Ondervragers van Biko gaan vrijuit PLO en Irak eisen totale boycot Egypte Anwar Sadat bezig met gevaarlijke schok-therapie Gesprek arm-rijk: Natte voetzoeker 'Schuld niet vast te stellen' Engeland verliest weer oude glorie Fafrikai GIRO 26655 Lauwe reactie op mislukking Onenigheid bij Palestijnen op top in Libië .rabieren gedwongen om in beweging te komen ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 7 PRETORIA (UPI, Reuter) Volgens de rechtbank in Pretoria is niet vast te stellen wie er verantwoordelijk is voor de dood van Steve Biko, de jonge zwarte Zuidafrikaanse leider die in september in gevangenschap stierf. Daarom hoeven er geen maatregelen te worden genomen tegen mensen van <le politie of justitie, die betrokken waren bij de gevangenhouding en ondervraging van Biko. Met deze uitspraak, die nog geen vier minuten duurde, maakte de recht bank een eind aan het proces dat irie weken heeft geduurd en dat loor de familie van Biko was aange- pannen tegen de politie. Enkele ren voordat dit vonnis bekend werd rresteerde de Zuidafrikaanse veilig- ïeidspolitie tenminste acht zwarten n Soweto. Alle acht hadden een rela tie met Steve Biko. Onder de gear resteerden zijn een broer en een neef van hem. De weduwe van Biko maakte een erg aangeslagen indruk na het horen van de gerechtelijke uitspraak. Zij was niet in staat commentaar te geven. Een advocaat van de familie Biko zei dat nog wordt bekeken of het zinvol is een civiele procedure tegen de Zuidafrikaanse staat aan te spannen. In zo'n procedure zou de familie schadevergoeding kunnen ei sen op grond van de stelling dat de dood van Biko is te wijten aan nala tigheid van mensen en diensten waarvoor de staat verantwoordelijk is. Tijdens het voorlezen van het vonnis was de rechtzaal overvol. Op de pu blieke tribune zaten tientallen zwar ten. Incidenten waren er echter niet, noch binnen, noch buiten de oude LONDEN (DPA) De „Crown Agents", een eerbiedwaardige instelling uit het rijke Britse verleden, zijn bankroet. De met veel prestige omgeven in stelling heeft door wanbeheer een verlies geleden van bijna een miljard gulden. Dat is vastgesteld in een onderzoek ddt door de regering was inge steld en dat bijna twee jaar heeft geduurd. Tegen de mensen die direct verantwoordelijk waren voor het slechte beheer zal een strafrechtelijke vervolging worden ingesteld. Dat deelde de Britse minister van ontwik kelingssamenwerking, Judith Hart, in het lagerhuis mee. Zij noemde de verliezen „een zwa re ramp". Parlementslid Den nis Skinner drukte zich wat krasser uit. De directie van „Crown Agents" bestond vol gens hem uit mannen „bij wie de plegers van de grote post- roof afsteken als gelegen heidsdiefjes". Crown Agents was vroeger nauw betrokken bi) de afwik keling van de economische en financiële zaken tussen de Britse regering en de kolo niën. De instelling was daar door erg invloedrijk. synagoge die als gerechtsgebouw dienst doet. Op straat hieven zwar ten leuzen aan als „zij hebben Steve Biko vermoord" en „onze zonde is dat wij zwart zijn". Geen bewijs Rechter Martinus Prins, die het ge rechtelijk vooronderzoek leidde, ba seerde zijn eind-oordeel op „gebrek aan bewijs". In de uitspraak die hij voorlas heette het dat „het beschik bare bewijsmateriaal" niet aantoon de dat de dood van Biko was veroor zaakt „door een handeling of ver zuim" van „enig persoon". De advocaat van de familie Biko (Sydney Kêntridge) had aangevoerd dat de dood was veroorzaakt door mishandeling en onvoldoende medi sche zorg daarna. In