In onderwijs ontstaat gigantische ambtenarij' BOEKEN Vervanging Moerdijkbrug rond Overleg over federatie opgeschort 't Zit erop. 1 Mobil 1 boefjes in boekhouding ioor investeringspremie Patat is stukken te duur Spanning in CDA-fractie Auto tegen boom: drie doden lgemeen bijzonder onderwijs is voor één front Rij 25 km méér per voile tank. M®bilD de olie die benzine bespaart. Verontrusting onderzoek Kalma BELANGRIJKE Wandelaars vinden menselijk skelet Geef om de natuur haalt 30 miljoen Aanvaring: schip in twee stukken Industriebond NVV wil meer concessies van industriebond NKV Turk gewond door kogel van politie ANDAG 28 NOVEMBER 1977 BINNENLAND in onze onderwijsredactie JNNIK In het onderwijs ontstaat een gigantische bureaucratie. Op het ministerie van Herwijs groeide in vier jaar tijd het aantal ambtenaren van 1900 tot 2600. Ook buiten het Inisterie nam het aantal deskundigen in het onderwijs snel toe. Voor onderwijsland is „1984" van •well dichterbij dan ons lief is. ;hpe waarschuwing was zaterdag te ren op de jaarvergadering van de nd van bijzonder onderwijs op al piene grondslag. Dit is een van de ie landelijke besturenbonden voor F bijzonder onderwijs (naast de btestants-christelijke en rooms- tholieke bonden). De voorzitter Het ministerie van onderwijs stelt n ADVERTENTIE van de bond. de heer J. M. L. M. Kersten, riep de zusterorganisaties van het confessionele onderwijs op om samen één front te maken tegen over de oprukkende bemoeienis van de staat. I ij ie ndustriebond NVV over frisdrankenbedrijf: lan onze soc.-economische redactie (MSTERDAM De Industriebond NVV heeft het Amerikaanse tisdrankenbedrijf Mineral- and Softdrinks Enterprises in Heer- m er van beschuldigd dat het boekhoudkundige foefjes heeft litgehaald om van het ministerie van economische zaken inves- fcringspremies los te krijgen. steeds hogere eisen aan het bestuur van scholen. Veel van dat werk wordt door de scholen doorgespeeld naar hun besturenbonden. Maar deze worden niet gesubsidieerd en kunnen afzonderlijk moeilijk op te gen het apparaat van de overheid. Meer samenwerken Volgens de heer Kersten zou het goed zijn wanneer de koepelorgani saties van het (prot.-chr., rooms-ka- tholiek en algemeen) bijzonder on derwijs meer samen gingen doen. Een soort federatie met één bureau zal wel een onbereikbaar ideaal blij ven. ook al zou men daarin ruimte inbouwen voor een eigen aanpak van identiteitsvragen. Maar meer samen werking blijft bitter nodig, aldus de heer Kersten. „Met ingehouden woede" sprak de heer Kersten tenslotte over het uit elkaar groeien van zijn eigen bond van Verenigde Bijzonder Scholen en de Algemene Bond voor Beroepson derwijs. Jarenlang is tussen deze zeer verwante organisaties gespro ken over fusie. Tenslotte zijn deze besprekingen mislukt vanwege een diepgaand meningsverschil over de positie van deze tak van onderwijs. Volgens de heer Kersten legt zijn eigen bond meer nadruk op het bij zondere karakter van de scholen. Bijzonder onderwijs wordt gezien als de beste garantie tegen staatsbu reaucratie in het onderwijs. De alge mene bond voor beroepsonderwijs zou meer een „algemeen" karakter hebben en de grens tussen overheid en particulier initiatief minder scherp trekken. mburg is een van de wat de werk- fclegenheid betreft zwakke gebie- Itn, waar de overheid een kwart van t investeringen terugbetaald, zodra Sen bedrijf zelf veertig procent op fcfel heeft gelegd. In december 1974 lende het Amerikaanse bedrijf een eizoek om een investeringspremie en in oktober 1975 verklaarde het tlmondse accountantskantoor Dij en Doornbos dat er ruim 1,7 Ijoen gulden van de in totaal miljoen was geïnvesteerd. Bij accountantsverklaring was een erzicht van alle betalingen oegd. ^e7olgens het blad WIK van de indu striebond was het grootste bedrag "0.07.500 gulden betaald aan Servo- kfrap in Rotterdam voor een pakma- <shine. Maar, aldus WIK, in het over- glcht stond niet dat Servo-Wrap aan Ir^dineral- and Softdrinks een week na i storting 80.000 heeft terugbe- ruV taald. Het Heerlense bedrijf lost maandelijks 5000 gulden af aan Ser vo-Wrap. De Industriebond NW is geneigd tot de conclusie dat de 