Egypte boekt succes bij enkele Palestijnen h emengde reacties op plan Smith orster mikt met verkiezingen op onbeperkte macht ft ribunaal ontvangt ■pijdrage Sacharow -President Portugal naant tot kalmte Filippijnse Senator ter dood veroordeeld Dajan volgende week op reis mithole's groep positief, het Front afwijzend, Moezorewa zwijgt "JT GIRO 26655 Frans vliegtuig neergestort één dog loon! vnordearmstenin latijns-amerika [IlsLoojclatnederiant Warschau en Bonn breiden contacten uit BUITENLAND Trouw/Kwartet ooME (Reuter, UPI) De Sowjet- „Niische andersdenkende natuur- /erzdige Andrej Sacharow heeft in erla naar het Westen gesmokkelde ie hische boodschap gezegd dat de on- n olrukking in de Sowjet-Unie en de tie iere Oostbloklanden de mentaliteit en het volk heeft gewijzigd. De bood- rt dp werd voorgelezen aan de deel- aaniers aan het tweede Sacharow-tri- in aal, dat gisteren in Rome is begon- aarl en waar onder leiding van Simon i onsenthal juristen, ballingen en po- i vai de mensenrechten in het oost- r va onder de loep nemen. »or I i schending van de principiële vrij- en en mensenrechten in de Sow- Unie en andere Oostbloklanden 8 krachtig en aanhoudend en heb- een definitieve verandering te- ggebracht in de psychologische eldheid van de bevolking," aldus tiarow. Hij vraagt in zijn bood- [nt€PP dat in Rome een onderzoek aspfdt verricht naar gedwongen ar- beid, marteling, willekeurige en wre de bestraffing en schending van de geloofsvrijheid. Verder wil de natuur kundige dat gekeken wordt naar de vrijheid van informatie en andere as pecten van het leven in de Sowjet- Unie. In Rome werd gisteren ook een bood schap ontvangen van de verbannen Sowjetrussische schrijver Alexander Solsjenitsyn, die zegt te hopen dat de „verhalen, die je de haren te berge doen rijzen en de boodschap, die uit dit forum zal voortvloeien een door braak kunnen bewerkstelligen door de doofheid van het welzijn". Wiesenthal zei in zijn openingstoe spraak dat er duizenden mensen in de Oostbloklanden gevangen zitten uit sluitend om wat zij denken. Hij sprak tegen dat het tribunaal een politiek karakter draagt. Dit is geen forum voor anti-communisten, aldus Wie senthal. CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI) Drie bekende Palestijnen en een Israëlische Arabier verklaarden gisteren dat ze bereid zijn naar Egypte te gaan. Zij zouden daar dan willen overleggen over het vervolg van de reis die de Egyptische president Sadat een week geleden naar Israël maakte. Eén van de sprekers op het Sacharowtribunaal was de verbannen geleerde Leonid Pljoetsj. De bereidverklaring van het viertal kwam nadat vanuit Egypte uitnodi gingen zijn verstuurd naar Palestij nen en andere Arabieren in Israël of de door dat land bezette Arabische gebieden. Deze stap van Egypte houdt kennelijk verband met de op lossing die de Egyptenaren in ge dachten hebben voor één van de ingewikkeldste problemen in het Midderi-Oosten, namelijk: Hoe wor den de Palestijnen vertegenwoor digd bij de vredesconferentie in Ge- nève. Voor de Arabieren gold totnu- toe dat de PLO de enige wettige vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk is, maar de PLO is voor Israël volstrekt onaanvaardbaar als gesprekspartner. Egypte werkt al enige tijd aan een oplossing die uit eindelijk aanvaardbaar moet kun nen zijn voor Israël. Volgens Palestijnse kringen op de westelijke Jordaan-oever zijn er in totaal acht man door Egypte uitge nodigd. De enige niet-Palestijn on der hen is Seif Oel-din al Zoebi, lid van het Israëlische parlement voor de Arbeiderspartij. Hij zei gsiteren wel naar Cairo te willen gaan. Twee uitgenodigde Palestijnen zeiden donderdag al dat ze niet zullen gaan, omdat zij niet willen meewerken aan pogingen „de PLO uit te schakelen". Dajan op reis lLISBURY (Reuter, UPI, AFP, AP) De groep van de zwarte Rhodesische leider dominee *%hole heeft het plan van premier Ian Smith voor het invoeren van algemeen kiesrecht voor blank >ceJ zwart positief beoordeeld. Zijn binnenlandse rivaal bisschop Moezorewa zal dit weekeinde zijn ideïning pas geven en het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe hebben het plan afgewezen iiscenals de zogeheten frontlijnstaten. De Britten houden zich nog op de vlakte. ree Rhodesische bewegingen heb- 5 ji tot dusver positief gereageerd 20.1 Smiths voorstel besprekingen te i deginnen over een meerderheidsbe- ovind op basis van algemeen kies- i t£ht voor blank en zwart. Dr. Elliott i jabedellah, vicevoorzitter van Sit- ile's vleugel van de Afrikaanse na- _j>nale raad (ANC) sprak van een )eslissende stap", die de weg vrij- iaakt voor gezamenlijk overleg over »n blauwdruk van vrede. Het stern- Dof d Jeremiah Chirau, die een ei- in partij heeft opgericht, was „be- ioedigd" en verwachtte dat de be- >rekingen spoedig geopend kunnen orden. I Isschop Moezorewa, de derde leider ,e Smith heeft uitgenodigd, heeft nog niet gereageerd op het voorstel. Het Patriottisch Front, waarin de ZAPU van Joshua Nkomo en de ZANU van Robert Moegabe samen werken, heeft Smiths voorstel al af gewezen. Een woordvoerder van het Patriottisch Front in Loesaka sprak van „vergif in een gesuikerde pil". In Salisbury zei Josiah Chinamano, ver tegenwoordiger van het front in Rhodesië, dat Smith, wil hij een eind maken aan de oorlog „moet spreken met zijn tegenstanders, en niet met zijn marionetten". De guerrilla, die al vijf jaar duurt, wordt gezien als de belangrijkste fac tor die Smith heeft gebracht tot aan vaarding van een Afrikaans meer- .ISSABON (Reuter, UPI) De Portugese president Antonio tamalho Eanes heeft gisteren opgeroepen tot een heldere en nelle oplossing voor de economische en sociale problemen van iet land. (ij waarschuwde dat er geen paniek odig is als de politieke partijen niet Dt overeenstemming zouden ko len. Eanes sprak op de luchtmacht- asis Tancos ten noorden van Lissa- on, de plaats waar twee jaar gele en een coup van linkse militairen erd onderdrukt. Hij zei over de lidige crisis dat zij complex en storisch is maar dat Portugal dit kort crises al veel vaker heeft mee- bmaakt. J)e president prees het werk van de lolksvertegenwoordiging en zei dat r geen twijfel mogelijk was over de [raag of de democratische instellin- jen hecht zijn. Hij riep de bevolking I, geen acht te slaan op „gemene Jeruchten" dat Eanes van plan zou pjn een regiem naar model van Peru vestigen. OA COSTASTR 88 AMSTERDAM derheidsbewind. De Rhodesische premier merkte op dat „deze dwaas heid" wekelijks aan 200-mensen het leven kost. Namens de zogeheten frontlijnsta ten (Tanzania, Zambia, Mozambi que, Angola en Malawi) is in Dar es Salaam meegedeeld dat de mening van het Patriottisch Front wordt ge steund en dat alleen een regeling aanvaardbaar is waarvan het Front deel kan uitmaken. De Britse regering heeft voorzichtig gereageerd op de aankondiging van Ian Smith. Onafhankelijkheid moet gebaseerd zijn op een werkelijke machtsoverdracht en volkomen vrije verkiezingen. Omdat Smith's aanvaarding van een meerderheids bewind in algemene termen is ver vat. kan nog niet beoordeeld worden of zijn voorstel aan die criteria vol doet, zo is de reactie van het minis terie van buitenlandse zaken in Londen. Minister David Owen vindt dat ook de nationalistische guerrillastrij ders. die in de buurlanden van Rha desie gestationeerd zijn, aan de ver kiezingen moeten kunnen deelne men. Het ls nog niet duidelijk welke regeling Smith voor ogen heeft „orr het vertrouwen van de blanken in Rhodesië te bewaren." Waarnemers in Salisbury verwach ten dat hij zal voorstellen dat de blanken eenderde van het aantal parlementszetels krijgen, en het recht van veto op amendering van de grondwet, als door het amende ment de belangen van de blanken geschaad zouden kunnen worden. De Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young heeft het voorstel van de Rhodesische premier radi caal afgewezen. „Dit is geen voorstel dat tot een overeenkomst kan lei den," zei Young in een gesprek met Associated Press. „Dit soort zaken zal slechts leiden tot een verhevi ging van de strijd. Wij hebben die ervaring opgedaan in Zuid-Vietnam, waar verkiezingen werden gehouden zondér dat de Vietcong er aan mocht deelnemen." Young zei dat het failliet van het Brits-Amerikaan se vredesplan nog lang niet vast stond. De onderhandelingen over dit plan duren nog steeds voort, zo zei hij. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat zijn rege ring hoopt dat de nieuwe stappen van premier Smith „een stap in de juiste richting" zullen blijken te zijn. Verder wil de Franse regering allereerst de wijze van uitvoering van Smith's voorstellen bestuderen. MANILA (UPI, AP) Een militair tribunaal heeft de vroegere Filippiijnse oppositie-leider Senator Benigno Aquino ter dood veroordeeld wegens ondermijning, moord en illegaal wapenbezit. Gelijk met hem werden nog twee Filippino's ter dood veroor deeld. De 44-jarige Aquino, die kandidaat is geweest voor het presidentschap, is een oude politieke tegenstander van de Filippijnse heerser Marcos. Nadat Marcos in 1972 de noodtoe stand afkondigde werd Aquino gear resteerd. Hij is sindsdien vastgehou den op een militaire basis. Zijn dood vonnis is de uitkomst van een proces dat bijna vijftien maanden heeft ge duurd. Het zeven man sterke tribu naal had tenslotte zes uur van be raadslagingen nodig om Aquino's schuld vast te stellen en het vonnis te bepalen. Zijn eerste reactie was: „Als Marcos werkelijk denkt dat ik schuldig ben, wil ik morgen meteen worden doodgeschoten." Voordat hij door een militair werd weggeleid kuste hij zijn vrouw en zei: .Maak je geen zorgen. Dit bewijst alleen maar dat de rechtspraak onder het huidi ge bewind een aanfluiting is." De twee andere ter dood veroordeel den zijn Bemabe Buscayno en Vic tor Corpus. De eerste staat beker bekend als commandant Dante en was bevelhebber van het Nieuwe Volksleger, de militaire tak van de Filippijnse communistische partij. Corpus was voor zijn arrestatie in dienst bij de Filippijnse staatspo litie. Israëls minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan zal volgende week een driedaagse reis naar West- Duitsland maken. De reis is niet afgelast hoewel zijn Westduitse col lega Hans-Dietrich Genscher ziek is. Er gaan sterke geruchten dat Dajan zijn reis naar West-Duitsland zal ge bruiken voor overleg met Egypti sche functionarissen. Maandag, bij het vertrek van president Sadat uit Israël, is gezegd dat het contact tus sen Egypte en Israël zal worden voortgezet. Er is niet bij gezegd op welke manier dat dan zou moeten. De Israëlische regering heeft tegen gesproken dat minister Dajan vol gende week nog anderen dan West duitsers zal spreken. Maar iedereen in Israël herinnert zich nog hoe Da jan op eerdere buitenlandse reizen soms plotseling even „verdween" zonder dat bekend werd gemaakt waar hij zich dan ophield. In Egypte zakten de speculaties gis teren wat af in afwachting van de rede die president Sadat vandaag in het parlement zal houden. Verwacht wordt dat de president iets meer duidelijkheid zal verschaffen over wat hij afgelopen weekeinde met Israëls premier Begin heeft afge sproken. Met name over de kwestie van de Palestijnse vertegenwoordi ging zou hij iets concreets kunnen zeggen. Jordanië Jordanië deed gisteren een oproep aan alle Arabieren de eenheid te bewaren. In een boodschap van ra dio-Amman werd kritiek geleverd op beide partijen in het conflict dat na Sadats reis in het Arabische kamp is ontstaan. „Wat in Jeruza lem heeft plaatsgevonden en wat momenteel gebeurt in de Arabische wereld kan de Arabische zaak niet ten goede komen", aldus radio-Am man. „Jeruzalem" sloeg kennelijk op Sadats reis. Overigens heeft Jor danië al openlijk lof betuigd aan de redevoering van Sadat ln Israël. ADVERTENTIE De bijdrage van Victor Zorza vindt u deze week op pagina 15. Een vliegtuigongeluk bij de Franse plaats Beziers heeft gistermorgen 34 militairen het leven gekost. Zij bevonden zich aan boord van een toestel van het type „Nord-AUas" van de Franse luchtmacht, dat in de bergen bij Premian te pletter sloeg. De inzittenden keerden terug van een sportwedstrijd. Tijdens het ongeluk was er een dichte mist in het gebied. Meteen bij het neerstorten explodeerde het vliegtuig en veranderde in een vuurbol. Men is begonnen aan het bergingswerk, maar er is geen hoop op overlevenden. voor