leidooi voor meer koophuizen Veinig middelen werkloosheid Westland Utrecht jenedex: uitholling van ümcurrentiepositie eist tol Fabriekssoep is niet veel soeps I Bedrijven te weinig maatschappelijk bewust Werkloosheid blijft groot in Bondsrepubliek dagteken bij prijsstijging woningen lburgse econoom Schouten somber in analyse Kinderen van de wereld Kampeerbedrijven vrezen sanering 'Denk ook aan positie modale onderneming' Prognose van economische 'vijf wijzen' Hypotheekbank nv DAG 23 NOVEMBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P15/RHS17 nd; wijf< taai g k jopen onzer verslaggevers fcAAG Er zullen in ons land minder woningwetwoningen en meer koopwoningen moeten •n gebouwd. Hiervoor pleitte voorzitter ir A. van der Kloos van de Nederlandse Vereniging n déouwondernemers (NVB) gisteren in de ledenvergadering in Den Haag. Hij zag hierin twee n anelen, namelijk >ndzdoorstroming wordt aangemoedigd, waardoor meer betaalbare huizen voor de sociaal !n ^eren vrijkomen; l^e^ordt voorzien in de grote behoefte aan koopwoningen. Van der Kloos signaleerde, het rijk zeer waardeerde, meende hij „sinds begin 1970 een grote toch dat er (ook) in 1977 te weinig sinds begin 1970 een grote catiiaar koophuizen is ontstaan, de centrale overheid zij tre^k *aat *s Eaan inspelen, beleidsombuiging werd behal- jr de toegenomen vraag naar Jroningen, wellicht ook ingege- jjordat het in 1975 ingevoerde J] subsidiesysteem voor huur- en (op basis van de dynami- Jostprijs) blijkt te mislukken, voorzitter van de bouwon- de beleidsombuiging van /ries larei koopwoningen worden gebouwd. „De switch van huur- naar koopwo ningen zal voor 1978 dan ook aan zienlijk groter moeten zijn." Daarentegen achtte hij het aantal te bouwen woningwetwoningen veel te hoog, ook al omdat deze te duur zouden zijn geworden voor de lagere inkomens. Meer kritiek had de heer Van der Kloos op de gemeenten, die het be leid van de centrale overheid moeten uitvoeren. Hij meende dat veel ge meenten ten aanzien van de bouw van koopwoningen in het algemeen niet op dezelfde golflengte als het rijk zitten en onder de door het rijk gehanteerde norm van 60 tot 65 procent eigen woningen blijven. Veel gemeenten hebben nog niet de om mezwaai gemaakt, die het rijk al enige jaren aan het maken is. Vooral in de vier grote steden blijkt het „bedroevend" gesteld te zijn met de bouw van koopwoningen. Als dat ien onzer verslaggevers ERDAM De erosie (uitholling) van de Nederlandse concurrentiepositie die al jaren aan de is, gaat nu haar tol eisen. De ontwikkeling van onze export toont duidelijk aan, dat er iets mis t schrijft de Fenedex (Federatie voor de Nederlandse Export, een zelfstandige particuliere aisatie) in haar verslag over het verenigingjaar 1976/77). I gemakkelijk dit toe te schrij- an de ontwikkeling van de we- andel, zo zegt de Fenedex, doch •tuigt wel van gebrek aan reali- in. De wereldhandel heeft zich lijk in het verslagjaar toch nog )eter gehouden dan de Neder-" e uitvoer. •ns de Fenedex gaat het opzet- ran een nationaal exportplan s meer dringen. Nu de Neder- e export zich niet meer naar ren kan ontwikkelen. Een der- i plan. soortgelijk als het Cen- Planbureau, blijft echter een in de lucht, zo waarschuwt de dex. als het niet wordt inge- rd in een organisatorisch kader de algemene bedrijfsvoorlich- kan nu eenmaal de export niet eren als men geen aandacht Hkt aan de innovatie (vernieu- aan het speurwerk binnen de jven, de ontwikkeling van nieu- produkten e.d. Het is daarom feakelijk, dat er in de bedrijfs- Ichting samenhang komt