107.500, aanvankelijk alleen is be taald om aan de voorwaarden van het ministerie te voldoen. Ook over andere betalingen heeft het bedrijf volgens de bond weer bedragen terugontvangen. Het blad vraagt zich af of de controle van het ministerie van economische zaken wel voldoende is en of de Hel- mondse accountants hebben zitten slapen. Een andere vraag is, watir. P. W. A. Niessen, directeur van het Lim burgs Instituut voor ontwikkeling en financiering (LIOF) met zijn kennis over de gang van zaken bij Mineral- and Softdrinks heeft gedaan. Vol gens de bond, die ook kritiek heeft op het sociale klimaat in de fabriek, heeft districtsbestuurder A. van de Brandt hem al eind 1976 van de feiten op de hoogte gesteld. ROTTERDAM - In Rotterdam be staat verontrusting over een onder hoek naar de vraag of hoofdinspec- 1 eur Kalma in het Rotterdamse poli- aa lekorps kan worden gehandhaafd, i !en dergelijk onderedek zal de ko- nende week worden ingesteld op J^èandringen van baron Van der 'eltz, de procureur-generaal. [™De verontrusting is uitgesproken f^door de stuurgroep Kalma, die ge- is uit verontruste Rotter- '"■ttammers. Deze groep ziet in het Onderzoek een aantasting van het ^•lrecht van vrije meningsuiting en de- "^monstratie. iantyoor Kalma zelf komt een eventuele erwijdering neer op een „Berufs- erbot" (beroepsverbod), aldus de Toep. ADVERTENTIE Fijne boeken om te geven en te vragen. Ofom direkt zelf te kopen. Jan van Exter GA SCHILOEREN Een unieke handleiding tn woord en beetd mei 13 grote platen m kleur over de mogeli|kheden met penseel en palet Grootformaat 719,50 Eric Beme VAN 0R00M TOT HASPEL 2e druk Mensen, liefde, seks Pb 115,50 John Hot mee UW MONO OHOtA AFfU Spod voor baas en hond Geittustreerd Pb F 19,75 Bij iedere boekhandel verkrijgbaar. Intussen heeft de Nederlandse vere niging tot integratie van homosek sualiteit, het COC, zaterdag op een congres in Delft haar afkeuring uit gesproken over de houding vdn ba ron Van der Feltz in de zaak Kalma. De heer Kalma is bij voortduring, aldus het congres, opgekomen voor minderheidsgroepen, niet in de laat ste plaats voor die van homoseksue len. Het congres ziet het handhaven van Kalma als een toetssteen voor de democratische gezindheid van het Nederlandse justitie en politie apparaat. De affaire-Kalma heeft ook gevol gen gehad in Nijmegen, waar de scheidende burgemeester Th. de Graaf over de heer Kalma had ge sproken als over iemand met„zieke- lijke frustraties". Daardoor verliep de laatste afscheidsreceptie vrijdag avond wat chaotisch. Voor het stadhuis demonstreerden leden van de PSP met sandwichbor- den en in het stadhuis kwamen ook incidenten voor. Een jongeman werd door bodes weggevoerd omdat hij weigerde de burgemeester een hand te geven. UTRECHT Een zakje patat kost veel te veel en het wordt hoog tijd dat de minister van economische zaken ingrijpt. Dat concludeert Jaap Wol- thers, districtsbestuurder van de industriebond NW in Gro ningen, aan de hand van gege vens die het produktschap voor aardappelen op zijn ver zoek heeft verstrekt. In september 1975 kostte een zakje frites ongeveer zeventig cent. De prijs voor honderd kilo bintjes was toen 29. In de zomer van 1976 steeg de aard appelprijs spectaculair tot 140 per honderd kilo. De prijs van een zak patat kwam toen rond de gulden te liggen. In middels hebben de aardappel prijzen een diepterecord be reikt van 11 per honderd kilo bintjes, maar voor de frites moet nog steeds meer dan een gulden worden neergeteld. Conclusie van de industrie bond: de patatbakkers hebben heel wat minder moeite met het doorgeven van hogere aardappelprijzen aan de con sument dan van prijsdalingen. De tiende en tevens laatste overspanning van de Moerdijkbrug is eergisteren door een nieuw brugdeel vervangen. Het vervangen van de oude brugdelen heeft ruim anderhalf jaar geduurd. Het laatste nieuwe brugdeel wordt hier op de foto „ingevaren Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Een treffend moment was eergisteren op het Hollands Diep het elkaar ontmoeten van de laatste oude overspanning en het tiende nieuwe brugdeel dat de vervanging van de Moerdijkbrug compleet zou gaan maken. De