olitie Amsterdam l iet eens met itspraak justitie Al uw verzekeringen voor één vast bedrag per maand. Wij helpen. ABN Bank I deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd hervormd nederland restatie van RAF leden Prins ontvangt spuit bij opening ptreden van thodesisch eger bekeken Astrologie Christenen en marxisten Wim Kok Frank Martinus Arion Weekblad UIT DE WEEKBLADEN Wiegel maakt het Regeerakkoord Oren wassen Het echte Ambon Lege handen Andriessen Woord aan Israël Reis van Sadat is er niet alleen voor hervormden JERDAG 24 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet AOVEKie NTIC. i een onzer verslaggevers STERDAM De Amsterdamse politie is het niet op voor- d eens met de verklaring van het ministerie van justitie, dat de arrestatie van de RAF-leden Wackernagel en Schneider, e weken geleden in een Amsterdamse telefooncel, de politie eerst heeft geschoten en niet de twee RAF-leden. Ens een woordvoerder van de blijkt uit de processen-ver- niet duidelijk wie de eerste (ten heeft gelost en zal dit ook in oekomst moeilijk zijn uit te ma- „Maar mocht de politie het t hebben geschoten dan heeft wellicht het leven gered van drie krcheurs en dat is ons wel iets ra", aldus de woordvoerder. fcens de justitie-voorlichtster me- uw Toos Faber, ontstond het lurgevecht toen één van de twee tsers een gebaar maakte alsof hij vuurwapen wilde trekken. De itie zou toen meteen het vuur pend hebben. in tevoren had een rechercheur in ger bij de telefooncel geïnfor- ird hoe lang de Duitsers nog wil- bellen. „Moment bitte" was het woord. De rechercheur liep daar- sveg en kwam terug met een paai ega's. Bij het bevel „handen om- ig" werd het bewuste gebaar ge- akt en brak het vuurgevecht uit. t deze verklaring bevestigt het listerie de opmerking van de agse advocaat mr. G. Spong, die Ckernagel verdedigt. Hij zei andag, volgens zijn cliënt de poli- het eerst geschoten heeft. Vol- is Spong heeft Wackernagel ook fegd, dat hij direct na zijn arresta- mishandeld zou zijn. Het ministe- geeft daarop geen commentaar, inmin als op de opmerking van ckernagel, dat een twintigtal ltse politiemannen bij de arresta- betrokken was. •en versterking nister de Gaay Fortman van bin- tlandse zaken en justitie ontkent het Nederlandse terreur- bestrij- gsteam versterkt zou zijn, met aantal Westduitse anti-terreur- cialisten. Op vragen van PSP- ctievoorzitter Van der Lek zegt de rindsman dat Duitse politiemen- nu en dan kwamen en komen, nneer daarom door Nederlandse ltiefunctionarissen wordt ver- :ht, om technische adviezen te ge- bij de behandeling van bepaalde een. waarbij ook de Duitse politie betrokken." ADVERTENTIE. SBURY (AFP) De autoritei- h in Salisbury hebben laten weten t er op 26 september een onder- fek is geopend naar eventuele ■edheden", door Rhodesische Kepen begaan. Als uit het onder dek mocht blijken dat er inderdaad 'heden door de troepen zijn be- zullen de verantwoordelijke len hiervoor gestraft worden. t Rhodesische autoriteiten hebben >oit willen instemmen met de vor- ing van onafhankelijke cómmis- ?s van onderzoek. Het leeuwendeel in de beschuldigingen aan het ad- s van de Rhodesische troepen is komstig van de commissie „recht- lardigheid en vrede" van de RK *k in Rhodesië. Deze commissie «ft al vele dossiers over het optre- van deze troepen gepubliceerd. e Rhodesische autoriteiten hebben deze verwijten tot dusver onge- t>nd genoemd. is volgens velen méér dan een godsdienst-surrogaat, méér dan een wensdromen industrie. Waar komt de nog almaar groeiende belangstelling voor de sterren vandaan? Pety de Vries-Ek beveelt een serieuze bestudering aan van wat in wezen een speurtocht naar onszelf is. in Zuid- en Midden-Amerika zoeken steeds meer toenadering tot elkaar, vooral waar de kerken door rechtse regimes worden vervolgd. De Venezolaanse bisschop Pérez Morales tegen Jan van der Putten: „Nog altijd is het christendom teveel steunpilaar van het kapitalisme". en de grote industrieën, Philips voorop, als nieuwe bondgenoten raar maar waar. Zeker, het gesprek over een centraal loonakkoord liep stuk. Maar ook dat was zorgvuldig geregisseerd- Een onthullende analyse door Joan Smithuis. werkt midden in de Surinaamse jungle aan zijn derde roman. Temidden van een gemengd koor van krekels, krijsende vogels en