fsjechische premier: ïtharta ongevaarlijk Egypte contra Palestijnen over ambachts kunst gesproken iVervangers Britse brandweer uitgeput 4895.- piet klerkx waalwijk zanddonkb.v. Politicus in Zuid-Afrika omgebracht Jetrekkingen met Oostenrijk beter nslag op paleis Giscard Syrië en PLO samen de boer op èSx-onden sleutelt aan loonakkoord Jakarta zegt gevangenen vrij te laten Scheermes in cel Croissant I 6£NDERDAG 24 NOVEMBER 1977= BUITENLAND Trouw/Kwartet nederlands grootste interieurverzorgingscentrum Tel. 04160-36981 spreiding betaling mogelijk franco thuisbezorging ook op maandag en zaterdag geopend vrijdag koopavond lot 9 uur r een faaiNEN (Reuter, UPI, AP) De Tsjechoslowaakse premier Loebimir Stroegal heeft gisteren ad tyklaard dat de beweging Charta 77 geen enkel gevaar voor zijn land oplevert. Charta 77 is de leenweging in Tsjechoslowakije. die zich inzet voor de bescherming van de mensenrechten. gej doa ^•foeeal sprak op een persconferen- Stroegal deelde mee dat hij met den over culturele, wetenschappelij- bondskanselier Bruno Kreisky heeft ke en opvoedkundige uitwisselingen gesproken over economische samen- en over het openstellen van twee of werking De regering in Praag zou meer grensovergangen. Oostenrijkse industriële beleggin gen in Tsjechoslowakije steunen mits Oostenrijk enige belemmerin gen voor de Tsjechoslowaakse uit voer wegneemt De betrekkingen tussen Tsjechoslowakije en Oosten rijk waren de laatste Jaren gespan nen geweest en een van de redenen is de kritiek van Oostenrijkse politici en kranten op de manier, waarop men in Tsjechoslowakije de mensen rechten eerbiedigde. Met het bezoek van Stroegal is evenwel een verbete ring ingetreden. Er is al een overeen komst getekend tussen de twee lan- Kernenergie Hij deelde ook mee dat zijn land tegen 1990 veertig procent van zijn energiebehoefte wil betrekken uit een keten van kerncentrales in het grensgebied met Oostenrijk. Oosten rijkse deskundigen zullen toestem ming krijgen om zelf de veiligheids maatregelen rond en in de centrales in ogenschouw te komen nemen. De kerncentrales zullen worden ge plaatst in zuld-Bohemen, West-Slo- w aki Je en in de omgeving van Doe- kovany, 35 kilometer van de grens met Oostenrijk. In Oostenrijk zelf hebben tegenstanders van kernener- ■1UC601 opian up ecu pciocuiucicir Jjln Wenen, waar hij voor een twee- gs officieel bezoek is. Hij is de te Tsjechoslowaakse minister- ident sinds de vorming van deze it in 1918, die Oostenrijk bezoekt. ardi t hel roni en ns Stroegal hebben .slechts e tientallen mensen" de bewe- Charta 77 ondersteund. „Het is fde groep, die verantwoordelijk 'oor de crisis van 1968 in Tsje- aldus de premier, die kennelijk verwees haar de van Jiri Hajek, in 1968 mi- van buitenlandse zaken en nu in de woordvoerders van Char- Stroegal gaf tijdens de persconferen tie toe dat er bij de behandeling van Westerse journalisten in Tsjechoslo wakije fouten zijn gemaakt Volgens hem hadden buitenlandse waarne mers moeten worden toegelaten tot het proces enige tijd geleden in Praag tegen vier Tsjechoslowaken. „Maar het was door de rechtbank verboden, de enige autoriteit die hierin iets te zeggen had," aldus de premier. jjn' en waarschijnlijk geestelijk gestoorde man heeft gisteren een aanval gedaan p®" p het Elysee, de ambtswoning van de Franse president Valéry" Giscard tct* 'F\(ainir Bij de aanval doodde hij een wacht. De schutter is een voormalige arts, die uit de dienst was ontslagen en sinds 1968 dreigbrieven aan de presidenten van Frankrijk. Tijdens de aanval vond in het S®* lysee een bijeenkomst van het Franse kabinet plaats. Op de foto maakt de flii- franse gendarmerie een schets van het gebeuren bij het paleis. 