e dagen feest. <ampi gJ i/ie heeft het buskruit uitgevonden?' Lucinda Childs: waterkevertjes van Guido Gezelle- <£H5> GeefiJom de natuur hetboek bij de aktie van het Wereld Natuur Fonds Orkesten spelen meer traditionele muziek Nu bij elke huisapotheek Nieuwe boeken aktieprijs tot eind decemberf 12,50 (daarna fl9t50) loop dus snel naarde boekhandel een Spectrum boek Bariton Schöffler (80) overleden ^TRDAG 24 NOVEMBER 1977 TROUW/KWARTET PRSH 2-15 PERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KT? Ihrijven van verhalen jnge kinderen, in hun cte woordenschat, en liet kneuterig, is niet ipel als velen denken 'erroen is er erg goed n Sjoe en Piet, door tn Piet op school ge wordt afgesloten met joe. Dag Piet (nu Sjoe roertje krijgt heeft ze ijd meer voor avontu- leet het). Dagelijkse tnissen en gedachten en Nederlands jonge- zijn Afrikaanse vrien dje. i van handeling: ge- huizen, straten, scho- i korte zinnen, op elke Één wordt gewoon ge- over doodgewone ►s. Ook over proble ms de situatie waarin •erzeilt, als ze op haar ».e school per ongeluk jongens-wc belandt, f haar uitlegt dat er meisjes-wc's bestaan. I passage doet terug- n aan het grove pa- vaarover het jongetje rroens Gelukkig word e dag een beetje groter erecht beklaagt). Hier het over ijsjes, tand- jzoek en drop. Over Stoffer die zegt zijn ;ts vol kokosnoten zelf ïben geplukt (de noten maar door Sjoe wordt enstraft: wie is er in a geweest, Jan of zij? verliefd op Tom, zo üt ze aan Piet, waar- 1 'Waarschijnlijk omdat ■"leen fiets bezit. Na het ?8ht van de aanstaande e >rte van een nieuw tje of zusje speelt Sjoe kussen-onder-buik het 1 iren na, of liever vóór, tegen haar verbaasde Ier „wat spelen jullie nóu?" roept zij vol triomf „Ik kan het lekker vlugger dan jij!" Jenny Dalenoords tekeningen passen heel wel bij Sjoe en Piet. Heel anders deed Ivo de Weerd dat in Aap en Schaap, ook van Verroen. De fijne zwart-witte teke ningen nemen de taak van het verhaal voor driekwart over: als op een film zien wij aap in zijn dierentuin, weg rennend door het opengela ten hek. Voorbij kameel, uil. zeehond, hert, giraffe, gan zen en de papegaaien, om na het kabaal dat deze die ren veroorzaken de wei in te stormen, waar hij tenslotte bij het schaap dat zeven lammeren gekregen heeft wordt aangetroffen. Het be richt schaap bij aap veroor zaakt via het tv-journaal verwarring, tot iedereen te vreden de ware toedracht verneemt: soort bij soort. Een prachtig dierenboekje. Allemaal de boom in, ook Dolf Verroen, lijkt qua stijl op Sjoe en Piet. met allerlei elementen uit het kinderle ven die een climax bereiken in het gepest worden op school, „zó dat ze allemaal de boom in kunnen," wat Piet betreft, die dan zijn angst vergeten is. En in Heb Jij het Buskruit soms uitge vonden? gaat de auteur zeer eigentijds te werk over een gezin waar ze allemaal wét hadden, volgens de mensen: Moeder kon niet tegen vloe ken (het boekje verscheen vóór de Amsterdamse tram haltes over dit onderwerp beplakt werden); Vader niet tegen fouten maken, en Pip kon niet goed genoeg tove ren. Al wordt er heel wat afgetoverd vóór vader, die besluit op te houden met toveren en gewoon in de WW te gaan. tegen zijn zoon zegt: „En allemaal dank zij jou. Jongen, jongen, jij hebt het buskruit niet uitgevon den." „Nee," zegt Pip, „heb jij het soms gedaan?" „Dat niet." bekent zijn vader, „het wés al uitgevonden." Kijkleesboek Wie