Australische inboorlingen hebben geen zin in 'westerse beschaving' Nog een paar flinke scheppen! en deNatmir is óp. U kunt nü nog helpen:! 7714 Gééf om de Natuur Zware aardbeving in Zuid-Amerika Verlies glasgroenteteelt Verzet tegen verwoesting van eigen cultuur door uraniumwinning Wat is „Gééf om de Wat kunt er aan doen? Al héél veel door natuurbewust te leven. Door vervuiling van de Natuur en ver spilling te vermijden. En vergeet daarbij gewetens- sussertjes als „ja maar, dat beetje van mij". Natuur" precies? „Gééf om Waar wordt die 50 miljoen gulden aan besteed? De aktie „Gééf om de Natuur" wil steun verlenen aan 23 projekten in Nederland (25 miljoen gulden) en 28 projekten in het buitenland (nog eens 25 miljoen gulden). DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 TROUW/KWARTET door Johan ten Hove Het besluit van de Australische regering het verbod op de win ning en de uitvoer van uranium op te heffen speelt een belang rijke rol in de campagnes voor de algemene verkiezingen die op 10 december gehouden worden. De huidige premier Malcolm Fraser en zijn coalitie van liberalen en plat telanders zijn felle voorstanders. Zij zeggen het met uranium te verdie nen geld en de beschikbaar komende arbeidsplaatsen hard nodig te heb ben om de kwijnende Australische economie weer wat nieuw leven in te blazen. Frasers rivaal, oud-premier Gough Whitlam en zijn Labour-par- tij. de Australische vakbonden en tal van vredes groepen, anti-atoomgroe- pen en milieugroepen zijn om ver schillende redenen felle tegenstan ders van de winning van uranium en steken dat niet onder stoelen of ban ken. Maar wie luistert er eigenlijk nog naar de Australische aborigi nals. de ..inboorlingen' en de oudste bewoners van dit land. op wier grondgebied de rijkste uraniumla- gen te vinden zijn? „Ik denk dat de dieren gedood zullen worden, de vissen en de ganzen, het water van het moeras zal er door vergiftigd worden, het bos vernie tigd. Ik heb mijn hele leven van het woud geleefd, van de ganzen, de een den en de vissen. Ik wil niet dat ze vergiftigd worden Maar ze geloven ons niet, wij zijn zwarte mensen, daarom nemen ze ons ons land af. De regering vraagt niet aan zwarte men sen wat er met het land gebeuren moet Er zijn teveel mensen die geen inboorling zijn. die over ons spreken en de wereld proberen te vertellen wat wij willen en wt wij denken." Australische aboriginals aan het woord. Ze komen uit het reservaat in Arnhemland. in het noorden van de staat Northern Territory, iets ten oosten van de stad Darwin. In dit gebied liggen de belangrijkste vindplaatsen van de felbegeerde zo genaamde ..gele koek". Hier liggen de mijnen Koongarra, Ranger. Jabi- luka. Nabarlek en Oenpelli. ge noemd naar de nederzettingen van de aboriginals. Inmiddels is de win ning van uranium in de Rangermijn al hervat, zeer tot verdriet van de Australische natuurliefhebbers (de mijn ligt vlak bij een nationaal park) en de aboriginals die er in de buurt wonen. len miljarden verre zullen overschrij den Tcch had Labour wel oor en oog voor de tegenstanders van een groot scheeps exploitatie. In het voorjaar van 1975 werd er een commissie van wijze mannen, onder leiding van rechter Russel Walter Fox. ingesteld. Deze zou al de bezwa ren. variërend van het toenemen van het internationale gevaar wat be treft verspreiding van kernwapens tot het gevaar van de vernietiging van de natuur en de schade aan de aboriginals en hun eigen specifieke cultuur, onderzoeken. Vorig jaar ok tober kwam het eerste rapport van de commissie-Fox. Onder veel voor behoud werd daarin gesteld dat voor de opwekking van energie het urani um gebruikt kon worden en werd in feite het groene licht gegeven voor de ontginning van de ertslagen, als aan een aantal voorwaarden zou worden voldaan. In het tweede ra- port. dat in mei van dit jaar ver scheen wordt nader ingegaan op deze voorwaarden. De commissie vond dat zoveel mogelijk de natuur ontzien moest worden en stelde daarom het gebruik van zeer dure en geavanceerde technieken voor. Ver der zou een groot deel van het omlig gende gebied nationaal park moeten worden en zouden de aboriginals mee moeten profiteren van de winst var. de opbrengsten. Fox stelde voor de mijnen niet allemaal tegelijk te openen, maar geleidelijk aan veld voor veld te ontginnen, zodat de schade zeer beperkt zou kunnen blijven. Verleiding Het was de Labour-regegering onder Gough Whitlam die in december 1972 verbood de aanwezige uranium- lagen verder te