Rotterdam pakt huiseigenaar aan ambon Kritiek op rechter nog niet verstomd Ex-agent Agee moet Nederland verlaten J Snel even naar de boekhandel Nog geen akkoord bereikt met Brazilië Personalia Beslag op duizend wooneenheden HAVO-MAVO- leerling mag eindexamen doen in expressievakken nüindeboekhandel BEN VAN KAAM DOOR DE EEUWEN Handboek bij de bijbel Handboek Ti - _TWjk Over levering verrijkt uranium Museum mist elf schilderijen Pechiney moet afkoopsom van 4 min betalen Vooral de vos heeft het hard te verduren Chocoladerepen worden duurder Winterswijker na vier maanden in Turkije vrijgelaten VARA biedt excuses aan Fietser verongelukt HELP!!! Opnieuw giftig gas ontsnapt bij General Electrics Rente omhoog in België Rij 25 km méér per volle tank. M©bilD de olie die benzine bespaart. Werknemers bezet bedrijf kregen te weinig salaris VVD-Kamerleden willen betere vakantiespreiding Uitlatingen van Van Agt gelogenstraft ZATERDAG 3 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Na een gezamenlijke protestdemonstratie van ongeveer tweehonderd ontevreden huurders van woningen van de „krottehkoning" H. J. P. Fennis, ongeveer drie weken geleden voor diens villa in Wassenaar, is ook de gemeente Rotterdam tegen deze huizengigant in actie gekomen. Het gemeentebestuur heeft in verband met een schuld van ruim een miljoen gulden (achterstallig onderhoud dat in opdracht van bouw- en woning toezicht uitgevoerd werd) op 306 panden (ruim 1000 wooneenhe den) beslag gelegd. De huiseigenaar, die de rekeningen van de gemeente weigerde te betalen en de dwangbevelen in de wind sloeg, heeft dertig dagen de tijd om m beroep te gaan. Daarna kan de gemeente de 306 panden verkopen. Het Haagse advokatenbureau Bure- ma. Lely, Maris en Meyer dat de belangen van de heer Fennis behar tigt, antwoordde ontkennend op de vraag of hun cliënt van plan is zijn schuld bij de gemeente al dan niet in te lossen. „De rechter zal in deze zaak een uitspraak moeten doen," aldus de juridische vertegenwoordi gers van Fennis. Volgens een zegs man van het stadsbestuur had men gistermiddag nog geen reactie van de heer Fennis ontvangen. De huisei genaar zelf was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Op de hui zen rusten nog hoge hypotheken. Schulden De heer Fennis bezit in Rotterdam ongeveer 5000 woningen die voor het grootste deel in de oude wijken zijn gelegen. Hij is een van de grootste huisbazen van de Maasstad en is al meerdere malen met het gemeente bestuur in conflict geweest. Regel matig had hij grote schulden die hij lange tijd niet betaalde. Rekeningen van het Rotterdamse Drinkwaterlei- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voormalige agent Philip Agee, van de Amerikaanse geheime dienst CIA die sinds juli in ons land verblijft, wordt waarschijn lijk binnenkort uitgewezen. Dit om- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Leerlingen van de HAVO en de MAVO krijgen binnen kort definitief de mogelijkheid om een expressievak in hun eindexa menpakket op te nemen. Voorlopig moeten de scholen daar nog wel speciale toestemming voor hebben van de minister van onderwijs. Tot nog toe staat de examenregeling geen expressievakken toe, maar wel is er al een paar jaar mee geëxperi menteerd. Nu de experimenten zijn afgelopen heeft de ministerraad gis teren een wijziging van de examen regeling voorgesteld. Het ligt overi gens in de bedoeling, in de nabije toekomst de expressievakken als gewone keuzevakken in te voeren. ADVERTENTIE 2 de druk 158 tekst- en 24 fotobladzijden paperback f 16,90 weer zo n actueel ANTHOSboek van Uitgeverij In den Toren ADVERTENTIE 680 blz.. met 363 vierkleurenfoto's, 74 zwart/wit foto's. 20 grafieken. 