Wan der Louw blijft berisping Kalma markim Auto in de knoop? 'Huidcontact met kinderen noodzakelijk' Verlaging pensioenleeftijd tot zestig jaar kost miljarden Groei bevolking in Benelux stationair U hebt de vakantieplannen, Amro Reizen heeft de gidsen: )uitsers willen grote laven in Dollard bouwen btterdamse hoofdinspecteur gaat in beroep M@bilD de olie die benzine bespaart. Mr. Duynstee ifook advocaat van Schneider Meer wapens voor douane Miljoen voor vluchtelingen in Thailand elektrische treinen kompleet v.a 6975 Royal Nederland Om seksuele problemen later te voorkomen Tsjechoslowakije gaat door met hetze tegen Nederland Weer dreiging stakingen in koopvaardij INSDAG 23 NOVEMBER 1977 n een onzer verslaggevers ITTERDAM Burgemeester Van der Louw heeft de Rotterdamse hoofdinspecteur B. D. lma berispt. Ook na de argumenten die Kalma maandag tegen Van der Louw's bezwaren Ljvoerde blijft de burgemeester van mening dat de hoofdinspecteur zich tijdens de demonstratie (1j, 27 oktober „niet juist" heeft gedragen, idi rgemeester Van der Louw vindt .Kalma zich van de demonstratie .^°1 moeten distantiëren, toen voor 'Kljt Westduitse consulaat scheld- orden aan het adres van de politie In beroep ^rden geroepen. Bovendien zegt H gemeester Van der Louw dat Kal- met het roepen van de leus „Hun m jd, onze strijd, internationale so- n 1 ariteit" de indruk heeft gewekt ga eens te zijn met de doelstellingen i de Rote Armee Fraktion. in de zin van artikel 104 van het ambtenarenreglement van de ge meentepolitie op. gefingeerd is en daarom als niet ver zonden beschouwd moet worden. De christelijke politiefederatie is van plan de postale recherche een onder zoek te laten instellen. Burgemeester Van der Louw Van onze sociaal-economi sche redactie DEN HAAG Het Cen traal Planbureau heeft be rekend dat verlaging van de pensioenleeftijd tot 60 jaar 5.4 miljard per jaar gaat kosten. Vervroegde pensio nering van alleen 64-jari- gen komt op 721 miljoen gulden. Deze berekenin gen fijn gemaakt op ver zoek van de werknemers en werkgevers in de Stichting van de Arbeid. De afspraak om de vervroegde pensio nering onder de loep te ne men is gemaakt na afloop van de stakingen in het af gelopen voorjaar. Uit de berekeningen van het CPB blijkt verder dat vervroegde pensionering op basis van vrijwilligheid aanmerkelijk goedkoper uitkomt. Als de groep van 60 tot en met 64 jaar voor een kwart zou deelnemen aan een regeling van ver vroegd uittreden en de ver vanging van uitgetredenen bij de overheid volledig zou zijn en in het bedrijfsleven eenderde, dan zouden de kosten 820 miljoen bedra gen. Als de helft zou deel nemen komen de kosten bij deelneming van een kwart van de groep 110 miljoen gulden. De vrijwillig vervroegde uittreding betekent dat de oudere werknemers hun dienstbetrekking zouden kunnen verlaten en tot aan de 65-jarige leeftijd een overbruggingsuitkering ontvangen. Uitgangspunt van het CPB is geweest dat bij vervroegd uittreden het dienstverband weliswaar wordt beëindigd, maar dat de premiebetalingen voor pensioenen resp. sociale verzekeringen voor zover nodig worden voortge zet. Verder is het CPB er van uitgegaan dat het ou derdomspensioen ingaat op de normale datum en dat tot die datum een bijzonde re uitkering wordt ver strekt tot zeventig procent over het loon tot aan de WAO-grens (ongeveer 50.000 gulden) en als mini mum de AOW-uitkering voor gehuwden (14.592 gul den per jaar). e "lenzen overschreden lijns inziens hebt u de grenzen van t toelaatbaar is bij het gebruik- tken van het recht op vrije me- 'jpi ïgsuiting overschreden. Het feit r t u als privé-persoon hebt deelge- imen aan de demonstratie ontslaat LvWt van de verplichting deze vrij- "l ld te toetsen aan de consequenties jp n de vrijwillig aangegane maat- happelijke verantwoordelijkheden leidinggevend politiefunctiona- schrijft de burgemeester aan alma. Volgens Van der Louw levert 10 alma's handelwijze plichtsverzuim De heer Kalma zal tegen de beslis sing van de Rotterdamse burge meester in beroep gaan bij het amb tenarengerecht in Utrecht. „Ik heb al een gesprek daarover gehad met mijn advocaten. 