leer steun voor Sadat Canada draaft weer mee n bewapeningswedloop Mintoff dreigt pact met Libië te sluiten Spaanse koning zou invloed verliezen rië scheldt nog - Jordanië en Saoedi-Arabië doen niet mee FBI wilde maffia opzetten tegen links Als Malta niet met Westen rondkomt i'unkrijk houdt EG-verklaring niet tegen Piraten Nigeria kapen Deense boot Roemenië schorst drie ministers Cifra: in nieuwe grondwet Schmidt: Polen, billijk ons streven naar eenheid Weer dode door brandweerstaking ^TDAG DAG 23 NOVEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet CAIRO (UPI, Reuter) De kansen van de Egyptische president Sadat om zich eIde te houden in de Arabische wereld zijn aanzienlijk gestegen. De president, die een storm vritiek oogstte met zijn reis naar Israël, heeft gisteren steun gekregen van Jordanië en Saoedi- dingsorganisatie PLO niet nadruk kelijk had genoemd. Wel heeft de Sowjet-pers de afgelopen dagen veel aandacht besteed aan de Arabische kritiek op Sadat. betuigde die steun heel aglc met een verklaring van de van voorlichting. Deze zei erdat met zijn tocht naar Israël 79s had gebroken" en „de psy- Ische barrière" (tussen Israël {.^Arabieren) had weg genomen. reis was volgens de Jordaan- id#ister geheel geslaagd en had ist'e hoop" gevestigd op hervat- iufan de vredesconferentie in ené- iat| ftoedi-Arabië werd geen soort verklaring bekend gemaakt, erdiplomatieke kringen in Bei telden dat dit land achter de ten druk bezig is met een of- tegen de radicale Arabische l Saoedi-Arabië zou zich daar- vjral richten op Syrië, dat mo- onder zware druk staat. De president Assad, die Sadats mckeurde, werd maandag al be- Stiidoor Libië. De Libische rege- ole weer op de proppen gekomen eelet oude plan voor een zoge- ;ail ..afwijzingsfront", een groep iemden die iedere vreedzame re- zas met Israël afwijzen. Zo'n af- segsfront stelt pas wat voor als /otook mee doet. I Genève Zolang de Arabische broedertwist voortduurt, en met name Syrië blijft dwars liggen, is het vrijwel uitgeslo ten dat de vredesconferentie in Ge nève wordt hervat. Deze conferen tie, die nu al een paar jaar stil ligt maar waar uiteindelijk toch een de finitieve regeling voor het Midden- Oosten moet worden gesloten, is het afgelopen weekeinde een belangrijk onderwerp van gesprek geweest tus sen Sadat en de Israëlische premier Begin. Zowel in Egypte als in Israël werd gisteren gezegd dat „Genève" nog voor het eind van dit Jaar bijeen kan worden geroepen. Van een Egyptische regeringsfunctionaris, die met Sadat naar Israël is geweest, deed gisteren de volgende uitspraak de ronde: „Het doel van de reis was reële voorbereidingen voor Genève te treffen en dat doel is bereikt." En een Egyptische krant meldde zelfs dat er al een commissie aan het werk was gezet om de vredesconfe rentie bijeen te roepen. Wat voor commissie dat dan was werd er niet bij gezegd. In Israël kwam het kabinet onder leiding van Begin bijeen voor een speciale zitting die geheel was ge wijd aan Sadats bezoek. Er werden geen mededelingen gedaan. Maar ook in Israël gaan sterke geruchten dat Begin en Sadat het het afgelo pen weekeinde eens zijn geworden over hervatting van de vredesconfe rentie in Genève. Dat moet dan in houden dat de regering-Begin haar standpunt over de kwestie wie de Palestijnen zal vertegenwoordigen in Genève heeft afgezwakt. De Is raëlische weigering om een echte Palestijnse vertegenwoordiging in Genève te accepteren is tot nu toe één van de belangrijkste obstakels geweest voor hervatting van die vre desconferentie. WASHINGTON (Reuter) Twee jaar lang heeft de Ameri kaanse federale recherche (de FBI) met laster- en scheldbrie ven geprobeerd de onderwe reld en de communistische partij tegen elkaar op te zetten. Dat blijkt uit FBI-documenten die deze week openbaar zijn gemaakt. De FBI zond in de jaren zestig valse brieven naar leiders van de georgani seerde misdaad (de maffia), vakbon den die onder invloed van de onder wereld stonden en