Kwaliteit, daar hecht ik aan" TRANSOL Peking moet kiezen tussen wapens en boter WU WILLEN ONZE POST OPERATIEVE AFDELING GRAAG VERSTERKEN MET EEN VAARDIGE VERPLEEGKUNDIGE. 1st Prinsen maandag middelpunt van tv- programma lank? Dordogne - Frankrijk? Terre Soleil S.A. Uw eigen chalet huisje camping net hotel- Bstaurant Flumserberg, Zwitserland VERKOOP LANDHUIS TE OTTERLO 0 HEEFT EIGEN GROND EN NU..? EEN BETAALBAAR EN COMFORTABEL HUIS. MET 10 KEIHARDE PLUSPUNTEN! Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis R|AG 26 NOVEMBER 1977 TROUW/KWARTET 15 >el' n de memoires van Piet Bakker hoe hij journalist bij Het Volk een interview Ihouder Wibaut had uitgetikt en het ns liet lezen aan een oudere redacteur. ,,Niet slecht, maar schrijf er nog een ke kreten bij". Waarop Bakker opmerk- ir dat heeft-ie niet gezegd!" De oudere ir weer: „Niet zo lullig zijn jongen." 'Oi gezegd wil zijn dat Joost Prinsen niet houdt. Maar er valt dezer dagen nauwelijks aan te ontkomen. Maandagavond zendt de VARA-televisie een veertig minuten durend programma uit rond zijn eerste eigen langspeelplaat „Liedjes van de koude grond" (Polydor), een waarlijk bonte verzameling tek sten van Willem Wilmink en Hans Dorrestijn. op muziek gezet door Harrie Bannink. Dit drietal maakte ook deel uit van de makers van wijlen de Stratemakeropzeeshow waarin Joost de gevreesde creatie van Erik Engerd neerzet te. Maar dat is voorgoed verleden tijd. „Ik kon in één seizoen nog op zes verschillende manie ren schrikken, maar méér zat er ook niet in." Joost is nu weer gewoon acteur bij Globe met een produktie van zo'n tweehonderd voorstel lingen (meestal blijspelen) per seizoen. Voor noemde langspeelplaat kwam geheel in zijn vrije tijd tot stand. „En tot mijn steile verba zing word ik de laatste weken meer door jour nalisten gebeld dan in drie jaar Stratemakerop zeeshow". Niettemin berust zijn bereidheid tot een ge sprek op een afspraak met de mensen die aan zijn plaat hebben meegewerkt („het is ook hun brood"), en omdat hij Trouw een „nette krant" vindt heeft hij er zelfs Één dag voor uitgetrok ken. We wandelen door Amsterdam, bezoeken etablissementen, ontmoeten tekstdichter Wil lem Wilmink, en belanden uiteindelijk thuis bij zijn vrouw Emmy en hun twee dochtertjes. rtcVillem Schrama 35 jaar, geboren £ht, burgemeesterszoon, jaar over zijn gym- n alpha, waarvan zes •obp een kostschool in „Ik was een moeilijke j. vond men. Ik kon me concentreren. Achteraf pt ook best geweest zijn niet slim genoeg was." over zijn mooie broer en vier lusters ..Ik niet zegt hij. „en en ik lang onder gebukt ge- )p mijn zeventiende, of zo. Ik —Taal geen vertrouwen. Sjans was alleen voor mooie jongens, dacht ik, maar later laat zoiets je koud. Je krijgt een mentaliteit van: ermee leren leven, je moet nog lang mee." Hoewel nagenoeg elke sketch of elk liedje in de Stratemakeropzeeshow een poging deed om kinderen van dit soort complexen te bevrijden, was dat Joost nauwelijks een zorg. „Er zijn kweekscholen en sociologen aan te pas gekomen, ik weet al niet wie. Maar de opzet van het program ma is nooit zo nauw omschreven geweest. De bedoeling was aanvan kelijk het aan elkaar praten van een aantal tekenfilms, en later is die andere vorm geleidelijk ontstaan Maar van de pedagogische aspecten heb ik me nooit een bal aangetrok ken. Het ging mij om de kwaliteit van het programma." Talent Al die nonsens. Je hebt te maken met talent, met mensen die iets nieuws kunnen brengen wat ande ren niet kunnen. In het begin zaten Rita Kohnstamm en haar man van Ouders van Nu kinderpsycholo