iergie uit vloeibed ;kt belangstelling 'Nascholing neemt te geringe plaats in' Industriebond NVV komt met plan voor energiebesparing Twente bezorgd over kernafval ^gelijke aanklacht jegens machtsmisbruik VERSE ALBERT HEIJN KOFFIE Wegvervoer leeft CAO beter na >ne toepassing kolen en olie P weken geëist IK, dodelijke lijding ZA staat terecht op „zwarte lijst" «huiszoeking bij Molukse bankier Van Kemenade over lerarenopleiding: Navo-certificaat voor „De Schelde" Hogere straf voor smokkel van heroïne Meer doden in verkeer Kernenergie 'voorshands' afgewezen Meisje verongelukt Duits depot bij Nederlandse grens Argentinië belooft YS: geen aanschaf kernwapens Kerncentrale drie weken buiten bedrijf IAG 23 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P6/RHS9 oze redacteur wetenschappen CHT Methoden om ~ne brandstoffen als steen- wsi zware stookolie schoon opbranden, kunnen op belangstelling reke- et de leverantie van aard- industrie en elektrici- ?n'drijven wordt afgekne- )at bleek uit het verras- (talrijke bezoek op een tnfcntie waar intemationa- l"Hringen werden uitgewis- „eiet de ontwikkeling van tjezed bed"-reactoren. ;n 400 mensen, voornamelijk ndustriele sector, en dat was al zo veel als de organisato- ne'ninklijk instituut van ingeni- men Energieonderzoekcentrum ind) hadden verwacht. In werden twee onderzoeklij- ,a%esenteerd. Het verst, tot en [^"mmerciële toepassing van de k Modellen, is de Britse kolenin- ->e (NCBi, die in 1963 begon met naar de verbranding iurl ion latERDAM Dinsdag heeft de de: van Justitie, mr. Feber, drie niegevangenisstraf en zes maan- onltzegging van de rijbevoegd- tegen de 23-jarige A. C. S. ptterdam. Deze heeft op 18 od van dit jaar een voetganger n fcden op een zebrapad bij de De voetganger dodelijk gewond, nl ie dachte reed in een hem onbe- jrdbestelauto en was ter plekke bekend. De situatie was niet daloverzichtelijk: Een bouwkeet ennerde gedeeltelijk het ge- n fien waarschuwingsbord en de drepen moesten opnieuw wor- voiverfd. De raadsman, mr. Van voerde dit aan als grond in» het ongeval de verdachte darweten kon worden, tel reed met een snelheid voj km./u en zijn rempoging op enttste moment mocht niet meer Jinl Uitspraak over 14 dagen. van steenkool, zwevend in een „vloeibed" van as die door de van onderen ingeblazen verbrandings lucht wordt opgewarreld. Zo'n vloeibed gedraagt zich in som mige opzichten meer als een vloei stof dan als een gas met vaste brok jes. Dat geldt onder andere de goede warmteoverdracht naar bij voor beeld stoompijpen die door het vloeibed omspoeld worden. Omdat bovendien per volume veel meer warmte wordt ontwikkeld dan in de klassieke ondervuurde stoomketel, is het fluidized bed in principe com pacter en dus goedkoper. Kalksteen De recente belangstelling geldt voor al de mogelijkheid om aan het vloei bed kalksteenbrokjes toe te voegen die luchtverontreiniging bij de bron voorkomen door zwaveldioxide che misch te binden. Volgens dr. O. O. Thurlow van de NCB werkt een vloeibed minstens 20 procent goed koper dan een klassieke ketel plus verwijdering van zwaveldioxide uit het schoorsteengas. De aangekon digde proef van de Provinciale Gel derse elektriciteitsmaatschappij in Nijmegen zal met deze techniek werken. De andere onderzoeklijn wordt geza menlijk door Esso en het Ameri kaanse regeringsbureau voor milieu bescherming EPA in Engeland en Amerika vervolgd. Uitgangspunt is hier het verwerkbaar maken van hoogzwavelige stookolie en destilla- tieresten in een vloeibed van kalk steenbrokjes. Bij een temperatuur van een kleine 900 graden wordt het olieprodukt ontleed in