Gien Karssen spoedig in zestien talen Datum reis van Sadat vol offer-symboliek Oproep kerkeraden lid ICCC te worden Over hoeden, zegeningen en een toppunt Twaalf ridders van het heilig graf Hilversumse kerk weer herbouwd VANDAAG va Minder kerkelijk* huwelijken in Ita M WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 KERK Trouw/Kwartet ensd De Nederlandse schrijfster Olen Karssen presteert wat nog geen an der is gelukt: haar „stichtelijke" boe ken zijn nu in zeven talen vertaald. En de „talenmarkt" is blijkbaar nog niet verzadigd want er wordt gewerkt aan nog negen andere vertalingen. Binnenkort dus zestien talen. Hebben ze ln Amerika, in Duitsland. In de Zuideuropese en Scandinavische landen zelf geen dominees genoeg die over de Bijbel schrijven? Waarom dan nog uit het Neder lands de boeken van Gien Karssen ver- taald? Welke Nederlander zag ooit zijn bij-. bej«tudies verschijnen in Japans en Chinees en jSwahlli en Koreaans? Polen jrarkt tan wn ^taling en haar werk wordt daar In het land £eU- uitgegeven. Hoe kom» het dat haar .Roeken worden ge waardeerd. dik door 'nen die zeggen: soms proef ik een bijbelbeschouwing die de mijne niet is. Hoe kOTB het dat haar boeken je iets doen. iets meegeven, ook al denk Je: vanuit de theologische wetenschap valt hier wel iets méér over te zeggen. Ik wil proberen daar een antwoord op te geven. Ik geloof namelijk dat we in haar boeken een paar belangrijke verschijnselen te doen hebben. Deze: er is overal ook in de christenheid behoefte aan gesprek in een kleine, over zichtelijke groep. Bovendien is er behoefte aan praktisch christendom, aan een verta ling van christelijke theorieën naar de prak tijk. Ik bedoel dit: steeds moer mensen krijgen in de gaten dat ze niet zoVeel künnen met alle betogen en toespraken die ze aangehoord hebben. Ze kunnen mfier met iets waarover ze in een kleine groep van gedachten heb ben gewlwttld. En steeds meer mensen zoeken en ik durf haast zeggen: hunkeren naar een geloof waaff Ze wat mee kunnen in hun eigen sltua- ti? Ze hebben niets aan antwoorden op ^flattelandsvragen uit vorige eeuwen. Ze zijn mensen die leven in het Jachtig tempo van moderne wereldsteden. Ze willen heel concreet dat hun leven meer zin en meer doel heeft En ze vermoeden dat het christelijk geloof die concrete hulp zou kun nen bieden. Twee doelen Wat doet nu Gien Karssen? Twee dingen. Ze brengt de Bijbel heel dicht bij de mensen van onze eigen tijd. En bovendien geeft ze aanwijzingen die een gesprek over haar on derwerp op gang brengen. Ze schrijft in een vlotte, Journalistieke stijl. Je schrikt een beetje als ze niet-vaag, nlet- Gien Karssen vrijblijvend, niet-zweverig maar heel prak tisch voorbeelden geeft van de doodgewoon ste, meest alledaagse dingen. Daar, in ons gewone leven, wil de Bijbel zijn invloed uitoefenen. Zij combineert Amerikaanse nuchterheid, zakelijkheid en gevoel voor de praktijk aan onze Europese vraag naar een stuk theorie. Deze combinatie wordt blijkbaar wijd en zijd op prijs gesteld. Maar dan geeft ze ook nog na ieder hoofd stuk een aantal vragen die een gesprek op gang brengen. Een goede vraag stellen, dat is ook een kunst apart! Het blijkt, dat ze deze kunst verstaat, want haar boeken wor den veel gebruikt in gespreksgroepen. Kortom, ze schrijft doelbewust. Het doel waar ze op mikt: de lezer moet door bijbel studie veranderen, vernieuwen. Om dat te bereiken moet de lezer niet alleen verstaan wat hij leest, maar ook verwerken wat hij leest. Nou, dat kan door er over te praten. Vandaar die gespreksvragen. Cursus Ik vind dat ze aan weleerwaarde en zeerge leerde dames en heren maar eens een cursus moest geven. Over: hoe schrijf Je een boek dat iets uitwerkt. Wij schrijven maar raak. Onze boekenkasten staan vol boeken die de wereld zouden