de opbouw van hun demokratische vakbewe ging: «voor vormingswerk «voor het opzetten van coöperaties, boerenbonden en vrouwenorganisaties ♦voor het organisatiewerk in de krottenwijken zij verdienen uw solidariteit Ik-^riiêiM/e gracht 47 utrecht telefoon 030-319675 WARSCHAU (DPA) De Westduit se bondsrepubliek en Polen willen hun samenwerking op economisch en cultureel gebied uitbreiden Dit blijkt uit een gemeenschappelijke verklaring die vrijdag in Warschau is getekend door bondskanselier Helmut Schmidt en de Poolse par tijleider Edward Gierek. aan het eind van Schmidts officiële bezoek aan Polen. In de gemeenschappelijke verkla ring spreken de twee partijen zich ook uit voor een gedachtenwtsseling tussen vertegenwoordigers van hun regeringen over kwesties van ontwa pening. Verder is een memorandum ondertekend over economische sa menwerking tussen middelgrote en kleine ondernemingen. Schmidt en Gierek spraken tijdens een persconferentie ln Warschau hun diepe tevredenheid uit over het resultaat van het bezoek. Ze ken schetsten het bezoek als een mijl paal in de toenadering tussen de twee landen. oor Hennie Serfontein RETORIA De Nationale Partij van de Zuidafrikaanse pre- ïier John Vorster stevent op de zoveelste grote overwinning af. ij de algemene verkiezingen, die op 30 november gehouden orden zal de partij haar nu al onaantastbare meerderheid nog ergroten. uid-Afrika is hard op weg naar een ?itelijk éénpartijstelsel nu opinie- eilingen hebben uitgewezen dat de rationale Partij haar voqrsprong op e rest zou kunnen vergroten van 69 ot 100 zetels. Bij de ontbinding van et parlement had de Nationale Par- ij 117 zetels, de Nieuwe Republi keinse Partij (NRP), die bestaat uit |e harde kern van de oude Verenigde rartij, had er 24 en de Progressieve Federale Partij (PFP) 18. De Zuid- Mrikaanse Partij (ZAP) had 6 zetels ^n de ultrarechtse Hersteld Nationa- Partij (HNP) had er geen. i)p het ogenblik ziet het er naar uit dat de PFP, die de meest liberale partij is. naar voren zal komen als de ïfficiële oppositie en de NRP van die plaats zal verdringen. De conserva- ieve ZAP, die de regering steunt, iag van geluk spreken als ze één -tel behoudt en de HNP maakt leen enkele kans ook maar iets te innen. De gecombineerde positie lag niet klagen als ze 30 zetels "ijgt. )e invloed die de HNP op de verkie- ingscampagnes uitoefent moet ech- er niet onderschat worden omdat feel van de propaganda van de Nati onale Partij gericht was op mensen lie met de HNP sympathiseren. Om- lat een behoorlijk deel van de aan- iangers van Vorsters nationalisten iezelfde racistische ideeën hebben ïls de HNP, werd de regering in het pefensief gedrongen wat betreft de grondwetsveranderingen aangaande de positie van de gekleurden, Indiërs en blanken. Emotioneel Het ging er emotioneel aan toe tij dens de verkiezingscampagnes. Dit heeft de Nationale Partij geholpen en bijgedragen tot een verschuiving in de richting van de regering. Dui zenden Engelstalige en Joodse anti nationalisten, die vroeger altijd de oppositie stemden zullen voor de eerste keer op de Nationale Partij hun stem uitbrengen. Sabotage, moord en doodslag heb ben de verkiezingen van een donke re schaduw voorzien en misschien zijn het de sombere voorboden van de Zuidafrikaanse toekomst. De moord op dr Robert Smit, de veelbe lovende jonge kandidaat voor de Nationale Partij, waarachter de na tionalistische pers duidelijk een po litiek motief vermoedt; de geheim zinnige omstandigheden rond de dood van de zwarte leider Steve Biko, die in gevangenschap over leed; de bomontploffing in het cen trum van Johannesburg hebben ge zorgd voor nieuwe angst en nieuwe emoties. Dit alles moet gezien worden tegen de achtergrond van de binnenlandse onrust van het afgelopen jaar en de dramatische reactie van de regering hierop op 19 oktober, toen een aan Politie onderzoekt de ravage die donderdag in een winkelcentrum in Johannesburg ontstond na een bomontploffing. tal zwarte en blanke anti-apartheid- sorganisaties, kranten en individu en het zwijgen werd opgelegd. De internationale opschudding die deze harde