)CDA moet streven naar vorming programcolleges de amro bank in jakarta Bejaarden tevreden over tehuis Caransa uit scherpe kritiek op politie Aantal ambtenaren zal blijven groeien Werkloosheid van dertig procent onder blinden Na staten- en raadsverkiezingen van volgend jaar j Het CDA wil dat deze afspiegelings- 1 colleges op een program gebaseerd zijn. Anders hebben de kiezers wei nig of geen controle op het verkie zingsprogram waarmee een partij de verkiezingen is ingegaan, vindt men. Twijfels over resultaat onderzoek Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Folkerts is moord ten laste gelegd Uw glas wijn is verrukt van gerookte zalm. Enquête van consumentenbond over behandeling bij opname: Rijkspolitie haalt grote familie uit gekraakte woning Specialisatie gaat ook verder Astma-centrum in Ermelo mag open blijven CNV: grens voor belastingteruggave op 75 gulden Man verdacht van in omloop brengen van valse duizendjes hlNSDAG 29 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na de provinciale statenverkiezingen van 29 maart en de gemeenteraadsverkiezin gen van 31 mei volgend jaar moeten de provinciale en gemeentelijke CDA-verbanden er zoveel mogelijk naar streven om programcolleges te vormen. ia pit is één van de belangrijkste aan- de bevelingen uit het model gemeente ikten provincieprogram 1978-1982 van ?el het CDA dat gisteren naar de regio- de nale en plaatselijke CDA-organen nd gestuurd is. Het modelprogram is opengesteld jni onder verantwoordelijkheid van de as CDA-organisaties van gemeente- en provinciebestuurders in samenwer king met de drie wetenschappelijke bureaus van ARP, KVP en CHU. k In het modelprogramma wordt scherp onderscheid gemaakt tussen het meerderheidscollege, het college van gedeputeerde staten of van bur gemeester en wethouders dat geheel gerecruteerd is uit één partij of een combinatie van geestverwante par- ei tijen, en het programcollege op af- a1 spiegelingsbasis. Geen goed woord >8 Voor het meestal linkse meer derheidscollege dat sinds 1974 in ge- I meenten als Rotterdam, Vlaardin- gen en Leiden te vinden is, hebben de opstellers van het CDA-model program geen goed woord over. Al bij voorbaat werden andere par tijen hierbij buitenspel gezet en de praktijk bewijst na drie jaar dat der gelijke. meestal nauwelijks werkba re meerderheden steunende colleges niet goed functioneren. In plaats van meerderheidscolleges kiest het CDA daarom voor het pro- i gramcollege op afspiegelingsbasis, j Dat wil zeggen, dat in de samenste- j ling van het college van gedeputeer- de staten of van burgemeesters en I wethouders zoveel mogelijk de grootte van de fracties in de raad of de provinciale staten weerspiegeld j moeten zijn. in de kleinere gemeenten nog mee werken aan zo n afspiegelingscollege zonder program zegt de program commissie dat „het CDA de vorming van een college zonder program on verenigbaar vindt met de onderlig gende gedachte van het goed functi oneren van onze lokale en provincia le democratie". Aan de gemeentelijke en provinciale CDA-verbanden wordt geadviseerd om met een duidelijk en concreet omschreven verkiezingsprogram de verkiezingen in te gaan. waarin, toe gesneden op de plaatselijke situatie, duidelijke prioriteiten te vinden zijn. Na de verkiezingen moeten de partij en dan hun programma's vergelijken en op basis daarvan komen tot colle gevorming. In principe mag geen en kele groepering van dat gesprek uit gesloten worden, vindt de CDA-com- missle. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse zakenman Maurits Caransa (61), die ruim een maand geleden in Amsterdam werd ontvoerd en na zes dagen tegen een losgeld van tien miljoen gulden werd vrijgelaten, heelt gisteren de Amsterdamse politie scherp bekri tiseerd omdat het onderzoek op een dood spoor staat. