Moeilijk begin,ook in deklas DICHTBIJ [kVERD EB j)e tekening van een lezer ouw commentaar kikker Steeds meer lopen jonge leraren stuk op orde problemen HP^Rennies ^moet je altijd bij je hebben. °Dmk opdeSmaTj? Rennies helpen direkt „In Keetklassen vooral was er nauwelijks les" Anti-Nederlandse campagne gaat onverminderd door Surrogaat winter [retologiemixer: 'n gers spel sterk bereboot storing waarschuwing iG 22 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet5 i een. opkikker dat ondanks dreigingen en intimidatie er leeds kerken en individuele fcnen in Zuid-Afrika zijn die ;ering kritisch herinneren aan jinselen van waaruit de rege- icnt te leven en ook zegt te leven. het Christelijke Instituut Idood gemaakt was, heeft nu kroep jonge theologen een kt laten horen tegen de funda- en van de Zuidafrikaanse reidspolitiek en de daaruit gloeiende dagelijkse prak- at laatste aangaat: het valt te dat de schandelijke feiten nu onthuld worden over de r waarop een man als Steve tijdens zijn gevangenschap deld is (een gevangenneming dat er een rechter aan te b gekomen, maar ook op dat is Biko geen uitzondering) een toevallig incident is. fschijnlijker is dat deze verha- ezien kunnen worden als een atie van wat dagelijkse prak- s in een aantal Zuidafrikaanse ïgenissen en politiebureaus. atief is evenzeer de stomp- ^gheid en banaliteit waarmee f^man als Kruger, de Zuidafri- se minister van justitie, rea- op de berichtgeving in de Biko. Eerst, toen een hon- aking ten onrechte als de soorzaak van Biko werd ge ld, meende Kruger te kunnen ren door te verwijzen naar recht" van iemand om geen eefsel tot zich te nemen. Later, steeds duidelijker werd dat om het leven was gekomen gevolg van hersenletsel, meen- :ij e minister zijn medeleven niet beter te kunnen uitdrukken dan door te verklaren dat hij ook wel eens de aanvechting had om met zijn hoofd tegen de muur te lopen. Alsof het niet beter was geweest, dat de minister onmiddellijk zijn ontslag had ingediend uit schaamte over wat er onder zijn verantwoor delijkheid was geschied. Niet dat er dan ook maar iets goed gemaakt zou zijn van misdrijven die aan Biko zijn begaan, maar in dat geval hadden wij de heer Kruger als een fatsoenlijk man kunnen beschouwen en mogen hopen dat door zijn aftreden een norm voor zijn opvolgers zou zijn vastgelegd. Ook bij de theologen van Potchef- stroom heerst de vrees dat zich nog wel eens een nieuw geval-Biko kan voordoen. Er is zelfs alle reden om aan te nemen, dat na de verkiezin gen van 30 november Vorster en zijn nationale partij uit de uitslag nieuwe kracht zullen putten met de oogkleppen op en nog meer gecon centreerd op het eigen standpunt verder te gaan. door Piet Hagen AMSTERDAM Ellie heeft driekwart jaar voor de klas gestaan, maar het lukte haar niet. Ze had geen orde, het bleef een keet. Tenslotte heeft ze ontslag genomen en nu is ze al enige tijd werkloos. Maar ze moet toch weer aan de slag en heeft daarom onlangs opnieuw gesolliciteerd. Met lood in de schoenen .gaat ze naar die school toe. Zal ze daar wel orde hebben? De analyse, die de Zuidafrikaan Hennie Serfontein in onze krant van zaterdag gaf van de situatie in zijn land en de onbekeerlijkheid van zijn leiders is een somber, maar waarschijnlijk uiterst realis tisch verhaal. Ook de plannen van Vorster tot een herziening van de Zuidafrikaanse grondwet en het hele regeringssysteem (waardoor het zwaartepunt van de machts uitoefening bij een niet tot de orde of terug te roepen president komt te liggen) vormen een aanwijzing dat de Zuidafrikaanse machtheb bers van plan zijn er de komende jaren nog eens extra tegen aan te gaan. Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? De ervaring van deze jonge lerares zijn niet uniek. Elk jaar zijn er lera ren die welgemoed beginnen, maar stuk lopen op het aloude ordepro bleem. Hoeveel er mislukken weet niemand. Maar ze zijn er en het is de vraag wat daaraan te doen valt De Kritische Leraren in Amsterdam (Singel 178) organiseren avonden voor beginnende leraren onder het motto „Alle begin is moeilijk". Op de eerste avond In dit seizoen ko men zo'n veertig leraren bijeen. El lie, die openhartig over haar proble men vertelt, is een van hen. „Tot diep in de nacht zat ik m'n lessen voor te bereiden," zegt Ellie. „Maar als ik dan de volgende dag op school kwam. bleek dat het heel anders ging dan ik me had voorge steld. Vooral in de tweede en derde klassen, de keetklassen, kwam ik nauwelijks aan lesgeven toe." Ordeproblemen vormen op deze eer ste avond nog het voornaamste ge spreksonderwerp. Gerda is niet pes simistisch over de toekomst, maar ze komt toch wel met verhalen waar je van schrikt. Ze werkt op een Vrije School, waar nogal wat kinderen ko men die al twee. drie scholen hebben afgewerkt. Als ze overal mislukt zijn, mag de Vrije School het nog eens proberen. Het gevolg is dat er klas sen zijn met vier, vijf echte pro bleemkinderen. En als je dan ook nog met flinke niveauverschillen in de klas te maken krijgt, is het niet makkelijk om Frans te geven. Astrid heeft geen klagen over haar orde. maar ook bij haar gaat het niet geruisloos. Een van haar problemen is dat ze niet voelt voor autoritaire methoden, maar merkt dat de leer lingen dat toch van haar verwach ten. Als ze probeert geen kinderen de klas uit te sturen en te praten over bepaalde moeilijkheden, vinden ze haar „slap". Bob, tekenleraar aan een lyceum, zit met hetzelfde probleem. Vooral bij een vak als tekenen en kunstgeschie denis. waarbij je een klas maar één uur per week hebt, is het moeiüjk een goede band met de leerlingen te krijgen. Dan word je helemaal in je rol van autoritaire leraar gedrongen. „Eigenlijk voel ik daar niets voor. Maar als je die rol niet speelt, lig je eruit en kun je wel vertrekken." Praktische vragen Al pratend komen allerlei praktische vragen aan de orde. Wat doe je als iemand twee keer binnen een uur naar het toilet wil?. Wat als ze je stoel met punaises bezaaien? Wat moet je doen als ze in de klas begin nen te ballen? Of als ze stelselmatig (en opzettelijk?) hun boeken verge ten? Of als ze allemaal hun jas aan houden? Een paar collega's met meer erva ring proberen af en toe raad te ge ven. Zo adviseren ze hun beginnende collega's eigen fouten altijd eerlijk toe te geven. „Probeer zoiets nooit te maskeren. Dat hebben ze meteen door." Als de aandacht verslapt, doe je er goed aan de les even stop te zetten en te vragen wat de klas ervan vindt. Stel een paar vragen, be spreek hoe je verder wilt en hervat dan de les weer. Nee, hoor, waar- sfchuwt een andere, even ervaren col lega. Wie pas begint als leraar, kan zich daar beter niet aan wagen. Een troep Uit de discussie blijkt steeds dat voorvallen die bij geroutineerde lera ren hoogstens leiden tot een onop vallend incident, bij beginners me teen escaleren tot een troep. De troost is dat de meeste leraren het vak na een paar jaar wel onder de knie krijgen. Wat doen scholen om beginners te helpen? Op sommige scholen is een adjunct-directeur belast met de be geleiding van nieuwkomers. Soms vormen de beginners zelf groepjes om over hun ervaringen te praten. De laatste jaren is de pedagogische en didactische voorbereiding van le raren wel verbeterd. Tijdens je stage kun je verschillende manieren van lesgeven uitproberen. Maaf daarbij heb je nog steeds de rugdekking van een ervaren leraar. De echte vuurproef komt toch als je afgestudeerd bent en zelf de volle verantwoordelijkheid moet dragen. Volgens het