IlssliI Personalia Golda Meir 1 Pl monumentaal VVD-voorzitter valt liberale jongeren aan Tom Meijer alweer weg bij „Showroom" van de NCRV Uw sneetje brood houdt van een stevige Hollandse Nieuwe. VPRO vraagt om hertelling .Voetgangster verongelukt DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE TV-COMMENTAAR !J door Ton Hydra Hilversumse studio slechts af en toe Ook gisteren was een gedenkwaardige televisieuitzending te beleven met betrekking tot Sadat's spectaculaire bezoek aan Israél De ontmoeting tussen mevrouw Oolda Melr en de Egyptische president reken ik voor mijzelf tot de schaarse televisieregistraties die Je monumentaal mag noemen. Monumentaal omdat hier iets vnjkwam van hetgeen twee sterke persoonlijkheden ten diepste beroert. Monumentaal vooral door de wijze waarop een 78-Jarige en nog altijd analyserende vrouw met grote openhartigheid en aanstekelijke humor dwars door het diplomatieke behang heenging Het effect was zichtbaar hartve roverend Ik kom nog even terug op de NOS-uitzending van Sadat's toespraak in de Knesset en het antwoord van premier Begin. De redevoeringen werden in de vertaling van een essentiële passage Ondertiteling was uiteraard onmogelijk omdat niemand hier de beschikking had over de letterlijke tekst, zodat ik begrip en waardering kon opbrengen voor de manier waarop de journaalredactie de zaak had aangepakt. Sommige lezers belden mij om te laten weten dat zij daarover anders dachten. Hun vraag was: waarom zorgde de NOS niet voor een simultaanvertaüng? Wat op internationale conferenties al sinds lang gebruikelijk is. had bij deze belangrijke gebeurtenis zeker mogelijk moeten zijn. aldus een van de reacties. Eenm theoloog zei ongeveer: juist omdat niet in een van de moderne talen maar in het veel minder bekende Arabisch en Hebreeuws werd gesproken, had gelijktijdige vertaling voor de hand gelegen. Ik heb de kwestie voorgelegd aan Ed van Westerloo, de hoofdredacteur van het Journal. Hij vertelde mij, dat bewust is gekozen voor de gevolgde methode. Op internationale conferenties kunnen de vertalers meestal werken met vooraf op schrift ingediende toespraken. Dit was zondag in Jeruzalem niet het geval Desondanks zou simultaanvertaling nog wel mogelijk zijn geweest, maar dat zou een zenuwentoestand zijn geworden. Het leek niet verkieslijk om de luisteraars langdurig te beproeven met raffelend en vaak metherhalingen uitgesproken zinnen. Een tweede nadeel is. dat. om de vertaler verstaanbaar te maken, het stemgeluid van de oorspronkelijke sprker moet worden weggedraaid. Wie het om de letterlijke tekst te doen is, zal daarin niet zoveel bezwaar zien. Mij stoort het wel om fiat de authentieke intonatie en emoties worden ingewisseld voor het onpersoonlijke geluid van een oplezer. Hoe kleurloos dat veelal wordt. Is dagelijks op de Duitse zenders te constateren. Daaraan heeft ook de journaalredactie gedacht. En dan nog dit: waar zit de kenner van het Arabisch, die. alleen op het gehoor een lange toespraak onmiddellijk kan vertalen en ook nog in vloeiend Nederlands voordraagt? Bijna zou ik vèrgeten dat de TROS vanavond de muziekliefhebbers een fijn programma aanbiedt. Erik van Reyendam zelf musicus visualiseert aan de hand van hun briefwisseling iets van de persoonlijkheid van Robert Schumann en diens eveneens getalenteerde vrouw Clara Wieck. De samensteller maakt duidelijk dat het achter de romantische muziek niet alles rozegeur en maneschijn was. Hij bereikt daarmee waarschijnlijk tevens dat de klassieke melodieën van Schumann en enkele van diens vrienden, een groter publiek gaan aanspreken. UDEN (ANP) WD-voorzitter Korthals Altes heeft er gisteren zijn afkeuring over uitgesproken dat de liberale jongerenorganisatie JOVD „de verleiding niet heeft kunnen weerstaan om etiketten te plakken" en het CDA conservatief-opportu- nistisch