KSH en Suiker Unie praten over maissuiker-probleem ABN Bank J 1 Ml Bij Hoogovens geen gedwongen ontslag Won ingtextielmarkt kan nog groeien Stevin zoekt werk in Amerika Vraag onze man in Asuncion j v Goederenvervoer wil rechtstreeks onder nieuwe minister vallen financien en economie Samen met Avebe en Wessanen - r k „Bedachtzame belegger" zeiden ze van de heer Bergsma. Totdat ze hoorden wat voor rendement hij maakte. Ook niet iets voor u,zo'n Amro Obligatie-beleggingsrekening? Limburgs bedrijf krijgt order voor onderdeel F-16 Maar nu verder? Industriebonden in CAO-voorstellen: Koerswaarde steeg in oktober met 700 miljoen gulden Werkloosheid van bouw-leerlingen valt te voorkomen Meeste aankopen bij de vakman Textieloverleg in Brussel nog niet afgebroken VRIJDAG 2 DECEMBER 1977 Trouw/Kwartet PHS 19 - R 23 AMSTERDAM Het in moeilijkheden verkerende concern Koninklijke Scholten-Honlg is met de Suiker Unie besprekingen begonnen over „een mogelijk gezamenlijke benadering van de proble matiek rond de vloeibare suikers (lsoglucose) KSH zegt te hebben overwogen, dat in de toekomst zekere andere markt verhoudingen zullen ontstaan op het gebied van die vloeibare suikers. De Suiker Unie heeft het principe-be sluit genomen om in de ontwikkelin gen deel te nemen, omdat zij meent 1 hiermee de belangen van haar leden- i bietentelers beter te dienen dan door het aannemen van een afwachtende of defensieve houding. KSH wijst erop, dat in de intentie verklaring van KSH. Avebe en Wes sanen al werd gezegd dat algemene Nederlandse landbouw- en industrie- belangen een grote rol spelen bij een oplossing van de problemen rónd KSH. Gestreefd wordt dan ook naar een oplossing, gericht op een verster king van de Nederlandse positie op de betrokken markten. Hierbij wordt vooral gedacht aan de sector maisverwerking, maïszetmeel en derivaten en de uit maiszetmeel te maken vloeibare suikers (lsoglu cose). Op de Europese zetmeelmarkt neemt maiszetmeel met 73 pet de eerste plaats in, terwijl aardappel meel 22 pet uitmaakt. Van het aard appelzetmeel wordt ongeveer 70 pet door Nederland gemaakt, van het maiszetmeel maar 14 pet. Van die 14 pet komt een groot deel uit het KSH- bedrijf in Koog aan de Zaan, terwijl de produktie van het KSH-bedrijf in het Engelse Tilbury daarbij buiten beschouwing is gelaten. De grondstof voor de maisverwer king komt grotendeels uit Amerika, terwijl de malszetmeelindustrie in Europa voor circa 55 pet in handen van Amerikaanse bedrijven is. ADVERTENTIE tf 'V. 9H L f Wgw Toen de heer Bergsma destijds met het Amro Obligatiefonds in zee ging, had hij daar zo z'n redenen voor. Hij had eerder al wat belcggingservaring opgedaan; de zekerheid van participeren in het Amro Obligatiefonds stond hem daarom wel aan. Dat betekende dat de Amro voor Bergsma streeft naar een hoge uitkering met zo min mogelijk risico. Ook de verdere loop van zaken kwam Bergsma goed uit. Storten en opnemen naar eigen inzicht, met een minimum van f 50,-. Van elke mutatie een keurig overzichtelijk afschrift met waardeberekening ontvangen. Als vroeger iemand zich wel 'ns wat laatdunkend uitliet over z'n „bedachtzaamheid", had Bergsma daar heus wel z'n antwoord op. Maar nu heeft hij een standaardmanier om iemand wat dat betreft 't zwijgen op te leggen: hij toont gewoon het rendementpercentage over 't afgelopen jaar. En eerlijk gezegd heeft 't hem zelf ook wel een beetje verrast, die ruim 8%. Kwam neer op een uitkering van I f 12,40 per participatie op jaarbasis.! Die Bergsma overigens automatisch j heeft laten herbeleggen door Amro. Steun De mogelijkheid dat door technolo gische en technische ontwikkelingen in de zetmeelchemie steeds meer zet- meelsuikers op de zoetstoffenmarkt zullen worden aangeboden, leidt Sui ker Unie tot de overtuiging dat zij steun moet geven aan een EG-be- leid, dat gericht zal zijn op evenwich tige belangenbehartiging. In de praktijk zal dit betekenen, dat het suiker- eri zetmeelbeleid nauw op elkaar moet worden