Brandweermuseum 'open F 5 U weet niet meer watuneef Ernst moet geven? jrouw commentaar De oplossing vindt u bij deBoekhandel. Van lederen emmertjes tot Ahrens-Fox ëgrassingen jcolaas kon furieus worden Gevangenisstraf voor overvaller Uitdiepende depressie an ja cadeautjes glenn miller ISDAG 23 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 'jrawelijks een week tijd. hebben -.[fractieleider Van Agt en zijn '►collega Wiegel onder leiding pformateur Van der Grinten pntwerp voor een program- Ujrd voor een CDA-VVD-kabi- jpgesteld. Dat is op zich een ^lder aangename verrassing. Jdaar blijft het niet bij. Verras- "Is ook wat bijvoorbeeld wordt q over de nieuwe wet op de lemingsraden: ..Het verdient •rkeur dat de ondernenmings- 'leen uit gekozen leden be- Bovendien moeten de be- icdcn van de raad nog ruimer n dan het wetsontwerp van ibinet-Den Uyl voorstelt. Dat irom verrassend, omdat juist et verdwijnen van de direcfc ils lid van de raad stevig is it in het oude kabinet. De mens die het CDA en VVD t oude wetsontwerp hebben |nen lof. temeer daar ook gestreefd naar waarborgen in dat ondernemingsraaden on- mer in samenspraak met j blijven. d verrrassend als het positieve lal dat het wetsontwerp onder- ■gsraden te beurt valt, is het- ieve lot dat de belanrijkste \|e hervormingsgezinde be- oornemens van het regeerak- van CDA met PvdA en D'66 "^"jchoren. Een regeling voor ver- saanwas-deling raakt op de- baan. De rechtstreekse ver van een deel van de raden immissarissen door de onder- igsraad, waarover het CDA- s eenjaar geleden zo'n duide- itspraak deed, zal slechs ,,na- iarforden overwogen'." in toestontwerp investeringsreke- ir?j geesteskind van CDA-minis- r°°ubbers, en bedoeld om investe- ïde' meer ,e "chten vanuit de ldefaak van een selectieve econo- tel^e groei, wordt tot een brood- ooir geval teruggebracht. Het be- l h;ericht op een rechtvaardiger 'gQ ling van inkomens een be- w raarvoor CDA-minister Boers- zw| eerste verantwoordelijkheid en dat vier jaar lang door ■■^•fracties in de Kamer met uiging werd gedragen lijkt >rupt te worden afgebroken. 'vdA heeft genoemde beleids- inten de afgelopen jaren met v je bijeschreven op haar reke- A Maar steeds als dit gebeurde, *n CDA-leiders er, en terecht, jewezen dat dit geen typische socialistische beleidsdaden waren, en dat de hervormingsvoorstel len" geen typisch socialistische wet sontwerpen zijn. Er is op gewezen dat de christen-democratische visie op de werknemer als mondige, ver antwoordelijke mensen meer nog dan de sociaal-democratische visie dwingt tot sterkere ondernemings raden, en tot meer invloed van werknemers op de samenstelling van raden van commissarissen. Ook voor het CDA was het vanzelf sprekend dat de inkomensverschil len kleiner moeten worden, juist in een tijd dat er minder te verdelen valt. Juist vanuit de CDA-visie op individuele verantwoordelijkheid en solidariteit vloeide dwingend voort dat een deel van de vermo- gensaanwasdeling een collectieve bestemming zou krijgen. Verwonderlijk is het dan hoe weinig van deze principiële visies terug is te vinden in het ontwerp-akkoord met de VVD. Dit akkoord is wel een erg slap en verwaterd aftreksel gewor den van „niet bij brood alleen". Het voortreffelijke hervormingsge zinde verkiezingsprogramma waar mee het jonge CDA als evangelisch bewogen partij zo'n hoopvolle start maakte. Juist dit program pleitte voor een andere levenswijze, voor een selectieve economische