Bewapening eindeloze keten De tekening van een lezer Trouw commentaar Reeks schandalen en technologische revoluties Angel voor nieuw kabinet (1) Angel voor nieuw kabinet (2) hulp bij een sollicitatiebrief spoken kiezen gakkie geweld VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Al voordat het kabinet van CDA en VVD zijn eerste schreden zet, is helaas onenigheid ontstaan over de hoogte van de sociale uitkeringen. Het akkoord van CDA en VVD zegt: „de sociale minima mogen niet worden aangetast." CDA- deskundigen verstaan hieronder dat de huidige koppeling van de bodem-uitke ringen aan het minimumloon gehand haafd zal blijven. Zuiver op de tekst afgaande lijkt ons dit inderdaad de enig mogelijke interpreta tie. In VVD-kring denkt men daar blijkbaar toch anders over. En daarmee prikt er een angel in het nog niet geboren kabinet. Want de opstellers van de teksten zelf zijn de eerstgerech- tigden om hun formuleringen te inter preteren. Vorig jaar maart is op deze plaats al betoogd waaróm de uitkeringen gekop peld moeten blijven aan het minimum loon en aan de algemene loonstijging (welvaartsvast), en waarom er niet mag worden overgeschakeld op een koppe ling aan de prijsstijging (waardevast). Koppeling aan de loonstijging betekent dat bij een loonstijging groter dan de prijsstijging (een welvaartsverbetering dus voor de loontrekkers) ook degenen die van een sociale uitkering leven, meegenieten van deze welvaartsstij ging. Koppeling aan de prijsstijging be tekent dat een eventuele welvaartsver betering voorbijgaat aan de neus van de mensen met een uitkering. Wij hebben dit genoemd: het recht van de sterkste, en toegeven aan de gemak kelijke weg dat degene die het dichtst bij het vuur zit, zich het beste warmt. Handhaving van de koppeling van de uitkering en aan de loonstijging bete kent wel, dat dan de ruimte voor wel vaartsverbetering njoet worden ver deeld tussen loontrekkers en trekkers van uitkeringen. Er is dan minder ruim te voor loonsverhoging, dus meer nood zaak voor matiging van lonen. Terecht staat nu ook het akkoord van CDA, en VVD in het teken van inko mensmatiging. Helaas is dit akkoord op dit punt minder concreet dan het ak koord met de PvdA, met zijn nullijn voor de lonen gedurende twee jaar. Bovendien gaan CDA en WD uit van een normale „incidentele" loonstijging (promoties, en dergelijke), terwijl het akkoord met de PvdA mikte op straffe van anders aanzienlijk meer be zuinigingen te moeten doorvoeren op het fors terugdrukken van de post incidenteel. Overigens viel nog te be zien in hoeverre dat zou lukken. De duidelijker aanwezige bedoeling recht vaardigt niettemin de verwachting dat er in elk geval wat meer uit deze bus zou komen, dan nu bij een kabinet van CDA en VVD. Daar komt nog bij dat de WD steeds voorstander is geweest van enige ruimte voor de lonen, en daarvoor in de plaats meer bezuinigingen bij overheid en so ciale uitkeringen. En dan is er nog de vakbeweging. Een kabinet van CDA en VVD zal hoogstwaarschijnlijk minder dan een kabinet met de PvdA er in slagen de vakbeweging te brengen tot afzien van reële loonsverbetering. Al met al moet, in alle objectiviteit,- worden verwacht dat het kabinet van CDA en WD te maken zal krijgen met grotere loonstijgingen dan een tweede kabinet-Den Uyl, zelfs al zouden de goede bedoelingen tot matiging van inkomens in dezelfde mate aanwezig zijn. door C. G. van Zweden Waarom voeren wij de loonmatiging hier zo uitvoerig ten tonele? Om twee redenen. Ten eerste dwingt een kleine reële loonstijging al direct tot vele mil jarden grotere bezuinigingen, om het nationale huishoudboekje een beetje sluitend te krijgen. Ten tweede is los koppeling van de sociale uitkeringen ten opzichte van het minimumloon en de algemene