rognose van kanker j kind is verbeterd Regering wil juiste eleid niet voeren' (unst h Yes met Wakeman inzinking te boven interieur Grandioze uitvoering van Francks symfonie lijn met lange oren ing kinder-oncologisch centrum ton neemt deel luinaarde- ect in Ierland .«IV-voorzitter: Geen kostenverlaging bedrijfsleven Optreden compact in vorm en inhoud 'Over de grens der Etrusken' Honderdguldensprent van Sal Meijer Kinderen zijn hinderen. Waarschuwen is niet genoeg. Hou ze in de gaten! sïrë Elisabeth deLestrieux Inlichtingen: Kerstexpositie Water als vijand Water als vriend Onbekende schatten in de waterschappen De Spröng^^ Interieur architectuur De kastenwand met zwevende deur IliraiSS AG 26 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 Amsterdamse RAI wordt tot 27 november een nationale „Kleindierententoonstelling" jn. Hier wordt het konijn met de langste oren nog eens overgemeten. Het dier meet van oor - 58 centimeter. Diere drecl >rug< usd< ïekoi elbur ladin elbur »ekor GEN „De prognose van de kwaadaardige ziekten bij id is de afgelopen twintig jaar duidelijk verbeterd. Dit is leer te danken aan het hierop meer bedacht zijn van de it nauwkeuriger onderzoek op de consultatiebureau's, een ïring bij het stellen van de diagnose en de verpleegkundi- iherapeutische mogelijkheden die zijn verbeterd". Dit zei prof. dr E. D. A. M. Schretlen, hoofd van de afdeling kindergenees kunde van het Nijmeegse Radboud- ziekenhuis bij de opening van het kinder-oncologisch centrum giste ren. Dit centrum is mogelijk ge maakt door de actie „Geven voor leven", die het Koninklijk Wilhelmi- na Fonds (KWF) en de NCRV in het najaar van 1974 hielden en die 70 miljoen gulden opleverde. AAG Billiton (een maat- lj van de Koninklijke Shell Alcan Aluminium en Ana- nCompany gaan samen een rdefabriek in de Ierse Repu- Duwen, die ongeveer 500 mil- pilar (1200 miljoen gulden) >sten. Alcan neemt voor 40 iet project deel, Billiton voor r***en Anacona voor 25 pet. I (V/lriek, die aan ongeveer 800 VI, werk zal bieden, zal gebruik van verschillende geïmpor- uauxieten. De daaruit gepro- le aluinaarde zal door de drie aers worden gebruikt in ijen in andere landen of voor p aan derden. 3n fjze van de Ierse Republuek .bepaald door verschillende >cnon, waaronder het feit datler- 1 i8-van de EG. Dit maakt het jk de aluinaarde zonder be- allfingen in andere lidstaten in ebb»en Verder zijn er gunstige regelingen in Ierland voor de an hort gerichte bedrijven. SRDAM Als gevolg van de keling op de geld- en de kapi- iedefkt verhoogt de NMB met 7958 van maandag de rente op ^ïermijnspaarrekeningen met Ten van twee tot en met zes leidir Het eerste centrum voor jeugdkan- ker verbonden aan het Emma-kin- derziekenhuis in Amsterdam draait al, terwijl er ook nog dergelijke cen tra komen in Rotterdam en Gronin gen. De stichting van het centrum in Nijmegen kreeg negen miljoen van het KWF voor de komende vijf jaar om dit centrum te ontwikkelen en voor onderzoek naar kanker bij jeug digen. Van de 40.000 kwaadaardige tumo ren, die per jaar worden geregis treerd behoren er slechts één pro cent tot de kinderleeftijd, aldus prof. Schretlen. Dat wil zeggen dat in de leeftijdsgroep van één tot vijftien jaar jaarlijks 450 maal de diagnose kwaadaardige ziekte wordt gesteld. In de loop der jaren is wat dit aantal betreft de prognose dermate verbe terd dat bij voorbeeld bij leukemie er voor vijftig procent kans op gene zing bestaat en bij nier-tumoren voor 80 procent. Het kinder-oncologisch centrum in Nijmegen is opgezet in samenwer king met de Stichting Nijmeegs Uni versitair Kankercentrum en het Radboudziekenhuis en zal een poli klinische en therapeutische functie verzorgen voor Oost Nederland. 