iweer tegen import werkt Fiscus behoort mensen niet te moraliseren Hoger resultaat Delta Lloyd Levensverzekeraars .slechte voorlichters rÓrmasS Sharpfax kopieer machines Export naar OPEClanden stijgt sterk Jatt waarschuwt industrielanden cC Nieuwe beschuldiging Consumentenbond #\ORMAS BV Cider lekkerder dan champagne Enka-fabriek in Ierland dicht: 1.300 ontslagen Textielgesprek van EG gaat laatste fase in Vorig jaar 28 procent meer Niet-gehuwde samenwonenden betalen 50 pet. successierecht Veel klachten over rijscholen Mening over reclame (32) jNRDAfi 29 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RH 17 - S 15 yteNEVE De economische problemen van de ontwikkelde 1dustriële landen zullen eerder erger dan minder worden als zij in industrie proberen af te schermen tegen import uit de derde ereld. Dit pleidooi voor vrijhandel hebben drie stafmedewer- >rs van GATT (Overeenkomst Inzake handel en tarieven) laten jren aan de vooravond van de Jaarvergadering van deze inter- itionale organisatie in Genève. :ecteur- generaal Oliver Long en n staf hebben in de afgelopen aanden hun bezorgdheid geuit ver de toenemende neiging tot pro- ctie. Ze zijn in het bijzonder bang )or een dreigende handelsoorlog, °P*Se de kans dat de in 1975 begonnen idige ronde in de GATT-onder- indelingen nog succesvol eindigt, ilkomen teniet kan doen. Deze de ronde in de GATT-onderhan- •Jelingen (de eerste was de Kennedy- inde uit de jaren zestig) was aan- ankelijk een zeer vergaande poging m de nog bestaande invoertarieven andere handelsbelemmeringen oor een zeer groot deel op te rui- q len. De economische crisis, de infla- e en vooral de grote werkloosheid veel ontwikkelde landen hebben e achtergrond waartegen de onder- andelingen worden gevoerd, echter terk ten ongunste veranderd. lanpassing 'olgens het rapport dat de GATT- taf voor het begin van de jaarverga- ering heeft gepubliceerd zijn de po- ingen van de industrielanden om extiel, schoenen, tv-toestellen en ndere produkten afkomstig uit de erde wereld, te weren, in feite een reigering van de industrielanden im zich aan te passen aan economi se veranderingen die zich in de gereld voltrekken. Hun economie ~~Val alleen nog maar kwetsbaarder rorden, meent het GATT-secretari- at. De rapporteurs stellen dat groei en rerandering zich spontaan moeten cunnen voltrekken. Zij waarschu wen verder tegan „een van over- leidswege georganiseerde handel" ussen landen waarbij voor alle prij- ten en voorraden schikkingen kun- ïen worden getroffen. Het GATT-secretariaat wijst er ook op dat het inschakelen van steeds meer mensen in de industrie van de derde wereld uiteindelijk gunstig is voor de geïndustrialiseerde landen. Zij zullen in toenemende mate goe deren kunnen afzetten die kapitaal intensief en met behulp van hoogge schoolde mehsen geproduceerd zijn, aldus het rapport. Intussen zullen de 83 lidstaten (waaronder alle grote landen met uitzondering van de Sowjet-Unie en China) zonder al te veel illusies aan hun besprekingen beginnen. In de loop van dit jaar zijn er vrij veel wrijvingen geweest op het gebied van de vrijhandel, zo hebben de Ver enigde Staten erover geklaagd dat Japan en de EG-staten staal- en staalprodukten hebben gedumpt op de Amerikaanse markt. Verder zijn op dit moment nog steeds textielon- derhandelingen aan de gang tussen de EG en een aantal Aziatische lan den, met het doel de goedkope ex port naar Europa te beperken. Zoals bekend zitten deze gesprekken volle dig in het slop. Samen met Siemens en twee Zweedse firma's heeft de Zweed Stig Oedergren een nieuw soort container voor geldtransporten ontwikkeld waarvan het kardinale punt de „inwendige beveiliging" is. Probeert