Middenstanders ontevreden over schaderegeling 179: mode 1 Aantal evenementen neemt nog toe J Bont voor 3 'n cadeau-prijs. 3 Personalia Nieuw boezemgemaal voor Rijnland Waterschappen en hun werk op expositie 1) Haagse fietsroute uitzondering Scheveningers niet eens met enquête over nieuw zwembad Den Haag: 3,1 miljoen in onderhoud Vragen over dieren TX n in toneelvoorstelling Hl HOUtrUSthallen NABEZORGING VAN DE KRANT Filmwijk in Zoetermeer Woningen op plaats voormalig meisjesinternaat in Zoeterwoude Kort nieuws n üi. Marijnenschool Cantate Deo zingt ook vanavond Haydn - donderdag 24 november 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6)nd Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Van der Welde wil vasthouden aan een beperkte opzet van de schadevergoedingsregeling voor Haagse middenstanders die zich gedupeerd voelen door de aanleg van de experimentele fietsroute. De winkeliers vinden de regeling tegenvallen. De wethouder van economische zaken wees er gisteren in zijn gemeenteraads commissie met nadruk op dat de ge meente niet verplicht kan worden ge steld om een schadevergoeding te ver lenen omdat er een fietsroute door winkelstraten is aangelegd. Van der Weide: „We hebben als college alleen een schadevergoedingsregeling ge maakt omdat de raad ons dat op droeg." De wethouder is dan ook niet van plan om in iedere winkelstraat waar de gemeente „een schop in de grond steekt" op te draaien voor de omzetdaling van winkeliers. J)e fiets route is door z'n experimentele karak ter een uitzondering." Op aandrang van de commissie voor ••conomische zaken gaat Van der Wei den nog wel bekijken of er kan worden gesleuteld aan de drempel van schade- vergoedingsregeling. In het raadsvoor stel staat namelijk dat winkeliers langs Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN - Inspraak groe pen in Scheveningen zijn het niet eens met de enquête die de gemeen te Den Haag heeft opgesteld om bewoners te laten kiezen uit twee ontwerpen voor een nieuw zwembad aan de Seinpoststraat. Het Werkverband Opbouw Scheve ningen en het Bewoners Beraad Renbaankwartier vinden dat er in de toelichting op de enquête te veel nadruk wordt gelegd op de voorde len van een koepelvormig zwembad, het ontwerp dat in eerste instantie door de gemeente is ingediend. Op aandringen van de Inspraakgroepen is er een tweede meer traditioneel ontwerp voor het zwembad ge maakt De inspraakgroepen vonden het koepelzwembad niet passen in de omgeving van Scheveningen- dorp. De WOS en het BBR stellen dat de bewoners die nu een keuze mogen maken uit de twee ontwerpen beter gnnformeerd moeten worden over het traditioneel gevormde zwem bad. De groepen hadden gevraagd om een hoorzitting In plaats van een enquête. Bovendien zijn de WOS en het BBR ontstemd over het feit dat ze niet betrokken zijn geweest bij het opstellen van de steekproef. de fietsroute alleen in aanmerking voor schadevergoeding komen als ze kunnen aantonen dat hun jaaromzet met meer dan vijftien procent is ge daald. De eerste vijftien procent om zetdaling komt bovendien voor reke ning van de ondernemer zelf. Dit „ei gen risico" willen de raadsleden van de commissie met name voor de kleinere bedrijfjes beperken. Inmiddels is op het stadhuis gebleken dat in winkelstraten waar de fietsroute is aangelegd en waar daardoor minder ruimte voor de auto ontstond, de win kels voor de dagelijkse levensbehoef ten nauwelijks met een omzetdaling te kampen hebben. Moeilijker is de situa tie wel geworden voor winkeliers in duurzame artikelen zoals meubels. Wanneer de omzetdaling door de ge meente wordt vergoed zal dat alleen gebeuren over de periode waarin de fietsroute uitgebrobeerd wordt Met omzetdaling tijdens de aanleg wordt geen rekening gehouden, zo werd giste ren in de commissievergadering duide lijk. De betrokken middenstanders kunnen maximaal voor drie jaar in aanmerking komen voor financiële steun. Van een onzer verslaggevers HALFWEG Prinses Beatrix heeft gistermorgen bij Half weg het nieuwe boezemgemaal van het hoogheemraadschap Rijnland officieel in bedrijf gesteld. De nieuwe installatie verhoogt de capaciteit van Rijnlands