afgestemd. Ook Suiker Unie stelt zich op het stand punt dat het toe te juichen zou zijn, als de hele Nederlandse suikerindu strie in de oplossing zou deelnemen. Avebe en Wessanen hebben met in stemming kennis genomen van deze positieve houding van Suiker Unie en zij zullen nu samen met ook de overheid streven naar een oplossing, die niet alleen recht doet aan het behoud van industriële capaciteit en werkgelegenheid, maar die ook kan dienen voor een versterkte integratie van de Nederlandse industrieën en landbouwpositie op deze terreinen, waarbij het oog gericht kan'worden op een latere constructie van de be langen op de Europese markt in overleg met de buitenlandse part ners op die markten. DEN HAAG Eldim in Lomm bij Arcen heeft met de Fabrique Natio nale te Luik een contract van 15 miljoen gulden gesloten. Eldim zal voor de motoren van de F-16, die de Nederlandse luchtmacht en die van België, Denemarken en Noorwegen hebben gekocht, de koelkanalen voor de turbineschoepen vervaardi gen. Het contract loopt vah 1978 tot 1984 en vertegenwoordigt werkgele genheid van 200 manjaren. Eldim zal hiervoor nog 40 mensen in dienst nemen. Eldim is door Europese fabrieken van vliegtuigmotoren, zoals Rolls Royce, Snecma en andere reeds eer der Ingeschakeld bij de fabricage van turbineschoepen. Sedert 1975 voerde Eldim ook reeds opdrachten voor Amerikaanse vliegtuigfabrie ken uit. De participatie in het F-I6-project is voor Eldim zeer interessant, omdat de hoogwaardige technieken die in de militaire vliegtuigmotoren wor den toegepast, in een volgende fase ook voor civiele vliegtuigmotoren worden gebruikt. Participatie in dit project betekent dus dat hiermee weer kennis wordt opgedaan, die in de toekomstige civiele projecten kan worden toegepast. Voorts be wijst het Limburgs bedrijf dat zich sinds 1970 gespecialiseerd heeft en herhaaldelijk als een voorbeeld van technologische innovatie in Neder land is beschouwd, hiermee de waar de van hoogwaardige technische specialisatie in nieuwe industrie takken. Als men het eindpunt van deze spoorlijn al weet te bereiken, kan de reis verder per helicopter. Toch is het de bedoeling dat deze Baikal-Amoer-lijn in het Khbarovsk-district (Sowjet- Unie) uiteindelijk wordt voltooid. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Bij de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor 1978 zullen de Industriebonden NW en NKV van de Hoogovens-directie eisen dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Zoals bekend staan er bij Hoogovens reorganisatieplannen op stapel, die voorzien in een inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen met totaal 2500. Voor 1000 van de 2500 werkne mers zou volgens de directie onvrij willig ontslag onvermijdelijk zijn. De industriebonden noemen de reorga nisatieplannen „kapitalistisch en AMSTERDAM De koerswaarde van de op de Amsterdamse effecten beurs genoteerde Nederlandse aan delen is, na een daling met bijna 400 miljoen in oktober, vorige maand met bijna 700 miljoen ge stegen van ƒ52.126 miljoen tot 52.824 miljoen. Alle sectoren droe gen tot de stijging bij. zo blijkt uit cijfers van het CBS. De internationale concerns namen in koerswaarde toe van 27.824 mil joen tot 27.994 miljoen, handel, industrie en diversen van 7.519 miljoen tot 7.818 miljoen, scheep en luchtvaart van 1.301 miljoen tot 1.312 miljoen, bank-, krediet- en verzekeringswezen van 6.558 mil joen tot 6.647 miljoen, overige fondsen van 886 miljoen tot 902 miljoen en beleggingsmaatschappij en van ƒ8.038 miljoen tot ƒ8.151 miljoen. De gemiddelde koers steeg van 377 tot 380. De beurswaarde index algemeen (1970 100) van 94,7 tot 95,9. UTRECHT Het goederenvervoer is van dusdanig belang, dat het rechtstreeks zou moeten ressorteren onder de komende nieuwe minister van verkeer en waterstaat, zo meent de heer D. Hooykaas. voorzitter van NOB-Wegtransport (ondernemers in het beroepsgoederenvervoer). De heer Hooykaas, die sprak voor de ledenraad van zijn