heeft genoemd. .Juist om dat de basis van een eventueel chris- ten-democratisch-liberaal kabinet smal zal zijn. is een maximum aan vertrouwen vereist en komen we met dergelijke losse beweringen niet verder." aldus Korthals Altes. HIJ betreurde het ook dat Aantjes gezegd heeft dat Hans Wiegel bereid was tijdens de informatiebesprekin gen alles te slikken Korthals Altes vond het ook onjuist van D'66 nu reeds te zeggen dat het aan een CDA-liberaal kabinet niet wil deel nemen. ..Het zou van meer politiek inzicht hebben getuigd als D'66 eerst het alternatief had afgewacht en daarna zou hebben bezien of het redelijk en dus voor D'66 aanvaard baar was geweest." aldus de VVD- voorzitter die op een bijeenkomst in Uden sprak. Burgemeester Met ingang van 16 december is benoemd tot burge meester van Leusden mr J W. M. Rademaker, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burge meester van Stad Delden. Hij is 54 Jaar en sinds 16 mei 1969 burgemees ter van Stad Delden. Hij is R K. en lid van de KVP Unesco Maarten Mourik is be noemd tot de permanent vertegen woordiger bij de organisatie van de VN voor opvoeding, wetenschap en cultuur (Unesco) te Parijs. Hij volgt Sadi de Oorter op. die met pensioen is gegaan. De heer Mourik (54) heeft dichtbundels gepubliceerd, zoala Stormvloed" (1955) en ..Nomade" I960»; ..lene Miene. megatonversjes voor de kinderen van de rekening" (1962i, „Van Daleen de dood" (1967). In 1971 publiceerde hij „Letterlijk", een bundel visuele poezie. Samen met Albert Helman en Marnix Gij- sen stelde hij de verzamelbundel „Per diplomatieke koerier" (1965) samen. Sedert 1970 heeft hij deelge nomen aan tentoonstellingen van visuele poëzie. Tom Meijer (rechts) in de nieuwe 'Showroom' van deze week, samen met drs P. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Tom Meijer, die het nieuwe programma van Jan Fillekers en Henk van der Horst presenteert, heeft de NCRV laten weten dat hij nog aan de Showroom aflevering van deze week donderdag zal meewerken, maar daarna niet meer. Voor het duo Fillekers en Van der Horst betekent dat een strop, na een goede start die twee weken geleden werd gemaakt met de opvolger van het minder .geslaagde HINT. Meijer heeft aan de afdeling geva rieerde programma's van de NCRV-televiste laten weten dat zijn aandeel hem niet bevredigt. Hij vindt dat hij nu alleen een omroepersfunctie heeft, terwijl hij liever zou presenteren. Hij heeft laten weten dat hij zich on gelukkig voelt in zijn huidige rol. Dick van 't Sant, hoofd van de afdeling gevarieerde program ma's van NCRV-televisie vertolkt de mening van velen als hij zegt dat hij vindt dat Tom Meijer het goed doet. „Hij is prima in die functie." Meijer Is vast verbonden aan Ra dio Nederland Werelomroep waar hij het programma Happy Stati on samenstelt en presenteert. Daar zou hij zeer vakkundig shows fh elkaar zetten. Hoewel Nederlanders in het eigen land niet kunnen ontvangen weten veel landgenoten in verschillende delen van de wereld heel goed wie Tom Meijer Is. Het resultaat van de eerste afleve ring van Showroom was: dertig nieuwe leden voor de NCRV. Verder kwam een behoorlijk aan tal enthousiaste brieven binnen. Daarentegen was het waarde ringscijfer nog niet zo heel hoog met 69. geaven de kijkers bijna een zeven. Maar het gold een eer ste uitzending en dat betekent wennen en afwachten. ADVERTENTIE Boterhammen, broodjes, tosti's... Smachten naar sardines of als ze eenmaal de smaak te pakken pilchards. Verrukt van 'n moot hebben, weten ie niet meer van ophouden. Lonken naar paling. Dwepen met garnalen. Knipogen naar een stevig lekkerbekje. Ver kikkerd op een sappige vissalade. gebakken schelvis. Gek op gerookte haringfilets. Weg van 'n heerlijke Hollandse Nieuwe. Tja, als ze eenmaal de smaak te pakken hebben, weten ze niet meer van