communistische periodieken, zoals het dagblad The Worker. Deze brievenschrijverij maakte deel uit van een veel bredere campagne om bewegingen met min of meer extreme politieke opvattin gen te ondermijnen. Deze campagne duurde van 1956 tot 1971 en stond bekend onder de naam „Cointel- pro", de (Amerikaanse) afkorting voor contra-Spio^iageprogramma's. De documenten die daurover nu zijn vrij gegeven omvatten 53.000 pa gina's. Bij die documenten zit een brief die in 1966 werd gestuurd naar drie maf fia-leiders. ,,Eens zullen wij commu nisten, door sociale hervormingen dit land overnemen en dan zullen wij uw soort mensen goed kunnen bestrijden met onze eigen bommen en geweren", zo staat in deze brief die kennelijk de indruk moet wek ken door communisten te zijn ge schreven en waarin (indirect) stem ming wordt gemaakt tegen sociale maatregelen. In het kader van dezelfde actie ging er een brief naar het dagblad The Worker, waarin deze communisti sche krant werd geprezen voor het aan de kaak stellen van de onderwe reld-activiteiten. De maffia wordt in die brief omschreven als ,,cen in ktvis." In een brief aan bestuurders van de transportbond (de Teamsters Union, die altijd banden met de on derwereld heeft onderhouden) werd gewaarschuwd dat het ,,de commu nisten" waren die achter de acties zaten om de bond te zuiveren. Uit de documenten blijkt dat com munisten het belangrijkste doelwit vormde van de ondermijningscam pagne van de FBI. Andere groepen die werden bewerkt waren bij voor beeld de radicale zwarte organisa ties, de Ku Klux Klan, de Nazi partij, activisten onder Joegoslavi sche immigranten, Portoricanen en Cubaanse bannelingen. Nadat drie jaar geleden dergelijke FBI-activiteiten bekend werde is er verschillende keren iets uit het ar chief gepubliceerd, maar nooit in een omvang als nu. In de documen ten komt nog een aardige voetnoot voor van de vroegere F B I-directeur, de legendarische J. Edgnr Hoover. „De ervaring leert", zo schrijft Hoo ver, „dat dergelijke anonieme brie ven door de ontvangers vaak worden beschouwd als afkomstig van scheurmakers of geestelijk gestoor de mensen." ldpartij de houding van Syrië bestond in nog geen duidelijkheid, te^ige waarnemers meldden dat al.rische regering zich wat aan was. Ze kwamen op dat radio-Damascus presi- DrrSadat niet meer nadrukkelijk ïrsrerrader" aanduidde, zoals de depen dagen wel steeds was ze p. ee„ van die Syrische matiging Iniets bij het debat dat de Alge- vergadering van de Verenigde edl gisteren aan het Midden-Oos- De Syrische afgevaardig- ve als eerste het woord voerde, 'esident Sadat er vreselijk van Hij kwalificeerde Sadats reis en dolkstoot in de rug van de eren", een „tragi-komedie", en absurd theater, waarin de en de tegenstander nau- Ijs van elkaar zijn te onderschei- Egyptische afgevaardigde mfte het eind van de Syrische dfaak niet af en liep demonstra- vjJe zaal uit. „Ik acht het niet gej naar dergelijke beledigingen asiteren", zo meende de Egypte- n 1 irojbelang voor Syrië is ook de snitng van de Sowjet-Unie. Uit de wies van Moskou blijkt niet dat <*>wjet-Unie zich openlijk achter hradicaal Arabisch „afwijzings- en" zal stellen. Het officiële pers- au had gisteren een vrij gema- commentaar op Sadats rede- Ing in het Israëlische parle- L De Egyptische president van Tass alleen maar het ver- ,didat hij de Palestijnse bevrij- sfl VALETTA (UPI, AP) Premier Dom Mintoff van Malta heeft het Malteser parlement gisteravond meegedeeld dat Malta en Libië een pact achter de hand hebben mochten besprekingen met Frankrijk en Italië mislukken. Malta zou in dat geval kunnen kiezen voor een militaire unie met de Arabische landen, aldus Mintoff. Hij sprak in het parlement over de garanties die het land zoekt zowel van Europese als van Arabische kant om het beleid van neutraliteit en niet-gebondenheid voort te kunnen zetten als de Britse bases op Malta in 1979 züllen worden opgeheven. „Ita lië is zich volledig bewust van de consequenties van