Indiaans levensbeeld in Folkwang-dansstijl Antwerpse groep vindt eigen stijl Sebastlaan komt thuis mei tintelendevingers. KUNST Johan Wagenaar- prijs voor Escher CLANDESTIEH" UITGAVEN id Mannen van den Dam in Amsterdam administratie medewerkster f Opleidingen Bedrijfstrainingen EEN MEDEWERKSTER WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 .W-S door Hans W. Ledeboer DEN HAAG De Venezolaanse, thans al jarenlang in West-Duitsland werkende, choreograaf Carlos Orta is in ons land niet geheel onbekend: vorig jaar nam het Nederlands Dans Theater zijn „El Error" in bewerking. Ditmaal presenteert het Nederlands Dans Theater in de Koninklijke Schouwburg zijn „Yekuana" met decor en kostuums van de New Yorkse Joan Hall en als begeleiding een compositie van Isabel Aretz uit Buenos Aires. „Yekuana" is gelanceerd met nogal wat pretenties. De naam is die van een Indianenstam uit het Amazone gebied en Orta duidt in het program ma aan. dat zijn ballet handelt over het wereldbeeld van de Yekuana- Indjaan, zijn religieuze inzichten, de stamverhoudingen. de plaats van de .ishaman" als brug tussen volk en geestenwereld. Dat is nogal wat en om dat allemaal uit te dansen in Folkwang-stijl is geen gemakkelijke opgave. Orta is er niet in geslaagd zijn pretenties volledig waar te maken. De compositie van Isabel Aretz is een mengeling van muziek, zang. ge sproken tekst en oerwoud-geluiden, vooral apen-kreten. Zo te zien helemaal een Amerikaan se. vooral Latijns-Amerikaanse toe stand. In feite is niets minder waar. Want Orta studeerde aan de Fol- kwang Hochschule in Essen, werd later verbonden aan het Folkwang- Ballet, werkte jaren lang samen met Pina Bausch, en dat betekent dat degene die iets van ballet en dans weet, meteen beseft waar hij met Orta aan toe is: de typische Duitse Folkwang-stijl. opvolger van de dansstijlen van Laban. Lily Green, Mary Wigman. Die Folkwang-stijl is interessant en heeft een geheel eigen plaats in de dans. Of alles, wat Orta er mee doet, volledig is geslaagd, is een andere zaak. Het decor bestaat voornamelijk uit zeker niet oninteressante licht beelden, geprojecteerd op een vlak achterdoek. De dans heeft een aantal heel aan trekkelijke elementen, of liever mo menten. die met langdurige en lang niet altijd boeiende passages aaneen zijn geregen. Er is een interessante solo van Johan Meijer, die uitloopt op een goed mannenduet. Er zijn enkele evenzo boeiende groepen. Maar er zijn te veel zaken, die voor Vrouwengroep in „Yekuana" van Carlos Orta. Van een onzer verslaggevers [A y Dit jaar wordt de Johan Wage- naar-prijs voor het gehele oeu vre toegekend aan de Amster damse componist Rudolf Escher (65), destijds leerling van Pijper. Hij schreef meerde re koorwerken, enkele symfo nieën en veel kamermuziek. De Sem Dresdenprijs valt Marius Flothuis ten deel, met name voor zijn Hymnus opus 67 voor sopraan en orkest. De Kees van Baarenprijs gaat naar Rein- bert de Leeuw en wel voor zijn Symphonische Dichtung „Ab- schied". De prijzen zullen op 3 december door burgemeester Schols worden uitge reikt. Tijdens deze bijeenkomst (gra tis toegankelijk) in de Nieuwe Kerk zullen enkele werken van de be kroonde Rudolf Escher worden uit gevoerd. be Johan Wagenaarstichting kwam op 1 december 1947 van de grond op aanbeveling van een door de Haagse gemeenteraad Ingestelde commissie met als opdracht „het kunstleven in Den Haag herstellen". De eerste voorzitter was Eduard van Belnum die in 1957 werd opgevolgd door Léon Orthel die in 1972 de voorzit tershamer overgaf aan Paul Nies- sing. De Johan Wagenaarstichting wil de Nederlands scheppende toonkunst en het Nederlands muziekleven in het algemeen en dat in Den Haag in het bijzonder bevorderen. Men ver- Het is dit keer niet een zelfgemaakt stuk zoals ..De geschiedenis van Angèle en Adeèle" maar een geschre ven door John McGrath, oprichter en huisschrijver van de bekende En gelse