Het prestige-project van de AVRO heet 'Hollands Glorie' TV-COMMENTAAR Om de natuur Vijftien delen tv-drama over mannen van de zeesleepvaart VRUDAG 25 NOVEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet De IKON begint vinavond aan de driedelige documentaire van Rol! Orthel en Hans Fels over landen waar Nederland ln verschillende opzichten aanwezig is. Als medewerker aan de ontwikkeling van mens en economie en als ondernemer die er geld instopt met de bedoeling dat er meer zal uitkomen. Het zijn Tuneslè en Sri Lanka, het eiland dat ons niet alleen van de Ceylonthee bekend Is. De relaties dateren niet van vandaag of gisteren. Op Ceylon zijn wij in de zeventiende eeuw zelfs heer en roeester geweest en met Tuneslè hadden we heel lang iets gemeen, namelijk de zeeroverij. Het eerste deel van Orthel's bezig zijn met de Derde Wereld staat voor mijn gevoel tevens kwalitatief voorop. De prijs van het water, zoals de titel luidt, is helemaal film. Het zijn uitsluitend de dikwijls frappante beelden die het verhaal vertellen. Er worden geen plaatjes aan elkaar gekeuveld door monotone commentaarstemmen die weinig meer zeggen dan wat Je als kijker allang gezien en begrepen had. De toeschouwer wordt met zijn eigen indrukken en gedachten alleen gelaten. Hem worden geen meningen opgedrongen, maar toch kan hij niet vrijblijvend naar de filmbeelden kijken. Het cameraoog dwingt hem de vergelijkingen tussen Tunesië, Sri Lanka en Nederland in zich op te nemen en wel op een zo simpel lijkend detail als het verwerven van water. Als het de kijkers opvalt dat de wijze waarop de mens die eerste levensbehoefte in bezit krijgt, bepalend ls voor de manier waarop hij er mee omspringt, dan hebben de filmmakers al heel wat bereikt. Onze achteloosheid steekt schril af tegen de enorme inspanningen die mensen in droogte-gebieden zich moeten getroosten om een beetje water (en in vele gevallen nog van slechte kwaliteit) te bemachtigen. Het valt op dat juist in streken waar door Ton Hydra het water schaars is, er toch een beetje van wordt afgenomen om de handen te reinigen wanneer voedsel moet worden bereid of aangeraakt. Van de zogenaamd geciviliseerde mens krijg je weieens de indruk dat de reinheid van zijn auto, het stoepje en de ruiten hem meer zorgen baren. Daaraan zal na het kijken naar deze film weinig veranderen. Iedereen weet dat het steeds moeilijker wordt om ook hier redelijk drinkwater uit de kraan te laten komen, maar de vervuilers van het oppervlaktewater blijven even hardleers als de gebruikers. Ook wat dit betreft ls er waarschijnlijk niemand zonder zonde. Je moet er niet aan denken dat je misschien pas een ander mens wordt wanneer je kilometers lang met een waterkruik op je hoofd moet lopen. Nu is de kans zeer groot dat weinig kijkers deze moraal uit Orthels film zullen plukken, want op het andere net worden we vanavond met veel meer verlokkingen bij de natuur bepaald. Een vier uur durende show stampvol populaire artiesten haalt meer uit dan een paar duizend natuurfilms die direct zichtbaar maken wat er aan de hand is. Absurd eigenlijk maar het is eenmaal niet anders. Zo zijn onze manieren geworden. Voor de activiteiten van het Wereld Natuur Fonds wordt gemikt op vijftig miljoen gulden. Dat lijkt een heleboel geld, maar de wereldkampioenschappen voetbal kosten meer en je kunt er maar een paar vliegtuigen en nog niet eens een oorlogsschip voor kopen. Ongeveer de helft van het bedrag waarmee het WNF de natuur wil beschermen, wordt verschoten op één oudejaarsavond en een veelvoud besteden we aan de verjaardag van een legendarische heilige. Al vaak heeft een doel de middelen geheiligd. Voor de actie Gééf om de Natuur mag dat geen bedenkingen oproepen. Het is bovendien