68 situatiekaarten. Een boek van wereldformaat! bij de 840.000 ex. in tien landen verkocht. Riihpl Voor Nederland verschijnt nu de 3e druk reeds! Daarom tijdelijk tien gulden voordeel! Tot 1 januari 1978 geen f 59.90 maar 149,90 Een uniek boek Schitterende uitvoering Rijk aan informatie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Demissionair premier Den Uyl heeft gisteren ontkend dat er met Brazilië reeds overeenstemming is over de veiligheidsvoorwaarden, die moeten gelden bij levering van verrijkt uranium vanuit de' Almelose ultra-centrifugefabriek. ADVERTENTIE dingbedrijf en het GEB voldeed hij pas nadat de gemeente met een pro ces had gedreigd. Eerder dit jaar steunde het gemeentebestuur van Rotterdam een actie van huurders om verkapt sleutelgeld, dat de heer Fennis had berekend, via een proces terug te krijgen. Met name bij de Rotterdamse wet houder Van der Ploeg gaat de heer Fennis regelmatig over de .tong als een van de malafide huisbazen tegen wie de gemeente moe opboksen om stadsvernieuwingsplannen van de grond te krijgen. Er zijn bij de gemeente honderden klachten van bewoners van Fennis- huizen binnengekomen wegens ach terstallig onderhoud. Deze zullen worden onderzocht en waar nodig zal de gemeente de huiseigenaar aan manen de reparaties uit te voeren. Doet hij dit niet, dan zal de gemeen te opdracht geven het noodzakelijk onderhoud te laten verrichten. Veel woningen verkeren in zo'n slechte staat dat zij zonder reparatie onbe woonbaar verklaard moeten worden. De rekeningen zullen aan de heer Fennis worden gepresenteerd. Blijft hij weigeren ook deze te voldoen dan zal de gemeente nogmaals tot be slaglegging overgaan. Directeur Van Velzen wijst op de reproductie van het gestolen schilderij van Van Gogh, dat een waarde van 200.000 gulden vertegenwoordigt. DEN HAAG (ANP) Uit het kelder depot van het Haagse gemeentemu seum zijn elf kostbare schilderijen ter waarde van 450.000 gulden ver dwenen. Het zijn schilderstukken uit de Haagse school, van de drie broers Maris, Jan Toorop, Mondri aan, Isa&c Israëls en Vincent van Gogh. Alleen het schilderij van Van Gogh al vertegenwoordigt een waar de van 200.000 gulden. De diefstal kwam bij een inventari satiecontrole (eens in de drie weken) aan het licht. Wanneer de schilderij en zijn verdwenen is niet duidelijk. Ze worden in het depot opgeslagen, dat Agee met verhalen in de interna tionale pers over zijn verleden bij de Amerikaanse geheime dienst de bui tenlandse betrekkingen van ons land schade zou doen. Toen het ministerie van justitie af gelopen zomer aan Agee verblijfs vergunning verleende werd afge sproken dat hij zich op dit punt rustig zou houden. In een Engels blad The Leveller zou Agee deze voorwaarde echter toch genegeerd hebben. Volgens het ministerie van justitie zou Agee ook niet het voornemen hebben zich in de toekomst wel van publicitaire activiteiten te onthou den. Het ministerie heeft daarom zijn verblijfsvergunning die op 30 november afliep niet verlengd. Agee is inmiddels in beroep gegaan tegen zijn uitwijzing. Dit beroep wordt op 19 december behandeld door de adviescommissie van vreemdelingenzaken. Daarna zal de minsiter van justitie waarschijn lijk begin januari beslissen. VLISSINGEN Het aluminium- concem Pechiney Nederland in Vlis- singen-Oost moet een afkoospm van vier miljoen gulden betalen aan het Havenschap Vlissingen. Dit omdat het bedrijf een honderd hectare groot terrein, waarop het al vanaf 1969 optie had, toch niet wil aanko pen. Pechiney heeft alleen nog maar belangstelling