Nederlands Genoot schap van Leraren is die last zo zwaar, dat de beginnende leraar best iets meer mag verdienen dan een academische gevormde ambte naar. Op de gespreksavonden van de Kritische Leraren wordt daaro ver niet gepraat Salaris is mis schien ook wel belangrijk, maar het zou nog fijner zijn als je orde had. Jonge leraren zouden een betere be geleiding willen van de schoollei ding en van ervaren collega's. Ook. zouden ze wat meer tijd willen heb ben voor de voorbereiding van hun lessen. Dus minder lesuren. Het systeem Eigenlijk vinden ze het vervelend dat ze over „orde moeten praten. De meesten verafschuwen de rol van de autoritaire leraar. Ze beseffen wel dat je eerst orde moet hebben, om daarna de teugels te kunnen laten vieren. Maar ze wijten dat ook wel een beetje aan het systeem, waar door de leerlingen zich op een be paalde manier zijn gaan gedragen. De Kritische Leraren zijn ooit be gonnen als een gToep die radicaal wilde breken met het autoritaire on derwijs. Dat bleek onmogelijk. Je kunt niet in je eentje een schoolsys teem veranderen. Toen gingen de Kritische Leraren zich meer op het project-onderwijs richten. Maar ook daarvan geldt dat je het niet alleen kunt doen. Project-onderwijs wordt nog wel gedaan, maar toch voorzich tiger. Avondjes met beginnende le raren is nu een van de voornaamste activiteiten. Via gesprekken over orde hopen de Kritische Leraren uit te komen bij ander vragen. Over de rol van de leraar, over je eigen vak. over de samenwerking met collega's, over het doel van onderwijs, over veran deringen op school en wat al niet. Maar daarover kun je pas praten als „orde" niet meer het alles overheer sende probleem is. DEN HAAG De campagne in de Tsjechoslowaakse pers. radio en\te- levisie tegen Nederland duurt voort, zonder dat precies duidelijk is waarom. Zoals bekend is het begonnen nadat in Ridderkerk twee zoontjes van het echtpaar Bon een boete kregen na dat ze voorbijgangers hadden be schoten met een luchtbuks. Radio en tv in Praag vertelden de afne mers dat de kinderen door de politie wreed waren mishandeld. Toen de campagne tegen Nederland door ging heeft het ministerie van buiten landse zaken de Tsjechoslowaakse ambassadeur ontboden en ophelde ring gevraagd Maar de campagne in Tsjechoslowakije gaat door. hoewel de ambassadeur geheel werd inge licht over het Ridderkerkse geval. Overigens kunnen mensen die me nen dat hun rechten geschonden zijn zich tot de rechter wenden, of tot het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. Dat heeft de Ridderkerkse mevrouw Bon (zelf Tsjechoslowaakse) inmid dels gedaan. Zij heeft bij de officier van justitie in Rotterdam een klacht ingediend tegen het optreden van de Ridderkerkse politie in verband met haar kinderen. [j ekenmgen. b«j voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbom HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het is gelukkig dat er van tijd tot tijd verrassingen voorkomen. Dat houdt de snee in het weergebeu- ren. Wie had ook kunnen denken dat Zeeland en ook het midden- en noordoosten van het land gis teren in de wintersfeer zouden komen? In Middelburg bleef de sneeuw gisteren al vrij vroeg in de middag liggen in een laagje van één tot twee centimeter. Ook in Gorichem viel flink wat sneeuw maar in Maassluis lag er in de namiddag al veel minder waar schijnlijk door de invloed van de Nieuwe Waterweg. Papendrecht en 't Zand gaven drie centimeter sneeuw op Zwijndrecht drie a vier centimeter, gemeten in de voor avond. Ook in Rotterdam was de sneeuwval langdurig: niet minder dan 32 uur achter elkaar dwarrel den vlokjes neer. In Almkerk werd door een schoolleerling waargenomen dat er gistermid dag circa één millimeter neerslag per minuut viel. In