een goed doel en dat kwam in het verleden maar zelden voor. door Riet Diemer HILVERSUM Wanneer de AVRO zaterdagavond ln een lange ruk van ruim anderhalf uur de eerste twee afleveringen van de filmserie Hollands Glo rie naar de zeeslepersroman van Jan de Hartog op het scherm brengt ls de kop af van een feuilleton van vijftien de len, die tot in de maand maart doorloopt. Ongetwijfeld zal de AVRO zich van een groot kij- kerspbullek weten te verzeke ren, want hoe de verfilming van de lotgevallen van hoofdper soon Jan Wandelaar en zijn va rensgezellen ook mogen uitval len, het staat als een paal bo ven water, dat dramawerk van eigen bodem veel belangstel ling wekt. Hollands Glorie is een soort prestige project geworden waarbij het woord ..grootscheeps" op veel manieren van toepassing ls. De kosten zijn twee miljoen voor zover deze mede deling de leek iets zegt maar dat betekent dat ander dramawerk voor televisie bij de AVRO twee seizoe nen lang op een laag pitje moet komen te staan omdat het budget op ls. Verder werd voor de verfilming praktisch een eigen vlootje bij el kaar elkaar gebracht met een oude stoomzeesleper van het bouwjaar 1910, die na veel speurwerk ln Zwe den werd gevonden. Eerst deed hij dienst als de ln de roman beschreven Jan van Oent en later, na wat ingre pen en verfstreken, als de Furie. Ook werden een lichtschip, een stoom- baggermolen en een gaffelschoener de laatste vond Jan de Hartog wel wat erg klein ingezet. In een half Jaar werden op de Atlan tische Oceaan en de Noordzee, ln Lelystad, aan de zuidkust van Ier land en ln de Hilversumse studio's de opnamen gemaakt. Hulp werd verkregen van de rederijen Smit te Rotterdam en Wijsmuller te Amster dam, de marine, het loodswezen van Den Helder en de Havendienst van IJmulden. Jan Wandelaar staat op goede voet met zijn ruige kapitein Sjemenov. Hugo Metsers als Jan Wandelaar en Coen Flink als Sjemenov. Will van Seist zijn een paar van de vele zeelieden. De nieuwe ontdek king Teuntje de Klerk is Wandelaars eerste vrouw en Josine van Dalsum zijn tweede. Zelfs namen als Tobi Rlx en Johnny Jordaan sieren de ellenlange spelersrol. Regisseur Walter van der Kamp, die een aantal zeer geslaagde dramapro- dukties op zijn naam heeft staan, is twee Jaar bezig geweest met voorbe reiding, tekstbewerking en aantrek ken van spelers. Alles bij elkaar dus een mammoetproduktie waarbij Van der Kamp heel wat hooi op zijn vork heeft genomen. Afgewacht moet worden of de kwaliteit het van de kwantiteit wint. Moeilijk Spelers Wat de acteurs betreft kan gemakke lijker worden opgesomd wie van het hele Nederlandse acteursbestand niet meedoen dan wie wel: ln totaal 66 man. Hugo Metsers heeft de hoofdrol als Jan Wandelaar en hij ziet veel overeenkomst tussen deze zeeman en Thijs Glorieux ln „Een mens van goede wil"l die hij een paar jaar geleden voor de tv speelde. Bei den kunnen nu eenmaal geen on recht verdragen. Jan Teulings is reder Kwel, Lex van Delden diens zoon. Rudi Falkenha- gen. Jan Blaaser, Piet Kamerman en Van der Kamp vindt het moeilijke stof om te dramatiseren hoewel hij er al Jaren naar uitgezien heeft. Hij zegt: „Een scène in de studio laat Je heel wat makkelijker overdoen dan op schepen, die Je niet even kunt laten keren voor een herhaling." Aan de andere kant vindt hij dat het boek door de talloze dramatische gebeurtenissen veel dramastof le vert. Verder waardeert hij er zeer de Hollandse humor in en hij voegt daarbij dat de Nederlandse zeesleep vaart een gebied ls dat bij veel men sen niet of nauwelijks bekend ls. Honderdduizenden Nederlanders zijn er toch wel lets van te weten gekomen ln het boek. dat dezer da gen de 44e druk beleefde. Dat wil zeggen dat er 600.000 exemplaren zijn uitgekomen. De laatste