gassen die na ontstoffing een bestaande gasge stookte installatie kunnen voeden. Een demonstratie-eenheid moet ko mende zomer bij een elektriciteits bedrijf in Texas gaan draaien. Pas gaande het vooronderzoek bleek dat het Esso-vloeibed ook steenkool vergast als je het daarmee voedt in plaats van met olie. Dat geldt zelfs voor de treurige kwaliteit bruinkool die in Texas uit de grond komt, dus daar gaat men ook mee experimen teren. Over de Bedrijfskosten van dit systeem wanneer het eenmaal uit ontwikkeld is, durfde de heer S. Ra kes van de EPA nog geen verstandig woord te zeggen. ur BlfERDAM Dc president van en htbank in Rotterdam mr Rö- i s ?eft gisteren uitspraak gedaan geding dat het onderaan- SNEZA had aange- en tegen de federatie bouw en ,IS>nden en het AVBB-water- olieden. SNEZA meende ten >ek|*te op de zwarte lijst, die de haar orgaan Profiel had vermeld te staan. tie in 1 ljukt. vi IBI LEI "30{sident is van mening dat het bedrijf terecht op de zwarte lijst voorkomt. Hij overwoog daarbij, dat het op 1 maart 1977 was gestart met tien man in dienst en nu al 250 werknemers voor zich heeft werken, dat SNEZA een grote schuld heeft bij de belastingen en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en geen in vesteringsvergunning heeft. Mr. Ro der zei verder dat het bedrijf voor hoge lonen werknemers bij andere bedrijven had weggelokt. Inmiddels is het bedrijf failliet verklaard en staan alle werknemers op straat. ^en onzer verslaggevers !N Mejuffrouw R. Risamenapatty overweegt een aan- in te dienen wegens het fotocopiëren van privéstukken. gebeurd tijdens de huiszoeking die heeft plaats gehad bij is' werkgever Hendrik Owel, de vroegere handelsvertegen- Bdeliger van RMS-president in ballingschap ir. Manusama. het een vreemde zaak dat j een onderzoek van iemands ook de privéstukken van de ïelsleden doorneemt," aldus G. A. Kousemaker, advocaat molukse zaken. collega De Ruyter onder- i of er een klacht wegens smisbruik kan worden inge- "irtOfflcleel zocht de politie naar •Paften in strijd met het bankwe- >EWnaar wapens. De papieren van MMtquw Risamenapatty die zijn :opieerd, hebben echter be- op stukken die te maken :l[P met Zuidmolukse zaken, on- N/er notulen van vergaderingen enkele organisaties, adresmate- 1 stukken over RMS-vertegen- ging bij de Verenigde Naties. Rissamenapatty zegt bouwereerd te zijn ge- politie haar gelastte te maken en toen ook plan was de stukken in te nemen. Na contact met Jdvocaat werd ae inbeslagna- Jhterwege gelaten maar de 1 werden wel gefotocopieerd. t Owel spreekt van een storm glas water. De huiszoeking hem werd ingesteld wegens >ei idelijke overtreding van het 'VJ wen De heer Owel zou de *he bankwet hebben overtre- —folgens hem is er ook wrevel *et feit dat hij handel drijft in iljetten aan toonder. Tijdens ilkzoeking is er ook gezocht naar ieifen die betrekking hadden op MS De heer Owel meent dat sn ooral belangstelling had voor pBfcten die hij volgens vroegere gingen onderhoudt met bepaal den „Daar had men meer be- riling voor dan voor de ba- Van onze onderwijsredactie GRONINGEN „Het is mijn vaste overtuiging dat de nascho ling in de onderwijsactiviteiten een te geringe, in veel gevallen zelfs geen enkele plaats inneemt. Daardoor is de nascholing voornamelijk een zaak gebleven van de individuele docent, waaraan de school als geheel doorgaans geen boodschap heeft." AMSTERDAM In de Ronde Lutherse Kerk is dinsdagmiddag het door de NCRV-journalist Jelte Rep geschreven boek „England Spiel" ten doop gehouden. Dr J. F. Ph. Hers, een bekend verzetsstrijder (rechts op de foto in gesprek met de