organisatie, ver trouwde erop, dat de pogingen om tot een nieuw kabinet te komen zeer binnenkort met succes zullen wor den bekroond. „Niet alleen, omdat er dan eindelijk weer zal worden gere geerd. maar ook omdat de nieuw te vormen regering naar het zich laat aanzien, wat meer rekening zal hou den met onze belangen." Hij herinnerde eraan, dat de ver slechterde positie van het Neder landse internationale wegvervoer (lonen in het vervoer stegen sterker dan in andere bedrijfstakken) onge twijfeld haar weerslag op het bin nenlandse wegvervoer heeft, wat al leen maar tot vergroting van de be staande overcapaciteit kan leiden. „Als gevolg van al deze omstandig heden raakt het beroepsgoederen vervoer over de weg aan het wanke len. Wij menen van de overheid daar om terecht ter overbrugging van deze moeilijke periode een rugge steun te mogen verlangen, willen wij in staat worden gesteld overeind te blijven. Deze steun zou ertoe kunnen bijdragen dat degenen, die zich aan de regels houden, niet van de weg worden gereden door hen, die deze regels aan hun laars lappen", aldus de voorzitter. Na te hebben onder streept, dat de tarieven zowel in het binnenland als in het grensover schrijdende wegvervoer noodzake lijk aan de sterk gestegen kosten moeten worden aangepast, keerde de NOB-voorzitter zich tegen de wat hij noemde „exorbitante prij zen", die thans voor binnenlandse vervoersvergunningen worden be taald Hij deelde mee. dat NOB-Weg- transport naar middelen en wegen zoekt om hiervoor een oplossing te vinden. Verlanglijst verouderd" en ze wijzen ze dan ook van de hand. De bonden streven naar handhaving van het aantal ar beidsplaatsen bij Hoogovens op een niveau van 23.000, Districtbestuurder Henk Krul van de Industriebond NW zei gisteren bij de presentatie van de CAO-voor- stellen dat de Hoogoven-directie waarschijnlijk medio december met een inventaris van het aantal ar beidsplaatsen komt. Dé bonden wij zen dat inventarisonderzoek even wel al bij voorbaat af, omdat het te eenzijdig gericht zou zijn op besnoei ing van het aantal arbeidsplaatsen en niet op behoud van de werkgele genheid. Ook de noodzaak om op jaarbasis 200 miljoen gulden te be zuinigen wordt door de industrie bonden NW en NKV betwist. Een arbeidstijdverkorting voor het gehele personeel en met name de introductie van een vijf-ploegensys- teem zou volgens de bonden in theo rie ongeveer 3000 nieuwe arbeids plaatsen kunnen opleveren. Zij ge ven daarbij toe dat de loonkosten bij Hoogovens momenteel een mil jard gulden per jaar te hoog zou den worden opgeschroefd indien de arbeidstijdverkorting via invoering van de vijf-ploegendienst in één keer zou worden doorgevoerd. Dat zou daarom geleidelijk moeten gebeu ren. Behalve een koopkrachtoffer van anderhalf procent van de leden is er volgens de bonden zowel een werkgeversbijdrage en steun van de overheid nodig om de werkgelegen heid bij Hoogovens te behouden. De bewindslieden op verkeer en waterstaat kunnen een lijst met „dringende wensen" over het ver- keers- en vervoerbeleid verwachten van de verladers en het eigen ver voer. Daartoe is gisteren in Utrecht besloten op de jaarvergadering van de EVO, de Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie. De organisatie zegt er sterk op ge brand te zijn. dat de nieuwe bewindslieden een aantal kernvraag stukken in het verkeers- en vervoer beleid krachtig ter hand nemen De EVO heeft 45 000 bedrijven in de sectoren van industrie, handel en landbouw achter zich staan. Bezwaren heeft de EVC tegen het dreigende probleem van opeenstape ling van lastenverzwaringen. De EVO wijst op de komst van een geluidshinderheffing. een wrakken- heffing. verhoging van de motorrij tuigenbelasting door EO-plannen en heffingen op transitovrachtautover- keer, die onze exportpositie aan tasten. Van een onzer verslaggevers EDE Volgens voorzitter B. Ver meulen van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf is in de toekomst werkloosheid onder (bouwvak (leer lingen