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie kon en wilde de kritiek van Caransa gisteren „bevestigen noch ontkennen". li 'Onverenigbaar' Kennelijk vooral tegen de talrijke CDA-verbanden die thans vooral Caransa voelt zich door de politie „ontzettend gegrepen" omdat de po litie volgens hem op de hoogte zou zijn geweest van de contacten tussen de ontvoerders en de vertegenwoor digers van Caransa. Volgens Caransa heeft de politie de gesprekken tus sen de ontvoerders en de vertegen woordigers kunnen afluisteren. Hij concludeert dit uit het feit dat de politie een bandopname met de stem van een van de ontvoerders heeft vrijgegeven. De zakenman is er ook van overtuigd dat de politie de over handiging van het losgeld in de Utrechtsestraat in Amsterdam heeft gadegeslagen. „Toen ik vroeg waar om dit niet met een infraroodcamera is opgenomen, werd mij gezegd: zo'n ding hebben we niet", aldus Caransa. Dit aspect van de affaire wordt door de Amsterdamse politie wel ont kend. „We hebben alle materiaal wat we nodig denken te hebben en wat er niet is kopen we". Doofpot ADVERTENTIE. B. Roolvink: subsidies onvoldoende Van een onzer verslaggevers UTRECHT De werkloosheid onder blinden en slechtzienden bedraagt op het ogenblik meer dan dertig procent. Dit hoge cijfer noemde gisteren de heer B. Roolvink, voorzitter van de Vereniging het Nederlandse blindenwezen, in zijn rede ter gele genheid van de in Utrecht gehouden dertigste jaarvergadering van deze vereniging. Het terugdringen van deze werkloos heid, aldus de heer Roolvink, is dan ook de eerste prioriteit van de vere niging. Maar niet minder belangrijk is de taak van de vereniging andere problemen van blinden en slecht zienden aan te pakken en structureel op te lossen. De Vereniging het Nederlandse blin denwezen, die nu dertig jaar bestaat is een vereniging vón blinden en vóói blinden. Bij de verenging zijn niet minder dan 63 organisaties aangeslo ten. Voorzitter Roolvink omschreel de doelstelling gisteren als een „sa menwerking van al diegenen, die zich bezighouden met de welzijnsbe vordering van blinden en slechtzien den in onze samenleving." Particulier intitiatief Voor het oplossen van de problemen, aldus de heer Roolvink, zijn inzet en financiën nodig. De subsidiebedra gen die de overheid ter beschikking stelt zijn echter onvoldoende voor de dekking van de noodzakelijke kos ten. Daarom deed de heer Roolvink „een beroep op ons Nederlandse volk om ons in staat te stellen onze taak ten opzichte van blinden en slecht zienden op behoorlijke wijze te ver vullen." De vereniging blindenwezen, die een samenbundeling is van krachten, is geboren uit particulier initiatief. Maar de overheid gaat steeds meer van het particulier initiatief overne men. De heer Roolvink noemde de vernieuwingen in het buitengewoon onderwijs, de beïnvloeding van de lectuurvoorzieiiingen voor blinden en veranderingen in de wetgeving. Het particulier intitiatief, aldus de voorzitter, blijft uit het oogpunt van specifieke deskundigheid en specia listische aanpak onvervangbaar. De vereniging en de Stichting maat schappelijke dienstverlening aan blinde en slechtziende volwassenen worden geconfronteerd met toene mende tekorten. In 1978 is er 850.000 gulden aan extra inkomsten nodig. Hier staat weer tegenover dat de minister van sociale zaken besloten heeft aan de vereniging een subsidie te geven van 75 procent in de salaris kosten van een beroependeskundi- ge. Het project beroependeskundige van de vereniging is van belang voor de bestrijding van de werkloosheid. Caransa verklaarde verder dat „we tot morgen kunnen wachten op de volgende kidnapping". „Ons politie apparaat heeft de middelen niet en is niet in staat om dergelijke misda den te bestrijden. Als ik niets meer over de zaak zeg dan gaat het in de doofpot." De zakenman wees erop dat er een bedrag van een miljoen gulden is uitgeloofd voor een bruik bare tip die kan leiden tot de opspo ring van het losgeld of de ontvoer ders. Volgens Caransa is de burger in Nederland niet voldoende meer be schermd. Caransa verwees daarbij naar de Verenigde Staten waar vol gens hem de politie aanwijzingen verschaft over hoe men zich moet gedragen om een