namelijk een onbevoeg de de aan twee kanten van veiligheidssloten voorziene trommel te openen, dan ontbrandt er in het inwendige een soort miniatuur vuurwerk. De elektronische oqtsteekinrichting laat een pyrotechnische capsule exploderen en in een fractie van een seconde wordt er onder hoge druk een rode chemische vloeistof over alle bankbiljetten gesproeid. Daardoor worden ze onuitwisbaar gekleurd, zodat ze voor bankrovers volkomen onbruikbaar worden. AMSTERDAM De Delta- Lloyd Verzekeringsgroep heeft in de eerste drie kwartalen van 1977 een omzet behaald van 1.097,2 min. Vergeleken met dezelfde periode van 1976 bete kent dit een stijging van 8,6 procent. De kosten namen met 8,4 procent toe. De winst na belastingen bedroeg 31,5 min tegen 28,1 min in de eer-ste negen maanden van 1976. Delta-Lloyd, die deel uitmaakt van Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De voorlichting van de levensverzekeringmaat- l.schappijen is nog steeds slecht. Deze beschuldiging komt van de -Consumentenbond, waarbij wordt aangetekend dat aan de voor- "liehting van levensverzekeringen niets is verbeterd, sinds daar in 1972 kritiek op werd uitgeoefend. Dok aan een ander „ziekteverschijn sel", dat de Consumentenbond in 1972 constateerde, namelijk de on doorzichtigheid van levensverzeke- pngen, blijkt weinig te zijn gedaan. hog steeds, zo klaagt de Consumen tenbond, kan het publiek de levens- ierzekeringen niet met elkaar en advertentie. kopiëren, ook op gewoon papier Bilthoven.Remmandllian9 Tel (030)787844* Tele» 40130 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Cider wordt lekkerder gevonden dan cham pagne. Dit is de uitkomst van een smaaktest door een leken- panel dat op verzoek van de Consumentenbond drie merken champagne, twee mer ken sekt, twee mousserende Duitse wijnen, een mousseren de Italiaanse wijn en twee mer ken ciders proefde. Pas toen de test werd vereen voudigd tot één champagne, één mousserende wijn en één cider, werd de champagne her kend en werd deze ook het lekkerst gevonden, aldus de Consumentengids. Smaakproeven door de Fran se, Belgische en Nederlandse consumentenbonden toonden (ook) aan, dat het heel moeilijk is champagne te onderschei den van een andere mousse rende wijn met andere spaarvormen vergelij ken, omdat de verzekeraars hun pro- dukt zo ingewikkeld en ondoorzich tig houden. Een staaltje daarvan noemt de consumentenorganisatie de verzekeringmaatschappijen „Utrecht" en „Concordia." Overheid De Consumentenbond vindt, dat de overheid van de verzekeringmaat schappijen zou moeten eisen, dat zij een jaarlijks opbrengstpercentage met inbegrip van de waarde van de risicodekking opgeven over de be taalde premies. De consument zou dan kunnen zien, waar hij het mees te voor zijn geld krijgt: bij de verze keringmaatschappijen of bij de banken. Omdat het opbrengstpercentage al léén soms nog niet zo veel zegt, zou den de verzekeraars ook moeten op geven hoeveel procent van elke pre mie is bestemd voor uitkeringen. De consument kan dan gemakkelijker de goedkoopste maatschappij vinden. Verder zouden de verzekeraars die nen op te geven welk deel van de premie voor welk doel (zoals risico dekking en uitkering) is bestemd. De verzekerde kan dan zien hoe, door een andere samenstelling van de pre mie te kiezen, wellicht een geschikte re of goedkopere verzekering kan worden afgesloten. het Britse verzekeringsconcern Commercial union, verwacht thans voor geheel 1977 een resultaat dat wat hoger zal zijn dan dat over 1976 (ƒ44,2 min na belastingen). Bij het levensverzekeringsbedrijf blijft het resultaat zich gunstig ontwikkelen. In het schadeverzekeringsbedrijf trad, na het zeer