vrijwel geheel België was de wind 's middags zuid tot zuidwest geworden met temperaturen van 4 tot 5 graden boven nul, het hoogst in de Ardennen. Alleen Ostende gaf toen nog plus één graad Celsius bij oostenwind en sneeuwval: 17 millimeter in zes uur. De snel tot ontwikkeling ge komen depressie, tijdelijk 978 millibaar boven Normandië, deed tot in midden-Europa door mid del van handlangers regen of sneeuw neerdwarrelen. Genève gaf gistermiddag 19 millimeter water op over twaalf uur, Turijn tapte negen millimeter af na sneeuwval: twee centimeter, bij slechts één graad boven nul. Aan de west- en noordzijde van de depressiekern kwamen hoge windsnelheden voor, echter zeer Een lichtschip in het Nauw van Calais rapporteerde gistermiddag noordoosten wind gemiddeld kracht tien bij onafgebroken zwa re regen. Bovenop de Zwitserse berg Gutsch (bijna 2500 meter) was het helemaal niet te harden bij een uitschieter van 166 ki lometer per uur. Ook Liechten stein kreeg een stoot van bijna 104 kilometer per uur uit zuidelij ke richting. Op de Britse eilanden werkte de kou-inval het sterkst door. Tot aan de Ierse zuidkust (Cork) vroor het en viel er één tot twee centi meter sneeuw, Dublin gistermid dag vijf centimeter, in Schotland van zondag op maandag zoveel: plaatselijk 25 tot 28 centimeter, dat wegen volstoven en het ver keer geblokkeerd werd. November wordt een zeer natte maand. Voorop in de race ligt Papendrecht met 212 millimeter. Het Nederlands record voor deze eeuw in november is 244 millime ter op naam van Westfriese Sluis in 1944, Amersfoort toen 241 milli meter. In Rosenburg is tot op dit ogenblik 165 millimeter gevallen. Koog aan de Zaan 149 millimeter, Rotterdam 150 millimeter, Alm kerk 130 millimeter en Oost-Ka- pelle 133 millimeter. Rosendaal is zojuist de 100 millimeter gepas seerd, verschillen zijn er dus wel. „Als de sneeuw valt op natte slijk, geeft 't na drie dagen een vaste dijk." zegt de volksmond. Dit re geltje klopt wel: een kou-inval in de hogere lagen kan zich iets later ook aan de grond doen gevoelen. De komende nacht is de kans op lichte vorst in het binnenland dan ook inderdaad wat groter. Toch zien wij hierin niet een aanzet tot een werkelijk winters vorstweer- type waarbij de schaatsen uit het vet kunnen. Er is veel, te veel onrust in de drukverdeling. Een hogedrukge- bied van 1036 millibaar trekt van uit Groenland in betekenis ade mend in zuidelijke richting over de Oceaan. Het wordt gevolgd door een nieuwe op Schotland Amsterdam sneeuw De Bilt sneeuw D celen regen Eelde sneeuw Eindhoven regen Den Helder regen Rotterdam regen Twente regen Vltsslngen regen Zd Limburg geh bew Aberdeen sneeuwbui aankoersende depressie (995 mil libaar) die zich binnenkort gaat verenigen met het Franse sneeuwminlmum dat gisteren ons land passeerde en dat donderdag met 975 millibaar in de kern bo ven Zweden wordt verwacht. Dit geeft de hele week variabel weer met af en toe gekwakkel maar ook tijdelijk weer wat hogere tem peraturen met regen bij aanwak kerende zuid tot zuidwesten wind, waarschijnlijk morgen. In Oost-Kapelle is tussen gistermor gen half tien en 's avonds zeven uur 36 millimeter neerslag geval len; met de zondag erbij 50 milli meter. Klagenfurt sneeuw Kopennagen geheel bew. Lissabon half bew Locarno sneeuw Londen zwaar bew. Luxemburg zwaar bew .Madrid licht bew Malaga half bew. half b sneeuw licht bew. sneeuw zwaar bew. regen Mallorca Munchcn Nice Oslo Parijs Rome Split regen Stockholm geh bew Wenen zwaar bew. ZOrtch regen Casablanca regen Istanbul zwaar bew Las Palmas geheel bew. 24 HOOGWATER woensdag 23 november Vlls- singen 015-12 31 Kartngvhctsluizen 0 25-12.46 Rotterdam 2 26-14 28 Schevenln gen 1 24-13 42 IJmulden 2 03-14 10 Den Hel der 5 52-18.05 