tus- Fe technische en technologische, ommerciële en de procesmatige en van het ondernemingsge- •en. mis markten 'enedex acht het voor elke on- •ming van het grootste belang e kennis te hebben van de eten waarop zij actief is of waar- j zich wil „wagen". Ondanks alle aardige inspanningen van diver- istellingen die op dit terrein ac- zijn, meent de Fenedex echter, de manier waarop marktkennis iederland wordt verzameld te ïientarisch is, te weinig gestruc- >rd en te algemeen om doelma- e kunnen zijn. ixportorganisatie vindt, dat het ïrlandse bedrijfsleven vooral be te heeft aan speurwerk. Doelge- op continuïteit gebaseerd com- feieel speurwerk, gebaseerd op een beleid op langere termijn. Dit sterker groei voordoen dan in de klemt te meer omdat het bedrijfsle- traditionele industrielanden. Zeker ven in de komende jaren nieuwe het dubbele, zo niet meer. markten zal moeten zoeken. Ook in de toekomst zullen de indu strielanden van West-Europa welis waar de belangrijkste afzetmarkt blijven, dat neemt niet weg dat ons bedrijfsleven meer dan voorheen moet deelnemen in de verderaf gele gen markten. Zo zal zich in de ont wikkelingslanden, die halverwege zijn met hun industriële ontwikke ling, in de komende jaren een veel In het bijzonder voor het kleinere en het middelgrote bedrijf is het zaak om op een of andere wijze deel te Xe WClIUg nemen aan deze ontwikkelingen. Het bedrijfsleven mag dit niet passief aanzien temeer niet omdat het be drijfsleven in de ons omringende lan den, met name in West-Duitsland, zijn weg naar deze gebieden al ge vonden lijkt te hebben. niet ingrijpend verbetert, zo waar schuwde de heer Van der Kloos, dan Zal de uittocht van meer draagkrach- tigen uit de grote steden nog groter worden en zal de bevolkingsopbouw vooral in de oude binnensteden nog eenzijdiger worden. Aangezien de bouw van koopwonin gen in de vier grote steden op een zeer laag peil staat, zou de produktie van eigen woningen in de groeiker nen naar zijn mening boven de lan delijke norm moeten liggen. Maar hij moest vaststellen, dat de groeiker nen zelfs de landelijke norm niet halen. Exorbitant Doordat men onvoldoende in de nieuwbouw aan zijn trekken kan ko men, ontstaat er, aldus de voorzitter, een druk op de bestaande eigen wo ningen. In de afgelopen paar jaar hebben zich al exorbitante prijsver hogingen voorgedaan, die veel hoger liggen dan de stijging van de bouw kosten in de afgelopen jaren. Hoewel er de laatste tijd stemmen opgaan dat het einde van de enorme prijsstijgingen in zicht zou zijn (de heer Van der Kloos doelde kennelijk op de makelaars, die dat zeggen red.) zette hij daar in deze situatie een vraagteken bij. Wil er werkelijk sprake zijn van een beleid, waarin knelpunten op de wo ningmarkt worden opgeheven, dan zullen er naar zijn mening maatrege len moeten worden genomen. De heer Van der Kloos dacht hierbij aan een ingrijpen van het rijk om het beleid van de gemeenten af te stem men op het hare. En wel in die zin dat gemeenten voor elke woningwet woning twee koopwoningen moeten bouwen. Daarbij zou de bouwonder nemer van groot nut zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Nederlandse bedrijfsleven moet zich poli tiek en maatschappelijk bewuster opstellen, zo meent de Fene dex. Vooral tegen de achtergrond van de grote veranderingen die zich in het produktieproces en het afzetpatroon afspelen, is het noodzakelijk dat het Nederlandse volk meer inzicht krijgt in de dagelijkse gang van zaken in-het bedrijfsleven. Helaas, zo merkte hij op, wordt ech ter door veel gemeenten te weinig