slechte eerste half jaar, een lichte verbetering op. In deze sector kan echter voor het gehe le jaar geen winst worden verwacht. e EXPLOITATIEMAATSCHAPPIJ SCHEVENINGEN (EMS) in liquida tie heeft van Panam Intercontinen tal de overeengekomen afkoopsom van 1.680.000 ontvangen. Dit be drag komt overeen met de balans- waarde. In de laatste aandeelhou dersvergadering is meegedeeld dat ontvangst van deze afkoopsom be langrijk is in verband met de hoogte van de liquidatie-uitkering. Een maand geleden is een uitkering van circa 17 in het vooruitzicht gesteld. Uitbetaling hiervan kan begin 1978 worden tegemoet gezien. De koers van inschrijving op de 8,25 procent 25-Jarige obligatielening 1978 van 100 min ten laste van de BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN is vastgesteld op 99,5 ARNHEM Enka in Arnhem, eer onderdeel van het AKZO-concern gaat de ernstig verliesgevende er regelmatig door stakingen geteister de staalkoordfabriek in het Ierse Limerick sluiten. De maatregel be tekent ontslag voor de ongeveer 1.300 personeelsleden. De staalkoordfabriek heeft de afge lopen acht weken stilgelegen door een staking, die het gevolg Is van interne vakbondsstrijd over de vraag welke bond de werknemers mag vertegenwoordigen. Het Ierse bedrijf, Verenka genaamd, is een zogenaamde closed shop. Dit wil zeggen, dat het perosneel verplicht is lid te zijn van een vakbond. Verenka was in oktober 1975 in het nieuws toen de Nederlandse di recteur dr. Tiede Herrema uit Arn hem werd gegijzeld in het plaatsje Monasterevin. Verenka kwam in maart 1972 tot stand. Er werd 100 tot 125 miljoen gulden in geïnves teerd. De Ierse regering verleende via verschillende regelingen steun (tot een kwart van de totale investe ringskosten) en nam voor 7 procent deel in het kapitaal. Vanaf de op richting tot medio 1977 liepen de verliezen van het bedrijf op tot in totaal ongeveer 15 miljoen pond. procent, zo heeft de bank bekendge maakt. De binnenlandse omzet van KLE- NE'S SUIKERWERKF ABRI EKEN is over de eerste negen maanden van dit jaar vrijwel gelijk geweest aan die van de overeenkomstige periode van 1976. Gezien de spectaculaire omzetvergroting in 1976 kan deze ontwikkeling volgens de directie gunstig worden genoemd. De export daarentegen bleef achter. De direc tie verwacht dat de totale omzet in 1977 uiteindelijk niet belangrijk zal afwijken van die van het vorige jaar. BRUSSEL De onderhandelingen tussen de Europese Gemeenschap en haar voornaamste leveranciers van textiel zijn gisteren hun laatste fase Ingegaan. Het ziet er echter niet naar uit dat overeenstemming zal worden bereikt. Ambtenaren van de Europese Commissie verklaarden maandag, dat het overleg woensdag om middernacht zal worden afgebro ken of men het nu wel of niet eens is geworden. De EG staat nog steeds op het stand punt dat haar totale invoer van tex tiel in 1978 niet groter mag worden dan dit jaar. Zij heeft de vier voor naamste leveranciers Hongkong, Zuid-Korea, Brazilië en India ge vraagd hun export naar de gemeen schappelijke markt te beperken ten bate van de textieluitvoer van ont wikkelingslanden, die het in econo misch opzicht minder voor de wind gaat. Geen van de vier landen heeft tot nu toe laten blijken dat het be reid is concessies te doen. De Europese Commissie heeft laten weten dat zij de textielinvoer uit de vier landen eenzijdig zal beperken als deze week geen overeenstem ming wordt bereikt. Het belangrijk ste daarvan is Turkije; de Turkse exporteurs hebben zich bereid ver klaard de richtlijnen van de EG te aanvaarden. Als het wel lukt tot overeenstem ming te komen zal het akkoord aan de regeringen van de negen Lidsta ten worden voorgelegd. De