ophouden. En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat't zo lekker is. Produkttchap voor Vi* en Visproduktcn, Ja vast raat 2b, Den Haag. Radio vandaag HILVERSUM I (t98 m en FM Kanalen) AVRO 7 00 Nieuw» 7 02 IS) AVRO kl"k (7 30 Nieuws 7 41-7 55 Radiojournaal) 8 30 Nkusi 8 <6 Gymnastiek voor de huis vrouw 8 45 De Groenteman 8 50 Morgen wijding 9 00 (S) Dansmuziek uit hei oude Wenen 9 15 Open School 10 00 Radio L». wau'papcgaai 10 10 Arbeidsvitaminen (10 30 Najw* 10 33 10 33 Radiojournaal) 11 55 (S) Een schorre haan kraait 3 voor 12. klankenspel 12 28 Mrdedelingen tb v land en tuinbouw 1230 Nieuws. 1241 Radiojour naai J255 Europa san morgen 13.10 fSl Concertorgel 13 25 Beursplein 5 13 30 'n Middagje AVRO 115 30 Nieuws 15 33 Radi ojournaal) 17 00 Voor ens gemaakt (door on» gekraakt), kinderprogramma OVER H El DS VOOR LICHTING 17.20 Een terug blik op het begrotingsjaar 197(v77 van de Nederlandse Antillen AVRO 17 30 Nieuws. 1732 Radiojournaal 17 50 (S) De AVRO- diligence PP. 18 19 Uitzending van de zakelijke bespiegelingen 19 00 ZEVENDE DAGSADVENTISTEN NOS 19 15 (S> Ac- coord, kroniek van amateuristische muziek beoefening AVRO 20 00 (S) AVRO Totaal Theater (22 30 Nieuws 22 40-22 53 Radio journaal) 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II (482 m en FM Kanalen) KRO 7 uO Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek 7 20 Het levende woord. 7 25 Badincne 7 54 Overweging 8 00 Nieuws 8 11 Echo 8 30 Aubade 9 00 Dc letter M. magazine ('J 30 Scheepspraat 9 35 Waterstanden) 10 30 lk sta hier niet voor de banken te praten, schoolradio 11.30 Ouder worden we allemaal bejaardvnprogramma 12 00 In de Boerderij, licht programma 1249 OVER- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Na 30 november zal de VPRO een hertelling van de le den vragen, nadat volgens de telling die namens het ministerie van CRM werd gehouden deze omroep onder de rode streep raakte. Volgens de eigen telling had de VPRO in juni bruto 150.500 leden. Dankzij de ledenwerfactie en correc tie van namen en adressen is dit aantal nu opgelopen tot 194.000. De VPRO neemt aan dat wanneer nu een telling namens het ministerie van CRM zou worden gehouden er zeker netto 110.000 leden zouden zijn. Speciaal vandaag De mens op de troon is de titel voor de derde aflevering in de EO-serie over opkomst en ondergang van de westerse cultuur. Ned. 1/20.30 In plaats van de aangekon digde documentaire over de tan kervaart komt een extra ..Nader Bekeken" uit het Midden-Oos ten. Impressies uit Israël en een gesprek met de Amsterdamse opperrabbijn M. Fink. Ned 1/21.00 Theo Olof presenteert voor de TROS een programma over de romantische componist Ro bert Schumann en zijn vrouw Clara Wieck. Ook muziek van hun vrienden Bruch, Chopin en Brahms komt tot klinken. Ned. 2/21.15 Beeldspraak gaat over de ver nieuwing van de Helderse Vis- buurt en bouwmeester Nica An- driessen. Ned. 1/22.05 Onderwerpen in Aktua: het bezoek van Sadat een portret van Willy Walden en Piet Muy- selaar, een reportage over op voedkundig verantwoord speel goed en verkeerstips voor rijden met slecht weer. Ned. 2/22.10 Met Mr. Marius de Jong praat Fons Disch over rechts winkels. Hilv. 2/16.03 In het KRO-programma is een Weense uitvoering van Ver di's Requiemmis te beluisteren. De zangsolisten zijn: Katia Ric- ciarelli. Brigitte Fassbaender, José Careras en Ruggiero Rai- mondi. HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH ■4s( 1233: Zoals alle rechtgeaarde natuur liefhebbers had ook smidje Verho len een krachtige veldkijker In zijn auto liggen. „Daar moet ik het mijne van hebben," mompelde hij, zijn kij ker scherpstellend. „Wat loopt die kerel daar geheimzinnig te scharre len De reden van dit ge heimzinnige gescharrel zou al gauw duidelijk worden, want„Wel sapperdekriek!" riep de smid boos uit. „Dat is natuurlijk die stroper, die al zo