door het verkeer moe gebeukte vakwerkconstruc tie werd langzaam naar een haventje in de buurt van Moerdijk gesleept. De veel bredere en lichtere „dooslig ger", getooid met vlaggen en al voor zien van alles tot lichtmasten toe, scheen opgewekt op weg om zijn Ondp PpÜpin plaats in de nieuwe oeververbinding tussen Holland en Brabant te gaan 'innemen. Alleen de onverwoestbare pijlers in het woelige water van het Hollands Diep herinneren nu nog aan de oude. in 1936 in gebruik geno men Moerdijkbrug. saai project waarvan de uitvoering ettelijke miljoenen kost. Op die pijlers liggen de tien secties van een bijna 2'/j maal zo brede brug. Met haar 42.90 meter biedt ze ruimte voor twee maal drie rijstroken, vluchtstroken en een strook voor langzaam verkeer. Een indeling die kan worden gewijzigd als de ver keersintensiteit voor 1980 op 47.000 voertuigen per etmaal geschat dat nodig maakt. De nieuwe Moerdijkbrug kan overi gens pas over een maand of zeven haar volle capaciteit aan het verkeer bieden. Het „grote" werk is nu name lijk wel gedaan maar de afwerking vergt nog veel tijd. Bovendien is men nog druk bezig met de inpassing van het brugtracé in de reconstructie van de rijksweg 16, of, zoals die te genwoordig heet, de A-16. De vernieuwing van de Moerdijk brug. de wegverbreding en de op 15 november geopende Drechtunnel bij Dordrecht vormen samen één kolos- WESTKAPELLE Op het strand bij Westkapelle hebben wandelaars zaterdag een menselijk skelet ge vonden. De golven hadden het ge beente uit het zand losgewoeld. Bij de Rijkspolitie bestaat het ver moeden dat het gebeente afkomstig is van een soldaat uit de Tweede Wereldoorlog, waarschijnlijk een Duitse. De politie heeft de resten verzameld, en opgezonden naar het gerechtelijk laboratorium te Den Haag. Na een dag hard werken wil je wèl graag weer op huis aan. Zónder omwegen. Zónder ongemak. Zónder wachten. Met je autootje. rwj &gy Dat desondanks voor de goedkoop ste oplossing is gekozen toont rijks waterstaat graag aan door er op te wijzen dat de nieuwe Moerdijkbrug op de oude pijlers rust en dat van oud nieuw gemaakt wordt door zes overspanningen te laten dienen voor een uit twee bruggen bestaande nieuwe oeververbinding bij Keizers- veer en vier voor een nieuwe dubbele hefbrug bij Spijkenisse. Het tiende en laatste brugdeel, evenals zijn voorgangers geassem bleerd in een grote hal op het Krab- be-eiland in de Dordtse Kil en van daar op pontons naar het Hollands Diep gesleept, kwam voorspoedig op de plaats van bestemming aan. Tegen één uur kon met het milime- ter werk van het invaren worden begonnen. Twee uur later hing het gevaarte boven de oplegblokken. Nauwelijks een kwartier later lag het vast en kon het beginnen met het strekken van zijn nog wat bolle rug. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat sloeg het te midden van een groot aantal binnen- en buiten landse gasten van Kloos Kinderdijk en de Groot Zwijndrecht aan boord van een salonboot gaande. Ook ver schillende Kamerleden en leden van het corps diplomatiek waren door de twee bedrijven die met de tiende overspanning hun totale aandeel in de vernieuweing van de Moerdijk brug hadden geleverd, uitgenodigd het altijd weer boeiende karwei van het invaren en plaatsen bij te wonen. Toen de tiende overspanning (de tweede gerekend van de Brabantse kant) .zat", hieven alle aan het werk deelnemende vaartuigen een fluit concert aan en ging er van de brug af vuurwerk de lucht in. DEN HAAG (ANP) De actie „Gééf om de natuur" van het Wereld natuur fonds heeft het beoogde bedrag van vijftig miljoen gulden niet gehaald. Na afloop van de actie bleek ruim twintig miljoen gulden te zijn binnengekomen, maar de organisatoren verwachten dat de stand nog zal uitgroeien tot dertig miljoen gulden. Met het binnengekomen geld kunnen in Nederland in ieder geval tien natuurprojecten worden uitgevoerd (zoals het Naardermeer, de Veluwe en de schaapskooi in Drente), terwijl een groot aantal projecten zo wel in binnen- als buitenland behoorlijk op weg kunnen wor den geholpen. Het bestuur van het WNF toonde zich niet teleurgesteld over het feit dat het streefbe drag niet werd gehaald. Voor