een eventueel pact met de Arabische landen als de besprekingen met Europa zouden mislukken. Zowel Frankrijk als Ita lië hebben belang bij de niet-gebon- den status van Malta", aldus Mintoff. De premier herhaalde dat het con cept voor het akkoord met Libië in de pijpleiding zit omdat Malta ge noeg heeft van de Europese lippen diensten. „Noch de Navo noch de Westeuropese landen zullen er in sla gen om Malta zijn victorie te onthou den in 1979. De Britten zouden zelfs eerder het land worden uitgezet als wij ook maar het geringste vermoe den zouden hebben dat iemand ons probeert te ondermijnen." Mintoff zei dat de Westeuropese na ties nu moeten beslissen de niet- gebonden status van Malta te aan vaarden of af te wijzen. Volgens de premier zou een dergelijke beslissing beter zijn voor alle partijen, maar Malta mag niet aan zijn lot worden overgelaten bij het dragen van de lasten. Deze hulp zou zowel via de kteSEL (ANP. UPI) - De negen 5Sèn van de Europese Gemeen- inppen zijn het gisteren alsnog en geworden over een gemeen- ppelijke verklaring over de reis anpe Egyptische president Sadat Israël. De verklaring is gisteren opgesteld door de minis- Van buitenlandse zaken. Daarin ken de negen EG-landen de arl uit dat het gesprek tussen erfte en Israël zal uitmonden in van het conflict in het allen-Oosten waarbij rekening |t gehouden met de rechten van alpartijen. f^open weekeinde waren pogin- irl gen van de EG om iets te zeggen over Sadats reis mislukt omdat Frankrijk tegen was. De Franse mi nister van buitenlandse zaken, De Guiringaud, waarschuwde gisteren dat een J, voorbarige verklaring" ge vaarlijk kon zijn en Sadats poging juist zou kunnen topederen. Waar schijnlijk is dat Frankrijk eerst de reacties in het Arabische kamp wil de afwachten. Mocht Sadat geheel in het isolement terecht zijn geko men, dan had Frankrijk bij de ande re Arabische landen meteen weer een voordeeltje gehad. Frankrijk verwacht nu kennelijk niet meer dat Sadat door de Arabische gemeen schap zal worden uitgestoten. EG kunnen worden geleverd als via Frankrijk en Italië. Hij zei voorts dat de neutraliteit van Malta moeilijk te handhaven zal zijn als het land het alleen van de Arabi sche steun moet hebben en volledig genegeerd zou worden door de Euro pese naties. Na nog eens te hebben uitgespeld dat zowel Italië als Frankrijk direkt betrokken zijn bij elke stap die Malta mocht nemen, zei de premier dat „de tijd van talmen voorbij is." LAGOS (DPA) Ongeveer 20 Nige- riaanse piraten hebben het Deense schip „Ivory" op de rede van Lagos overvallen, de kapitein gedood en een deel van de 14 overige beman ningsleden ernstig gewond. De pira ten sloegen aan het plunderen en maakten de radio kapot. Zij bleven ongeveer twee uur aan boord en namen alles mee wat van hun ga ding was. WENEN (Reuter) Drie Roemeen se ministers zijn geschorst wegens financiële onregelmatigheden, zo melden Roemeense kranten. President Ceausescoe schorste de minister voor de industriële bouw Vasile Boembacea, zijn plaatsver vanger Constantln Ioncescoe en de plaatsvervangende minister van buitenlandse handel Ion Florescoe. President Ceausescoe heeft bij een regeringsonderzoek gelast naar „schendingen van de financiële dis cipline", zo melden het partijblad „Scinteia" en andere kranten. De ministeries van bouwnijverheid ontplooien de laatste tijd grote acti viteit wegens de vele woningen en fabrieken die zijn vernield bij de aardbeving van maart. MADRID (UPI, Reuter) De kans bestaat dat In de nabije toekomst de bevoegdheden van de Spaanse koning worden beperkt, dat de Spanjaarden al op 18-jarige leeftijd stemmen mogen en dat echtscheiding wettig wordt Deze dingen zijn volgens het Spaanse nationale persbureau Cifra terug te vinden in het ontwerp voor een nieuwe Spaanse grondwet. Helmut Schmidt gebruikte de gelegenheid om wat foto's te maken. WARSCHAU (Reuter, UPI) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft de Polen gevraagd begrip te tonen voor