voor een terrein van 24 hectare, dat aansluit op het ter rein dat al bebouwd is. Een deel van deze 100 hectare gaat naar de nieu we gas terminal Eurogas, die zich in Het Sloe gaat vestigen. Het Haven schap Vlissingen vindt het niet reëel om Pechiney ook voor deze grond een afkoopsom te laten betalen. Daarom heeft de afkoopsom van vier miljoen, na aftrek van 27 hecta re. bestemd voor Pechiney zelf en de 40 hectare van Eurogas, nog maar betrekking op de resterende 40 tot 45 hectare. Pechiney zal de afkoop som voor 1 januari 1978 moeten betalen. BERGEN Op vossen, zwarte kraaien, eksters, kauwen, houtduiven, konijnen en Vlaamse gaaien, wordt in Ne derland het hele jaar door jacht gemaakt, in de veronder stelling dat die dieren schade lijk zijn. Vooral de vos heeft het als gevolg van die activitei ten zwaar te verduren. Het dier kan zich nauwelijks handha ven in de vrije natuur. De Stichting kritisch faunabe heer heeft minister Van der Stee nu gevraagd om een wet telijke schoontijd, dat wil zeg gen een periode waarin de die ren ongemoeid worden gela ten. De stichting zet trouwens een vraagteken bij de bewe ring dat al deze dieren „scha delijk" zouden zijn. De stichting wijst er op dat dit nooit is aangetoond. In elk ge val zijn de genoemde dieren niet zo schadelijk dat ze het gehele Jaar door mogen wor den bestreden, zo zegt de stich ting. omdat ze niet het hele jaar door worden geëxposeerd, deelde direc teur Th. van Velzen van het museum mee. Er zijn geen braaksporen ge vonden, aldus de Haagse recherche, die gisteren met een onderzoek be zig was. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het laat zich aan zien, dat volgend jaar verdere prijs aanpassingen nodig zullen zijn voor chocoladerepen en -tabletten. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Cacao en Cacaoprodukten Vereni ging, de heer E. Roosegaarde Bis schop, tijdens zijn jaarreden. Hij merkte op. dat de prijsinflatie de consumentenprijzen voor repen en tabletten werden dit jaar tot zelfs 30 procent duurder ver boven het gemiddelde van alle voedingsmid delen ligt. Verwacht wordt hier nl. een stijging van 5 procent bij een totale groei van de voedingsmidde lenmarkt van circa 10 procent. Dat wil zeggen, dat chocolade sterk ach terblijft in marktontwikkelingen en afzet bij het totale voedingsmidde lenpakket. In dit verband sprak de voorzitter over een assortiments-versmalling in de branche. Een aantal traditio nele chocoladeprodukten verliest steeds verder terrein aan nieuwe of andere produkten zoals candybars. Dat de producent hiertoe gedwon gen wordt, aldus de heer Roosegaar de Bisschop, wil hij zijn aandeel in de afzet niet zien verkleinen, ligt voor de hand. Of de consument dit echter ook wenst is een andere vraag. Den Uyl wees gisteren op zijn weke lijkse persconferentie berichten als zou die zaak geregeld zijn van de hand. „Er is wel sprake van in begin sel aanvaarden van de door Van der Stoel gestelde voorwaarden door de Braziliaanse regering, maar#bij de praktische uitvoering daarvan lig gen nog belangrijke geschilpunten", aldus Den Uyl, die over de aard van die verschillen niets naders wilde aanduiden. WINTER6WIJK (ANP) - De Win- terswijkse scheikunde-student Dolf Bemer (26) is na vier maanden Turk se gevangenschap in zijn woon plaats teruggekeerd. Hij werd vast gehouden wegens vermeende autos mokkel. De student zegt het slach toffer te zijn geweest van een truc van een Pakistaanse autodief die hem in Oostenrijk een lift gaf. Deze liet de Nederlander af en toe rijden en zorgde er voor dat deze bij de Turkse grensovergang ook achter het stuur