grond aan bouwondernemers uitge geven, of komen zij zelfs in het ge heel niet aan bod. Mocht er geen verandering komen in dat gemeente lijk gronduitgifte-beleid, dan komt de bouwondernemer straks bij de invoering van het wetsontwerp voor keursrecht gemeenten en de daar mee samenhangende wijziging van de onteigeningswet moeilijker te zit ten. Voorts vreesde hij dat het pro ces, dat voorafgaat aan het bouwen zoals grondverwerving en vaststel ling van bestemmingsplannen, veel al trager gaan verlopen. Hoge winst Ondernemers zijn huiverig zich bui ten de kring van het eigenlijke on dernemen te begeven. Of dit verstan dig is, is echter de vraag, aldus de Fenedex. Maatschappelijke veran deringen hebben grote invloed op het ondernemingsgebeuren en het zou wenselijk zijn, dat het bedrijfsle ven in het debat aanwezig is. Ondernemers beschouwen zich nog te veel als beheerders van instellin gen, in casu hun bedrijf, als een lichaam dat los staat van de rest van de samenleving. Ook als men zich realiseert dat dit een onjuiste opstel ling is, dan beschikt men meestal niet over de tijd om dat te veran deren. Een ander gevaar, zo merkt de Fene dex op, is dat de politieke en maat schappelijke stellingname teveel aan organisaties van ondernemers wordt overgelaten. Hierdoor dreigt er een te abstracte opstelling te ont staan, te ver af van het dagelijkse ondernemingsgebeuren. Als het bedrijfsleven terecht van me ning is, dat zijn belangen bijvoor beeld in het parlement niet op de juiste wijze worden behartigd, of dat er vanuit de samenleving teveel ont erechte kritiek op het bedrijfsleven komt, dan ligt dat in hoofdzaak aan het bedrijfsleven zelf. Dat het be drijfsleven ermee gediend is als ie mand. die het klappen van de zweep uit eigen ervaring kent, zijn stem in de vertegenwoordigende lichamen laat horen, komt in de meeste geval len niet naar voren. De huidige praktijk van gronduitgif- ten door gemeenten toont, zo zei hij, aan dat veel gemeenten bij de ver koop van grond voor de bouw van premie- en vrije-sectorwoningen veelal een hoge tot zeer hoge winst maken. Zo golden in 1975 voor de premie- en vrije-sectorbouw per vier kante meter dikwijls prijzen, die vier keer zo hoog waren als de vierkante- meterprijs voor de woningwetbouw. Voorts uitte de voorzitter van de bouwondernemers nog kritiek op de onbevredigende regeling omtrent het uitgeven van grond in erfpacht. Zo zijn regelingen bekend, waarin viermaal een vergoeding voor infla tie is opgenomen. Hij bepleitte zo doende maatregelen om de burger te „beschermen" tegen de monopolie positie van de gemeentelijke over heid op de grondmarkt. Daarnaast wilde hij stappen ondernemen om te voorkomen, dat het beleid van de centrale overheid wordt doorkruist door gemeenten. i een onzer verslaggevers RECHT Of we nu de lo- i matigen, met de gulden op internationale geldmarkt ven of als.overheid geldin- ies in de economie pompen, blijven zitten met een hoge kloosheid. sombere analyse heeft de Til- ;se econoom prof. dr. D. B. J. outen gepubliceerd in het no- bernummer van „Rabobank", maandblad van de gelijknamige elling. Volgens Schouten hebben omstreeks 1964 verzuimd in de te lopen met onze buitenlandse leurrenten. Tussen 1961 en 1973 is Nederlandse concurrentiepositie t ongeveer 35 procent verslech i: we hebben te lang als koploper lingeerd. zodat we ons uit de we- jmarkt hebben geprijsd. tijd had Nederland vaste wis- :oersen. Maar zelfs nu de gulden of meer zweeft (alleen met een r Europese landen is de koersre- e vast), is de zonde uit het verle- niet meer