe kabinet. Van enkelen. SGP (drie ze tels). GPV (één zetel), BP (één zetel), en DS'70 (één zetel) kreeg de infor mateur wat genoemd wordt beperk te gedoogsteun voor het kabinet toegezegd: Men zal het kabinet steu nen tenzij het eigen verkiezingspro gram niet gevolgd wordt. Daarmee heeft het te vormen kabinet dus parlementaire steun van zeventig Kamerleden, en gedoogsteun in meerdere of mindere mate van der tien Kamerleden. In delen van het CDA ontstond gis teren irritatie over het feit dat de informateur de mate van steun bij de splinter-partijen ging peilen. Bij de gedogers vroeg men zich af of de mate van hun loyaliteit wellicht werd beproefd. Bovendien vreest men dat bij steun van de kleine rechtse partijen het beleid verder naar rechts zal worden afgebogen. De PvdA en D'66 en de kleine linkse partijen lieten weten het CDA-VVD kabinet te zullen bestrijden. Fractievoorzitter In WD en CDA zijn inmiddels de bewegingen begonnen ter verkrij ging van een nieuwe fractievoorzit- i ter. nu zowel Van Agt als Wiegel het kabinet ingaan. In de WD denkt men vandaag al de nieuwe fractie voorzitter bekend te kunnen maken. De huidige voorzitter Wiegel en vice- voorzitter Tuijnman ontvingen alle fractieleden apart om te horen wie zij als nieuwe fractieleider zouden willen zien. Bij die persoonlijke con- sultaties leek het fractielid Riet kerk, voormalig staatssecretaris so ciale zaken, hoge ogen te gooien. Een andere mogelijke kandidaat. Koning, deed niet mee. omdat hij staatssecretaris van binnenlandse zaken wordt. Bij het CDA is de situatie minder duidelijk, maar het lijkt steeds waarschijnlijker dat Aantjes on danks zijn stem tegen het regeerpro gram toch de nieuwe fractievoorzit ter wordt. Dat wordt echter pas uit gemaakt als het nieuwe kabinet er eenmaal is. Aantjes zelf erover: „Het is primair een zaak van de fractie. De fractie moet eerst beslissen wat zij wil". Voor Aantjes staat wel vast dat hij het fractievoorzitterschap zal waarnemen zo gauw Van Agt formateur wordt. Daardoor moet Aantjes vrijwel zeker ook aanstaan de zaterdag op het CDA-congres het politieke beleid van de fractie verde digen. Kandidaten Intern werkten Van Agt en Wiegel gisteren druk aan de kandidaturen voor de zestien ministersposten, ter voorbereiding van de definitieve for matie, die Van Agt deze dagen ter hand zal nemen. Van Agt sprak gis teren over de kandidaten wel lang durig met de partijvoorzitters van CDA. KVP, ARP en CHU. Hieronder volgen de departementen met de genoemde kandidaten, met daarbij vermeld in welke mate die kandida turen definitief zijn. Algemene zaken: tevens premier, Van Agt (definitief) KVP; CRM: me vrouw Gardeniers (vrijwel zeker) KVP; Justitie: De Gaay Fortman sr (vrijwel zeker) ARP; Wetenschaps beleid: Wattel (vrijwel zeker) CHU; Sociale zaken: Albeda, ARP, Goud zwaard (AR) of Lubbers (KVP); Fi- nancién: Andriessen (KVP) of Lub bers (KVP); Defensie: Andriessen (KVP) of Kruisinga (CHU); Ontwik kelingssamenwerking: Kruisinga (CHU) of Lubbers (KVP); Volkshuis vesting: Peijnenburg (KVP) of Wes terterp (KVP). Landbouw: De Ko ning (ARP) of Van der Stee (KVP). Voor de WD: Binnenlandse zaken, tevens vice- premier: Wiegel (definitief); Verkeer en waterstaat: Tuijnman (zeker); Economische zaken: Van Aardenne (zeker); Onderwijs: Pais (zeker); Bui tenlandse zaken: De Hoop-Scheffer, ambassadeur in algemene dienst (vrijwel zeker). Volksgezondheid en milieuhygiëne: wellicht Muntendam Jr, maar bezet ting hangt af van de vraag of minis ter een milieu- of volksgezondheids- specialist moet zijn. ADVERTENTIE volgens het Arbeidsmachtcomité op 1 Januari ingaat maar naar de directie zegt pas op 1 oktober volgend jaar. De stakers willen on dermeer dat er een garantie moet komen dat de arbeiders niet in loon achteruit gaan. Ook vinden zij