het verlangen in de bondsrepubliek naar een hereniging van de beide Duitslanden. Schmidt, die momenteel voor een officieel bezoek in Polen is. sprak voor de Poolse academie voor wetenschappen. Hij herinnerde zijn gehoor eraan dat Polen het aan haar vaderlandslievendheid te danken heeft dat het een is gebleven en nooit is opgedeeld. Ik vraag u ons eenheidsstreven te billijken ook al bent u er misschien bang voor, aldus Schmidt. Waarnemers hebben het opmerke lijk genoemd dat een dergelijke rede 'gehouden is kunnen worden in een land dat tijdens de bezetting door de nazi's zes miljoen burgers heeft ver loren. In de rede zei Schmidt verder dat het streven naar ontspanning niet aan de grote machten moet wor den overgelaten. Het is in het belang van de kleine en middelgrote landen hun eigen inbreng te leveren in de ontspanning en niet slechts te kijken naar de overkant van de Atlantische Oceaan en de Oeral, aldus Schmidt. Hij pleitte ervoor de troepensterkte van NAVO en Warschaupact op ge lijke hoogte te brengen en de ver mindering voor het totaal van de troepenmachten te laten gelden in plaats van de door het Warschau pact voorgestane vermindering per land. Schmidts woordvoerder Bölling ver klaarde dat de kanselier in zijn be sprekingen met de Poolse partijlei der Gierek de onderlinge verhoudin gen, de ontwapening en de handels betrekkingen tussen belde landen had besproken. De besprekingen zouden een vriendelijk karakter heb ben gehad. Gierek zou verschillende voorstellen hebben gedaan om het handelsbalanstekort van Polen te verminderen en Schmidt heeft be loofd deze te zullen beoordelen. Van daag gaat Schmidt naar Silezië en zal hij onder meer het voormalige concentratiekamp Auschwitz be zoeken. Het ontwerp is samengesteld door een parlementaire commissie van negen leden, waarin alle grote poli tieke partijen van de rechtse Volks alliantie tot de communisten zijn vertegenwoordigd. Na een tweede le zing zal het ontwerp bij het parle ment worden ingediend en nadat de Cortes (het 8paanse parlement) het ontwerp, mogelijk gewijzigd, zal heb ben aanvaard in een volksstemming aan de kiezers worden voorgelegd. Volgens Cifra wordt in het ontwerp 8panje een „parlementaire monar chie" genoemd, waarin de soeverei niteit berust bij het volk. De koning krijgt grotendeels vertegenwoordi gende taken en zijn optreden zal worden beoordeeld door het parle ment. Het economisch stelsel van 8panje wordt omschreven als „een vrije markteconomie" waarin de re gering vrijelijk kan ingrijpen. Het hoofd van de regering zal niet meer door het staatshoofd worden aangewezen maar worden gekozen door de kamer van afgevaardigden. De premier kan tot aftreden worden gedwongen door een motie van af keuring in het parlement; de partij of partijen, die een dergelijke motie indienen moeten echter een nieuwe eerste-minister voordragen, zodat er geen situatie van luchtledigheid ont staat. Het huis van afgevaardigden heeft grotere bevoegdheden dan de senaat en zal van 350 tot 600 leden worden uitgebreid. De senaat heeft voorna melijk gezag op het gebied van de betrekkingen tussen de staat en de autonome gewesten. De koning ver liest het voorrecht om veertig sena toren te benoemen. De stemgerechtigde leeftijd wordt verlaagd van 21 tot 18 jaar. In het ontwerp, zo zegt Cifra, worden de mensenrechten volledig gewaar borgd. Zo is de enige beperking op bijeenkomsten, dat geen van de deelnemers wapens mag dragen. Elke vorm van censuur zal worden afgeschaft. Verdrag Portugal Spanje en Portugal hebben gisteren een verdrag van vriendschap en sa menwerking gesloten. De twee lan den zullen ln de toekomst nauwer gaan samenwerken op militair, eco nomisch. technologisch en cultureel gebied. Het nieuwe verdrag, dat in de plaats komt van „het Iberische Pact" dat in 1939 door Franco en Salazar werd gesloten, is getekend door de Spaanse premier 8uarez en zijn Portugese collega Soares, die gisteren een tweedaags bezoek aan Spanje afsloot. In