vier grote boezemge malen (Gouda, Katwijk, Spaarndam en Halfweg) van 12,5 tot 13,25 miljoen kubieke meter water per etmaal. Het nieuwe boezemgemaal ver vangt de oude Installatie ln Half weg. die 125 jaar dienst heeft ge daan. Het gemaal doorspoelt en ververst het boezemwater ln het noordoostelijk deel van Rijnland. Dit deel omvat onder meer Am sterdam, Schiphol, Amstelveen, Aalsmeer, Hoofddorp, Zwanen burg en Halfweg. Er ls een drietal factoren, dat ge leidt heeft tot vervanging van het oude gemaal. Ten eerste de tech nische veroudering van het stoomgemaal, die zou leiden tot ingrijpende voorzieningen. In de tweede plaats vereist de bedie ning van een oud gemaal meer personeel dan een modem diesel gemaal. Tenslotte is er een groei ende behoefte ontstaan aan een grotere capaciteit door de toene ming van de watertoevoer naar de Rijnlandse boezem. Die grotere toevoer is veroorzaakt door de uitbreiding van het ver harde oppervlak, door toenemen de bebouwing (woningen, bedrij ven, kassen enz.), aanleg van we gen, straten en vliegvelden. Door dit alles wordt het hemelwater sneller afgevoerd en moet het ook sneller worden weggemalen om een onaanvaardbare verhoging van het boezempeil te voor komen. Met een verantwoord boezempeil worden veel belangen behartigd. Een goede beheersing van het peil is een eerste voorwaarde voor een betrouwbare grondwaterstand, waarop tuinbouw, akkerbouw en veeteelt zijn aangewezen. Voor de bloembollencultuur, die in Rijn land intensief wordt beoefend, geldt hetzelfde. Verder is een vas te waterstand van groot belang voor scheepvaart en industrie, maar ook voor de recreatie. Een aantal voorzieningen langs en aan de oevers van de vele meren en plassen in het boezemgebied is immers afgesteld op een vast wa terpeil. De boezemgemalen moeten er ook voor zorgen dat de kwaliteit van het water goed is. Het nieuwe gemaal ln Halfweg neemt daarbij een belangrijke plaats in omdat het waterverzilting tegengaat. Het tuinbouwgebied rond Aals meer is daar zeer mee gebaat. De inbedrijfstelling werd gister morgen bijgewoond door commis saris van de Koningin in Noord- Holland. drs R. de Wit, burge meester W. Polak van Amsterdam en vertegenwoordigers van het ministerie van verkeer en water staat. Met de drie door dieselmotoren aangedreven vijzels (zie foto) wordt het boezemwater naar het Noordzeekanaal gemalen. De vijzels zijn de grootste in ons land, 4,30 m. in diameter en elk 19 ton zwaar. Per minuut kunnen ze tezamen 2000 m1 water verplaatsen een capaciteit welke één-derde groter is dan die van het oude stoomgemaal. Door speciale akoestische voorzienin gen is het geluidsniveau bij vol bedrijf ook binnen het gebouw afzonderlijk laag. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De voordracht van b. en w. van Amsterdam tot het verlenen van een subsidie aan de toneelgroep ,De Appel" kreeg in de raad een opmerkelijk facet, toen prof. Pais (WD) erop wees, dat er in het verleden bij voorstellingen, on der auspiciën van deze groep, expe rimenten op dieren waren toegepast en ook dat levende dieren ten tonele waren gevoerd. Hij vond dit bij kunstvoorstellingen ontoelaatbaar, zij het dat bij toneelgebruik van levende dieren tevoren advies wordt gevraagd aan de inspecteur van de dierenbescherming. Het raadslid meende, dat een en ander wel als een voorwaarde aan de subsidiever lening moest worden verbonden. Wethouder Treumann (kunstzaken) zei, dat deze zaken reeds in de be trokken commissie van bijstand wa ren geregeld, een mededeling, die de WD'er met instemming begroette. De raad heeft gistermiddag una niem zijn voldoening uitgesproken over het voorstel van b. en w. om tot onderhandse aankoop van Carré over te gaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om het achterstallig onderhoud aan de Houtrust- hallen in Den Haag weg te werken moet er voor totaal 3,1 miljoen gulden aan het gebouw opgeknapt worden. De raadscommissie voor economische zaken heeft gisteren met de opknapbeurt ingestemd. De ijsbaan en de tentoonstellingshal worden sinds enige tijd geëxploi teerd door de N.V. Houtrust maat schappij voor recreatieve voorzienin gen. De