zitter ir. M. G. Wagenaar Hun- nelinck zei wel degelijk positie ve elementen te zien: alleen al met praten over de natuur is deze week iets onbetaalbaars bereikt. VLISSINGEN Een Belgisch bin nenvaartschip „De Coenraad" is za terdagmorgen vroeg door midden gevaren door een 9600 tons vracht schip, de „O. Higgins" uit Cuba. Het Belgisch scheepje zonk vrijwel on middellijk. Het schippersechtpaar bracht het er levend af, zij het dat ze in een ziekenhuis in Antwerpen moesten worden opgenomen. De scheepshond wordt vermist. De stremming in het scheepvaart verkeer, die volgde, kon rond half een 's middags worden opgeheven. Vervolg van pagina 1 senoplossingen. Andere heb ik op het eerste gezicht goedgekeurd om dat het duidelijk verbeteringen wa ren van de eerste tekst. Volgens Wie gel zijn onder meer over de vermo- gensaanwasdeling (VAD) en het in komensbeleid tussenoplossingen gevonden. Beide punten zijn met name voor de linkervleugel van het CDA essentieel voor het al of niet instemmen met het regeerakkoord. De VVD-leider vond de bewering als zou het CDA-WD-akkoord de socia le zekerheid op de tocht zetten „vol strekt ten onrechte". Boersma Die bewering werd het weekeind on der meer gedaan door de AR-minis- ter van Sociale Zaken Boersma, die bij een CDA-WD-kabinet lid wordt van de CDA-fractie.' „Het CDA- WD-akkoord zoals het er nu ligt betekent voor vijftig tot tachtig pro cent ontkrachting van het beleid dat ik tot nu toe met volle overtui ging heb gevoerd. Er zijn bezuinigin gen nodig van tien tot vijftien mil jard gulden en die zullen met name ten koste gaan van de sociale uitke ringen. Het gaat dus over bejaarden, zieken, werklozen, mensen voor hon derd procent afhankelijk voor be slissingen van de overheid," aldus Boersma. Hij vond dat degenen die een kabinet met de VVD niet willen voor een „afschuwelijk moeilijke be slissing staan als hun beslissing zou leiden tot scheuring van het CDA." Op de KVP-partijraad in Den Bosch gaf de KVP-voorman Andriessen toe dat 77 zetels voor een kabinet een smalle basis is. Maar. zei hij. vraag eens wat een minderheid die tegen samenwerking met de VVD is, doet als de meerderheid van de frac tie toch tot een positief besluit komt. Ik heb geen reden om te twij felen aan de loyaliteit van wie dan ook in de fractie, aldus Andriessen, die daarmee in feite zei dat die min derheid zich gewoon bij de meerder heid zal aansluiten. Andriessen ont kende dat het CDA-WD-akkoord Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De Industriebond NW heeft besloten de gesprekken met de Industriebond NKV over de vorming van een zware federatie, uitlopend op een volledige fusie, op te schorten. De concessies, die de Industriebond NKV inmiddels heeft gedaan om het overleg over de federatieve samenwerking gaande te houden, gaan volgens de NVV-bond niet ver genoeg. Ondanks de afwijzende hou ding van de Industriebond NVV heeft de centrale raad van de Industriebond NKV de wens uitgesproken om zo snel mogelijk te beginnen met de officiële onderhande lingen over de vorming van een federatie. Op beide, af zonderlijk gehouden bonds raadsvergaderingen, bleek het kader van mening te zijn dat het conflict over de fede ratieve samenwerking zich voornamelijk in de toppen van de bonden afspeelt. De samenwerking aan de voet tussen de leden van de twee bonden is op veel plaatsen uitstekend, zo werd er van verschillende kanten opge merkt. Standpunten Vooraitter Piet Spijkers van de Industriebond NKV deel de de centrale raad mee dat NW-bondsvoorzitter Arie Groenevelt hem al had laten weten, dat de NKV-bond te laat zou zijn gekomen met een aantal duidelijke stand punten over de federatievor ming. Dit gebrek aan duide lijkheid heeft de NVV-bond al eerder tot de conclusie ge bracht. dat de NKVers blijk baar nog niet rijp zijn voor het aangaan van een federa tie. Groenevelt heeft daar nog aan toegevoegd dat van dit standpunt niet zal worden afgeweken, ondanks de nieu we gezichtspunten, die de In dustriebond NKV heeft aan gedragen. Een van die nieuwe gezichts punten betreft de bereidheid van de Industriebond NKV om akkoord te gaan met een bemanning van de verschil lende