ministers van buitenlandse zaken zouden het dan in hun volgende vergadering, 19 december, kunnen goedkeuren. Als alle landen de regeling aanvaarden zal de Gemeenschap toetreden tot de nieuwe internationale overeen komst inzake de wereldhandel in textiel. Dit zogeheten multivezelak- koord ls enige tijd geleden tot stand gekomen en ligt ter ondertekening. DEN HAAG (ANP) Nederland doet goed mee in de race tussen westerse landen die ten doel heeft zo veel mogelijk naar de OPEC-landen te exporteren. Vorig jaar werd de 28,1 procent waarmee de Nederlandse export toenam ten opzichte van 1975 alleen overtroffen door Zwitserland en in de eerste vijf maanden van dit jaar overtrof de uitvoer die van de vergelijkbare periode in 1976 met 40 procent. Een en ander blijkt uit een overzicht van de Amerikaanse bank Morgan Guaranty Trust. Het groeipercenta ge van Nederland (28,1) mag dan zijn achtergebleven bij Zwitserland (37,2) het was niet onbelangrijk groter dan West-Duitsland (21,9 en veel groter dan de Franse uitvoergroei naar de olie exporterende landen (13 pro cent). De Verenigde Staten en Cana da vermeerderden hun export bei den met 17 procent. In de eerste maanden van dit Jaar werd de Nederlandse exportgroei overtroffen door België en Spanje maar Zwitserland bleef ditmaal iets achter. De overige landen expan deerden hun hundel met de Arabi sche wereld alle minder dan Neder land. Naar schatting zal de totale goedereninvoer van de OPEC-lan den dit Jaar in waarde met 25 pro cent stijgen tot 85 miljard dollar. In omvang stijgt de Invoer vermoede lijk met 14 procent. De snelste groei doet zich voor in Saoedl-Arabië (27 procent), gevolgd door Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten. Al gerije en Nigeria (alle 19 procent). De dlensteninvoer met Inbegrip van de inkomsten uit buitenlandse beleg gingen zal dit Jaar naar schatting met 20 procent stijgen, zodat per saldo de totale OPEC-lnvoer dit jaar met 21 miljard dollar zal toenemen tot 120 miljard dollar. In gevallen dat mensen, die niet met elkaar In familierelatie staan en niet met elkaar zijn getrouwd, elkaar op grond van een langdurige samenleving laten erven, moet ongeveer de helft (zo'n veertig tot vijftig procent) van de ertenis aan de fiscus worden betaald. Wat ls het motief van een dergelijke belastingheffing? Vooropgesteld moet worden dat de wet op de successiebelasting in zijn huidige vorm in 1956 tot stand is gekomen, maar slechts een herziening van een wet betreft welke meer dan een eeuw oud was. In de vorige eeuw bestond de gedachte dat het erven van iemand die helemaal geen familie ls en met wie men ook niet getrouwd is, zo'n uitzonderlijke aangelegenheid is, dat het buitenkans-element in zeer sterke mate aanwezig werd geacht. Daarom meende men dat van die buitenkans een belangrijk deel voor het algemeen nut diende te worden afgestaan. Daarbij werd gedacht aan de legendarische oom in Amerika waarvan men zich het bestaan nauwelijks bewust was. Tot de brief kwam, waaruit bleek dat men van die oom erfde. De hoge belasting vindt zijn motief derhalve in de gedachte, dat er voor de verkrijger nauwelijks enig moreel recht op die verkrijging bestaat. Maar het is toch duidelijk, dat bij een langdurig samenwonen het gezinsverband de familieband heeft vervangen? Het ls ook mijn ervaring, dat de familie (te weten neven en nichten) het als heel normaal ervaren, dat bij het overlijden van tante niet zij erven, maar de vriendin met wie tante al een reeks van Jaren samenwoonde. Maar de Nederlandse successiewetgeving doet nog maar steeds, alsof dit type verkrijgingen tot de meest abnormale zaken van het leven behoort. Er worden heffingen