groei. In het regeerakkoord met de PvdA was dit begrip „selectieve groei" op veel plaatsen terug te vinden, en werd het ook met zoveel woorden genoemd. In het ontwerp-akkoord met de VVD krijgt het helaas wei nig accent. Een kabinet van CDA en VVD zal een uiterst smal politiek draagvlak hebben, namelijk slechts een meer derheid van hoogstens twee zetels in de Tweede Kamer. Maar ook het maatschappelijk draagvlak dreigt erg smal te zullen zijn. Het ontwerp-akkoord van CDA ent VVD houdt daarmee weinig reke ning. Daarin wordt juist voorname lijk uitgewijd over het economische draagvlak dat overigens terecht versterking behoeft. Dit doel dreigt op deze manier evenwel voorbij geschoten te worden. Het gepresenteerde beleid is zo weinig hervormend dat de eerste, negatie ve reacties uit mét name de vakbe weging geen al te grote verwonde ring hoeven te wekken. Zonder voldoende medewerking van vooral de vakbeweging zal het uiterst lastig, zo niet onmogelijk worden de noodzakelijke verster king van het economische draagvlak tot stand te brengen. Neel' Ernst zul je nooit met een stropdas zien. En kijk nou naar zijn kamer. Van frutsels en fratsels houdt hij beslist niet. En met een mooie aansteker doe je hem allerminst plezier. Wel wordt hij ongemeen lel als hi j praal over de verkrotting van de binnenstad, over grauwe woonbunkers in nieuwe wijken, over hel voortwoekeren van doorzonwoningen bi j oude dorpjes. Neel Ernst. Wat zou je dié nu moeten geven? 1 let antwoord is heel dichtbij. De mogelijkheden liggen letterlijk opgestapeld bij de boek handel. Want daar is alles waarvoor uw neef (of vriendin, vriend, kennis, broer of collega) zich maar interesseert. Er is zoveel, dat u altijd iets heel persoonlijks kunt vinden. Kortom zachtaardige en goedgeefse ieer. zo kennen we Sinterklaas, ir toen Sinterklaas nog de echte Nicolaas was zo omstreeks jaar 300 kon hij vaak onge lig en soms zelfs erg kwaad den Want al werd hij dan als heilige beschouwd, hij was toch rH gewoon mens Tijdens het Con- van Nicea (325) stond hij eens in de vergadering, liep naar de "ker. de vooraanstaande pries- Arian van Alexandrië, keek doordringend aan en gaf hem 'Olgens een flinke klap in zijn ichl Hij kwam daarvoor korte In de cel terecht, waar hij door wonder al gauw weer uit was ïr. n vechtende heilige" noemt Ma- fe van Raephorst de oorspronke- Nicolaas in „Sint Nicolaas - £n en legende". Van dit net bij reverij Heureka in Nieuwkoop schenen boek van de Ameri- Martin Ebon maakte zij de "Ierlandse bewerking, waarin de Sinterklaas ten voeten uit getekend wordt, waarin zijn ge schiedenis van zijn geboorte af tot ver na zijn dood wordt beschreven en waarin verteld wordt hoe hij van echte heilige tot cadeautjes-uitde- ler degradeerde. De waarheid over Sinterklaas dus. In feite is Sint Nicolaas al lang geen echte heilige meer. Op de Vaticaan se kalender komt hij sinds 1970 niet meer voor. wat niet wegneemt dat je in vrijwel elk land wel kerken vindt die aan deze Nicolaas gewijd zijn In ons eigen Amsterdam staat de Sint Nicolaaskerk bij het Cem traal Station, dichtbij het water.' want Nicolaas was de schutspa troon van de zeelieden. Maar niet van hen alleen. Ook kooplieden, dieven en gevangenen, vrouwen die een kind wilden en vrouwen die aan de man wilden, beschouwden hem als hun beschermheilige. En dat zal hier en daar heus nog wel altijd het geval zijn Sint Nicolaas werd niet geboren in Myra of Bari (en al helemaal niet in