loonstijging bijna de enige bezuiniging die na enkele jaren echt zoden aan de dijk kan zetten. De CDA-deskundigen, die nu handha ving van de koppeling aan het mini mumloon bepleiten, zijn zich daarom zeer wel ervan bewust dat zij een be langrijk bezuinigingswapen terzijde leg gen. Dat maakt het vinden van voldoen de bezuinigingen elders tot een des te grotere opgave. Een opgave die door deskundigen als minister Boersma van sociale zaken zelfs voor een kabinet- Den Uyl, met meer kans op succes met de inkomensmatiging, al werd be schouwd als schier onmogelijk. Gevreesd moet worden dat het kabinet van CDA en WD, met zijn smalle basis in parlement en maatschappij, er onvoldoende in zal slagen de vereiste bezuinigingen erdoor te krijgen, en de nationale rekening beter sluitend te maken. De wapenindustrie is zo corrupt, dat de maffia daarbij vergele ken een padvinderij is. Elke bankroof verbleekt bij de manoeu vres van wapenhandelaren, die dank zij agressieve verkoopmet hoden miljardenorders afsluiten en hun concurrenten op een afstand houden door de bedragen aan steekpenningen te over- bieden. Tussenpersonen verdienen particuliere vermogens met één transactie. De Britse auteur Anthony Sampson is erin gedoken en heeft de feiten verzameld. Het spreekt vanzelf dat hij niet meer dan een fractie van de werkelijkheid boven water wist te tillen. Niettemin voldoende voor een boek van ruim vierhon derd pagina's. Een boek dat zeker voor de lezer die goed van vertrouwen is veel te denken geeft. Sampson komt in Washington op een verkopersconventie van de wa penindustrie terecht. In een van de grote benedenzalen van het con- grescnetrum. hebben de industrieën hun produkten uitgestald. Helikop ters, elektronische vuurleidingsyste men, raketwerpers, snelvuurkanon nen, torpedo's, maar tegelijk clvielt produkten als directievliegtuigen Deze toonzaal lijkt, ook al vanwege de felle kleurtjes waarin de wapenf zijn gespoten, op een kermis. De mogelijke kopers hebben er een dagje uit van gemaakt: hun dames babbelen met elkaar terwijl ze achte loos op een torpedo leunen, hun kin deren vermaken zich door in en uit de cabines van wapentuig te klaute ren. En de gebezigde spreektaal is aangepast. Geen woorden als moord en vernietiging, maar een verleide lijk jargon, waarbij even makkelijk over een gerieflijk gecapitonneerde directiehelikopter wordt gesproken als over „schakelloze munitie-toe voerkanalen." Sommige kijkers to nen nog enige afkeer van de vuur kracht van een moderne mitrailleur, maar als het om superieure vlieg tuigtypen gaat is die afkeer ver doofd, want van die prachtig ge stroomlijnde machines gaat een fas cinerende werking uit. En te midden van deze kermis lopen natuurlijk ook bloedserieuze kolonels rond, die voor hun regimes inkopen doen. Alfred Nobel Sampson wordt op deze bijeenkomst goed wakker. Hij besluit achter de schermen van deze bedrijvigheid te snuffelen. Hij begint zijn uiteenzet ting in de negentiende eeuw. We zien in Zweden de lichtelijk verknipte en vereenzaamde Alfred Nobel, die in zijn duivelskeuken springstoffen be reidt, en daarbij dat kan niet uitblijven ook een paar perso neelsleden opblaast. Nobel, die behalve producent van Alfred Nobel springstoffen óók pacifist is, praat zijn handwerk goed met de gedachte dat nitroglycerine ook gebruikt kan worden voor de aanleg van tunnels. Bovendien houdt hij zichzelf de ver leidelijke gedachte voor dat de kans op oorlog kleiner wordt naarmate de explosieven gemener en de techniek verfijnder wordt. Een naief optimis me, dat als redenering werkzaam ge noeg is om Nobels nachtrust te ga randeren. In diezelfde tijd komt in Pruisen Krupp op. wiens spijkerharde adel lijke schoonzoon reeds in 1913 de schandaalpers op kookhitte