Radicale top in Libië Het regeerakkoord over Zuid-Afrika Conferentie van Caïro uitgesteld Persoonlijke triomf voor Vorster in Zuid-Afrika Breuk Hoessein wil bemiddelen tussen Cairo en Damascus GIRO 26655 Aardverschuiving in Göteborg Nederland dient zowel eenzijdig als internationaal maatregelen te nemen die leiden tot doeltref fende economische sancties Steun Zuid-Afrika, steun het ANC Bon VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 7 AMMAN, CAIRO, TRIPOLI (AP, UPI, Reuter) Leiders van de radicale Arabische sta ten en van het Palestijnse ver zet zijn gisteren op het vlieg veld Wheelus in Libië aangeko men om zich te beraden over een tegen de Egyptische presi dent Sadat gerichte strategie. Tegelijkertijd heeft de Jor daanse koning Hoessein op een persconferentie laten weten tussen Cairo en Damascus te willen bemiddelen. Voor een dergelijke bemiddelingspoging is er ruimte nu de door Sadat voorgestelde conferentie in Cairo tot half december is uit gesteld. Een centrale rol op de conferentie In Libië speelt de Syrische delegatie onder leiding van president Hafez al Assad, die na hun aankomst met groot ceremonieel werd ontvangen. Naast Syrië neemt Libië, de PLO, Algerije, Irak en Zuid-Jemen deel PLO-leider Arafat zal de conferentie een door het centraal comité van de PLO opgesteld actieplan voorleggen. Dit plan is er op gericht een „stee vast Arabisch bevrijdingsfront tegen het Sadat-Israëllsch Amerikaanse bondgenootschap" in het leven te roepen. Het succes van de topconfe rentie hangt echter van de houding van Syrië af en van de vraag of Syrië en Irak aan een tafel zullen kunnen zitten zonder elkaar voortdurend in de haren te vliegen. Het wantrouwen tussen deze beide aartsvijanden is niet alleen de afgelopen weken weer eens duidelijk gebleken maar werd ook door het feit onderstreept dat Irak vast van plan is een eigen confe rentie, maandag in Bagdad, te hou den waarop dezelfde krachten zijn uitgenodigd die nu in Libië bijeen zijn. In een vraaggesprek na zijn aan- komst in Libië verklaarde Assad in aanwezigheid van kolonel Kaddaffl dat „wij alles moeten doen om het Egyptische volk op dit bijzonder mo ment bij te staan. Het is belangrijk om een catastrofe te vermijden." De Syrische president onthield zich ech ter van een persoonlijke veroorde ling van Sadats reis naar Jeruzalem. „Wij zijn hier om een resolutie op te stellen over het Egyptische bezoek aan Israël maar hoe die er uit zal zien hangt van de beraadslagingen hier af", aldus de Syrische president. Aangenomen wordt dat Syrië streeft naar een voorzichtig geformuleerde resolutie aangezien dit land in wezen voorstander is van een vreedzame oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten. Assad wilde niet onom wonden antwoorden of hij Sadats reis naar Israël een „misdaad en ver raad" vond, zoals Volksfront-leider Habasj stelde na zijn aankomst in Libië. „Onze opvatting is bekend, maar wij hebben de gehele zaak nog niet geëvalueerd", aldus Assad. Koning Hoessein heeft zich onder tussen bereid verklaard, naar Da mascus en Cairo te gaan om de Arabische solidariteit te herstellen. Op een persconferentie In het ko ninklijk palels In Amman zei hij „het onmogelijke" te willen doen om een eind te maken aan de verdeeld heid onder de Arabische staten. De vorst die goede betrekkingen onder houdt met zowel Egypte als-Syrië, gaf te kennen dat het bezoek van president Sadat aan Israël hem had „verbaasd". Hij vond echter dat deze reis van de president geen aan leiding mocht zijn tot „bittere kri tiek tegen Egypte dat zich grote opofferingen voor de Arabische zaak heeft getroost". Zelf zag hij geen omstandigheden waaronder hij naar Jeruzalem zou gaan om met de Israëlische leiders van gedachten te wisselen. Vermoedelijk op aandringen van Washington en in een poging het Arabische verzet tegen de conferen tie in Cairo te ondermijnen heeft Egypte de bijeenkomst tot half de cember uitgesteld. Ten aanzien van de vertegenwoordiging van de Pa lestij nen op deze conferentie hield de Egyptische minister van buiten landse