opgelegd, welke maatschappelijk volstrekt niet te verdedigen zijn en ten gevolge hebben, dat de mensen die het betreft op alle mogelijke (vaak niet eens legale) manieren proberen onder dit soort heffingen uit te komen. En neem het hen maar eens kwalijk! Notariaat Wat heeft het notariaat nu gedaan? In de zeer druk bezochte september-vergadering, waar 600 700 mensen uit het notariaat uit het gehele land aanwezig waren, werd met algemene stemmen een motie aangenomen. Daarin wordt gesteld, dat deze fiscale benadering van samenlevingsverbanden buiten huwelijk in deze tijd volstrekt onaanvaardbaar ls en dat daarin op de kortst mogelijke termijn wijzigingen moeten worden aangebracht. De inhoud van deze motie wordt ter kennis gebracht van de staatssecretaris van Financiën en van de leden van de Tweede Kamer. Ik mag erop wijzen, dat dit een merkwaardig feit is. Het notariaat in zijn geheel heeft een zekere conserverende functie in de maatschappij en in het algemeen staat het notariaat niet in de eerste rijen om ingrijpende wijzigingen in ons maatschappelijk bestel te bewerkstelligen. Dat deze groep nu tot een motie komt, waarin het huidige beleid scherp wordt afgekeurd zonder dat ook maar een van de aanwezigen zich tegen die motie verzet, maakt wel duidelijk, dat er een algemeen onlustgevoelen Is ten aanzien van de werking van deze belastingwet. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het niet alleen om de concrete wetsregels gaat, maar dat ook het kwijtscheidingsbeleld van het ministerie van Financiën op dit punt redenen tot ongerustheid geeft. Het zou mij geheel geen moeite kosten om hier een aantal voorbeelden te geven, waarbij geweigerde kwijtschelding tot uiterst onbillijke belastingheffing heeft geleid. Ongerust En wat doen de politieke partijen, wat doen met name de politieke partijen, welke de behartiging van de belangen van minderheidsgroepen hoog in het vaandel hebben staan? Volstrekt niets. Als met name de PvdA en het CDA zich tot de minister zouden wenden met het verzoek deze zo ongewenste toestand op de kortste termijn te doen beëindigen, dan zou er diezelfde dag nog een gewijzigd kwijtscheldingsbeleid tot stand kunnen komen. Welk beleid dan in afwachting van een nieuwe wettelijke regeling de schrijnendste gevallen zou kunnen helpen. Maar in het programma van het CDA over dit punt wordt slechts gesproken over zeer langdurige samenlevingen, terwijl dan nog hoofdzakelijk wordt gedacht aan broers en zusters. Er is daar kennelijk een aarzeling op dit punt en ik vraag mij af. of die aarzeling gegrond is. Aan de orde ls hier de niet fiscale werking van belastingwetten, dat wil zeggen de werking van een belastingwet naast de primaire taak van het binnenbrengen van gelden voor de overheid. Een duidelijk voorbeeld daarvan zijn de invoerrechten (niet geheven om gelden binnen te krijgen, maar meestal om het binnenlandse produkt te beschermen tegen goedkope buitenlandse produkten) en de accijnzen op gedistilleerd (mede geheven, althans in het verleden, om het verbruik van dit artikel tegen te gaan ten behoeve Er zijn nogal wat klachten over autorijscholen. Dit blijkt uit een enquête van de Consumentenbond. De meest voorkomende klacht ls (van een op de vier ondervraagden), dat de instructeur de les nogal eens onderbrak voor privé-bezigheden, waardoor een deel van de lestijd verloren ging. Andere veelgehoorde klachten zijn dat de instructeur nogal eens later kwam dan de afgesproken tijd (22 procent van de ondervraagden), de lessen nogal eens door een ander dan de vaste instructeur werden gegeven (21 procent), dat tijdens de lestijd vreemde personen in de auto zaten (13 procent) en dat Instructeurs