nog maar vier jaar is en toch kwaad, razend, woe dend, zal veel soulaas vin den in het kijkleesboek Ik ben zo boos dat ik bijna niet meer weet wat ik doe. In agressieve platen, vol rood en zwart, vol vuisten en gro te stampvoeten wordt hier gezond met deuren gesme ten, gescholden, lelijke woorden geschreeuwd en geklaagd „er is toch nie mand die van me houdt, en nou regent het ook nog." Totdat de telefoon gaat en het vriendinnetje Karin de kwaaie Jongen iets vertellen wil. Het contact met de an der, die zo node gemist werd besluit dan dit geestige ver haal van Glsela Frisén en Per Ekholm. Best nuttig voor groter uitgevallen kin deren óók! Paula Gomes vertelt in Piet gaat naar de Horizon een aardig verhaal over een Hol landse jongen, die tijdens een vakantie in Grieken land bevriend raakt met So- créties, die in het visrestau rant werkt. Zij beschrijft eenvoudig en zonder veel „plot" de confrontatie van de één met luxe en de ander met armoede, en opkomen de vragen van beiden waar óm de dingen zo zijn zo als ze zijn. Bert Bouman maak te de tekeningen, die naar de Griekse eilanden doen verlangen. Dan is daar voor de ouderen weer Leon Garfield, met zijn achtergrond van gehei me boodschappers, varens gasten. kerkhoven, bochti ge lanen en gecompliceerde karakters, die je te zien krijgt in verglijdend per spectief. Door Garfields verbijsterende kennis, tot in detail, omtrent de acht tiende eeuw rijst het Enge land van die tijd met men sen en al als levend voor je op. De Geest met de Hoepel gaat over jaloezie en een zaamheid, hier van de nota risklerk Vast, die op een lu gubere oktoberavond me neer Visbeen bezoekt in het souterrain. Er volgen inge wikkelde complotten en vangnetten om de hoofd persoon heen. Pe taal is spookachtig van evocatieve kracht. Bij Garfield doet het er nooit toe of de hoofd persoon jong is of oud, om dat elke lezer zich bij hem kan vereenzelvigen met de figuren die hij neerzet, en diens problemen. Alleen al de inzet van De Trommelslager roept tot le zen: „Zo ver het oog reikt marcheren daar de mannen in het scharlakenrood. Zij lijken bloeiende bloemen tegen de heuvelflanken. Het ene regiment na het andere klimt omhoog." En het schitterendst van allen is de trommelslager, Jong, sterk en hoopvol. „Maar, na de slag rijst op een droom- kerkhof een gestalte over eind, naast kapotte musket ten, vaandels,degens. De overlevende trommelslager. Hij is alleen, en hij moet vluchten. Een magistraal beschreven avontuur, met smokkelaars, in gebitten. door Gertie Evenhuis handelende dokters, gene raals, en het meisje Charity. Voor wie roept „ik hou van dikke boeken" moet ik „Triomf van de verschroei de aarde" noemen, waar Thea Beekman de wens waarmaakt; in een stevig stuk geschiedenis van Frankrijk tijdens de 100-ja- rige oorlog. Terwijl Parijs dondert van de revolutie trekt Matthis. minstreel en heraut van het leger, het land door en hij beleeft niet weinig. Zelfs ontmoet hij Chaucer (die van de Canter bury Tales) die als schild knaap met Edward III meetrok, maar gevangen werd, en losgekocht. Het boek telt 320 bladzijden en vertelt veel over liefde en oorlog, boeren, koningen en burgers; het heeft kaarten van Navarra tot Picardië, en van Normandië tot Aq- vergne. De auteur maakt letterlijk haar vorige titel waar: Geef Me De Ruimte. Dag Sjoe, dag Piet, door Dolf Verroen, Leopold 12.90. Aap en Schaap, Dolf Ver roen en Ivo de