Werkgroep voor positie van vrouw in de kerk ,Keus voor Swapo ook een soort discriminatie' Uit brieven van lezers 1 tekst systemen Geen koorleden beneden de 40 VANDAAG Siegfried Tjijorokisa (tien jaar in ons land): VOORBIJGANGER! Conferenties DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Deze week is de werkgroep van de raad van kerken geïnstalleerd, die zich zal bezighouden met de positie van de vrouw in de kerk. De werkgroep heeft onder meer als taak gekregen het btj de ledenker- ken zoeken naar wegen voor het rea liseren van een werkelijk gelijkwaar dige samenwerking van man en vrouw en het bevorderen, dat vrou wen steeds meer worden betrokken bij het beleid van de kerk. De instelling van deze werkgroep Is een gevolg van de assemblee van de wereldraad van kerken in 1975 in Nairobi. Daar nam de wereldraad de positie van de vrouw in de kerk offi cieel op in zijn program. Tijdens het Nairobi-Nederland-beraad. dat daar op volgde, begin 1976, werd de wens uitgesproken, dat ook in Nederland, binnen de raad van kerktn. er een permanente groep zou komen, die zich vanuit de oecumene zou wijden aan de plaats van de vrouw. Tweede rang Trouwens, reeds vóór Nairobi was de positie van de vrouw aan de orde geweest op de kerkenconferentie NaafTI van de raad van kerken in Lunteren in 1974 Een van de beleidsbesluiten van deze conferentie was „De roe ping van de kerk van Jezus Christus is om in haar midden zichtbaar te maken, dat mannen en vrouwen ge lijke verantwoordelijkheid dragen voor de opbouw van de kerk in dienst van de mensheid Maar ook constateerde deze conferentie, dat ..de tweederangspositie, die vrouwen vanouds hebben ingenomen in onze op de man gerichte cultuur steeds sterker als een fundamenteel on recht wordt ervaren." Een belangrijk aandeel in de voorbe reiding van deze nieuwe groep had de werkgroep ..Vrouw-Man-Kerk" van de Sint Willlbordvereniging (het r.k. orgaan voor de oecumene). Deze club heeft haar taak aan de nieuwe werkgroep overgedragen en is dezer dagen na tien jaar bestaan opgehe ven Verder waren bij de voorberei ding ook betrokken het „oecume nisch vrouwencontact" (een beraad van op de kerken georiënteerde vrouwenbewegingen) en de werk groep „Vrouw. Kerk en 2/3 Wereld". Hoewel de nieuwe werkgroep zich in hoofdzaak zaal bezighouden met de plaats en de taak van de vrouw in de kerk. heeft zij toch de naam „De vrouw in kerk en samenleving" ge kregen. Het woord samenleving is aan de naam toegevoegd om te ver mijden. dat de kerk geïsoleerd van de samenleving zou worden gezien. Het is niet de bedoeling, dat de werk groep alles zelf gaat doen. Zij zal volgens mevrouw M H. C. Vendrik. die de leiding had van de voorberei dingen. meer functioneren als „een centrum, waar de draden van wat er gebeurt zowel op lokaal niveau als in breder verband en van wat er moet en kan gebeuren, scamenko- men." Mevrouw Vendrik verwacht ook. dat er een levendig contact zal zijn met de nog jonge landelijke werkgroep „Feminisme en Theo logie" In de werkgroep zitten zes vrouwen en drie mannen. Het zijn mevr. dr I M. J. Eldering-Jonckers Nieboer. dr R. G. W. Huysmans, dr. A J Jelsma, mevrouw H. Keuning-Wogelaar. mr J. W A. Nieuwenhuijsen. mevrouw E. J. van Oostveen. zr. drs. A. J van Pinxteren. mevrouw dr A. Spek- king-Matti en mevrouw A. E. Streef- land. Deze ruöneh is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten artikelen en commentaren en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ol readies op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gencht te worden) De inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogekjk te zi|n De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas met mogelijk over elk geval van bekorting of metpiaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus. 859. Amsterdam B.