ontvoering te voor komen. Een woordvoerder van de Amster damse politie ontkende dat de zaak echt op een dood spoor zit. „Er wor den nog voldoende manuren aan be steed. Over deze zaak komt wel meer naar bulten. We weten alleen nog niet wanneer en hoe". Het aantal tips dat binnenkomt valt volgens de woordvoerder „nogal tegen". „Er zit ten weinig bruikbare bij". Caransa is gisteren naar Canada ver trokken waar hij deze week opna men voor de televisie zal meemaken. De Canadese televisie maakt een programma over hem waarin hij uit legt hoe hij zich tijdens zijn ontvoe ring heeft gedragen. UTRECHT (ANP) Knut Folkerts, het Westdultse RAF-lid die volgende week dinsdag en waarschijnlijk ook woensdag in Utrecht terecht staat wegens het doodschieten van een agent van politie en het zwaarver- wonden van een andere agent, wordt moord en poging tot moord ten laste gelegd. Daarnaast wordt Folkerts verboden wapenbezit ten laste gelegd. Folkerts (25) werd op donderdag 22 september gearresteerd na een schietpartij in een autoverhuurbe drijf in Utrecht, waarbij brigadier A. Kranenburg (46) van de Utrechtse politie om het leven kwam en de 37- jarige hoofdagent J. C. Pieterse zwaar werd gewond. De Utrechtse officier van justitie, mr T. van Dijk, stelt in de dagvaarding dat Folkerts opzettelijk en met voorbedachte rade Kranenburg heeft gedood door van een afstand van anderhalf tot twee meter tenminste twee keer op de brigadier te schieten. Tijdens het proces zal het Paleis van justitie in Utrecht zwaar worden be waakt. Er komt onder meer een af zetting en straten in de onmiddellij ke omgeving worden voor het ver keer afgesloten. ADVERTENTIE Laat 'm even de vrije hand en hij weet niet meer van ophouden, 'n Ware Casanova is het. Flirten met ansjovis en gaffelbitter. 't Hart verliezen aan palingfilet of f garnalensalade. Dol op gefileerde spekbokking en gerookte zalm. Verkikkerd op sardines en krab. Smachten naar een maatjes haring. Knipogen naar een lekkere rolmops... Tja, als u hem even de vrije hand geeft, weet 'ie niet meer van ophouden. En geef hem 'ns ongelijk. Doe meer met vis, omdat't zo lekker is. ProJuktichjp vinr Vit en VitpriKluktcn, Javjifnut 2b, Den Hatg. Klopt Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Met in het markante gebouw van die bank, bovendien de vestiging van onze vertegenwoordiger Hr.R.R Smit. Adres: 80, Jalan Imam Bondjol. Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020-282679. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bejaarden die in tehuizen zijn opgenomen en daar worden verpleegd zijn over het algemeen genomen wel tevreden over hun behandeling en de gang van zaken in het tehuis. Dat blijkt uit een enquête die de consumenten bond heeft gehouden onder bejaarden. Van de ondervraagden was 39 procent goed te spreken over het tehuis, 47 procent „wel tevreden", elf procent meende dat „het wel ging", terwijl één procent vond dat het helemaal niets was. Het laatste betekent dat er toch nog altijd enkele dui zenden bejaarden zijn die niet erg te spreken zijn over het verzorgingstehuis, waarin zij wonen. Volgens de consumentenbond moe ten de antwoorden op de vraag naar de tevredenheid over de tehuizen worden ge zien tegen de achtergron den van antwoorden op de vraag, of de overgang van zelfstandig wonen naar het wonen in tehuizen is meege vallen. Ongeveer zestig pro cent meende dat die over gang erg was meegevallen, eenvijfde van de onder vraagden was het niet zo erg opgevallen en Weer een vijfde vond dat het behoor lijk was tegengevallen. De consumentenbond vindt deze uitkomst niet erg gunstig. Beperkingen De Consumentenbond is van mening dat iedere be woner van een tehuis de vrijheid moet hebben zijn of haar leven naar eigen in zicht in te delen. Daar schort nog wel wat aan. Eén beperkende regel is dat de bejaarde 's avonds voor een bepaald uur moet thuis zijn. Een andere maatregel is dat ongetrouwd samenwonen niet mag. Twaalf procent van de ondervraagden dacht dat zoiets in een