erugkeer van de onzichtbare" larry Lubse doet PSY veel goed li If:.:. k\ mm ■MM WÉ" Veel debutanten in turnploegen Eerste partij eindigt remise Als u straks nog van de natuur wilt genieten moetuernüwat aandoen! Gééf om deNatuur Koopmans niet positief UEFA-CUP idhovenaar vorig seizoen nog rijp voor de transferlijst ilijkspel in Jipercup-duel laagde comeback stJonne Goolagong Banken Gironr. 7714 Bokser gaat vrijuit na vreemde instorting ülij Voor interland tegen Noorwegen IJshockey-selectie verder uitgebreid Beckenbauer: WK nog onzeker Spasski tart Kortsnoj tijdens tweekamp om uitdaging wereldkampioen i/tflSDAG 23 NOVEMBER 1977 SPORT Trouw/KwartetPl 3/RHS15 30 Matty Verkamman 3i'iHOVEN Een bijzondere voetballer is Harry Lubse eieen- 78 looit geweest. Eenvoud siert de mens, dat gezegde moet zo 11 yeer een levensprincipe zijn van de PSV-er. En zeker waar Ïs4m voetbal gaat. Wervelende acties ziet men amper van hem, jtgevochten duels evenmin. Lubse is typisch zo'n speler, die ,;'n op rij alleen de verslagen aan het slot haalt: wanneer de is jllingen in kleine lettertjes aan de beurt zijn. lacherig type, dat wel. Anderzijds kan ik echter ook erg met mijn sport bezig zijn." atste tijd gaat het in dat op- 7s/jwat beter. Want Lubse scoort 10 'fegelmatig. En, wat nog belang- is, hij heeft weer een min of plaats in PSV. Zo is hij er Hoe dan ook, Rijvers verbande de anavond weer bij, wanneer de eenmalige international (in 1975, te gen Finland) gedecideerd naar het huisje, van waaruit je zo beroerd slecht een wedstrijd kunt volgen: de dug-out. Lubse mocht niet meer meedoen, werd door Rijvers rijp voor de verkoop beschouwd. anauuu ntti utj, noiui»! ui. s iovense club, in eigen omge- ;o Eintracht Braunschweig voor raarst in UE F A-Cup-verband be- vas nog eens nieuws rond Lub- otseling werd hij, de „onzicht- maar toch altijd aanwezige, neer opgesteld door zijn trainer Rijvers. Het gebeurde halver- de vorige competitie. „Ik werd iseerd", zo verduidelijkt de per- in kwestie, „omdat Rijvers me igressief genoeg meer vond. Hij ran mening dat ik te gemakke- ver voetbal dacht. In mijn goe- ïriode had hij me daar ook al ?,voor gewaarschuwd. Ik ben een Daarna is het vreemd gegaan met Harry Lubse. Manager Ben van Gel der bood hem deze zomer een nieuw, contract aan, dat niet beter was dan het vorige en in wezen de betekenis van een ontslagbrief had. Lubse: „Stilstand betekent achteruitgang. PSV wilde me in zekere zin wel hou den, maar dan voor de bank. En daar voelde ik me met m'n 26 jaar nog te jong voor. Ik wilde regelmatig kun nen spelen." Een week voordat PSV zich ter voor bereiding op de nieuwe competitie, in het Bredase trainingskamp terug trok, werd Lubse evenwel alsnog een beter contract aangeboden. De war me contacten met het Belgische Lo keren, en vooral NAC werden ver broken, Lubse bleef gewoon PSV'er. De wens van de spelersgroep had wel iets met die onverwachte con tractverlenging te maken. Lubse is immers een getapte jongen in de IBURG De eerste wedstrijd 3e Supercup tussen Hamburger »n Liverpool is in Hamburg in gelijkspel geëindigd: 1-1. Bij de stond HSV voor door een treffer oi.