Zoet pompoentje M Uit brieven van lezers puNSDAG 23 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P11/RHS13 'iode en PCR 64 jneer over enkele jaren een einde nenjaakt wordt aan de Vorster-ter- in Zuid-AFrika, door een revol- let communistische steun, dan e d het ^ktdjen ook de gereformeerde ker- Wanneer het zich christelijk in üse fde en ian hun handen niet in onschuld nende „Westen" de zwarten al- in woorden steunt, dan zijn de ften voor steun in daden en geld j aangewezen op het „Oosten". Zo jj 'ördert het Westen de uitbreiding jóe invloed van „het" communis- 'Het antwoord op deze uitbrei- vormt dan weer een (drog)re- om zich extra, militair, te wape- Dat zelfs na de huidige ontwik- Tigen de steun aan het PCR niet levolen wordt èn er ook geen alternatief aangereikt wordt, igelofelijk en ongeloofwaardig, ook dit besluit van de synode de kerkleden beantwoord wor- met een forse steun aan het ■amma ter bestrijding van het ;me. Michiel van Alphen Leek rakter volgens de heer Van dei Graaf. Uit zijn reacties blijkt welk een wereld van verschil er ligt tus sen een kerkelijk karakter en chris telijk handelen, zo het met woord er daad in de afgelopen jaren door ds Beyers Naudé in het Christelijk In stituut is uitgedragen. Men acht het verklaarbaar dat deze geweldloze christen monddood is gemaakt en van z'n beweginsvrijheid is beroofd. Het vervult je met een intens gevoel van schaamte en afkeer. Gouda H. Keizer bi d n: nngen lolo rHlma (3) pa® hoofdredactie van TROUW iijft in haar commentaar van Vüg 11 november dat je redelij- es; vijs niet kunt twijfelen aan de ïclusie van de internationale on- oekscommissie, namelijk dat de RAF-leiders zelfmoord ge- gd hebben. Deze conclusie laat evengoed de mogelijkheid e. n. dat hier sprake is van moord Ui r het gevangenispersoneel, die 6.51 vakkundige wijze als zelfmoord »de eënsceneerd. Kalma neemt een d( ienstandpunt in. Hij acht het ui 1 goed mogelijk, dat met geper- ioneerde psychiatrische en che- che middelen de RAF-leiders tot moord gedreven zijn. Dat is geen van Kalma, maar een rzichtige, realistische taxatie de situatie. Gezien het feit dat af|le best bewaakte Duitse gevange- grote hoeveelheden wapens en vjlere troep „binnengesmokkeld" ik v i, kun je redelijkerwijs niet twij- le z in aan de grote waarschijnlijk- d van de juistheid van Kalma's ie. Maar of de RAF-leiders ver- 4ord zijn of tot zelfmoord gedre- i zijn, als rechtsstaat heeft de ïdsrepubliek Duitsland afge- m. Dat Kalma de straat öp gaat hiertegen te protesteren, is juist prijzenswaardig omdat hij poli agent is. Een beroepsverbod is t laatste wat hij daarvoor ver- nt. oningen Ineke Exel Tijmen van 't Foort lar eis gereformeerde )nd (1) van der Graafs verslag van de reis lar Zuid-Afrika is een voorbeeld (gewilde?) onnozelheid en onbe kendheid. De „kleine" apartheid- ■fctiek noemt hij „afschuwelijk"; kde grote apartheid, de stichting m thuislanden en de weigering van Pt toekennen van burgerrechten an zwarten in „blanke" gebieden. tl hij volgens het verslag „geen rdeel geven". Waarom niet ron- I It en eerlijk gezegd dat de apart- 'idspolitiek een afschuwelijke ak is, die op het christendom weer n diepe smet werpt? Het verbie- ■n van organisaties die tegen de lartheid zijn acht hij begrijpelijk, ndat er onder deze waren „die op- ipen tot sabotage en gewelddadig- tden." Maar wat hebben wij in ize oorlog tegen Spanje en recent gen nazi-Duitsland anders gedaan in de overweldigers op gelijke wij- antwoorden? Kunnen wij van de ^tergde zwarte bevolking verlan- n dat zij plotseling „kerk en vre- mensen zijn? otterdam J. Diepersloot leis gereformeerde ond (2) is inderdaad iets mis in Neder- nd. Ir. Van