het lijkschou- ADVERTENTIE BEVRIJDINGSFONDS KOMITEE kZUIDELIJK^ Steun het volk van Zuid-Afrika Steun nu het ANC OA COSTASTR 88 AMSTERDAM Hanoi en Bangkok knopen diplomatieke betrekkingen aan BANGKOK (UPI) Vietnam en Thailand zijn overeengekomen am bassadeurs uit te wisselen, zo is in de hoofdsteden Hanoi en Bangkok bekendgemaakt. Minister van bui tenlandse zaken Oepadit Pachari- jangkoen van Thailand zei op een persconferentie in Bangkok te ho pen dat dit zo spoedig mogelijk zal gebeuren. LA PAZ De Boliviaanse presi dent, generaal Hugo Banzer, heeft voor de radio verklaard dat hij zich bij de presidentsverkiezingen van 9 juli volgend jaar niet herkiesbaar zal stellen. Volgens hem is dit be sluit een bewijs van zijn liefde voor het Boliviaanse volk. De militaire staatsleider verklaarde ook dat de verkiezingen „democratisch en vrij worden gehouden, onder toezicht van de militairen". wingsrapport staat dat Steve Biko is overleden aan hersenletsel. Volgens de politie had hij dat opgelopen tij dens een vechtpartij die was ont staan nadat hij tijdens het verhoor een woedeaanval had gekregen. Bij het proces van de afgelopen we ken bleek dat Biko geruime tijd naakt en geketend in zijn cel had gelegen. Hij was niet meer in staat geweest normaal te eten en sloeg wartaal uit. De politie had geoor deeld dat de gevangene zich aanstel de. De autoriteiten hadden er daar om ook geen bezwaar in gezien de gevangene, nog steeds naakt en ge boeid, over een afstand van meer dan duizend kilometer te vervoeren achter in een landrover. Volgens het nu gevallen vonnis gaan de hiervoor verantwoordelijke mensen echter geheel vrij uit. De namen van zes van de acht die gistermorgen vroeg in Soweto wer den gearresteerd zijn: Kaya Biko, Solomon Biko, Michael Jordaan, Mandia Kopo en de predikanten Ju lian Ntchekeng en Jeff Mosolane. Ntsieki Biko, de weduwe van de overleden zwarte leider Steve Biko verlaat het gerechtshof samen met haar advocaat nadat geoordeeld was dat er niemand voor de dood van haar echtgenoot verantwoor delijk is. TRIPOLI, LONDEN, JERU ZALEM (AP, UPI, Reuter) Palestijnse en Iraakse afge vaardigden hebben gisteren ge pleit voor een volledige diplo matieke en economische boy cot van Egypte. Zij deden dit op de eerste officiële zitting van een Arabische topconfe rentie van tegenstanders van de Egyptische president Sadat. Volgens Jasser Abdel Raboe, lid van het Uitvoerende comité van de PLO hopen de Palestijnen met deze op roep een stabiele basis voor het Ara bische Verwerpingsfront te hebben geschapen. De conferentie in Tripoli, bijeengeroepen door de Libische lei der Khadaffi, begon een dag later dan was afgesproken als gevolg van de late aankomst van de delegatie uit Zuid-Jemen. Aan het overleg ne men onder anderen deel de Syrische president Assad, de Algerijnse presi dent Boummedienne, verschillende PLO-leiders waaronder Jasser Ara fat, de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, George Habasj en een delegatie uit Irak. Donderdagavond hadden de diverse delegaties elkaar informeel ontmoet. Tijdens deze informele besprekingen zou de Syrische president Assad een matigende invloed hebben uitgeoe fend. Een Arabische waarnemer in Tripoll merkte op: „Assad is niet zo zeer gekant tegn Sadats strategie om een oplossing te vinden als tegen de manier waarop hij het heeft aange pakt. Het bezoek aan Jeruzalem was een vloek voor hem maar hij hoopt nog steeds dat hij Sadat zover kan krijgen dat hij zijn plannen herziet". De deelnemers aan de conferentie