uit te wissen door iter te gaan lopen, vindt prof. louten. Zijns inziens blijft er daar- een grote zichtbare en onzichtba- verkloosheid. lernatieven Tilburgse hoogleraar (en lid van SERi ondersteunt zijn bewering r de gevolgen van verschillende tidsveranderingen naast elkaar ■etten en dan steeds te conclude- dat de grote werkloosheid niet Ide wereld wordt geholpen. laaide hij cijfers van het Centraal ibureau aan volgens welke de ilandse afzet in 1978 sterk zou men door de veronderstelde rke loonmatiging. Weliswaar zou daardoor de export volgend jaar weer harder kunnen groeien dan de omvang van de wereldhandel (7,5 tegen 6 procent) maar de totale ople ving van de bedrijfsactiviteit zou even matig blijven; nu, in 1977 door de teleurstellende export, volgend jaar door de verzwakte binnenlandse afzet. Prof. Schouten vraagt zich met vele andere economen af of in zo'n omstandigheid geen bestedingsin jecties door de overheid gewenst zijn. Zonder die injectie zou het reële inkomen van de modale werknemer met 2 procent dalen. Het Planbureau heeft in zijn Macro-economische Verkenningen uitgelegd hoe dat te verhelpen is: door één miljard bij de indirecte belastingen en bovendien nog eens driekwart miljard door ver mindering van de sociale premies die de werknemers moeten betalen. Inderdaad blijft het reële inkomen dan gelijk, stelt prof. Schouten vast. Voor de werkgelegenheid scheelt het echter erg weinig: hooguit 6.000 manjaren. Bovendien komt het fi nancieringstekort van de overheid boven de norm. Dat tekort van over- heidsontvangsten tegenover uitga ven mag hooguit 5 procent van het nationaal inkomen zijn en zou in het voorstel van het Planbureau ruim 6 procent worden. De overheid kan dat voorkomen door minder aan WW, WAO en andere uitkeringen uit te betalen maar dat zou opnieuw de koopkracht verminderen. Geldinjec ties zijn zegt Schouten, alleen nuttig ais ze in staat zijn vakbonds- eisen te reduceren. Dure gulden Loonmatiging vermindert de werk loosheid eveneens niet als deze ge paard gaat met een waardevermeer dering van de gulden, zoals de laat ste jaren gebeurd is. Een sterke gul den is nu eenmaal slecht voor de werkgelegenheid, aldus Schouten. Uiteraard staat de gulden mede zo hoog door onze aardgasverkopen naar het buitenland én (Schouten zegt dat met nadruk) alweer die loonmatiging. Maar de zwevende koers van de gulden is niet meer in staat ons van de problemen af te helpen die in feite ontstaan zijn in de tijd van de vaste wisselkoersen. Wel wordt door een beperking van de loonstijging, gepaard gaande aan een politiek van voorzichtige uitbrei ding van de geldhoeveelheid de in flatie teruggedrongen en dat is zo zegt Schouten troostend mis schien wel meer dan we in de tijd van de vaste wisselkoersen durfden hopen. Daarom deugt in de visie van de hoogleraar ook het laatste alterna tief een hogere nominale loonont wikkeling niet. Dat kan wel tot een betere bezetting van de machi neparken leiden en daarmee tot een toenemende investeringsactiviteit, voor de werkloosheidsbestrijding helpt het allemaal niet veel. Wat we er aan arbeidsplaatsen bijkrijgen, gaat door de dan weer sterk opleven de inflatie, op andere plaatsen weer verloren. Onder het motto „kinderen van de wereld", wordt een serie van zes (misschien zelfs twaalf) wandborden uitgebracht. Deze borden worden door het keramiekconcern Villeroy Si Boch vervaardigd in overleg met het Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Vanaf begin volgende maand zal het eerste fraaie wandbord (zie foto) hier te koop zijn. In ons