der Graaf heeft gelijk, et is mis omdat de delegatie van e gereformeerde bond tóch naar uid-Afrika is gegaan de menings- >rming c.q. besluitvorming in de node ten spijt. Het is mis omdat ermee de democratische besluit- irming, welke het kenmerk is van is presbyteriale-synode systeem, n zeep wordt geholpen. Het is mis mdat bij terugkomst van de dele- atie de vertolking van de zwarte em niet is gehoord bij monde van Van der Graaf noch een hoopvol ten over de monddoodgemaakte Beyers Naudé. Iet is mis omdat, aansluitend op luimerend angstgevoel bij velen, de «ereformeerde Bond met deze reis Heen maar kerkpolitieke winst lijkt e willen behalen in Nederland. God eve dat de Waarheid van Jezus hristus in stand wordt gehouden in e Hervormde Kerk en verbreid in e wereld door zodanige synodebe- luiten die uitdrukking geven aan onmiskenbare verbondenheid net de stom gemaakte schapen in 'uid-Afrika die naar de slachtbank 'orden geleid en hun mond niet neer open mogen doen van een verheid die nog steeds dienaresse ïods wil zijn. Reis gereformeerde bond (4) Deze bondsdelegatie „is er dus ge weest", maar let wel: in een blanke huid en met de oogkleppen op van een gevoel van stamverwantschap. Dit laatste immers, plus een primi tief anticommunisme. is de kern van de solidariteit met blank Zuid-Afri ka onder het motto: „Handen af van Zuid-Afrika." Opvallend is dat uit de verklaringen van ir. Van der Graaf weinig blijkt van een oor deelsvorming op basis van geloofs beginselen als gerechtigheid en naastenliefde. Wel veroordeelt hij het geweld, maar niet het grote ge weld dat het apartheidssysteem zelf is noch het machtsmisbruik van de Zuidafrikaanse overheid. Waarom maken deze geref. bonders zich wel druk om b.v. abortus, en niet om deze „gewelddadige uitdrijving" van medemensen om hun huid kleur? Of zegt de bijbel dadr niets over Den Haag Martin Kroon Jacqueline v.d. Vijver Reis gereformeerde bond (5) Het is onjuist van ir. Van der Graaf te wijzen op vanzelfsprekendheden voor de zwarten (huizen, medische verzorging). Hij attendeert ook niet op deze vanzelfsprekendheden van de blanken. Wanneer men arbeidt, ontvangt men huizen, medische ver zorging! Dat is niet een geschenk van het ene ras aan het andere, zoals dat steeds wordt voorgesteld. Intus sen zijn er zwarten die qua ontwik keling op een hoger plan komen, enz. Zou het een vergissing zijn ge weest de zwarte medemens iets te geven van wat men zelf in royale mate bezat? Of heeft men zich ver gist daarmee al niet veel eerder te zijn begonnen? Wie bepaalt wat de ander moet of mag doen, wie be paalt zijn status? Wie zegt tot welk ontwikkelingsniveau de ander mag komen? Drachten E. A. II. H. Groenveld-Jamoël Reis gereformeerde bond(6) De kern in Zuid-Afrika is niet of men daar veel doet voor die zwartmens, maar wat God van ons vraagt, hoe wij onze broeders en medemens moeten behandelen. Natuurlijk geeft dit land zeer veel geld uit om de zwartmens betere woningen en sociale verlichting te geven, zij zijn ook de kurk waarop de gehele eco nomie drijft, men heeft deze werk krachten nodig. Men doet het niet uit naastenliefde, alles is puur eigen belang, krotten worden rondom de steden opgeruimd, men bouwt voor hen op vele kilometers afstand nieu we woonsteden, naar Afrikaanse maatstaven redelijk leefbaar. Het vergemakkelijkt hun overheersing en het is voor de onderdrukking een uitkomst, men kan dan bij elke rel enz. direct ingrijpen en afsluiten, de blanke voelt zich nu nog veiliger. Maasland R. van den Beid Reis gereformeerde bond (3) Waar durft de gereformeerde bond de pretentie vandaan te halen om de •harde lijn" tegenover Zuid-afrika's rassenpolitiek verwerpelijk