'Ik moet me nu ui teraard gaan verdiepen in de te vol gen procedure," zei de heer Kalma gisteravond in een eerste commen taar. De Christelijke politiebond heeft zich gisteren gedistantieerd van het telegram dat eerder deze week aan de heer Kalma werd gestuurd. Hierin zouden zij de heer Kalma steun toe gezegd hebben in zijn strijd „als poli tieambtenaar het wettig recht op vrije meningsuiting te behouden ook als die mening niet de onze is." Het telegraafkantoor in Amsterdam heeft namens deze federatie de heer Kalma laten weten dat het telegram ADVERTENTIE '"Jan een onzer verslaggevers ;ci RONINGEN De Duitse druk op Nederland om de vuillozin- iil tn (onder meer smeerpijp Oost-Groningen) in de Eems-Dollard itverminderen, moet worden gezien tegen de achtergrond dat pze oosterburen de opnamecapaciteit van dit watergebied zelf ,f' illen benutten voor het bouwen van een nieuwe Dollard-haven ■al ij Emden. Dit blijkt uit een rapport van het ministerie van n i jimtelijke ordening van de Bondsrepubliek Duitsland. 3 77 78 Neckermann Wintersport 1*2 sSr ,et olgens noordelijke milieugroepen :h eeft de aanleg van deze één miljard idfulden kostende Duitse haven ern- gevolgen voor het milieu van de lems Dollard. Het brakke water zal ADVERTENTIE •EN HAAG (ANP) De Haagse idvocaat mr. J. Th. Duynstee zal naast mr. F. M. J. Wijnakker uit Arnhem, als advocaat van het Duit se RAF-lid Gert Schneider gaan op reden. Schneider ligt op het ogen- 'lik in het penitentiair ziekenhuis in icheveningen. Hij was samen met Duitser Wackernagel betrokken de schietpartij in Amsterdam. Waarbij beiden plus drie recher- y cheurs gewond raakten. Mr. Duynstee voert mede de verde diging om praktische redenen: De gdvocaat was incidenteel (onder an- jdere vorig weekeinde) reeds ingeval len voor mr. Bakker Schut, die de belangen van Knut Folkerts en voor Cen deel van Wackernagel behartigt. Wackernagel wordt ook bijgestaan 1oor mr G. Spong uit Wassenaar. zoeter worden en de waterspiegel komt waarschijnlijk wat hoger. De bouwplaats is gedeeltelijk op de Gei- serücke, belangrijk als pleisterplaats voor wadvogels en waarschijnlijk ook van belang voor de voortplan ting van vissen. In het noordelijke milieublad Noor derbreedte is verder een tabel opge nomen waaruit blijkt dat de Gro ningse milieunormen voor chemica liën bij de nieuwe Eemshaven veel strenger zijn dan die aan de Duitse zijde, waar nagenoeg dezelfde nor men als die in het Ruhrgebied wor den gehanteerd, zowel wat betreft de water- als de luchtvervuiling. Overigens is het laatste woord nog niet gesproken, omdat Nederland medezeggenschap heeft en op grond van het Eems-Dollard-verdrag toe stemming moet geven. Mogelijk be ginnen de onderhandelingen dit jaar nog. De Duitse havenplannen staan nogal haaks op de Nederlandse wens om de Dollard als natuurgebied te behouden. UTRECHT De Nederlandse doua ne krijgt de beschikking over meer vuurwapens. De huidige bewape ning is onvoldoende. Het komt mo menteel voor dat douaniers tijdens velddienst ongewapend zijn. Voor schrift is dat in dergelijke gevallen de holsters gevuld moeten zijn. Het ministerie van financiën, waar onder de douane valt, zal er behalve voor uitbreiding van het aantal vuurwapens voor zorgen dat de in structies voor het gebruik er van