Uniek boek voor nieuwe Amro spaarders. amro bank r-AD-wet moet snel Jt stand komen' verijssel boos over rtraging in aanleg an twee rijkswegen Philadelphia blij met samenwerking ouderverenigingen over toekomstig kabinet: parlementparlementparlement parlementparlementparlementparlementparlemen1 eunerkoning tevergeefs Joegoslaaf upp-prijs voor of. Kistemaker Brood ntparlement pa Miljoenenschade bij brand in slachterij Vertrouwen Namen Blauwe kaart Agenda parlementparlementairparlementariërparlementa! rlementparleme 12 Verkenningen van Nederlandse natuurgebieden. 750 Hoe krijgt u dit Logboek Natuur? ÊTpAG 22 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet at Het CNV gaat er een nieuw kabinet isthouden aan een snelle ndkoming van de Wet op 'JVermogensaanwasdeling, TtD, en aan de wijziging jie Wet op de Onderne- iraden. Bovendien wil de lelijke vakcentrale vast- -n dj ehei (ANP) Zigeunerkoning K. p (35) heeft het gisteren bij de trechter in Assen opgenomen "—"'de twintig-jarige Joegoslavi- zigeuner Pedrac J. O. D. die ro vts verboden vuurwapenbezit OI tstond caravan van de verdachte, op oonwagencentrum in Assen, n een machinepistool, een ka- en 279 patronen aangetroffen, is de zoekactie was de ver- e in Parijs. Hij zei niets van de indi is af te weten. De heer Petaio, he s getuige werd gehoord, wist OP enige illegale grensover- •s dingen na nooit met de jus- rvoin Nederland en Joegoslavië in i vei king is geweest. Volgens hem iken oor anderen, die D. op grond meien familievete een loer wilden eonin- de wapens in de caravan mge cht. iide officier van justitie, mr. C. J. uuiOldenbeek, staat vast dat de genns in de caravan van de ver vatte zijn aangetroffen. „Bij zigeu- komt altijd alles uit de lucht aldus de officier, die vier bden met aftrek eiste. De verde- mr. H. J. de Ruyter uit Assen be de zaak volstrekt onduidelijk unii oeg vrijspraak. mr. J. C. F. Semme- achtte verboden vuurwapenbe- iwezen en veroordeelde de Joe- »af tot drie maanden met af- Na afloop zei Petaio dat zijn ïermeling in hoger beroep zal EN (DPA) Bondspresident er Scheel van West-Duitland t gisteren de „Alfriea-Krupp- ■Bohlen-und-Halbach"-prijs i energie-onderzoek 1977 uitge- ktian acht internationaal beken- Iretenschapsmensen, onder wie Nederlander prof. dr. Jacob Kis- aker. Aan de prijs is een bedrag een half miljoen Mark ver- ien. i u acht bekroonde wetenschaps- 'er sen hebben zich grote verdien- verworven bij de ontwikkeling de ultracentrifuge voor de ver- ng van uranium. President eel beklemtoonde het belang dit proces, waardoor nieuwe idstoffen gebruikt kunnen wor- De ultracentrifugemethode dt gebruikt in Almelo, en in de corns t ook in het Britse Capen- ït houden aan de door minister Boersma aangekondigde maat regelen tot behoud van de koopkracht in 1978. Na afloop van de gisteren gehouden verbondsraadsvergadering heeft het CNV verklaard dat het teleurgesteld is door het feit dat de centrale werk geversorganisaties op geen enkele wijze hebben getoond serieus te wil len praten over de voorstellen van de vakbeweging. De weigering van de werkgevers om over de prijscompen satie te praten heeft volgens het CNV elk overleg onmogelijk ge maakt. Als gevolg daarvan zijn ook de overige voorstellen van de vakbe weging niet in de Stichting van de Arbeid aan de orde geweest. „Hierdoor" zegt het CNV „is het bij voorbaat onmogelijk gemaakt op centraal niveau afspraken te maken over een gezamenlijke aanpak van de ernstige problemen van werkloos heid en werkgelegenheid." „Het CNV acht het", aldus de verkla ring, van groot belang dat werkge vers en werknemers samen voortdu rend en intensief overleg plegen over deze vraagstukken". Met name het voorstel tot instelling van bedrijfs takcommissies was hierop gericht. Het CNV heeft daarbij laten blijken dat de christelijke vakbeweging ook belangrijke zaken als research, ex port en de internationale concurren tiepositie in het