zaken Boetros Ghali zich gis teren zorgvuldig op de vlakte. Hij ontkende dat Palestijnen die niet door de PLO waren afgevaardigd reeds waren uitgenodigd. „Er is nog geen beslissing genomen", aldus Ghall. Het uitstel van de conferentie in Cairo moet Washington en Saoedi- Arabië de gelegenheid geven om de verschillende Arabische partijen dichter bij elkaar te brengen. Saoe- di-Arablë heeft veel Invloed aange zien het de bankier van zowel Egyp te, Syrië als de PLO is. Ohali wilde zich niet over de Saoedische Inspan ningen uitlaten. Hij zei echter wel te geloven dat er nog steeds een moge lijkheid bestaat dat Syrië en de PLO de bijeenkomst in Caïro niet zullen boycotten. Ondertussen heeft Liba non laten weten dat het niet naar Cairo zal komen. Gezien de Syrische en Palestijnse aanwezigheid ln dit land kan Libanon zich niet permit teren om een van Damascus afwij kende koers te volgen. Garanderen President Anwar 8adat zal de „grote vijf" de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie. China, Engeland en Frankrijk vragen gezamenlijk een vredesregeling voor het Midden- Oosten te garanderen, als zijn stre ven succes heeft. Dit blijkt uit een vraaggesprek dat de Egyptische president heeft gehad met het Fran se weekblad Paris-Match. 8adat zei dat hij. toen hij zijn voor stel voor het beleggen van een voor bereidend overleg van alle betrok ken partijen ln Cairo uitwerkte, al gedacht had de „grote vijf" daarbij te betrekken. Tenslotte had hij al leen de twee supermogendheden de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie uitgenodigd. Hieraan voeg de hij toe dat hij Ingeval van succes wel de andere .grote drie' China, Engeland en Frankrijk zou ver zoeken „de last van de waarborgen" te delen. Ondertussen heeft de nationalisti sche GoesJ Emoeniem beweging in Israël twee nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoe- ver gesticht. Ongeveer honderd mensen hebben hun nieuwe hulzen betrokken in de buurt van het stad je Ramallah. door Hennie Serfontein PRETORIA De regerende Nationale Partij van Zuld-Afrika heeft bij de verkiezingen van eergisteren een enorme overwinning behaald. De partij heeft nu de grootste parlementaire meerderheid ln de „blanke" geschiedenis van het land. Met de uitslagen van drie klesdlstric- ten nog te komen kan de Nationale Partij er op rekenen 135 van de 165 parlementszetels te hebben behaald. Dat betekent een winst van 28 op de verzamelde oppositie. De Nationale Partij behaalde 65 procent van het totale uitgebrachte aantal stemmen, bijna 15 procent meer dan bij de verkiezingen van 1974. Tienduizen den traditioneel anti-Nationalisti sche Engelssprekende kiezers stem den voor het eerst op de Nationale Partij. Bolwerken De regering verovert op dramatische wijze een aantal oppositionele bol werken ln de oostelijke Kaapprovin cie, Natal en Johannesburg. In som mige van deze districten had de Na tionale Partij bij voorgaande verkie zingen niet eens meegedaan. Kie zers, die tot het oppositiekamp beho ren, waren kennelijk verbijsterd door de recente ontbinding van de oude Eenheidspartij van generaal Smuts sinds 1948 de officiële op positiepartij want de uitgespro ken vooruitstrevende Progressieve Partij (PFP) groeide met haar aantal van 17 zetels uit tpt de officiële oppo sitie. De Nieuwe Republikeinse Partij (NRP), die de officlle opvolger van de Eenheidspartij is, kreeg tien ze tels en de Zuid-Afrikaanse Partij (SAP) een rechtse splinter van de Eenheidspartij, drie. Deze uitslag laat de opmerkelijke groei zien van de Progressieve Partij, die in 1961 nog maar één zetel in het parlement had en in 1974 zes. Toen het parle ment ontbonden werd had de Natio nale Partij 117 zetels tegen 24 voor de NRP, 18 voor de Progressieve Partij en 6 voor de SAP. De uiterst rechtse Herstlgte Natio nale Partij (HNP) haalde geen enke le zetel en leed het zwaarste verlies sinds haar oprichting in 1969. De partij kreeg slechts 3 procent van het aantal stemmen, de helft van wat zij in 1974 kreeg en behaalde slechts zelden meer dan tien procent van het aantal