lang het Rijkhuyzer Bos onveilig maakt!" En smidje Verho len had alwéér gelijk. Het was de beruchte stroper Peer den Bonk, die met een pas geschoten stuk reewild door het bos sloop, op weg naar zijn woonwagen, die een eindje verder onder de bomen stond „Dat moet Eelco Eelkeraa weten," gromde de smid en nog geen tien minuten later deed hij zijn relaas al tegen de kloeke veldwachter van Rijkhuyzen. „Ik heb hem zélf met de verrekijker gezien, Eelco," zei de smid. „En hij lijkt me een gevaarlijk heerschap!" „Maak je geen zorg, Verhool'n," zei Eelco krijgshaftig. „Wij van de pliesie wijk'n niet voor gevaarlijke heerschapp'n, geel r handbreed, geen duim! Ik heb ee se gelaad'n pistool en een taaie gun mlknupp'l, en die za'k gebruuk' óók, als het nodig is. En als ik diei 1 tengevolge toevallig op een fillen e> pie kom, omdat Iemand daar zij e fiets heeft laat'n staan, dan kan di niksnut ook nog een aai in z'n ne krijg'n!" En mocht Eelco's methi diek dan al een tikje ouderwets ziji werkzaam was zijn optreden wé want op triomfantelijke wijze voei de de koddebeier Peer den Bonk no diezelfde middag door het dorp HEIDSVOORLCHTING: Uitzending voor de landbouw 13.00 Nieuws. 13.11 Echo. 13 45 Voor de verandering, gezinskatechese. 14 00 Lange vingers, schoolradio. 15.00 In de wachtkamer 16 00 Nieuws 16.03 Spreek uur NOS 17 00 Hel zal mijn tijd wel duren, milieuproblematiek- 17 20 Eurolight. 17 40 Tambu. informatie en verzoekplaten voor Antillianen in Nederland 17.55 Mede delingen. 18 00 Nieuws. KRO 18.11 Echo. 18 30 (S) Op Vleugels, pianoimprovisalies. 18 50 Verkenning, informatief programma: 19 00 Kerk in meervoud. 19 30 (Sl Zin in muziek 20 00 Nieuws. 20 05 Overweging. 20 15 (Sl Vcrdi: Messa da Requiem 21 45 Spektakel 1977 1978 NOS 23.00 (S) Met hel oog op morgen, met om 23 05 Actualitcile- noverzicht Radio-TV 23.10 De krant van morgen 23 20 Den Haag vandaag 23.52 Even op adem komen. yoga. 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM 111 (445m en FM-Kanalenl VARA 7 00-8Actualiteiten via Dingen ROTTERDAM Bij een aanrijding op de Mathenesserdijk in Rotter dam is de 64-jarige mevrouw E. van Dam-van de Poll om het leven geko men. Zij stak met haar man de straat over. toen het echtpaar werd aangereden door een personenauto. De heer Van Dam liep licht beenlet sel op. van de Dag. 7.02 (S) Uesodemeurders. 9.0J (S) Pep op drie 1103 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12 03 (S) VARA's zaekplaatje 14.03 (S) Spitsbeeld (14.45 Engels popnieuws 15 45 Ron Solleveld uit New York) 16 03 (S) LP top-20 en de tip-LP. 17.03 (S) Alfred Lagar- d«- NOS: 18 03 De vacaturebank 18 10 (S) NOS Maal VARA 19 02 (S) Popreconstruc- tie. 20 02 (S) Nashville. 21.02 (S) Popdonder 23 02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Peter Holland. 5.02-7.00 (S) Truck. HILVERSUM IV (FM-Kanalen) TROS 7 00 Nieuws.'7 02 <S) Capriccio. Kamer- en or kestmuziek. 9 00 Nieuws. 9.02 (S) Als reizi gers onderweg 9 30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus üen tol twaalf Klassie ke muziek 12.00 (S) Intermezzo Operette- concert. 13 00 <S> De meest verkochte ..klas sieke tien'' 13.30 (S) Koren-korpsen. 14 00 Nieuws 14 02 (S) Om het boek 14.30 (S) Guitaristen 15 00-17 00 (S) Belcantorium. TV vandaag I 11JO «i 14 00 MOS/MOT: Sctiiao—O nu 1815 TELE AC Bedroede landschappen iesi? '8 4$ NOS. Oe Fab*mkrm* 1855 Journaal 19 04 EO: H«**ia s droomooom kndorsene 19.10 EO-KndaAram 19 30 HaUdemaiHM.tvsa'* 20 20 Ac*a voor Botwa 20 30 Damons op da >roon.Mmsana 21.20 Tar 21.35 NOS: Journaal 21.50 Oen HaJg vandaag 22.05 Beeldspraak 22 50 Journaal 18.45 NOS: paspoort «Hormat* voor Italianen 18.55 Journaal 19.04 TROS: Matchpomt. sportspelshow 20.00 NOS: Journaal 20.25 TROS: De verpleegsters, tv-sane 21.15 TheoOto(presenteert .seneover klassieke muziek 22 10 Aktua TV 23.00 NOS: JoumaaL - 