1Z(™ gie vorig Jaar de ingebruikstelling van de enige kerncentrale in het land verhinderd. Naar Stroegal vertelde is president Goestaf Hoesak van plan het komen de jaar zijn eerste officiële bezoek aan West-Duitsland te brengen. Het Tsjechoslowaakse staatshoofd is. af gezien van de Oostduitse president, de enige Oosteuropese communisti sche leider, die niet na de normalise ring van de betrekkingen tussen Bonn en het oostblok in de bondsre publiek op bezoek is geweest. Toen er in 1973 na de ondertekening van het normaliseringsverdrag sprake was van een bezoek van Hoesak aan Bonn ging dit niet door omdat West- duitse bladen er melding van maak ten dat de Tsjechoslowaakse partij leider zou hebben samengewerkt met de nazi's toen deze het land bezet hielden. De waarnemend minister van buitenlandse zaken van Egypte ontving gisteren 27 Afrikaanse ambassadeurs. CAIRO, BEIROET (UPI, Reuter) Egypte heeft gisteren drie functionarissen van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO het land uitgezet. Deze maatregel is onderdeel van de pogingen kritiek op de reis van president Sadat naar Israël te laten verstommen. Aan de andere kant probeert Egypte de internationale steun voor Sadat te versterken door een speciale bijeenkomst voor diplomaten te beleggen. Gelijk met de drie PLO-functionaris- sen werden nog twintig Palestijnse studenten door Egypte uitgewezen. Alle twintig hadden meegedaan aan openbare demonstraties tegen de reis die Sadat afgelopen weekeinde naar Israël maakte. Eén van de uit gewezen PLO-mensen is Ribhi Awad, hoofd van het PLO-kantoor in Cairo. Egypte voert vanaf eind vori ge week een campagne tegen de Pa lestijnen in het land die zich uitspre ken tegen 8adat. Vorige week vrij dag werden de Palestijnse radiozen der en het kantoor van het Palestijn se persbureau Wafa in Cairo ge sloten. Afrika Waarnemend minister van buiten landse zaken Boetros Ghall belegde gisteren een bijeenkomst met de am bassadeurs van 27 Afrikaanse lan den om achtergrondinformatie te ge ven over Sadats reis. Tot de verte genwoordigde landen behoorden ook Algerije, Marokko. Tunesië en Soedan. Minister Ghall vertelde de ambassadeurs dat Egypte zijn standpunten over het conflict in het Midden-Oosten niet had veranderd. Sadats reis omschreef hij als een poging om de bekende Arabische doelen te bereiken door „direct con tact en dialoog". Ghali riep de Afri kaanse landen op hun volledige steun aan Sadat te geven. „Nu wij overgaan op vreedzame methoden is het belangrijk dat Israël weet dat Egypte wordt gesteund door Afrika," aldus de Egyptische minister. Tegen Sadat Ondertussen bleek het anti-Sadat- front in de Arabische wereld te gaan lijden aan onderlinge verdeeldheid. De diepe vete tussen Syrië en Irak, twee landen die zich zeer kritisch over Sadats reis hebben uitgelaten, kwam gisteren weer in alle hevigheid naar boven. Het Iraakse dagblad Al Tawra legde gisteren in een hoofdar tikel uit dat de Syrische leiders ei genlijk nog erger zijn dan Sadat. „De Arabische massa's die nu hun gal spuwen over sadats misdaad zijn de misdaden van het revisionistische Syrische regime niet vergeten. Sy- rië's motieven om Sadat aan te val len zijn verdacht." De pers in Irak staat onder toezicht van de overheid. Met dergelijke Iraakse uitlatingen dalen de kansen op een eensgezind Arabisch afwijzingsfront, dat iedere vreedzame regeling met Israël ver werpt, aanzienlijk. Syrië zelf meldde gisteren dat het, samen met de PLO, drie delegaties had gevormd die in drie landen het vuurtje tegen Egypte moeten probe ren aan te