brengt, door hoge marine-officieren bij bos jes om te kopen. Slechts één direc teur van het concern verdwijnt ach ter de tralies. Armstrong En in Engeland duikt de naam van Armstrong op (ja, de latere lord), die samen met Vickers een begrip zal worden op het gebied van vernieti gingswerktuigen Ook Armstrong heeft er behoefte aan 's nachts te slapen. Dus verzint ook hij een smoes om zijn geweten om de tuin te leiden. Hij meent dat de oorlog voor al moorddadig is omdat soldaten elkaar persoonlijk te lijf gaan met brede messen. Als ik nu zorg voor een mechanisering van de krijg, zo redeneert Armstrong, dan is het af gelopen met die slagersgewoonten op het slagveld, en dan heb ik een bijdrage geleverd aan de humanise ring van de oorlog. Rechtvaardigingen Er zijn in die beginjaren meer ver knipte wapenfabrikanten. De Ame rikaan Andrew Carnegie, die ook pacifist is. zij het een verwarde, be gint zijn carrière in de wapenindu strie heel schuchter. Schoorvoetend levert hij in het begin alleen pant serplaten. Hij spiegelt zichzelf voor dat pantserplaten anders dan ka nonnen „defensieve artikelen" zijn. Rechtvaardigingen voor het mense lijk handelen in de wapenpraktijk zijn er blijkbaar altijd geweest. De geschiedenis wemelt er van. Een be kende nationale rechtvaardiging (die het tientallen jaren heeft ge daan. en nu nog doet) is de volgende, die afkomstig is van de Amerikaan se regering in de jaren dertig: Waarom wapenindustrie en ex port van wapenen? „Het is een methode om een laboratorium te creëren waar wapens kunnen worden beproefd en om een mi nimale wapenindustrie op peil te houden door middel van handhaving van een export markt". Men lette op het jargon. Het woord „laboratorium" staat hier voor „oorlog". Overigens hebben niet alle wapen handelaren en fabrikanten behoefte aan een sussende redenering. Er zijn ook hardere Jongens. De Amerikaan Maxim bij voorbeeld, die in de vori ge eeuw het machinegeweer uit vindt, is daar erg trots op, en wordt nog trotser nadat als wereldprimeur tienduizenden Soedanezen en Ja panners over de kling zijn gejaagd met zijn nieuwe machine. En de gewetenloze wapenhandelaar Zaha- roff gaat ook achteloos over lijken. Deze heer vernietigt drie jaar voor Andrew Carnegie zijn dood al zijn dagboeken en ande re documenten. Een cynisch Frans voorbeeld is Mar cel Dassault (die eigenlijk Bloch heet). Naast de fabricage van uiterst modern wapentuig, sticht deze man een hele droomfabriek: bioscopen en kranten met uitsluitend prettig, geruststellend nieuws. Werkgelegenheid Als bron van werkgelegenheid blijkt de wapenindustrie problematisch te zijn. In 1918 ontstaat net als in '44/ '45 een industriële ramp. De heren die de oorlog hebben gewonnen, worden bedankt. Dat geldt niet al leen voor de mannen die de wapens hebben gehanteerd, maar ook voor hen die ze hebben gefabriceerd. De geschiedenis van de industriële fa bricage van wapens reageert omge keerd aan de politieke geschiedenis De vrede is een ramp; oorlog bete kent werkgelegenheid Donald Douglas zegt in 1946: „De toekomst is zo zwart als het binnenste van een schip." Douglas had in '42- 44 29.000 vliegtuigen gefabriceerd; in 1946 slechts 127. Maar dan komen gelukkig Berlijn 1948 en Korea 1950. De fabrieken kunnen weer voort. En na Korea ziet het er weer een beetje hoopvol uit: er woedt een koude oorlog. Boeing maakt de B-47 stratojet; Lockheed de Shooting Star. die zich in de ijle. door condensstrepen verwarmde luchtlagen boven Korea de meerde re toont van de Russische Mig-17. Douglas ontwerpt de C-147 voor troeoentransport; Lockheed voor Tekoningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury Amsterdam. Naam an adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prent. Postbus 859, is