te vin- ten, terwijl ze zelf kerkelijk in me- nig plaatselijke gemeente geen en kele tolerantie kan opbrengen je gens andersdenkenden. De heer Van der Graaf vindt dat de kerken tot verzoening moeten op- roepen en het bouwen van bruggen i moeten stimuleren. Laat de gerefor meerde bond in eigen huis beginnen De synode gaat akkoord met „deel gemeenten". Voor negentig procent het gevolg van de „harde lijn" en onverzoenlijkheid van de GB. De delegatie had een kerkelijk ka- drie maal gestegen maar het nuttig effect is nihil. Waarom ligt de heer Ochel ons niet in over de schadelijke gevolgen van meer waterverbruik; zoals: meer verbruik van Chloor hogere produk- tie van Ozon (wordt in Amsterdam toegepast) meer afval, en hoger energie-verbruik. Maar ook wat de reden is dat het water nog niet zach ter wordt gemaakt, want technische is het mogelijk, en dit kan werkelijk plezierige bijkomstigheden veroor zaken zoals minder fosfaat in de wasmiddelen. Amsterdam BoudSnoeck Protest (2) Enkele jongelui uit Castricum heb ben in deze rubriek geschreven dat het hun teleurgesteld heeft, dat hun predikant op de vergadering van het confessioneel gereformeerd beraad in het openbaar, zonder nadere mo tivering, een etiket kreeg opgeplakt van iemand die het Schriftgezag problematisch stelt. Hoe weten deze jongeren dit? Waren ze zelf op die vergadering aanwezig? Ik heb een sterk vermoeden, dat ze alléén zijn afgegaan op het overi gens voortreffelijk verslag in Trouw. Als ze echter toch op ge noemde vergadering aanwezig ge weest zijn, hebben ze kunnen horen hoe prof. Runia de aanwezigen met grote klem heeft opgeroepen niet alleen maar de uitvoerige bespre king van de in het geding zijnde boeken te lezen in het Credo-num mer „Openbaring en geloof", maar vooral ook zelf deze boeken te bestu deren. Hebben genoemde jongeren ook het betreffende boek van hun predikant aandachtig bestudeerd? Is er dan werkelijk één woord te veel gezegd, als geconstateerd wordt dat drs Boelens het schriftgezag proble matisch stelt? Volgens Van Dale, Groot Woordenboek der Nederland se Taal, heeft het woord problema tisch de betekenis: 1) problemen vormend en 2) onzeker, twijfel achtig. Is dit woord dan niet van toepassing als drs. Boelens schrijft, dat de bij belschrijvers onmiskenbaar ook ver- kéérde dingen over God gezegd heb ben? Overigens vind ik het opko men van jongelui voor hun dominee wel sympathiek. Het moet m.i. ech ter wel goed gefundeerd zijn. Ermelo drs. R. van den Berg (voorz. st. Conf. Geref. Beraad) Godsdienst Men moet wel het heimwee kennen naar de prediking van de vrije gena de, rustend in de rechtsgrond Chris tus, wil men de aversie begrijpen tegen het eventueel openstellen van kerken voor moslims en wie weet in de toekomst ook voor die van ande re godsdiensten. Met al hun ver- In het najaar liggen er bij de groenteman pom poenen te koop. Ze zijn alleen bestemd voor de sier en niet eetbaar. Een bloemstukje. een fruit schaal zijn er mooi mee te versieren. Maar men sen van nu zoeken ande re pompoenen, die wél eetbadr zijn. Dat zijn de gezondheidseters. Of ze gelijk hebben durft ei genlijk niemand te zeg gen. De tijd moet het le ren. Maar het zoete pom poentje is eetbaar en vol gens velen zeer gezond. Het ligt (nog) niet in de groentewinkels, maar wel in de wereldwinkels en in reformhuizen. De zoete pompoen be hoort tot de variëteiten van het Verre Oosten. Ze wordt gekookt of gebak ken genuttigd. De eerste zaden kwamen in 1957 van het eiland Hok kaido, in het noorden van Japan. De kleur van de zoete pompoen vari eert van rood tot groen, met alle tussenschake lingen. Smaak De smaak van de zoete pompoen doet iets aan kastanjes denken. Maar kastanjes zijn bij ons ook geen alledaags voed sel. Weinigen weten wat ze met kastanjes kunnen beginnen. Maar daar hebben we het later nog eens over. De zoete pom poen behoort tot de ma crobiotiek. De zoete pompoen bevat per 100 gram o.a. 79,8 gram vocht. 