gen. geloof ik bij de schrijversver gaderingen. Nou, het waren aardige mensen maar we hadden er niets aan. Het ging ons veel meer om' kwalitatieve en artistieke normen dan om een psychologisch kinder programma. Ik betwijfel overigens of veel dingen wel echt bij kinderen zijn overgekomen. Kijkcijfers zeg gen daar niets over. Die zeggen niets over de doorwerking van iets." ai NOORD-BRABANT GEMERT te koop cx Prachtige boerderij It. w. ond. Bebouwde opp. 330 m2 MET 3.000 m2 beplant :reten in agrarisch en leer natuurlijk gebied. V.v. c.v. en tel. i aanv. Pr. 375.000. k.k. Inl. 04922-1388. j» Langeboom I». üden. 13 km v. Nijmegen n VERBOUWDE BOERDERIJ jtaand. Gunstig en land. gel. Grondopp. 2.000 m2. 18. tel. 08863-1871. Tilburg 5g u koop ..4-n herenhuis wonen In waters portge le. projekt! Tuin op zul- aapk 188.000 k.k. Bel 18. Korenstraat 23. Standdaarbuiten Gelegen a.d. autoweg R'daal- R'dam Vijverstraat 8. helft 2/1 kap. bouwj. 1974. Opp 286 m2. Gar., c.v.. blijvend voor en ach ter vrij uitzicht. Ind.: hal. woonk. m. parket, se mi-open keuken. Ie verd.: 3 elk., badk. met ligbad en tollet. 2e verd.: voorz. m. c.v. en boiler, berging en 4e alk. Aanv.: dec. 1977. 198.000.- k.k. Inl. en afspr.: 01632-3033. LIMBURG Midden Limburg groot zakenpand met bedrijfsruimte en bouwterrein, vrije {elegenheld. ,04748-1831. Te koop uitbreidende gemeente nburg) wtnkel-woon- t aparte ingang. Ind.: serre, huiskamer, keu- t.aakeuken. hal. w.c., rafcelder. gang. 4 slaapka- etiuche. grote zolder. Oro- net vrije achterom. Het ttr. verwarmd, winkel modernlseerd. Electr. h. vernieuwd. Pand is rachillende doeleinden event, uit te breiden. 1-1-78. Tel. aanb. na tr. 043-214299. Hoensbroek 5 KM VAN HEERLEN Bungalow met prachtig uitzioht, 1310 m2 eigen grond, woonka mer 83 m2. open haart binnen en bulten, keuken compleet In- ger., 4 slaapkamers, waarvan 2 BUITENLAND U heeft een (2e) huis in de M.»r voor het onderhoud bent u op de vakantieperiode aangewe zen? Dat komt uw huls niet ten goede! Laat TERRE A SOT.Kil. S. A. dit onderhoud voor zijn rekening nemen, wij adviseren, verbou wen. onderhouden de tuin, stoken zelfs de haard op de dag van uw komst! Door onze regelmatige surveillance Is uw bezit veilig tegen onge wenste schade. huis- en tuinonderhoud ,,Le Cause" 2426O-Le Bugue FRANCE Tel.: (09-33)-53.062837 te koop in de Rhöne-vallei Op 1200 m hoogte en 10 min, van Slon en ski-pistes met 600 m' grond, oompl. Ingericht chalet. Ind: Hal. berging (6 m*). tollet, woonk.. m. Franse open haard, keuken. Verd.: 3 alaapk. (2-pers.) badk., m ligbad en 2e tollet, balkon. Koopprijs. Zw. Fr. 168.000.-, 80% krediet. Brieven aan R. Zinsmey- er. Oratoriumstraat 18. Apeldoorn. met bad. douche en 2e toilet, grote garage en kelder, centrale verwarming. Oeheel met tegel vloer en uitgevoerd in hardhout. Prijs 375.000 k.k. bouwj. 1974. Inl. tel. 045-282397. Te koop of te huur Se ml bungalow met bouwplaats tot. opp. 1000 m' in mooi gedeelte van Zuid-Limburg, r 10 km van Maastricht. Koopsom 290.000. Inl. poetbus 619. Maastricht. DIVERSEN Te koop gevraagd meer kavels grond, bestemd voor bungalowbouw Snelle le betaling. Aanbiedingen brieven onder nr. V 3974 bur. v.d. Te koop 'euk houten emonteerd op wagen 1 sr met keuken. Te bezichtigen na te lef afspraak (tel 070-672343. jdens kantooruren) luur gevraagd kleine WOONRUIMTE of dorp. Midden of Zuiden land per feb. '78 of eer- kentueel tijd. 1 a 2 jaar. nr, V4042 bur. v.d. UITENLAND (ische Ardennen «e pacht of te koop ader nr V-4044 bur. v.d. Uw eigen appartement staat in Op 1300 m hoogte (sneeuwzeker) ls