de inleiding tot het nieuwe ver drag wordt gezegd dat de samenwer king tussen Spanje en Portugal „de zaak van de Europese eenheid zal dienen en een bijdrage zal leveren tot de internationale vrede en veilig heid door het scheppen van een zone van stabiliteit en vooruitgang in het gebied waar de Middellandse Zee grenst aan de Atlantische Oceaan. Er zal een gemeenschappelijke raad worden gevormd die onder leiding zal staan van de twee ministers van buitenlandse zaken. LONDEN (Reuter) Een vrouw is gisteren omgekomen in haar bran dende souterrain-woning in het wes ten van Londen voordat brandbe- strijders van de luchtmacht, die sta kende beroepsbrandweerlieden moeten vervangen, ter plaatse wa ren. Ook de politie, die eerder ter plaatse was, kon niets uitrichten. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van binnenland se zaken zijn sinds het begin van de brandweerlieden-staking op 14 no vember twintig mensen in Engeland en Wales bij branden om het leven gekomen. Maar de woordvoerder voegde eraan toe, dat dit niet het gevolg was van de afwezigheid van de normale brandweren. De omgekomen vrouw was de derde in 24 uur tijds. Maandag kwamen twee jonge kinderen om het leven bij een brand in Oost-Londen. rl Rimmer Mulder JA WA Canada geeft over het lopende begrotingsjaar ongeveer 9,5 miljard gulden uit voor e defensie. Dat is een hoop geld, maar ook weer niet zoveel als we het vergelijken met wat pre westerse landen aan de strijdkrachten besteden. Nederland bijvoorbeeld, dat negen en inwoners minder heeft, komt in 1978 ook al op 9,5 miljard gulden. Vergeleken met de grote Ir. de Verenigde Staten, slaat Canada helemaal een pover figuur: Amerika geeft ruim 99C len per inwoners uit voor defensie, Canada nog geen 350. loopt dus helemaal achter in de bewapeningswedloop, oilen die het land daarvoor een lJnpje willen geven moeten echter even het volgende cijfertje e*en: Nederland zal zijn werkelij- le ltgaven voor defensie (dus zon- idinflatie) volgend jaar met onge- ;d drie procent opvoeren, Canada n twaalf procent. Met andere d den: Canada zal zijn achter- ïjfcl op het gebied van de bewape- n de komende tijd met vrij forse ;g)pen proberen in te halen. Tege- birtijd zal het land zijn directe ierage aan de NAVO versterken, n deze politiek kiest Canada zon- 1 voorbehoud voor het westerse nlaire bondgenootschap. De Ca- :t£se houding is op dit punt niet d zo duidelijk geweest. Halver- de jaren zestig werd er wel :i celd met het idee van een neu- r Canada, dat zich dan los zou dten maken van het westen en £e samenwerking zou moeten b en met de niet-gebonden lan- Premier Trudeau leek het kort na zijn opkomst ook in die richting te zoeken. Hij verlaagde de Canade se bijdrage aan de NAVO en stelde Zich in zijn buitenlands beleid veel onafhankelijker op tegenover de Verenigde Staten. Zo flirtte hij open lijk met bijvoorbeeld Cuba en China, landen waar de Amerikanen alleen maar heel lelijk tegen konden doen. „Geschrapt" Maar de beleidsmakers in Ottawa hebben nooit echt geprobeerd van Canada een „niet-gebonden" land te maken. „Dat idee is geschrapt," leg de een Canadese top-ambtenaar ons uit. „Het is gewoon onmogelijk. Wij maken deel uit van de westerse sa menleving, of we dat nu leuk vinden of niet." Binnen dat gezelschap van westerse landen kan Canada natuur lijk verschillende rollen spelen Het kan concluderen dat zijn meeste be langen praktisch samenvallen met die van de Verenigde Staten en dat het daarom maar zo dicht mogelijk tegen Washington moet aankruipen. Praktisch is daar wel wat voor te zeggen. Economisch zijn beide lan den geheel met elkaar verweven. Aardrijkskundig vormen ze zo'n een heid dat samenwerking op militair terrein nauwelijks te vermijden is. De Canadezen stellen echter prijs op een beetje zelfstandigheid en probe ren daarom toch zich van Amerika te onderscheiden. Dat hebben ze de af gelopen jaren bijvoorbeeld gepro beerd door, binnen die westerse sa menleving, de banden met