te voorkomen. Dit is echter alleen mogelijk, als de werkgevers in regionaal verband de schoolverla- ters de garantie geven dat zij indien deze jongens aan de bedrijf sopleiding beginnen deze ook kunnen voltooien. Daarenboven zou het, zo voegde hij hieraan toe. eigenlijk niet moeten voorkomen dat jongeren die met een LTS-diploma op zak in de bouw gaan werken, niet in de opleiding volgens het leerlingwezen worden opgenomen. Indien deze beide punten zouden worden verwezenlijkt, zal, zo meen de hij met stelligheid, het aanzien van de bouw aanmerkelijk worden verbeterd en daarmee de aantrek kingskracht om erin te gaan werken worden vergroot. Eerder wees de heer Vermeulen in zijn toespraak op de grote terugloop in het aantal leerlingen, namelijk van 12.000 in 1966 tot ruim 5000 thans. ARNHEM Ondanks alle negatieve berichten heeft de Neder landse woningtextielmarkt nog wel degelijk groeimogelijkhe den. Dit blijkt uit een onderzoek van Enka Glanzstoff naar het gebruik van vensterdecoratie in Nederland. Volgens dit onderzoek fs vorig Jaar 260 miljoen besteed voor de aan schaffing van overgordijnen, 115 miljoen voor vitrage en 50 miljoen voor transparante gordijnen. Dat be tekende in totaal 38 miljoen m2 stof, wat drie procent van de consumptie ve bestedingen dekt. Verhuizing en het opnieuw inrichten van vertrekken blijven de belang rijkste motieven om tot aankoop van nieuwe gordijnen over te gaan. Na vijf jaar is zelfs meer dan de helft van alle vensterbekleding vervangen, waarbij de tendens naar langere raambekleding doorzet. Verreweg de meeste gordijnen wor den gekocht bij de vakman, in casu de gordijnspeciaalzaak of de woning inrichter. Deze heeft op zijn beurt ervaren dat de gemiddelde huis vrouw zeer hoge eisen stelt aan de onderhoudseigenschappen. Volgens het Enka-onderzoek kan de woningtextielmarkt nog groeien, omdat in veel woningen de venster bekleding óf helemaal ontbreekt óf niet volgens de geldende regels is toegepast. Dan komt men vroeg of laat tot de ontdekking dat de gordij nen niet mooi hangen of dat ze te kort zijn. ADVERTENTIE AMSTERDAM De aannemersgroep Stevin stelt pogingen in het werk haar geografisch werkterrein verder uit te breiden. Stevin, dat momenteel al meer dan de helft van de omzet uit buitenlandse activiteiten haalt, denkt voor nieuwe opdrachten met name aan het Amerikaanse continent. Ook een verbreding van het dien stenpakket heeft de aandacht. Op grond daarvan acht de raad van be stuur het niet uitgesloten dat de groep verder zal worden uitgebreid, zo staat in het prospectus voor een aandelenemissie. Achtergrond voor het zoeken naar werk in ondermeer Amerika en het aanboren van nieuwe activiteiten is de constatering dat de omzetstijging op eigen kracht in de nabije toe komst minder sterk zal zijn dan in het recente verleden. Grote interna tionale .opdrachtgevers matigen het tempo waarin nog te verwachten mammoetopdrachten worden be steed. Mede hierdoor verscherpt ook de concurrentie, zo zegt het bestuur. De verwachte nieuwe ontwikkelin gen bij Stevin vormen de belangrijk ste reden voor de emissie van 229.394 gewone aandelen. Zij zullen per aan deel van 20 nominaal worden aan geboden tegen een prijs van 105. Het aantal aandelen kan eventueel verhoogd worden als dit nodig is in verband van conversie van conver teerbare obligaties. De beurskoers was gisteren 135.50. De inschrijving op 9 december staat uitsluitend open voor houders van de thans uitstaande aandelen en wel in de verhouding een nieuw voor zes oud. Houders van converteerbare obligaties die deze stukken uiterlijk gisteren hebben aangeboden voor omwisseling in aandelen, hebben ook een claimbewijs gekregen. De claimhandel begint op 5 december en de datum van storting is 28 de cember. De Stevln-groep gaat er vanuit dat de winst over 1978 evenals dit jaar ongeveer 30 miljoen zal bedra gen. In 1976 werd netto 21,6 mil joen verdiend. Volgens het prospec tus heeft Stevin op het ogenblik een orderportefeuille van 