op het ogenblik in aanbouw een appartementengebouw met een complete hotelaooommodatle. Hier van zijn slechts 10 stuks beschikbaar voor verkoop aan Nederlan ders. Prijzen v.a. 35 m2 95.000 Zw. francs. Financiering beschikbaar. Ook In de zomer kunt u zich hier volledig ontspannen met bijv. watersport, daar het project slechts 2 km verwijdert ls van de buitengewoon mooie Walen See. Interproject Nederland B.V. Hazeleger 168. postbus 223, Cuyck. Telex 41.603. Teoon NL Impro. Tel. 08830-13877 De Inspekteur der Domeinen te Arnhem, Pels Rijckenstraat 1, Postbus 200 (Stationsplein-West) tel. 085-431021 toestel 338 zal op Vrijdag 9 december 1977 v.m. 11.00 uur te zijnen kantore bij openbare inschrijving verkopen: een exclusief landhuis op 1930 m2 grond met vrijstaande garage te Otterlo, gemeente Ede, plaatselijk bekend Onderlangs 9 en gelegen aan de zuid-oost-kant van het dorp Otterlo in bosrijke omgeving op de Veluwe, kadastraal bekend gemeente Otterlo, sectie H, nummer Bezichtiging uitsluitend op woensdag 30 november 1977 tussen 10.00 en 12.00 uur én tussen 14.00 en 16.00 uur. Verkoopvoorwaarden met ontwerp-transportakte zijn verkrijgbaar bij voornoemde Inspekteur (ook telefonisch aan te vragen). I «Vaste prijzen. •Geen onzeker avontuur. |*Ruim en degelijk i geconstrueerd •Traditioneel gebouwd. «Geen kinderziekten. I «Zeer goede warmte- en «Snelle oplevenng. geluidsisolatie. •Schriftelijke kwaliteits garantie •Schriftelijke afbouwgarantie •Gebouwd door geselecteerde De Stratemakersopzeeshow was het toonbeeld van een programma met hoge kijkdichtheid en lage waarde ring. Joost: „Alle satirische of con troversiële programma's vertonen dat beeld. Later werd die waarde ring beter, maar je bleef tienen en tweeën houden. Er werden soms kin deren geïnterviewd, die het pro gramma nog nooit gezien hadden". Volgend seizoen gaat hij meewerken aan andermaal een kinderprogram ma. Joost: „Iets heel nieuws, waar mee we in tegenstelling tot de vorige keer nu wel heel goed beslagen ten ijs komen. Er liggen al scripts voor twee afleveringen gereed, maar ik zeg er niets over, behalve dan dat het een Idee is geweest van Ad Lö- bler. hoorspelregisseur bij de VARA, een man met een soort privé-socia- lisme, die heeft zo zijn eigen versie". Boersma En hij? „Ik stem PvdA. maar ik ben geen echte socialist. Ik zit meer op de lijn van Boersma en Aantjes, dat soort relativerende linksigheid, dat 'mag ik wel. Ik heb niet dat door drammerige van de PvdA. De ma nier waarop Boersma het eerste ka binet-Den Uyl mogelijk maakte, dat sprak mij aan. Als je de durf hebt om te vervreemden van de club waar je je hele leven gezeten hebt. de gebeten hond wordt, dat vind ik respectabel. Het CDA zou hem nu misschien het liefst burgemeester van Assen maken." De politieke situatie van vandaag: „Rampzalig. In één ding had Wiegel gelijk, namelijk dat er maandenlang is onderhandeld tussen mensen die eigenlijk niet met elkaar willen re geren". Toch bewondering voor de openheid in de politiek: „Zo'n interview met Vredeling in Vrij Nederland zou vroeger niet gekund hebben. Hij zou dezelfde dag nog op straat hebben gestaan. Een man als Schmelzer als ministerpresident zou ook niet meer kunnen. Hoewel, de politieke idea len van Den Uyl vind ik aanzienlijk netter dan die van Schmelzer, maar de manier waarop ze verwezenlijkt worden zal waarschijnlijk niet veel verschillen. Een voorbeeld: Den Uyl zei destijds in Oss dat hij alleen met het CDA wilde regeren op basis van keiharde afspraken. In feite bete kende dit dat hij zijn onderhande lingsstrategie al