er een boekenbon. W*- 't onderste wit JL lean wi IU i ien- HET WEER door Hans de Jong De komende dagen wordt het iets kouder. Uit oostelijke rich tingen is lucht aangevoerd waarin het tijdens nachtelijke opheldering tot lichte vorst kan komen, min. 1 tot min 4 graden. Het zou wel kunnen zijn dat het in de nacht van zaterdag op zon dag plaatselijk nog een tikkeltje kouder wordt (circa -5) aange zien de as van een hoge drukge- bied al vrij dicht bij oris land wordt verwacht en de uitstra ling sterker is. Overigens is dit nogal onzeker omdat dit ook af hangt van de mate waarin er mist en bewolking voorkomt. Een zich nog versterkend hoge- drukgebied boven Zuid-Zweden is verantwoordelijk voor deze mini-kou invaL Verwacht wordt dat dit maximum zich gaande weg in noordelijke richting zal verwijderen. (Positie zondag 67 graden noord, 3 graden oost. er gens in de buurt van het weer- schlp Cumelus). Tegelijkertijd bood zich echter bovep noord-west Afrika een nieuw hogedrukgebied aan. dat de plaats gaat innemen van een depressie boven het Iberisch schiereiland en als de compu ters er het hoofd goed bij heb ben gehad zondag met zijn centrum al ergens boven noord oost Frankrijk of Zwitserland zal liggen: sterkte 1032 millibar. Die positie brengt een overgang mee van oostelijke naar zuidelij ke wind of liever gezegd windje, want de drukverschillen zullen maar klein blijven en als geheel verwacht ik een rustig weekend. En hoe gaat het allemaal ver der? Hoewel de trefzekerheid van de prognoses kleiner is, hier toch maar even de „visie" van de Amerikaanse computers. Ook Washington speelt in op dat hogedrukgebied uit noord west Afrika, situeert het ergens tussen de Alpen en Nederland en laat er dinsdag niet veel meer van heel. In de hogere niveaus (5000 me ter) is er toch al wel een uitloper in noordelijke richting voorhan den die tot over Scandinavië reikt, maar ook neemt een diep lagedrukgebied bij IJsland de circulatie in handen. Als gevolg daarvan ontwikkelen zich over een uitgebreid gebied zuidelijke tot zuidwestelijke winden. Ze gaan gepaard met een duidelij ke stijging van temperatuur en vermoedelijk ook hier en daar wat regen. Een kouinval tekent zich dan nog wel af over midden oost Europa, teweeg gebracht door een lagedrukgebied daar. De Amerikaanse weerdienst heeft ook zijn licht laten schij nen op het weer in de hele de cembermaand, wat betreft tem peratuur en neerslag. Het oos ten van de V.8. krijgt een te warme maand december, maar in Californië blijft het normaler tot onder normaal. Canada moet rekenen op te koud weer uitgezonderd het noorden. Bo vennormale temperaturen zijn er verder op het oostelijk deel van de oceaan, inclusief IJsland en Schotland en de westelijke gebieden van Ierland. Normaal is het over midden-Engeland en te koud decemberweer in het uiterste zuid-oosten van Enge land en od het continent inclu- hetzelfde doel de later als verkeers- machine-met-kuren bekende super- Constellation. Boeing ontwerpt la ter de B-52 bommenwerper, tegelijk een onderscheppingsjager die deze bommenwerper aankan en in één adem door een raket die de Jager weer aankan. Oe Spoetnik sief Nederland. Over de mate van afwijking naar onderen heb ik geen gegevens. In een groot gebied wat vrijwel de hele V S. insluit, de Oceaan Inclusief de zuidelijke helft van Groenland en IJsland wordt er in december meer neerslag dan normaal ver wacht. Over neerslag gespro ken: Jan Visser op Marken telde in de maand november maar liefst 110 buien. Niet dat hij heeft geturfd, gesteld dat hij ze op het moment dag en nacht heeft geturfd, maar het viel af te leiden van het pluviogram (ge schreven spoor van de neerslag). De nieuwste aflevering van het amateurblad „Weerspiegel" no. 11 bevat naast de