te huis wel was toegestaan. Veel bejaarden klaagden over andere knellende maatregelen in een tehuis, zoals het 's morgens zeer vroeg gewekt worden, het te vroege ontbijt en het te vroege diner ('s middags om kwart over vijf bijvoor beeld). Andere punten van kritiek zijn dat er geen keu ze in het eten mogelijk is, dat er geen telefoonaanslui tingen zijn, dat het niet mo gelijk is om zelfstandig een arts te raadplegen, dat de bejaarden vaak onder gelei de moeten baden en dat er niet opgebeld mag worden via het tehuis. De consu mentenbond vindt dat de ontwikkeling van de in spraak in bejaardentehui zen maar schoorvoetend plaatsvindt. Eigen ruimte Volgens de uitkomsten van de enquête komt het niet zo vaak voor dat bejaarden ge dwongen zijn bij elkaar op een zaaltje te slapen. Twee procent van de ondervraag den zei dat men niet over een eigen ruimte kon be schikken. In de eigen ruim te worden dikwijls belang rijke voorzieningen getrof fen, maar toch heeft tien procent geen eigen toilet, veertig procent geen eigen kookgelegenheid en bijna de helft geen eigen douche of bad. Tien procent van de bejaarden vindt dat de ruimte waarover zij be schikken te klein is. Onge veer eenvijfde van de be jaarden in tehuizen maakt gebruik van de bejaarden- sociëteit. doet nog aan gym nastiek of sport of doet een cursus creativiteit. Over de bereikbaarheid van openbare voorzieningen zijn de bejaarden ook niet bijster goed te spreken; 34 procent kan een levensmid delenzaak niet goed berei ken, 57 procent komt moei lijk in een park, voor bijna negentig procent is een bi oscoop of theater moeilijk te bereiken en voor ruim driekwart levert de gang naar een restaurant proble men op. Voor veel bejaarden ten slotte bleek het een grote teleurstelling bij hun opna me in een tehuis dat zij hun huisdier niet mochten mee nemen. In slechts dertig procent van de gevallen mochten zij hun dier wel behouden. Ondanks al deze beperkingen voelt de meer derheid van de bejaarden zich In huizen niet betut teld. „Zullen we vadertje en moedertje spelen?" In Amsterdam was gisteren de eerste koopavond met het oog op Sinterklaas. Op de foto de feestelijk verlichte Kalverstraat. MAARSSEN (ANP) De Maarssen- se familie Van Norden die gisteroch tend vroeg een als gemeentelijke opslagruimte ingerichte boerenwo ning in Tienhoven (gemeente Maars- sen) kraakte is er acht uur later op verzoek van de gemeente „met zach te drang" uit verwijderd door acht rijkspolitiemensen. Drie leden van de familie en zeven medestanders werden meegenomen naar het poli tiebureau wegens lokaalvredebreuk. De acht leden tellende familie woon de tot 10 oktober in de. gemeentelij ke boerderij. De gemeente Maarssen ging toen tot ontruiming over, om dat zij op die plaats plannen had voor een uitbreiding van een indu strieterrein. Sinds die tijd voert de familie actie voor een woning waarin plaats is voor het hele gezin en de werkzaam heden van pa en oudste zoon Rob. Zij voorzien met reparaties aan oude en antieke auto's in het levens onderhoud van de familie. Maarssen heeft de familie een een gezinswoning in een nieuwbouwwijk aangeboden. De familie Van Norden heeft dit geweigerd omdat de ruimte te klein zou zijn. Op 13 oktober besloot de familie In een door het Leger des Heils afgestane tent te kamperen uit protest tegen deze uit zetting. Na twee dagen werden ze daaruit door gemeentewerkers met hulp van de politie verwijderd. Sinds die tijd sliep de familie Van Norden in een door een kennis ter beschikking gestelde autobox. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de komende jaren is een voortgaande groei en een verdere specialisatie van het gemeentelijk ambtenarenappa raat te verwachten, omdat ook het gemeentelijk takenpakket zich nog steeds uitbreidt. Dit zei mr L. G. van Reijen, directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gisteren ter gelegenheid van de eerste ledenvergadering van een groot aantal gemeenten en pro vincies die met elkaar het Centraal instituut vorming en opleiding be stuursdienst (CIVOB), een oplei dingsinstituut voor ambtenaren van de bestuursdienst, opgericht hebben. Als factoren voor die verdere groei noemde de heer Van Reijen de invoe ring van beroepsprocedures (wet AROB), de instelling van opname commissies voor bejaardentehuizen, de invoering van een aantal rijksbe drijfsregelingen (door het Rijk be taald, door de gemeenten uitge voerd) en de decentralisatie van het welzijnsbeleid via de kaderwet voor het specifieke welzijn. Door onder meer deze factoren zal het gemeente- personeel in Nederland de eerste Ja ren met zo'n 3000 man per Jaar toe nemen. In de laatste veertig jaar, aldus mi Van Reijen steeg de gemiddelde per- soneelsbezètting van de Nederland se secretarie van 8 tot 36 personen. Ook de bevolkingsgroei (met 60 pro cent) en het samenvoegen van ge meenten speelden daarbij een rol. In die veertig jaar nam het totale ge- meentepersoneel in ons land (exclu sief het onderwijzend personeel) toe van 77.750 tot 190.520, dat is een toename van 145 procent. Het CIVOB, dat begin volgend jaar met zijn opleidingen begint zal ook aandacht geven aan bijscholing, en vorming van ambtenaren die al lan ger in dienst van de lagere overheid zijn. In de cursussen wordt aandacht be steed aan de veranderende en veran derde opvattingen over het open baar bestuur, en over de positie van ambtenaren ten opzichte van de bur gers en maatschappelijke groeperin gen. Ook zullen de ambtenaren er leren meer publiekgericht op te treden. ADVERTENTIE ERMELO (ANP) De ouders die sinds vorige week woensdag het pro testants-christelijk astma-centrum voor kinderen in Ermelo bezet hiel den. hebben van het ministerie van volksgezondheid te horen gekregen dat het centrum gehandhaafd kan blijven. Zowel klinische als polikli nische behandeling zal in het cen trum mogelijk zijn. Omdat inmid dels een deel van het personeel an der werk heeft gevonden zal worden begonnen met het werven van nieuw personeel. Gisteren is. na de toezeg gingen van het ministerie, de bezet ting opgeheven. De vereniging van ouders van ast matische en psychosomatische kin deren kwam in actie na het besluit van staatssecretaris Hendriks om een paviljoen van het centrum te sluiten. Er zouden te weinig kinde ren behandeld worden. Het tweede paviljoen was alleen nog beschik baar voor poliklinische behande ling. Het aangrenzende Salem-zie- kenhuis nam het gesloten paviljoen in gebruik. De ouders bleven aandrang uitoefe nen om de volledige behandeling terug te krijgen en voerden verschil lende acties die voor hen niet tot resultaten leidden. Woensdag werd daarop het centrum bezet. In het afgelopen weekeinde werd bekend dat het ministerie het bestuur van de eigenares van de paviljoens, de Jan Holtrust-stichting. schriftelijk had meegedeeld dat het centrum in zijn oude vorm kan blijven voortbe staan. Het Salem-ziekenhuis dat met ruimtegebrek kampt, mag voor lopig een van de paviljoens blijven gebruiken. UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamer om de grens voor teruggave van loonbelasting en van de premies volksverzekeringen niet verder te verhogen dan tot 75 gul den. Het CNV reageert hiermee op het voorstel van demissionair minis ter Duisenberg van financiën om deze grens te verhogen van 25 gul den naar 150 gulden- Volgens het CNV benadeelt deze verhoging uitsluitend mensen met een belastbaar inkomen tot 23.650 gulden, vooral wanneer ze aan spraak kunnen maken op aftrek we gens ziektekosten of giften. Omdat de grens van zowel loonbelasting als volksverzekeringspremies wordt op getrokken kan het nadeel oplopen tot driehonderd gulden. Het CNV vindt de benadeling van Juist de lagere inkomensgroepen niet aan vaardbaar. DEVENTER (ANP) De Deventer politie heeft de 32-jarige E. O. aan gehouden op verdenking van het in omloop brengen van valse bankbil jetten van duizend gulden. De man werd al enige tijd gezocht door de politiekorpsen van Apeldoorn en Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3