apen, zoemende muskieten en fluitende kikkers sprak Rob Vermaas met de Antilliaans-Nederlandse schrijver over culturele onderdrukking Bon voor proefabonnement 5 *»ke« de Tijd »oo« S gulden Jonde» potiiegel /enoen een de Ti|d 4gn»oofd<tu"ime» 6 Amitetdon Beitlmg nj ontvang» iM acceptgi'o I Ovaftl it kpop I 1.24 tel 111 II M M Prins Claus heeft gisteren het Nationaal Brandweermuseum in Hellevoetsluis geopend. Uit handen van het zoontje van de conservator G. J. Verburg, Pjotr, kreeg de prins een mihia- tuur „Jan van der Heijde- spuit" aangeboden. Hoge premie-aanslagen komen vaak onverwacht en soms minder gelegen. Gelukkig is daar wat aan te doen. Met een ABN pakketverzekering. Als u uw polissen daarin onderbrengt, hebt u al uw verzekeringen overzichtelijk bij de hand. En u betaalt één vast bedrag per maand. Dat maakt het toch zeker de moeite waard om uw verzekeringspapieren met een deskundige van de ABN te bespreken? U kunt mij hélpcn door uw brochure pakkcrvcriekoring toe te sturen. Dhr./Mevr.: Adres:s Woonplaats:1 .Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja. bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop renden aan: ABN Bank. Afd. O.D. 50, Antwoordnr. 1555, 1000 PA Amsterdam. Accent ACCENT maakt melding van het succes van VVD-leider Hans E. Wie gel en de hoop die vele socialisten hadden dat het formatiegesprek tussen de WD en het CDA spoedig zou afknappen. Bij het ter perse gaan van Accent was het regeer- accoord van Van Agt en Wiegel niet bekend. Volgens Leo Rhijnsburger neemt het progressieve karakter van de afspraken heel wat wind uit de zeileh van de anti-revolutionai ren. Wiegel gaat het helemaal ma ken en volgens Accent wordt Den Uyl door hem in de hoek gezet. Sicco de Jong schetst een beeld van het falen van het hoofdstedelijk openbaar vervoer. „Amsterdam wordt met de dag onmenselijker. Iedereen hindert iedereen en de ge meente allen". Verder onder andere in Accent wordt de werkwijze uitgelegd van de afdeling Ondertiteling van tv en wordt de indringende vraag gesteld: „Waarom gaf Elly van Stekelenburg Henk van der Meyden een klap?" Elseviers Magazine: In Elseviers Magazine aandacht voor het regeer-akkoord. Hoofdre dacteur dr. F. A. Hoogendijk zegt erover in zijn commentaar: „Den Uyl en de zijnen hebben in het afge lopen jaar niet willen inzien dat tweederde van de Nederlandse kie zers niet van het socialisme gediend is. Een meerderheid van het volk kan zich nu in een nieuw kabinet herkennen. Het is te hopen dat de bemanning van de nieuwe ploeg even fris en sterk zal zijn als de tekst van het akkoord. Evenals Accent spreekt het weekblad zijn bewonde ring uit voor de wijze van overleg van de heren Van Agt en Wiegel. De essentie van de zo vlot verlopen on derhandelingen ligt verscholen, vol gens Elsevier, in het „geheim" van Hans Wiegel. Naar aanleiding van boze reacties op een „zogenaamd" interview dat Wim Zaal had met auteur Jan Wol kers, krijgt de schrijver als nog een veeg uit de pan. „Jan Wolkers ver dient voor zijn uitlatingen een af straffing". G. Philip Mok brengt verslag uit over de reis van Sadat naar Israël. Volgens het artikel kwam Sadat als een wijze uit het Zuiden naar zijn aartsvijand. Dat is een dappere daad en, zo vindt de vijand nu, hij verdient de Nobelprijs voor de vrede. De tijd De Tijd heeft na een verhaal over het (door de grote partijen gewen ste) mislukken van een centraal ak koord, een beschouwing over de om streden electroshock, als middel in de psychiatrie. In dit verband een vraaggesprek met de ethicus prof. H. J. Heering, die op de vraag of het per definitie gek is als iemand dood wil, antwoordt dat het ook wel eens omgekeerd kan zijn. De Tijd had een paar uiterst felle vragen voor kardinaal Willebrands, nadat het Nederlandse episcopaat in Rome. bij het graf van Petrus, zo'n opvallend en demonstratief ver toon van „eenheid" ten beste gaf. Het blad vraagt keihard: „Kan al dat protocolaire vertoon van een heid ook niet als huichelachtig wor den ervaren? Kardinaal Willebrands kon een zekere irritatie nauwelijks verbergen, maar antwoordt toch dat er geen sprake was van schijnheilig heid. In het hele vraaggesprek zit een forse dosis zout, maar de kardinaal blijft erbij dat de paus de oren van de Nederlandse bisschoppen niet heeft willen wassen