in Tripoli moeten een gemeenschappe lijke basis vinden in de vorm van een resolutie die ook door andere gema tigde Arabieren gesteund zal wor den. De Palestijnen en de Irakis lij ken echter op harde uitspraken te willen aandringen. De deelnemers aan de conferentie van Tripoli zullen zich ook over de volgende week in Irak geplande bijeenkomst moeten beraden. Zoals nu Assads rivaal, pre sident Bakr, niet naar Tripoli is ge komen om een ontmoeting met de Syrische leider uit de weg te gaan, zal Assad waarschijnlijk niet naar Bagdad gaan. De Sowjet-Unie heeft gisteren ge pleit voor consolidatie van de pro gressieve krachten in de Arabische wereld op een „anti-imperialistische basis". Moskou deed dit na afloop van een gesprek tussen president Brezjnjew en een speciale vertegen woordiger van de Iraakse president, Tarik Aziz. De afgezant uit Bagdad overhandigde Breznjew een brief van president Bakr. Aziz was de tweede afgevaardigde uit de Arabi sche wereld die deze week Moskou bezocht. Eerder had de Syrische mi nister van buitenlandse zaken be sprekingen in Moskou gevoerd. De Israëlische premier Begin is gis teren voor een vijfdaags bezoek in Londen aangekomen. Het is de eer ste buitenlandse reis van Begin sinds het bezoek van Sadat aan Jeru zalem. Na zijn aankomst drong Be gin aan op een „hernieuwing" van het handvest ondertekend door het Britse volk en het Joodse volk zestig Jaar geleden op de onvergetelijke 2e november 1917". Begin doelde hier mee op de Balfour verklaring, waarin de Joden een thuisland werd beloofd. Begins bezoek aan Londen zou oor spronkelijk twee weken geleden plaatsvinden maar moest in verband met de reis van Sadat naar Jeruza lem worden uitgesteld. Begins be zoek heeft ten dele een sentimenteel karakter. In 1947 zette Groot-Brit- tannië een beloning van tienduizend Engelse ponden op het hoofd van Begin, die toen leider was van de ondergrondse Irgoen Zwai Leoemi in Palestina. door Nico Kussendrager GENEVE Het mislukte gesprek tussen arme en rijke landen over een grondstoffenfonds doet denken aan een natte voetzoe ker: veel gesis, dat nu in het niets is uitgedoofd. Zekerder prijzen voor hun grondstoffen kunnen de ontwikkelingslanden on danks alle gepraat op hun buik schrijven. Ze hebben zelf opgebroken bij de onderhandelingen in genève, omdat verder praten geen zin meer had. De industrielanden bleven onwillig. Wie nu boze gezichten had verwacht bij Aziaten, Afrikanen en Zuidameri kanen. vergist zich. Het falen van het overleg waarvoor zij toch bijna hun ziel en zaligheid hadden verkocht deed hen schijnbaar niet veel. De Indonesische afgevaardigde Aliala- tas zei dat de ontwikkelingslanden nu zelf gaan bekijken wat de moge lijkheden zijn. Van felle kritiek op de rijke landen was echter geen sprake, noch van de kant van Salatas, noch van andere vertegenwoordigers van de Derde Wereld. Conferentievoor zitter Herbert Walker van Jamai ca hield de deur nog op een kier. Ook de sfeer op de voortijdige slot zitting was uitermate lauw. Geen uitvallen meer naar de industrielan den, zoals zo vaak in het verleden, maar het beleefd afsluiten van een volslagen mislukte conferentie. Geen dreigementen over een con frontatie, een botsing tussen noord en zuid, nu de industrielanden hun been stijf blijven houden. Het zou te maken kunnen hebben met de me ningsverschillen tussen de ontwik kelingslanden onderling. De derde wereld kan op het ogenblik geen vuist maken, zo lijkt het. A*^ TRIPOLI (Reuter) - De Arabische topconferentie van tegenstanders