Spanje natuurlijk). Wel dicht in de door Hans W. Ledeboer HELLEVOETSLUIS - Van middag heropent Prins Claus het Nationaal Brandweermu seum. Een beetje merkwaar dig, want sinds in 1963 de com missaris der koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, het heeft heropend is het nooit meer gesloten geweest. Maar verleden jaar is een van de ge bouwen, het „grootmagazijn der koninklijke marine" gron dig gerestaureerd en het pu bliek heeft een jaar lang een van de voornaamste afdelingen van het museum, de grote hal met de autospuiten, niet kun nen bezoeken. Die restauratie is nu gereed. Wat mr. Klaasesz in 1963 deed, was in zoverre een heropening, omdat het brandweermuseum al van 1927 bestaat. Maar voor de oorlog was het gevestigd in Utrecht en in 1963 was al dat materiaal overgebracht naar Hellevoetsluis, na een soms chaoti sche, soms heel spannende maar in elk geval interessante historie. Con servator G. J. Verburg van het mu seum heeft die historie boeiend be schreven in zijn boek „In vuur en vlam". Bovendien is in 1963 het ma teriaal uitgebreid met een aanzien lijk aantal voorwerpen uit Rotter dam en Den Haag, die er tevoren niet waren ondergebracht. Het hele Nationale Brandweermu seum is een zaak van onbezoldigde vrijwilligers. Conservator Verburg is in zijn „burgerleven" archivaris van de provincie Zuid-Holland. Hij woont in Dellt, werkt in Den Haag, maar is geboren in Hellevoetsluis. Beheerder is hooldbrandwacht J. W. v.d. Berg van de Rotterdamse brand weer, die is ingedeeld bij de regiona le brandweer Rijnmond en werkt in het hoofdkwartier van die regionale brandweer in Rozenburg. Zijn vrouw vooreiet het publiek van kaartjes. De heer en mevrouw Van den Berg wor den geassisteerd door brandweer man A. Mekenkamp uit Hardinxveld en door PTT-ambtenaar J. Boutkan uit Rotterdam, die nu zijn militaire diensttijd in Den Haag doorbrengt. Verder bestaat het „personeel" van het museum uit tien leerlingen van technische scholen in Hellevoetsluis en Brielle, die alle materiaal in hun vrije tijd onderhouden. In één nacht leeg Het nogal bewogen gedeelte van de historie van het museum begon in 1944, toen voorzitter P. de Graaff van de Nederlandse Brandweervereni ging er de lucht van kreeg, dat de Duitse bezetters bijzondere mili taire! belangstelling bleken te hebben voor veel van het in het museum in Utrecht aanwezige mate riaal Er volgde een uitstekend georgani seerde operatie: in één nacht was het hele museum leeg, alles was plotse ling in veiligheid op een aantal zol ders van rijksgebouwen in Den Haag en op de meest uiteenlopende adres sen overal in Nederland. Natuurlijk wilde men direct na de oorlog vol trots het museum heropenen. Maar het moest helaas blijven bij: geen geld, geen mensen en dit was een nieuwe factor geen ruimte. Want doordat Rotterdam, Den Haag en Amsterdam ook eigen collecties had den, die men graag in het brandweer museum zag ondergebracht, was het vroegere gebouw in Utrecht hele maal te klein. Pas ruim vijftien jaar ARNHEM De rechtbank heeft de 22-jarige Tielenaar F. O. conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar voor diens aan deel in een overval op een posta gentschap in Tiel op 28 juli. Een 22- jarige lokettiste raakte erbij gewond. buurt van het Turkse Myra (dat nu Demre heet), in Patara. waarschijn lijk in 280. Zijn ouders waren vroom en tamelijk welgesteld, maar de kleine Nicolaas mocht er ook meteen al wezen. Direct na zijn geboorte