gemeente Den Haag neemt de tekorten voor rekening. B. en w. van Den Haag zijn het met de N.V. Houtrust eens dat de hou trusthallen beschikbaar moeten blijven voor zo wel beurzen en evenementen als sportactiviteiten. Volgens de N.V. Houtrust is een dergelijk gecombi neerde exploitatie van de hallen noodzakelijk omdat het aantal eve nementen in Houtrust nog steeds stijgende ls. Toch voelen een aantal Haagse raadsleden er meer voor om de Hout- rusthallen ln de toekomst alleen voor de sport te reserveren, zo bleek gisteren in de commissievergade ring. Met name in de PvdA en de WD vroeg men zich af die exploita tiemogelijkheid wel voldoende was onderzocht. De socialist Van Otter- loo wees op de mogelijkheid om de beurzen en andere grote evenemen ten af te stoten naar het Nederlands Congresgebouw. Volgens de directie van Houtrust is het Congresgebouw echter niet geschikt om de functie van de Houtrusthallen over te nemen. Van een onzer verslaggeefsters DELFT Minister Van Doom (CRM) zal vandaag waarschijnlijk de grootste beker wijn aan zijn lippen zetten, die hij ooit gedronken heeft. Voor de opening van de espositie „Water als vijand, water als vriend" krijgt de minister de hensbeker „Hertog van Albrecht" van het Hoogheemraam- schap Delfland uit 1648 overhandigd om een vriendschapsdronk uit te brengen. Een oud gebruik, dat bij de diverse waterschappen in Nederland nog steeds in gebruik is. Waterschappen (zo'n 500 in Neder land, die binnenkort echter geredu ceerd zullen worden tot 200) zijn ook de aanleiding en het onderwerp van deze expositie ln het Delftse mu seum „Het Prinsenhof". Sommigen houden zich al zo'n 700 Jaar bezig met de waterhuishouding van Ne derland. Onlangs met de storm, die over ons land woedde, kwamen de waterschappen weer even in het nieuws, maar voor velen zijn zij toch een onbekend terrein. Naast de zorg om overstromingen, maar ook om te grote droogte van het land te voorko men. is daar de laatste jaren een nieuwe taak. het controleren van de waterkwaliteit bijgekomen. Vele waterschappen bezitten voor werpen die met hun technische en bestuurlijke geschiedenis te maken hebben. Hieruit is voor de tentoon stelling, die naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de Unie van Waterschappen, Ls ingericht, een keuze gemaakt, die in enkele geval len werd aangevuld met museaal be zit, zoals o.a. een aantal hensbekers. Het technische gedeelte omvat o.a. dijkwerkersgereedschappen, land meterswerktuigen, signaleringsap paratuur, bestekken en modellen voor molens, sluizen enz. De expositie is te bezichtigen t/m 29 januari ln Het Prinsenhof in Delft. Toegangsprijs is 1,40. Openingstij den dagelijks van 10-5 uur, zon- en feestdagen van één tot 5 uur. Het museum is op Nieuwjaarsdag geslo ten. De catalogus, die speciaal voor deze tentoonstelling werd samenge steld, kost 7,50. Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur bell wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich ln verbinding stellen met de agent. Directeur R. A. Leeuw vin het museum laat hier de ..Hertog van Albrecht" «en. De hensbeker, waaruit minister Van Doorn mag drinken Bij vergaderingen en gemeenschappelijke maaltijden van de waterschappen ging deze hensbeker (..Hanrr"-beker) rond. waaruit men dan ..vriendschap" dronk Na «o'n dronk mocht men niet meer op oude geschillen I>n oud gebruik, dat echter bij vele hedendaagse waterschappen nog steeds in xwang is. Van een onzer verslaggeefsters ZOETERMEER De dertig straten van een woonbuurtje in de Zoetermeerse wijk Buy- tenwegh de Leyens krijgen de namen van binnen- en buiten landse filmregisseurs, -acteurs en -actrices. Als achtervoegsel bij de persoonsnaam is geko zen voor het woord „strook". Hiermee wordt enerzijds een relatie gelegd tussen de film (filmstrook) en anderaijds aan gegeven dat het gaat om een deel een strook van een groter gebied. Zo zal de post bode binnenkort brieven rond brengen in de Judy Garland- strook, de Bunuelstrook en de Fritz Langstrook, om maar en kele namen te noemen. De hoofdweg in de „stroken- buurt" gaat Filmlaan heten. Maak je eigen mode. geschreven door C. Berbee. Het