1,57 gram eiwit, 0,14 gram vetten, 8,92 gram zetmeel, 2,93 gram suiker, en 5,3 gram calci um. Ze is ook een rijke bron van vitamine A. Maar wat moet je ermee beginnen? Pompoensoep Warm wat olijf of se samolie op in een pan. Doe er een half kilo fijn gehakte uien bij en laat ze goudgeel worden. Daarbij moet een blik pompoenmoes (te koop bij de al genoemde ad ressen). Met 2 liter water 50 gram lichtjes gezift tarwemeel laten koken tot het gaar is. Maak de soep af met sojasaus, wat zeezout, bind ze met wat meel (opletten dat het niet klontert) en voeg gehakte peterselie toe. Vlak voor het opdienen moet er geraspte kaas overheen. Men zegt dat deze soep zeer verster kend is. Frieten Van zoete pompoenen zijn ook gezonde frieten te maken, al smaken ze dan heel anders en moet je ervan houden. Snijd ongeveer V» kg verse zoe te pompoen in frieten. Droog ze goed af en bak ze in kokend frituurvet. Als ze een mooie goudge le kleur hebben, moeten ze eruit en goed uitlek ken. Ook daar past soja saus bij. Wel weer heel andere frieten. Taart Een taart voor acht per sonen. Daar moet dus wel een feestje voor ge geven worden! Koop kant en klaar een taart- deeg van ongeveer 30 cm diameter. Dat is gewoon met èen lineaal door het midden gemeten. Koop ook kant en klaar (mak kelijk of niet?) 1 blik pompoenmoes. Verder nog: 70 gram geraspte gruyère. 1 soeplepel soja saus. wat peper en noot muskaat, 1 eierdooier, 50 gram room en 2 eetlepels gehakte peterselie. Ver warm het pompoen moes. verwerk de eier dooier erdoor en de pe terselie met de room. Breng het moes op smaak met sojasaus (ta- mari zoals u weet) be strooi het met zout en muskaatnoot. Als het deeg halfgebakken is de laag erop spreiden en met de gruyèrekaas be strooien. Ongeveer 15 minuten in de oven laten bakken tot de taart een mooie bruine kleur heeft. Dit recept is afkomstig van „Lima-nieuws", het blad voor natuurlijke voeding, die uw vertrou wen verdient, zoals het zich noemt. gebeurd is onvergeeflijk. Het is bij zonder laf om de PvdA de schuld te geven van het door het CDA veroor zaakte breuk met de PvdA. Amsterdam H. de Graaf Formatie methode (1) Met uw commentaar „Kamertjes zonden" ben ik het volstrekt oneens. Dat de heren Van Agt en Wiegel nu eens rustig met elkaar willen praten zonder door hinderlijke radio-, tele visie- en dagbladreporters voor de voeten worden gelopen, vind ik al leen maar te prijzen. Het verloop van de onderhandelingen met de PvdA heeft duidelijk aangetoond dat een teveel aan publiciteit fruste- rend en polariserend werkt. En dat de heren Van Agt en Wiegel na een vermoeiende dag samen gaan eten vindt u eveneens te misprijzen? Kom nou, meneer de hoofdredac teur, ik had u wijzer gedacht! Of is het uw bedoeling het welslagen van de onderhandelingen CDA-WD bij voorbaat te torpederen? Als ik uw breedvoerige interviews met de he- Deze rubnek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogelijk te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Het is ons helaas niet mogelijk over elk geval van bekorting ot nietplaatsing (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen. Brieven adresseren aan: Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus, 859, Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. polarisatie gevoerd werd. Excessen in de democratie! Zwartsluis A. Schuring Formatie methode (5) Toch is het kamertje van de heren Van Agt en Wiegel