Derde wereld: delen en groeien DICHTBIJ lt c VEBDEB Trouw commentaar "Da's een gezellige jonge" De smeerpijp en nog wat VERHOEVEN JONGE DUBBELE GRAAN-GENEVER die bekende jonge uit 't Gooi Vijfde arrestatie spoorwegpolitie Twee adviezen met één nietje van ontwikkelingsraad Honkvast een lijfboek" voor mannen informatie met z'n allen op weg naar het einde verklaring concurrentie Donderdag 1 december 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Als het over zaken betreffende het milieu gaat, verwijten Nederland en Duitsland elkaar nog al eens dingen die doen denken aan het verhaal van de pot en de ketel. Nederland wil graag een schonere Rijn, Duits land dringt aan op een schone Eems-Dollard. In een gesprek met zijn Duitsel collega in Bonn heeft minister Wes terterp inmiddels voor elkaar weten te krijgen dat de Groningse „smeerpijp" tijdelijk vijfenzeventig 'ton afval mag lozen. Dit is vijftien ton minder dan Rijkswaterstaat aanvaardbaar achtte, maar onge veer vijftig ton meer dan Duitse geleerden hebben becijferd. 1 Voorwaarde voor de toestemming is dat Nederland zijn vervuiling volgende jaren sterk moet terugdringen. Op de achtergrond speelt nog een andere zaak. Duitsland heeft plan nen om voor een miljard gulden een nieuwe Dollard-haven te bouwen bij Emden, als tegenhanger van de Eemshaven aan de Nederlandse kant. Duitsland heeft er dus alle belang bij dat het Eems-Dollard- bekken zo schoon mogelijk is. Dat schept ruimte voor milieuverontrei niging, die de nieuwe Duitse haven, ongetwijfeld zal meebrengen. De Duitse eisen in verband met de Groningse smeerpijp doen nogal hypocriet aan als men kijkt naar de milieu-eisen die de Duitsers zelf als norm willen hanteren bij de exploi tatie van de nieuwe haven. Uit een rapport dat Nederlandse milieu groepen in Bonn boven water heb- (ADVERTENTIE) ben gehaald, bleek onlangs dat zo'n beetje dezelfde normen worden ge hanteerd als in het Ruhr-gebied, één van de meest vervuilde Europe se industriecentra. Het gaat daarbij om zowel normen voor de water- als voor de luchtvervuiling. Daarbij moet bedacht worden dat de nieuwe Duitse industriehaven op nauwe lijks twintig kilometer afstand van de Nederlandse kust zal liggen. Op grond van het Eems-Dollard- verdrag moet Duitsland zijn plan nen ter beoordeling voorleggen aan Nederland. Wat de Dollardhaven betreft zullen de-onderhandelingen waarschijnlijk spoedig beginnen. Er zou al veel gewonnen zijn als Nederland en Duitsland het eens werden over berekeningsmethoden om de Milieunormen vast te stellen. Beide landen hanteren nu voortdu rend verschillende cijfers. Tevens zou het zinvol zijn om dan tegelijk een andere knoop door te hakken. Er is namelijk nog steeds geen grens vastgesteld tussen beide landen in de Eems en de Dollard. Dat werkt de onduidelijke situatie in de hand. Dit komt tot uiting op kaartjes van Duitsers en Nederlan ders, dip de grenslijnen zo dicht mogelijk langs andermans kust ple gen in te tekenen. Als het Nederland ernst is met de aanwijzing van de Eems-Dollard tot natuurgebied, zoals onlangs is aan gekondigd door het ministerie van CRM, dient er op z'n minst een stemmigheid te zijn over de milieu- en grenskwesties. AMSTERDAM (ANP) De recher che heeft gisteren een vijfde arresta tie verricht in de zaak van de stelen de agenten van de spoorwegpolitie. De verdachte is de 46-jarige hoofd agent J. C. F. C. uit de hoofdstad. Samen met de vier eerder aangehou den spoorwegagenten wordt hij er- door Nico Kussendrager DEN HAAG Het gaat nog steeds slecht met de derde we reld en zeker met de armste groepen daar. Kennelijk is er de afgelopen jaren toch iets