druk is verlucht met foto's van de tv-opna- men. De roman beschrijft het rauwe zeemansleven van de sleepvaart, een typisch Hollands bedrijf. Jan Wandelaar maakt een bliksemcar rière van matroos tot stuurman en hij zal het uiteindelijk tot vermaard kapitein op de zeesleepvaart brengen. Voor het zover is slaat het noodlot vele malen toe en hij moet ultzuige- rij van reders gedogen. Ook privé moet hij tegenslagen verwerken: zijn eerste vrouw, Nellie, sterft in het kraambed. Wandelaars belandt voor drie maanden in de gevangenis na dat hij de gehate onderdirecteur van het rederskantoor in elkaar heeft geslagen. Zijn tweede vrouw, Riekie, wordt vermoord. Toch schrijft De Hartog aan het eind van zijn boek: „Hij (Wandelaar) staat, zoals hij al tijd gestaan heeft en altijd staan zal, tot het eind van dit leven: op de brug, de handen op de rug, de benen gespreid voor de slingering. Varen, varen. God, laat me varen." BIJ de voorvertoning van een aantal afleveringen toonde Jan de Hartog. inmiddels 63 Jaar geworden maar bij het uitkomen van Hollands Glorie pas 24, zich zeer tevreden. Het sce nario heeft hij niet willen lezen: „Ik was er ongetwijfeld aan gaan scha- Speciaal vandaag Sonja Barend presenteert haar Goed Nieuws Show. Ned. 1/19.55 De slotavond van de actie Gééf om de natuur, in het Haag se Congresgebouw, wordt recht streeks uitgezonden. Ned. 2/20.25 Na Hoe bestaat het (21.50) volgt bet VABA-programma Haagsche Kringen. Ned. 1/22.25 De prijs van het water is een IKON-film van Hans Fels en Rolf Orthel. Het filmbeeld is sprekend genoeg om de kijkers zonder commentaar vergelijkin gen te laten maken tussen de omstandigheden in Tunesië, Sri Lanka en Nederland. Ned. 1/23.30 Jacques van Kollenburg heeft zijn Spreekuur gereser veerd voor de schrijfster en re censente van kinderboeken Mi- scha de Vreede. Hilv. 1/16.00 Op het Europees Concertpo dium speelt het Radio Kamer Orkest. Theo Olof is solist in 'Tempora' van Klaus Huber. Hilv. 2/20.05 De uitzending van de gala voorstelling ten bate van het Wereld Natuurfonds wordt na één uur 's nachts door AVRO- radio overgenomen. Hilv. 3/01.02 Radio vandaag HlLVERSl'M I ON n tn FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7 02 Het levende Woord. 7 08 <S Gevarieerd progr«mma. (7.30 Nieuws) 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8.45 (S) Anne van Esmond's Vensterbanket; gevarieerd programma. (10 30 Nieuws). 11.00 (S) Kamerbewaarders Tweede kamer), gisteren en vandaag. 12 00 S) Gevarieerd programma. (12 28 Medede lingen 12 30 Nieuws) 14 00 (S) Lichte mu- nek <15 30 Nieuws). 16 00 (S) Spreekuur. 17.00 (S) Souvenirs 17.30 Nieuws. 17.32 Echo magazine 18 00 Niet alles staat in de folders toeristische informatie PP 18.19 U'<»ending van de Pacifistisch Socialisti sche Partij KRO 18 30 Nieuws. 18.41 Marktberichten i s ra KNBTB. 18 44 (S) Filmklapper 19.30 (S) Edwin Ruiten: lichte muziek. 20 00 (S) In antwoord op uw schrij ven. 22 00 (S) Als het kijkglas maar vol is. 22.25 Overweging 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Goal. programma rond sport. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) NCRV 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Te Deum Laudamus. 7.54 Op de man af 8.00 Nieuws. 8.11 Hier en nu. 8.25 Vandaag vrijdag, gevarieerd program ma 9 00 Politiek en samenleving. NOS: 9 10 Spiegel van België 9 35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio 10 00 Humor op bestelling, ca baret 10 30 NOS-Jazzportret 11.00 Nieuws. 1103 Meer over minder, de stem van de sprekende minderheid. 12 30 Rechtoprecht. 12 49 OVERHEIDSVOORLICHTING Uit zending voor de landbouw 1300 Nieuws. NCRV: 13.11 Hier cn nu NOS: 13 40 Vonken onder de as: Nederlandse volksverhalen en volksgebruiken. 