gezamenlijk overleg wil betrekken. Strijdig „Juist de verzwakte positie van Ne derland op de wereldmarkt is een van de belangrijkste argumenten van de werkgevers voor het afwijzen van een volledige prijscompensatie. Desondanks weigeren zij tot nu toe elke medewerking aan afspraken voor gezamenlijk overleg en zelfs voor het verstrekken van meer infor matie aan de vakbeweging over de werkgelegenheid in de bedrijfstak ken," aldus het CNV. De verbondsraad vindt het onderge schikt maken van deze zaken aan het geschil over de prijscompensatie betreurenswaardig en in strijd met het gezamenlijk belang van werkge vers en werknemers bij een verant woord werkgelegenheidsbeleid. Nu centraal overleg onmogelijk Is zullen de bij het CNV aangesloten bonden de onderhandelingen per be drijfstak en onderneming gaan voe ren. Het verbond wijst er daarbij op dat bij de vaststelling van het ar beidsvoorwaardenbeleid is uitge gaan van het toen bekende formatie akkoord over het sociaal-econo misch beleid. Daarin nam vooral het behoud van een redelijk peil van collectieve voorzieningen een be langrijke plaats in. „Wanneer een nieuw kabinet zou kie zen voor een ander beleid en met name wanneer wordt afgeweken van de toen overeengekomen doelstellin gen zal het verbond zich opnieuw over de inhoud van het arbeidsvoor waardenbeleid moeten beraden," al dus het CNV. een onzer verslaggevers DLLE Het provinciaal tuur van Overijssel is ont- nd over de vertraging die is itaan bij de aanleg van de tswegen één en 35 in Twen- Volgens de begroting van rijkswegenfonds 1978 be- agt de achterstand onge- r twee jaar. Gedeputeerde staten van Over- '1 hebben minister Westerterp er en brief op gewezen dat het rijk in 1972 met de toenmalige be kman Drees gemaakte afspraak 1 is nagekomen. Zij willen nu met heer Westerterp over de conse- nties van gedachten wisselen. 1972 hebben Provinciale Staten Overijssel besloten de provincia- eg S 23 tussen Almelo en Delden aan te leggen. Dit heeft ertoe id dat tussen de provincie en het Bedenkingen Redactie Ferry Mingelen; bijdragen Theo Koele en Gerard van der Wulp De uitzonderlijke keer dat de be kende kunstpraatjes-maker Pierre Janssen zich over de politiek uit spreekt willen wij u niet onthou den. In de VARA-rubriek „het zout in de pap" vertelde hij zaterdag: „Er valt van geschiedenis niets te leren, want geschiedenis herhaalt zich nooit, dat is alleen maar schijn, oppervlakkig gezichtsbe drog. Rome, denk ik toch op 1 oktober 1523 komen in de Sixtijnse Kapel 36 kardinalen bijeen om een nieuwe paus te kiezen. Het duurt dagen, het duurt weken. Het gaat om een belangrijke zaak. Wie is voor wie? Welke fractie steunt wel ke kandidaat? Het volk van Rome wordt steeds ongeduldiger. Komt er nu een paus of niet? Het gemeentebestuur van Rome grijpt in. De wet schreef al voor dat de kardinalen, die moeten kiezen, samen dag en nacht in één vertrek moesten blijven, dat van de buiten wereld helemaal werd dichtgemet seld, op één luikje na voor het door geven van voedsel. Geen daglicht kon erin, geen frisse lucht. Boven dien bepaalden de voorschriften dat, als de Paus niet binnen drie dagen werd gekozen, vanaf de vier de dag iedere kardinaal nog maar één schotel voor de lunch en één voor het avond-eten kreeg. Dus niet lekker smikkelen in Nieuws poort (het Haagse perscentrum - red.) en een beetje babbelen voor de televisie, maar binnenblijven en doorkiezen. Vijf dagen later werd het menu teruggebracht tot water brood en wijn. Op 17 november kozen de kardinalen een paus. Dat was afgelopen donderdag, ik be doel maar tot zover Pierre Janssen. Opmerkelijk is het dat juist deze, door Janssen geschetste aanpak in de formatie PvdA-CDA tot de mis lukking bijdroeg. Typisch Den Uyl was het: nachtenlang doorgaan, niet ophouden voordat er weer een „hobbel" genomen was, maaltijden tussen de bedrijven door uit Nieuwspoort in ijzeren pannetjes aangevoerd, naar binnen geschrokt