zat. Het stempel van die grensovergang in zijn paspoort zou Bemer later noodlottig worden. Na dat zijn ouders 8.000 gulden borg tocht hadden gestort werd de in Nijmegen studerende Dolf Bemer in vrijheid gesteld. Bemer heeft vier maanden in ver schillende gevangenissen in Turkije opgesloten gezeten. Zijn proces werd telkens om vage redenen weer uitgesteld, eenmaal omdat de rech ter met vakantie was en eenmaal omdat men vergeten had hem op de lijst van naar de rechter te brengen gevangenen te plaatsen, zo vertelde Dolf Bemer gistermorgen. Officieel dient zijn zaak nu in janua ri. Zijn vrijlating op borgtocht kwam tot stand na tussenkomst van het Nederlandse consulaat in Istan bul en na de storting van de 8.000 gulden. Bovendien moest nog 4.000 gulden advocatenkosten worden betaald. ADVERTENTIE HILVERSUM (ANP) - De VARA heeft de Bond tegen het vloeken excuses aangeboden voor het uit zenden van het liedje „Vloeken" in de „Sonja's goed nieuws show" van vrijdag 25 november. Met het volgens de VARA „min of meer satirische" liedje, waarin de betrekkelijkheid van alle opwinding rond een actie tegen het vloeken tot uitdrukking moest komen, werd een programmaonderdeel afgesloten waarin voor- en tegenstanders van de anti-vloekacties op haltepaaltjes in Amsterdam aan het woord waren geweest. Het liedje viel totaal an ders uit. Dit. aldus de VARA in haar brief aan de bond tegen het vloeken, is helaas door de makers van het programma niet tijdig genoeg inge zien. De programmamakers bieden aan de Bond tegen het vloeken „op rechte verontschuldigingen" aan. DEVENTER (ANP) - In zijn woon plaats Colmschate bij Deventer is vrijdagmiddag de 84-jarige J. War- gerink bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man werd aangereden door een auto. toen hij op zijn fiets een voorrangsweg over stak. Hij was op slag dood. Bootjes van vluchtelingen uit Vietnam in Thailand Aan de andere kant van de wereld wordt op U gerekend. U, die de ruime mogelijkheden heeft om naas tenliefde in de praktijk te brengen. De duizenden vluchtelingen uit VIETNAM - LAOS - CAMBODJA in Thailand en Frankrijk zijn dankbaar voor alles wat U al gedaan hebt. Maar ze zijn er nog niet. Hun landgenoten die dagelijks Thailand bin nenkomen nog minder. HELP ons de grote nood daar te lenigen. DOE HET VANDAAG. Stort uw gift op gironr. 29.14.600. STICHTING COMITÉ HULPVERLENING ZUIDOOST-AZIÈ Postbus 1527 Groningen De voorwaarden die Nederland aan de levering heeft gesteld behelzen globaal de eis dat de hele splijtstof cyclus in Brazilië wordt gecontro leerd door het internationale atoom agentschap in Wenen, en dat ook de beschikking over materiaal met atoomwapen-risico bij het interna tionale atoomagentschap komt. Den Uyl sprak gisteren de verwach ting uit dat nog geruime tijd nodig zal zijn voordat definitieve overeen stemming met de Brazilianen is be reikt. Hij sprak van onzekerheden omdat mogelijk minister Van der Stoel volgende week zijn ministers- zetel in verband met de kabinetwis seling moet verlaten. Als Van der Stoel zou blijven, zou de zaak in ongeveer een maand geregeld kun nen worden, meende Den Uyl. Hij verwachtte dat de Engelse en West- duitse partners, die deelnemen in de voorgenomen uitbreiding van de Al melose uraniumfabriek, Nederland nog wel die maand uitstel zullen gunnen. Van onze correspondente DEN BOSCH - Bij General Elec trics in Bergen op Zoom is donder dagavond ongeveer vijftig liter fos- geengas ontsnapt. De oorzaak was een kapotte pomp. De werknemer die het euvel ontdekte is ter obser vatie in een ziekenhusi opgenomen. De bedrijfsleiding waarschuwde ogenblikkelijk