__ Keiler in de 29e minuut. Twintig selectie. „En." zo zegt hij, „Rijvers is iten na rust zorgde Fairclough erg gevoelig voor de gToeps-situatle. Hij vindt een goede sfeer van het grootste belang." de gelijkmaker. Er waren 20.000 chouwers. BURGER SV: Stars; Kaltz. Ripp. Buljan, feaczyk, Memerlng, Magath; Keegan, Kei- jeffcnhagen. RPOOL: Clemence; Hughes, Neal, Thomp- Jones; Kennedy. Case. Dalgllsch, Callag- Highway en Fairclough. SV werden Magath en Buljac vervagen respectievelijk Bertl en Karow. BIJ Llver- Jwamen Smith en Johnson ln het veld voor en Case. srechter; Garrldo (Portugal). LBOURNE Evonne Cawley, als Evonne Goolagong op negen- ijarige leeftijd de wimbledontitel iet damesenkelspel won is na de porto van haar dochter Kelly een opmerkelijke come-back Ig. Zondag j.l. werd zij winnares 3 het internationale Colgate ten- kampioenschap in Sydney, een later bleef ze moeiteloos over- i in de eerste ronde van het inter- ionale Toyota tenniskampioen- ap in Melbourne. (Engelse Glynis Coles die als der geplaatst was werd met 6-1, 6-1 Hopt. Evonne Cawley was als jtste geplaatst. k Betty Stöve overleefde de eer- ronde. Er is geld nodig. Véél geld. En nu meteen! Om te voorkomen dat de Natuur opraakt. Zo kunt u helpen: zorg dat de gift-envelop, die een van onze vrijwilligers bij u thuisgebracht heeft, goed gevuld klaar ligt. Vrijdag wordt hij opgehaald! Bent u door omstandigheden niet in het bezit van een gift-envelop, maak dan uw gift over op bank- of gironummer 7714, t „Gééf om de Natuur". „Gééf om de Natuur'' op radio en TV: Radio en televisie besteden J de hele week aan dacht aan het immense probleem van dc verdwijnende natuurcnwat weer nu nog aan kunnen doen. Let op de aankondigingen in uw programmablad. Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds !ik', ulm m DEN HAAG De resultaten van een onderroek dat het bestuur van de Nederlandse boksbond heeft laten uitvoeren heeft aangetoond dat er geen termen aanwezig zijn om de Nederlandse middengewieht Rudie Koopmans te verdenken van het gebruik van stimulerende middelen in dc partij die hij op 10 oktober in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' bokste tegen de Braziliaan Juarez de Lima. De Fries, die in het bezit van een Westduitse licentie is. won dit gevecht over tien ronden op punten. Hij werd na afloop naar het Dijkzigt ziekenhuis overgebracht, met verschijnselen die sterk aan het gebruik van doping deden denken. Het bestuur van de NBB heeft inmiddels laten weten dat in de toekomst zowel bij de profs als de amateurs door middel van steekproeven op het gebruik van doping zal worden gecontroleerd. In de standaardcontracten van de professionals zal voorts een bepaling worden opgenomen dat deze boksers niet meer verplicht zijn mede tc werken aan een controle op het gebruik van stimulerende middelen. Internationaal scheidsrecher Ben Bril heeft tijdens de bokskampioen schappen van Zuid-Holland in Amicitia in Den Haag zijn arbitcrsloop- baan beëindigd wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Hij werd benoemd tot lid van verdienste van de Nederlandse Boksbond. Voorzitter Hans Hofman van deze organisatie reikte hem de speld uit verbonden aan deze onderscheiding. Tijdens de nationale kampioenschappen die volgend jaar februari in het sportpaleis Ahoy' in Rotterdam worden gehouden zal op grootse wijze afscheid genomen worden van Necrlands top-arbiter. Eén van dc zeventien doelpunten die Harry Lubse (links) dit seizoen liet aantekenen. Ditmaal passeert hij met een welgemikte kopbal Vitesse-doelman Beukman. DEN HAAG In zowel de dames- als de herenturnploeg is een aantal nieuwelingen opgenomen. De nationale ploegen, die voor het eerst sinds ruim een jaar weer een interlandwedstrijd in Nederland zullen turnen, zullen dit weekeinde uitkomen tegen Noorwegen. Maar volgens Lubse had zijn onver wachte contractverlenging ook wel iets te maken met PSV's geblok keerde ideeën op de transfermarkt. Rijvers en Van