en dat de de monstratieve bijval voor het semi narie van bisschop Gijsen geen openlijke keuze was ten gunste van de lijn Gijsen. Reden voor De Tijd een nogal scherpe kanttekening te plaatsen bij het vraaggesprek en afstand te nemen van het „plicht matig toedekken van een ernstig conflict". Het blad gaat ook in op de christen vervolgingen door rechtse regimes in Zuid-Amerika, en de daaruit voortvloeiende toenadering tussen christenen en marxisten. Ten slotte in De Tijd een aftasten van de vraag waar die enorme, en hernieuwde belangstelling voor de astrologie vandaan komt. Haagse Post Haagse Post brengt een artikel van twaalf pagina's over de Molukkers. Wiecher Hulst reisde naar Ambon en ontdekte dat de RMS daar anno 1977 niet meer is dan een incident uit het verre verleden. Ambon is, in de woorden van RMS-aanstichter Soumokil, „teruggekeerd in de schoot van moeder Pertiwi" (Indo nesië). Aansluitend een uitgebreid portret van Isaac Tamaela, de ex- sergeant-majoor van het KNIL. die vanuit New York het president schap van ir. Manusama betwist. Als „andere" president haalt hij in de Verenigde Staten jaarlijks acht ton binnen. Het artikel geeft een beeld van de tegenstellingen tussen de 40.000 Molukkers die in Neder land verblijven en de één miljoen Molukkers in Indonesië, en de on duidelijke contacten die Tamaela onderhoudt met de Afrikaanse staat Benin en met Amerikaanse Joodse organisaties. Onder de kop De egotrip van Anwar Sadat, beschrijft Haagse Post de verbazing, woede en verwarring die het beeld bepalen in het Midden- Oosten na Sadats onverwachte trip naar het Heilige Land. Gerard Ja cobs ging in Cairo op zoek naar de motieven achter deze historische stap. Columnist W. L. Brugsma geeft zijn visie op het bezoek van Sadat aan Israël. De PPR koos deze maand een pries ter als voorzitter. De theoloog Her man Verbeek (41) moet de partij, die na de verkiezingen in een ernstige interne crisis raakte, weer terug brengen in het politieke machtsspel. „Het denken in de PvdA was me te smal. Er gaat een denken aan voor af: waar komt het menselijk denken vandaan?" Verder onder andere in Haagse Post de kijk van Fred van Doorn op de nieuwste film van Sydney Pollack „Bobby Deerfield", en Hofland over de nieuwe coalitie. De Groene De Groene filosofeert na over de missie van Sadat. die een dramati sche economische achtergrond had. „Hoewel Sadat in de Knesset geen zoete broodjes heeft gebakken, of freerde hij de Israëli's toch twee duidelijke politieke concessies: door zonder meer zijn erkenning van de staat Israël uit te spreken en door nadrukkelijk niet de PLO te noe men waar hij sprak over het Pales tijnse vraagstuk. Premier Begin stelde daar in het geheel niets tegen over." Ten aanzien van de zo langzamer hand bekende zaak Kalma merkt Siep Stuurman op „dat geen enkele vorm van politieke solidariteit met de RAF op zijn plaats is. Wij kunnen niet solidair zijn met gek geworden kleinburgers, die moord en doodslag als wapen in de dagelijkse politiek hanteren." Johan van Minnen schrijft over len van de Heuvel, die voor de Westduitse sociaal-demo craten „het meisje ls dat ons zoveel schade aandoet" en Fred Halliday over de toenemende macht van het rijke Saoedi-Arabië. Voorts een verhaal over het Cam bodja, na de machtsovername van 1975. Vrij Nederland De meeste ruimte krijgen de forma tie en het bezoek van Sadat aan Israël in VRIJ NEDERLAND In een artikel van Hans Smits spreekt Ar- jos-voorzitter Fred Borgman over het volgens zijn zeggen ongelooflij ke cruciale moment dat de fractie meerderheid van het CDA Andries sen verkoos boven Lubbers op Eco nomische Zaken. De Nacht van An driessen markeert het moment dat het CDA de beslissende keuze maakte: tégen voortzetting van het beleid zoals dat door het kabinet Den Uyl werd gevoerd. De voorzitter van de AR-jongeren is niet blij met de samenwerking met de VVD. Vrij Nederland heeft het zelfs over de politieke prostitutie van Van Agt en Wiegel. Het blad legt uit waarom Begin geen dramatische concessies kan doen en waarom Sadat al voor zijn vertrek uit Caïro geen oppositie meer te vrezen had. Wim Kok. voorzitter van de FNV voorspelt over een CDA-WD-kabi- net: „De VVD zal een vertragings tactiek toepassen: zoveel mogelijk van onze verlangens voor volgend jaar nog eens