kon hij wordt verteld al rechtop in zijn bedje en badje staan, helemaal los. want hij had zijn handjes nodig om ze ten hemel te heffen Op de vastendagen taal de de baby niet naar moeders borst, zolang de zon niet onder was. Hij kon weliswaar nog niet praten, maar deed in vroomheid nauwe lijks voor zijn ouders onder. Van meet af aan toonde het kind „God te willen dienen", zoals oude ge schriften vermelden. Het ging gere geld naar de kerk en kreeg dan ook al spoedig lessen van heeroom Ni colaas. die bisschop in een naburi ge gemeente was. Later zou hij zelf in Myra tot het hoge ambt geroe pen worden. Al tijdens zijn leven was Sint Nico laas een legende, maar pas eeuwen na zijn dood werden zijn bijzondere eigenschappen en wonderdaden goed bekend. Hij hielp vooral ar men en nooddruftigen. redde tot de dood gedoemden en wekte zelfs do den tot leven. Zo behoedde hij drie onschuldigde generaals voor het beulszwaard, liet zeeën bedaren en zette drie in stukken gehakte stu denten weer netjes in elkaar. Kort om: bij zijn leven geschiedde het ene wonder na het andere. Veel De geheel gerestaureerde „marinehal" in het Nationale Brandwcermuseum. Links achterin de beroemde Ahrens-Fox- autospuit van Rotterdam, die van 1929 tot 1972 dienst deed. Voor op de wagen de grote zilver gekleurde bal, die allerlei aansluitingen inhield. Dc wagen is nog steeds in prima conditie, kan zich meten met iedere modernere brandweerwagen maar is „door het hoge benzineverbruik niet te handhaven. na de oorlog vond men een gebouw met voldoende ruimte: de oude kui perij in Hellevoetsluis, waar de vic tualiën voor de schepen van 's Lands Vloot en de Verenigde Oostindische Compagnie werden ingezouten en gereed gemaakt voor de bemannin gen van de uitvarende schepen. De Ruyter In Hellevoetsluis spreekt men van „De Kuiperij van Michiel de Ruy ter". Niet zonder reden: het is zeker dat De Ruyter hier de nodige keren 468 jaar is geweest om er op toe te zien dat zijn schepen behoorlijk werden toe gerust. Maar dat geldt evenzo voor Tromp en Witte de With, die in Briel le thuis hoorden. magazijnhallen erbij krijgen en in 1963 ging het hele prachtige histori sche complex open. Het trok van meet af aan veel bezoek, vooral van buitenlandse gasten. Hellevoetsluis is een watersportcentrum en dat is aan het bezoek duidelijk te merken. Restauratie werd noodzakelijk toen bleek dat de situatie van het dak zo slecht was. dat de zaak op Instorten stond. Dat is nu op een heel mooie manier gebeurd. Grenzend aan deze kuiperij lag het „Grootmagazijn der koninklijke marine." Tot kort na de oorlog was Hellevoetsluis nog marinebasis. Toen de marine wegtrok kon het brandweermuseum deze heel ruime De collectie van het museum omvat een periode van ongeveer 1500 tot 1968, met als oudste voorwerpen le deren brandemmertjes er zijn zelfs brandemmertjes uit het paleis Soestdijk, waarop men na de Franse tijd, toen koning Willem I aan de regering kwam. een kroontje heeft aangebracht. Het nieuwste in het museum opgenomen materiaal is de eerste DAF-ladderwagen 31 me ter hoogte van Nederland. Die is aan Amsterdam geleverd. Die wagen is niet de jongste aan winst. Pas veel later kreeg het mu seum een reusachtige Ahrens-Fox autospuit uit Rotterdam, een van de wagens, die beroemd waren in heel Nederland en ver daarbuiten. Die wagen werd in 1929 in dienst ge steld. tientallen Jaren vóór de Am sterdamse DAF. Maar het brand weermuseum kon deze pas zo laat