maatregelen van de regering veroorzaakten en de daarop volgen de eisen tot internationale sancties tegen Zuid-Afrika, hebben hier een golf van hysterie veroorzaakt waar in de leiders van de Nationale Partij voorop liepen. Als gevolg hiervan kon premier Vor ster tijdens deze periode van hoog opgelaaide emoties het initiatief in handen nemen door te hameren op een belangrijk verkiezingsthema; de noodzaak van het handhaven van rust, orde en veiligheid wat dat ook moge kosten en welke methoden daar ook voor gebruikt moeten wor den. Vorster riep op tot een demon stratie van een verenigd blank front tegen de pressie van de wereld als teken van „oprecht Zuidafrikaans patriottisme". Tijdens de verkiezingscampagnes haalden vooral de Amerikaanse pre sident Jimmy Carter en zijn verte genwoordiger bij de Verenigde Na ties, Andrew Young, de woede van de nationalistische leiders op hun hals. De leiders van de Nationale Partij schijnen nog steeds te verge ten waar het in feite om draait: de toekomst van de 18 miljoen zwarten in Zuid-Alrika die niet mee mogen doen aan de verkiezingen. Verschillende ministers hebben deze week de Verenigde Staten de schuld gegeven van de groeiende haat tussen blank en zwart, van de moord op dr. Smit, voor zover deze politiek was, en daagden mevrouw Helen Suzman, die de begrafenis van Biko bijwoonde, uit ook die van Smit bij te wonen. Dit om aan te geven tot welk peil de verkiezings campagnes zijn afgezakt. De omstreden voorstellen van de regering tot wijziging van de grond wet, die door zowel ultra-rechts als door de meerderheid der gekleurden en Indiërs werden verworpen, ko men in deze campagnes nauwelijks aan de orde. Terwijl dit waarschijn lijk de belangrijkste reden was om vervroegde verkiezingen uit te schrijven. In een poging vaderlandslievender te zijn dan de regering, heeft de PFP haar geloofwaardigheid verwoest nadat de leider Colin Eglln, zich fel verweerde tegen de druk vanuit de Verenigde Staten en zelfs opriep tot een anti-boycot campagne. Nie mand was nog vergeten dat voor aanstaande PFP-leiders in de afge lopen maanden grotere „belangen" uit de Verenigde Staten verwelkom den. In de laatste fase van de cam pagnes was er nog even een herle ving te bespeuren van de oude taal- confUcten die de basis vormen voor de geschillen uit het verleden tussen de Nationale Partij en de oppositie. Het conflict kwam naar buiten door de omstreden opmerking van minis ter van Justitie Jimmy Kruger over de Joden en de Engelsen die hij wilde „Afrikaniseren". De verwachting is dat de regering na de verkiezingen tegen alle weerstan den in door zal gaan met haar plan nen tot wijziging van de grondwet, zodat blanken, gekleurden en In diërs samen zitting zullen nemen in een zogenaamde gezamenlijke kabi netsraad. Maar het belangrijkste van de nieuwe voorstellen is de vrij wel onbeperkte macht die in hande n komt van een uitvoerend president, en dat zal zonder twijfel de heer Vorster zelf zijn. Er zal geen overko- pelend parlement zijn en wanneer de blanke, gekleurde en Indiërs par lementen in een Impasse geraken, zal de president zeker speciale vol machten krijgen. Uiteindelijk hoeft hij geen verant woordelijkheid af te leggen tegeno ver welk speciaal orgaan dan ook en zal hij niet gekozen worden vla een referendum of via verkiezingen on der blanke, gekleurde en Indische kiezers. Het belangrijkste kenmerk is dat hij gekozen zal worden door een speciaal kiescollege dat slechts de belangrijkste partijen uit het drieledig parlement vertegenwoor digt in een verhouding van 50, 25 en 12. Dit is waarschijnlijk het enige parle mentaire systeem waarin oppositie partijen wettelijk worden uitgeslo ten en niet dezelfde functie kunnen uitoefenen als de regeringspartij. Dit zal de gekleurden en de Indiërs ervan weerhouden een verbond aan te gaan met de liberale oppositie. Het zal niet alleen de macht van de blanken voor altijd veilig stellen, maar vooral die van de Nationale Partij, wier presidentskandidaat machtiger Z£^l zijn dan elke demo cratische leider buiten het Kremlin

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7