misgegaan bij onze ontwikke lingssamenwerking of zijn de verwachtingen te hoog gespan nen geweest. Wèt is er verkeerd gegaan en hoe zouden we het beter kunnen doen? Om die vragen draait voor een deel het jongste advies van de Nationale raad voor ontwikkelingssamenwer king (NAR). Wie begint te bladeren' vraagt zich af waarom niet simpel een briefje is uitgegaan, waarin wordt verwezen naar het rapport Ba sis needs (basisbehoefte) van de In ternationale arbeidsorganisatie (ILO). Dat rapport werd opgesteld door de toenmalige directeur van de werkge legenheidsprogramma van de ILO, dr. Emmerij. Hij was ook voorzitter! van de werkgroep die het NAR-ad- vies aan de minister voor ontwikke lingssamenwerking heeft opgesteld. De overeenkomsten zijn dus niet zo toevallig als ze op het eerste gezicht lijken. Wat meer verbazingwekkend is de kennelijke eensgezindheid van de NAR, die toch juist de laatste jaren duidelijk blijk geeft van verschillen van mening tussen de „moderne" en de „traditionele" denkers over ont wikkelingssamenwerking. (Overi gens: wat is „modern" in dit ver band?) Nog bij het vorige rapport (géén ad vies, het ging over de grondslagen voor de samenwerking met de derde wereld) bleken de verschillen van mening. Zo zeer zelfs dat een meer derheids- èn een minderheidsstuk werden uitgebracht. „Modernise ring" en „ontwikkeling" stonden toen tegenover elkaar. „Modernisering" vond de minder heid (prof. Breman en drs. Coppens) hoeft nog niet noodzakelijkerwijs „ontwikkeling" in te houden. „Ont wikkeling" betekent ook verbeteringi van de leefomstandigheden van de armste groepen in ontwikkelingslan den en verkleining van de inkomens verschillen. Dat heeft „modernise ring" eigenlijk hoogst zelden ge bracht. Wie begint te lezen in het jongste advies komt steeds meer dezelfde verschillen van mening tegen, totdat na ruim twintig pagina's de aap uit de mouw komt. Tanzania is een land waarvan het beleid ontwikkeling op eigen kracht) Nederland aanspreekt. Onder het kopje „Kanttekeningen" neemt een deel van de NAR stelling tegen de meningen die in het voor gaande worden geuit. „Het advies gaf aanleiding tot commentaar van een aantal leden van de Raad, die het betoog te eenzijdig achten," heet het. Op al die punten volgt dan ech ter weer een reactie van de meerder heid (Emmerij heeft zijn werk goed gedaan), zodat het in- en uitkletsen blijft. Waar draait het om? De armste bevolkingsgroepen heb ben tot nu toe weinig gemerkt van de groei in ontwikkelingslanden. In veel van die landen zijn ze er door die groei (steeds meer produceren) eer der op achteruit dan op vooruit' gegaan. Groei op zich is niet slecht, zeggen sommigen, maar dan moeten wel juist die groepen meer bij die groei betrokken worden, er voordeel van krijgen. Wel nee, zeggen anderen met Emmerij aan het hoofd, dat kan niet, je moet die groei niet voorop ,'zetten. Veel belangrijker is de her verdeling van inkomens. Die groei komt dan vanzelf wel. Versimpeld samengevat: als inkomens beter worden verdeeld heeft iedereen wat geld om dingen te kopen. Dus gaat de economie groeien, maar dan wel op een manier waarbij elkeen er voordeel van heeft gehad. Voor een evenwichtiger inkomens verdeling mag dan ook „bevrediging van basisbehoeften" worden gele zen, en dan zijn we weer uit bij de ILO. Die basisbehoeften zijn in de woorden van Emmerij te eten hebben, een dak boven je hoofd, scholen, ziekenhuizen, water enzo voort. Bevrediging van basisbehoef ten gaat voorèf aan economische groei, maar heeft er wel degelijk mee te maken. Critici die menen dat de „basisbehoeften-bevredigers" de groei vergeten, hebben het in deze