niet zó afgeslo ten, of de redactie weet „kennelijk", wat zich daar afspeelt. De heer Wie gel is bezig zijn tegenspeler alles te beloven wat deze maar wil! Nog ster ker: hij is bereidwillig om zich uit te kleden!! Gelukkig hebben de gluren de ogen van Trouw deze kamertjes zonden kunnen onthullen voor hun onthutste lezers. Schaamteloos! Zelfs sssttt maar dan moet je wel met infra-rood werken, worden de motieven van de zondaars waar genomen: het allesoverheersende verlangen van de VVD om de PvdA uit de regering te manoeuvreren! De begeerte van de heer Van Agt om snel tot resultaten te komen! De behoefte aan revanche op de heren Den Uyl en Van Thijn! En dan die zeer persoonlijk getinte motie ven van de heer Van Agt!! Wonder lijk, het blijven in het commentaar (dit woord betekent o.a. ophelde ring) toch de heren! Daar kan de schrijver van dit zo verhelderende stukje dan toch een voorbeeld aan nemen. een zeker voor een blad als Trouw onwaardig geschrijf. Amstelveen J. van Rijs. Aantjes (1) Waalwijk F. van der Weij. Zwolle A. Noordam. Watervrees (1) In uw artikel „Nederlanders hebben watervrees" (10 november) wordt ge steld. dat de Teleac-cursus Bedreig de Landschappen ten onrechte op wekt tot zuinig watergebruik. Het artikel bestrijdt terecht niet de door Teleac benadrukte nadelen voor het milieu van een toenemend waterver bruik. Die nadelen zijn duidelijk, o.a.: ernstige achteruitgang van planten- en dierenwereld door het inpompen van vuil rivierwater in de duinen; de onttrekking van grond water door waterleidingbedrijven en industrie in Friesland, Utrecht en Noord Brabant brengt schade toe aan ladbouw en natuur. Het artikel gaat echter over de schreef als het simplistisch stelt dat hoe meer water je gebuikt, des te schoner je bent. Wij zouden een vuil volkje zijn omdat de Italianen bijv. 225 liter water per dag per persoon gebruiken, en de Nederlanders „maar" 125 liter. Het zijn echter eerder de grote verschillen in water verbruik van de huishoudelijke ap paraten dan de verschillen in rein heid die uit zulke cijfers blijken. Het is ten slotte duidelijk dat je onder een douche (ca. 50 liter in 5-10 minu ten) minstens net zo schoon wordt als in een ligbad (125 liter. Het is jammer dat uw artikel, geba seerd op onvoldoende gegevens, de Teleaccursus ten onrechte in een slecht, bijna vuil daglicht heeft ge- plaats. En met deze Teleaccursus ook de milieubeweging. 's Gravcland Marijke M. A. Brunt Watervrees (2) Vol verwondering heb ik het artikel over watervrees gelezen. In de eerste plaats wil ik stellen dat er misschien een relatie bestaat tussen hygiëne en water, maar dat hygiëne normali ter zichtbaar wordt door ziekten, of het ontbreken ervan, dus de relatie moet zijn hygiëne en ziekte (volks gezondheid). Als voorbeeld kan die nen het wassen van aardappelen: was je aardappelen drie maal dan zijn ze schoon, was je de aardappe len negen maal dan zijn ze nog een beetje schoner; het verbruik is wel schillen stemmen die godsdiensten toch hierin overeen, dat ze het woord godsdienst uitleggen als dienst aan God, of de godheid. Ter wijl het unieke van de God van de bijbel, is, dat Hij ons dient en wij dienen Hem, door ons door Hem te laten bedienen. Aan de dialoog mag dat ongehoorde van het evangelie, dat tot keuze dwingt nooit ont breken. Alkmaar F. Haverlach Nu de VVD (1) Laat ik voorop stellen dat ik abso luut tegen de VVD ben. Daarom doet het zoveel pijn dat het CDA (of is het Van Agt) nu een regering gaat formeren met de VVD. Ik ben daar door verbijsterd. Het is nu toch wel zeker, dat het CDA met opzet de formatie PvdA, CDA en D'66 heeft laten mislukken. Laat het CDA nooit meer klagen over polarisatie. Want