gebruikelijke overzichten en bijdragen van Ate Harsta over de mist van 13 V m 18 oktober en een van Harry Geurts over het weer als inspira tiebron van grote componisten en in casu Bach. Vivaldi. Haydn, Beethoven, Debussy en Rossini. HOOOWATER zaterdag 3 december Vil* ringen 634-1858. KanngvlleUluUen 630- 18 55, Rotterdam 8 04-30.53. Schevenlngen 7 21-10 51. IJ muiden 814-20 40. Den Hei der 11 58-23 51, Hartingen 1 37-14 32. Delf tt)l 3 45-16 20 En dan loopt gelukkig de koude oorlog in 1957 weer uit op het „Pearl Harbor van de technologische oor log": de door Rusland gelanceerde eerste Spoetnik. De industrie werpt zich op draagraketten. interconti nentale raketten, ballistische, maar ook geleide en anti-raket-raketten De geest is uit de fles ontsnapt, want we kunnen nu zeggen enzovoorts Het Pentagon houdt de enorme vliegtuigindustrieën aan het werk. door afwisselend (dan de één. dan de ander) miljardenopdrachten te ver strekken. Anderzijds begint het in de wapenindustrie te wemelen van ex-officieren die als civiele personen koppen vol cijfers, specificaties en operationele eisen inbrengen in wat langzamerhand een zo monsterlijk industrieel proces is geworden, dat Elsenhower, die zelf de militaire geest goed kende, zich als eerste president ongemakkelijk gaat voe len onder de terreur van deze zich zelf bekrachtigende waanzin. In zijn beroemde afscheidsspeech van ja nuari 1961 spreekt hij voor het eerst over het ..militair-industriële-com plex". Hij zegt onder meer: „De kans op de rampzalige opkomst van mis plaatste macht bestaat, en zal blij ven bestaan." Intussen moet men 2ich realiseren dat in de na-oorlogse jaren een ver sneld dekolonisatieproces op gang komt. met als bijverschijnsel een reeks nieuwe machthebbers die voor veiligheid of uit statusmotieven al lemaal strijdkrachten uit de grond stampen en nationale luchtvaart maatschappijen oprichten. Indone sië geeft onder Soekarno 75 procent van de nationale begroting uit aan defensie aldus Sampson Een gou den tijd voor de handel In tweede hands wapens uit de onvoorstelbare voorraden van inmiddels uitgewoe de oorlogen. Bovendien het profijte lijke bijverschijnsel dat wapens bij levering verouderd plegen te zijn. zodat de reeks nooit meer ophoudt. Een uitwijkmogelijkheid voor de be narde wapenfabrikanten, die aan vankelijk even door de nucleaire ontwikkelingen uit de markt ge prijsd dachten te zijn, maar nu een nieuwe markt voor conventioneel wapentuig zien opdoemen. Het boek van Sampson is voor de buitenstaander een mooie bron voor steekpenningen-affaires, voor de louche manier waarop (te zware» wa pens worden afgezet in landen die er in de praktijk soms niets mee kun nen beginnen, voor de manier waar op regeringen werkgelegenheidspo litiek bedrijven over de ruggen van derde-wereld-landen heen (want de heilige koe van de werkgelegenheid is de afgod die alles bedekt) en voor de manier waarop men de politiek denkt te kunnen besturen door „be- wapeningsevenwlchten". Dat laat ste blijkt keer op keer een misreke ning Of het boek van Sampson „onthul lend" is. zoals de uitgever zegt. weet ik niet precies. We zijn hier al aardig door de wol geverfd. En iemand die de krant tussen de regels door leest, slaat niet achterover van verbazing Maar het is aardig om alles eens op een rijtje te zien staan. En de lezer heeft veel ofn over na te denken, want het is duidelijk dat veel ont wikkelingen die naïef, of met lugu bere opzet, of hoe dan ook begon nen. allang in een sfeer van structu ren terecht zijn gekomen. En struc turen kunnen alleen nog maar inter nationaal ontward worden als er tenminste nog iets te ontwarren valt. Anthony Sampson: „De Wapenindu strie". Uitg. Elsevier Nederland. Pa perback. Omvang 416 pag. Prijs f 27.50. Nog