Istel: staalimport in !G moet aan banden Verlies Estel 86 miljoen Onderbezetting vereist groter begrotingstekort Nederlandse gulden volop in discussie deamrobank in Hongkong Zeer slecht jaar voor akkerbouwers Pleidooi voor nieuw gesprek over Driekip Zeg maar servicel JNDERDAG 24 NOVEMBER 1977 Duitse orders voor scheepsreparaties möller&co Hypotheekrente per 22 nov. Bijdrage in droogteschade FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 19/R 21/HS 23 in een onzer verslaggevers JMEGEN Zonder krachtige aanvullende Europese maatre- ien ten aanzien van de hoeveelheden en de prijzen van —Jmporteerd staal zal het marktbeleid van de Europese Com- Cssie (het plan-Davignon met zijn minimum-staalprijzen op de ■rfj-markt) niet bij machte zijn de staalindustrie van de lidstaten t de ernstige problemen te helpen. verklaarde de heer J. D. Hoog- »dt. voorzitter van de raad van stuur van Estel (Hoogovens- tesch) tijdens de presentatie van kwartaal-cijfers. Hij achtte het or de Europese staalindustrie een verteerbare zaak, dat bijvoorbeeld Oostbloklanden nog steeds vrij- ongeremd naar de EG kunnen porteren tegen prijzen dip soms 0 gulden (per ton staal) beneden de inimumprijzen. die op de EG- arkt gelden, liggen. „Vasthouden n de Davignon-prijzen betekent ook voor veel staaltransacties, _t Europees staal door import-staal >rdt vervangen", aldus de Estel- pman. ïarnaast wordt de Europese staal- lustrie geconfronteerd met de lerikaanse staalinvoerbeperkin- •n. De Amerikanen hebben on- ngs, op basis van een anti-dump- Pt uit 1974, gerechtelijke stappen tegen onder meer oogovens en Hoesch. De heer ooglandt: „als die procedures door Amerikaanse staalproducenten orden gewonnen, dan zal de staal- cport naar de VS nagenoeg tot stil- ,and komen." aar CUiu "mei De Estel-topman, die overigens wel begrip had voor de beperkende maatregelen van de Amerikanen, keurde echter eenzijdige, puur pro tectionistische maatregelen af. Ge- hoot wordt, dat het plan van de regering Carter, n.l. het vaststellen van minimum-importprijzen die iets beneden de prijzen van de Ameri kaanse thuismarkt liggen, zal door gaan. Een dergelijk plan bepleit Es- tel dan ook voor de afscherming van de EG-staalmarkt. Heilloze escalatie Een andere voorwaarde voor het ge- zondmaken van de Europese staalin- dustris is, dat de lidstaten zich hou den aan het beleid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Als dat niet gebeurt zal een verdere, heilloze escalatie van nationale steunmaatregelen het ge volg zijn, aldus de heer Hooglandt. Het gezondmaken van de Europese staalindustrie dient niet alleen te worden overgelaten aan de Europese autoriteiten, meent de heer Hoog: landt. De staalindustrie, en dus ook Estel, dient zelf ook ingrijpende maatregelen te nemen. Hij wees er nogmaals op, dat de staalindustrie wordt geconfronteerd met structure le problemen (geringe vraag en over capaciteit, die leiden tot prijsconcur rentie), die niet meer te bestrijden zij met conventionele middelen. Estel gaat ervan uit. dat de staalindustrie pas in de loop van de jaren tachtig deze problemen te boven zal zijn. Ter aanpassing aan de huidige situ atie op de staalmarkt heeft Estel een bezuinigingsprogramma opge steld voor de jaren 1978/79. Het staalconcern wil in die jaren ruim 500 miljoen gulden besparen, waar van ongeveer 400 miljoen bij de staaldivisie. Hoogovens in IJmuiden neemt hiervan ruim 200 miljoen gul den voor zijn rekening, terwijl de staalbedrijven van Hoesch in Dort mund bijna 200 miljoen zullen moe ten bezuinigen. Tussen de 40 en 45 procent van de voorziene kostenbesparing kan wor den bereikt door technische maatre gelen. De overige kostenbesparing is het gevolg van personele maatrege len. Zoals bekend zal Hoogovens in IJmuiden het aantal arbeidsplaat sen de komende twee jaar met 2.500 verminderen, waarvan ongeveer 1.000 via gedwongen ontslag. Ook het Estel-bedrijf in Dortmund zal aanzienlijk moeten inkrimpen, ver klaarde de heer Hooglandt, die geen aantallen kon noemen. Wel ver moedde hij, dat er een iets geringer