auteur) deed bij de presentatie een felle aanval op de uitlatingen die Ischa Meijer vorige week via de radio lanceerde op het Nederlandse verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Jelte Rep verzamelde het materiaal voor zijn boek, waarover in Trouw van afgelopen zaterdag uitvoerig werd bericht, tijdens het voorbereiden van de gedramatiseerde documen taire over deze zaak die de NCRV over enige tijd in acht delen op het scherm zal brengen. Dit zei een topambtenaar van het ministerie van onderwijs namens mi nister Van Kemenade gisteren bij de opening van het nieuwe gebouw van de lerarenopleiding Ubbo Emmius in Groningen. Volgens de bewindsman is dat overigens mede te wijten aan het feit dat de nascholing veelal plaatsvindt in de avonduren en tij dens de weekeinden. Naar de mening van de minister ls de nascholing niet alleen een zaak die de Individuele leraar betreft, maar die deel moet uitmaken van alle acti viteiten die in de school worden ver richt Bij de verdeling van de werk zaamheden in de school, moet vol gens hem dan ook rekening worden gehouden met de taak van elke on derwijsgevende om zich voortdu rend bij te scholen. De bewindsman vindt dat de lerarenopleidingen een belangrijke taak moeten krijgen in het tot stand brengen van een goede nascholing voor leraren. Dit is niet alleen van belang voor de leraren, maar ook voor de opleidingsscholen, die hier door een beter contact krijgen met het onderwijsveld. „Wat wij nu nog lerarenopleiding noemen, zal naar ik hoop in de naaste toekomst een scholingsinstituut worden van en voor leraren, waarin opleiding en na scholing als gelijkwaardige delen naast elkaar staan." zo meent Van Kemenade. zooka's en machinegeweren, die men beweerde te zoeken." Het enige dat werd gevonden waren volgens hem enkele nog blanke RMS-paspoorten. De heer Owel zegt dat die zijn gevon den in een kast in het Nederlandse deel van zijn bankierswoning, waar de grens tussen België en Nederland precies tussen door loopt. Hij vindt het vreemd dat de Belgische politie de paspoorten uit de, Nederlandse kast heeft meegenomen. VLISSINGEN De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin- gen heeft als eerste werf in Neder land het NAVO kwaliteitszorg-certi ficaat ontvangen. Bij De Schelde in Vlissingen worden marinefregatten gebouwd, waarop volgens Amerikaans systeem scher pe controle wordt uitgeoefend op kwaliteit, deugdelijkheid en veilig heid. Het NAVO-kwaliteitszorg cer tificaat is slechts twee jaar geldig.- AMSTERDAM (ANP) De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf met aftrek en een boete van zevenduizend gulden geëist tegen de 27-jarige Canadees G. C. Hij zou in juni van dit jaar iemand kartonnen kokers gevuld met heroine van een postkantoor in de hoofdstad hebben laten afhalen. De straf van drie jaar die de rechtbank hem in augustus oplegde, vond C. te zwaar „gezien mijn aandeel in de zaak". Volgens eerdere getuigenverklarin gen had hij een kennis de sleutels van zijn postbus gegeven. Als daarin een rood formulier zou liggen, zou deze naar de pakketpost-afdeling moeten gaan om daar de kokers op te halen. Toen de kennis bij het loket arriveerde, werd hij gearres teerd. In de kokers zat 280 gram heroïne. C. werd later aangehouden. Hij zou al eerder uit Columbia en Maleisië in kokers heroïne hebben laten opsturen. In zijn huis vond de politie een groot aantal lege kokers en 45 gram heroïne. De verdachte zei dat hij alleen maar zijn postbus had laten gebruiken. Hij zou niet geweten hebben dat het om heroïne .ging. De 45 gram heroïne in zijn huis was niet van hem. Uitspraak 6 