kunnen veranderen. Maar er verandert ook in de gemeente maar zo weinig. Hier hebben we te doen met een schrijfster die doelgericht schrijft en die duidelijk aangeeft hoe haar leesboekals een werkboek gebruikt kan worden. Ik besef dat lk over de titels en over haarzelf nog niets gezegd heb. Het zijn: „Manninne" en „Nogmaals Mannine" met als ondertitel „Vrouwen in de Bijbel". (Uitg. Buijten en Schipperheijn, Amsterdam; resp. 15,90 en 16,90; met wenken voor bijbelstudie, wen ken voor bijbelkringen en wenken voor lei ders van bijbelkringen). Haar laatste boek is deze week verschenen in de Telos-serie, ook bij Buijten en Schip perheijn. Het gaat over Spreuken 31 en heet „Een vrouw naar mijn hart", 14,90. Wie zij is door dr. K. J. Kraan Van de religieuze setting van Sadats historisch bezoek is jammer genoeg maar weinig overgekomen. Zoals het feit, dat dit bezoek heeft plaatsge had op de islamitische gedenk dag van het offer van Abra ham, de „vader" van Arabie ren, Joden en Christenen. Is het tot het publiek doorgedron gen. wat dit Inhoudt? God gebood Abraham zijn zoon Izak te offeren, maar Hij verhinderde dit tegelijk. Omdat Hij geen mensenoffers wil. die door de blinde overmacht van het bevel en het geweld worden op gedrongen. Hij wil alleen maar vrij willige offers. Uit liefde tot de men sen. En dat vieren ook de islamieten op hun wijze. Sadat is na zUn bezoek aan de mos kee op het tempelplein in Jeruzalem naar de zg. „moskee van Omar" ge- EINDHOVEN De Nederlandse af deling van de ridderorde van het heilig graf van Jerusalem heeft twaalf nieuwe leden in haar gelede ren opgenomen. Onder hen zijn het oud-tweede Kamerlid mevrouw dr. A. van Heel-Kasteel, burgemeester mr A. Baeten van Maastricht, burge- meeste mr. J. Norbart van Dene- kamp.prof. mr. A. Soons uit Utrecht en mr. B. Vroom uit Amsterdam. De installatie werd in Eindhoven verricht door kardinaal Maximill- aan de Fürstenberg. grootmeester van de ridderorde. Onder de aanwe zigen was mgr. Th. Hendriksen, groot prior van de orde in Neder land. De ridderorde houdt zich vooral be zig met de hulpverlening aan chris tenen in en om het heilige land: Israel, Jordanië en Libanon. De ne gentig Nederlandse leden hebben twee Jordaanse dorpen geadop teerd: Na'ur en Madaba. Jongen onder autobus BEILEN De twaalfjarige Jongen J. Oldenkamp uit Laaghalen is in Beilen in het verkeer omgekomen. Hij werd op weg naar school op de fiets door een autobus overreden, waarschijnlijk toen hij spelender wijs op de Imker weghelft terecht kwam. gaan, met .het wereldberoemde goudgele koepeldak. Deze is ge bouwd over een rotsachtige verhef fing op het plateau, waar het offer van Izak gebracht zou worden. Vanaf deze rots zou Mohammed 's nachts te paard naar de hemel zijn gevlo gen. Maar Abraham maakte een of- fertocht. Alleen maar op een ezel Op deze zelfde rots stond later het brandofferaltaar van de Joodse tem pel, het centrum van de Israëlitische offerdienst. Ook vandaag nog fungeert dit tem pelcomplex als Israëlitische offer plaats. Want vóór de klaagmuur en ln ondergrondse gewelven kun Je ta fels zien staan met rollen, waarop de wet van Mozes geschreven is. Het leren toepassen van deze wet Is vol- Jens de Joden thans hèt offer, dat de ood aan Ood en de mensen mag brengen. En dit gebeurt aan deze tafels. Vanaf het tempelplein was het maar een enkele straat naar de Heilige Graf-kerk, de plaats niet alleen van het graf van Jezus, maar ook van het kruis (slechts een steenworp van el kaar gescheiden). Daar heeft God zelf spontaan en ongedwongen het beslissend liefde-offer gebracht. En daarna het bezoek van Sadat aan Jad Vaschem, het Joodse monument voor de zes miljoen slachtoffers van het nazi-geweld. Het volstrekte te gendeel van het offerverhaal van Abraham. Rechtvaardige Ik