| publicatie worden naam en woonplaats van de SChmver vMmeld Kinderbijbels Hoe kan het0 Een dominee die niet het verschil ziet tussen bijbelwoor den vertellen en een dogma (leer stuk der kerk)' De schepping vertel len zoals Mozes deed ln Genesis en later Johannes en Paulus oa ln Colossensen 1 vers 16 weer herhalen. Is geen dogma. Is de evolutie leer niet eerder een verzinsel en helaas wel vaak een dogma van de moder ne kerkmens En als Davld en 2 Samuel 12 zegt. „Ik heb tegen de Here gezondigd", dan is als de 10 geboden genoemd worden dit een antwoord op de kindervraag wat voor zonde was dat Dordrecht A. Dukel Huisman Aantjes (4) Wie meende, dat het CDA ln zijn geheel het vóór de verkiezingen In genomen standpunt, dat géén keuze gemaakt zou worden voor een rege ringspartner. zou uitwerken ln die zin. dat een eventuele kabinetsfor matie met Iedere partij bespreek baar is. is na het Interview met mr Aantjes (Trouw van 19 november) bedrogen uitgekomen. Mr Aantjes heeft ien had waarschijnlijk al eer der» „de overtuiging, dat er een kabi net met de PvdA moet komen" en vindt het gesprek met de VVD „een slechte, ja zelfs een afschuwelijke zaak De duidelijkheid van de AR groep rond mr. Aantjes ..zit mij tot hier". Schalkhaar drs. K. II. N. Noordhock Automatisch Dit woord wordt ln elk woordenboek omschreven als werktuigelijk han delen zonder na te denken. Een voorbeeld hiervan is het aanvaarden van het automatisch recht op loons verhoging door onze overheidsper sonen Dit in een tijd. dat terecht van hogerhand wordt gewezen op noodzakelijke bezuinigingen We moeten toch allemaal een stap terug doen De kritiek van Wim Kok op dit handelen was mij uit het hart ge grepen. Rotterdam W. A. v. d. Meer Kalma (4) Waarom moest Kalma op de dag van de begrafenis van de RAF- moorrii-naars demonstreren tegen Duitsland? Wanneer hij desondanks te goeder trouw gehandeld mocht hebben, dan is het wel ontzettend dom van hem om die dag uit te kiezen. Bovendien, deze politiefunc tionaris kwam de laatste tijd al va ker in opspraak. Ik denk bijv aan zijn protestbrief aan de Duitse ge zant. waarbij hij ondertekende met vermelding van zijn functie: hoofd inspecteur van politie. Natuurlijk heeft iedereen in Nederland het recht op vrije meningsuiting, maar een hoofdambtenaar van politie be hoort wel te weten op welke wijze en op welk moment hij een bepaalde mening uit. Vooral behoort hij niet de schijn te wekken, dat hij achter moordenaars staat. Nu Kalma her haalde malen gefaald heeft als poli- tie-ambtenaar. acht ik een schorsing terecht. Almelo L. Alderlieste. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel. 05200-17030 Taalonderwijs In het artikel „Taalonderwijs ter discussie" vindt de heer Hagen het op zijn minst twijfelachtig, of het wel juist is brieven met taalfouten van academisch gevormde sollici tanten terzijde te leggen. Het komt mij voor. dat een academicus die om maar een paar voorbeelden te noemeil „ik wordt" of ..het ver richtte werk" schrijft en dus niet begrijpt, dat evenals men zegt en schrijft „ik maak" en „hij maakt" het ook is „ik word" en „hij wordt", of blijkbaar geen begrip heeft van het verschil tussen de onvoltooide verleden tijd en het bijvoeglijk ge bruikte verleden deelwoord van een werkwoord, niet