Harllngen 8 00-20 35 Delfzijl 10 09-22 48 fider redactie van Loes Smit idisciplinaire benadering van Iragsalternatieven. Een fraai nkende kreet, waarvan waar- lijnlijk niemand precies kan ver- llen wat ermee bedoeld wordt, it doet er ook niets toe, vindt de dactie van het personeelsblad femaf-Heden. Het maakt ook ris uit of de spreker zelf begrijpt at ie zegt: „Dat weet uw gespreks- Ttner ook niet en hij zal er wel >or waken er naar te vragen." Het 'at er maar om dat zulke termen to de conversatie van de gebrui- .Juist die klank weten te geven to autoriteit, die uitsluitend Wt voortgebracht door kennis dieo inzicht." to de duur klinkende, holle frasen ln de kaak te stellen, waarmee en'g spreker zichzelf een grote ate van gewichtigheid meent te henen, heeft het blad een kreto bemixer" samengesteld, bedoeld hulp bij zinvolle discussie". De wer bestaat uit drie rijtjes en is trist simpel te hanteren. Je pikt n willekeurige kreet uit het eer ste. tweede en derde rijtje en zet die gewoon achter elkaar. Dit kan er dan bijvoorbeeld uitkomen: dyna mische begeleiding van machtsas pecten; normatieve ontwikkeling van spanningsvelden; structurele prognose van informatiesystemen; geobjectiveerde coördinatie van veranderingsprocessen; functione le, bureaucratische management technieken; geïntegreerde techno logische modelontwikkeling; soci aal-psychologische benadering van communicatiemethoden. Allemaal even gewichtige kreten, die zeker indruk zullen maken. Het mooiste is nog dat ze onderling ook weer naar hartelust te combineren zijn: de negen termen uit het eerste kolommetje met de tien van het tweede en die weer onderling afwis selend met de tien uit het derde rijtje Voor degenen die zin in dit vrolijke, leerzame spel hebben (lie ver niets onthouden s v p i geven we de rijtjes uit Heemaf-Heden hier achter elkaar. Kolom 1: geïnte greerde, systematische, functione le, multi-disciplinaire, normatieve, sociaal-psychologische, dynami sche, geobjectiveerde, structurele; kolom 2: organisatorische, ontwik keling van, benadering van, tech nologische. rationele, coördinatie van, bureaucratische, prognose van. conservatieve begeleiding van, kolom 3: modelontwikkeling, gedragsalternatieven, manage- ment-technieken, organisatievorm, spanningsvelden, machtsaspecten, informatiesystemen, communica tiemethoden. strategiebepaling, veranderingsprocessen. Het zijn overigens niet alleen vol wassenen die onbegrijpelijke kre ten aan onze taal toevoegen. Vaak zijn het schoolkinderen die nieuwe stopwoorden „uitvinden". Na knots, maf, blits, prima en wat dies meer zij hoor je ze nu ineens „gers!" roepen, een woord dat dezelfde be tekenis als de voorgaande schijnt te hebben. Dat „gers" wordt tot nog toe alleen door scholieren in Rotterdam en omgeving gebruikt, voor zover ons bekend tenminste. Helemaal zeker weten we dat het tientallen keren per dag op het St. Montfortcollege in Rotterdam- zuid. op een basisschool in Rotter- dam-'Jviexanderpolder en op de Isaac da Costa Mavo in Capelle aan de IJssel klinkt. En aangezien scho lieren hun stopwoorden natuurlijk ook buiten de school bezigen kun je er van op aan dat het tot in de wijde omgeving van de Maasstad te horen is. Waar zo'n woord van daan komt? Misschien dat het net als de eerder genoemde kretologie gewoon eens door iemand bedacht is die het mooi vond klinken. Maar missschien is. er wel een veel betere verklaring voor, en misschien zeg gen scholieren in andere delen van het land op het ogenblik ook „gers." Dat horen we dan wel. reisorganisator Buddy Bomnard, die er vluchten boven Frankrijk mee wil maken met Amerikaanse toeristen. Die kunnen dan zó uit de Concorde in deze luchtslak bijkomen. Het omstreden Frans-Britse super sonische toestel