juist het CDA spitst de tegen stellingen toe. Amsterdam J. Vermeulen Nu de VVD (2) Naar aanleiding van het artikel over Den Uyl wilde beste uit PvdA en CDA. zou ik gaarne het volgende willen opmerken. De allerlaatste fase van de kabinetsformatie was zeker nog niet aangebroken. Na de verdeling van de ministersposten kwam die van de staatssecretaris sen. Naar verluidt zouden de func ties van de staatssecretarissen van het CDA danig worden uitgehold. Is dit zo? Waarom moest dat eigenlijk? „Een kabinet met de VVD wekt po lariserend". Naar mijn mening werkt de PvdA altijd polariserend, hetzij in of buiten het kabinet. Denk in dit verband slechts aan voor en na 1973! „De inschikkelijkheid van de VVD". Ja, ik ben er van overtuigd dat het CDA in een kabinet met de VVD meer van zijn verkiezingspro gram ziet verwezenlijkt, dan in een regering met de PvdA. Lecrsum J. Oosling Nu de VVD (3) Natuurlijk zoekt het CDA nu een uitvlucht voor het met opzet laten mislukken van de besprekingen met PvdA en D'66. Het CDA is een hoogst onfatsoenlijke partij. Mijn ex-partij, de ARP is wel erg in de enge sfeer gekomen. Het CDA is ,voor mij voorgoed voorbij. Wat is ren Den Uyl en Aantjes in ogen schouw neem zou ik het bijna gaan geloven! Zuidlaren A. van den Berg Formatie methode (2) Met diepe verontwaardiging las ik het stuk van de redactie met op schrift „Kamertjeszonde". Alsof er onoirbare dingen gedaan worden nu alles wat besproken wordt, niet di rect openbaar gemaakt wordt. Heeft dat oeverloos gepraat met de heer Den Uyl c.s. oris aan een kabinet geholpen? Ede T. C. Tulp Formatie methode (3) Hartelijk dank dat we nu eens iets lezen over de onderhandelingen tus sen Van Agt en Wiegel. Ik kan er u geen verwijt over maken, dat daaro ver tot dusver niets in de krant stond, want alles werd, zoals u te recht opmerkt, in kamertjes en on der etentjes bekonkeld. Het laatste nieuws stond in Trouw, onmiddel lijk na de onderhandelingen van de drie partijen. Toen deelde de heer Van Agt mede, dat er nog wel een opening was geweest, die tot over eenstemming had kunnen leiden en- wel om aan de PvdA Volkshuisves ting te laten in ruil voor CRM. Was dit oneerlijkheid of domheid? Laten we zo vriendelijk zijn het laatste te veronderstellen? Of, nog vriendelij ker, onachtzaamheid. Was het voor stel te goeder tijd en plaatse gedaan, dan hadden we nu een parlementair kabinet gehad in overeenstemming met de uitslag van de verkiezingen, die zeer duidelijk was. Als er werke lijk een VVD-CDA-kabinet uit de bus komt, laten deze partijen dan de C maar uit hun naam schrappen, want Democratisch is anders. Maar laten we hopen dat zo'n kabinet niet komt; het zou een ramp zijn voor ons volk. Rotterdam W. Brak Formatie methode (4) Ik ben teleurgesteld over het stukje „kamertjeszonde". Inplaats van de heren Wiegel en Van Agt wat te laten stoeien, direct maar weer kri tiek. Was dat nu zo mooi in de afge lopen periode, dat iedereen zich met iedereen bemoeide? Vooral radio en t.v. en ook de pers tot in de finesses ruchtbaar maken wat de heren be spraken en dan liefst ook nog uit spelen tegenover elkaar, zodat eigen prestige in gevaar kwam en er weer Formatie methode (6) Een tijdje geleden werden we ge- tracteerd op een hoofdartikel „Vaandelvlucht". De heer Van Agt zou stijlloos reageren door zich te willen opofferen om het welslagen van de formatie te verzekeren. Dat bleek niet geaccepteerd te worden door de C.D.A.