zullen worden gemoderniseerd en aangevuld. Wat u ook wilt, de vakantie gidsen van Amro Reizen brengen u overal naar toe. Via elke vorm van vervoer. En wie vragen heeft, laat ze gewoon door de reisadviseurs van Amro beantwoorden. Amro boeken. En als het tijd wordt om de koffers te pakken, verzorgt diezelfde Amro ook nog reischeques, buitenlands geld en ver zekeringen. Kortom, wie met vakantie- rondloopt, stapt snel even binnen bij een van de 515 banken met dit vignet: En wie gekozen heeft, gaat bij plannen voor deze winter (Ook als u geen Amro-cliënt bent.) Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De bevolking van de Benelux-landen zal niet sterk meer groeien. In België en in Luxemburg is hij vrijwel stationair en in Nederland gaat het naar dezelfde situatie. Tot het jaar 2000 zal er in de drie landen sprake zijn van een toename van 24 tot hoogstens 25 miljoen inwoners. meer voldoening geeft is dat ook te verdedigen. Anderzijds zal een rela tief hoge beloning moeten worden gegeven aan mensen met zwaar en minder prettig werk. Energie DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering heeft een miljoen gulden beschikbaar gesteld voor projecten onder de bijna honderdduiend vluchtelingen in Thailand. De vluchtelingen, afkomstig uit Viet nam, Laos en Cambodja, leven on der slechte omstandigheden ver spreid over het land. Een Nederlandse missie is in sep tember in Thailand op bezoek ge weest en een van de leden ervan, de heer Kolkman, hoofd van het bu reau nood- en voedselhulp van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren dat de helft van het beschikbare geld wordt besteed aan voedselhulp voor kinderen. 250.000 Gulden gaat naar huisves ting en van de rest van het geld worden beroepscursussen, medische hulp en landbouwprojecten gefinan cierd. ADVERTENTIE Aldus drs. E. D. J. Kruytbosch, secre taris-generaal van de Belgisch-Ne derlands-Luxemburgse economi sche unie tijdens een gisteren in Dor drecht gehouden studiedag over de toekomst van de Rijn-Schelde-Del- ta. Deze dag was georganiseerd door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het Vlaams Economisch Verbond. Aan die vertraagde bevolkingsgroei zijn belangrijke gevolgen verbonden. Tezamen met een door allerlei facto ren in de hand gewerkte lage econo mische groei zal de inkrimpende be volkingsaanwas tot gevolg hebben dat de aantasting van het milieu minder zal verergeren. Inspanningen tot verbetering van het milieu zullen daardoor sneller resultaten opleveren. Een ander ge volg is dat de woningbouw onherroe pelijk in omvang zal afnemen. In België ligt de woningbezetting vrij wel constant op een gemiddelde van drie. De werkende bevolking zal tot 1985 nog blijven toenemen. Het arbeids aanbod kan niet volledig worden op gevangen en zeker tien jaar zullen er dan ook nog hoge werkeloosheidscij fers te zien zijn. De gevolgen van de enorme stijging van het opleidings niveau zijn nog maar nauwelijks te overzien. Duidelijk is al wel dat de relatieve overvloed van beter opge leiden hun beloning gaat aantasten. Gezien het feit dat interessant werk Drs. Kruytbosch en de inleiders die op deze studiedag de toekomst van de Rijn-Schelde-Delta vanuit econo mische gezichtshoeken bekeken drs. S. Miedema van het ministerie van economische zaken en de ad junct directeur-generaal van de ha ven van Antwerpen F. Suykens spraken vooral ook over de energie ontwikkeling. Met als dreigende fac toren verkrapping van de oliemarkt en uitputting van de Nederlandse aardgasvoorraad. Drs. Miedema zei dat dit niet drama tisch behoeft te zijn als het aandeel in de oliemarkt nog zoveel mogelijk op peil wordt gehouden en actief wordt ingespeeld op de aanvoer van andere