Nationalistische stemmen in een kiesdistrict. Waar zij zelf geen kandidaten had steunde de Nationale Partij openlijk de kan didaten van de conservatieve NRP en SAP. Brede basi3 Uit de verkiezingsuitslag komen een aantal belangrijke factoren naar voren: De Nationale Partij is snel een partij met een brede basis aan het woorden, haar stemmen uit alle taalgroepen krijgend en zich in de richting van het blanke centrum be wegend. de blanke politiek groeit naar een periode van meer polarisatie met een bredere kloof tussen een conser vatieve Nationale Partij, gebaseerd op een ethnlsche filosofie en een vooruitstrevende Progressieve Par tij. die gelooft ln een gewone ge mengde samenleving. ideologische verschillen zullen het belangrijkst worden. De traditionele scheiding van de talen staat niet langer borg voor poiileke aanhankelijkheid want duizenden Engelse kiezers stemmen nu op de Nationale Partij terwijl een handvol Afrikaanse intellectuelen voor het eerst de Progressieve Partij steunen. voor het eerst ln de geschiedenis hebben alle Engelstalige kranten, met uitzondering van één, die ln handen is van Nationalisten, de Pro gressieve Partij gesteund de NRP en de SAP leiden een kunstmatig bestaan en zullen spoe dig weer verdwijnen, waarbij de kie zers voor een deel naar de Nationale Partij en voor het overige deel naar de Progressieve Partij zullen gaan. de Progressieve Partij schijnt aangewezen te zijn op de rijke en welvarende bovenste klasse. Ze is er niet in geslaagd de conservatieve Engelssprekende provincie Natal te veroveren, waar de NRP zich heeft weten te handhaven en waar de Nationale Partij enkele fenominale successen boekte. Vertrouwen Het verkiezingsresultaat was een persoonlijke triomf voor de leider van de Nationale Partij John Vor ster. De uitslagen toonden overtui gend aan dat de aanhang van de partij vertrouwen heeft ln zijn poli tiek en zijn leiderschap, dat zij hem steunt in zijn confrontatie met de wereld buiten Zuld-Afrika en zijn harde maatregelen tegen de binnen landse tegenstanders van de apart heid. Op de allerduidelijkste wijze verwierp het kiezersvolk iedere vrij willige aanvaarding van alles dat ook maar enigszins zou leiden tot een vorm van meerderheidsbewind of zelfs een deling van de macht tussen de rassen op basis van gelijk heid. ZIJ steunde op ondubbelzinnige ma nier de klaroenstoot van Vorster aan ADVERTENTIE ^BEVRIJDINGSFONDS KOMITEE kZUIDELIJK^ Fafrikai Weer honderden slachtoffer* utt Zimbabwe In Mozambique. Steun nu het patriottisch front OA COSTASTR 88 AMSTERDAM Aangemoedigd Driehonderd Zweedse politiemannen, militairen en brandweerlieden waren gisteravond nog bezig met hc zoekennaar slachtoffers van de aardverschuiving, die gisternacht een villawijk van de stad Göteborg heeft getroffen. Tot dusver zijn vier doden geborgen; er zijn 63 gewonden. De ramp heeft volgens de jongste schatting ongeveer 75 mensen onder een meters dikke massa leem bedolven maar een volledig overzicht van de ramp had men gisteravond nog niet. Het zoeken naar overlevenden wordt bemoeilijkt doordat de bodem zo slap is dat geen zwaar gereedschap kan worden gebruikt. De omliggende woningen zijn uit voorzorg ontruimd. Na de ramp zijn vier mensen aangehouden, die lege huizen waren binnengedrongen om te plunderen. Op de foto: een overzicht van het rampgebied. Vervolg van pagina 1 En dat, terwijl werd gezegd, de Industrielanden de onderhandelin gen zo belangrijk vonden en vast besloten waren de verplichtingen na te komen die zij op het noord-zuid- overleg ln Parijs op zich hadden genomen (een grondstoffenfonds PARIJS (Reuter) Een nationale 24-uursstaking tegen de versobe ringspoll tlek van de regering heeft gisteren openbare diensten en Indu strie over heel Frankrijk stil gelegd. De staking was de derde tegen het anti-lnflatleprogramma. Kranten verschenen niet, slechts twee van de vijf treinen reden ln Parijs. Hier en daar viel de elektriciteit uit en de scholen waren dicht, maar banken, winkels en restaurants deden ge woon hun zaken. In Parijs hielden 120.000 stakers een