Drs J. D. Hooglandt. aantal arbeidsplaatsen hoeft te wor den afgebouwd dan in IJmuiden. Investeringen De investeringen, die dit jaar al flink zijn teruggeschroefd tot 600 miljoen gulden, zullen volgend jaar nog maar rond 300 miljoen gulden be dragen. Estel verwacht voor de fi nanciering hiervan een beroep te moeten doen op de kapitaalmarkt. De heer W. Hölkeskamp, lid van de raad van bestuur van Estel, ver klaarde dat Hoesch het personele probleem kan oplossen door werk nemers van 59 jaar en ouder in de komende twee jaar vervroegd te pensioneren. In deze leeftijdsgroep zitten 2.350 man produktiepersoneel en 840 man niet-produktiepersoneel. Verder werd van de kant van Hoesch meegedeeld, dat Hoesch Werke een belang van 50 procent heeft verworven in de Italiaanse fir ma Bertoni en Cotti (Berco), een producent van rijdende onderstel len voor machines en speciale werk tuigmachines. IJMEGEN Het resultaat van Estel is ook in het' derde wartaal ondanks een lichte verbetering gekenmerkt door _a diepe crisis van de staalmarkt. Tegenover een nettoverlies an 95 miljoen in het tweede kwartaal ontstond in het derde wartaal een verlies van 86,2 miljoen. De omzet daalde met 4,3 rocent tot bijna 2,3 miljard. Moor het lopende kwartaal verwacht e raad van bestuur op gTond van Dstenbesparende maatregelen op- leuw eeif lichte verbetering van de •sultaten. De verdere ontwikkeling il echter in wezen afhangen van het resultaat van de in overleg met de Europese Commissie genomen maatregelen ter verbetering van de opbrengstprijzen en van de export mogelijkheden naar derde landen. Het totale verlies dit jaar wordt voor alsnog geschat op 450 miljoen gulden. De bezuinigingsoperatie van 500 mil joen gulden kan Estel pas eind 1979 (bij de voltooiing) uit de verliescij fers helpen. Voor heel 1978 zullen de besparingen slechts ten dele in de resultaten tot uiting komen. Het aantal personeelsleden van Estel daalde in het derde kwartaal met 48, ondanks de in dienst neming van 676 leerlingen. Sedert eind 1976 nam de personeelsbezetting met 1.404 man af. Het nettoverlies van Estel over de eerste negen maanden van dit jaar komt uit op 261,7 min tegen 94,2 min in dezelfde periode van 1976 bij een omzet van 6,933 min tegen 6.895 min. Voor Hoogovens be droeg het nettoverlies over het derde kwartaal 46,9 min tegen een netto winst van 9,7 min in dezelfde perio de van 1976. Over de eerste negen maanden kwam het nettoverlies van Hoogovens op 144,3 min (v.j. 49,4 min) en per aandeel op 11,09 3,80). ran een onzer verslaggevers TLBURG De Nederlandse conomie lijdt aan het euvel an onderbezetting in de indu- trie. Dat vereist een beleid, fericht op een vergroting van iet begrotingstekort, een ver- ■uiming van de hoeveelheid geldmiddelen in het land en ten niet te veel drukken van de nkomens. Zo'n politiek zou tot vaardevermindering of een ge waardestijging van de pilden moeten leiden. De gul mag niet meer aan de ^>-mark gekoppeld blijven. )eze diagnose geeft de Tilburgse iconoom prof. dr. D. B. J. Schouten aarzelend van de huidige econo- situatie in ons land. In een Taaggesprek met „De Werkgever", iet weekblad van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, on- lerscheidt Schouten twee hoofdstro- ningen in de diagnose van de Neder- andse economie. Linkse economen (aan uit van een onderbezetting in le industrie waaruit ze concluderen lat we de bestedingen moeten sti- nuleren. Dat komt hen politiek ook >eter uit, zegt de hoogleraar. Recht- le economen daarentegen veronder- Itellen een volledige bezetting van iet produktieapparaat en wijzen laarom „hard en kil" op loonmati- fing. feite heeft het kabinet Den üyl in ^e afgelopen periode gekozen voor _ten mengvorm van beide," meent ichouten. Het vervelende is zijns P.Yiziens echter dat elk compromis in leze strijdig is. Gegeven de volledige letting van het produktieappa- jt leidde vergroting van het begro tot inflatie en niet tot legr werkgelegenheid. Schouten: Gulden moet dan wel los van D-mark "Vervolg ~^fet zijn keuze van het eerste alter natief onderbezetting