boek geeft een aantal basisgegevens waarmee men zelf iets eenvoudigs kan maken. Het is geen patronenboek (52 blz. - 12,50); van Vliet. Suggesties voor het ma ken van ceintuurs, hesjes, tassen en allerlei ruimtelijke vormen. Leerbe- werking waar weinig gereedschap en weinig materiaal voor nodig is (79 blz. - 12,50); ADVERTENTIE DEN HAAG Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening in Den Haag heeft de ge meente Zoeterwoude een rijksbij drage van 1.380.000,- toegezegd. Met dit geld kan de gemeente voor 80 procent de aankoop financieren van het voormalige kloostercom plex annex meisjesinternaat „Lief desgesticht de Goede Herder" aan de Hoge Rijndijk. Eind vorig jaar besloot de gemeenteraad van Zoe terwoude het complex aan te kopen. Het gebouw stond toen al lange tijd leeg wat tot gevolg had dat de bouw technische toestand hard achteruit ging. Dat was ook te danken aan de vele bezoekers die het complex vol ledig leegroofden en veel vernielin gen aanrichtten. Daardoor ontstond een gevaarlijke situatie en vandaar dat Zoeterwoude twee weken gele den besloot over te gaan tot sloop van het complex. Drie jaar geleden heeft de Stichting Ideaal Bouwen in Amsterdam nog een onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheid om alleenstaanden en grote gezinnen in het gebouw te huisvesten De stichting slaagde er echter niet in het complex aan te kopen en de voorgenomen plannen te ontwikkelen. De gemeente Zoe terwoude wil op de vrijgekomen plaats woningen gaan bouwen. Hoe veel woningen en in wat voor sector is nog niet bekend: gewacht wordt op de voorwaarden van het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. Echte bontjasjes als tip voor St. Nicolaas. Maten 36 t/m 44 v.a. Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland.] Den Haag Schoolstraat 24; Leyweg 954. Winkelcentrum; Leidsenhage Jasmijnhof 8, (donderdag-koopavond); Leiden: Haarlem- merstraat 163a (donderdag-koopavond). rstJ icht U collect"^ 1 plan Voetgangers De vroegere direc teur verkeer en recreatie van de ANWB, ir. C. A. Kuysten, is de nieu we voorzitter van de Nederlandse vereniging bescherming voetgan gers. Dit heeft de scheidende voor zitter mevrouw V. I. van der Does- Enthoven meegedeeld op de jaar vergadering van de vereniging in Utrecht. Zij nam afscheid na twintig jaar in het hoofdbestuur van de ver eniging te hebben gezeten. Hoofdredacteur Laurens ten Cate treedt met ingang van 24 november terug als hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant. Vijf jaar gele den werd de heer Ten Cate betrok ken bij een ernstig auto-ongeval. „De gevolgen daarvan zijn nog al tijd merkbaar", schrijft hij in de Leeuwarder Courant van woensdag. Hij zegt dat het hoofdredacteur schap een volle dag eist. Hij blijft bij de krant in dienst. Mandenvlechten, handenarbeid met pitriet, biezen en stro. In dit boek niet alleen voorbeelden van man den, maar ook van tafelmatjes, stoelzittingen, muurdecoraties enz. (136 blz. - 19,50); In Zelf bezig zijn met papier, wordt de doe-het-zelf-kinderen verteld wat ze niet allemaal van papier kunnen maken. Vouwen en knippen, papie ren bloemen, papieren kralen en nog veel meer (44 blz. - 9,90); Boterwaag DEN HAAG B. en W. van De| Haag zien niet veel in het voorste van het Ambachtscollectief Artisai om hen het gebouwencomplex „D Boterwaag" aan de Prinsegracht t. verhuren. In een brief aan het collecf tief delen b. en w. mee dat de p nen tot restauratie in een vergevori derde fase van voorbereiding zijn ei) dat daarbij uitgegaan zal wordeir van een woonbestemming voor een aanzienlijk deel van het complex. Het college raadt het collectief aaiÊN zich tot de makelaardij in de stad tfal; wenden daar er binnen het gemeen^ telijk gebouwenbestand geen ge schikt pand aanwezig is. Het doej van Artisan is het ambacht in zijtyoe( geheel uit het isolement te lichten^ en zich zijn taak in de samenlevin%gS te realiseren en in de juiste waard&g^ terug te brengen. Daarbij dacht heL^ collectief sterk aan de Boterwaag, iiw zijn historie immer een spil rona ambachtelijke bedrijvigheid en dienstenverlening. Ons Belang 'LEIDEN De Leidse gemeeni raadscommissie