betoging. Aan de Spaanse grens stonden kilometers lange rijen vrachtwagens die door de staking niet verder konden. voor zekerder Inkomsten voor de ontwikkelingslanden). De rijke landen zelf vonden dat ze helemaal niet onwillig waren ge weest. Ze waren bereid (voor zover mogelijk) geld te lenen aan een fonds en verder van plan „te zoeken naar" overeenstemming tussen grondstoffenuitvoerende en Invoe rende landen. Pluizig De Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking Pronk sloot zich bij deze verklaring niet aan. Hij noemde haar „pluizig", wat wil zeggen: weinig zeggend en voor velerlei uitleg vatbaar. Pronk was van plan met een eigen verklaring te komen waarin hij de redelijkheid van de verlangens van de ontwikke lingslanden erkende; zoals Neder land dat steeds heeft gedaan bij de gesprekken over een gemeenschap pelijk grondstoffenfonds, die vorig Tplpurppcfp|H jaar begonnen is in Nairobi (Kenya). geaieiu tal andere industrielanden de ver langens van de Derde Wereld steun de. In de Kenlaanse hoofdstad werd besloten over zo'n fonds verder te praten. Dat gebeurde begin dit Jaar ln Genève, waar ook al geen over eenstemming werd bereikt over het oprichten van zo'n fonds zodat moest worden besloten tot weer een nieuwe vergadering. Die is nu dus door de Derde Wereld afgebroken. Een laatste mogelijkheid om een scheuring te voorkomen zou een om mezwaai van Frankrijk zijn ge weest. Dat land keerde zich steeds tegen een gemeenschappelijk fonds, maar in dat standpunt begon wat beweging te komen. Parijs heeft echter binnen de Europese gemeen schap de ontwikkelingslanden niet krachtig genoeg durven steunen, waardoor West-Duitsland en ook Groot-Brittannlë in hun afkeer de boventoon konden blijven voeren. Toen werd de vierde wereldhandels conferentie (Unctad) gehouden, waar Nederland samen met een aan- Met name de Afrikaanse landen ble ken vannacht ernstig teleurgesteld over het mislukken van het overleg. Het grondstoffenfonds zou behalve evenwichtige prijzen ook nieuwe be drijvigheden ln ontwikkelingslan den moeten steunen, waar vooral de Afrikanen belang bij hebben. Zo zouden uit het fonds koffiebrande rijen kunnen worden betaald of fa brieken voor het trekken van kabels uit koper. Op het ogenblik vindt d? verwerking van de grondstoffen uit ontwikkelingslanden nog groten deels plaats in industrielanden, die er daardoor het meeste aan verdie nen. Op de Unctad (wereldhandels conferentie) in Nairobi heeft de Der de Wereld vorig Jaar allerlei verlan gens (als meer ontwikkelingshulp, een regeling voor de schulden) laten lopen, ln de hoop op een grondstof fenfonds, dat er voorlopig dus niet komt. De aanwezigheid op het laat ste ogenblik van de Venezolaan Pe rez Guerrero (oud-secretaris-gene- raal van de Unctad en oud-voorzit ter van het noord-zuid-overleg) heeft daar niets aan kunnen veranderen. Ook minister Pronk was op het nip pertje naar Génève gevlogen (en daar de enige minister van de indus trielanden) in de hoop de zaken ten goede te kunnen keren. Het heeft niet mogen baten. ADVERTENTIE de vooravond van de verkiezingen toen hij zei: we zullen als dat nodig is tot het bittere einde doorvechten. ZIJ stelden zich op gelijke wijze op achter de Masada-toespraak van Pik Botha, de minister van buiten landse zaken, die zei: Zuld-Afrika zal liever sterven dan zich oneervol overgeven. Uit vrije wil heeft Blank Zuld-Afrika ervoor gekozen zonodig de weg van de binnenlandse en in ternationale confrontatie te verkie zen en het pleidooi voor een multl- raciale grondwetgevende bijeen komst als de enige weg naar een binnenlandse vreedzame regeling een pleidooi van de Progressieve Partij afgewezen. De politieke toekomst lijkt zeker somber. De maatregelen van de re gering van 19 oktober tegen anti- apartheidsorganisaties, kranten en Individuen zijn volledig onder schreven. Vorster heeft carte blanche ontvan gen om zo te handelen als hij goed dunkt. Met de grote meerderheid van de blanke kiezers loyaal in het nationalistische kamp zal Vorster zich aangemoedigd voelen om zijn voorstellen