ln de indu strie, wat ondermeer een vergroting van het begrotingstekort nodig maakt sluit prof. Schouten aan op tijn artikel in het maandblad „Rabo- waarover wij gisteren be- richtten. Toen kwam de Tilburgse f hoogleraar tot de sombere conclusie, dat bij een beperkt zweven van de -gulden (vaste koers ten opzichte van "de D-mark en koersvrijheid tegen over de andere belangrijke munten) er weinig aan de werkloosheid te doen is. Binnen die veronderstelling liet Schouten ook een groter over heidstekort de re vu passeren (door belastingverlaging en. vermindering van de sociale-premiebetaling door de werknemers). Dat zou voor de werkgelegenheid echter niet veel helpen, schreef Schouten in „Rabo bank". Het verschil tussen de twee uitspra ken van Schouten is dat hij in het artikel in het bankblad ervan uit gaat dat de gulden „min of meer" zweeft en in zijn vraaggesprek met „De Werkgever" tot een nadere uit werking komt, namelijk dat de gul den losgekoppeld moet worden van de internationaal zeer sterke Duitse mark. Overigens geeft Schouten toe er nog niet helemaal uit te zijn. De SER-commissie van economische deskundigen waarvan Schouten lid is buigt zich momenteel over deze problematiek en het zal wel, zegt Schouten, na januari 1978 wor den voor hun rapport gepubliceerd wordt. Wereldconjunctuur Schouten komt mede tot zijn dia gnose van de onderbezetting door het minder opfleuren van de wereld conjunctuur. „We zijn de oliecrisis nog steeds niet te boven," meent hij. „De oliesjeiks hebben geen kans ge zien om het geld op te maken." Schouten: „Er zou eèn gezagheb bende figuur moeten opstaan, die op wereldniveau deze zaak aanpakt. De denk niet dat Carter daarvoor vol doende gezag heeft. Zijn energiepo- litiek komt op mij niet sterk over." Schouten is ook nogal kritisch over de Nederlandse kansen bij het aan trekken van de wereldconjunctuur: „Als we de een na de andere progres sieve maatregel nemen, gaan onder nemingen naar het buitenland. Het ondernemingsklimaat is verslech terd. Daarom en door de slechte concurrentiepositie verleggen mul tinationale ondernemingen hun ac tiviteiten naar het buitenland. Ne derland, dat met aardgasbaten rijk gezegend is geworden, kan naar de knoppen gaan als het beleid te zacht en te progressief blijft." De hoogleraar vindt dat gelden die zijn uitgetrokken voor gerichte in vesteringsbevorderingen niet uit drukkelijk op arbeidsintensieve be drijven gericht moeten worden. Voor verbetering van de concurren tiepositie ten opzichte van het bui tenland dacht hij bijvoorbeeld aan loonsubsidies van 60 procent voor researchwerkers in het bedrijfsle ven. Korter werken in het kader van de werkloosheidsbestrijding heeft volgens Schouten totaal geen zin, want dat is veel te duur. „Binnen onze slechte concurrentiepositie kunnen we dat niet aan." Arbeidsvoorwaarden Wat het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1978 betreft vindt Schouten dat werkgevers en werknemers sa men naar de overheid moeten om daar het nodige geld vandaan te halen teneinde tot een akkoord te komen. „Wat werkgevers willen komt in feite neer op bestedingsver ruiming met loonsubsidies." Het is, naar zijn mening, goed dat die be stedingsverruiming nadruk krijgt. Prof. Schouten betreurt dat een cen traal akkoord niet mogelijk is en vindt bedrijfstaksgewijze onderhan delingen „levensgevaarlijk". Bij die onderhandelingen komt er weer de magneetwerking van de sterkste be drijfstakken waardoor de nominale loonstijging te veel de pan uitstijgt UTRECHT (ANP) De Unie BLHP vindt dat alle betrokke nen bij de herstructurering van de pluimveeslachterijen in ons land opnieuw om de tafel moeten gaan zitten, om te pra ten over een fusie tussen Friki, Bekebrede en Goossens. Zoals bekend is de fusie binnen de pluimveeslachterij-sector, in de wandeling „Driekip" genoemd, on zeker geworden. Dit door het afha ken van Ce have, waartoe Goossens behoort Cehave heeft onvoldoende vertrouwen in de financiële opzet van „Driekip". De Unie BLHP meent echter, dat de eigen bereke ningen van Cehave, waarop