13.45 Onder de Groene Lin de: oude liedjes en balladen. 14.00 Reperto rium van de NOS-koren en orkesten: Pro menade Orkest: amusementsmuziek. 15.00 Verhaal- 15 30 Ingesloten uitgesloten, programma over gedetineerden. 15.45 Zoe klicht op Nederland, regionaal programma (16.00 Nieuws). VPRO: 17.00 Welingelichte kringen. 17 45 SYMBIOSE. 17.55 Medede lingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Embargo, actua liteiten. 18.45 God's Eigen Radioprogram ma. betreft kunst e.d. NOS 19.50 Den Haag Vandaag 20 00 Nieuws. 20.05 (S) Europees Concertpodium: Radio Kamerorkest o.l.v. Ernest Bour, m m.v. solist (20.45-21.10 Kuns twijzer) 22 00 (S) EBU-Jazzconcert 1977. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). EO: 7 02 (S) Tijdsein. (7.55 EO-Metterdaad- memo 8.45 EO-regio.) 9.03 (S) De muzikale fruitmand. Verzoeken van en voor zieken. 10 03 (S) De elfder ure. TROS: 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) TV vandaag NEDERLAND I 10 30 NOS/NOT: Journaal 1815 TELEAC les Gammas les 10 18-45 MO*Oef*HiOram 18.58 NOS Joumaa) 19 04 VARA: Vrouwenplaneet 19 30 Oe natuur en de mens 19.56 Sonfa s goed meuws s programma 20 55 Momenten - verhaal 2145 NOS: Journaal 21.50 VARA: Hoe bestaat het 22.25 Haagsche Kringen 23 30 IKON: Oepri|S van het water, documentair drieluik (I) 23.55 NOS: Journaal NEDERLAND 8 18.45 NOS: Paspoort. Informatie voor 18.55 NOS: Journaal 19 05 AVRO: Geheimen der Zee (Geheimmsse des Meeres), onderwatert.lmsene 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: Géét om de natuur slotavond Nationale Inzamelingsactie (in de pauze) 22.30 NOS: Journaal HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH ven." HIJ heeft het boek al ln geen jaren meer onder ogen gehad en vreest dat hij veel aanmerkingen zou hebben. Wel mist hij in de ver filming de vitaliteit van een 24-jari- ge. In aansluiting op De Hartogs op merking kun Je Je zelfs afvragen of de mannen van de sleepvaart zich wel zullen herkennen in deze vloe kende, drinkende en brallende lie den. Datzelfde kan ook worden ge zegd van de rederijen van nu. Om dat het er in -de jaren dertig anders uitzag zal de AVRO na afloop van de serie een extra documentaire maken over de zeesleepvaart van heden. Jan de Hartog noemt zijn roman een pamflet tegen de sociale misstanden in de zeesleepvaart, waar hij naar zijn zeggen twee Jaar werkzaam is geweest als stuurman. Hollands Glorie is niet zijn enige werk dat is verfilmd. Zijn roman Stella was zelfs goed genoeg voor een ster als Sophia Loren, maar Hol lands Glorie was wel het moeilijkste voor verfilming. De schrijver zegt dat hij 35 jaar een bescheiden inko men heeft gehad van mensen die een optie hadden genomen op het boek voor het maken van een film. Het is hen nooit gelukt. Bij het ver zoek van de AVRO zou hij zo ver bouwereerd zijn geweest dat het toch doorging dat hij een beschei den (doch niet genoemd) bedrag zou hebben gevraagd. Zijn volgende anekdote geldt nog de naam van het boek, die is ontleend aan de haringkar, Hollands Glorie geheten, die hij op weg naar uitge verij Elsevier tegenkwam. Toen het boek na vier jaar aandringen van de uitgever in 1940 verscheen, werd het een succes. Jan de Hartog: „Stel je voor, kort nadat het was uitgeko men werd Nederland bezet. Alleen de titel was toen al Iets. Als goed huisvader kon Je tijdens de oorlog alleen maar uit Hollands Glorie voorlezen. Al het andere was Duits: de film, het toneel, de radio." 