dat werknemers die inmiddels al zijn veroordeeld en in een lagere klasse zijn ingedeeld, in een hogere moeten komen omdat ze anders volgende maand minder zullen verdienen. Tot slot zijn de stakers van mening dat er een ander beoordelingssysteem moet komen. De Indeling in lagere klassen is vol gens een woordvoerder van Des seaux het gevolg van de structurele problemen waarmee de textielindu strie en met name de tapijtweverij te kampen heeft. „Wij voelen niets voor gedwongen ontslagen. Daarom vin den intern een aantal verschuivin gen plaats. Vervangend werk kan echter niet altijd gevonden worden in dezelfde loonklasse", aldus de woordvoerder. Volgens hem hebben slechts 150 mensen maandag het werk neergelegd. Bij Desseaux wer ken in totaal 400 mensen. Gesprek Vanmiddag is er een gesprek tussen de directie en vertegenwoordigers van de vakbonden. De bonden heb ben de directie wel laten weten „er weinig voor te voelen na afloop met lege handen naar de werknemers te moeten", aldus G. Hendrix van de Industriebond NKV. De vakbonden hebben onlangs wel iswaar ingestemd met het nieuwe klassificatiesysteem maar bij de di rectie ook aangedrongen op een zo geleidelijk mogelijke afbouw van het Inkomen wanneer een werknemer er eventueel op achteruit zou gaan. GELDROP (ANP) - Het internatio nale transportbedrijf De Rooy BV uit Geldrop is bereid een half mil joen gulden op een bank te storten en dat geld verbeurd te laten verkla ren wanneer het na 1 mei volgend jaar een stuk grond in Geldrop nog als parkeerterrein gebruikt. Het bedrijf houdt zich voornamelijk bezig met het vervoeren van nieuwe personenauto's en trucks van Euro pese fabrieken naar Nederlandse ga rages. Daarvoor heeft het de be schikking over het parkeerterrein in Geldrop. Midden volgend jaar hoopt De Rooy te kunnen verhuizen naar een industrieterrein. Vóór die tijd is uitbreiding van de parkeermogeüjk- heden echter noodzakelijk. Het internationale transportbedrijf, waar ongeveer 230 mensen werken heeft nu 4,5 hectare parkeerterrein in gebruik. De uitbreiding betreft een stuk grond van 3,5 hectare dat ook eigendom is van het bedrijf. Vol gens De Rooy is die uitbreiding drin gend nodig. Nu mag het terrein waarop de par- keeruitbreiding moet plaatsvinden volgens een bestaand bestemmings plan daarvoor niet worden gebruikt. B. en W. van Geldrop lieten onlangs weten over te zullen gaan tot poli- tiedwang wanneer het bedrijf er toch auto's zou parkeren. Om dit te voor komen spande het bedrijf een kort geding aan, dat onlangs in Den Bosch werd behandeld. Woensdag komt de president van de Bossche rechtbank naar Geldrop om de ver schillende terreinen zelf te bekijken. Pas daarna zal hij uitspraak doen. Volgens het bedrijf weigert de ge meente mee te werken aan een tijde lijke oplossing van het parkeerpro bleem, omdat men „kennelijk bang is dat we er na 1 mei volgend jaar nog gebruik van zullen maken." Die vrees is volgens het bedrijf volkomen ongegrond. „Besprekingen om elders gronden aan te kopen op een indu strieterrein zijn in een vergevorderd stadium. Daarbij hebben we ver schillende alternatieven op het oog. Binnen enkele maanden zijn we uit Oeldrop verdwenen." Wanneer het Geldrops gemeentebe stuur ln wil gaan op het voorstel van het bedrijf wordt het kort geding alsnog ingetrokken. B. en W. van Geldrop hebben daarom besloten de raad te horen over deze kwestie. For meel ls dat niet nodig; het college heeft zelf de bevoegdheid al dan niet politiedwang toe te passen om te voorkomen dat gronden anders wor den gebruikt dan in het bestem mingsplan staat aangegeven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Begin volgend jaar gaat een groep Zuidmolukkers uit Nederland naar Indonesië voor een oriëntatiereis. Daarbij zullen ook de Zuidmolukse eilanden bezocht