zienswijze bij het verkeerde eind. Uit de verf Twee verschillende benaderingswij zen, zegt de NAR, waarvan de argu menten voor en tegen meestal niet duidelijk uit de verf komen. „Een euvel overigens waaraan ook een deel van de nota bilaterale ontwik kelingssamenwerking (van land tot land) mank gaat", aldus het advies, ingaand op deze nota van Pronk waarvoor het is bedoeld. De „moder ne groeisector" heeft zich ontpopt als hoogst kapitaal-intensief (er moest veel geld worden ingestopt, zonder dat er veel werkgelegenheid tegenover stond), was beperkt tot enkele steden (de dorpen werden niet „meegetrokken"), als een de „inkomensverdeling verder scheef- trekkend bolwerk", stelt de NAR vast. Hoe kwam dat? Mede doordat de zaak niet altijd goed werd aange pakt, en doordat niet altijd rekening werd gehouden met de afwijkende omstandigheden in de derde wereld. Verwachtingen dat de vruchten van de groei binnen afzienbare tijd ook geplukt konden worden door de ar mere lagen van de bevolking kwa men niet uit. (Binnen minder afzien bare tijd overigens waarschijnlijk ook niet). Basisbehoeften? Weg met het groeimodel, leve de basisbehoeften? „Herverdeling van armoede", zegt de NAR aanvanke lijk wat spottend, en haalt Sri Lan ka aan (om Tanzania niet te hoeven noemen). Wat verderop wordt ge steld dat deze aanpak vooral be doeld is de overgang (van laten we maar zeggen armoede naar wat minder armoede te bekorten: bij pure groei om de groei duurde het immers te lang. Voor die bekorting is onder meer nodig: meer werk voor de onderste groepen om zo hun inkomen te laten stijgen, meer werk op het platte land, sociaal-aangepaste technie ken, maar dan wel zo dat de koop kracht van de mensen wordt ver groot, voorzieningen als onderwijs en gezondheidszorg, meer aandacht voor de vrouwen, want hun last is door „ontwikkeling" tot nu toe eer der verzwaard dan verlicht. Voor èn tegen Na afweging van veel „voors en te- gens" komt de NAR uiteindelijk toch uit waar hij tussen de regels door al naar op weg was: groei- en herverdeling, („het basisbehoeften- model"). In de kanttekeningen wordt die slotsom dan toch weer gegispt. Groei, aldus die operkin- gen, wordt te weinig onderkend (re actie: 't is toch een onderdeel van de basisbehoeftenaanpak. alleen ach ter- in plaats van vooraf), het advies geeft een vertekend beeld van het in de afgelopen 30 jaar gevoerde ont wikkelingsbeleid (reactie: het blijft een schrijnend feit dat de lotsverbe tering voor de massa's geenszins voldoende is geweest), het advies gaat uit van een te beperkte doel stelling voor 't Nederlandse ontwik kelingsbeleid tegenover de derde wereld (voorrang voor de minst be deelden). (reactie: klopt, maar nie< alleen). v Gepleit wordt in feite in 't meerder heidsadvies voor voortzetting van het Nederlandse ontwikkellngsbe- léid, zoals dat de afgelopen jaren gevoerd is. Bijdragen aan lotsverbe tering van juist de armste groepen en steum aan vooral die ontwikke lingslanden die daar ook zelf de na druk op leggen. In feite loopt de NAR met haar adviezen voortdu rend achter minister Pronk aan (de bilaterale nota is al door de Kamer). Voorzitter dr C. L. Patijn zei gisteren dat de NAR niet de bedoeling heeft het „ontwikkelingsgebied van te vo ren uit te graven". De raad is een „klankbord" van meer dan zestig leden, die de minister helpt bij het bepalen van de gedachten. Blijft de vraag waarom dan niet gekozen is voor advies dat de discussies binnen de NAR weerspiegelt, in plaats van de twee adviezen met één nietje die nu zijn uitgebracht. van verdacht van 1973 tot en met 1976 voor ongeveer 200.000 gulden aan geld en sieraden