krijgen, omdat de Ahrens-Fox nog in 1972 dienst deed Deze wagens waren op de duur niet meer te hand haven door de enorme hoeveelheden benzine, die ze verzwolgen. Vijftig spuiten Het museum heeft ongeveer vijftig spuiten waaronder 31 brandweerwa gens. De laatste aanwinst werd vori ge week ontvangen: een Faun van de Dordtse brandweer. Dan staat er de eerste gesloten wagen, die ooit aan een Nederlandse brandweer is afgeleverd: een Kromhout uit Nieuw-Hellevoet. Natuurlijk ontbreken bij het oude materiaal de spuiten en andere za- Tcen van Jan van der Heyden. de „vader van de slangenbrandspuit." niet. Hij heeft van zichzelf een por tret geschilderd op eert paneeltje. Ook dat portret is In het museum te vinden. Die brandspuit heeft een lederen slang. Van der Heyden had een „fabriek" in Amsterdam, met mooie serpenten langs de trapleu- nlngen. Die serpenten zijn ook in het museum te zien. Over het algemeen is er veel materi aal uit Amsterdam te zien. waar schijnlijk omdat Amsterdam de eer ste stad was. die een beroepsbrand weer kreeg. Voorlopers van de spuit van Jan van der Heyden: een schraagpomp. waarmee men water uit de sloot in een spuit kon pom pen. een spuit, waarin men tien brandweeremmers moest storten. Dan vindt n »n het vaatje van de brandweerm rketentster. De spuit gasten mochten bij hun werk om het kwartier een neutje halen. Maar in de winterse koude werd dat al gauw om de tien minuten, of nog korter. Jammer dat het vaatje nu leeg is. Het is zelfs lek. verzekerde ons de beheerder. Wassenaar Verder staat er een met de hand te bedienen autoladder uit 1935. Een aparte status in ons land had de brandweer van het deftige villadorp Wassenaar: in het museum staat een geheel wit geschilderde Wassenaar- se spuit. Die werd getrokken door een gitzwart paard. Bekende stoom spuiten „De Maas" uit Rotterdam, in dienst gesteld in 1902. die in de afgelopen oorlog nog dienst heeft gedaan en die model stond voor een bekend affiche van een verzeke ringsmaatschappij. staat vlak naast een uit 1879 daterende stoomspuit uit Zeist. Uit de oorlog is er vrijwel niets, hooguit een enkele jeep die vlak na de oorlog als commando-wagentje werd gebruikt. Aardige bijdragen van bedrijfsbrandweren: motorspuitjes van de Rotterdamse Droogdok Mij., die in de oorlog dienst hebben gedaan, een spuit van 1 de Nederlandse Oist- en Spiritusfa brieken in Delft, een heel merkwaar dig ding. dat als voorloper kan wor den beschouwd van de autospuit. Om de pomp aan te drijven werd een benzinemotor gebruikt, om de spuit te transporteren werd er een paard voor gespannen, de verlich ting werd aan de voorzijde geleverd met carbidlantarens en aan de ach terzijde met fakkels. HET WEER door Hans de Jong Wij zullen er vrede mee moeten heb ben: de depressies hebben er nu eenmaal zin in en dat betekent aan houden van het onstandvastige no vemberweer. Na een vrij koud nachtje maakt vandaag in West-Eu ropa een volgende IJslandse storing zijn opwachting en dat betekent op nieuw werk voor de dakgoten en regenbakken, zij het dat die te ver wachten neerslag misschien pas vanavond en vannacht begint. Een hogedrukgebied ten zuidwesten van de Britse eilanden fungeert als verkeersagent: hij wijst de depres sies uit Noordwest-Europa keurig de weg naar het Noordzee-gebied en soms ook de Oostzee. Blikvanger is op dit moment een uitdiepende depressie die van het zeegebied ten zuidoosten van IJs land in de richting van Zuidwest- Noorwegen trekt en