bepaald de indruk wekt zelfs zeer eenvoudige zaken te kunnen doordenken. Dat een ambtenaar of werkgever, die sollici tanten beoordelen moet, al bijvoor baat geen hoge dunk heeft van de prestaties, die zulk een academicus zal leveren, acht ik alleszins begrij pelijk. De bewering, dat er vroeger ook wel klachten over het dalende peil van de leerlingen bij het onderwijs wa ren. is Juist. Toch meen ik uit erva ring ik ben bijna 72 Jaar oud te mogen schrijven, dat ln mijn Jeugd de verwoesting van onze moedertaal niet zo ver was voortgeschreden als tegenwoordig. Ik noem enkele fei ten. waaruit de hedendaagse af braak van het Nederlands blijkt een stroom van onnodige vreem de vooral Engelse woorden overspoelt onze taal; men leest vrijwel geen krant meer. waarin niet een aantal soms zeer ernstige taalfouten voor komt. en men is blij verrast, als men eens een brief zonder fouten ont vangt; allerlei nuances dreigen uit het Nederlands te verdwijnen (bijvoor beeld „omdat" en „doordat" wor den geregeld door elkaar gebruikt). slecht gebouwde zinnen als „hij is een van de mensen, die meedoet" zijn schering en inslag. Zou er toch iets schorten aan ons onderwijs, waarvoor op de rijksbe groting voor 1978 niet minder dan twintig miljard gulden is uitge trokken? Wafeninfen mr. A. C. van den Brand. ANC Vele mensen willen hun solidariteit betuigen met het volk van Zuid- Afrlka beter gezegd: het volk van Azanla. de naam die de zwarten zelf aan hun land geven Mensen die werkelijk solidair willen zijn. drin gen er bij de regering op aan om ALLE banden met het Vorsterregi- me te verbreken. Zij kunnen boven dien niet anders dan de strijd van het hele volk te steunen tegen de blanke overheersing. In de loop van de tijd zijn er onder het volk talrijke organisaties ontstaan. Deze dragen allemaal een steentje bij in de be- vrijdingsstrijd. Zoals vele Nederlan ders zich destijds vanuit verschillen de overtuiging hebben verzet tegen de Duitse overheersing. Over één ding zijn alle organisaties van zwar ten het eens: er moet een eind ko men aan de overheersing van de blanke minderheid. Dat geldt voor bevrijdingsbewegingen als het PAC en ANC. en voor de zwarte bewust zijnsbeweging met SASO. PBC en zovoorts. Voor de UMSA, voor de zwarte (verboden) vakbonden BAWU en SACTU. Het is dan ook volstrekt onbegrijpelijk, dat mo menteel in Nederland een grote re clamecampagne wordt gevoerd met de oproep „Steun Zuid-Afrika, steun het ANC." Hoe kunnen wij slechts één beweging, het ANC steu nen. als we weten dat er zoveel mèèr bestaan?! Nog scherper: als we al leen het ANC steunen, spelen we Vorster en de zijnen mooi in de kaart. De blanken proberen al sinds jaar en dag het volk van Azania in haar strijd te verdelen; haar eenheid die; ln het land zelf steeds groter wordt, te breken. Het volk van Aza nia voert de strijd. Zij maakt zelf wel uit. nu en in de toekomst, welke organisaties haar het best vertegen woordigen. De beste solidariteit die wij hen kunnen geven is steun aan het volk en haar bevrijdingsbewe gingen in z'n geheel. Rotterdam I. van Tellingen Youth for Christ „Een bloem en een rol pepermunt van Youth for Christ." was de kop boven een synode-verslag ln Trouw van 18 november Wat de jongeren van Youth for Christ wilden berei ken was uiteindelijk wijziging van nogal wat punten in het rapport dat deputaten voor jeugd- en jongeren pastoraat hadden geschreven. Al thans van de bijlage over hun orga nisatie. Door gebrek aan feitenken nis waren er enerzijds diverse on juistheden opgenomen, anderzijds