-tweede kamerfractie, en terecht. De heer Van Agt zag af AdfltJ6S (2) van zijn voornemen en zet nu zijn formatieverplichtingen voort tot het bittere einde, inclusief de V.V.D.. Wat moet hij anders. Met déze PvdA is toch niet samen te werken, dat ziet toch iedereen. Maar nu is het weer niet goed. Nu zijn er „wel zeer persoonlijk getinte motieven" in het spel bij onze lijsttrekker, volgens uw hoofdartikel van 21 november. De conclusie is duidelijk: Van Agt wordt door Trouw gedoogd, zolang hij in de pas loopt van Den Uyl. In de PvdA is de discussie op gang gekomen, of ze nu al, of pas over vier jaar met de VVD zullen gaan samen werken. Wat is er voor verkeerds aan het CDA ook eens gaat kijken bij die club. Dat heeft niets te maken met „persoonlijk getinte motieven". Een goede zaak van uw parle- mentsredactie, die interviews met de heren Den Uyl en Aantjes, vlak na elkaar (17/11 en 19/11). Aantjes verbloemt zijn voorkeur voor de PvdA gelukkig niet. maar hij schermt herhaaldelijk met die ver eiste gelijkwaardigheid, zonder be grip te tonen voor eisen van de PvdA. Dat noemt hij dan: geprest worden en de samenwerking onmo gelijk maken. Over het niet te ver waarlozen feit, dat de PvdA de grootste partij is, hoor je hem mees tal zeggen, dat die vier zetels ver schil rijkelijk gecompenseerd wor den door een socialist als minister president. Maar goed, over 7-7-1 had men het eens kunnen worden. Toen kwam de narigheid met de portefeuille-verdeling, waarvan Aantjes bij een eerdere gelegenheid beweerde, dat de PvdA zegt te willen regeren met een andere partij (CDA), maar in werkelijkheid dit al leen wil met sommige mensen uit die partij. Welnu, dat vind ik nogal begrijpelijk, want die andere partij is helemaal geen partij, maar een club (Aantjes gebruikt zelf dit woord), gevormd uit een allegaartje van drie confessionele partijen, met progressieve en conservatieve vleu gels. En voor een duurzaam beleid IN '8 LANDS BELANG geeft de PvdA de voorkeur aan bepaalde fi guren, en wijst een combinatie van twee of drie dwarsliggers af. Simple comme bonjour! B. Kok Met verwondering heb ik gelezen, dat Aantjes het afschuwelijk vond, dat CDA met WD moest gaan pra ten. Is voor Aantjes de PvdA zo goed? Is voor Aantjes de WD zo slecht? Zei vader Drees niet: Den Uyl is van 44 ln vier jaar naar 90 miljard landsuitgaven gegaan, daar mede vele bedrijven stuk gemaakt, wat moet er van komen als hij in vier Jaar weer eens tot ruim 180 kwam? Middenmeer D. Stroo Sliedrecht J. H. Bade Formatie methode (7) Na een sneer over de sfeerverslech tering welke door de heer Van Agt zou zijn veroorzaakt tijdens vorige onderhandelingen, uit veronderstel lingen de bereidwilligheid van de heer Wiegel om zich uit te kleden om de PvdA uit de regering te manoeu vreren de begeerte van de heer Van Agt om snel tot resultaten te komen, ingegeven door behoefte aan revanche op de heren Den Uyl en Van Thijn. Uit deze veronderstel lingen, gelardeerd met de tenden tieuze opmerking over het sfeer scheppen „met etentjes en al" wordt dan een conclusie getrokken. Een conclusie, waarbij de veronderstel lingen als vaststaand worden her haald, en waarop dan het woord „kamertjeszonde" van toepassing zou zijn, en wij weten het opnzon- de kan geen zegen rusten. Dus uit zo'n kabinet zal geen beleid voortko men dat de zware tijden die ons wachten, aan kan. Kennelijk bent u teleurgesteld, dat er geen PvdA, CDA, D'66 kabinet tot stand is geko men. Hierin staat u niet alleen. Ook de heer Aantjes en velen met hem, betreuren het. dat dit door de meer derheidsstrategie van PvdA niet is gelukt. Maar of zo'n kabinet, lettend op de gang van zaken bij de onder handelingen. nu echt betere kansen zou hebben gehad, wordt niet alleen door mij betwijfeld. Maar daarom gaat het mij niet. Het gaat mij er om dat hier een tendentieus commen taar wordt geleverd dat hier onbe wezen conclusies worden getrokke. welke