Gelder hebben de plannen in de richting van een top- spits voorlopig in de ijskast gedepo neerd, maar nog niet in de prulle- mand. Hoe dan ook, Lubse keerde dit seizoen terug in PSV's topteam, dat het buiten verwachting goed doet. Samen met Gerry Deij kers een ander die op de wip zit kan hij ln competitieverband al bogen op een totaal-produktie van zeventien goals. Waar voor de UEFA- en KNVB-beker nog eens zo'n tien go als bijkomen. Lubse, samenvattend'. „Achteraf ben ik blij, dat ik ben gebleven. Ik wilde zekerheid van PSV. Nu voel ik dat ik weer tegen mijn vorm uit de goede periode aan zit. Ik speel vooral zelfbewuster." Hetgeen er op kan duiden dat Rij vers best eens gelijk kan hebben met zijn gedachte, dat Lubse zo'n voetballer is, die te gemakkelijk ver slapt. Desondanks is de „dreiging" van de komst van Joe Jordan Van Gelder bevestigde gisteren dat PSV nog al tijd belangstelling heeft voor deze Schotse stormram van Leeds United nog altijd niet afgewend. Zo'n transfer zou uiteindelijk ten koste moeten gaan van Lubse of Deijkers. Lubse: „Het hoofdstuk Jordan is op de lange baan geschoven. Kijk, als PSV ln een situatie van een Feye- noord had verkeerd, dan was hij er al lang geweest. We hebben de lei ding op een gegeven moment ge vraagd: komt-ie wel of komt-ie niet? Men heeft ons toen gezegd: Zoals het nu gaat niet, maar we blijven in hem geïnteresseerd. Of dat voor ons extra druk betekent? Ach, ik geloof niet dat de club ineens met Jordan zal komen, wanneer we eens een paar mindere wedstrijden zullen spelen. Ik begrijp wel dat een Gerry Deijkers zich vooral aangesproken voelde, toen die verhalen over Jor dan de ronde deden. En mij ging het natuurlijk ook aan, want ik had ten slotte een slecht seizoen achter de rug. Misschien heeft Jordan Gerry en mij juist wel gestimuleerd." De rol van Harry Lubse ln het huidi ge, succesvolle PSV is wat veran derd in vergelijking met twee jaar geleden, toen hij voornamelijk on dergeschikt was aan Ralf Edström en Willy van der Kuylen. Lubse: „Ik heb dat ondergeschikte nooit zo er varen. Hoewel het natuurlijk wel zo Is, dat de een meer opvalt dan de ander. Als ik het PSV van twee jaar geleden met dit PSV vergelijk, dan vind ik ons nu rijper, uitgebalan- ceerder. Er zit meer regelmaat in de prestaties. De komst van Ernie Brandts in de verdediging heeft daar veel mee te maken." Toch dreigt opnieuw het uitzicht op de reservebank voor Lubse, nu Tom Smits weer tot de selectie behoort. Het ligt in Rijvers bedoeling om Smits de beste PSV-er van vorig seizoen langzaam aan terug te laten komen. Wanneer men het hui dige team bekijkt, dan zijn Lubse, Deijkers en Stevens de aangewezen kandidaten om voor Smits te wijken. Een van die drie zal ongetwijfeld „vallen." Lubse: „Toch geloof ik niet, dat daar nu al Iemand zich druk over maakt. Ik voel me er ten minste niet onrustig onder. Dat zou alleen maar ten koste van m'n eigen spel gaan. Het heeft ook weinig zin om wat dat betreft vooruit te kijken. Het is immers al zo vaak gebeurd, dat er óp vrijdag plotseling weer een ander door z'n enkel zakt. Dan heb je wéér een nieuwe situatie." Eintracht Frankfurt (W-Dld)-Bayern München (W-Dld.) FC Magdeburg (DDR>Lens (Fra.) Dinamo Tiglis (SOv.)-Grasshoppers Zurich (Zwi.). PSV (Ned.)-Eintracht Braunschweich (W-Dld.). Carl Zeiss Jena (DDR)-Standaard Luik (Bel.). Bastia (Spa.)-Torino (Ita.). Aston Villa (Eng.)-Atletico Bilbao (Spa.). Ipswich Town (Eng.)