weet niet, hoe Sadat zelf zijn zondagmorgen religieus heeft be leefd. Dat is zijn eigen geheim. Maar ik heb gemeend in hem een „recht vaardige" ln bijbelse zin te mogen herkennen. Een man die met inzet van eigen leven een muur van wan trouwen durfde doordringen om de „sjaloom", de vrede in gerechtigheid, te dienen. Ter verzoening. En was er ook in de redevoering van Begin niet iets van de vredesdroom der Israëlitische profeten, die we ook bij Martin Luther King zo diep ver tolkt vinden? „Ik heb een droom." De enige droom, die telkens bedrog schijnt te wezen, maar het uiteinde lijk toch niet is. Sadat ging naar Jeruzalem, niet al leen omdat daar „toevallig" het Is raëlische parlement vergaderde. Je ruzalem was voor hem de stad van de drie nauwverwante godsdiensten, die alle drie op Abraham proberen terug te gaan. Zou dit ook niet een sleutel kunnen zijn tot de oplossing van de grootste moeilijkheid in het conflict tussen Joden en Arabieren de politieke status van Jeru zalem? Teken Zou men bij het tempel-complex kunnen beginnen en zeggen: de plaats van de verwoeste Joodse tem pel en de Klaagmuur kan vandaag niet Arabisch grondgebied zijn. En de plaats van de Aksamoskee en de „moskee" van Omar kan vandaag geen Joods grondgebied zijn. (Geluk kig is het graf van Jezus „toevallig" geen politiek probleem). Laten we samen dit stukje grond een eigen politieke vredes-status geven (zoals bijvoorbeeld het Vaticaan midden in Rome en Italië dit heeft) en het grondgebied radicaal ont-nationali- seren. Dat zou een moedgevend teken kun nen zijn van een wederzijds politiek vredes-offer van nationale eigen waarde. Jeruzalem betekent God dank: stad van de vrede. Als zij en wij maar „rechtvaardigen" zijn Dr. K. J. Kraan is gereformeerd eme ritus-predikant te Rotterdam. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Donderdagavond 1 december zal de geheel herbouwde hervormde Grote Kerk aan de Kerk brink officieel weer in gebruik wor den genomen. Zes jaar geleden brandde deze kerk af. Herbouw stuitte aanvankelijk op grote financiële moeilijkheden. Ge meenteleden en sympathisanten vormden daarop een „Stichting Her bouw Grote Kerk", die in een lande lijke actie in een half jaar acht ton bijeenbracht. Wanneer alles gereed is, zal er op de kerk geen schuld rusten. De stichting verschafte bo vendien de middelen voor een wijk- zaal bij de kerk en gedeeltelijk voor het orgel, dat ln het voorjaar van 1979 geplaatst zal worden. Het nog ontbrekende geld voor het orgel hoopt men uit giften en mogelijk uit subsidie bijeen te krijgen. Voor waarde voor de realisering van het bouwplan was wel het afstoten van de Nieuwe Kerk aan de Larenseweg. Daar zal komende zondagavond de laatste dienst worden gehouden. Van een onzer verslaggevers DE BILT ICCC-secretaris dr. J. C. Maris heeft een oproep gedaan aan plaatselijke kerkeraden om lid te worden van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC). Hij doet dit in het novembernum mer van het ICCC-maandblad Ge trouw, waarin hij (nu pas) commen taar geeft op het besluit, dat de generale synode van de christelijke gereformeerde kerken in september heeft genomen, om zich uit de ICCC terug te trekken. De christelijke gereformeerde ker ken waren als enige Nederlandse kerk bij de ICCC aangesloten. Dr. Maris is zelf christelijk gereformeerd predikant. Hij wijst er in Getrouw op, dat de constitutie van de ICCC behalve het lidmaatschap van denominaties of kerkengroepen ook een „adviserend Hellevuur en hemels licht Visioenen van het hiernamaals Richard Cavendish Fascinerende reis in woord en beeld door het hier namaals. zoals de mens zich dat door alle tijden en culturen voorstelde. Rijk geïllustreerd met afbeeldingen van artistieke visioenen uit verschillende perioden. 