voorleggen aan deze en gene studiecommissie van de So ciaal Economische Raad. Het CDA zal de verschillen in beleid met de progressieven verdoezelen maar de maskers zullen binnen een a ander half jaar af moeten." Verder een artikel over Jan Wolkers wiens boek De Kus nu al een best seller is, en een gesprek met de „moeilijke" Ajacied Tshen La Ling. Hervormd Nederland Het Tweede Kamerlid drs. Harry van den Bergh geeft in Hervormd Nederland zijn visie op het bezoek dat de president van Egypte Sadat vorige week bracht aan Israël. Van den Berg is uiterst tevreden met dat bezoek: „De emoties waren groot en triangrijk. Sadat verdient de Nobel prijs voor de vrede en ik hoop dat hij .hem krijgt. Hij heeft een politiek initiatief genomen en het is nu aan de Israëli's dat adequaat te beant woorden. De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat ik er niet zeker van ben dat dit ook zal gebeuren." Hervormd Nederland besteedt aan dacht aan de formatie via een inter view met demissionair minister De Gaay Fortman, nu lid van de Eerste Kamer voor het CDA. De Gaay Fortman is nauwelijks bij de forma tiebesprekingen betrokken geweest. „Hooguit wat algemeen overleg over heel algemene punten." Over het falen van de formatie CDA-PvdA zegt hij: „Er zijn twee grondfouten. Het ene is de meerderheids-strategie van de PvdA, de andere is het uit wissen van de smaad van 1973." En ook zegt hij: „Ik vind het een heel slechte vertoning. Dat komt in de eerste plaats omdat het CDA na 1973 zijn gelijk wil halen, wat ik over het algemeen niet zo'n beste bezig heid vindt, maar in de politiek een hele slechte. Omdat het standpun ten bevriest." „Elke keer dat iemand uit je naaste omgeving de hand aan zichzelf slaat sta je verbijsterd, voel Je je versla gen." Wiebe Zijlstra bespreekt het raadsel van de zelfmoord en alle gevolgen vandien. De Nieuwe Linie Bij het drukken van De Nieuwe Li nie was het antwoord dat de heren Van Agt en Wiegel van hun fracties ontvingen op hun bereikte regeer akkoord nog niet bekend. De Nieu we Linie gooit het er in een artikel over de formatie op. dat de fractie leiders ja zouden te horen krijgen. „Als een ietwat progressief deel van CDA-fractie hardnekkig nee zou zeggen, dan zou de zo vurig door links-Nederland gewenste nucleaire explosie binnen het christen-demo cratisch kamp eindelijk plaatsvin den. Het lijkt illusoir daarmee reke ning te houden." De reis van de Egyptische president Sadat naar Israél is volgens Anton Constandse, niet uit de lucht komen vallen. Ze is zorgvuldig voorbereid door de Amerikaanse diplomatie, waarvan Egypte zich in 1972 afhan kelijk heeft gemaakt door met de Sowjet Unie te breken. Constandse schrijft verder dat de grote overwin naar op dit gebied natuurlijk Israël ls, al twintig jaar op de been gehou den door de Verenigde Staten en het Amerikaanse Jodendom. De onte vredenheid over Sadat in de Arabi sche wereld geldt voor de massa's waaraan dertig jaar lang solidariteit met verjaagde en overheerste Pales- tijnen is gepredikt. Vrede is heil zaam staat er verder In DNL, maar de Palestijnen betalen wel de prijs. In De Nieuwe Linie wordt verder aandacht besteedt aan filmer Johan van der Keuken („Er is een code wat men wel en niet wil zien"), het Fran se socialisme volgens tweede man Pierre Mauroy en de laatste openba re toespraak van dr. Beyers Naudé over de ernstige gevolgen voor Zuid- Alrlka door de dood van Steve Biko. ADVERTENTIE Wie denkt, dat Hervormd Nederland een kerkblad voor hervormden is, heeft dit blad nog nooit in handen gehad. Nog nooit twee maanden op proef gehad. HERVORMD NEDERLAND is anders. Kijk maar waar het over schrijft: Vrouwen nemen de leiding in de samenleving Het grote halen van de jaren zeventig Het raadsel van de zelfmoord Nieuwe Levensstijl: een politieke keuze Zo leven homofiele jongeren Hitier, de geest weer uit de fles Hoe Nederland aan zijn kernwapens kwam Lees in Hervormd Nederland wat fundamentele journalistiek in de chaotische jaren '70 betekent. HERVORMD NEDERLAND houdt de hoop levend Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor f 5,—. Ik weet al voldoende van het blad. Ik geef me op al» abonnee. Naam.. Adrea in enveloppe zonder poM zegel Muren a Antwoordnummer 1776. Den llaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9