werden zonder argumentatie oorde len uitgesproken als „versmalling van het evangelie'*; dat is nogal wat. Gelukkig heeft de synode (weer) op dracht gegeven om contact te zoe ken. Daarin kunnen allerlei oorde len worden getoetst. Maar vanwaar de feitelijke missers? Hoe kan een rapport zo de synode bereiken en daar ln dank worden aanvaard? Het gaat om zaken als het halveren van de leeftijdsgroep waarop Youth for Christ zich richt; het ontkennen van een (nogal uitgebreid) trainingsap paraat; het niet zien van het feit dat de jongeren van Youth for Christ zich allereerst bezighouden met (toerusting tot) evangelisatie; grote onkunde omstrent de bestuursvorm (er zouden bestuurlijke wortels ln Amerika zijn). In een brief aan onze krant schreef mevrouw Veueza Tjijorokisa dat Co lin Winter zich gedraagt als koning van Nambië. ook al spreekt hij slechts namens een kerk van nog geen vijfduizend leden. Veueza en 8iegfried Tjijorokisa. die wonen in een stille straat in Utrecht, menen in het gedrag van de bisschop blank paternalisme te herkennen en zij verwijten dat niet alleen aan de kerkleider, maar ook aan diens Ne derlandse vertegenwoordiger David de Beer en de steungroepen voor de bevrijding van Namibië en Zuid-Af rika in West-Europa. De Swanu heeft bijna hetzelfde pro gramma als de Swapo, maar de Swa nu heeft geen erkenning gekregen van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) en in navolging van deze vereniging van Afrikaanse sta ten evenmin van de Verenigde Na ties. Het verschil tussen Swapo en Swanu is niet zo gemakkelijk aan een buitenstaander uit te leggen. Siegried Tjijorokisa vertelt dat de Swapo gretig naar de wapens heeft gegrepen, te gretig naar het oordeel van de Swanu. die liever eerst nog wat tijd had uitgetrokken om de bevolking meer politiek bewust te maken en ze grondig voor te berei den. alvorens tegen de goed geoefen de Zuidafrikaanse kolonisator in het strijdperk te treden. Bovendien gaf de Swanu de voorkeur aan een ver enigd gewapend front van alle Nami- biërs tegen een gemeenschappelijke vijand in tegenstelling tot de huidige militaire vleugel van de Swapo die volgens Siegfried Tjijorokisa een sterk tribade karakter heeft. Arrogant Volgens Siegried en Veueza is de Swapo vooral sterk onder de Ovam- bos. die in het noorden van Namibië wonen. De Swanu trekt veel leden uit de stam van de Hereros. Het is onjuist dat de buitenwereld de Swa po als enige heeft erkend, omdat deze met het hele volk vertegen woordigt. Bovendien stelt de leiding van de Swapo en met name de voor zitter. 8am Nujoma, zich arrogant op tegenover de niet-Swapo-leden. „De Swanu is veel democratischer en to leranter", vinden de heer en me vrouw Tjijorokisa. De leden houden de partij in stand met grote financië le offers, terwijl de Swapo miljoenen dollars tot haar beschikking heeft De mensen van de Swanu hebben herhaaldelijk aangeboden samen een front te openen tegen de Zuid afrikanen, maar dat is door Sam Nujoma afgewezen. „Hij staat teveel onder invloed van buitenlandse krachten vooral de Russen en hun satelleten die op alle internationale Maar de Synode moet natuurlijk verder. WIJ volgen met velen met belangstelling, maar vragen wat Youth for Christ betreft „beter Amsterdam huiswerk". nen conservatoria en muziekscholen is een goede zaak. Het is echter jammer, dat in het interview niet duidelijk naar voren komt. dat de muziek, die op het conservatorium op een elektronisch orgel gespeeld wordt verschilt van het kerkorgelre- pertolre. Terecht zegt de heer Druk