wakkeren. De eerste dele gatie vertrekt vandaag naar Libië, dat zelf zeer vijandig staat tegenover Egypte. De twee andere landen die Syrië en de PLO op het programma hebben zijn de Sowjet-Unle en Saoe- di-Arabië. Het nieuws over deze dele gaties werd aangekondigd in een lange verklaring waarin de bezwaren tegen 8adats reis nog eens werden uiteengezet. JOHANNESBURG (Reuter, UPI. AP) Dr Robert Smit. kandidaat van de in Zuid-Afrika regerende na tionale partij bij de verkiezingen van 30 november, is gisterochtend doodgeschoten aangetroffen in zijn woning, zo heeft de politie meege deeld. Smits vrouw was doodgesto ken Smit zou mogelijk de nieuwe minister van financiën zijn ge worden De 44-jarige politicus werd op 34- jarige leeftijd de jongste ondermi nister van financiën, die Zuid-Afrika ooit heeft gehad en drie jaar later werd hij directeur van het Internati onale Monetaire Fonds (IMF) Een motief voor de moord is voorals nog onbekend. Het vermoorde echt paar werd gevonden door de kran tenbezorger. De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft in een toespraak de Engelstalige pers in het land ervan beschuldigd een „wig te willen drij ven" tussen de Afrikaans en de En gels sprekende blanken in Zuid-Afri ka. De aanval van de premier was speciaal gericht tegen het dagblad The Star uit Johannesburg, dat dinsdag citaten publiceerde van mi nister van justitie Jimmy Kruger. Volgens de krant had Kruger gezegd de Engelssprekende blanken alleen te zullen accepteren als burgers van „mijn land" wanneer zij Afrikaner zouden worden. Polaroid, de Amerikaanse firma in foto- en filmartikelen, heeft de ver scheping van haar produkten naar Zuid-Afrika stopgezet na de onthul ling door een krant, dat de plaatse lijke vertegenwoordiger van Pola roid ze ondanks een in 1971 gesloten overeenkomst toch heeft verkocht aan de Zuidafrikaanse regering. .Europese kunstmaan voor weerstudies KAAP CANAVERAL (UPI) Na herhaald uitstel is gisterochtend de eerste Europese weersatelliet correct gelanceerd. De Meteosat 1 moet van af een vast punt boven de Atlanti sche Oceaan voor de Afrikaanse kust elk half uur wolkenfoto's maken en stralingsmetingen doen. Hij maakt deel uit van een wereldomspannend net van vijf kunstmanen waarvan er nu vier in de ruimte zijn: behalve Meteosat 1 twee Amerikaanse en één Japanse. De Russische bijdrage aan het waarnemingsnet is vertraagd. Het Europese bureau voor ruimte vaart (ESA) heeft voorgesteld, het gat te vullen met zijn Meteosat 2. die dan door de Sowjet-Unle of door Amerika zou moeten worden gelan ceerd. .ONDEN (UPI) Het Britse leger heeft gisteren bedden, ver warmingstoestellen en waterdichte kleding gestuurd naar uitge- >utte militairen, die al tien dagen paraat staan met het oog op de taking van de brandweerlieden. Veel militairen sliepen op de [rond of in de cabines van hun brandweerwagens. Ook was er ;eklaagd over de kou. Volgens politieke kringen in Londen perkt de regering aan een compro- utis dat de eis van de brandweerlie- ïn voor een loonsverhoging van 30 sent dicht zou naderen. ministers zouden een nieuwe •nformule, waaronder een onmid- illijke loonsverhoging van tien pro nt, een hogere betaling voor over werk en een spoedige verkorting van de werkweek van 48 tot 42 uur over wegen. De regering zei dat de spoedi- e verkorting van de werktijd gelijk ou zijn aan een verhoging van 20 tot 5 procent tegen het voorjaar. Pre- nier Callaghan had dinsdag her- ïaald dat de regering niet boven het ilafond van tien procent loonsverho ging zou gaan, die was vastgesteld om de Inflatie te bestrijden. Het ministerie van binnenlandse za- ken deelde