de Euro pese Economische Gemeenschap te versterken. Hechte samenwerking met West-Europa moest het tegen wicht worden voor de sterke Ameri kaanse druk op Canada. Offer Doorslaande successen zijn met deze politiek nog niet geboekt. Toch blijven de Canadezen streven naar die bijzondere relatie met de Westr europeanen. Daarin past ook de op voering van de bewapening. „Wij willen laten zien dat wij groot be lang hebben bij de Europese veilig heid en dat wij bereid zijn daarvoor een offer te brengen." aldus onze zegsman op het ministerie van de fensie in Ottawa. Hij legde uit dat er een kloof bestond tussen de buiten landse politiek en het defensiebeleid van Canada. De Canadezen joegen wel op politieke en economische voordelen in Europa, maar verzaak ten ondertussen hun plicht als mili tair bondgenoot. Dat wordt nu recht getrokken door wat meer te doen aan de strijdkrachten. Hebben de Canadezen dan zo'n „groot belang" bij de veiligheid van Europa. Strikt genomen hebben zij voor de verdediging van hun eigen grondgebied de Europese NAVO- landen niet nodig. Een pakt met Washington lijkt dan wel voldoende. Dat Is waar, maar de Canadezen hechten grote waarde aan het machtsevenwicht tussen Oost en West in Europa. ZIJ denken dat een verstoring van het evenwicht kan lelden tot een botsing tussen de twee grote mogendheden, de Ve renigde Staten en de Sowjet-Unie. BIJ zo'n botsing zal Canada, door zijn ligging, het zwaar te verduren krijgen. De NAVO nu wordt be schouwd als hét middel om dat machtsevenwicht in Europa te handhaven. „WIJ zitten in de NAVO omdat we belang hebben bij het voorkomen van confrontaties tus sen de twee grote mogendheden Wij kunnen helpen het evenwicht te handhaven." zo wordt ln Ottawa uit gelegd. De verkopers van moderne oorlogs vliegtuigen, die vorig jaar nog in de slag waren over de verkoop van een nieuwe straaljager aan vier Westeu ropese landen, hebben een nieuw jachtterrein: Canada. De Canadese luchtmacht vliegt nog steeds met de C-104 en de C-I01 (zie foto) die in de jaren vijftig werd aangeschaft. Nu beslist is dat Canada zijn strijd krachten gaat moderniseren wil men deze jager (die nu steeds als „verou derd" wordt aangeduid) vervangen. De Canadese regering staat daar door voor de aanschaf van 130 tot 150 moderne gevechtsvliegtuigen. Daar is op zijn minst een bedrag van zes miljard gulden mee gemoeid. Er zijn officieel nog zes types in de markt, twee Europese en vier Amerikaanse. De Amerikaanse concurrenten zijn: General Dynamics, McDonnel-Douglas, Grumman en Northrop. De Europese bieders zijn de Franse Dassault (fabrikant van de Mirage) en de Duits-Brits-lta- liaanse groep die de Tornado bouwt. Bij de Canadese beslissing spelen allereerst economische overwegin gen: welk bedrijf kan het goedkoopst leveren en biedt de meeste tegenor ders voor de Canadese industrie? In dat opzicht lijken dc Amerikanen in hel voordeel. Er zijn echter ook poli tieke aspecten. Door de aanschaf van een Europese jager zou Canada dc zo fel begeerde economische be trekkingen met West-Europa kun nen versterken. Het is mede daarom goed mogelijk dal Canada twee types jagers zal aanschaffen: één voor het gebruik binnen NAVO-vcrband in Europa en één voor het eigen gebied in Noord-Amerika. Per slot van reke ning lopen de taken die in beide gebieden moeten worden uitgevoerd nogal uiteen. Dit houdt tevens in dat Canada nauwlettend in de gaten houdt wat de Westeuropeanen zelf doen aan defensie. In dit verband valt al gauw de naam van Nederland. De ln Ne derland altijd aanwezige druk om de defensie-uitgaven te verlagen laat de Canadezen niet onverschillig. „Als een Westeuropees land op zijn defensie gaat bezuinigen, wordt het voor ons moeilijker om uit te leggen dat bij oas de defensie-uitgaven Juist omhoog moeten. De mensen zeggen dan: de Europeanen doen het niet, waarom zouden wij het dan doen?" zo luidde de boodschap die ik mee kreeg naar huls.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7