worden. Ook de co-voorzitter van de door de regering ingestelde gemengde com- missle-Köbben. de heer L. C. Man- touw uit Tiel zal de reis meemaken, maar „dan toch in de eerste plaats als Zuidmolukker en niet als lid van de commissie", zei hij gisteren. Andere leden van de groep zijn vol gens het plan onder andere de heren Kuhuwael, Metekohy en Manu- hutty. Een definitief reisplan is er nog niet. Er moeten eerst nog heel wat moei lijkheden in het organisatorisch vlak worden overwonnen. De Indo nesische ambassade werkt echter van harte mee bij het vinden van een oplossing voor de moeilijk heden. Het initiatief voor de reis is niet door de Zuidmolukkers zelf genomen. De besprekingen daarover zijn „via het ministerie van CRM" op gang gekomen. Finland vierde gisteren voor de zestigste maal onafhankelijkheids dag. Dit geschiedde onder meer met een receptie van president Kekkonen, die hier gelukwensen in ontvangst neemt van prins Claus, die namens Nederland naar Helsinkik is gegaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Met een beginkapi taal van één miljard gulden gaat deze maand een nieuwe internatio nale organisatie aan de slag om de landbouw in de derde wereld te ver beteren. Vooral de allerarmsten in de ontwikkelingslanden moeten baat hebben bij het werk van het IFAC (International fund for agri cultural development). De Neder landse regering heeft zich zeer beij verd voor de oprichting ervan. De IFAD krijgt een opzet, die nieuw ls voor Internationale organisaties. De drie groepen aangesloten landen (olieproducerende, westerse en ont wikkelingslanden) krijgen een gelijk stemrecht ln de nieuwe organisatie. Daarmee wordt het stemrecht niet langer gekoppeld aan de hoeveel heid geld, die de deelnemers hebben ingebracht, aldus prof. W. Tims, het Nederlandse lid in de IFAD-raad van bewindvoerders. Tims, die nu verbonden is aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, was eerder werk zaam bij de wereldbank. De IFAD zal, ln de huidige plannen, niet langer dan drie Jaar bestaan. Jaarlijks kan een bedrag van ruim driehonderd miljoen gulden uitge trokken worden voor landbouwpro jecten in de derde wereld. Dat is een bescheiden bedrag op het totaal van circa vijf miljard gulden, dat dit Jaar door rijke landen en internationale organisaties wordt besteed aan landbouw ontwikkeling in de derde wereld. De eerste aanvragen voor IFAD-steun zijn al ontvangen. Rome wordt de (voorlopige) vesti gingsplaats van de organisatie AOVERTENTlE het vers gebraden K) minuten haantje van Herman Kramer. Joure 't ligt bi| de vleeswaren BRUSSEL (ANP) - Op de eerste dag van het EG-visserijoverleg zijn de negen lidstaten nog niet verder gekomen dan de inventarisatie van hun standpunten. De ministers van landbouw hebben onderling overleg gepleegd en aan het einde van de middag moesten zijn om de beurt bij hun voorzitter, de Belgische minister Humblet komen om hun standpunt MAASTRICHT De 42-jarige P. H. Houben uit het Limburgse Eijsden is gistermiddag in Maastricht om het leven gekomen toen hij met zijn fiets onder een vrachtauto terecht kwam. De man moest uitwijken voor een plotseling openslaand por tier van een auto en verloor daar door het evenwicht. uiteen te zetten. Pas vandaag zullen de negen bewindslieden een plenaire vergadering houden. Het gaat bij het visserijoverleg om twee hoofdzaken. Ten eerste de mate van vangstbeperking en de verdeling van de overblijvende schaarse vis. In de tweede plaats is er het conflict tussen Engeland en Ierland ener zijds en de andere staten aan de andere kant over territoriale wate ren. Engeland en Ierland willen voor zich zelf een visserijzone van 50 mijl uit de kust houden. De anderen zijn daar tegen. Met erg hoge verwachtingen is al thans de Nederlandse delegatie niet naar de conferentie