groep 7:84. De Mannen van den Dam een van de twee delen van de Internationale Nieuwe Scene heeft dat stuk uiter aard op Belgische toestanden aange past het komt over als zeer Vlaams en heeft het gekozen om dat het bij de eigen doelstellingen past. maar ook als een mogelijkheid om de volle aandacht te kunnen bes teden aan het ontwikkelen van een eigen speelstijl: weg van het natura lisme. Dat lukt ook, al zullen ze het zelf nog niet als een eindstadium beschouwen, eerder als een stijl in ontwikkeling De grote kwaliteit is de humor en de warmte ervan. En dat in twee versies Want het stuk laat twee „bruggen bouwers" en hun gezinnen zien: de ingenieur en de voorman-lasser, de ontwerper en de uitvoerder. Het ver schil in levensstijl wordt karikatu raal aangezet op een vermakelijke manier, zonder dat er clichés bij op treden. Fraaie gebaren, verheven taal m het witte interieur van de ingenieur, gulle gebaren en smeuïge taal in het donkere, rommelige inte rieur van de lasser In beide gevallen zeer goed geacteerd, met een sugges- wat betreft dansuitdrukking onbe grijpelijk zijn. er is te veel herhaling van beweging, er zit vaak te weinig „schot" in de zaak. zodat men wel eens de indruk heeft dat Orta te kort schiet in danstaal en uitdrukkings mogelijkheden. Soms doet „Yekuana" denken aan „Jungle" van Rudi van Dantzig, dat meer dan vijftien jaar geleden werd uitgebracht door Het Nationale Bal let. Maar „Jungle" heeft meer kracht, meer kern en een mooiere opbouw. De beweging van Orta is lang niet altijd dans. Dat hoeft ook niet, zeker niet in een dergelijk werk stuk. Er is ook, soms heel mooi, „beeldhouwwerk met levend materi aal", net zoals bij Van Dantzig. Maar voor ons gevoel blijft Orta's werk teveel aan de oppervlakte, is het te krachteloos, heeft het te veel preten ties. 'Yehuana' komt volgende week dins dag in de Amsterdamse Stads schouwburg. TROUW/KWARTET PH/RKp Wie de welvaart van vandall meten zal daarvoor ongetwijf«| dere en meer efficiënte maaUi voor gereed hebben, maar Ir* zich ook best eens bezig k houden met de wijze waaropen deze tijd van allerlei krijgen trA boden. n f Op cultureel gebied vallen déOU' logi die allerlei veilingen en anele: riaten aan hun clientèle rondzj^o steeds meer op. niet alleen dcer) mate van volledigheid die h^ daar bereikt wordt maar nier01 der door de fraaie uitvoerig ontvingen wij van Antiquariar geverij Reflex (Achter Sint PiLaa Utrecht) de gelijknamige catr (nr. 3 - nov. 1977) geheel gewijl clandestiene drukken uit de ttl, wereldoorlog. Wie daarmee nic kend is zal zich verbazen over f in die donkere jaren in ons lan uitermate verzorgd drukwerk der toestemming van en tegen van de bezetter in verschenen f drukken hierbij een van de veL straties af. Het is die van een" nele en genummerde linoleum^ van ZERO (Hans Brakele) en^ vinden in „Nocturne", verzer Attie de Vries (Arend de Vries een oplage van 150 exemplareyy perend is wat in dit boekje, <TT eigen beheer is uitgegeven, te staat: het is clandestien, het niet aan iedereen zien, diw i helemaal safe is". 1 Rudolf Escher leende opdrachten, prijzen, belonin gen en bekroningen. In 1971 werd een commissie ingesteld om het ber stuur te adviseren over toe te kennen premies voor het uitvoeren van Ne derlandse composities. Niet minder dan 170 compositie-op drachten werden verstrekt aan o.m. Hendrik Andriessen. Badings, Dres den, Monnikendam. Escher, Flot huis, Frid. Kox en Ketting. De stich ting ontwikkelt momenteel een plan om componisten werken te laten schrijven in overleg met de jeugd. Het is de bedoeling te komen tot workshops binnen de Stedelijke Mu ziekschool. De Johan Wagenaarprijs werd voor de laatste maal in 1973 toegekend aan Léon Ortel. De Sem Dresden prijs ging toen naar Marius Monni kendam voor zijn koor-oeuvre en de Kees van Baarenprijs naar Otto Ketting. door André Rutten AMSTERDAM De Mannen van den Dam uit Antwerpen zijn deze