tussen de paperassen. Vaak ook alleen maar broodjes, of een tostie, een culinair hoogtepunt in huize Den Uyl. En dan Wiegel. „Goede vrienden een prima bereid maal aanbieden, HARDERWIJK (ANP) Een brand in de verpakkingsafdeling van de exportslachterij midden-Nederland te Harderwijk heeft enkele miljoe nen guldens schade aangericht. De directie van het bedrijf verwacht geruime tijd geen werk te kunnen bieden aan ongeveer 95 werknemers in de produktie-afdelingen. Men ver moedt dat het vuur is ontstaan door kortsluiting in het elektrisch deel van het koelsysteem. Omdat de deu ren van de vriescellen verbrandden zijn 40.000 ingevroren en verpakte braadkuikens door de rook waarde loos geworden. van een snackbar naar een specialiteiten-restaurant samen eten en dan heel lang nata- felen met koffie en likeur. Voor mij zal dat wel zolang ik leef één van de belangrijkste genoegens blijven die deze wereld te bieden heeft", zei Wiegel. Dat werd dus iedere avond dineren met Van Agt in gerenom meerde restaurants als de House of Lords, de Bistroquet, na een dag van hoog op hoog niveau met ie mand die niet, zoals die socialisten na iedere letter ook nog de komma willen binnenhalen, een voor 100 procent bereidwillige partner. De verhuizing van de snackbar naar een specialiteitenrestaurant met bijbehorend publiek, het is niet zo gek dat Van Agt zich daar heel wat aangenamer bij voelt. Zo aange-» naam zelfs dat binnen het CDA on rust is ontstaan over het vlotte tem po waarin de heren kennelijk beslis singen nemen. „De sfeer is een ver ademing voor Van Agt. De weg van de hartelijkheid is nog niet eerder bewandeld. Natuurlijk zegt de sfeer niets over de politieke onderhande lingen. Van Agt zal bij wijn en sigaar bijvoorbeeld niet vergeten dat de VVD hem bij het abortusdebat net zo heeft aangevallen als de FvdA", zei de AR-leider Aantjes zaterdag bij de AR-jongeren. Het gaat hem om het CDA-programma, niet om brood alleen. trouwt u ons soms niet, denkt u dat we alles aan Den Uyl (die is hoofd van algemene zaken) doorbrie- ven?", moet een ambtenaar aan Van der Grinten gevraagd hebben. Deze ontkende heftig. Desondanks moesten de ambtelijke hulpen een half uur later de zaal toch weer verlaten. Naar verluidt gaat de angst voor „lekken" zo ver dat de informateur persoonlijk aanwezig blijft als een der secretarissen een stukje ten behoeve van het CDA- WD-programma moet uittypen. Behalve Van Agt, Wiegel en Van der Grinten weet niemand precies wat er tussen de heren wordt afge sproken. Het gebeurde is volstrekt van de buitenwereld (waartoe de fracties ook worden gerekend) af geschermd. Zelfs de ambtenaren van algemene zaken, die de kabi netten-makers tot nu toe bijston den, zijn nu buitengesloten. „Ver Onder de indruk van de positieve verklaringen van Van Agt en Wie gel wordt er in politiek Den Haag al druk gespeculeerd over de kandi daat-ministers voor een CDA-WD- kabinet. Echte duidelijkheid be staat slechts over de mensen die er niet in zullen gaan zitten. AR-men- seh als Aantjes en Boersma, ook KVP-minlster Lubbers niet, naar wordt aangenomen. Van de mensen die wél willen, wordt Van Agt nu in CDA-kring toch genoemd als premier. Hij zou dat zelf willen, al was het maar om Den Uyl te tonen dat ook te kun nen. Voor de rest blijven de namen circuleren van de mensen die ook voor een PvdA-CDA kabinet ge noemd worden: Andriessen, Peij- nenburg, Hendriks, Albeda, Krui- singa. Die laatste zit trouwens in een moeilijk parket. Na bijna vier jaar oppositie tegen het kabinet Den Uyl, verklaarde hij zich in de ver kiezingsstrijd ineens vóór de socia listen en kreeg daardoor bijna slaande ruzie met de VVD-leider Wiegel, die hem een opportunist noemde. De heer Kruisinga was gistermiddag niet bereikbaar om wat meer duidelijkheid over zijn positie te verschaffen. In VVD-kring bestaat onzekerheid of Wiegel zelf het kabinet in wil. Enige tijd geleden sprak hij enige voorkeur uit