'ERDAM Voorzitter ir. J. de Wit van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond heeft in in de jaarvergadering van de Federatie voor de Nederlandse Export (Fenedex) de regering ;t, „omdat zij weigert dat beleid te voeren dat het beste is voor alle partijen. Het draagvlak e Nederlandse welvaart, dat wordt gevormd door het bedrijfsleven, is ziek. En hoewel de ie voor de hand ligt, wordt hier niet naar gehandeld. >uurj slechte concurrentiepositie collectieve uitgaven in de toe- iwt als het ware om kosten- komst". ■der^g De overheid belijdt dit wel De Wit, die zich ook beklaagde over wat hij noemde de weinig coöpera tieve opstelling van de vakbonden, vond dat het allesbehalve goed gaat in de Europese Gemeenschap. Hij ziet daar gebrek aan beleidsharmo- oor de werkgevers bepleite nisatie op EG-niveau, onevenwich- *Étenmatiging vereiste de me- tigheid in de verhouding tussen de nationale economieën, onzekere mo netaire verhoudingen enzovoort. Irei mond, maar laat daden ach- onV Ook 1977 is wat dat betreft iats'on een verloren jaar, omdat fheid weigert het juiste beleid stelJen", aldus ir. De Wit. or de werkgevers bepleite itenmatiging vereiste de me- ing van de overheid. Die me- ing wilde zij niet geven, waar- dertvreesd moet worden, dat onze Un Tentiepositie er ook het ko- i jaar niet beter op zal worden, it overheidsbestedingen en Bchtsuitgaven de regering be ker voorkomen dan onze in- onale concurrentiepositie, mt zij zelf de basis voor de Gevaarlijke kanten „Vooral voor het internationaal ope rerende Nederlandse bedrijfsleven, dat met een kleine thuismarkt zijn produktie, afzet en research meer en meer Europees is gaan organiseren, door Willem Schrama Sinds de jaren zestig werden naar de kinderkliniek van het Radboudzie kenhuis al vele kinderen met kwaar- dadige ziekten verwezen. Geleide lijk aan ontstond binnen de staf van deze kliniek een groep kinderartsen, die zich speciaal op deze kinderen richtten. Er werd een team gevormd waaraan de vele disciplines, betrokken bijde verzorging, verpleging, de diagnos tiek en de behandeling van het kind met een kwaardaardige ziekte, deel namen. De stap naar een centrum van jeugdkanker is van daaruit ei genlijk logisch. Aan het centrum zijn ook een psycholoog en maat schappelijk werker verbonden die zich gaan bezighouden met een in tensieve begeleiding van ouders en kinderen, en tevens contacten moe ten leggen met ziekenhuizen i de omgeving van het kind voor een goede opvang en nazorg. Einde aan ruzie Wat de nogal overkwikkelijke ruzie betreft, die ontstond over de verde ling van de opbrengst van „Geven voor leven" lijkt een einde te zijn gekomen. Aanvankelijk dienden Rotterdam en Groningen aanvra gen in bij het KWF voor nieuwbouw- plannen voor respectievelijk zestig en veertig miljoen gulden voor der gelijke centra. Waarmee de op brengst tekort zou schieten. Dat is echter nooit de opzet geweest van deze actie. Het geld zou alleen be stemd zijn voor de zorg van patiën ten en onderzoek. Het KWF is nu met Rotterdam tot overeenstem ming gekomen, zodat de impasse is doorbroken. Daar zal nu waarschijn lijk volgend jaar kunnen worden be gonnen met een centrum voor jeugdkanker. Alleen moet nu nog in Groningen worden bekeken hoe een dergelijk centrum is in te passen binnen de reeds bestaande voorzie ningen van een kinderkliniek. De Yes-formule mocht dan aanvan kelijk beïnvloed zijn door groepen als The Nice (door jazz en klassieke thema's geïnspireerde rock), al gauw werd ze definitief bepaald door een zeer theatrale manier van compone ren. een forse dosis synthetisch ge weld in de