december. DEN HAAG (ANP) In de eerste acht maanden van dit jaar zijn 1640 mensen als gevolg van verkeerson gevallen om het leven gekomen; in de eerste acht maanden van het vorige jaar vielen er 1556 doden in het verkeer. Het aantal doden als gevolg van verkeersongevallen waarbij werd geconstateerd, dat een betrokken bestuurder alcohol had gebruikt, steeg in de eerste zeven maanden van dit jaar tot 218, vergeleken met 176 in de eerste zeven maanden van het vorige jaar. Van onze redacteur wetenschappen NUNSPEET De Industriebond NVV wil dit Jaar nog bi] de regering een plan indienen voor energiebesparing en de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen, waarmee 30.000 nieuwe arbeids plaatsen zouden worden geschapen. Dit kondigde bestuurslid Ab Schravemade aan bij de presentatie van een discussienota van de industriebond, met als titel „Energie ons een zorg". Wat der besparingen betreft, wordt vooral gedacht aan de isolatie van woningen en gebouwen („in vijf tot tien jaar kan dat volledig gebeurd zijn", meent Schravemade) en de ombouw van verwarmingsappara tuur. Aan de produktiekant denkt men aan de ontwikkeling van kolen- vergassing. zonnewarmte en wind energie. Het plan zou in aanmerking komen voor subsidie van de Europe se Gemeenschap. In de energienota, die nog met de leden besproken moet worden, wijst het bestuur van de Industriebond NW het gebruik van kernenergie „voorshands" af. Maar de mogelijk heid wordt niet uitgesloten dat door voortgezet wetenschappelijk onder zoek in de toekomst betere mogelijk heden tot inpassing van deze ener giebron worden gevonden. Als „aanhechtingspunt voor dit voortgezette onderzoek" wordt een beperkte produktie van kernenergie aanvaard. De centrale in Borsele mag van de industriebond blijven, zij het volgens Schravemade minder als aanhechtingspunt dan als niet terug te draaien economische werke lijkheid. Maar de bond is en blijft bijvoorbeeld tegen uitbreiding van de ultracentrifuge-industrie in Almelo. Voor wat het voortgezette onderzoek betreft, daar blijkt één uitzondering te worden gemaakt. De bond is tegen het onderzoek naar de mogelijke berging van radioactief afval in Ne derlandse ondergrondse zoutlagen. Zout kan verschuiven, dus daar hoeft niet meer naar gekeken te wor den, aldus 8chravemade. Het onder zoek moet maar een andere oplos sing vinden voor het afval dat ook volgens het door de bond voorgesta ne beleid zal blijven ontstaan. BTW aardgas De Industriebond NW wijst verho ging van de energieprijzen af als middel om een zuiniger verbruik te stimuleren en is dus ook tegen de voorgenomen BTW-verhoging voor aardgas. Voor het bevorderen van energiebesparingen ziet men over- heids-subsidies als de aangewezen weg. Wel verwacht de bond dat alter natieve vormen van energievoorzie ning alleen economisch haalbaar zullen zijn bij een geleidelijke stij ging van de energieprijzen. De indu striebond wil hier een directe koppe ling aanbrengen: voor zover de gas- prijs omhoog gaat zal het extra geld gebruikt moeten worden voor het noodzakelijke ontwikkelingspro gramma voor uitbreiding van het energie-aanbod uit andere bronnen. Of. en zo ja hoe. bij een dergelijke prijsstijging van energie de koop kracht niettemin gehandhaafd kan blijven, is een vraag die de bond buiten het energiebeleid wil houden. Dat moet behandeld worden in het algemene sociaal-economische be leidskader. Anderzijds worden voor stellen om deze prijsstijging buiten de prijscompensatie te houden, in de nota „als niet terzake doende van de hand gewezen". Van onze Haagse redactie DEN HAAG De onderne mers in het wegvervoer