voor de post van bin nenlandse zaken, maar of dat nu nog geldt houdt hij stil. Andere namen in VVD-kring: mevr. Hava van Someren. Toxopeus. Vonhoff, Langman en Pais. de econoom, in dertijd de man achter het VVD- puinruimrapport. Hij zou op finan ciën moeten doen wat de VVD al vier jaar roept: puinruimen. Officieel wordt er nog helemaal niet over namen gesproken in deze formatiefase. maar de praktijk heeft nu wel geleerd dat. onderhan delaars die over verdeling van mi nistersposten en beleidssectoren spreken, voortdurend die bijbeho rende namen in hun achterhoofd hebben. Het eerste programma voor de Eu ropese verkiezingen van 1978 is vol tooid. Die primeur schreven de VVD en de zusterpartijen, gebun deld in de Europese federatie ^an liberale en democratische partijen, het afgelopen weekeinde in Brussel op hun naam. „Het is een program ma voor echte liberalen", zeggen de VVD-vertegenwoordigers in de Bel gische hoofdstad Dat moet prettig klinken voor leden van D'66, die hun partij zien als de echte liberale partij in ons land. en de WD als een conservatieve club. In D'66 is volop discussie over de vraag: Moeten wij ons aansluiten bij de socialistische, dan wel bij de liberale fractie in het Europese Par lement? Volgend jaar maart moet de keuze gemaakt worden. Dan kan een hele vreemde situatie ont staan, zo wordt in VVD-kring ge zegd: „Immers, in eigen land voert D'66 oorlog tegen de WD. Hoe kan men dan in het Europese parle ment met ons samenwerken? D'66 zal klare wijn moeten schenken". In de WD-top wordt overigens be twijfeld of D'66 wel zal kiezen voor de liberale fractie. „Ik weet dat oud-staatssecretaris Brinkhorst er achter staat, maar ik heb de indruk dat hij in zijn partij niet veel mede standers kan vinden", meent WD- voorzitter Korthals Altes. Brinkhorst zelf heeft meer vertrou wen in steun uit z'n partij, „al heb ben sommigen er moeite mee". Brinkhorst en enige partijgenoten zijn druk doende contacten te leg gen met Europese liberale en de mocratische partijen en stellen daarbij keer op keer „verwant schap" vast. Daarbij komt, aldus Brinkhorst, dat die partijen D'66 beslist niet als een buitenbeentje beschouwen. Hij heeft het kersver se programma voor de Europese verkiezingen nog niet kunnen toet sen aan het D'66-program voor de jongste Kamerverkiezingen Brinkhorst was overigens dit week einde niet in Brussel, wel een twee tal partijgenoten, als waarnemers WD-vooreitter Korthals Alles had vorige week verklaard dat D'66-ers in de hoedanigheid van waarnemer geweigerd zouden worden. Dat bleek niet het geval. „Er waren." zegt Brinkhorst. ..rode kaarten voor leden van de federatie, witte voor bezoekers en blauwe voor waarnemers. Onze mensen droegen een blauwe kaart." De TXveede Kamer vergadert nog steeds niet De Eerste Kamer komt vandaag bijeen om een serie uit eenlopende wetsontwerpen te be handelen. Overleg gevraagd over pluimveeslachterijen DEN HAAO - Tww PvdA Ka merleden hebben de ministers van Landbouw, Economische Zaken en van Sociale Zaken gevraagd met de Tweede Kamer overleg te voeren over de problemen m de pluimvee sector. Aanleiding tot dit verzoek is een Nehem-rapport. waarin wordt voor gesteld tussen drie pluimveeslachte rijen een samenwerkingsverband op te zetten. Dat is er (nogi niet van gekomen, omdat Goossens te grote risico's vreest. De beide Kamerleden willen van de regering weten, welke de gevolgen zijn voor de werkgelegenheid, wan neer er geen enkel samenwerkings verband tot stand komt. (ADVERTENTIE) l na*ulir J übctaa rijk een overeenstemming, het zoge heten convenant Drees. is gesloten om te komen tot een versnelde aan leg van rijkswegen in Twente. Het rijk verbond zich de versnelling in die zin te realiseren dat enige gedeel ten van de rijkswegen in dit gebied in 1976 respectievelijk 1978 gereed zouden komen. De provincie Overijssel zou in de kosten, verband houdend met deze versnelde aanleg, aan het rijk