de betreffende auto riteiten. die de zaak gedetailleerd zullen onderzoeken. Het bedrijf zal de betrokken installaties niet eerder weer in bedrijf stellen dan na uit drukkelijke toestemming van de provincie. Naar het zich gisteren liet aanzien levert het ontsnapte gas geen direct gevaar op voor de volks gezondheid. BRUSSEL De Belgische Nationa le Bank heeft het disconto (de offi ciële rente) verhoogd van 6 tot 7 procent. Het besluit heeft te maken met de druk, die de Belgische frank de laatste clagen op de valutamerk- ten heeft ondervonden. Met name ten opzichte van de Duit se mark was dat het geval, wat de Nationale Bank noodzaakte tot het op grote schaal verkopen van Duitse marken teneinde zo te voorkomen, dat de Belgische frank buiten de „slang" zou raken. De „slang" is. zoals bekend, het mo netaire samenwerkingsverband tus sen West-Duitsland, Nederland, Bel gië. Luxemburg, Denemarken en Noorwegen. In het kader hiervan is bepaald, dat de munten van deze landen elkaar niet meer dan 4.5 pro cent mogen ontlopen. Dreigt dat toch te gebeuren, dan moeten de centrale banken ingrijpen door mid del van aan- of verkoop van valuta's. Dollar De dollar bereikte vrijdag op de Europese valutamarkten nieuwe dieptepunten. Ook in Tokio verloor de Amerikaanse munt verder ter rein. Het vertrouwen in de dollar schijnt nog steeds niet groot te zijn, ook al roepen Amerikaanse topfunc tionarissen om het hardst dat de economie van de VS gezond is. Onderscheiding De scheidende al gemeen voorzitter van de Bovag. de heer J. W. Nefkens, is bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nas sau. Na vijftien jaar voorzitterschap droeg de heer Nefkens zijn functie over aan de vice-voorzitter, de heer F. W. Breeman. ZWOLLE (ANP) De zeventig werknemers van de banketbakkerij Boom die het bedrijf sinds vorige week maandag bezet houden uit protest tegen het beleid van de di recteur-eigenaar G. Boom. hebben in het verleden te weinig in hun loonzakje gekregen. Deze conclusie hebben de Voedingsbonden FNV en het actiecomité van de bezetters ge trokken uit een voorlopige bereke ning van de lonen van de afgelopen maanden. Volgens een woordvoerster van de bonden blijkt uit een eerste schat ting. dat de zeventig werknemers nog recht hebben op een nabetaling van enkele tienduizenden guldens aan achterstallig loon. Zij zijn ver beneden de CAO voor de suikerver werkende industrie uitbetaald. De Voedingsbonden FNV zullen voor hun leden bij bakkerijfabriek Boom een loonvordering indienen over 1977, zo is aangekondigd De actievoerders hebben bij de inventa risatie van de uitbetaalde lonen ge constateerd, dat vooral met de beta ling van gemaakte overuren nogal is gerommeld. De loonachterstand va rieert van enkele tientjes tot meer dan honderd gulden per periode van vier weken, aldus de Voedingsbon den. De bonden willen samen met het actiecomité van de bezetters volledig inzicht krijgen in de ma nier, waarop de lonen van het afge lopen jaar zijn berekend. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De WD-Kamerle- den mevrouw Ginjaar-Maas en me vrouw Smit-Kroes hebben minister Van Kemenade schriftelijk ge vraagd de zomervakanties bij het onderwijs korter te maken. Enkele andere vakanties, zoals Kerstvakan tie en Paasvakantie, zouden dan langer kunnen worden. In ieder geval, aldus de Kamerleden, moet het huidige aantal vakantieda gen bij het onderwijs veel beter over het jaar verspreid worden. Dat is volgens hen zowel vanuit onderwijs kundig oogpunt als om sociaal maatschappelijke redenen wense lijk. „Natuurlijk rijn mijn ouders thuis. Anders zou ik hier toch niet zitten