leven de CAO's beter na dan jaren lang het geval is geweest. Dat blijkt uit de woorden van staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat). Van Huiten installeerde gisteren in Den Haag het adviescollege CAO beroepsgoederenvervoer. Klachten over ondernemers, die CAO-bepalingen aan hun laars lap pen. kunnen onder de aandacht van dit college gebracht worden. Vervol gens wordt dan een advies uitge bracht aan een andere commissie, de commissie vervoersvergunningen. die eventueel de vervoersvergunning van een ondernemer kan afnemen. In beginsel kan de rechter een onder nemer dwingen de CAO volledig na te leven, maar de praktijk pakt vaak anders uit. Van Huiten noemde het geval van een ondernemer, die door de kantonrechter gedwongen was de CAO na te leven, op straffe van een dwangsom. De ondernemer trok zich hier niets van aan. waarna de vak bonden besloten de dwangsom te executeren. Toen bleek echter dat In dè aangesproken bv alleen nog maar de vergunningen waren opgenomen, terwijl de vrachtwagens „uitbe steed" waren. „Dit illustreert wel dat het college en het advies aan de commissie vervoersvergunningen in een behoefte voorziet", aldus drs Van Huiten. Hij meende, dat de komst van het college „z'n schaduw al vooruitge worpen heeft". Want, zei de staatsse cretaris, „het blijkt dat de bedrijfs tak zelf nu toch succes boekt bij het afdwingen van CAO-naleving". Het betreft de CAO. die eind vorig Jaar werd afgesloten, mede door toedoen van de regering. De regering deed toen de toezegging dat er een wette lijke mogelijkheid zou komen om vervoersvergunningen in te trekken. Mr R. J. Erdbrink, voorzitter van het nieuwe adviescollege, noemde deze strafmogelljkheid „uniek". Volgens Erdbrink heeft de sanctie een groter afschrikeffect dan een geldboete, omdat de ondernemer die „in de fout gaat" direct getroffen kan worden m de bedrijfsvoering. Erdbrink hoopt, dat het intrekken van vergunningen op zich een negatieve daad andere ondernemers op het goede pad houdt of brengt. Om die reden hoopt hij, dat het college telkens snel tot adviezen kan komen. „Het is bekend dat van .snel' recht een grote preventieve werking uitgaat", aldus Erdbrink. DOETINCHEM - De achttienjarige scholiere L. Kralft uit Doetinchem ls gisteren in haar woonplaats aan gereden door een vrachtauto. Zij was op slag dood. Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE In Twente is ongerustheid ontstaan over Duitse plannen om vlak bij de Nederlandse grens een depot te bouwen voor de opslag van gebruikte splijtstof-elementen. Het depot zou in de buurt van het plaatsje Ahaus dat ruim tien kilometer van de Nederlandse grens ligt, komen. De PPR heeft aan B en W van En schede vragen gesteld over deze kwestie. Voorlopig moeten zij echter het antwoord schuldig blijven, want de Duitsers hebben de Twentse ge meenten tot nu toe op geen enkele wijze geïnformeerd. „Een hoogst onbevredigende situa tie". aldus dr. H. de Klerk, hoofd van het bureau milieuzaken Twente. „Er bestaat zogenaamd Euregio-overleg over allerlei zaken, maar met betrek king tot dit soort aangelegenheden is niets geregeld." De PPR-fractie heeft haar vragen gebaseerd op een bericht in Tuban- tia. Volgens dit blad zou het gaan om een depot voor afval van kerncentra les. Gebruikte splijtstofelementen, die nog enige jaren licht radio-actief blijven. Is te zijner tijd de straling uitgewerkt, dan zijn ze opnieuw ge schikt te maken voor gebruik. Met de kosten van het depot zóuden vier honderd miljoen D-mark gemoeid zijn en het zou aan meer dan hon derd mensen werk verschaffen. Op een in Duitsland gehouden bij