energiegrondstoffen. On danks alle begrijpelijke bezwaren meende hij dat in principe positief moet worden gedacht over kerne nergie-ontwikkeling in de Delta. Voor de ontwikkeling van dit gebied is voorts van belang hoe de wereld handel en de concurrentiepositie van noordwest-Europa zich zullen ontwikkelen. Als mogelijkheid noemde hij een toeneming van het handelsverkeer tussen Europa en Japan en tussen Europa en het Mid den Oosten. De functie van de ha vens en het behoud van de koploper positie zijn hiervoor van wezenlijke betekenis. Overigens vroeg drs. Mie dema te bedenken dat van 1958 tot aan de energiecrisis in 1973 de natio nale produktie in de lage landen ongeveer is verdubbeld. Dit betekent dat in alle eeuwen daarvoor er een even grote absolute groei is geweest als in dat tijdvak van vijftien jaar. Gemeten op de schaal van de tijd kan van een ware explosie worden gesproken die ons normaal voorkwam maar welbe schouwd uitzonderlijk was. Als in de komende jaren met veel bescheide ner groeipercentages genoegen moet worden genomen dan is dat niet de voorbode van het einde van de welvaart maar in feite een terug buigen naar een normaler expansie ritme. ADVERTENTIE. Geluk bij een ongeluk dat de schade-experts van Royal Nederland meteen op de stoep staan. verzekering maatschappij nv ADVERTENTIE. UTRECHT (ANP) Kinderen hebben in hun eerste levensjaren direct contact met hun ouders, vel tegen vel, geregeld nodig. Dat kan seksuele problemen later als ze volwassen zijn voorkomen, zei dr. H. Musaph gisteren bij de officiële aan vaarding van zijn bijzonder hoogleraarschap in de seksuologie aan de Utrechtse universiteit. In tropische en sub-tropische gebieden worden de kinderen verwend met regelmatig huidcontact met dc ouders. In grote delen van de wereld koestert het kind zich regel matig in de warme aanraking met de huid van de volwasse ne. doordat het op de blote rug van de ouders wordt ge dragen Maar in ons cultuur patroon is het huidcontact geremd, en dat kan volgens prof. Musaph ook de eroti sche ontwikkeling van het kind ernstig belemmeren ..Als men uitgaat van de ge dachte dat een uitbreiding van het huidcontact tussen bijvoorbeeld moeder en kind in ons cultuurpatroon zeer gewenst is", zei hij. „dienen wij elke jonge moeder te ad viseren. bij elke voeding ook bij flessevoeding haar ontblote borst aan te bieden als contactoppervlakte." Studie van de psychische as pecten van huidcontacten, en ook van huidafwijkingen, heeft meer inzicht verschaft in de mogelijkheden, seksue le stoornissen in de volwas senheid te voorkomen Het accentueren van de huid als seksueel orgaan, zei prof Mu saph, houdt in dat we er van uitgaan dat niet alleen de ge slachtsorganen seksuele or ganen zijn. Onderwaardering Hij vindt dat des te meer noodzakelijk omdat er. voor al in de jaren vijftig en zestig, een seksuele hervorming is gepropageerd die uitging van een vermannelijking van de seksuele activiteit van de vrouw, van het prestatiebe ginsel en van een overwaar dering van het orgasme. Te gelijk werd een onderwaarde ring merkbaar van de teder- Dr. li. Musaph cultuurpatroon i contact geremd Ons huid heid. van het intieme licha melijke niet-genitale contact. „Seksuele hervorming hoede zich voor de .