poetsen." door Leo Kleyn Vorig jaar, bij de opening van het opleidingscentrum voor rechterlijke ambtena ren in Zutphen, veroorloofde de toenmalige minister van justitie, Van Agt, zich de opmerking dat de kritiek op het werk van de rechter grotendeels was verstomd. Veel van die kritiek, constateerde hij, miste ook feitelijke grondslag. Die uitspraak vormde voor Jac. van Veen een prikkel te meer zich te bezinnen op een vervolg van zijn in 1971 ver schenen boekje „De rechten van de mens/De mensen van het recht". Hij mocht zich het verkapte verwijt van Van Agt persoonlijk aantrekken, om dat hij met zijn „opstellen over de praktijk van de Ne derlandse rechtspraak" be paald niet op losse gronden nogal wat rimpeling in de jus titiële vijver teweeg had ge bracht. Het beste bewijs daarvan is dat, naar het gerucht wil, me nige rechter en officier van Justitie in den lande door een lichte huiver bevangen wordt, wanneer Van Veen de rechtszaal betreedt en dat niet vanwege diens enigszins opmerkelijke motoriek. Als rechtbankverslaggever van het dagblad Het Parool is Van Veen kind aan huls in een groot aantal paleizen van justitie. Het langdurig ver blijf in deze vaak mistroosti ge gebouwen heeft hem er niet zichtbaar somberder op gemaakt. Maar soms wordt zelfs deze epicurist door zor gen gekweld, zoals hij bekent in zijn tweede boekje, „De mocratisering van het recht?", dat deze week is ver schenen. Vraagteken Zittend bij een zaak waarvan de behandeling niets te wen sen overlaat, kan hij zich tob- berig afvragen: „Wie weet wat er op dit ogenblik weer allemaal gebeurt bij de recht bank in Den Bosch of het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag." Dat hij daar niet erg gerust op is. blijkt uit het vraagte ken achter de titel van zijn boekje, waarvoor de lezer Van Agt dankbaar mag zijn. Diens stelling dat de kritiek op het werk van de rechter feitelijke grondslag mist, wordt daarin overigens op nieuw gelogenstraft. Recidivisten Van Veen schuwt de feiten Juist allerminst, wat een offi cier van justitie als mr A. F J C. Habermehl en een rech ter als mr G. H. Nomes zullen kunnen bevestigen. De kri tiek waaraan zij worden blootgesteld, is niet geba seerd op al dan niet aan vechtbare opvattingen of theorieën, maar op contro leerbare uitspraken en gedra gingen. Beide Amsterdamse magis traten worden hier met name genoemd, omdat zij tot de recidivisten gerekend moe ten worden: ook in het eerste boekje van Van Veen zagen zij zich al in de verdachten- bank geplaatst. In het alge meen moet de auteur trou wens wat bitter constateren dat „veel rechters en officie ren van justitie er nog steeds niet van doordrongen (zijn), dat de strafrechtspleging nooit goed kan functioneren, als zij er geen rekening mee houden hoe hun optreden en uiUatingen bij de aanwezigen overkomen." Dat „functioneren" staat in het boekje centraal. „De wer kelijkheid in de paleizen van Justitie." zoals de ondertitel luidt, is deze. dat veel (maar niet alle, zoals ook uit dit boekje blijkt) rechterlijke ambtenaren zich nog in een ivoren toren wanen en er zich niet of nauwelijks om bekom meren of hun beslissingen wel begrepen worden. In (te) veel paleizen wordt nog steeds, zoals Van Veen dat noemt. een „schimmig schouwspel" opgevoerd. Van Agt noemde het misprij zend „bon ton" om kritiek op het werk van de rechter uit te oefenen. Jac. van Veen heeft opnieuw duidelijk gemaakt dat het bittere noodzaak is Jac. van Veen: Democratise ring van het recht? De werke lijkheid in de paleizen van Justitie. Van Gennep. Am sterdam. 13.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3