exploiteren. Zij sloot de bestaande mijnen, met uitzonde ring van de kleine Mary Kathleen- mijn in Queensland die de lopende contracten moest afhandelen. Maar in dezelfde regeringsperiode smeed de de Australische minister voor mi neralen en energie. Rex Connor, am bitieuze plannen tot grootscheepse exploitatie van de in Australië aan wezige grondstoffen. En daarbij was het uranium zeker niet vergeten. De verleiding was en is dan ook wel erg groot. Men schat dat er in Australië ongeveer 20 procent van het in de westerse landen aanwezige uranium te vinden is. In harde dollars uitge drukt komt dit neer (bij het huidige prijspeil, dat natuurlijk bij een grote toevloed van Australische uranium op de wereldmarkt niet gelijk zal blijven) op bedragen die de tiental- Buitenland Aan dat laatste wenst de huidige regering van Fraser zich niet te hou den. De regering is bezig buitenland se maatschappijen te interesseren voor het Australische uranium, en niet zonder succes. Maatschappijen uit de Verenigde Staten. West- Duitsland, Japan en Zuid-Korea hebben al van hun belangstelling blijk gegeven. En vooral dat laatste is een doom in het oog van de La- bour-partij. Zij was van plan de win ning van uranium in eigen handen te houden. Whitlam heeft dan ook al aangekondigd dat hij zich niets van de contracten, gesloten met de rege ring Fraser zal aantrekken, als zijn Labour-partij de verkiezingen wint en hij weer premier zou worden. Want nu niet bepaald een aanlokke lijk perspectief is voor maatschap pijen. die zeer grote Investeringen moeten doen om de „gele koek" te kunnen ontginnen. Daarbij komt nog dat de machtige Australische vakbonden al hebben aangekondigd via allerlei acties de winning van uranium en vooral de uitvoer ervan te zullen tegenhouden Rechter Fox zei in zijn tweede rap port dat de regering en de maat schappijen moeten onderhandelen met de leiders van de aboriginals voordat ze tot de exploitatie van al bestaande mijnen overgaan. Komen ze er niet uit dan moet er een soort scheidsrechter komen die de beslis sing neemt. De aboriginals kunnen „nee" zeggen tegen elke nieuwe mijn. Maar dan kan de regering zo'n project tot „nationaal belang" ver klaren, waarna de aboriginals in ie der geval ëén van de beide huizen in het parlement achter zich moeten hebben om de exploitatie tegen te gaan. „Beschaving" Veel vertrouwen hebben ze hier niet' in. noch in de scheidsrechter. Reeds nu worden ze plat gepraat door al lerlei vertegenwoordigers van de overheid en de maatschappijen die hen de rijkdommen aan geld en „be schaving" voorhouden die er voor BUENOS AIRES (Reuter) Voor zover tot nu toe bekend zijn er bij de aardbeving die woensdagmorgen vier Zuidamerikaanse landen trof. zeker vijftig mensen om het leven gekomen en 220 gewond geraakt. De doden en gewonden vielen allen in de Argentijnse provincie San Ju an die op 1.280 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires ligt. De stad San Juan is voor meer dan de helft verwoest. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Het epicentrum van de beving ligt op 30 kilometer van San Juan. Zes dorpen in dit gebied zijn vrijwel ge heel verwoest Het reddingswerk stuit op moeilijkheden doordat de wegen en het vliegveld van San Juan vernield zijn. BIJ de aardbeving die de stad San Juan in 1944 trof. kwa men 5.000 mensen om- In de stad wonen 125.000 mensen. De schok werd ook in andere delen van Argentinië. Chili, Uruguay en Brazi lië gevoeld. Van regeringszijde is nog meege deeld dat de helft van de gebouwen in Caucete. een stad met 30.000 inwo ners in de provincie San Juan, inge stort is. DEN HAAG Glasgroentetelers zullen dit jaar een ondeme- mersverlies lijden van gemiddeld 24.400 of 9 procent van de kosten Het gaat hun dus aanzienlijk slechter dan vorig jaar, toen ze een verlies hadden van 5.200 of 2 procent van hun kosten. Dit is de uitkomst van een andere raming, die het Landbouw-Econo- misch Instituut iLEI) gemaakt heeft van de bednjfsuitkomsten in het ka lenderjaar 1977 De prijsontwikkeling bij de glas groenten ts dit jaar aanzienlijk ach tergebleven bij de kostenstijging Voor de telers van snijbloemen on der glas wordt het ondememersver- lies geraamd op 2 800 of éën pro cent van de kosten. Vorig jaar scho ten ze er heel wat meer bij in: 23.300 of 6 procent van de kosten. Met de champignontelers ging het vorig jaar goed en gaat het nu nog beter Toen was er een ondernemers- overschot van 35.600 of 16 procent van de kosten, nu van 50.800 