Concorde maakt vandaag rijn eerste officiële lijn- vlucht naar New York. Het snelste passagiersvliegtuig staat hier nog op een Parijs 'vliegveld, vlakbij een heel wat trager vliegend vervoermid del: een enorme passagiers-ballon. Eigenaar daarvan is de Amerikaanse „Zijn haar zat vastgekoekt en zijn gezicht was zwart. Laat me niet in de steek, riep hij. Hij vertelde me dat hij ongeveer veertien dagen in de kreek had gelegen. Dat leek me een sterk verhaal", zei mevrouw Helen Gilbert die in de buurt van de Australische stad Sydney woont. Maar het was geen sterk verhaal. De Jongen, de 18-jarige Stephen Sheehy, was op de fiets gestapt en van een bijna twintig meter hoge klip gereden. Hij kwam met een gecompliceerde beenbreuk in een kreek terecht, waar hij het dertien dagen heeft moeten uithou den met onkruid en grondwater. Met bladeren wist hij een wond aan zijn been schoon te houden, waar het gebroken bot doorheen stak. Met dat kapotte been kon hij on mogelijk tegen de helling op en pas na een tijd kreeg hij het idee om zich op zijn rug liggend met zijn handen voort te duwen Langs de helling duwde hij zich toen op die manier voort totdat hij bij de tuin van mevrouw Gilbert aankwam, die hem eten en drinken gaf en de politie waarschuwde. Zijn ouders, die de hoop al hadden opgegeven dat ze Stephen ooit zouden terug zien zitten nu aan zijn zieken huisbed. Ka-pi-tein Brom is te-rug. Hij heeft een lange reis ge-maakt. De ka-pi- tein is een beet-Je moe. Daar-om praat Tan-te Neel maar niet te veel. Ze zorgt er-voor dat het héél stil is in het zee-mans-huis. Af en toe kijkt Tan-te Neel naar de Ka-pi- tein. Ach. die snoe-te-poet, denkt ze. hij heeft het ook zo druk. Ka-pi- tein Brom is in slaap ge-val-len. Hij droomt. Trouwe televisiekijkertjes, de hele kleintjes dan, weten nu natuurlijk al lang waar dit verhaal over gaat: over de Bereboot. Het verhaal staat in een nieuw Berebootboek, ge schreven door Lo Hartog van Ban- da. Kapitein Brom, Brilbeer, Maa tje, Kokkie en Tante Neel beleven er allerlei nieuwe avonturen in en voor de lezertjes valt er zelfs nog meer te beleven, want er staan ook nog spelletjes, raadsels, tekeningen en kleurplaten ln. „Het allergroot ste Berebootboek". zoals het heet. is een uitgeve van Elsevier en kost 11.90. Minstens haar appendix zou ze moeten missen, de 79-jarige vrouw uit het Franse Amiens. Ze had een blindedarmontsteking plus nog een andere darmaandoening en dus had de dokter haar ijlingr -oor een operatie ln het ziekenhuis laten opnemen. Toen ze uit de narcose bijkwam, had ze een lapje voor een oog en zat de blindedarm er nog ongerept in. Per abuis had de chi rurg haar aan een oog geopereerd, maar daar zou ze, verklaarde hij achteraf haastig, echt geen nadeli ge gevolgen van ondervinden. De vergissing was ontstaan doordat de vrouw, die slecht Frans sprak, haar buurvrouw in de arm had genomen. Die had haar kennelijk al verkeerd begrepen en de klacht aan de oo garts overgebracht Behalve de sto ring in de Ingewanden was er dus bovendien nog sprake van een communicatiestoring. Net als (in sommige landen) pakjes sigaretten zouden ook stereo-com binaties van een waarschuwing voorzien moeten worden, speciaal voor Jeugdige kopers. Er zou dan zoiets op moeten staan als „deze radio/deze platenspeler kan Je ge hoor beschadigen als Je 'm te hard zet." Want, heeft (volgens het West- dultse Handelsblatt) de Ameri kaanse dr. Robert Hahnel uit Los Angeles gezegd, „veel tieners weten wel dat de rest van het gezin hun keiharde muziek met prettig vindt, hoewel de jeugd zich daar toch niets van aantrekt, maar ze zijn zich er absoluut niet van bewust dat hun eigen gehoor gevaar loopt door het lawaai".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5