een bedrag van 10 miljoen gulden beta len, te voldoen in zes Jaarlijkse ter mijnen. In dit licht bezien zeggen gedeputeerde staten ernstige beden kingen te hebben tegen de vertra ging die is ontstaan. Omdat via het convenant het beoogde doel niet is bereikt, zijn ze van oordeel dat het rijk het bedrag niet nodig heeft, al thans niet voor dit doel Ukrijgt I fspaarpremie^ Het boek Logboek Natuur is een initiatief van de Amro Bank. Het gidst u door 12 grandioze, puur Nederlandse natuurgebieden. Door bijvoorbeeld de Wadden en de Peel, door de Noordhollandse duinen en het Kampereiland. Een schitterende uitgave van 120 pagina's met o.a. spectaculaire luchtfoto's en levensechte tekeningen van flora en fauna. Nieuwe spaarders die in de actieperiode (1/11- 6/12) een spaar rekening openen (minimale inleg f 15,-), kunnen dit natuurboek kopen voor slechts f 12^0. Bovendien ontvangen zij f7,50spaarpremie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Deze actie loopt tot Sint-Nicolaas. Maar wees er snel bij, want voor "t boek geldt: zolang de voorraad strekt. NIJKERK Philadelphia, de landelijke protestants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind heeft de laatste jaren nogal eens pessimistische geluiden moeten laten horen over de pogingen om te komen tot federatieve samenwer king met verwante organisaties. Op de in Nijkerk gehouden algemene vergadering kon de voorzitter van Philadelphia, de heer M. Paats, in dit opzicht tot zijn vreugde wat optimistischer zijn. Hij deelde in de bijeenko st, waar voor grote belangstelling bestond (liefst 65 plaatselijke afdelingen wa ren vertegenwoordigd) mede dat in middels een aantal federatieve com missies aan het werk is gegaan Zij bezinnen zich diepgaand op de ta ken, die in de toekomst door de verschillende ouderverenigingen sa men gedaan kunnen worden. Min of meer ln samenhang hiermee stond de heer Paats stil bij de regio nalisatie. waarbij beslissingen dich ter bij huls kunnen vallen. Ook op het terrein van de zwakzinnigenzorg zal men hiermee in toenemende mate te maken krijgen. In de regio dient het overleg bevorderd te wor den van alle instanties, die vanuit de protestants-christelijke levensbe schouwing hun werk doen. In de vergadering werd een nieuwe affiche van Philadelphia geïntrodu ceerd. De plaat vertoont het vriende lijke kopje van een „mongooltje". „Hun leven onze zorg", staat er on der. De voorzitter, die het wel wat jammer vond dat een federatieve affiche nu nog niet mogelijk bleek, wees er op dat de ouders op grond van de bijbel gelukkig ook kunnen zeggen: „Ons leven Gods zorg". 'Pupillen' Uit de vergadering kwam de vraag naar voren waarom ln Jaarverslagen en dergelijke zwakzinnigen altijd pu pillen blijven, hoe oud ze ook wor den. Moet dat niet eens veranderd? Bijvoorbeeld, ln bedoelde gevallen, in: dames en heren? Voorzitter Paats: „Het bestuur zal aandacht aan dit punt geven. Zeker in onze eigen publikaties Maar we zullen de gedachte ook uitdragen." Het thema waarmee Philadelphia zich in deze vergadering speciaal be zig hield, was ..Maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicap ten". Daarbij kwam ook de vraag aan de orde wat christelijke hulpver lening is. Het onderwerp was geko zen omdat op het moment steeds meer protestantspchrlstelljke dien sten, die sociaal-pedagogisch werk zaam zijn, opgaan ln een federatieve samenwerking, ook in een fusie met rooms-katholteke en neutrale dien sten. Voorafgaande aan een discussie hiel den vier sprekers zowel van professi onele zijde als uit de kring van de ouders, een korte inleiding. Het bleek dat de titel eigenlijk te kort schoot. Eén van de ouders bracht dit onder woorden HIJ zei dat bij zwakzinnigheid het probleem in veel gevallen niet zozeer bij het kind ligt. Het ligt vaak bij de ouders „die aan het plantje zitten te trekken m plaats van het ln de zon te zetten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9