vorm van allerhande elek tronische hulpmiddelen, en niet in het minst de verheven teksten die bijna een logisch gevolg lijken van het macrobiotische leefgedrag van de groepsleden. Met inbegrip van een aantal inzin kingen (Rick Wakeman verliet de groep in 1973 vanwege de zweverige koers en de rauwkostcultuur van zijn collega's) heeft Yes de afgelopen zeven jaar die formule geperfectio neerd tot een muziekvorm die de een doet likkebaarden en de ander af schrikt. Een muziekvorm die geen tussenweg openlaat, omdat ze zo bij zonder eigen is. Ze is gemaakt op de rauwe hoge stem van Jon Anderson, op de grillige gitaarsoli. van Steve Howe, op de stoeiende baspartijen van Chris Squire, op het toetsenal- lerlei van de inmiddels weer terugge keerde Rick Wakeman. En dat alles wordt vaak met ingewikkelde syn copes ritmisch gesigneerd door drummer Alan White. Een lange inleiding voot enkele noti ties over het concert dat Yes donder dag- en gisteravond voor een uitver kochte Ahoyhal ten beste gaf, maar het is niet anders. De muziek van Yes ik vind het iets heel bijzon ders laat zich niet in verslagvorm beschrijven, al blijven er zoals ge zegd wat kanttekeningen over. De zang (en dan vooral de meerstemmi ge gedeelten) kwam er mooier uit dan ooit, en was zelfs glaszuiver ver geleken bij de povere resultaten op het driedubbele live-album Yes- songs (1973). De aankleding was een verademing (complete vlammen- en wolkenpartijen tegen een ijspegelde cor geïnspireerd op de befaamde pla tenhoezen van Roger Dean) en de balans was in dit keiharde instru mentale geweld wonderwel altijd weer te vinden. De terugkeer van Wakeman tenslotte heeft de groep weer in optimale conditie gebracht en dat werd gevierd met een integra le uitvoering van de jongste lp „Going for the one" en natuurlijk oudere stukken als „I've seen all good people." „Roundabout," „And you and I" en „Close to the edge." Stukken die niets afdeden aan de compactheid van dit optreden, zowel in vorm als inhoud. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Met betrekking tot César Francks symfonie in d kl. ontmoet ,men bij gerenommeerde dirigenten nogal verschil van opvatting. Er zijn er die een zekere romantische inslag op meerdere plaatsen (zich openbarende in agogische accenten en ritardandi) niet schuwen. Een dirigent als Willem van Otterloo daarentegen houdt de tempi in het algemeen aan de strakke kant. Maar een zo haast op de metronoom afge stemde uitvoering als donderdag avond in de Boelen, waar het Con certgebouworkest onder leiding van Kirill Kondrasjin César Francks symfonie ten gehore bracht, mag een zeldzaamheid heten. Niettemin maakte deze uitvoering een haast overrompelende indruk. Kondrasjin bereikte met het orkest een praktisch onbegrensde kleurver- scheidenheid, bouwde de verschil lende hoogtepunten in het kolossale werk met de grootste zorgvuldigheid op en leidde het orkest tot uitermate exact samenspel. Hij liet het hele orkestrale apparaat als één instru ment spelen. Heel duidelijk drong zich hierbij weer de vergelijking met het orgel op met zijn terrassendyna- miek. Het omgekeerde dus van Francks uitspraak: „Mon orgue, c'est mon orchestre." Op één plaats leek het even of de dirigent in zijn onbuigzaamheid ten opzichte van het tempo te ver ging, namelijk daar, waar het koraalachtige thema in het koper fortissimo wordt herhaald. Ook hier kon er geen tempobuigink je af. Maar toch zo kan het blijk baar ook. De uitvoering was er niet minder indrukwekkend om. De Amerikaanse pianist Malcolm Frager heeft tijdens dit concert een solistische bijdrage gegeven met Tschaikowski's eerste klaviercon cert in bes. Hij introduceerde