-FC Barcelona (Spa.). Van onze ijshockeymedewerker TILBURG Bondscoach Hans Westberg heeft nog eens drie spelers toegevoegd aan de selectie van het nationale ijshockeyteam. Het zijn de aanvallers Harry Wielheesen (Lei den Lions), Jack de Heer (Thialf) en het jeugdige talent van Nijmegen Harry Heume.n. De terugkeer van Jack de Heer ln de selectie is niet verrassend. Westberg heeft de topscorer per abuis over het hoofd gezien omdat de Heerenvener onder zijn aanwezigheid in twee wedstrijden toevallig niet opviel. Na een gesprek en de wedstrijd Thlalf- Bolzano waarin De Heer wel do mineerde kwam Westberg op z'n besluit terug. De voltallige selectie die vrijdag te Den Haag en zaterdag te Groningen aantreedt voor oefen duels tegen Denemarken, ziet er als volgt uit. Doelverdcdigers: John de Bruyn (Amsterdam) en Harry van Bilsen (Thialf). Verdedigers: Frank van Soldt en Piet Nota (Thialf): Henk Hille en Alfred de Cloe (Amsterdam); Henk Krikke en Rick van Gog (Gro ningen). Aanvallers: Leo Koopmans, Larry van Wieren, Jan Janssen en Jack de Heer (Thialf), Jerry Schöffer, Wil liam Klooster, Ron Berteling (Am sterdam); Robert van Onlangs en Johan Toren (Groningen), Klaas van de Broek (Tilburg Trappers) en Harry Heumen (Nijmegen). Vorig jaar troffen de Nederlandse ploegen dezelfde tegenstanders. In Moss verloren de dames met klein verschil. 175.70-176.55, de heren ble ven in Trondheim iets meer dan een half punt op de Noren achter. 258,75 tegen 258.10. Uit de damesploeg. die in Tiel turnt, verdwenen in vergelijking met de vorige wedstrijd tegen Noorwegen Karin Stubbe. Truus Schouten en Annelies Nijdam. De ploeg voor dit weekeinde bestaat uit Gerrle van Soeren (Excelsior Nijkerk). Connie Zwarthoed (Mauritius Volendam), Marleen Houter (Klimop Helloo), Monique Bolleboom (Pro Patra. Zoe- termeer) en de nieuwelingen Lles- beth Lengkeek en Ingrid Bolleboom (Pro Patria) en Marja Huytlng (Doo Utrecht), die als reserve ls aange wezen. Van de herenploeg zijn overgebleven Frans van Elteren (Pro Patria), Fred de Brouwer (PSV Eindhoven) en Gert Butter (Volo Haarlem). In plaats van Cor Smulders, Dick Ooy- kaas en Tonnie Rottier werden voor Waddinxveen gekozen Johan Mole naar (Mauritius). Wil Koch (V en K Uden) en Anton Hoencamp (K en V Utrecht). ROEMENIË TOKIO Tijdens internationale turnwedstrijden in Tokio heeft de Roemeense trainer drie van zijn pu pillen teruggetrokken uit protest te gen de jurycijfers op het onderdeel evenwichtsbalk. De nieuwe Roe meense ster Emilia Eberle kreeg met 9.55 punten eentiende punt minder dan de 15-jarige Amerikaan se Lelsle Russo, winnares van dit nummer. Tijdens de strijd om de Europese kampioenschappen, in mei te Praag, kwam het tot een soortgelijk incident. Bij de dames zegevierde voorts op de vrije oefening de Russische Nata lia Sjaposjnlkova met 9.75 punten. Tweede werd Leslie Russo en de Russische Svetlana Agapova met 9.65 punten. Bij de heren werd de Oostduitser Ralph Baerthel eerste op het onder deel paardvoltige met 9.675 punten. Zijn landgenoot Roland Briickner werd tweede met 9.575 en de Rus SergeJ Kiznijakov eindigde als der de met 9.500. De Rus Aleksander Tksasjev heerste op het onderdeel brug met een totaal van 9.60 pur.ten. Kiznijakov werd tweede (9.55) en de Oostduitser Michael Nikolay derde (9.50). Tkasjev, zegevierde ook op de rekstok met 9.85 punten. De Rus Viktor Livenkov cn de Fransman Henry Boerto deelden de tweede plaats met 9.65 punten. NEW YORK - Cosmos, de sterkste Amerikaanse voetbalploeg, heeft nog geen beslissing genomen over het al of niet vrijgeven van Franz Beckenbauer voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampi oenschap. Een