te hebben ont vreemd op NS-stations in Amster dam, Wormerveer en Weesp. Zij sta len niet alleen uit NS-kantoren maar ook uit kantoren van particuliere bedrijven op het Centraal Station in Amsterdam. HET WEER door Hans de Jong Het hogedrukgebied boven de Brit se eilanden denkt niet aan opgeven. Na een tijdelijke inzinking neemt het sinds gisteren weer in betekenis toe. Het zal ook in de rest van deze week de atmosferische huishouding in de lage landen bepalen, wat er op neer komt dat in uitgebreider gebie den dan tot nu toe opnieuw lichte vorst in de nacht en ochtend voor komt: -1 tot -5 graden, de laagste waarden in het zuidoosten. Het blijft over het algemeen rustig en vooral aanvankelijk is er wel gevaar voor plaatselijk mist. Gistermiddag was het in het noor den opvallend zacht, met de stad Groningen op 8.5 en Gorredijk 8.7 graden (boven 0). Welke, plannen heeft het hogedrukgebied nu ver der? Aangezien geen mens, zelfs de persoon met de grootste hersenin houd en zelfs geen team van deskun digen dat met balpoint en papier kunnen berekenen ze zouden mis schien nog niet eens klaar zijn, als het weer wat ze proberen uit te reke nen al een jaar verleden tijd is ge weest gaan we de uitkomsten van de computers er maar even bij halen. Het dichtst bij huis blijft Londen (Bracknell). Het woensdagmiddag binnengekomen prognose-kaartje geldt voor vrijdag en zaterdag. Hier op is het maximum boven de Noord zee getekend met op 3 december een centrum van 1027 millibar vlak ten westen van Jutland. Bij gelijktijdige lage druk van 984 millibar ten wes ten van Ierland betekent dit, dat de wind uit noordoost tot oost gaat waaien, vooral ook omdat het kou- ront van genoemde oceaandepressie de barometers in de golf van Biskaje doet dalen: Er schijnt daar een af zonderlijke randstoring werkzaam te zijn. Maar de luchtdrukverschil- len blijven vermoedelijk toch wel binnen de perken dit weekeinde. Viei uur eerder waren binnengeko men de werkstukken van de Ameri kaanse computers met als startpunt de atmosferische gegevens van één uur in de nacht van dinsdag op woensdag en als doel-uur respectie velijk één uur 's middags op zondag 4 en één uur op maandag 5 decem ber. (Respectievelijk 108 en 132 uur vooruit). Het blijkt, dat de Amerika nen het hogedrukcentrum niet naar Scandinavië „laten" doorreizen, hoewel de kaarten van 24 uur daar voor dat wel hadden gesuggereerd. Nee, zondag zal het centrum op 5000 meter hoogte ergens boven het zui delijke deel van de Noordzee liggen, maandag precies boven ons land en aan de grond zijn er dan zondag twee centra: één boven West-Duits- land en een ander boven Frankrijk. Inmiddels is wel waarschijnlijk ge worden dat grote hoeveelheden zachte oceaanlucht via Schotland en verder ten noorden van IJsland langs (gestimuleerd door een diepe Poolzee-depressle) Scandinavië wor den binnengevoerd en dat is alles behalve „winterlijk" dus. Er doet zich op het continent wel een kou- inval uit Scandinavië voor, maar die is meer gericht op het Alpengebied en Oost-Europa dan op ons. Om het toch al geschokte moreel van de schaatsvrienden niet weer een klap toe te dienen, hier ook even de constatering, dat de huidige luchtdrukverdeling met een maxi mum boven Ierland (uitloper naar Midden-Europa) en een herhaalde lijke diepe depressie boven het oos telijk deel van de Middellandse Zee, goed overeenstemt met het door de Duitse onderzoeker Dinies geteken de frequentiekaartje voor december van de gemiddelde luchtdrukverde ling vóór veel strenge en koude win ters sedert 1881. Maar de gevallen dat er net zo'n verdeling was en geen strenge winter volgde staan uiter aard