van Egyptes president Sadat, die in Libië wordt gehouden, dreigt te mis lukken gezien de interne Palestijnse tegenstellingen. Tijdens de eerste zitting van de con ferentie werden de hemelsbrede me ningsverschillen tussen gematigde en radikale Palestijnen overduide lijk. PLO-leider Jasser Arafat ver oordeelde Sadats reis naar Jeruza lem weliswaar in krachtige termen, maar gaf tegelijkertijd duidelijk te kennen dat hij voorstander is van een vreedzame oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. George Habasj. leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina eiste echter een sluiten van de rijen op basis van een „prin cipiële afwijzing van een oplossing door middel van onderhandelingen. Voor de eerste keer sinds 1974 zitten Arafat en Habasj aan een tafel. Het is ook de eerste keer sinds 1969 dat Habasj de Syrische president Assad ontmoet. In 1969 werd Habasj in Syrië voor extremistische activitei ten gevangen genomen. Assad was toen een hoge militair. Jamani Corea Alleen de secretaris-generaal van de Unctad (Wereldhandelsconferentie) Jamani Corea. maakte een aangesla gen indruk. Hij is de man geweest die de voorstellen voor een grond stoffenfonds op papier heeft gezet. De man die zich op Unctad-Nairobi (vorig jaar) en bij de herhalingsron: den dit Jaar sterk heeft gemaakt voor een fonds. Dat het er niet komt mag ook wel een teleurstelling heten. Want zo'n grondstoffenfonds is toch niet helemaal niets. Het zou de ont wikkelingslanden prijzen geven voor de grondstoffen die zij uitvoeren maar ook meer bedrijvigheid waar door zij er economisch sterker voor komen te staan. Het fonds had een peiler moeten zijn van wat heet de nieuwe economische orde, weer in het voordeel van de Derde Wereld. Na de oliecrisis, toen de ontwikke lingslanden sterk stonden, zijn zij daarover begonnen, maar die nieuwe economische orde lijkt verder weg dan ooit. Nu zet Je die natuurlijk ook niet op een achternamiddag in Ge nève in elkaar, maar de meeste indu strielanden zijn zelfs niet bereid de aanzetten te geven. Aan die nieuwe economische orde is twee Jaar gele den zelfs een bijzondere zitting van de Verenigde Naties gewijd. Minister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwer king) speelde daar een rol en heeft zich voortdurend achter de verlan gens van de ontwikkelingslanden ge steld. De afgelopen dagen in Genève hield Pronk zijn zwanenzang als be windsman voor ontwikkelingssa menwerking. Hij kon bij het overleg weinig anders doen dan 25 miljoen dollar toezeggen voor het geval zo'n grondstoffenfonds er toch nog eens zou komen, als blijk van goede wil. Vlak voor de slotzitting zei de minis ter nu niets meer te zien in compro missen tussen noord en zuid Verder praten over een grondstoffenfonds had ook volgens hem op dit moment geen zin meer. ioor James Dorsey CAIRO De Arabische wereld verkeert in een staat van verbijstering, woede en verwarring. President Sadat van Egypte heeft de realiteit van het conflict in het Midden-Oosten in een handomdraai op z'n kop gezet. Balancerend op de rand van de afgrond heeft hij zijn Arabische broerders voor het blok gezet. Sadat is vol zelfvertrouwen. Niets en niemand in de Arabische wereld kan hem ervan weerhouden zijn doel te bereiken. Hij weet zich door het Egyptische volk en de Egyptische strijdkrachten gesteund. Hij weet lat hij zich weinig van het gekrakeel n de overige Arabische staten hoeft an te trekken, mits zijn bankiers, de '.aoedi-Arabische oliesjeiks de geld- raan niet dichtdraaien. „De