1236: „Hier woon ik, meneer Verho len," zei de kabouter op een gegeven moment. „Wilt U zo goed zijn de deur voor mij te openen en mij naar binnen te dragen?" Hij reikte de smid een piepklein gouden sleutel tje over, doch de heer J. J. F. Verho len, die volkomen onbekend was met de diepe geheimen van het Rijkhuyzer Bos, kon slechts stame lend uitbrengen: „Eh ik zie ner gens een huis laat staan een sleutelgat„Wie de sleutel heeft, heeft opening van zaken," zei de kabouter met een geheimzinnig glimlachje. „Zet mij maar op de grond en kijkt U maar eens even goed naar die boom." Onthutst liet smidje Verholen zijn blikken over de schors van de aangewezen boom glijden, en toen zég hij het plotseling. Er zat werkelijk een sleu telgaatje in de schors en het was zelfs nog ietsje groter dan hij aan vankelijk gedacht had. Voorzichtig stak hij het gouden sleuteltje er in. en het paste precies. En als hij nu op dat moment even had omge keken, dan had hij kunnen zien, dat het kaboutertje intussen op uiterst merkwaardige wijze een flink stukje gegroeid scheen te zijn. Maar de smid kéék niet om. Hij opendi deur, die een gans gewone deur} héél gewoon formaat bleek zijn wat eigenlijk ook wel-, vreemde zaak mag heten -J kunt naar binnen, meneer de kar ter," zei hij. „Hier is uw sleuth terug Doch deze zo eenvds ge woorden kwamen nauwelijks hun recht, want de verhijst^ smid sloeg bijna achterover pure verbazing. „U U b .1 GEGROEID!" riep hij uit. „L gendeel," lachte de kabouter tjes. „Gij zijt GEKROMPEN!" FERD'NAND Nederlandstalige top-10 en Kwiswijs. NCRV. 13.30 (S) Pop-kontakt. 15.03 (S) El pee-pop NOS: 16.03 (S) Nationale hitpara de. 18.03 De vakaturebank. 18.10 IS) NOS- maal. VOO; 19.02 De Nederlandse top-40. VPRO: 20.02 (S) VPRO-vrijdag-op-drie. 23.02 (S) Amigos de Musica. AVRO: 1.02 (S) Radio Pandora. 2.02 (S) Blues, ballades ii beat 3.02-7.00 (S) 'n Nachtje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen). NOS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Vroeg klassiek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Stof van eeuwen. 10.00 (S) Bayreuther Festspiele 1977: Gótterdamme- rung, opera van Wagner. 12.00 (S) Van het Nederlands concertpodium: pianoconcert EO: 13.00 (S) Klankspiegel. Concertgebeu- ren uit heden en verleden. 14 00 Nieuws. 14.02 (S) Klankbord. 14.20 (S) Sefer 't Hiliim. Programma rondom de psalmen. 14.45 (S) Woord der Waarheid. VPRO: 15.00-17.00 (S) Muziek-op-vier. Een dagje Keulen met Kon- rad Boehmer. - 149 - „Hier in de buurt is heel veel vraag naar slagroom en die vraag neemt nog steeds toe. Bonbon helpt me voorlopig, maar ik weet niet hoe lang dat duurt, hij praat voortdu rend over emigratie naar Australië." Paul herinnerde zich. dat Smuts zoon in het dal Bonbon werd ge noemd, omdat zijn moeder in het begin op alle vragen „bon bon" had geantwoord. Hij wist ook, dat de neven altijd goede vrienden waren geweest hoewel Bonbon zeven Jaar jonger was dan Dick. Claire vroeg, of zij ook binnen mochten kijken. Zij zag, dat er het een en ander hersteld was, maar nauwelijks afgewerkt: „Dick, dit kan er best mee door voor twee vrijgezellen, maar als je ooit over trouwen denkt, zul je er toch een vakman bij moeten halen." Grijnzend zei Dick: „Lieve hemel, mevrouw Craddock, ik heb gewoon geen tijd om aan trouwen te denken. Voorlopig heb ik hier mijn handen meer dan vol." „Dat heb ik al meer jonge mannen horen zeggen," zei Claire, „maar vroeger of later trouw je toch." Zij keek om zich heen in de grote keu ken: „Dit is een plek voor kinderen. Rose en ik zijn er gelukkig geweest en als Hugh was getrouwd, zou hij dat ook zijn geworden, al had hij dan misschien niet zoveel geld be zeten." Op weg naar huis zat zij te peinzen. Paul dacht, dat zij het toch verve lend vond, dat de boerderij in ande re handen was gekomen, maar toen hij dat opperde, antwoordde zij: „Nee, daarover piekerde ik niet. Ik dacht alleen, dat het maar goed is, dat vader dit niet heeft beleefd: een Potter op zijn land! Hij heeft zijn leven lang ruzie