niet eens zo lang geleden werd er van je verwacht dat je na beëin diging van de basisschool foutloos Nederlands kon schrijven, of ten minste zo foutloos mogelijk. Een goed cijfer voor taal op je eindrap port droeg bij tot een „loffelijk ont slag" van de lagere school. Tegenwoordig is het geen uitzonde ring, dat iemand met atheneum plus een afgeronde opleiding aan de universiteit zo ver nog niet is uitsluitend wat het spellen van de Nederlandse taai betreft dan. We laten hier in het midden wat het vóór en tegen van de ouderwetse „dictees" op school geweest kan zijn. maar een feit is dat veel grote werkgevers daar nu vast niets op tegen zouden hebben. Zij ergeren zich zo aan de onbeholpen sollicita tiebrieven vol fouten, dat ze acade mici die niet eens een fatsoenlijke brief kunnen schrijven, niet in dienst willen nemen Op 10 novem ber stond het zo in deze krant: „Overheid en bedrijfsleven hebben ondanks het toenemend aantal af gestudeerden grote moeite met het aantrekken van academici. Dat komt niet door een verhoging van de selectie-eisen, maar door een vermindering van de kwaliteit van het aanbod. Met name met de Ne derlandse taal in sollicitatiebrieven van jonge academici. Dat komt niet door een verhoging van de selectie-eisen, maar door een ver mindering van de kwaliteit van het aanbod. Met name met de Neder landse taal in sollicitatiebrieven van jonge academici is het vaak slecht gesteld. Taal- en stijlfouten zijn een normaal verschijnsel aan het worden". Als voorbeeld werd toen DSM genoemd, waar één op de zeven sollicitanten meteen al afvalt doordat de slecht gestelde, bepaald niet foutloze brief in de verste verte geen aanleiding geeft voor een nader gesprek. De Amsterdamse mevrouw Mar- guérite Mooienijzer, van beroep tolk-vertaalster Frans, ziet wel brood in die tekortkomingen van afgestudeerden op zoek naar een baan, en bovendien is ze er van overtuigd dat ze hen kan helpen. Ze plaatste daarom deze advertentie: „Jonge academici: problemen met sollicatiebrieven? Wendt u tot mij". Helaas bleek het bekende, maar sterk verouderde „zetduivel- tje" 0e leest nooit meer over hem, al zie je zijn boze werken vrijwel dagelijks) nog springlevend: laat nou juist in deze advertentie een 1 te weinig in „sollicitatiebrieven" te rechtkomen! Zodoende moet de ad vertentie nu herplaatst worden. In haar hart heeft mevrouw Moolenijzer eigenlijk medelijden met al die mensen die zoveel in hun mars hebben, maar op de eigen taal struikelen. „Stakkers die meer hun best moeten doen", noemt ze hen. „Het zullen wel allemaal B-mensen zijn die niet veel taalgevoel heb ben", zegt ze. „Sinds ze op de scho len zelf hun pakket mogen kiezen is het niet veel meer. Het ligt waar schijnlijk niet eens zozeer aan het onderwijs als wel aan de pedagogi sche academies. Toen die nog ge woon kweekschool heetten, was er niets aan de hand". Heel kort na verschijning van haar advertentie was de eerste brief al binnen. Een brief zonder taalfou ten. maar niet fraai van stijl. Ie mand die al wel honderd sollicita tiebrieven geschreven had en even zoveel negatieve antwoorden Re- kregen. vroeg mevrouw Moolenij zer of zij geen waterdichte formule voor een pakkende sollicitatiebrief kende. „Die kan ik niet helpen. Ik heb hem geschreven dat elke solli citatie om een persoonlijke bena dering vraagt en dat daar geen standaardformule voor bestaat. En ik heb zijn lelijke eerste zin verbe terd". Als alle afgestudeerden die een baan zoeken, bij mevrouw Moole nijzer aankloppen, kan ze het nog razend druk krijgen. En hoe moet dat dan verder, als zo'n man of vrouw is aangenomen op mevrouw Moolenijzers brief, en later blijkt dat hij of zij de sollicitatiebrief niet eens zelf heeft kunnen schrijven? „Dat geeft niet. Dan