woordvoerder van de club zei: „Wij hebben nog geen officieel ver zoek van de Duitse bond ontvangen. Pas wanneer dat binnen is, kunnen wij ons beraden. Onze beslissing zal vooral afhangen van het program ma dat wij moeten afwerken ln de periode dat Duitsland in Argentinië speelt. Zouden wij in die tijd een stuk of tien wedstrijden moeten spe len, dan is het vrijwel onmogelijk Beckenbauer af te staan aan het Duitse elftal." door Max Pam BELGRADO/AMSTERDAM De eerste matchpartij tussen Viktor Kortsnoj en Boris Spasski is gisteren in het Vakbondscen trum van Belgrado na 52 zetten in remise geëindigd. De partij die op de 41e zet was afgebroken, verzandde in de tweede zitting in een pionneneindspel dat door Spasski nog juist remise te maken was. Kortsnoj verscheen geheel hersteld aan de start en gaf Spasski de hand, die vorige week nog omzwachteld was. De Ironie van dit gebaar zal velen ontgaan zijn, daarom ls het wel aardig om nog even te wijzen op het feit dat de match een week ls uitge steld. Kortsnoj had best al eerder willen spelen, als Spasski erin had toege stemd dat Kortsnoj's klok aan de kant zou staan van zijn linkerhand (de hand die niet gewond was). Dat betekende tevens een groot voordeel voor Spasski, die nu de klok kreeg bij zijn rechter hand, de hand waar mee hij altijd zijn zetten uitvoert. Deze kleine nuances zijn vooral be langrijk in tijdnood, maar niettemin weigerde Spasski op het verzoek van Kortsnoj in te gaan! „Altijd nee zeg gen, wat je ook gevraagd wordt, dat -heeft hij van Fischer geleerd", zei Sosonko toen hij van het Incident hoorde. Kleine pesterijtjes, zo type rend voor schakers tijdens een twee kamp. Wit: Kortsnoj Zwart: Spasski 1. c4 c5 2. PO r« 3. Pc3 Pc6 4. d l cd4t 5. Pd4t e6 6. (3 LcS 7. Pb3 Lbt 8. Lg2 d5 9. cd5t 10. a3 Lc3t 11. b<3t 04 (10. Pc3t zou zwart na 11. Dd8xt Kdtx 12. Lb2 niet erg bekomen, omdat wit niet alleen zijn pion terug krijgt, maar ook een superieure stelling overhoudt) 12. Dc2 Dc7 13. c4 Pc5 14. Pd2 b5 (een zeer agresieve poging om zich te bevrijden. 14.Ld7 lijkt ook niet slecht) 15. c5 Lb7 16. 0-0 Tac8 17. Pb3 a5 18. e4! (een sterke zet, maar ook gedwongen omdat zwart met 18. a4 in het voordeel dreigde te komen) 18 Pe7 19. Ld2Pc4 (op 19. a4 volgt nu 20. Pd4 Dc5x 21. Dc5x Tc5x Lb4) 20. a4 La6 21. ab5x LbSx 22. Tfcl Pc6 23. Lc3 Tfd8 24. Lfl a4 (kost een pion, maar zwart krijgt voldoende compensatie) 25. Lc4x Lc4x 26. Ta4x Lb5 27. Ta3 Td3 28. T3a! h5 29. Pd2 Pd4 30. Ld4x T3d4x 31. Dc3 TcdS 32. Pb3 Tc4 (zwart heeft zijn pion teruggewonnen, maar nog steeds heeft wit op grond van zijn vrije c-pion winstkansen) 33. Da5 Da5x 34. Pb5x Ta4 35. Ta4x La4x 36. c6 Kf8 37. c7 Tc8 38. Tc5 Ke7 39. Pc4 Ld7 40. Kg2 (Met 40. Pb6 kon wil ccn stuk winnen, volgens het motief dal enkele zetten later ook op het bord komt. Zwart kan dan evenals in de partij remise maken) 40. Th8 41. Pb6 (Voor het afbreken een onnauw keurigheid. Volgens Kortsnoj had hij hier met 41. Kf3! kunnen winnen) 41. Kd6 (Deze zet is nog juist moge lijk, anders had zwart tot het onaan trekkelijke 41. Lc8 moet beslui ten) 42. c8D Lc8x 43 Tc8x 44. Pc8x Kc7 45. Pe7 <45 Pa7 Kb6) 45 Kd7 46. Pg8 h4 (Ook onmiddelijk 46. .Kf8 maakt remise) 47. g4 Kc8 48. Kh3 Kf8 49. Ph6 (grappig is dat ook ,het eindspel na 49. Pf6 gf6 niet te winnen is hoewel wit een vrije h-pion heeft) 49 h6x 50. Kh4x Kg7 51. Kg3 Kg6 52. KI4 f6 en remise. Max Pam. Viklor Kortsnoj (links) en Boris Spasski tijdens hun eerste partij in de tweekamp om de wereldtitel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15