ker. dat het elektronisch orgel en het kerkorgel verschillende instru menten zijn. Hoe hij tegelijkertijd kan stellen dat een elektronisch or gel in een handomdraai van een amusementsorgel in een kerkorgel veranderd kan worden ls mij een raadsel. Dit soort redeneringen ver wacht men van een verkoper van elektronische orgels, maar niet van een hoofdvakdocent aan een conser vatorium Door zich zo op te stellen doet de heer Drukker afbreuk aan het eigen karakter van zowel het elektronisch orgel als het kerkorgel en bovendien aan het amusements orgel bij uitstek, het theaterorgel. commentaar van 21 november is „géén openheid" oorzaak van felle (en voorbarige?) kritiek. Voor mij onbegrijpelijk. Tenzij het komt om dat sommigen het doordrammen van links met de daaraan verbonden knievallen van het CDA sportiever vinden, dan een hoofdbuiging naar rechts vla redelijke onderhandelin gen. Als er ondanks dat alles, toch een formatie uit de bus komt, be looft dat inderdaad niet veel goeds. Scherpe aanvallen van links. Geen steun van de vakbeweging. Zelfs geen steun van Trouw? Het eerste is te verwachten En wat Trouw be treft: ik hoop dat mijn indruk niet juist is en ik (en vele anderen met mij) me daarin heb vergist. Hoevelaken R. de Lange Jos van der Kooy Driebergen P. Boomsma (directeur Stichting Youth for Christ Nederland) Kerkelijke leiders In Trouw van 21 november werd uit een kerkblad geciteerd, dat nu al leen nog kerkelijke leiders de poli tieke kunnen aanmanen om enz. Wélke politieke leiders? Die van de R.K. kerk. waar grote verwarring heerst en de leiders de leden niet meer in de hand hebben? Die van de herv. kerk die intern zo onbegrijpe lijk groot verdeeld is en waarvan zelfs enkele leiders met veelvuldig in de pers genoemde namen de Neder landse kiezer de socialistische heil staat aanpraten? Die van de geref. kerken, waarvan zeer vele leden haar de rug toekeren en waar intern letter-gezift hoogtij viert? Kerkelij ke leiders nu de politieke vermane- nen? Kom nou! Laat ze eerst maar in eigen tuin wieden. Alphen aan de Rijn E. Boer Orgels Dat Bernard Drukker (Trouw 21 no vember) zich inzet voor de erken ning van het elektronisch orgel bin- Formatie methode (8) Uw commentaar van 21 november insinueert, dat „de heer Wiegel ken nelijk bezig is de heer Van Agt alles te beloven wat deze maar wil Deze bewenng is onzindelijk, een kind begrijpt dat dit niet het geval ls. Het CDA wil zich in zijn politiek laten leiden door het evangelie, de PvdA en de WD willen beide van dit evan gelie als fundament niet weten. Het blijft daarom lood om oud ijzer, met wie het CDA uiteindelijk gaat rege ren Het laatste half jaar is van naastenliefde en respect voor ander mans geloof bij de PvdA niet veel gebleken. Wellicht heeft de VVD meer burgermans-fatsoen, en geen behoefte aan een overrompellngs- tactiek. Den Haag N Bakker Formatie methode (9) Een kabinetsformatie met de WD schijnt het ergste te zijn wat ons kan overkomen. Die indruk krijg je. als Je afgaat op enkele stemmingma kers van vooraanstaande AR-politl- ci. Die indruk krijg je ook van Trouw Wordt eerst „openheid bij de onderhandelingen" als oorzaak van de breuk met de PvdA gezien, ln het MOSKOU De raad voor reli gieuze aangelegenheden in de Sowjetunie heeft de kerken in Moskou een aanwijzing gege ven, in hun koren geen perso nen meer op te nemen, die jon ger zijn dan veertig jaar. Het is bekend, dat veel jonge Russen, onder wie ook muziekstuden ten. via de orthodoxe kerkkoren en de orthodoxe kerkmuziek, die op hoog niveau staat, de weg naar de kerk gevonden hebben. ADVERTENTIE #\ORMAS BV (kithovfii RcitoandtU»! 