mee dat 20 mensen om- de kwamen bij branden in Engeland en Wales sedert de staking op 14 no vember begon. Maar volgens de poli- JAKARTA (UPI) In het midden van de volgende maand zullen in Indo nesië ongeveer 10.000 communisti sche politieke gevangenen worden vrijgelaten, zo heeft de stafchef van de Indonesische staatsveiligheids dienst, admiraal Soedomo. in Jakar ta bekendgemaakt Hij zei dat de vrijgelatenen kunnen kiezen tussen terugkeer naar hun woonplaats of vestiging in speciaal ingerichte ne derzettingen. Op Sumatra en Kali mantan (het vroegere Borneo) zitten de meeste gevangenen die volgende maand vrijkomen. Volgens admiraal Soedomo zullen verder ongeveer 1600 gevangenen die er van worden beschuldigd ac tief te zijn betrokken geweest bij de mislukte opstand van 1965. volgend jaar terechtstaan. Sinds de coup zijn 900 verdachten van deze catego- berecht Aan de andere kant zijn seders 1965 gemiddeld 200 mensen per jaar opgepakt in verband met de staatsgreep Intussen zijn duizen den gevangenen losgelaten, aldus de admiraal tie kan de dood van geen van de slachtoffers in verband worden ge bracht met de afwezigheid van de geregelde brandweer. Liften Intussen heeft de vakbond steun be tuigd aan de begin oktober onoffi cieel begonnen staking van onder houdspersoneel van liften. Dit brengt met zich mee dat dagelijks duizenden mensen zuchtend trap pen tot op de 23ste verdieping moe ten lopen daar tal van liften buiten gebruik zijn. Dit heeft kwalijke ge volgen voor oude. gebrekkige en zie ke mensen die zonder lift hulpeloos en van de buitenwereld afgesneden zijn. In Salford (Lancashire) vielen de vier liften uit van een gebouw van 23 verdiepingen waarin belasting- en PTT-beambten werken. STUTTGART (DPA) In de cel van de voormalige RAF-advocaat Claus Croissant zijn op onverklaar bare wijze verscheidene scheermes jes beland sedert zijn internering in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim. Croissants advocaten Stephan Baier en Eberhard Kempf verspreidden gisteren een verkla ring van hun cliënt waarin deze zegt zondagochtend op de plank in zijn cel scheermesjes te hebben gevon den en onmiddellijk aan de bewa king te hebben gemeld. Een woordvoerder van het gerechts hof in Stuttgart heeft de juistheid van de verklaring bevestigd. „Wij staan voor een raadsel", zei hij. Na de vondst is de cel opnieuw gron dig doorzicht en daarbij zijn nog drie scheermesjes in het toilet ge vonden Croissant stelt dat hij ge makkelijk een zelfmoordpoging had kunnen wagen. Zijn verdedigers vra gen nu onmiddellijke opheffing van de constante bewaking Deze is in gesteld in verband met mogelijk zelfmoordgevaar Luxueuze rundlederen ziteiementen De rug- en zit- kussens in "patchwork" Werketi|ke kwaliteit voor extreem lage prijs Hartewens aanbieding, kompiete 6-deligêhoekkombinatie "Ridderkamer". Het mooiste handwerk in |het edelste eiken. Tijdloze schoonheid. Subliem gebeeldhoud, o a met brief panelenen riddertaferelen. Dressoir 250cm. br 110cm hoog - tij Zware, massieve tafel, biadmaat 215 x 78 cm Benzinekosten of reiskosten vergoeden wij u bij aankopen boven de f. 1500. JAAR KKVARINC; 50 JAAR ERVARING Piet Klerk* toont u de werkelijke top van ambachtelijk kunnen. Niet alleen uit Nederland, uit alle toonaangevende landen vindt u er prachtige, handge maakte meubelen met een hoge eksklu- siviteitswaarde. en vier met wollen velours beklede stoelen. "Orgelgebogen" sekretaire. Een volkomen verantwoord stijlmeubel. Fraaie bovenkast Vitrine voor porcelein of boeken. Een ambachtelijk juweel m edel eiken. Hoog202cm br 105cm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7