dat ge brek aah vertrouwen stoelt, op zijn minst aanvechtbaar zijn. Tot deze conclusie komt de Unie BLHP na een gesprek tussen de vakbonden, de Nehem, het organisa tiebureau McKinsey en de directie van Cehave over de te verwachten winstmogelijkheden van „Driekip". Volgens recente cijfers van McKin sey zou „Driekip" in 1978 quitte kunnen spelen. De directies van Ce have en Goossens verwachten ech ter een netto-verlies van om en nabij de 33 miljoen. Aangezien Goossens als enige van de drie slachterijen winst maakt, waagt Cehave zich lie ver niet aan het avontuur. Verschil McKinsey meent dat het verschil van ongeveer 33 miljoen is te verkla ren door het feit, dat Cehave bij zijn berekeningen is uitgegaan van cij fers en gegevens, die niet zijn te vergelijken met die, waarvan de Ne hem en McKinsey zijn uitgegaan. Goossens en Cehave hebben daar entegen het produktievolume van „Driekip" gebaseerd op het produk- tenpakket van Goossens en niet op een „produktenmix" van alle drie ondernemingen. Dat scheelt vijftien miljoen gulden. Verder zou Cehave geen rekening hebben gehouden met het afstoten van verliesgevende onderdelen en het beter op elkaar afstemmen van andere bedrijfson derdelen. Dat levert een verschil op van tien miljoen gulden. Volgens de heer Van Os, regionaal bestuurder van de Unie BHLP in Eindhoven, onderkent de Cehave deze besparingen, maar heeft het bedrijf deze niet in zijn berekening betrokken. Verschillen van mening omtrent de ontwikkelingen op het gebied van de in- en verkoopcijfers verklaren tenslotte het resterende verschil van acht miljoen gulden. ROTTERDAM (ANP) - De Duitse reders zijn het afgelopen jaar goede klanten geweest voor de Nederland se werven, die scheepsreparaties verrichten. Dit meldt het Instituut voor Maritieme Economie in Bremen. Naast West-Duitsland waren Dene marken. Groot-Brittanië, Grieken land, Liberie, Noorwegen en de Vere nigde Staten de belangrijkste op drachtgevers van de Nederlandse werven. ADVERTENTIE Achter ons compleet programma machines op het gebied van wegen, verpakken, vlees- en metaalbewerking staat een mobiele, altijd parate technische servicedienst. Noem ons maar service- MÖLLER. En bel even hoe we u van dienst kunnen zijn. Handelmaatschappij Moiier ico b v Oude Boekeloseweg 31, Hengelo 10), afd servicedienst Tel 05400 -15933*. Postbus 10. Tele* 44 318 Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 85 8.25 8.5 825 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 15/2- 8.5 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 15 8.9 85 8.3 8.9 85 83 Centraal Beheer 10 jaar - 8.5 8.5 Ennia 10 jaar - 8.3 85 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar 83 83 8.5 8.5 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 8.5 85 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.75 8.75 RP8 5 jaar 8.25 825 Stad A'dam 5 jaar 1- 8.25 825 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2.- 9.- 94 85 9.2 96 8.5 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Evenals vorige week zijn er weer enkele banken die hun hypotheekren tepercentages iets hebben verhoogd. De Westland-Utrecht verhoogde haar percentages zelfs voor de tweede maal. Ondanks deze verhogin gen blijft het meest gunstige percentage voor leningen met een vijf jaar vaste rentevoet op 8,25% liggen. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) DEN HAAG De akkerbouwers op kleigronden moeten dit jaar op een sinds jaren ongekend laag peil van hun bedrijfsinkomsten rekenen. Dit komt door de zeer lage prijzen van met name aardappelen en uien. Voor de weidebedrijven ziet het er daaren tegen aanmerkelijk beter uit dan vorig jaar, toen de droge zomer de uitkomsten nadelig beïnvloedde. Dit blijkt uit de prognose van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) in Den Haag voor de bedrijfs- uitkomsten in de landbouw in het boekjaar mei'77/april '78. De geldopbrengsten in de akker bouw zullen, als er voor aardappelen en uien geen prijsverbetering komt. dertig tot veertig procent lager zijn dan in het uitzonderlijk