niet vermeld. Ook hier dus weer onzekerheid. Dat geldt niet voor Zwijn drecht, waar in november 223 millimeter neerslag viel. in de afgelopen herfst 280 en in het meteorologisch jaar 1000 millimeter. In de stad Gronin gen werd 142 mm gemeten, Roosen daal 164, Rozenburg 224, Den Haag (Frankenslagj 184 mm, Ede 171 mm. Amsterdam mist 7 I De Bilt mist 4 0 Deelen mist 0 1 Eelde licht bew 9 0 6 Eindhoven geheel bew. 3 02 I Den Helder regenbui 9 Rotterdam zwaar bew. 5 0 Twente mist 3 0.3 Vlisstngen geheel bew. 5 0 Zd Limburg sneeuw 3 0.5 Aberdeen zwaar bew. 4 0 Athene half bew. 19 0 Barcelona sneeuw Berlijn zwaar bew. 4 0 Bordeaux licht bew. 2 0 Brussel half bew 4 0 1 Frankfort zwaar bew 1 0 Oenève zwaar bew. 1 0 Helsinki sneeuw 2 0 1 Innsbruck onbewolkt 1 o Klagenfurt geheel bew. 0 Kopenhagen licht bew 3 0 Lissabon zwaar bew. 14 0 Locarno onbewolkt 6 0 Londen regen 5 0 2 Luxemburg onbewolkt 1 0 Madrid motregen 6 12 Malaga half bew. 15 8 Mallorca half bew 17 4 München geheel bew. 6 0 Nice onbewolkt 12 o Oslo zwaar bew. 1 0 Parijs licht bew. 1 0 Rome half bew 19 0 Spilt regen 15 Stockholm geheel bew. 1 0 Wenen geheel bew 2 0 Zürich geheel bew. 3 0 Casablanca regenbui 17 6 HOOGWATER vrijdag 2 december Vlisstngen S 45-18.00. Hanngviietsluizen 5 45-18 02; Rotler- i Helder 11 20-23.13; Harlln- 1 1 05-13 55; Deltaiji 3 07-15 45. [onder redactie van Loes Smit Er zullen best mensen zijn die hun eigen lichaam goed begrijpen. Zo van: als ik dit doe gebeurt dat, als ik dat laat gaat er daar iets mis, of als ik daar iets voel moet er iets met dat orgaan aan de hand zijn. Natuurlijk zijn er zulke mensen. Maar er zijn er heel zeker heel wat meer die er geen idee van hebben hoe hun lichaam op allerlei toe standen reageert en zelfs niet hoe het in elkaar zit. Nu zijn er wel medische handboeken die een mens daar enig inzicht in kunnen verschaffen, maar of iedereen daar makkelijk naar grijpt valt te be twijfelen. Vaak zitten ze tamelijk moeilijk in elkaar en voor de dan eindelijk uitgepuzzeld hebt wat je zoekt zal voor veel mensen de lol er al lang af zijn. Een echt overzichtelijk handboek is bij Het Spectrum verschenen „Mannenlijfboek", dat door een grote groep van redacteuren, teke naars en deskundigen is samenge steld en als „een gebruiksaanwij zing" gepresenteerd wordt. Wie al les wil weten moet bij het begin beginnen, want het boek behandelt de mens vanaf het moment van de bevruchting tot de ouderdom. Zo kun je in het Mannenlijfboek zien heo een mensje groeit, hoe lichaam, geest en motoriek zich ontwikkel den en verder kun je desgewenst in een oogwenk opzoeken wat je hoort te eten, hoe je kunt vermageren, hoe je slaapt, wat er gebeurt als een ziekte vat op je lichaam krijgt, hoe het verouderingsproces zich vol trekt, hoe je je lichaam het best in •goede staat kunt houden, welke invloed drugs hebben en nog veel meer, eigenlijk alles wat je maar aan vragen kunt bedenken. Daar kun je in de 256 pagina's informatie over lezen, maar je kunt het meeste ook op zo'n duizend plaatjes en grafiekjes zien. Omdat het een mannenlijfboek is. is een belangrijk deel van het boek op mannen gericht. Uitvoerig wor den geslachtsorganen, seksualiteit en specifieke mannenziekten be handeld, maar ook het vrouwenlijf krijgt, zij het beknopt, een beurt. De uitgever belooft trouwens nog een apart „vrouwenlijfboek" ook dat we zo omstreeks maart kunnen verwachten. Daarin zal aan de mannen dan maar beperkte aan dacht worden gewijd en krijgen de specifieke verschijnselen bij vrou wen meer ruimte. Het Vrouwenlijf boek wordt roze van kleur, het Mannenlijfboek is bruiniger, maar dat schijnt niets met