kennelijk zijn gebaseerd op persoonlijk teleurstelling. Kortom Aantjes (3) Zou Aantjes er niet goed aan gedaan hebben (en met hem meerdere in het CDA, denk aan de uitlatingen van Boersma en Hannie van Leeuwen) zich van commentaar te onthouden zolang de informatiepoging van Van Agt nog voort duurt? Politiek ge rijpte personen zoals voornoemd, moeten toch wel aanvoelen wat voor kwaad ze stichten onder hen, die zich nog maar met moeite los kun nen maken van hun politieke kleur zoals AR, CH en KVP, en zich CDA- er moeten weten. Het gelonk en de vrijage met de PvdA na de verkie zingen hebben velen in het CDA zwaar op de maag gelegen. Zou onze constitutie en parlementaire demo cratie niet bestendiger zijn, voor wat de toekomst betreft, met een kabi net CDA-VVD? Zuidland H. de Leeuw van Weenen Lcidschendam Varkens Met afgrijzen en verontwaardiging las ik het commentaar van de heer Hydra over de gruwelijke behande ling van varkens. Dat er mensen zo harteloos wreed kunnen zijn voor dieren, die geheel afhankelijk zijn van hun „meester". Niemand moest zoland dit niet opgelost is, een stuk je mager spek voor zijn „winter- kost" meer kopen. Al is 't nog zo lekker, ik zal het niet meer eten. Dit is zo tegen de natuur en die weerloze beesten, zij hebben evengoed hun gevoelszenuwen als mensen. Ik hoop van harte, dat de regering hier zo spoedig mogelijk een eind aan maakt. Veencndaa! L. Klecfsman-Nijhuis Ambtenaren De hoogleraren Hans van den Doel en Wim Driehuis hebben bij de amb tenarenbonden wel wat losgemaakt met hun suggesties om van de amb tenaren een extra offer, bv. drie pro cent van hun salaris, te vragen als bijdrage in de salarismatiging en in de inkomensnivellering. Na de ABVA (Trouw van 5 november heeft nu ook de ARKA het nodig gevonden tegen deze suggesties stel ling te nemen en bij voorbaat derge lijke voorstellen af te wijzen als niet ook anderen tegelijk moeten mati gen. Op deze manier komen we na tuurlijk geen stap verder in de po gingen om verbetering te brengen in de moeilijke economische situatie* waar ons land zich in bevindt. Juist ambtenaren kunnen best een extra offer brengen door bepaalde verkre gen rechten prijs te geven en af te zien van regelmatige financiële voordelen in de vorm van periodieke verhogingen. Dat ambtenarenbon den dit niet (willen) inzien, iedere discussie hierover bij voorbaat af kappen en de indruk wekken dat zij spreken uit naam van alle bij hen aangesloten ambtenaren, is een trieste zaak. Het begrip solidariteit is bij de leiders van deze bonden blijkbaar een onbekend begrip. Gelukkig is er sinds een maand of twee de gelegenheid voor ambtena ren die het met de stellingname van bv. ABVA en ARKA niet eens zijn. hiertegen te protesteren via het Al ternatief Ambtenaren Actiecomité (het AAA). Dit comité spreekt prin cipieel de bereidheid uit om de sala rispositie van de ambtenaar te mati gen en daar extraoffers voor te bren gen. Ricnk Rietveld Amersfoort Berisping Misschien heeft Mgr. Gljsen, bis schop van Roermond, bij zijn be zoek aan Rome een bijzonder woord van waardering voor zijn bisschop pelijk beleid mogen horen van paus Paulus VI. Als dit niet zo is, zou ik het erg jammer vinden. En als het wel zo is, dan zouden ook wij, Neder landse Rooms-Katholieken. die pauselijke lof graag willen horen. Overigens deed het bezoek van het Nederlands episcopaat aan Rome mij denken aan de Rotterdamse hoofdinspecteur van politie B. D. Kalma: ook deze kreeg van zijn baas alleen maar een berisping. Meer niet. helaas! J. H. Maas Simpkins ..Ik denk. dat ik maar eens op- slap, mijn vrouw houdt er niet van als ik laat thuis kom

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13