voor de verandering van de grondwet door te zetten, die hem uiteindelijk tot een president met een dictatoriale macht die onbe perkt ls en ongeëvenaard in de Wes telijke wereld, zal makea Vorster zal een aantal belangrijke vragen moeten beantwoorden: Zal hij zijn grote meerderheid gebrui ken om radicale interne veranderin gen in zijn raciale beleid aan te brengen? Zal hij verdere onderdruk kende maatregelen nemen of zal hij bepaalde maatregelen terugdraaien om de buitenwereld van zijn „nieu we matiging en redelijkheid" te overtuigen? Geniaal Vorster ls erop geniale wijze ln ge slaagd om vele westerlingen en ver lichte liberale nationalisten ervan te overtuigen dat hij belangrijke wijzi gingen van plan is. Ofschoon deze veranderingen door de zwartennlet zullen worden aanvaard, geloven deze kringen dat de binnenlandse en buitenlandse spanningen er door zal worden verlaagd. Persoonlijk ben Ut zeer skeptisch. Er is niets ln Vorsters achtergrond, handelingen en verklaringen van de afgelopen elf jaar dat zelfs ln de verte doet vermoeden dat hij van KI an ls om belangrijke fundamente- r aspecten van het nationalistische beleid te veranderen. Nu er mensen van extreem rechts vertegenwoor digd rijn. lijkt het alsof Vorster er vooral om bezorgd is om de consen sus de eenheid van de partij en vooral de eenheid van het nationa lisme van de Afrikaners te handha ven. Dit laat hem weinig ruimte over om belangrijke veranderingen te doen. Uit het regeerakkoord van VVD en CDA dreigen ernstige consequenties voort te vloeien voor de Nederlandse politiek. Ook ten aanzien van Zuidelijk Afrika. De onderdrukking in Zuid-Afrika is heviger dan ooit. Door verkiezingen te houden onder de blanken wil Vorster zichzelf dictatoriale volmachten verschaffen. Het apartheidsregime vormt een bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid. Het westen draagt door zijn handel en investeringen grote verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van het regime. Daarom vragen vertegenwoordigers van de onderdrukte bevolking van Zuid-Afrika deze economische banden te verbreken. Minister Van der Stoel en staatssecretaris Kooijmans hebben bij herhaling gezegd, dat economische dwangmaatregelen een laatste mogelijkheid vormen om een vreedzame oplossing te bereiken. Ook in het regeerakkoord van CDA en VVD staat, dat de nieuwe regering alles zal doen wat in haar vermogen ligt om een oplossing in Zuld-Afrika langs vreedzame weg te bereiken. Deze uitspraak is ongeloofwaardig omdat elke verwijzing naar economische sancties achterwege blijft. In feite verplicht de nieuwe regering zich tot geen enkele konkrete maatregel. De zinsnede in het akkoord over beperkingen op de levering van strategische goederen is volstrekt overbodig omdat de Veiligheidsraad van de VN dergelijke leveranties dwingend heeft verboden. Tegelijk wordt het besluit van de regering-Den Uyl teruggedraaid, om geen enkele exportkredietgarantie te geven. Tenslotte wordt ln het regeerakkoord met geen woord gesproken over voortzetting van de regeringssteun aan de bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika: het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Daarom herhalen wij: Deze advertentie Is een initiatief van de Boycot Outspan Actie, het Defence and Aid Fund Neder land, het Komitee Zuidelijk Afrika (Angola Comité) en de Werkgroep Kairos. Korrespondentie-adres: Da Cosfastraaf 88. Amster dam. Tel.: 020-183598 Deze advertentie werd mogelijk gemaakt door een groot aantal bijdragen van particulieren op giro 3600400 t.n.v. Advertentiekampagne Zuid-Atrika. Amsterdam. Steun deze actie. Opzenden aan: Advertentiekampagne Zuid-Afrika, Da Costastraat 88, Amsterdam Ondergetekende, naam: adres: woonplaats: ondersteunt bovenstaande eisen ontvangt graag meer bijzonderheden over de stappen die de Nederlandse regering tegenover Zuid-Afrika moet nemen. zendt als steun aan de actie een bijdrage van op giro 3600400. t.n.v. Advertentie kampagne Zuid-Afrika, Amsterdam. Handtekening,

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7