met de Potters ge maakt." „Van die Potters kim je zeggen wat je wilt, maar het zijn blijvers. Vijfen dertig jaar geleden leefden zij op de rand van de afgrond en kijk nu eens; één kleinzoon boer op De Maagde- palm en getrouwd met onze dochter, twee andere kleinzoons op De Bo venste Vallei en op De Benedenste Vallei nog altijd twee van de oor spronkelijke bewoners. Zij beheer sen bijna het hele dal." De kroningsfeesten dat jaar waren erg tam. heigeen Paul niet verbaas de. Het aanzien van het koningshuis was er niet op vooruitgegaan sinds de troonsbestijging van Edward VIII; voor de verlegen en stotteren de George VI voelde men hoogstens een beetje sympathie en medelij den. Victoria had de hoofdrol ver vuld op het wereldtoneel, maar die De Boeke'i| Baam rol was nu overgenomen door schreeuwlelijken als Hitler en Mus solini. Zelfs de namen van Goebbels, Goering en Himmler raakten be kend in het dal. Maar nog altijd beschouwden de inwoners het hele stel als clowns en Paul daalde een klein beetje in hun achting, toen bekend werd, dat hij ernstig reke ning hield met een aanval door dat stel op Engeland en dat hij op de laatste agrarische beurs grote inko pen had gedaan. Hij liet zelfs een enorm gevaarte van beton bouwen, onder de grond tussen de huisboer derij en het grote gazon. Volgens sommigen werd dat een schuilkel der. volgens anderen een olietank. Verschillende factoren brachten Paul er toe zich op het ergste voor te bereiden. Hij was de waarschuwin gen van oom Franz nooit vergeten. Verder waren Simons brieven één en al verbittering tegen de politiek van non-interventie van de democrati sche landen, zelfs toen een kind al kon zien, dat Franco het won dank zij de Duitsers en Italianen. Paul koesterde ook een ingeroest wan trouwen tegen politici als Chamber lain, die als een kip zonder ko| gonnen te kakelen, als er maai schijn van kans leek te zijn, di een duidelijke beslissing moe nemen. Maar de doorslag g> toch boeken als Koestiers „Sp| testament" en reportages uit de ste hand over de toestandef Spanje, Italië en Duitsland, die chel hem geregeld toezond, sympathie voor de strijdbare li vleugel van de Labourpartij gro voortdurend; misschien had Si het toch bij het rechte eind. gevoel werd nog versterkt, toen man als Eden, voor wie hij re& had, als minister aftrad in verl met de slappe houding van Cl berlain tegenover Mussolini, wist, dat zijn angst niet ged werd door de mensen in het Toen hij zei waarom hij de tank laten bouwen, lachte zelfs H Pitts hem uit. Die was er vast overtuigd, dat de gewone Duit zich nooit door een gek als H zouden laten meeslepen. Nagej de enige die het met Paul eens, was Marie Potter, die zich de jf van de eerste wereldoorlog maï te goed herinnerde. Hij merktel ook zij bezig was voorraden 1 haar bakkerij aan te leggen.) kan ik de suiker nog bij balen lijk bestellen," zei zij, toen hij) keer in haar winkel stond, „q dadelijk moet ik bidden en sm» om één kilo." Horizontaal. 1. ongeval aan auto, 5. priem, 8. plaats in Rusland, 9. rood in de wapenkunde, 10. horizon, 11. slappe koffie, 12. god van de zee, 13. scheik. element, 16. oude lengte maat. 18. uitruster van schepen, 20. innig. 22. vruchtje. 24. nobel, 25. ho ningdrank, 26. recht stuk vaarwater, 27. verhindering. Verticaal. 1. puistje, 2. zangstuk. 3. pakken, 4. namelijk (afk.), 5. lof, 6. koppelriem voor jagershonden, 7. gevolg, 9. voertuig, 11. inhoudsmaat, 14. lengtemaat. 15. opstandeling, 17. myth, figuur. 18. opstootje. 19. toe spraak. 21. scheepsvroer. 23. tennis- term, 25. pers. voornaamw. Oplossing vorige puzzel. I. u, 2. ent, 3. ruïne, 4. balla cargadoor. 6. unilateraal, 7. rent, 8. koerier, 9. paaard, 10. II. L

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4