128 blz.. in kleur en zwart/ wit geïllustreerd Na 1.1.78: (29.50 Nu slechts f 19.50 De grote verrassing van dit najaar van Het Spectrum nu te koop in uw boekhandel door A. J. Klei Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wröautstraa; 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115568 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Een poosje terug kondigde ik het boèk van drs. H. A. Hofman over de gereformeerde gemeenten aan en bij die gelegenheid verhaalde ik over schoolmeisjes van de gereformeerde* gemeente in het dorp mijner Jongelingschap, die ter catechisatie togen met een strooien hoedje bungelend aan het stuur van hun flets, omdat zij vanwege een strenge toepassing van een paulinisch voorschrift niet met ongedekten hoofde het catechisatielokaal mochten betreden. Wie zou menen dat ze t tegenwoordig in de gereformeerde gemeenten op dit punt wat gemakkelijker nemen, leg ik de volgende mededeling uit de Kerkbode van de gereformeerde gemeenten van 's-Gravenhage en Scheveningen voor: HOEDENPROBLEEM Vele van onze dames hebben er een gewoonte van gemaakt hun hoed die zij tijdens de kerkdienst dragen, na de dienst achter te laten ln de zoge naamde oude consistorie -aan de Nieuwe Laantjes De aldaar aanwezige kapstokken hangen dan ook vol met hoeden in alle soorten en maten. Zo langzamerhand echter komen er echt te veel en daar moet wat aan gedaan worden. De indruk bestaat dat velen er meer dan één hoed laten hangen. Daarom een vriendelijk verzoek van de koster: willen de dames die er een afzonderlijke zomer- en winterhoed op na houden, hun zomerhoeden die zij thans niet meer gebruiken mee naar huis nemen? U loopt anders de kans dat nij de overtollige hoeden beschikbaar moet stellen voor de Jaarlijkse verkoping! Het is duidelijk dat de vrouwelijke gemeenteleden het gedurende de kerkdienst verplichte hoofddeksel zo gauw mogelijk afzetten. Dit is blijkbaar geoorloofd in wat genoemd wordt de oude consistorie, die kennelijk geen sacrale ruimte (meer) is. Het komt mij voor dat de betrokken dames hun kerkdienst-hoedje met weinig zorg uitzoeken, anders zouden ze er niet zo nonchalant mee omspringen. Ik vraag me af of het eigenlijk niet de voorkeur verdient, zónder zo'n haastig aangeschafte hoed („geef me die maar, 't is toch alleen voor in de kerk") naar een preek te luisteren. De apostel Paulus heeft immers ook geschreven dat het (lange) haar de vrouw dient als (hoofd)deksel, dus klaar ben je. Er zijn echter niet alleen problemen in de kerk. er doen zich ook hartverwarmende zaken voor. zoals in het Oranjelievend Zwolle (waar de gemeente na de keus van de PvdA voor de republiek het Wilhelmus aanhief, terwijl niet Willem O. Duys doch dominee G. Th. Vollebregtop de kansel stond). Ik denk er nu aan. hoe dominee W. A. B. Hagen onlangs zijn zegeningen mocht tellen, één voor één. Hier is zijn getuigenis in Hervormd Zwolle: Heel persoonlijk wil ik zeggen: wat heb ik een heerlijke zondag gehad. Allereerst vanwege de doopdienst, waarin ik vier kinderen mocht do pen. waaronder mijn jongste klein zoon. Dat betekende heel veel voor ..Als ik zo'n hoed had, zou ik 'em achterlaten in da ouda consistorta ons. De tekst was Lukas 8:49,50 Dan mocht lk op die dag mijn verjaardag vieren. En dan was er de geweldige verrassing, mij bereid door de Chr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heer", die (buiten mij om) zich voor bereid had voor medewerking aan deze dienst. Hoewel ik een tijd gele den een vermoeden had, dat er iets „broeide", overweldigde mij dat zon dag helemaal. Wat was het fijn! Veel dank. Ook aan allen, die mij op wel ke wijze dan ook hun felicitaties deden toekomen. We zijn er dank baar door gestemd! Nu dit stukje verdacht veel gaat lijken op onze maandagse kerkbladenrubriek, word ik bepaald bij