bepaald had voor dat hij zijn partijcongres had ge raadpleegd; hij voorkwam daarmee eigenhandig een anti-CDA-motie. Wat dat betreft zou ik over een aan tal jaren wel eens „Het verschijnsel Den Uyl" willen lezen. Trots Zijn plaat: „Ik wilde hem eerst „kwaliteit is onze reclame" als titel meegeven. Dat zie je toch altijd bij slagers. Omdat ik vind dat ik afge zien van de zang over de best moge lijke teksten en composities mocht beschikken. Willem Wilmink vind ik de grootste tekstdichter van deze eeuw. samen met Dirk Witte die voor Louis Pissuisse schreef. De tijd zal dat achterhalen. Ik ken al zijn boekjes van buiten, dat zegt toch wel wat over de kwaliteit. Dorrestijn is van tijd tot tijd ook geniaal, hoe wel hij soms ook met een hoop rot zooi aankomt, maar na gezamenlijk overleg verdwijnt dat dan ook In de prullenmand. Ik ben trots dat ik met deze mensen mag werken. Je kunt veel verdragen, lange bustochten, slechte kleedkamers, zaaleigenaren die je onheus bejegenen, maar wer ken met slechte mensen, dat nekt je. Kwaliteit, daar hecht ik aan. Ik wil niet hoog van de toren blazen, maar naar mijn gevoel heeft die plaat dat. Als dat niet onderkend wordt, be schouw ik de opzet als mislukt." Hij mompelt zachtjes het liedje „Frekle" voor zich uit, over een mongooltje dat met zijn vriendjes altijd voetbalt: „Mensen vinden Fre kle zielig, maar dat is hij niet voor mij. Want ik kende nooit een Jongen die zo blij kon zijn als hij". Prachtig, laat hij er op volgen. Soldatenrevue We praten over zijn diensttijd. „Ik werd gewoon soldaat bij de lucht macht, omdat ze al gauw inzagen dat Ik op militair gebied niets in mijn mars had, op een beetje lopen na. Maar binnen tien weken had lk mijn eigen soldatenrevue. Heel plechtig, door middel van een uitno diging op het prikbord kon men zich bij mij melden. En aan het eind van de recrutentijd was er een comman dant die het allemaal zo mooi vond dat ik alle mogelijke medewerking kreeg voor een schnabbeltournee van anderhalf jaar langs de kazer nes. Een prachttijd voor mij, want overdag was ik vrij, en het was goed koop voor de welzijnszorg, het kost te ze niets." Thuis drinken we fictief thee uit het speelgoedserviesje van een driejarig dochtertje, een geadopteerd Colum- biaans weesje. Een zelden gebruikte videorecorder brengt ons ongewild op het omroepsysteem met zijn zieltjeswinner^. Joost: „Ik geloof dat we daarmee gewoon moeten leren leven, zoals met de katten hier In huls. Een veel groter nadeel van die stichtings vorm vind ik dat er zoveel wantalent is. Mensen in vaste dienst, die geen kwaliteit hoeven te leveren omdat ze toch hun salaris wel krijgen. Dat vind ik veel betreurenswaardiger dan het werven van leden. De VPRO is ermee gestopt, omdat ze de sprong van C- naar B-omroep niet kunnen maken. De jongens, die nu de ziel van de VPRO vormen, zou- 'den dan pleite gaan. Meer is er niet aan de hand. Je kunt het vergelijken met de penningmeester van Elink- wijk, die destijds niet naar de eredi visie wilde omdat hij anders zijn spelers niet meer kon betalen". Mooi Eerder op de dag spraken we al over sport (Joost bedreef zo ongeveer alle takken ervan), maar nu wordt het nog een koddig halfuurtje over voet bal. Joost heeft geen favoriet klup- Joost Prinsen: Kwaliteit is onze reclame" pie op het oog. maar herinnert zich slechts de grote momenten in de geschiedenis. Momenten, die hij stuk voor stuk in het midden van de woonkamer na-acteert. Zoals een meetkundig doelpunt van Cruljff te gen ADO, een treffer van Bram Ap pel vanaf de middenstip, en een mo kerslag van de