2,3 miljard, waarvan 59 procent betrekking heeft op het buitenland. Het zwaartepunt ligt op het Midden-Oosten (onder meer de havenwerken te Jubail, Sa- oedi-Arabië) met 35 procent van het totale opdrachtenpakket. Stevin is van plan het huidige dlvi- dendbeleid voort te zetten. Dat bete kent dat men. indien mogelijk het contante dividend geheel of gedeel telijk vervangt door een uitkering in aandelen ten laste van de agioreser- ve Het bestuur zal dit beleid voeren indien en voorzover verdere verster king van het eigen vermogen door de te verwachten groei van de groep, ook na de aanstaande emissie, ge wenst zal blijken. RALSTON, een verffabriek in Zeist zal op 15 december de produk tie staken. Waarschijnlijk zal het bedrijf begin volgend jaar de poor ten sluiten, wat ontslag inhoudt voor de 54 werknemers. De afgelo pen Jaren is voortdurend verlies ge leden. Vorig jaar was er een negatief resultaat van 2 miljoen en voor dit jaar wordt een verlies in dezelfde orde van grootte verwacht. Ralston, een Amerikaans concern trekt zich geheel uit Europa terug, wat bete kent dat ook de fabriek in België dichtgaat. De positie van Ralston is zwak omdat het bedrijf slechts een beperkt pakket verfprodukten op de markt brengt. De 8,25 procent 25-jarige BNG- LENING is belangrijk overtekend. De inschrijving op de lening stond woensdag open tegen 99,5 procent. De NATIONALE INVESTE RINGSBANK gaat een 8,25 procent tienjarige obligatielening uitschrij ven van 100 miljoen tegen een nog nader vast te stellen uitgiftekoers. Die koers wordt op 7 december be kendgemaakt waarna op 9 decem ber kan worden ingeschreven. De storting vindt plaats op 17 januari Vervroegde aflossing is niet toege staan Bij de spuitbussenfabriek VETI- R A-ROMANCE-A EROSOIS in Zaandam is werktijdverkorting aan gevraagd voor de meeste perso neelsleden Er werken 180 mensen in het bedrijf De directie schrijft de noodzaak van korter werken toe aan de negatieve publiciteit rond de spuitbus. Ook is de uitvoer terugge lopen. De directie vertrouwt erop dat de werktijdsverkorting niet lang zal duren omdat op langere termijn betere afzetmogelijkheden worden verwacht. ROMMENHoLLER (koolzuur, mineraalwater) verwacht voor dit jaar een 25 procent lagere winst dan in 1976 toen netto 4,3 miljoen werd verdiend. Dat kwam niet alleen door de slechte zomer maar ook door stagnatie in de industriële sector. BRUSSEL De onderhandelingen tussen de Europese Commissie en de vier voornaamste leveranciers van textiel aan de Europese Ge meenschap Hongkong. India, Zuid-Korea en Brazilië duren nog voort. Het tijdstip waarop de zaak rond had moeten zijn is inmiddels verstreken. De commissie is tot overeenstem ming gekomen met Sri Lanka en Peru. landen die minder moeilijk doen maar die ook minder van de EG afhankelijk zijn voor hun textieluitvoer In totaal zijn nu met elf landen regelingen getroffen, te weten met Singapore. Macao, Thai land. de Filippijnen, Indonesië. Co lumbia. Uruguay. Argentinië. Peru, Polen en Sri Lanka. Goud en Zilver De heer L.T. van Dijk. Direkteur van het ABN kantoor in Asuncion (aldaar werkzaam onder de naam Banco Holandés Unido). Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent het dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van Dijk samen met zijn 80 medewerkers goed is ingevoerd in Paraguay. De ABN kan voor u een wegwijzer zijn naar de handelsmogelijkheden in Paraguay. Van de totale vleesexport is Nederland met 20% de belangrijkste afnemer. Verder exporteert Paraguay oliezaden, katoen, veevoer en tabak. De heer Van Dijk en zijn staf geven u graag advies. Dit is het adres: Banco Holandés Unido, Palma esquina Nuestra Seriora de la Asuncion, Casilla de Coneo 1180, Asunción, telex 140. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293855. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Amstvrdim Ooud 12140.13 MO <12 160 12 S6Q> pee kg Zilver 356-366.80 1368 366.8(11 pvf k.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19