bondsorganen en be sturen volgens een verhou ding negen staat tot zes. Aan vankelijk wilde de NKV- bond een fifty-fifty verdeel sleutel. Ook heeft de NKV- bond laten weten dat binnen de bond de uitgesproken wens leeft om te komen tot een zware federatie, die even tueel in 1981 in een fusie zou kunnen worden omgezet. Een andere kwestie die nog speelt is de plaats van de huisvesting. De Industrie bond NVV wil in Amsterdam blijven. De Industriebond NKV wil het liefst naar Woer den. maar sluit nu Amster dam als mogelijke vesti gingsplaats niet uit. Fusie Op de bondsraadsvergade ring van de Industriebond NVV herinnerde Arie Groene velt eraan dat zijn bond bij de oprichting van de Federa tie Nederlandse Vakbewe ging in een motie heeft uitge sproken, dat alleen een volle dige fusie van NVV en NKV en van de daarbij aangeslo ten bonden een werkelijke stap in de richting van de eenwording in de Nederland se vakbeweging zou zijn. Bij die gelegenheid heeft de In dustriebond NVV ook laten weten dat de bond het NVV zou verzoeken om zich uit de federatie met het NKV terug te trekken, „indien en zodra duidelijk zou worden dat de federatie niet binnen afzien bare tijd tot een volledige fu sie zou leiden" Als het niet lukt een federatie op te bouwen, die eindigt in een fusie dan zal de Indu striebond NW volgens Groe nevelt naar het NVV terug moeten met de mededeling: „8top de zaak maar, breek maar weer af. Als het toch niet tot een fusie kan komen, dan is de opdracht te zorgen dat de federatie weer wordt ontbonden." Forceren en la ter met de brokken zitten heeft volgens Groenevelt geen zin. Voordat er verder kan wor den gepraat zal de Industrie bond NKV volgens de Indu striebond NW in nota's dui delijk moeten laten blijken dat men werkelijk een zware federatie, uitlopend op een fusie, wil. een kapitalistisch akkoord is dat alle hervormingen zou verstikken. Hij benadrukte dat het CDA ook nu herkenbaar zou moeten blijven, „daarvoor hebben we te zorgen op straffe van verlies van eigen identi teit. Dat behoort beslissend te zijn voor een ja of nee tegen de WD", aldus de KVP-voorman. Vergeer Vergeer, de KVP-voorzitter. was kri tischer over hert eerste resultaat van de besprekingen tussen Van Agt en Wiegel: „Het CDA-program biedt geen ruimte aan onverantwoorde in komensverschillen en het laat niet toe uit gelegenheidsoverwegingen een beetje begrip te tonen voor het blanke bewind in Zuid-Afrika". Het CDA dient zich van zijn verantwoor delijkheid voor het tot stand komen van een nieuwe regering bewust te blijven, maar, zo voegde Vergeer er aan toe. het CDA-program kan en mag niet verloochend worden. De KVP-partijraad stemde in ruime meerderheid in met de besprekin gen die nu met de VVD gevoerd worden en dus met het door de CDA-fractie en Van Agt gevoerde beleid in deze. Men had grote lof voor de verrichtingen van de fractie leider. BLOKKER Drie doden en twee zwaargewonden vielen in de nacht van zaterdag op zondag, toen in Blokker een auto met vermoedelijk erg hoge snelheid tegen een boom sloeg en in tweeën brak. Brokstuk ken werden over een afstand van veertig meter teruggevonden. De drie doden zijn de 28-jarige K, J. Smidts, de 18-Jarige H. Dekkers en de 16-jarige mejuffrouw Y. Kooy- man, allen uit Enkhulzen. Twee an dere Inzittenden moesten zwaarge wond in een ziekenhuis worden op genomen. Volgens de politie moet de bestuur der van de wagen de macht over zijn stuur zijn kwijtgeraakt. Hij ramde enkele bomen. VOORST Vermoedelijk eveneens door te hoge snelheid is de 22-jarige J. Dljksterhuts uit Deventer zater dagmorgen in de Gelderse gemeente Voorst om het leven gekomen, na dat hij met zijn wagen uit de bocht was gevlogen. De man was op slag dood. ROTTERDAM (ANP) De 28-Jart- ge Turk K. A. is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond door een kogel uit een politiepistool. BIJ een controle van de drankwet in een Turks café aan de Persoonsdam in Rotterdam, vluchtten vier Turkse gasten vla de achterdeur de tuin in. Bij de achtervolging trok een agent zijn pistool. Volgens de politie ging het pistool af, toen de agent A. vast pakte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3