de „Persschouw" van „Waarheid en Eenheid", het blad van de verontrusten in de gereformeerde Gien Karssen is een vrouw en zij schrijft over vrouwen. (Dat wil niet zeggen: ze schrijft alleen voor vrouwen. Ik denk dat ook veel mannen haar boeken waarderen.) Zij is weduwe; haar man werd, na zes weken huwelijk, door de Duitsers gearresteerd en is niet uit het concentratiekamp terugge keerd. (Toch wil dat niet zeggen dat ze zich slechts zou kunnen inleven in mensen die alléén in het leven staan. Integendeel, bij het lezen merk je dat je te doen hebt met een vrouw die een groot invoelingsvermogen heeft.) Zij heeft jarenland veel bijbelstudie kringen geleid bij De Navigators. Ds. F. H. Veenhuizen is evangelisatiepredi kant te Apeldoorn. lidmaatschap" kent van plaatselijke kerken. Dit is echter alleen mogelijk voor plaatselijke kerken, die niet tot een domlnatie behoren, die bij de wereldraad van kerken of één van diens medewerkende organen is aan gesloten. Dat betekent concreet, dat een plaatselijke gereformeerde kerk of hervormde gemeente geen „advise rend lid" van de ICCC kan worden, maar wel b.v. een plaatselijke chris telijke gereformeerde kerk, vrijge maakte gereformeerde kerk, gerefor meerde gemeente, vrije evangelische gemeente, baptisten- of pinksterge meente. In het verschiet ziet dr. Maris dan eventueel een groepsgewijze aanslui ting bij de ICCC, die zou kunnen lelden tot de oprichting van een Ne derlandse raad van christelijke ker ken als tegenhanger van de raad van kerken in Nederland. Dr. Maris constateert, dat er in Ne derland een grote groep is van bijbel- gelovige en daarom ernstig ver ontruste kerken en christenen, die echter onderling sterk verdeeld zijn. „Met grote zorg constateren zij de tegenstand van de vijanden, de af braakpogingen ook van hen, die in naam van kerk en godsdienst het marxisme bevorderen. Verontrus ting overal, maar geen samenwer king tegenover de verbonden vijan den. De ICCC bedoelt jle verschillen de strijdende bouwers althans in een samenwerkingsverband te brengen. In Nederland schijnt dat erg moei lijk Als wij ontwaken, kan in korte tijd een samenwerking ont staan, die een verrassende samen- stemming zou openbaren tot heil van kerk en volk". Over het christelijke gereformeerde synode-besluit schrijft de ICCC-se cretaris, dat het is genomen met een zeer krappe meerderheid (28 van de 51 stemmen). Terug uit Zuid-Afrika De delegatie van de Gerefon Bond is terug uit Zuid-Afrika. heeft daar een bevestiging gevonden van hetgeen men bij i vertrek naar dat land al meendr Dat is jammer, want dan had n beter thuis kunnen blijven en h de berichten kunnen lezen die q bijna iedere dag uit Zuid-Afrikrf bereiken. De twee artikelen in hetzelfde nummer van on2e k waarin de terugkeer wordt teeme verslagen liegen er niet om. In e ^et nadere toelichting in het numra jd 0, van zaterdag 19 november van ariteii hand van ir.J. van der Graaf ga eens hij met name in op de woordende in ons land is wel eens wat mis" j als titel van het verslag dienden, verklaart daarbij niet alleen te fenZi hebben willen denken aan de kabinetscrisis, maar aan „de J1 totaliteit van het gebod Gods". gaat niet alleen om menselijke ~Ln. gelijkwaardigheid en de politiel }g maatschappelijke uitwerking daarvan". De Afrikaanse kerkei mogen ons vragen stellen als hi gaat om andere christelijke nori d en waarden die in onze samenle allang verdwenen zijn en die ln r*^ Afrika thans van buiten af wordf bedreigd". Ik moet zeggen dat d versluimerende aanduidingen duidelijkheid roepen. Welke nor en waarden zijn dat dan? Ook mL de heer Van der Graaf op: „Maa "v lag niet in onze missie, daar en) 11 allerlei politieke uitspraken te \J I doen". Maar waarvoor zijn ze da daarheen gegaan anders dan on duidelijk politieke situatie