hebben ze wel een goeie privésecretaresse om hun fouten te verbeteren". Eigenlijk was het wel te verwach ten: het spookt in De Efteling. Nog niet helemaal, want pas in mei ko men na alle reuzen, boze wolven, kabouters, elfjes en feeën en hek sen de spoken opdraven. Ter op luistering van het 25-jarig bestaan van het sprookjespark ln Kaats heuvel wordt dan het grootste spookslot van heel Europa geo pend. zo groot dat duizend mensen tegelijk de 'spookshows' in het slot kunnen volgen. De bouw van het enge kasteel zal dan anderhalf jaar geduurd en ruim 3'/. miljoen gulden gekost hebben. Die investering zal het spookslot ongetwijfeld waard blijken, want alleen al dit Jaar ke ken 1.1 miljoen bezoekers in De Efteling rond. Het voorwerp dat deie fran^aise hier tussen twee vingers geklemd houdt is een kleine vier miljoen gulden waard. Het is een van de juwelen die te tien is op een tentoonstelling in Parijs. De diamant, 106 karaat en de „gouden «on" genaamd, is eigendom van een particuliere verzamelaar. Van Harry Jaedicke weten we niet veel meer dan dat hij zesentwintig jaar is. Duitser van nationaliteit ls en ln Berlijn woont Hij zoekt een correspondentievriencH-ln). maar schrijft er niet bij naar welke on derwerpen en hobby's zijn interes se het meest uitgaat Hij heeft een niet al te duidelijk handschrift, maar beheerst zowel Engels als Duits, dus wie hem schrijven wil kan kiezen. Zijn adres is: H. Jaedic ke, Exerzierstrasse 8. D-1000. Ber lin 65. Wie liever met een Israeli corres pondeert, kan schrijven aan B. Ma- lachi (p.o.b. 1890, Tel Avlv). Hoe oud hij is, we weten het niet. Of deze B. Malachi een man of vrouw is, hij of zij schrijft het er niet bij. Wel weten we dgt deze briefschrij ver bereid is over alles te corres ponderen wat de toekomstige pen- vriend(-in) maar interesseert, dat hij of zij in elk geval veel belang stelling heeft voor munten en post zegels. ln het Frans of Engels kan corresponderen en zelfs een beetje in het Nederlands. Sinds kort kent ons land een ham ster die naar het GAK genoemd is. In een van zijn belevenissen, die een OAK-controleur regelmatig in Open Kaart het maandblad van het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor plaats, vertelt hij hoe een WAO-„klant" hem vroeg even naar de hamster te kij ken. Die was ziek en zoon Bramme- tje moest gerustgesteld worden. Een van de drie hamsters, Hakkle, zat er met een voetbalrond lijfje doodstil bij. Ze dachten dat het een mannetje was. maar de GAK-man had al gauw door dat Hakkle een vrouwtje in verwachting was en gaf het zoontje opdracht er hokken bij te bouwen. Na veertien dagen druk te hij weer op de bei. Hakkle bleek van twaalf zonen en dochters be vallen te zijn. Tussen de wriemelen de massa hamster viel er één op door zijn vreemd grijze kop. „Die hebben we uit dank naar u ge noemd. meneer", zei Brammetje. „HIJ heet Oakkie". David Brinkley. een bekend televi sie- en radiopreséntator bij de Amerikaanse omroep NBC. is er helemaal niet zo voor dat het ge weld van de televisiebuis ver dwijnt In Televlzier betoogt hij: „Ik verdedig geen geweld op de televisie, maar ik weet dat er bij de kijkers grote belangstelling voor is. Ik weet dat in vroeger jaren de misdaad werd gelaakt ln stripver halen, via de radio en ln de blo- scoop; dat er geweld was ln Ameri ka en alle andere landen voordat de televisie was uitgevonden En ik weet dat. wftt er ook op de buis te zien is. in het niet valt bij wat zich afspeelt in de straten van de grote steden: moord en andere misdrij ven ln steeds toenemende mate Zou iemand geloven dat, als het geweld van de buis zou verdwijnen, er morgen geen mis daad meer zou zijn? Als Je dat gelooft, geloof je alles

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5