«'weer van de tederheid, voor de onderstre ping van de prestatie, voor de krampachtige houding van: weg met alle taboes", zei prof. Musaph. Hij vroeg zich af of het daarbij niet gaat om een massale afweer van een nor maal stuk gevoelsleven Ontwikkeling De stelling dat seksuologie niets met geneeskunde te maken zou hebben, bestreed prof Musaph. Hij is sinds bij na drie jaar dan ook hoofd van de polikliniek voor sek suologie van het academisch ziekenhuis in Utrecht. Wel er kend hij dat de medici hun kennis de laatste jaren enorm hebben verrijkt door de bijdragen van gedragswe tenschappelijke onderzoe kers. Een medicus die geen oog heeft voor de psychosociale problemen is eenzijdig, maar anderzijds mag het medisch denkmodel bij de aanpak van seksuele stoornissen vol gens prof Musaph niet wor den verwaarloosd. Intussen heeft de seksuologie zich ont wikkeld tot een wetenschap die onmogelijk meer door één man. vanuit één vakgebied, kan worden beheerst Hoe dan ook. er is in Utrecht nu één hoogleraar voor. en dat is meer dan vroeger. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM-RIDDER KERK De anti-Nederland hetze in Tsjechoslowakije naar aanleiding van de aflaire Bon heelt nieuw voedsel gekregen door een artikel in het Tsje- choslowaakse vakbondsblad ..Prace". Uitvoerig spreekt het blad over ,.een voorbeeld van democratie Nederlandse stijl." De „ontvoering" van de twee zoons van de familie Bon heeft volgens Prace de stralenkrans van het land dat als een van de meest democrati sche bekend staat aanmerkelijk doen verbleken.„En dat niet alleen doordat deze wrede en zinloze daad van de Nederlandse politie ongeveer op dezelfde tijd werd verricht als waarop de Nederlandse afgevaar digde op de conference van Belgra do overvloeide van hypocriete be langstelling voor de verdediging van de mensenrechten van Tsjechoslo- waken. die in Tsjechoslowakije wonen." Volgens Prace zouden de vijftien jarige Jan en de dertienjarige Ricki Bon uit hun huis in Ridderkerk zijn gesleurd toen hun ouders afwezig waren. De betrokken politiemensen wijzen de beschuldigingen datzü de jongens geslagen en misbruikt zou den hebben van de hand. De jon gens zijn volgens hen korte tijd inge sloten geweest omdat ze met lucht buksen op voorbijgangers schoten. Het vakbondsblad meldt dat de jon gens in een betonnen cel zijn gezet en aan nachtelijke verhoren onder worpen „Op deze manier worden nu de rechten van Tsjechoslowaakse burgers in Nederland beschermd Wc hebben een echte les in democra tie gekregen: Nederlandse democra- tie", aldus Prace. Het echtpaar Bon heeft inmiddels een aanklacht ingediend bij de offi cier van justitie wegens mishande ling van hun kinderen door de poli tie. Ook beweren zij dat beide jon gens in het politiebureau drugs heb ben gekregen en seksueel zijn mis bruikt. Van onze soc.-economische redactie ROTTERDAM In de Nederlandse koopvaardij dreigt een herhaling van de stakingsacties, die afgelopen februari in ons land werden gevoerd. Na die actie» zijn de verhoudingen tussen de centrale werkgevers en werknemersorganisaties eerder ver slechterd dan verbeterd De voorzitters van de Algemene ver eniging van zeevarenden en van de Vereniging van kapiteins en officie ren ter koopvaardij, D. Opmeer en W. van Zuylen kwamen bij de ope ning van hun jaarvergaderingen tot deze conclusie. De tot dusverre ge voerde besprekingen op centraal ni veau over het arbeidsvoorwaarden beleid 1978 duiden volgens hen op de dreiging van een nieuw conflict. De twee voorzitters vroegen zich af of de reders wederom door „slaafse volgzaamheid" een conflictsituatie zullen bevorderen. Zij spraken de hoop uit dat de werkgevers in de Nederlandse zeevaart via het pad der harmonie zullen proberen met de werknemersorganisaties tot rede lijke oplossingen te komen Over de koopvaardij-acties van fe bruari merkten de voorzitters nog op dat de schade die daardoor aan de bedrijfstak werd toegebracht tot het uiterste kon worden beperkt door de stakingen te concentreren op het Ujndlenstvervoer op de Noordzee. ..Wie zei er legen rijden, voordal u u hoe u moest getrouwd was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3