Weerd, Leo pold. 14.90 Allemaal de Boom in, Dolf Verroen, Leopold, 12.90. Heb jij het buskruit soms uitgevonden?, idem, 12.90. Het ik ben zo boos dat ik bijna niet meer weet wat ik doe bock uitg. Leopold 14.50. Piet gaat naar de horizon door Paula Gomes, Qucrido, 13.90. De Geest met de Hoepel, Leon Garfield, uitg. Leo pold, 17.75. De Trommelslager. Leon Garfield, idem, 14.75. Triomf van de verschroeide aarde, Thea Beckmann, uitg. Lemniscaat, 23.50. En verder: Eén April, kikker in je bil, door Burny Bos, verhaaltjes, versjes, muziekjes, met te keningen van Wieteke van Dort, muziek van Joop Stok- kermans, 12.50. De Trouwe Schimmel, mini Sinterklaasboekje van Mies Bouhuys, uitg. Holland 6.90. Wiele wiele stap, voor onge veer driejarigen, Micp Diek- mann en The Tjong Khing, Qucrido 5.90. Mens te koop, Miep Diek- mann, een slavenverhaal van rond 1720, Leopold 12.90. Jaargetijden, uniek om ca deau te geven: platenboek van John Burningham met vier uitneembare „jaargetij den" (posters!). Holkema Warendorf, 17.50. ADVERTENTIE Geïllustreerde Medische Encyclopedie voor het gezin draait er niet omheen, maar zet de begrippen en termen in duidelijke taal uiteen: behandelt de werking var. het lichaam en ziekteverschijnselen: waarschuwt tegen op eigen houtje dokteren; wil helpen arts en bij sluiter te begrijpen; wil helpen ontdekken, wan neer hulp van een arts moet worden ingeroepen. Rijk geïllustreerd. Voor elk gezin. 488 blz. f39.50 van Amsterdam Boek - nu te koop in uw boekhandel AMSTERDAM De BUMA (Bureau voor Muziek Auteurs rechten) heeft uitgerekend dat in het seizoen 1976-1977 door de Nederlandse orkesten meer „traditionele" muziek is gespeeld dan in voorafgaande seizoenen Sla spijkers met koppen, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041 Christelijk Nationaal Vakverbond Utrecht, Ravellaan IPostbus 247S. De BUMA concludeert daaruit dat er in de Nederlandse orkestwereld een „trend" is naar het spelen van meer behoudende muziek. De toename van alle muziekgebruik door de Ne derlandse symfonie-orkesten is na melijk bijna geheel opgegaan aan niet beschermd werk. Dat wil zeggen dat dit werk is van componisten die vijftig Jaar of langer geleden zijn overleden. Voor ander composities moeten auteursrechten via de BUMA worden betaald. In het afge lopen seizoen werd honderd uur meer niet beschermde muziek ge speeld. De totale gezamenlijke speel- duur was ruim 1778 uur. Het aandeel van beschermde muziek van Nederlandse componisten is ge stegen tot 54 uur, tegen 47 uur het seizoen daarvoor. Buitenlands be schermd werk liep terug met elf uur. Verder vermeldt de BUMA nog, dat I in totaal in het seizoen 1976-77 door de Nederlandse symfonie-orkesten 1.333 concerten werden gegeven maar drie meer dan het Jaar daar voor) en dat de gemiddelde lengte van een concert met drie minuten steeg tot één uur en twintig minuten. Uitgeverij Cantecleer te De Bilt zond ons de volgende boeken: Het grote handvaardigheidsboek, van Gert Lindner. Creatief met papier, klei, gips. steen, mozaïek, glas, me taal. hout, inkt. textiel, garens en leer. Uitg. Zomer en Keuning, Wage- ningen. Het boek is geïllustreerd met honderden foto's en tekeningen in kleur en zwart-wlt. 367 blz. 39,90. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Vanzelfsprekend trok de Amerikaanse danse res en choreografe Lucinda Childs bij haar optreden in het Rotterdams Dansfestival een volle schouwburg. Vorig jaar immers trok zij de aan dacht in de opera „Einstein on the Beach" met haar heel bijzondere be wegingstechniek en uiteraard was men uiterst benieuwd naar een volle dig programma in deze techniek, sa men met een groepje van vier dan sers. die met haarzelf „Lucinda Childs and Company" vormen. Het programma van „Lucinda Childs and Company" is tegelijker tijd fascinerend en hoogst onaan trekkelijk. Fascinerend voor de lief hebber van lijnenspel, bewegingsex pressie, waarvan hij zonder enige af leidende factor kan genieten. da Childs in haar solo „Plaza" Er ls geen muziek, er is geen decor. ADVERTENTIE de dansers zijn gekleed in een een voudig beige shirt met lange broek in dezelfde kleur. De beweging be staat uit lopen, draalen, met ver schillende passen in verschillende richtingen op het toneel. Geen sprongen, geen In het oog springen de virtuositeit. Maar wel het op een boeiende manier waarneembaar ma ken van onzichtbare cirkels, driehoe ken, acht-figuren, lijnen, die als maar in beweging zijn, een geheel eigen taal spreken. Deze manier van „choreografisch tekenen" is al heel oud, het bekendste voorbeeld daar van is de „Running Set" in de Britse folklore, waar een merkwaardig in de oren klinkend muziekje weinig meer doet dan het ritme aangeven. Ritme Bij Lucinda Childs leveren de dan sers zelf het ritme met hun eigen passen op het toneel, die zelfs de maatraccenten bij iedere ritme-stro fe. Maar onaantrekkelijk voor de onbe vangen schouwburgbezoeker, die komt voor een fraai schouwspel, een theatershow, een ballet. Want daar van is niets te zien. De hele avond door is er niet anders dan beweging. De situatie is puur visueel en zelfs dat niet volledig: vla de vlsualiteit ligt alles ln de sfeer van gevoelen, beleven. En wij kunnen ons voorstel len, dat dit werk veel aantrekkelijker is om er aan mee te doen dan er naar te kijken. Daarvoor is het veel te veel „van binnen uit" en daarmee bedoe len we beslist niet alleen binnen de dansers uit, ook „binnen de toe schouwer", die dit alles op dezelfde manier moet beleven als bij het be zien van een slootje met krinkelende kleine zwarte waterkevertjes die over het oppervlak hun figuren wer velen op een warme zomerdag. Over die kevertjes heeft Guido Gezelle immers een mooi en teder gedicht geschreven. Lucinda Childs wil volgend jaar in Nederland terugkeren. Samen met Robert Wilson wil zij dan diens thea terstuk „I was sitting on my patio this guy appeared I thought I was hallucinating" brengen. AMSTERDAM De Britse bariton Paul Schöffler is in zijn woning in Amersham in Buckinghamshire na een langdurige ziekte op 80-jarige leeftijd overleden. Schöffler was geboren in Dresden en debuteerde daar in 1925 als de her aut in Wagners Lohengrin. Hij trad in vele Europese steden in opera's op en ook in de Metropolitan Opera in New York Zijn laatste optreden daar was in 1963 in Ariadne auf Naxos van Richard Strauss. Vanaf 1938 was hij verbonden aan de Ween- se Staatsopera waarvan hij een van de grote sterren werd. Ook door vele grammofoonopnamen kreeg hij in ternationaal grote bekendheid. Mt. 36 t/m A Feest in fluweel: gebloemde aangerimpelde rok. Mt 36 t/m 42. AA Uit de nieuwe Harmonv-kollektie. Waarin ae modetrends harmonieus samengaan met stijl en vrouwelijkheid. Voor de vrouw die bewust en met smaak haar mode kiest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15