daarbij de oorspronkelijke versie van het concert, waaraan tot nu toe geen aandacht is geschonken. De alles overdonderende pianoaccoorden aan het begin blijven hier achterwe ge. In plaats daarvan hoort men ge broken accoorden in een geringe sterktegraad, waardoor de melodi sche curve van het orkest veel duide lijker naar voren komt. Frager speel de het hele concert overigens met een verbluffende virtuositeit, en te vens met een indringende muzikali teit. Het opgetogen publiek riep de solist na afloop vele malen terug. Kirill Kondrasjin heeft de avond ge opend met een eerste uitvoering door het Concertgebouworkest van Dmitri Sjostakowitsj' balletmuziek „De bout." Het is vooral de sfeer van het fabrieksleven die met veel lawaai en weinig muziek tot uitdrukking wordt gebracht. De componist heeft heel wat betere werken geschreven. zitten hier gevaarlijke kanten aan. De concurrentie op de wereldmarkt tussen de industrielanden zal zich vooral op het gebied van de techno logie gaan afspelen. Wat dit betreft zit WEst-Europa in een ongunstige positie tegenover de Verenigde Sta ten en Japan, waar een nieuwe gene ratie industrieën, gebaseerd op een zeer geavanceerde technologie, in opkomst is. In Europa en ook in ons land", aldus de NCW-voorzitter, „hebben research en ontwikkeling in de ach ter ons liggende jaren niet voldoende aandacht gekregen Hij vond, dat in het overheidsbeleid daarom een ver sterking van de aandacht voor research en ontwikkeling tot uit drukking moet komen. Zo bestaat er een dringende behoefte aan resear- chopdrachten voor Nederlandse be drijven. De bankier A. Vermaak, lid van de raad van bestuur van de Amrobank en van Pierson Heldring en Pierson, zei dat er voor de Nederlandse ex port een heroriëntatie nodig is. „Onze export concentreert zich nu voornamelijk op de EG-landen maar omdat de economische groei hier af genomen is, moet de aandacht om gebogen worden naar de landen el ders in de wereld, die hogere groei percentages hebben. Deze heroriëntatie zal niet gemakke lijk zijn. langzaam gaan en zeer veel aanpassing vragen. Van de kant van de overheid zal hierbij meer moeten worden gedaan om de export te be vorderen met algemene exportbe vorderende maatregelen en op het vlak van garanties en financiering. LEIDEN De naam van de tentoon stelling „Over de grens der Etrus ken," die tot 26 februari in het Rijks museum van Oudheden. Rapenburg 28 te Leiden gehouden wordt, is ont leend aan een steen met een Etruski- sche inscriptie „Grens der Etrus ken." Deze steen bevindt zich in het Leidse museum en maakt deel uit van een collectie Etruskische oudhe den. die daar sinds het begin van de vorige eeuw bijeen is gebracht. De naam Etrusken is voor velen nog steeds met een waas van geheimzin nigheid omgeven. De herkomst van het volk is inderdaad niet helemaal verklaard, bepaalde gebruiken, voor al met betrekking tot religie en graf ritueel zijn ons vreemd, geschreven bronnen zijn heel schaars. Toch gaat het op de tentoonstelling niet om het mysterieuze. Integen deel, het is een heldere expositie, die veel mooie dingen laat zien. maar vooral klaarheid wil scheppen. De bezoeker wordt geholpen de grens te overschrijden, die een zo ver van ons afstaande cultuur omsluit. Het is voor het eerst, dat de Etruski sche collectie van het museum, aan gevuld met een bruikleen van het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag, in haar geheel wordt gepresen teerd. Op de tentoonstelling o.a. al basten askisten met prachtige re liëfs. gouden sieraden en bronzen beeldjes. Het hoogtepunt is een tech nisch knappe reconstructie van een ronde grafkelder met op banken ron dom 21 