te O bezien, zich erover te laten l voorlichten en daarover dan iets zeggen? Wie deze nadere vefklai an naast het verslag legt komt geen stap verder. Is er iets dat opweei ROl tegen de wijze waarop Steve Bik en naarzijnsterfcelvervoerdis.nl. vei 1200 kilometer in een open powerwagen en dan naakt? Is er rj,, r te beginnen met een kolonel Pie v; Goosens die blijkbaar ongestral ,kan verklaren dat zijn mannen t limt met de wet niet zo nauw nemen dat ze niet met de wet maar met olgei eigen macht werken. Dit is toch eeft volgens de gereformeerde Bond uldei reinste revolutie!? tige VOO Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Holten: W. Vons te (Gld.); te Steenderen-Wichmom Sturm, eervol ontheven pred. bevoegdheid van emeritus, laa lijk predikant te Nijland, won4 te Ruinen. Bedankt voor Zeist: I. Kok te Zod I meer; voor Oude Tonge: R. E. Ki te Putten. GEREF. KERKEN Beroepbaar: H. R. Swammerdamstraat sterdam. GEREF. KERKEN (VRIJG). Beroepen te Soest: H. Geert kand. te Urk; te Enschede Z.\ Hofman te Dalfsen. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Ulrum: W. Buijs te Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop en Trichl dermalsen: A. Vergunst te Veen PINKSTERGEMEENTEN Aangenomen naar Amersfoort: P Cock te Drachten; naar Hoorn: J Cock te Beverwijk; de benoem fw SISSf UI tot leraar g.o. openbare basii len te Purmerend: H. Spelstra Hoorn. kerken. De samensteller J. P. Wijsman noemtzijn rubriek in het nummer van 18 november „eigenlijk luguber". Wij geven er het volgende uit door: DR. WIERSINOA KOMT Onder deze kop publiceert „De Leidse Kerkbode" een mededeling van de studentenwijk, die ais volgt luidt: „Met vreugde heeft de wijkraad kennis genomen van het bericht dat dr. en mevr. Wiersinga hebben besloten het beroep aan te nemen, dat de K.A.Z. Leiden op hen heeft gedaan om naar Leiden te komen en daar in het studentenpastoraat verder te werken. Een woord van welkom op deze plaats is wel vroegtijdig, maar niet minder gemeend. De wijkraad vindt het fijn om het echtpaar Wiersinga in haar midden te mogen begroeten. Verheugd is zij ook dat door de komst van dr. Wiersinga de kwaliteit van de pastorale zorg voor gereformeerde studenten, waaraan dr. Vlijm met zoveel toewijding en kunde heeft gewerkt wordt gewaarborgd." Wel het toppunt niet? Met de komst van Wiersinga wordt de kwaliteit van de pastorale zorg voor Gereformeerde studenten gewaarborgd, terwijl over zijn leer het oordeel onaanvaardbaar is geveld. Een Leidse broeder typeerde het bovenstaande met: „De wolven zijn onder ons Tot zover uit de „persschouw" in „waarheid en Eenheid". Prof. dr.J.R.T.M. PeteD| ►EN Bdvc tas nl H :ed lik :h' ie Prof. dr. J. R. T. M. Peters heeft ambt aanvaard als hoogleraar bisch en de leer van de islam aiCg katholieke universiteit van NijJ^ gen. Hij deed dit met het uitspr van een oratie getiteld „De kora een woord tot de mens." In oratie zegt prof. Peters, dat beeld dat de doorsnee Nederli heeft van de islam wordt gel door oorlogszuchtige en geromi seerde verhalen over het verled digi adv Het beeld dat bestaat van de L4cjer is volgens Peters in tegenstellin ien het oorspronkelijke élan van df ginnende islam. Dit oorspronke ee élan heeft in korte tijd de we 'y veranderd, een grote cultuur o| (j( bouwd en het christendom in* oosten en Afrika overvleugeld, prof. Peters. ROME (AP) De Italiaanse ring heeft cijfers bekend genu waaruit blijkt dat het aantal lijken in Italië daalt. Steeds t mensen gaan er bovendien toe» om het huwelijk niet kerkelijk laten bevestigen. Het aantal N lijken in 1976 was 355.000, terwijl in 1973 nog 418.000 bedroeg, percentage huwelijken dat nietl kelijk bevestigd werd, bedroef 1976 9.3 procent In 1973 was df procent. :hei Wa

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2