gunstige voorgaande jaar, dat, terwijl de kos ten met 12,5 tot 15 procent zullen stijgen. De prijzen van de belangrijkste bui ten de EG-marktordening vallende produkten (consumptie- en pootaar- dappelen, uien) zullen zeer aanzien lijk lager zijn dan een jaar geleden. Van de wél onder een marktordening vallende produkten, zullen de gra nen lager prijzen maken dan vorig jaar, terwijl de suikerbieten onge veer op hetzelfde prijspeil zullen blijven. De arbeidsopbrengst voor de akker bouwondernemer op kleigrond dat is zijn beloning voor handenar beid (berekend op basis vban de cao- lonen, bedrijfsleiding en onderne mersrisico zal door dit alles zeer laag en ln het zuidwesten zelfs nega tief uitvallen. In dat zuidwestelijke zeekleigebied zal waarschijnlijk zelfs het ondernemersinkomen, waarin behalve de al genoemde elementen ook de vergoeding voor geïnvesteerd eigen vermogen en incidentele bedrijfsuitkomsten zitten, negatief uitvallen. Tien procent De rundveehouders mogen een Uen procent hogere geldopbrengst per hectare verwachten dan in het droogtejaar 1976/'77. Dat komt door ren kleine stijging van de melkpro- duktie per koe. een vijf procent ho gere melkprijs, hogere rundveeprij- zen en het winnen van goede winter voorraden ruwvoeder. De kosten per hectare daarentegen zullen maar nauwelijks stijgen, vooral doordat het krachtvoer dit jaar wel negen 1 procent goedkoper is dan vorig jaar, terwijl de koe er nu minder van no dig heeft. De kostenstijgingen bij andere produktlemiddelen kunnen daardoor worden opgevangen. De arbeidsopbrengst per onderne mer in de rundveehouderij komt daardoor heel wat hoger uit dan vo rig jaar. DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw) wil alsnog 15 mil joen uittrekken voor de kosten als gevolg van de droogteschade in 1976. Hij heeft de Tweede Kamer een aanvullende begroting gezon den. waarin voorstellen tot wijziging van de landbouw-begroting voor 1976 worden gedaan. Het nu uitgetrokken bedrag van 15 miljoen heeft betrekking op on dermeer spuithulp door militairen en bb. op de bijdrageregeling voor diverse gewassen, op de ruwvoeder- voorziening ten behoeve van vee houders op de Waddeneilanden en op de vervoerskosten van hooi en stro naar die eilanden. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Nederlandse gulden is de laatste tijd veelvuldig onderwerp van gesprek. Nadat enige tijd geleden het lid van de raad van bestuur van de Algemene Bank Ne derland. mr drs H. Langman, zich had afgevraagd of het gezien de moeilijkheden die onze export on dervindt niet gewenst zou zijn om de gulden in waarde te verminderen, pleitte onlangs ook de Nederlandse oud-minister van financiën, prof. P. ADVERTENTIE Klopt.Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Adres: 16/18 Queen's Road. Central. Nadere informatie Amro banken of telefoon: 020-282679. Lieftinck, in een interview voor een dergelijke stap. Recent is daarop door twee monetai re experts van naam in krachtige bewoordingen afwijzend gereageerd. Zowel dr C. J. Oort. de voormalige thesaurier-generaal van het ministe rie van financiën en thans adviseur voor internationale zaken van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland, als prof. dr G. A. Kessler, één van de directeuren van De Nederlandsche Bank, hebben verklaard dat we met een waardever mindering van gulden ons alleen maar nieuwe moeilijkheden op de hals zouden halen. De discussie is daarmede kennelijk nog niet afgesloten, want de Tilburg se hoogleraar in de economie, prof. dr D. Schouten, heeft nu ook zijn visie (en dat zelfs tweemaal na el kaar) gegeven op het probleem van de gulden. Een visie die, anders dan die van dr Oort en prof. Kessler, weer meer aansluit bij die van de beide eerstgenoemde deskundigen. Een dure gulden, aldus prof. Schouten, houdt niet alleen de werkloosheid hoog. maar werkt ook ten nadele van onze concurrentiepositie. Uitgaande van de diagnose van een allerwegen onderbezet produktie-ap- paraat zegt prof. Schouten, dat deze situatie een beleid vereist gericht op een vergroting van