askisten, waaronder 5 albas ten exemplaren, die in 1743 in zo'n onderaards graf in Volterra werden gevonden. AMSTERDAM Op 6 december is het honderd jaar geleden dat de schilder Salomon (8al) Meijer te Am sterdam werd geboren. Ter herden king van dit feit. liet Galerie Mokum een speciale nadruk vervaardigen van een van de meest bekende etsen van Sal Meijer. „De Portugese Syna goge." De oplage is beperkt tot hon derd exemplaren, de prijs tot hon derd gulden. Galerie Mokum organiseert naar aanleiding van Sal Meijers honderd ste geboortedag tevens een herden kingstentoonstelling. waarop, behal ve een twintigtal schilderijen, gro tendeels uit eigen bezit, ook Sal Meijers vroegst bekende tekening te zien zal zijn, een grote houtskoolte kening, die hij ln zijn studietijd (in 1900) maakte naar de Staalmeesters van Rembrandt. Al vanaf 1966 organiseerde de Gale rie Mokum, die de grootste collectie werken van Meijer bezit, overzichts tentoonstellingen van het werk van deze „naïeve" schilder, die grote naam maakte met zijn schilderijen van poezen, vrouwen en stadsge zichten. De herdenkingstentoonstelling wordt op 9 december geopend Rjblicalieaangebodendxïdit bbd in samenweiling mei de Siichting Ideele Redame ROTTERDAM Sinds haar oprichting in 1968 staat de Engelse groep Yes voor een muzikaal concept dat zo enig is, dat het slechts met zwakke en ontoereikende termen als „techno-rock" en „symfonische rock" kan worden omschreven. Sla spijkers mei koppen, word lid van hel CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. <£H£> DORORECHTS MUSEUM Museumstraal 40 Dordrecht Telefoon 078-34100 lol en mei 11 december TAALIBEEU» EN BEEUKTAAL). schilderden en tekeningen van Hans van Arkel lol en mei 8 januari AELBERT CUYP M zlii familie, schilders te Dordrecht CABEl VISSER, objekten en tekeningen tas JAM Dsrtrtctti Saseaa, foto's en archiefstukken Geopend dageh/ks van 10-17 uur zon- en tanstdagen van 13-17 uur Ie Karsldag an Mauw/aarsdag gfslotan lenen sparen kopen sbk kunstuitleen ar,stel 34 a'dam tel. 239215 STEDELIJK MUSEUM SCHIEDAM HANS HOFMANN TOT 11 NOVEMBER 1977 T' IS GEEN KUNST OM SINT TE ZIJN VERKOOPTENTOONSTELLING TOT 6 DECEMBER 1977 hoogstraat 112 toegang gratis Achthoven 11 Montfoort (bij Utrecht) Te! 03484 -23 62 -Halverwege De Meent/Montfoort afslag Mastwijk/Harmelen - Geopend van dinsdag t/m zaterdag van 12 uur 's morgens tot half 6 's avonds. tSint ï£,uciën cAntiek INKOOP-VERKOOP 020-233779 eigen graveeratelier St. Luciensteeg 15 A'dam Stedelijk museum ALKMAAR Koud tot op het bot winterlandschappen 16e en 17e eeuw ma t/m do van 10-12 en 2-5 uur vrij v. 10-5 u 2a gesl. zon. 2-5 u. over deze rubriek Mevr. J. W. te Winkel tel. 931662 Kunst- en veilingzaal makelaars-veilinghouders in roerende goederen regelmatig ve>hngen - in kunst antiek en inbo< dels voor onze clientele roeken wi| obiecten voor goed gehalte verkoopcondities op aanvraag ook voor ai uw taxaties inzake verzekeringen succes - tel. 070-244271 Nateeu Dillenburgstraat 2 Den Haag 15-30 dec. Ameterdam Antiques Gallery van gesel, antiek waaronder tegels, kera miek, brons, bodemvondsten Delfts por- celein, etc. (Spec, exp, v. kerstobjecten). Centrum voor antiquair en verzame laar Ameterdam Antiques Gallery, Nwe Spiegelstr. 34, tel. 020-253371. Stedelijk Museum Prinsenhof Delft 25/11 t/m 29/1-78 Dag. geop 10-17 Zon- en feestdag 13-17 Nwjaarsdag gesl goed wonen moderne interieurverzorging frans hoelslool kost verlorenhof 147 lel 430023 amstelveen Springweg 15 Utrecht 030-311583 kjii cc. mi 030-311583 Interieurarchitectuur Michelangelostr. 64 en 66 Amsterdam LnLn Tel. 790558 llcIDU

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9