vroegere DWS-er Arte den Ouden op de kaak van zijn clubgenoot Josje Vonhoff, die eerst genoemde een hele eerste helft te vergeefs „diep" had laten gaan. Joost, snikkend van het lachen: „Hij had niet het geduld om commentaar te vragen, en sloeg hem dus knock out bij de zijlijn. De rest van de wedstrijd bestond uit de voorzetten op maat". Na het zogeheten „IJsselmeerschot" van Gerrie Mühren tot op het bot ontleed te hebben, lopen we naar buiten. Een liedje van Hans Dorre stijn („Loflied op de Lelijkheid") brengt Joost Prinsen op teleur gestelde toon aan de praat over een buurmeisje met een „hangend" oog. dat haar op een heel bijzondere ma nier mooi maakte. „Nu is er kortge leden operatief aan gesleuteld, en het mooie is er meteen af." AOVERTENTIE Bij voorkeur een verpleegkundige die in het bezit is van het diploma intensive care of anaesthesiologie. Of een verpleegkundige met praktische ervaring op een recovery room of op een afdeling intensive care. De mogelijkheid bestaat onze specialistische op leiding kankerverpleging te volgen. De arbeidsvoorwaarden zijn overeenkomstig de C.A.O. voor het Ziekenhuiswezen. Belangstelling? Richt uw sollicitatie aan de afdeling Personeelzaken van het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis, Plesmanlaan 121, Amsterdam-Slotervaart, onder vermelding van vakaturenummer 80-81-6. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de verpleeg kundig direkteur, Zr. B. van Warendorp, tel. (020) 512 22 38. door Victor Zorza Door het bamboegordijn is genoeg te zien om te weten hoe de nieuwe machtsstrijd in Peking verloopt. Veel wordt duidelijk tussen de regels door van de Chinese kranten. Eén van de kranten die naar buiten worden gesmokkeld vaak naar Hongkong is het Dagblad van het Bevrijdingsleger. In Hong kong zijn Pekingschouwers van meerdere landen bereid een fikse prijs voor deze exemplaren te betalen. Eerder het jaar werd in China veel gepraat over de noodzaak het leger te versterken. De nieuwe leiders die de „bende van vier" aan de kant hadden geschoven waren daar na drukkelijk voor. Zij zouden de „ben de" nooit hebben kunnen verslaan zonder de steun van het leger, en ze waren daarvoor bereid de prijs te betalen die militairen van politici vragen: meer en betere wapens. Maar het Dagblad van het Bevrij dingsleger schijnt zo zijn twijfels te hebben over de beloften van de poli tici. Uitgaande van de zinsneden uit hun eigen redevoeringen stond de krant erop dat het leger „niet alleen" zou worden versterkt maar dat ook de modernisering zou worden versneld. Partij-voorzitter Hoea Kwo-feng heeft onlangs zich uitgesproken voor een sterke versnelling van de econo mische ontwikkeling in China. Iets wat. zo zei hij, geen uitstel kan dul den. Tempo was geboden en dat nog eerder om politieke dan om louter economische redenen. In feite zei de partijvoorzitter dat de enige manier om het leger te geven wat het wilde (wapens) is eerst de economie te ont wikkelen. Daarom kunnen de mili tairen nu nog niet krijgen wat ze willen hebben. Maar het Dagblad van het Bevrij dingsleger draalt dit verhaal om. om zijn eigen argumenten kracht bij te zetten. „De vraag van snelheid ls een gevoelige politieke vraag", zo schreef het. Daaruit werd echter de conclu sie getrokken dat met het oog op een mogelijke oorlog China zich daarop „vroeger en beter" moet voorbereiden om „zekerder" te zijn van de overwinning. „Achterblijven betekent passiviteit en verslagen worden door anderen." Gesteld werd dat zowel de Sowjet- Unle als de Verenigde Staten hun militaire programma's versneld aan het