de sekse te maken te hebben. Eén kanttekening bij dit Mannen lijfboek (dat voorlopig 19,90 kost, maar omstreeks 1 februari 25 wordt): in het hoofdstuk waarin het gebit wordt behandeld, wil de tan- dendeskundige alle kunstgebitten 's nachts in een bakje met reini gingsmiddel laten weken. De mil joenen dragers en draagsters van een gebitprothese moeten van hem dus zonder tanden naar bed. Niet alleen zou dat in de late avond een oorverdovend gekletter geven, al die gebitten, maar zo gek zul je de meeste kunstgebit-dragers (te recht) niet Tcrijgen. Er staat trou wens nergens waarom dat nou zo noodzakelijk zou zijn. Eigenlijk hadden deze ganzen althans volgens de Denen er al niet meer mogen zijn. Ze waren speciaal opgefokt om met Sint Maarten, 11 november dus, gebraden en wel op de Deense tafels opgediend te worden. Maar de prijzen lagen toen zo hoog dat het einde van de ganzen nog maar even werd uitgesteld. Helaas voor de ganzen kwam van uitstel geen afstel. Hier worden ze in de richting van een abattoir gedreven, waar zc geslacht zullen worden om geslacht en wel in de koelhuizen de kerstdagen af te wachten. Het is niet onmogelijk dat een luchtreiziger die in Amerika arri veert. dit soort vragen van de doua ne krijgt voorgelegd: „Hebt u de afgelopen maand nog in de koeien- poep getrapt? In geitenkeutels dan soms? Kleeft er wellicht varkens- mest aan uw broekspijpen?" Wel niet precies in die bewoordingen, maar het komt wel op hetzelfde neer. Want volgens het Amerikaan se ministerie van landbouw moeten de ambtenaren iedereen die het land binnen komt, vragen „te ver klaren of zij in de afgelopen dertig dagen al dan niet in het buitenland boerderijen hebben bezocht". Geeft de reiziger een bevestigend antwoord, dan wordt haar of hem verzocht eerst even alle verdachte stoffen van het schoeisel af te spoe len. De maatregel is bedoeld om het Amerikaanse vee zo veel moge lijk te vrijwaren van veeziektes, die makkelijk via de mens overge bracht kunnen worden Het virus bijvoorbeeld dat mond- en klauw zeer veroorzaakt, kan het wel zeven dagen bij zijn menselijk transport middel uitzingen, en met de perio de van dertig dagen hebben de au toriteiten dan ook een extra veilig heidsklep willen inbouwen. De Ver enigde Staten vertrouwen het buurland Canada in dit opzicht heel wat meer dan welk ander land ook. Wie uit Canada de V S. bin nenkomt, hoeft niets over zijn con necties met koeien te vertellen Nog even een tip voor sinterklaas: er zijn weer zes deeltjes uit in de Lantaarn-reeks (redactie Piet den Besten en Niek van Noort). een serie informatieve boekjes over alle mogelijke onderwerpen voor kinde ren van ongeveer acht tot tien Jaar. De nieuwe titels zijn: Ridders, Woestijnratten. Vincent van Gogh. De computer, Schapen en boeren, en Bruggen in Nederland. De prijs is laag gehouden (wat kan omdat er geen gekleurde, maar zwart-wit il lustraties in staan), nl. ƒ4,85 per boekje 4,40 per stuk voor wie er zes tegelijk koopt). De uitgever is Kok in Kampen. Fish and chips, het nationale vlug ge hapje waarop de Engelsen zo vereot zijn, dreigt te verdwijnen. Het hapje, een slap aftreksel van onze frieten, maar dan met vis in plaats van mayonaise, lijdt onder de concurrentie van Chinese, Ame rikaanse, Israëlische en andere bui tenlandse snacks, en bovendien brengen de vissers niet genoeg ge schikte vis meer aan de wal. In tien jaar is het aantal „ftsh and chlps"- winkels met vierduizend vermin derd en volgens een woordvoerder van de federatie van patatverko pers, zullen we maar zeggen, sluit er nog steeds elke dag wel eentje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5