getogen. Men zit een beetje in een vicieuze cirkel, von den Nederlandse kringen in Brussel maandag: Met het beleid naar bui ten toe komt men niet verder door dat het interne beleid nog niet klaar is en Intern komt niet klaar doordat ADVERTENTIE men niet weet wat er naar buiten toe gaat gebeuren. Er zijn de afgelopen weken, ter voorbereiding van deze ministerraadsvergadering wel al veel gesprekken achter de schermen ge voerd. maar grote vorderingen zijn daarbij niet gemaakt. Meer over het visserijoverleg op pagi na 15. UTRECHT (ANP) Het Ziet er naar uit, dat tijdens het proces tegen het RAF-lid Knut Folkerts geen getui gen k décharge voor de rechtbank zullen verschijnen. Van de zijde van de verdediging was gisteren nog geen getuige opgeroepen. Mr A. W. M. Wlllems uit Tiel. die Folkerts samen met mr P H. Bak ker Schut verdedigt, heeft dit ge zegd. Zoals gemeld hadden de raadslieden wel een getuige k dé charge op het oog, maar volgens mr Wlllems ls deze Inmiddels al afge schreven. Folkerts staat terecht wegens moord en poging tot moord op twee Utrechtse politieagenten. Hij wordt ervan verdacht een brigadier van politie te hebben doodgeschoten en een hoofdagent zwaar te hebben verwond. AJle Nederlandse dagbladen zullen met Ingang van 1 janua ri 1978 hun abonnementsprij zen met 10 cent per week ver hogen. De minister van Economische Zaken heeft, op grond van de gestegen kosten, hiervoor toe stemming verleend. Met Ingang van 1 januari a s. worden de abonnementsprij zen als volgt: per maand per kwartaal per half jaar per Jaar 15.47 46.40 92.80 183.40 Wij verzoeken de abonnees, die hun abonnementsgeld via bank of giro overmaken, wel gebruik te maken van de ac cept-girokaart die hun wordt toegezonden. De nieuwe abon nementsprijs ls daarop aange geven. Met betrekking tot de abon nees. die een machtiging heb ben verstrekt tot automati sche periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of girorekening, zul len wij gaarne aannemen dat zij ermee akkoord gaan. als bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. De directie. ,,Ik kan nergens Rita's levertraan vinden door Hans Schmit DEN HAAG Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) legt een merkwaardige haast aan de dag waar het de afschaffing van het beroep op de Kroon bij bestemmingsplannen betreft. In de zomer van 1976 vroeg hij „op zeer korte termijn" een reactie op zijn plannen het kroonberoep af te schaffen, maar hij liet deze haast weer even rap varen toen hij op het nodige verzet stuitte. Afgelopen vrijdag legde hij het bijna verdwenen kabinet-Den Uyl in waarschijn lijk de laatste vergadering van de ministerraad toch nog onverwachts de afschaffing van het kroonberoep voor. Het kabinet ging op de valreep akkoord zodat Gruijters' omstreden plannen nu tot wetsontwerp zijn verheven. Het beroep op de Kroon is de laatste mogelijkheid in ver zet te gaan tegen een bestem mingsplan. In zo'n plan be paalt een gemeente wat er met een deel van het grond gebied moet worden gedaan: huizen, wegen, recreatie, na tuur enz. Wie het daar niet mee eens is. kan bezwaar aantekenen bij de gemeente raad en. wanneer de bezwa ren niet worden gehonoreerd, bij het provinciaal bestuur. De laatste mogelijkheid ls ten slotte de Kroon (de minis ter). die wordt geadviseerd door de Raad van State. Deze procedure vergt nogal wat tijd. Onbebouwde stuk ken grond moesten vaak Ja ren blijven liggen voordat er kon worden gebouwd. In mei 1975 kwam Gruijters tege moet aan de wens van veel bestuurders en bouwers en zei in de Eerste Kamer „de boom van de procedure wat te willen snoeien en wat krachtiger wortels te willen geven". Hij kreeg toen onder meer steun van de raad van advies van de ruimtelijke or dening. Toen hij in de zomer van 1976 met concrete plan nen kwam die hij (zo