uitvoeren zijn. Dat betekent dat China hetzelfde moet doen. „De om standigheden dwingen en tijd wacht op niemand. Wij moeten ons voorbe reiden op de mogelijkheid van een snelle, uitgebreide oorlog. Wij moe ten een gevecht met de klokvoeren tegen de vijand, zo snel mogelijk, zodat één jaar telt voor twee." Antwoord Het debat waarop het legerdagblad deze zomer zinspeelde, gaat door. Afgelopen maand hield vice-premier Yoe Chloe-U, die belast is met de economische ontwikkeling, een rede voering die duidelijk was bedoeld als een antwoord aan de militairen, en aan die politici die hen steunen. „De feiten laten zien," zo zei hij, dat de politieke beslissing van Hoea om de economische ontwikkeling verver- snellen „volledig juist zijn" en „be antwoorden aan de wil van het volk". Toch zijn ér nog steeds lieden die volhouden dat Hoea's politiek toch niet juist is en zij zitten tot ln de hoogste top van de partij. De snel heid van de economische ontwikke ling, schreef het Volksdagblad in een hoofdartikel naar aanleiding van Yoe's rede, meot worden opgevoerd. „En", voegde het blad eraan toe. „vooraanstaande kameraden op ver schillende niveaus moeten een goed begrip hebben op dit punt." Ontwikkeling De 'zaak is niet alleen militair. Een snelle economische ontwikkeling vraagt om het loslaten van de poli tiek van wijlen partijleider Mao Tse- toeng. Hij wilde China beschermen tegen het onheil van de industriali satie. Een van de gevolgen van indu strialisatie die nu ln China al te bespreuren is, is meer discipline, ho gere betalingdoon naar werken, red.), meer nadruk op de arbeiders dan op de boeren, allemaal kenmer ken die door gelovigen in de rechte Maoïstische leer als voorbeelden van „Sowjet-revlsionisme" werden be schouwd. Het zijn niet alleen de „overblijfse len van de bende van vier" die zich keren tegen deze vernieuwingen. De verhevigde campagne tegen deze „overblijfselen" wordt gevoerd op een manier die duidelijk maakt op wie de aanvallen werkelijk gericht zijn: op hen die weigeren de erfenis van Mao los te laten. Dat zijn geen radicalen, maar Maoisten en zij vechten het recht van de nieuwe leiders aan. zich in Mao's mantel te hullen. Deze „echte Maoisten" schij nen een tactisch verbond gesloten te hebben met die legerleiders die zich verzetten tegen de nadruk op de economische ontwikkeling. Die slokt het geld en andere middelen op die nodig zijn voor een snellere opbouw van het militaire apparaat. Economie en leger hebben deels de zelfde middelen nodig, zoals staal. Het staal dat wordt gebruikt in de nieuwe fabrieken of voor de tracto ren die worden gebouwd onder Hoe a's omvangerijke programma voor de mechanisatie van de landbouw, dat staal kan niet worden aange wend voor tanks ander materieel, dat China's grote en verouderde le ger zo hard nodig heeft. Eerder dit Jaar klaagde maarschalk Yeh Chien-ylng, de minister van de fensie, dat staal „de sleutel" was voor de uitbouw van het leger. HIJ drong aan op een snelle ontwikke ling van de staalindustrie, als de eerste van een aantal primaire Indu strieën die de defensie een „sterke grondslag" zouden moeten geven. De keuze waar De King voor staat tussen wapens en boter verklaart veel van de aanwijzingen ln de Chi nese pers over de strijd om de macht tussen de Chinese leiders. Zoals bij voorbeeld de geruchten over een coup van de militairen tegen de poli tici. Het is een debat dat gemakke lijk kan verworden tot een strijd om de macht zoals die welke Peking gedurende Mao's leven heeft doen schuddea

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15