helft an alle Arabieren zijn Egyptenaren. gypte is het middelpunt van de rabische wereld. In dit gebied is er •en oorlog en geen vrede zonder gypte" zegt één van Sadats kabi- •tsleden. e nieuwe Egyptische koers dwingt e overige Arabische staten om voor- chtig te manoeuvreren. Sadats te enstanders bindt alleen het feit dat ij het niet met hem eens zijn, dat zij ijn bedoelingen wantrouwen. Maar lit is nauwelwijkselijks voldoende jm een hecht anti-Sadat-front te ormen. De rijen lijken zich te slui ten. maar de Arabische radikalen bewegen zich op glad ijs. Oude vijanden Interne tegenstellingen worden voorlopig in de ijskast gezet. In Tri poli is men gisteren begonnen zich te beraden over de vraag hoe de „capi tulatie" van Egypte moet worden voorkomen. Maandag gaat men in Bagdad met de beraadslagingen ver- Ier. Aartsvijanden zitten nu geza menlijk aan ep én tafel. De vraag is oor hoe lang? Kunnen de Iraki's or zich houden dat zij Assad geen r beter achten dan Sadat? Zal Volksfront-leider George Habasj het aan de kaak stellen van de meeheu- lende, weifelende en defaitistische houding van PLO-leider Jasser Ara fat achterwege laten? Zijn de Pales tijnse radikalen de dolkstoot van de Syriërs in Libanon vergeten? Hoe moet Egypte worden aangepakt zon der dat een volledig isolement een breuk met de Arabische wereld zal veroorzaken en tot een apart Egyp- tisch-Israëlische vrede zal leiden? Het wel en wee van de Arabische radikalen wordt door Syrië bepaald. Egypte wacht gewoon af. Uiteinde lijk zal men toch aan het langste eind trekken. „Wij zijn dit soort Ara bische reacties gewend. Het is een storm die bijtijds zal luwen. Wat nu gebeurt is niet erger dan wat er na de ondertekening van het tweede Slnai- akkoord gebeurde. Het zijn dezelfde Arabische landen en dezelfde kran ten die ons door de modder sleuren. Wij moeten het vuile werk voor de anderen en met name voor Syrië opknappen. Uiteindelijk zal Syrië toch ons voorbeeld volgen" zegt een Egyptische vice-minister. Verbaal geweld Syrië houdt alle opties open. Alle verbale geweld ten spijt keert men zich niet tegen het principe van een vreedzame oplossing van het con flict Onderhandelingen met Israël in Genève is nog steeds het doel. Voor de slagzin van Nasser, „wat ons door geweld werd afgenomen kan alleen door geweld worden hero verd", die nu de straten van Tripoli siert, koopt men niet veel. Er be- President Boumedienne van Algerije (links), PLO-leider Jasser Arafat en PLO-functionaris Salah Khalaf (achter Arafat) worden op het vliegveld van Tripoli door de Libische leider Khaddaffi verwelkomd. staan meningsverschillen met Egyp te maar het huwelijk tussen beide landen is niet verbroken. Syrië is in Tripoli omdat het nauwelijks een andere keuze heeft. Syrië is niet In staat om alleen tegenover Israël te staan. Voor de tweede keer in twee jaar heeft Egypte het voor het blok gezet. Syrië vreest dat het door een apart Egyptlsch-Israelisch vredesak koord in een onmogelijke positie zal worden gemanoeuvreerd. Maar aan hysterische taal en het opgeven van de optie op een vreedzame oplossing van het conflict heeft het geen be hoefte. Koning Hoessein van Jordanië heeft de positie van Assad nauwelijks ver gemakkelijkt. Na eerst z'n bewonde ring voor Sadats moed te hebben uitgesproken heeft hij zich, vermoe delijk op aandringen van Washing-' ton en Riad als bemiddelaar tussen Damascus en Cairo opgeworpen. „Assad moet nu dezelfde moed dur ven tonen als Sadat" oordeelt men in Cairo. Vasthouden aan het princi pe