voor volkshuisve: ting is dinsdagavond akkoord gaan met het voorstel van b. en om de woningbouwvereniging „Oi Belang" een geldlening 500.000,- te garanderen. De wi ningbouwvereniging hoopt op korti termijn de renovatie van 55 wonin gen in haar complex 1 af te rondei De opknapbeurt heeft echter aan] zienlijk meer gekost en vandaar dal bij de gemeente een verzoek is ing< diend ter verkrijging van een tie voor de lening. Morssingel LEIDEN Ondanks het feit dat d< leden wel even met de ogen knipper den bij het zien van het bedrag ii dinsdagavond de commissie vooi volkshuisvesting in Leiden akkoori gegaan met het beschikbaar stellei van een bedrag van meer dai 25.000,- ten behoeve van verleendt rechtskundige bijstand bij de onl ruiming van een aantal panden aai de Morssingel. De leden van de coi missie noemden stadsadvocaat mr. Ruyter de Wildt „waanzinnig duur". De commissie stemde ook met het vrijmaken van een bedrag van ruim 3000,- om de kosten te dekken die gemaakt zijn voor de herhuisvesting van de buitenlandse arbeiders uit het pand Morssingel 2 voor wie nu twee barakken van het Woonoord|^| geschikt gemaakt zijn. MAVO Zoetermeer a ZOETERMEER Zoetermeer krijgt er 1 augustus 1978 éen tweede christelijke MAVO bij. Na de Konin- ;en gin Julianaschool (Dr. J. W. Palte- p laan) wordt aan de Prinses Margriet- school voor LAVO op LHNO een ,j]j MAVO-school verbonden. Deze llul scholengemeenschap wordt zo opge- 3.., zet dat door een gemeenschappelij- \'n ke brugperiode de definitieve keuze voor lager beroepsonderwijs of MAVO nog wordt uitgesteld. Het adres van de school is Van Leeuwen-^' Met stukjes en beetjes leer, door M. M. McWilliam en D. Shipman schre ven Droogbloemen in kleur. In dit boek niet alleen hoe wat te drogen, maar ook wat er van te maken valt (van een bos-droogbloemen-in-vaas tot een schilderij van droogbloe men) (88 blz. - 17,50); DEN HAAG Mevrouw W. G. M. Marijnen-Schreurs, echtge note van wijlen burgemeester V. G. M. Marijnen, heeft gister middag het naambordje van de openbare lagere school Zuidlarenstraat 10 in Den Haag onthuld. Vanaf nu de „Marijnenschool" geheten. Na dat het aantal leerlingen in het gebouw Zuidlarenstraat, dat een afsplitsing was van de openbare g.l.o.-school Tinaar- lostraat, door de sterke groei 'van de bevolking in de uitbrei dingswijk Morgenstond sterk was opgelopen besloten b. en w. op 1 mei 1956 de school in de Zuidlarenstraat een zelfstandi ge status te verlenen. Bij de onthulling waren ook burgemeester Schols en de wethouder van onderwijs en personeelszaken, de heer Van Lier, aanwezig. door Adr. Hager ZOETERMEER De even fraai als stijlvol gerestaureerde hervormde kerk aan de Dorpsstraat heeft slechts een bezwaar: de C.O.V. Can tate Deo trekt telkenmale zoveel publiek dat de kerk te klein blijkt Bij de uitvoering van Haydn's orato rium „Die Schöpfung" heeft men dat ondervangen door het werk ook vanavond tot klinken te brengen Ook dan zal de belangstelling onge twijfeld groot zijn. Wat nog te zeggen van de wonder schone inhoud van dit oratorium? Het is in alle toonaarden bezongen en steeds weer zijn er koren die er zanggenoegen aan beleven. Steeds weer is er een publiek, dat verpozing vindt bij al die vocale en instrumen tale pracht. Gisteravond was het in Zoetermeer al niet anders. Dirigent Sander van Marion (zijn grammo foonplaat van de twee orgels in de Scheveningse Bethelkerk is zojuist uitgekomen) pakte het werk door tastend aan, recitatieven en aria's volgden elkaar in vlot tempo op Cantate Deo is duidelijk goed in ge steld op de werkwijze van Van Ma rion, men reageerde nauwgezet en gaf decorgedeelten kleurrijk en le vendig gestalte. Men miste in dit vlotte geheel soms enige diepgang, doch vervelen deed men zich geen moment. Integendeel! Men beschikte over een bekwaam solistentrio. Annette de la Bije heeft nog altijd een stralende sopraan. David Johnstone was de uitbundig zingende vervanger voor de ziek ge worden Anton Trommelen en Henk Smit gaf zijn partij veel reliëf. Het gewestelijk orkest beheerst Haydn's partituur en gaf daarvan dan ook blijk. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6