land bedraagt de verkoopprijs 37.50, waarvan 7,50 ten goede komt aan het kinderfonds van de Verenigde Naties. De overige wandborden, die alle betrekking hebben op het kind, zullen vóór 1982 worden uitgebracht. In West-Duitsland, waar de actie in september is begonnen, zijn inmiddels zo'n 60.000 van deze wandborden verkocht. Behalve in Nederland, komen zeer binnenkort deze wandborden ook in België en Oostenrijk aan de markt. De verwachting is dat nog een zeer groot aantal landen zal volgen. DEN HAAG Pakjes en blikken soep bevatten weinig voedingsstoffen. Als meer dan een voorafje kunnen ze niet gebruikt worden. Ook maaltijdsoepen hebben te weinig voedingswaarde om als complete maaltijd te dienen. Behal ve weinig voedingsstoffen, bevatten ze doorgaans weinig calorieën. Tot deze conclusie komt de Stich ting Vergelijkend Warenonder zoek (VWO) na een uitgebreide test onder pakjes, blikjes en blik ken soep. Op fabriekssoep valt nogal wat aan te merken, vindt het VWO. Veelal bevat ze te veel zout, mees tal bestaat het vlees van soepbal letjes gedeeltelijk uit soja zonder dat dit op de verpakking vermeld staat. Het vet in de soepen is doorgaans door de fabrikant toe gevoegd, en de eiwitten en kool hydraten zijn grotendeels van de vermicelli en het bindmiddel af komstig. Aan fabriekssoepen mogen kleur stoffen en bindmiddelen worden toegevoegd. Geen enkele fabri kant vermeldt dit echter op de verpakking. In het algemeen is de informatie op pakken en blikken soep trouwens slecht, zo consta teert het VWO. Niet één fabrikant vermeldt een houdbaarheidsda tum terwijl soep na verloop van tijd wel degelijk aan kwaliteit inboet. Bijna de helft van de blikjes ge concentreerde soep bevatte enke le centiliters minder dan ze be loofden. Ook de blikken maaltijd soep voldeden lang niet altijd aan de opgegeven inhoud. BEEKBERGEN De recreatie-on dernemers in ons land zijn bezorgd over de steeds sterker wordende aandrang die overheidsinstellingen uitoefenen om tot een sanering te komen van de verschillende vormen van verblijfsrecreatie (campings, bungalowparken). De ondernemers in deze bedrijfstak willen meer dui delijkheid over schadevergoedings- regelingen bij sluiting van bedrijven of overplaatsing. Volgens de Recron, de vereniging van recreatie-ondernemers Neder land. op de nota landelijke gebie den, lijkt verblijfsrecreatie bijna staatsvijand nummer één te wor den. Bij deze vereniging zijn 900 bedrijven aangesloten die samen ongeveer tachtig procent van de overnachtingen in de sector van de verblijfsrecreatie te land en te water in Nederland verzorgen. Dit jaar besteedden tenminste vier miljoen Nederlanders (en een half miljoen buitenlanders) hun vakan tie en weekends in de landelijke gebieden van ons land Volgens de Recron is het economische effect hiervan een aandeel van globaal vier miljard gulden in het nationaal in komen en omvat de totale werkgele genheid circa zestigduizend man jaren. DEN HAAG - Voorzitter A. Bosnak van het Verbond van de Nederland se Groothandel heeft dinsdag in de jaarvergadering van zijn organisatie ervoor gepleit ook eens te denken aan de positie van de „modale" on derneming. Hij doelde daarmee op de kleine en middelgrote handelson dernemingen, die fysiek niet in staat zijn de lasten te dragen, die haar worden opgelegd door de vele wette lijke maatregelen, die in blauwdruk gereed liggen. Bosnak somde een aantal van deze maatregelen op: het wetsontwerp „openbaarheid van inkomens", het jongerenreglement, de regeling klachtrecht werknemers en de wet ten en voorschriften inzake