of 21 procent van de kosten De arbeids- opbrengst per ondernemer stijgt, volgens de raming van het LEI. van 70.000 tot 86.400 De cham pignontelers danken dit vooral aan de prijsstijging van hun produkt in de eerste helft van het jaar hen te winnen zijn. Maar tal van aboriginals hebben nu Juist daar geen enkele behoefte aan. Ze hebben in het verleden te vaak ondervonden wat die westerse be schaving voor het eigen volk in houdt en welke desastreuze gevol gen deze heeft voor hun eigen cul tuur. hun religie en hun tradities. Als zij kozen voor de „westerse be schaving" vielen ze meestal tussen de wal en het schip. Ze waren thuis lozen geworden die in de blanke gemeenschap niet konden aarden, er ook niet geaccepteerd werden en ze waren vaak zo „beschaafd" ge worden dat ze ook niet meer terug konden naar hun eigen stam. waar ze het leven te „primitief" vonden. Velen van hen zijn terechtgekomen in de onderste lagen van de Australi sche maatschappij. Ze leven in krot ten in de steden, gescheiden van de blanke woonbuurten. De werkloos heid onder deze oorspronkelijke be woners is veel groter dan bij hun blanke medeburgers, met alle gevol gen aan toenemende criminaliteit en alcoholverslaving vandien. De achtergebleven aboriginals we ten dit en hebben er geen zin meer in opgenomen te worden in deze wes terse beschaving. Ze hebben welbe wust gekozen voor hun eigen levens wijze van jagen en vissen, ver van de bewoonde wereld, in grote uitge strekte reservaten. Het ongeluk wil dat nu juist daat de rijkste uranium- velden te vinden zijn. Momenteel zijn er in Australië een aantal actiegroepen die zich het lot aantrekken van deze aboriginals en hen wijzen op de rechten die ze hebben. In Australië heeft niemand de mineralen onder de grond in per soonlijk bezit, maar wel kan men de grond zelf in bezit hebben. De abori ginals bezitten grote gebieaen en zij zijn niet van plan deze zomaar prijs te geven. Zonder dit bezit hebben ze niet meer de mogelijkheid hun eigen leven in te richten zoals hun voorva deren hebben gedaan en zoals velen van hen nu nog willen. Zonder grondgebied staat hun eigen cultuur op uitsterven en daar zijn ze zich tegenwoordig ter dege van bewust. „Het land is mijn ruggegraat. Ilf alleen recht overeind blijven, g kig, trots en niet beschaamd fj mijn kleur omdat ik nog stee< heb. Ik kan schilderen, dan zingen zoals mijn voorouders. I volk heeft dit alles gedurende ra ties aan mij overgedragen, 3 ik en allen met mij nog steed alles kunnen doen." Zou willen dat de laatste stukken Natuur verdwijnen? Natuurlijk zal geen zinnig mens daar „ja" op antwoorden. Maar toch: 't gebeurt! Overal ter wereld en in een ijzingwekkend tempo. Bossen worden gekapt, dieren en planten uitgeroeid, unieke landschappen verwoest. En terwijl iedereen denkt dat het „wel meevalt", breekt de mens van nu het huis dat Aarde heet steen voor steen af. Zodat de mens van later er niet meer in zal kunnen wonen. Wint zoals dat altijd met beetjes gaat: ze maken £n jat we samen één verschrikkelijk grote! Alleen wanneer allemaal, ieder zich zó bewust opstelt, kunnen we met z'n allen de Natuur een helpende hand toesteken Wat u verder kunt doen, is steun geven aan de aktie „Gééf om de Natuur". de Natuur" is een nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds, h Aktie die niet alleen oproept tot nadenken maar ook tot steun. Want het gaat óók om geld. En dan denken we aan 50 miljoen gul den. Dat is een fors bedrag, maar er is ook een fors bedrag nodig om nu eens echt iets te kunnen doen. eigenlijk met uw geld gebeurt. Om het probleem massaal aan te pakken: aankoop, beheer, onderzoek, edukatie. Zaken, die stuk voor stuk uiterste nood Binnen een jaar na de aktie zal verantwoording worden afgelegd. Dan weet u precies wat er zaak zijn als we de Natuur willen behouden. Door de gift-envelop die u afgelopen maandag j hebt ontvangen, morgen 25 november goed gevuld mee te geven aan één van de 300.000 vrijwilligers die bij u I aan de deur komt. Bent u door omstandigheden niet in J het bezit van een gift-envelop, maak dan uw gift over op bank- of gironummer f t.av. „Geef om de Natuur". De opbrengst van „Gééf om de Natuur" zal morgenavond bekend gemaakt worden in een feestelijk avondvullend programma dat de AVRO van 20.25 tot 01.00 uur uitzendt. Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds Aktiebureau Gééf om de Natuur, Postbus 210, Heerhugowaard, Telefoon 02207 -18277

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8