9 ld 1030» 78/844" TMci 40130 x Siegfried en Veueza Tjijorokisa: de Swanu is er ook nog! door Aldert Schipper Als de anglicaanse bisschop van Damaraland, Colin Winter terug mag naar zijn diocees in Namibië, is er kans dat hij daar ontvangen zal worden door een demonstratie van Namibiërs, die hem kwalijk nemen dat hij zich naar hun mening te zeer met de bevrijdingsbeweging Swapo heeft vereenzelvigd. Dit vertelt Siegfried Tjijorokisa, een Namibier, die reeds een tiental jaren in ons land woont en aanhanger is van de Swanu, de andere bevrijdingsbeweging in Namibië. bijeenkomsten alles in de werk stel len om de voor hun te onafhankelij ke Swanu de grond in te boren", menen de Tjijorokisa s. Zij vinden het dan ook verkeerd dat de kerklei ders, onder wie Colin Winter zich zo vereenzelvigen met de Swapo Zij citeren een uitspraak van de luther se kerk in Namibië, waarin een keus tussen de twee bevrijdingsbewegin gen wordt vermeden en de lutherse kerk voortaan de taak op zich neemt om de rol van verzoening te vervul len tussen de bevrijdingsbewe gingen. Advies Een advies van de TJijoroklsa's aan de Nederlandse kerken: „De kerken moeten de apartheid en onderdruk king op christelijke en ethische gron den blijven veroordelen maar mogen zich niet mengen in het recht van de onderdrukten om hun vertegenwoor digers zelf te kiezen." De tegenstelling tussen de aanhan gers van de twee bevrijdingsbewe gingen is voor steungroepen in het buitenland een extra complicatie. Deze groepen vinden dat zij moeten kiezen en de keus valt doorgaans uit nöar de Swapo. De mensen van de Swanu ervaren dat echter als pater nalisme. Zij vinden dat de steun groepen de tegenstelling tussen de twee gToepen bovendien veel grondi ger doorvoeren dan de Swapo- en Swanu-mensen dat zelf onder elkaar doen en de familie Tjijorokisa voelt zich gegriefd, wanneer de mensen van de steungroepen verhinderen dat zij vrienden of familie ontmoe ten, die toevallig lid zijn van de an dere bevrijdingsorganisatie. Dit wondt ons Ook de kerken bezondigen volgens hen aan deze discriminatie. „Zodra men van ons merkt dat wij geen lid van de Swapo zijn, krijgen wij geen steun." Colin Winter, de Namibische bisschop, heeft in Londen een Nami- bië-centrum, waar vluchtelingen worden opgevangen. Maar vluchte lingen die bij de Swanu zijn, worden er geweigerd volgens de heer en me vrouw Tjijorokisa. Bisschop Winter kan het centrum volgens hen maar beter „Swapo-centrum" noemen, vinden zij. Van een kerkelijke leider verwachten zij meer een verzoenen de houding dan deze radicale partij digheid. „Wanneer een politicüs zo'n vooringenomenheid zou vertonen, dan was dat nog te aanvaarden, maar nu een kerkman dit doet, wondt het ons," vertelt mevrouw Tjijorokisa. Mar> Dorna De vorige week lag het in mijn bti Het laatst verschenen boek in de serie De Engelbewaarder Ik hebL aan één ruk uitgelezen Het gaat r over Mary Dorna. Een AmsterdaJS schrijfster die te weinig bekend lie geworden. Drie keer huwde ze. D^r eerste keer met een Engelse zakenman, met wie ze naar Zuid-Amerika ging om zo speodij mogelijk weer bij hem weg te ga#» Daarna trouwde ze met Bruno Wj een Duitse architect die een tijd 1 Berlage heeft gewerkt en tenslot trouwde ze met een gereformeeri (van afkomst) jurist Misschien i: met de laatste 't gelukkigst gewei Niemand kan het haar meer vragl maar ze zou je waarschijnlijk toep de ene dag dit en de andere dag geantwoord hebben. Als je haar