eenkomst is dezer dagen door ex perts meegedeeld dat met betrek king tot de veiligheid een zo groot mogelijke garantie kan worden gege ven, maar niet voor honderd pro cent. De omgeving van Ahaus zou gekozen zijn omdat het een schaars bewoond gebied is, dat bij onver hoopte ongelukken gemakkelijk is te evacueren. Vergeten wordt echter dat op enige tientallen kilometers afstand over de Nederlandse grens zich drie flinke steden bevinden, Enschede, Hengelo en Almelo. In heel Twente wonen ongeveer 540 duizend mensen. Overleg ongelukkig Volgens dr. De Klerk is het overleg met de Duitsers over alles wat met atoomkwesties te maken heeft, zoals uraniumverrijking, kerncentrales en splijtstofafval, althans in het ver band van het grensverkeer, onge lukkig. Hij zal met de Duitse autoriteiter contact opnemen om informatie te krijgen over de plannen bij Ahaus. Daarna adviseert hij het gemeente bestuur van Enschede, dat vervol gens de PPR-vragen kan beantwoor den. Gevraagd is onder meer of het de risico's aanvaardbaar vindt en welke stappen het eventueel denkt te ondernemen. BUENOS AIRES (Reuter,AFP) Argentinië zal het verdrag van MIDDELBURG (ANP) De kem- Tlatelolco dat kernwapens tn Zuid Amerika verbiedt onderteke nen, de Verenigde Staten en Argentinië zullen hun samenwer king op het gebied van het vreedzaam gebruik van kernenergie versterken en belde landen zijn van oordeel dat bescherming van de mensenrechten tot „de verantwoordeUjkheid van alle regerin gen" behoort. centrale Borsele zal de komende drie weken buiten bedrijf zijn we gens brandstofwisseling. De kern centrale heeft het afgelopen jaar, zo blijkt uit een mededeling van Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM), uiterst gunstig ge draaid waardoor een bedrijfstijd van bijna honderd procent werd be haald. Om nu volledig profijt te kun nen trekken van de kerncentrale tij dens de komende vorstperiode, ls besloten tot vervroegde wisseling van de nucleaire brandstof. De splijtstofwisselingperiode zal dit maal slechts drie weken duren. Bij een splijtstofwisseling wordt eenderde deel van het lichtverrijkte uranium, dat in stalen splijtstofele menten zit opgesloten, uit het reac torvat gehaald en door nieuwe ele menten vervangen. De afvoer van de opgebrande splijtstofelementen na de vorige wisselperiode is normaal verlopen, aldus de PZEM. Dit staat In het gezamenlijke com muniqué dat beide landen gisteren ter afsluiting van het officiële bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance aan Argentinië dat 24 uur duurde, heb ben gepubliceerd. Het verdrag van Tlatelolco kwam in 1969 tot stand en heeft ten doel van Zuid-Amerika 's werelds eerste kernwapenvrije ge bied te maken. Alleen Brazilië heeft nu nog niet Ingestemd met het verdrag. De kwestie van de mensenrechten heeft ernstige moeilijkheden veroor zaakt in de betrekkingen tussen de VS en Argentinië en had er in maart toe geleid dat de Verenigde Staten hun militaire hulp aan het land op schorten wegens beweringen dat het militaire bewind de mensenrechten had geschonden in de strijd tegen linkse guerrillastrijders. Duizenden personen zouden in Ar gentinië vermist zijn geraakt nadat het leger ln maart 1976 de macht had gegrepen. Velen van hen zouden zijn ontvoerd door groepen, die zeiden deel uit te maken van de veiltgheids- troepen. HAARLEM De 19-jarige Haar lemmer F. J. Spoor ls in een zieken huis in Haarlem aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. HIJ fietste volgens getuigen maan dagavond door een rood stoplicht en werd geschept door een auto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9