het begrotingste kort. een ruim monetair beleid en een niet te veel drukken van de inko mens Een dergelijke politiek, zo meent hij, zou tot een zekere waarde vermindering van de gulden moeten leiden. Zwitserland In dit verband is het wellicht eens goed om te kijken naar Zwitserland. Een land. dat weliswaar niet zoals wij over een aardgasbel beschikt, maar wel over een sterke zelfs heel sterke valuta, de Zwitserse frank. En wat wil nu het geval, ondanks het feit dat de Zwitserse frank tot de sterkste valuta ter wereld mag wor den gerekend ondervindt de Zwitser se uitvoer, waarop het land in zo'n belangrijke mate is aangewezen, geen nadelige invloed van deze ster ke frank. Integendeel, de Zwitserse uitvoer blijkt in volume zelfs sterker te stijgen dan de steeds meer tegen vallende wereldhandel. De verklaring voor dit fenomeen is naast andere factoren zoals de kwa liteit van de uit te voeren produk ten, dat Zwitserland erin is geslaagd de inflatie vrijwel geheel onder de knie te krijgen Op de Zwitserse economie heeft dit een zodanige uit werking gehad, dat het bedrijfsle ven erdoor in staat wordt gesteld de barrière van de „dure" Zwitserse frank zonder al te veel moeite te nemen. Kijken we nu naar Nederland. On danks alle Inspanningen en bereikte resultaten is het inflatiepercentage in ons land altijd nog te hoog Zeker, we zijn afgedaald van de dubbele cijfers tot een procent of zeven. Doch, dat Is nog altijd niet voldoen de. zo zeggen de deskundigen. Pas als we op de drie procent of daarbe neden zullen zijn aangeland. Is weer een gezond economisch leven te ver wachten. We zijn alleen op de goede weg. Als de voortekenen niet bedriegen, gaat er volgend jaar mogelijk opnieuw een anderhalf procent van de Infla tie af. Als dat in het Jaar daarop nog eens zou lukken, zitten we op vier procent, waarmede we dan in de buurt van onze voornaamste han delspartner West-Dultsland (voor opgesteld, dat daar niets ongunstigs gebeurt) zijn aangeland. Inflatiebestrijding Maar dan moeten we er wel voor zorgen, dat onze aandacht voor de inflatiebestrijding niet verslapt en dat de inflatieverwachtingen bij het publiek worden verminderd. Anders gezegd, dat men bij zijn gedragspa troon niet meer rekening houdt met de inflatie. Wat we mee hebben ln de strijd tegen de Inflatie is intussen wel. dat de prijscompensatie ln de lonen naar de goede kant gaat wer ken naarmate de inflatie terugloopt. Want om dat laatste draait het. Als het niet gelukt de inflatie verder terug te dringen, dan hoeft niet te worden gehoopt op een verminde ring van de winstuitholling bij het bedrijfsleven, op een aantrekken van de Investeringen en. bijgevolg op een vermindering van de werk loosheid We noemden reeds de tegenvallende wereldhandel Volgens ingewijden kan dit geen argument zijn voor een waardevermindering van onze gul den. Ook andere landen hebben nl. te maken met de teruglopende we reldhandel. Zouden ook zij hun munten in waarde verminderen, dan is de invloed varLeen waardevermin dering van de gulden zonder meer nihil. Er is echter nóg iets. Tot voor kort speelde in ons land de factor aard gas een belangrijke rol in de interna tionale waardering van onze gulden. Dankzij onze aardgasopbrengsten hadden we een belangrijk overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans. De komende jaren zal dat niet meer het geval zijn. Dat betekent, dat het aardgas de koers van de gulden niet meer zal optrek ken. Een devaluatie van de gulden, aldus deskundigen, is ook daarom al niet gewenst, Een dergelijke stap zou zelfs door dp teweeggebrachte stijging van de in voerprijzen en de looncompensatie. die daar uit zou voortvloeien, een wel bijzonder slechte remedie zijn voor ohs land door het aanwakkeren van de binnenlandse inflatie, die hiervan het gevolg zou zijn. Verbete ring van onze concurrentiepositie zal dan ook langs andere wegen moeten worden bewerkstelligd. Niet de minst belangrijke daarbij is die van het inverdienen van de overma tig gestegen kosten

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23