moge lijk) nog datzelfde jaar aan de Tweede Kamer had willen voorleggen, toonde dat ad viesorgaan echter de nodige twijfels. Weerstand Ook bij natuurbeschermers en Juristen riep het plan Gruijters om „nlet-zakelijk belanghebbenden" (dat wil zeggen: vooral natuur- en mi lieubeschermers) van het Kroonberoep uit te sluiten, veel weerstand op. Uit het jaaroverzicht van 1975 van de Raad van State bleek dat slechts tien tot vijftien pro cent van de bestemmings plannen aan het oordeel van de Kroon wordt onderworpen en dat van dat aantal zestien procent van niet-zakelljk be langhebbenden afkomstig ls. Dat betekent dat slechts ln 1.6 tot 2.4 procent van de gevallen van een kortere pro cedure sprake zou zijn. Ook het voorstel om. wanneer het kroonberoep (de takken) wordt afgeschaft, juist de in spraak (de wortels) te verster ken. vond geen weerklank: Inspraak en beroep zijn we zenlijk verschillende zaken, die niet naar believen tegen elkaar weg kunnen worden geschrapt. Minister Gruijters liet zijn haast schieten, waarna de zaak van het kroon-beroep nauwelijks nog in de open baarheid kwam. Tot vorige week vrijdag onverwacht de ministerraad akkoord ging met de voorstellen van Gruij ters. In deze nieuwe voorstel len zal de inspraak worden verzwaard, maar zal niemand meer (ook geen zakelijk be langhebbenden) zoals gedu peerde hulseigenaren) in be roep kunnen gaan bij de Kroon, behalve de inspecteur ruimtelijke ordening, een ambtenaar van de minister (die de Kroon is). Wie per soonlijk nadeel ondervindt van het bestemmingsplan kan nog terecht bij de wet- AROB, die iedere burger de mogelijkheid biedt ln beroep te gaan tegen een overhelds- beslisslng. Dit beroep ls ech ter alleen een Juridische toet sing. waarbij de vraag naar de redelijkheid van de over- heldsbeslissing achterwege blijft. Premier Den Uyl deed vrij dagavond een dringend be roep op de actiegroepen hun verzet te laten varen, omdat zou zijn gebleken dat in de meeste gevallen het beroep op de Kroon wordt ge- en misbruikt door mensen die de „belangen van de geves- tigden en de rijken vertegen woordigen". Dat zou tot de gedachte kunnen leiden dat de overheid met planologi sche beslissingen vrijwel al tijd de zijde zou kiezen van de zwakkeren in de samenle ving. hetgeen zonder meer onjuist is gezien bijvoorbeeld de verloedering van woonwij ken door het toestaan van de bouw van grote kantoren complexen. „ontslultingswe- gen" en andere grootschalige projecten op plaatsen waar die niet thuishoren. Dat vaak voorbij wordt ge gaan aan niet-materiële be langen. moge blijken uit het feit dat in de helft van de gevallen waarin natuur- en milieu-organisaties een be roep op de Kroon deden, zij ln het gelijk werden gesteld. Hierdoor werd bijvoorbeeld voorkomen dat hoge flats werden gebouwd aan de Waal en ln het open heideland schap van Geldrop. Het nieu we voorstel sluit geenszins uit dat gemeente en provin cie de zijde kiezen van bij voorbeeld projectontwikke laars. En dan staan de mach telozen bij planologische be slissingen nog machtelozer dan zij ooit stonden. Bevoegdheid In de voorstellen van minis ter Gruijters wordt ook de aanwijzingsbevoegdheid van de minister vergroot De mi nister kan met deze bevoegd heid een tegenspartelende gemeente, bijvoorbeeld wan- neer deze geen olieboringen in de duinen op haar grond gebied wil toestaan, verplich ten die toestemming toch te geven. Nu die bevoegdheid wordt vergroot, kan dat in de praktijk nog verstrekkender gevolgen hebben. Bij natuur beschermers bestaat de vrees dat bijvoorbeeld de gemeen- te Vlagtwedde kan worden verplicht radio-actief afval inr de grond op te slaan en dau' een kleine gemeente die niet*, wil groeien, mei' een groot aantal bouwvergunningen wordt opgezadeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3