geschiedenis leest krijg je uiteenlopende gedachten. Soms denk je wat een lastig potentaat f Geen wonder dat ze met zoveel ;1 mensen ruzie had. Haar stukjes schreef ze in allerlei kranten. Lat ;e werden ze voor een gedeelte gebundeld. B.v. in „Wanordelijkheden rondom een lastig kind". „Onmaatschappelij 'e voorkeur" en ..Vingeroefeningen'd Maar dan ineens zie je die andere^1 kant van dit mensenleven. En 't li wel alsof ze de bitterheid van eenlr jeugdervaring nooit kwijt geraak ei isje moest mee naar Artis. waar kopermuziek was en angst e 'd wolven, die in smalle traliehokke rusteloos op en neer holden. Een dikke eindeloze slang kreeg een kleine witte duif te eten. Nieman«f6 begreep, waarom je ineens temidden van de luide trompetmuziek dooamisselijk we en waarom je een soort zenuwtoe kreeg en van een witte duif sprak rj die nog niet helemaal naar binnei was gegleden, maar bloedig en verminkt telkens ln de slangebek terugkwam, met de arme hulpelo u pootjes naar boven". Haar verhaln behoren tot de literatuur van ^.ro 'O schrijvers. Onnavolgbaar is haar „Herinnering aan Praag", een onuitgegeven verhaal dat Toke vi g| Helmond in deze bundel heeft meegenomen. En dan te denken c ti deze uitermate gevoelige vrouw v ,0 bij ons woonde, leefde, lief had en met haar bitterheid over onze straten liep. (Mary Dorna is een uitgave van De Engelbewaarder, abonnement 25.- per jaar, los nummer: 7,50 op giro 229896J T. Wierema. Amsterdam. it ft Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te De Krim (toez.): Kooistra te Sint Johannesga Aangenomen de benoeming tot drijfspastor bij de stichting DISKha Nijmegen: P. B. W. Polvliet Zaandam. hil lg GEREF. KERKEN er Aangenomen naar Niawier (toqev kand. G. Douma te Kampen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te De Lier-Maassluis: Geertsma. kand. te Urk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zwijndrecht: L. Bloklit Capelle aan den IJssel. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Dantumawoi T. Jelsma te Balk. r: Bijbelvertalen in discussie. Uit eenzetting van twee vertaalmetho den. toegelicht aan de hand van het boek Jona. 1 en 15 december. 5 en 26 januari, van 20 tot 22 uur. MVO- school. Achterweg 7. Lisse Inl. en opg. Dagmaat-cursussen (tel. 02521- 13321). 9 Leiderschap door en voor vrou wen. studiedag YWCA-Nederland. spreekster Elizabeth Palmer, alge meen secretaris World YWCA te Ge neve. zaterdag 26 november. 10-15 uur. Hotel Hes. Maliestraat. Utrecht Inl. tel. 030-715525. Bezinningsdag voor chrislcnleer- krachicn, m.m.v. Wim van der Veer en ds Wim Bouw. zaterdag 26 no vember. 10-16 uur. Z*>ndings-diaco- nessenhuis. Amerongen (tel. 03434- 3444) Cottrill Commissioner W. Stanley Cottrill benoemd tot chef van de staf 1 het Leger des Heils-hoofdkwartier Londen. Hij volgt commissioi Arthur Carr op. die per 1 decemr met pensioen gaat na me°r dan jaar dienst in het Leger des Heils. nieuwe chef van de staf heeft internationale loopbaan achter rug. Vanaf 1940 werkte hij aehtl een volgens in Mantsjoerije, Sinl pore. Australië. Maleisië. Rhode Japan en Korea. Sinds 1973 waf op het internationaal hoofdkwaï van het Leger des Heils in Lonf als internationaal secretaris Afrika en het Verre Oosten Israeldag bij de Near East Mis try. spreker E W v d Poll. zaten! 26 november half elf. Voorthuö weg 5. Voorthuizen Inl. tel OM 1318. Jcugdopbouwdag met Kees Oo hart en Ben Hoekendijk, leeftijd 25 jaar. zaterdag 26 november 11 uur te Putten. Opg tel 03418-31*

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2