week (t/m 26 november) in De Brakke Grond met hun voorstelling van „Het verhaal van een man die bruggen bouwt". tieve vrijmoedigheid. De vrouw van de lasser zegt bijvoorbeeld: we heb ben acht kinderen, maar we zijn een te arme groep om zoveel acteurs te kunnen onderhouden, daarom ziet u er maar twee. Dergelijkeonderonsjes met de toe schouwers zijn er meer, want dat past zowel bij de opstelling van de groep als bij John McGrath. die o.m. gezegd heeft: „Wij zeggen eigenlijk wat het publiek al denkt, wij vertel len de mensen geen nieuws, maar ze willen dat eens hardop gezegd wordt wat zij al denken." En dat gebeurt dan ook hier. De Ingenieur probeert bij zijn brug gen een bij Temsche in Oost- Vlaanderen. één bij Zeeuws Vlaande ren een nieuwe, goedkopere con structie uit. en daar vallen doden bij. Daar worden geen hevige drama's van gemaakt, er worden wel duidelij ke dingen over gezegd, door de zoon van de ingenieur, ook door diens vrouw De duidelijkste ontwikkeling maakt die zoon door: van hippie tot nadenkende arbeider, alhoewel het. zó gezegd, zwart-wltter klinkt dan de voorstelling is. Een aantrekkelijke voorstelling. Er zit goed acteertalent in de groep, en alhoewel er een eenheid in de ont wikkelde speelstijl is bereikt, heeft ieder en toch een persoonlijke vari ant op. Handelscompagnie b.v. is gespecialiseerd in de levering van produkten, materialen en service aan industrie en scheepvaart. Wij vragen voor onze afdeling Boekhouding een: administratie medewerkster voor de crediteurenadministratie. Vereisten: - een opleiding op Mavo-niveau - in bezit van typediploma - bij voorkeur ervaring in soortgelijke werkzaamheden. Leeftijd: 20 jaar. Naast een goed salaris bieden wij u uitstekende overige arbeidsvoorwaarden (o.a. 8% vakantietoeslag, tantième-, pensioen-, itudie- en reiskostenregelingen). Wanneer U voor deze funktie belangstelling heeft kunt U telefonisch kontakt opnemen met de heer A. Nachtegaal, tel. 010-292055 toestel 25. Schriftelijke reacties aan Handelscompagnie B.V., Postbus 5050, Rotterdam. handelscompagnie bv Waalhaven O.Z. 1hoek Sluisjesdijk, Rotterdam (Chartois). Postbus 5050. Management opleiding voor non-profit organisaties De cursus Management voor non-profit organisa ties is bedoeld voor het hoger- en middenkader en maakt duidelijk, waarom het geven van leiding aan dienstverlenende en non-profit organisaties zoals ziekenhuizen, scholengemeenschappen, ver enigingen. charitatieve instellingen, verpleegte huizen. kruisorganisaties, religieuze instellingen, sekretariaten van instellingen en organisaties in de overheidssfeer een professionele aangelegenheid is geworden. Aan de hand van cases worden de diverse pro bleemstellingen en technieken, die liggen op het gebied van communicatie, management en orga nisatie aan de praktijk getoetst. Duur van de cursus: Ijaar. Uitvoerige documentatie ligt bij ons klaar. Bel voor inlichtingen (070) 26 40 81 of /end deze bon naar hel ISW. Aniwoordnummer 40. Den Haag. Postze gel hoeft mei. Naam Adres -Plaats:. instituut voor Sociale Wetenschappen, Wasscnaarseweg 39-41. Den Haag. Tel. (070) 26 40 81. i Dagbladverkoop van de Volkskrant zoekt voorde afdeling INFO voor zeer spoedig Vanuit deze afdeling wordt contact onderhouden met abonnees en buitendienst. De werkzaamheden zijn veelal van administratieve aard en omvatten, behalve diverse telefonische contacten, het verzamelen en verwerken van gegevens die voor de buitendienst en andere afdelingen van het hoofdkantoor van belang zijn. Voorwaarden zijn: zelfstandig en systematisch kunnen werken in een kleine groep goede contactuele eigenschappen goede typevaardigheid opleiding op MAVO-niveau leeftijd 18-25 jaar. Salariëring volgens C A O. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties aan de personeelsafdeling t.a.v. mevrouw E. Verwittigen, Wibautstraat 131. Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 16