daar uitdiepend tot 960 millibar zal arriveren in de nacht van woensdag op donderdag. Vrijdag arriveert het minimum dan boven het oostelijk deel van de Oostzee. Vastgesteld kan worden, dat de Amerikaanse computerver wachting van vorige week vrijdag het aardig kien heeft „uitgetekend", met een koude put boven Zuid- Scandinavië en de Noordzee. De gisteren ontvangen prognose voor zaterdag en zondag aanstaan- desitueert deze depressie nog altijd boven Zuid-Scandinavië met Neder land onveranderlijk binnen bereik van een noordwestelijke hoogte cir culatie. Een nieuwtje is wel dat er zondag een hogedrukgebied ver wacht wordt van IJsland tot de Noordzee. Deze noordwestelijke cir culatie zal ongetwijfeld de koude lucht later weer wat dichterbij doen komen en een terugkeer van een wit wereldje zoals maandag of van gure hagelbuien zit er op grond van deze toekomstkaarten dik in, ook van wat lichte vorst in de nacht in het binnenland. Op die vooruitkaarten is ook te zien dat een hogedrukgebied boven noord-Rusland (562 milibaar op de desbetreffende hoogtekaart) zich in de richting van noord-Scandinavië en de Poolzee heeft uitgebreid zon der kans te zien direct in te grijpen op het weer in West-Eruopa, ook al omdat eerder genoemde koude put een belangrijke uitloper heeft en houdt in de richting van Spits bergen. Prulsma, de bijna 80-jarige profeet in het Friese Boxum, ziet het nu al niet meer zitten met de winter. De vele onweersdagen in november tot nu toe stellen hem in staat een week vroeger dan anders te verkondigen dat wij een strenge winter maar be ter kunnen vergeten. „Het wordt", zo schrijft hij mij. „ook nu weer een zachte- of een kwakkelwinter zonder Elfstedentocht". Jan Visser op Marken kreeg uit Amerika rapporten over ongewoon warm weer van 31 oktober tot en met 6 november. Het was toen in vrijwel de gehele Verenigde Staten te warm met in het midden-westen 8 tot 9 graden Celsius boven het nor male peil. Ohio (Cleveland) had een gemiddelde temperatuur van 17 gra den Celsius: 9 graden boven nor maal. Het regende vooral op het meest oostelijk gelegen station Kaap Hatteras overvloedig met in totaal 370 millimeter in bedoelde week. Amerikaans waren de tempe ratuurstijgingen die voorkwamen soms van minus 8 graden in de och tend tot plus 21 in de middag. College Jan Hendrik Pelleboer te Paterswolde is met een nieuw boek op de markt verschenen „Extremen in Noord-Nederland", 184 blazljden. bladspiegel 20 bij 30 centimeter vol duidelijke en op voortreffelijk pa pier afgedrukte grote en vaak cu- rieuse foto's betrekking hebbend op allerlei rare weerstoestanden zoals orkanen, strenge winters en met achterin enkele bladzijden tempera tuur-, neerslag- en zonneschijncij- fers van de stad Groningen. Deze vooral als kijkboek geslaagde uitga ve van het Nieuwsblad van het Noorden waarin ook Friesland op bescheiden wijze een plaatsje wist te veroveren wil ik mijn lezerspu bliek in het noorden warm aanbeve- fen (het kost 12 50 gulden plus 2.75 porto, giro 883863). HOOGWATER donderdag 24 no vember Vllssingen 0 55-3.07. Haring- vlletsluizen 1.06-13.26, Rotterdam 3.05-15.08, Scheveningen 2.06-14 22, IJmuiden 2.43-14.57, Den Helder 6.38-18.51, Harllngen 8.53-21.17, Delf zijl 10.56-23.27. kunstenaars hebben zich door de verhalen laten inspireren en het boek staat daar dan ook vol van. Een heel informatief werkje voor 18.50. En hoe is het gekomen dat Nicolaas tot onze Sinterklaas ver werd? Heel eenvoudig: na zijn dood begonnen de bewoners van Myra de heilige te herdenken op 5 decem ber. de vooravond van zijn naam dag. Ze vierden feest en aten en dronken er goed van. En aangezien er altijd al een band tussen Sint en kind was, is het feest langzaamaan een kinderfeest geworden. Anja van den Hoek is op het ogen blik ln Israël. Het gehandicapte meisje uit Leimuiden is volgens plan half november naar haar lo geeradres bij een vroegere verzorg ster vertrokken en zal pas eind van deze maand terugkomen. De actie die het 'comité Anja van den Hoek' gevoerd heeft om het geld voor Anja's reis bijeen te brengen er moesten heel wat bijzondere voor zieningen getroffen en bekostigd worden om het meisje te kunnen vervoeren is volledig geslaagd, er kwam ruim ƒ9.500 binnen, waar mee het streefbedrag zelfs iets is overschreden. Het comité wil ieder een die een bijdrage gestuurd heeft, namens Anja hartelijk be danken. Zelfs nu druppelt er nog wel eens Iets binnen, maar dat is dus echt niet meer nodig. Een van dc bekendste en meest uitgebeelde legenden rondom de persoon van bisschop Nicolaas Is die van de drie studenten die in een dorpsherberg overnachtten. Maar toen de waard merkte dat ze veel geld en goed bij zich hadden, pakte hij ze in hun slaap alles af en vermoordde ze. De lichamen stopte hij, in stukken gesneden, in een pekelvat. Als Sint Nicolaas daarvan hoort brengt hij op wonderbaarlijke wijze de jongens weer gaaf en compleet tot leven. Dc Italiaan Lorenzo di Bicci maakte er dit schilderij van. Een van de vele Illustraties uit „Sint Nicolaas leven en legende". Waarom geen sinterklaas— en kerstcadeautjes gekocht, waaraan nog meer mensen dan alleen de ontvanger iets hebben? De stich ting Tear Craft onderdeel van het Tear Fund, het internationaal evangelisch hulpfonds verkoopt zulke geschenken: allerlei met de hand gemaakte voorwerpen „uit christen coöperaties in de derde wereld." Dat klinkt een beetje alsof iedere arme daar die geen christen is. naast de deur van zo'n coöpera tie kan zitten verhongeren, maar we mogen gerust aannemen dat dit niet het geval is. Doordat ze hun produkten kwijt kunnen verdienen de mensen in die coöperaties een fatsoenlijk inkomen, het hulpfonds krijgt op deze manier geld binnen voor tientallen projecten ln zo'n 45 landen, en het cadeautje is beslist origineel. Waar deze derde wereld cadeautjes verkocht worden weet de stichting Tear Craft, postbus 156 in Doorn, tel. 03430-5030. Vissers uit de Zuidengelse plaats Newhaven menen wrakstukken te hebben gevonden van het vliegtuig waarmee de vermaarde Ameri kaanse bandleider Olenn Miller in 1944 op geheimzinnige wijze ver dwenen is. De brokstukken, die een kleine vier kilometer uit de kust bij Newhaven werden opgevist, verto nen hier en daar kentekenen waar uit de herkomst wellicht afgeleid kan worden. De gevonden stukken zijn naar de Amerikaanse ambas sade in Londen gestuurd voor iden tificatie Tot nog toe weet men daar alleen dat Millers vliegtuig tijdens een vlucht over het Kanaal van Engeland naar Frankrijk spoorloos verdween Toen het toestel in de omgeving van Newhaven over zee vloog, werd plotseling het radio contact verbroken Daarna is nooit meer iets van het toestel en zijn inzittenden gezien of gehoord; het kwam niet op zijn bestemming aan en er zijn geen wrakstukken of li chamen gevonden Olenn Miller had de rang van kapitein ln de Amerikaanse strijdkrachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5