te vroeg met de les ophielden (11 procent». van de algemene volksgezondheid). Bescherming Zo ls ook denkbaar, dat men verkrijgingen welke zijn gebaseerd op de hier beschreven samenlevingsverbanden met een hoog tarief belast om daardoor die samenlevingsverbanden tegen te gaan en het wettige huwelijk te beschermen. Ik zou hierover wel een paar opmerkingen willen maken. De reële werking van de niet fiscaal gerichte belastingheffingen wordt door velen in twijfel getrokken. De alcoholist zal meestal niet belemmerd worden in zijn overmatig gebruik door de hoogte van de prijs. Integendeel, die hoge prijs zal het over hem gekomen leed nog vergroten. En zo ls het ook echt niette geloven, dat een hoge successiebelasting ooit iemand zal beletten een samenlevingsverband aan te gaan. welke hij of zij als gewenst of juist ervaart. Maar daartegenover ls het wel zeer de vraag, of de fiscus op een dergelijke wijze moraliserend mag optreden zonder zelf in grote moeilijkheden te komen. Wat te denken van een belastingsysteem, dat er van uitgaat dat inkomstenbelasting alleen mag worden geheven over inkomsten, welke op moreel gerechtvaardigde wijze worden verkregen? De cynicus zou zeggen, dat dan de schatkist tot bijna op de bodem leeg zou blijven. Maar men heft wel belasting over het inkomen van prostltuées en men laat betaalde steekpenningen toe als aftrekpost. Tot slot dient nog op een ander punt te worden gewezen. Verkrijgingen als hier bedoeld vinden altijd plaats op grond van een testament en het is een opmerkelijk feit, dat de gemiddelde Nederlander niet eerder bereid is testamentaire regelingen te treffen, dan nadat deze hun basis vinden op een inmiddels duidelijk geconsolideerde verhouding. Denk niet. dat het gaat om het „losvaste" vriendinnetje en om allerlei verhoudingen waaraan niet een redelijk diep gewortelde genegenheid ten grondslag ligt. Het „vriendinnetje" neemt geen genoegen met een toezegging van een testamentaire beschikking, zij wil contante, directe betaling. Testament Ik zou best de stelling aandurven, dat het testament in zekere zin een bestaande bepaalde verhouding legitimeert. De angst, dat door fiscale toegevendheid het huwelijk dat ik persoonlijk ook thans nog beschouw als een van de voornaamste instituten van de maatschappij nog meer zal worden ondergraven, acht ik van iedere grond ontbloot, denkende aan de werking van niet fiscale heffingen op ander gebied. Ik wil hier ten slotte nog opmerken, dat onze successiebelastingwetge ving reeds een halve eeuw een regeling kent. welke van gelijke strekking is als hetgeen ik wil bepleiten. Het is namelijk zo, dat wanneer in een gezin een kind (dat in geen enkele familierelatie behoeft te staan) is opgenomen en gedurende zijn minderjarigheid gedurende ten minste 5 jaren in dat gezin is opgevoed, dit kind op grond van de wet op de successiebelasting de status van pleegkind heeft en van zijn pleegouders kan erven tegen een sterk gereduceerd tarief. Dus een aanmerkelijke vermindering van belasting op grond van een vijf jaren durende samenwoning. Deze regeling zou men met één wetsartikel analoog kunnen laten toepassen op elk ander samenlevingsverband en men zou dan met een stuk wetgeving komen met meer sociale Inhoud dan alle tegenwoordige gepraat over inkomensnivellering. Dit is het tweede en laatste artikel over dit onderwerp. P. L. DIJK (Prof. Dijk ls notaris te Amsterdam en buitengewoon hoog leraar aan de Vrije Universiteit) Frin, Auer (fabrikant): De wakke aijde van fecl.me dal hal werk van enkele onbenullen in hel vak een overmatig negatieve aandacht Irekl Bi,e engebrocht door FHV/BBDOI.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17