van vreedzame onderhandelin gen en tegelijkertijd flirten met Ara bische extremisten zou Syrië in het Isolement kunnen drijven. Ook een breuk in het opportunistische bond genootschap tussen Amman en Da mascus zou een isolement van Syrië In de hand kunnen werken. Bruggen en klippen Net als Assad ging Arafat alleen maar naar Tripoli bij gebrek aan andere mogelijkheden Herhaalde lijk heeft hij zich achter de Egypti sche president opgesteld en herhaal delijk dwongen zijn radicalere Pa lestijnse volgelingen hem om bij te draaien. Arafat wil de bruggen naar Egypte niet geheel afbreken. Net als Assad moet Arafat proberen de klip pen te omzeilen. Net als Assad voelt hij zich In het radicale kamp niet helemaal thuis. Maar hij is gedwon gen om voorlopig het spelletje mee te spelen. De ontwikkelingen hebben Arafat terug in de moederschoot van Da mascus geworpen. De risico's hier van zijn niet te berekenen. Met één klap is Arafat de hoeksteen van z'n strategie kwijt: het tegen elkaar uit spelen van de verschillende Arabi sche stromingen. Het is aan Arafat te danken dat de aartsvijanden Syrië en Irak nu aan één tafel zitten. Te elfder ure vloog hij naar Bagdad. Op zijn aandringen besloot het Hoge Commando van de Iraakse Baath-partiJ dat de „tijd gekomen was om regionale me ningsverschillen opzij te zetten en de grotere gemeenschappelijke be dreiging van het Arabische te be strijden. Vooralsnog echter bete kent het „opzij zetten van regionale meningsverschillen" niets meer dan een holle frase. Saoedi-Arabië Doorslaggevend voor de koers in de Arabische wereld is 8aoedi-Arabië. Syrische pogingen om Riad duide lijk partij te laten kiezen zijn mis lukt. Riad hult zich in stilzwijgen. Maar Egypte en Syrië slaan elkaar om de oren met tegenstrijdige Saoe- dische verklaringen. Aboe Maizer. officieel woordvoerder van de PLO. liet weten van Prins Fachd te heb ben gehoord dat Saoedi-Arabië „al les zal doen om de legitieme rechten van het Palestijnse volk te garande ren" en dat het zou proberen „door middel van een constructieve dia loog alles wat de Arabische wereld verdeelt en onze vijanden blij maakt uit de wereld te helpen". Ten on rechte verheugde Damascus zich op een Saoedische aanwezigheid in Tri poll. Met genoegen boorde Egypte deze Interpretatie van de Saoedi sche houding de grond in. Het Persbureau van het Midden- Oosten meldde dat Saoedi-Arabië en Koeweit een gemeenschappelijke bemiddelingspoging op touw zou den zetten. Bovendien, aldus het officiële Egyptische persbureau, zouden de oliesjeiks ervan „over tuigd zijn dat elke conferentie die in een opgewonden sfeer en emotio neel geladen zonder Egypte wordt gehouden, de zaak van de Arabische solidariteit niet kan dienen". De conferentie van Cairo is uitge steld. Bemiddelaars hebben nu wat ademniimte. De diplomatie vindt achter gesloten deuren plaats. Met touwtrekken in de Arabische we reld, het touwtrekken om 8yrië is op volle gang. De kaarten liggen in han den van de Israëli's. Israëlische flexibiliteit kan bepalend zijn voor het politieke klimaat in de Arabi sche wereld. 8adat heeft het Mid den-Oosten op z'n kop gezet Hij is voorlopig iedereen, de grote mo gendheden Incluis, een stap voor Z'n politieke toekomst ligt voor een deel in handen van premier Begin. De uiteindelijke opstelling van Sy rië zal In sterke mate door de Israëli sche flexibiliteit worden beïnvloed. Israël kan zich nauwelijks permitte ren om Sadat als een baksteen te laten vallea

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7