het me dezeggenschap. „Deze en vele ande re voorstellen nopen mij onze grote bezorgdheid tot uitdrukking te brengen, niet vanwege de politieke consequenties, maar zuiver om de concrete personele en financiële ge volgen, die het uitvoeren van al deze voorschriften zal hebben voor het bedrijfsgebeuren van de kleine en middelgrote onderneming", aldus Bosnak. Dit soort ondernemingen beschikt niet over algemene concernbureaus, over directiesecretariaten enz. Het Is de vraag, hoe in deze organisaties alles gerealiseerd kan worden, wat straks wordt voorgeschreven. Het zal blijken, dat deze eisen de krach ten van het midden- en kleinbedrijf te boven gaan. BONN (Reuter) Hoewel het Westduitse ministerie van econo mische zaken vermoedt dat de economische groei van de Bonds republiek zal toenemen van 3 procent in dit Jaar tot vier procent in 1978, zal het aantal werklozen niet noemenswaard beneden het miljoen dalen. Tot die sombere conclusie over de werkgele genheid komt de raad van onafhankelijke deskundigen (bekend als de „vijf wijzen") in een advies aan de regering in Bonn. De vijf hoogleraren voorzien geen snelle successen bij de bestrijding van de werkloosheid. Als voorwaar de voor terugkeer naar volledige werkgelegenheid noemen zij een „koerscorrectie in het loonbeleid" die verder dient te gaan dan alleen het komende jaar. Om de economie het volgend jaar aan het groeien te houden, is een duidelijke opleving van de vraag uit het buitenland noodzakelijk. De raad heeft vertrou wen In de ontwikkeling van de wereldeconomie, maar waarschuwt voor de gevaren die een nieuwe koersval van de dollar of een sterke verhoging van de olieprijzen zou in houden. Loonstop Na de jongste belastingverlagingen en andere maatregelen ter stimule ring van de economie, heeft de Bondsregering nog maar weinig speelruimte om de economie aan te moedigen, zeggen de vijf wijzen. Het woord is nu aan de werkgevers en werknemers in hun loononderhande lingen. Die zouden zelfs moeten pra ten over een tijdelijke loonstop. De vijf wijzen gaan in hun prognose voor 1978 uit van een stijging van de uurlonen, inclusief vakantiegeld, etc. van 5.5 procent. De groei en de prijsstijging zullen dan belde op 3,6 procent uitkomen. De onafhankelijke deskundigen spreken echter een voorkeur uit voor een loonstijging van 2,5 procent, waardoor de groei zou uitkomen op 4,5 procent. Zelfs dan zouden de reële inkomens van de werknemer» toenemen als gevolg van de aange kondigde belastingverlagingen en verhogingen van de kinderbijslag. Bij 3.5 procent hoger loon zou, aldus de wijzen, de lnvesteringslust toene men en door de geringe prijsstijging zou ook het reële loon toenemen. De deskundigen herinneren er aan dat de Bondsrepubliek tot het begin van de Jaren zeventig deze politiek met succes heeft gevolgd. Als men er dan ook na 1978 mee doorgaat kar de economie jaarlijks met 5 procent groeien en de werkloosheid tot en met 1981 ieder Jaar met 200.000 afnemen. (ADVERTENTIE) In coupures van f 1.000,- a 99% Bij aankoop dient opgelopen rente te worden bijbetaald vanaf 15-8-77 op basis van 8% per jaar (rendement 8,18%). Spaarpandbrieven zijn aan toonder en ter beurze genoteerd. Algehele aflossing ad f 1 600.- per stuk op 22-9-"83, zijnde nominaal bedrag plus rente op basis van samengestelde interest. Verkrijgbaar bij handelsbanken, commissionairs en onze kantoren Kantoren door het gehele land Hoofdkantoor Amsterdam. Sarphatistraat 1,020 - 25 25 25, tst 41 en 42 In coupures van f 1.000,- a 99%

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17