146 - Paul kreeg nooit te horen, hoe de schuit met één bemanningslid uit Amsterdam was gekomen en wat hij voor andere lading had dan Brits idealisme. Simon was In een opperbeste stem ming; hij leek allerminst verbaasd toen hij zijn vader zag. Hij had wel gedacht, dat Rachel naar hem toe zou gaan in de hoop, dat zijn vader hem van zijn plannen kon af brengen. „Maar heus. Luit. ik blijf er bij. Ik vind het geweldig, dat U ter wille van haar hierheen bent gekomen, maar zij had toch beter moeten weten. Ik ben tweeëndertig en geen zeventien; ik weet precies welke risico's ik loop." „Dat weet je geloof ik niet," bromde Paul. „en eerlijk gezegd geloof ik ook. dat je heel gauw ontnuchterd zult zijn. als je eenmaal aan het front bent. Echt. ik sta wel aan jullie kant. in het algemeen dan. Ik hoop vurig, dat die kerels Franco en zijn huurlingen een enorme optater ge ven en hen allemaal terugsturen naar Afrika, maar ik vind, dat dit hun zaak is. niet de onze en ook niet die van de Russen, de Italianen of wie dan ook. Ik heb twee oorlogen meegemaakt en wat mij betreft vechten zij de volgende op mijn erf uit. maar ik blijf er buiten, tenzij het om het lot van Engeland gaat." „Maar, Luit. dit is een generale repe titie en van het verloop daarvan hangt ons aller toekomst af. Wij verwachten echt niet. dat mensen van uw leeftijd mee gaan vechten, maar hoe kan ik eenheid tegen het fascisme preken, als ik niet bereid ben mijn jas uit te trekken en wat te doen? Ik heb geprobeerd Rachel dit duidelijk te maken, maar die blijft beweren, dat ik hier beter werk kan doen." „Daar zou zij best eens gelijk in kunnen hebben." zei Paul. „Ik geeft toe. dat wij de zaak veel te veel op zijn beloop hebben gelaten, maar is het dan niet Juist Jullie plicht om te zorgen dat dit verandert? Rachel zei. dat je binnenkort wel parle mentslid zou worden." „Nu en dan?" zei Simon verbitterd. „Wat kan ik in mijn eentje tegen dat hele stel door-gewinterde kapitalis ten? De zaken lagen anders In het begin van Orenfells loopbaan, maar nu? Hopeloos! Hebt u ooit nage dacht over de logische gevolgen van wat er gebeurt als het fascisme wint?" „Daar heb ik vaak over nagedacht; het enige wat ik beweer is. dat wij ons daartegen niet verzekeren door jouw dood in een Spaanse loop graaf." „Wij zullen het erover eens moeten worden, dat wij In dit op zicht van mening verschillen." zei Simon. „Vroeger of later worden jul lie allemaal wel wakker, ais het dan maar niet te laat is. Wilt u kennis maken met de bemanning?" Zonder het antwoord van zijn vader ai te wachten nam hij hem mee naar een havenkroegje, waar Paul een aantal jonge mensen aantrof, die bij al hun verschillen één ding gemeen had den: hun overtuiging dat zij dit moesten doen. De ernst van hun overtuiging trof hem en in zijn hart was hij jaloers op hun geloof in die overtuiging. Hij dacht: „Eigenlijk is het alleen een latere editie van de jonge idioten, die zich lieten ,ronse- len om tegen Kruger te gaan vech ten; ik vrees dat zij even gauw hun illusies over het internationale soci alisme verliezen als wij de onze over het imperium verlóren." Hij zag hoe Simon in discussie was met een jon ge man uit Glasgow en peinsde: „Ik zou willen dat Grace hem zo kon zien. Hij is volkomen haar even beeld uit de tijd van de suffragettes. Ik hoop alleen, dat hij meer geluk heeft dan zij en niet zes voet onder de grond terecht komt ergens op het vasteland." Simon vroeg: „Doet u ons uitgelei de. Luit?" Paul zei. dat hij dit niet zou doen. want dat hij een ster vermoeden had. dat er. voor zij cl haven uit waren, een ambtenaar aa boord zou komen om hen te arrest* ren wegens Illegaal vertrek. „Als he moet. zal ik zorgen, dat Jullie alle maal op borgtocht worden vrijgeli ten. maar alleen op voorwaarde. davA jullie allemaal naar huis gaan en idealen trachten te verwezenlijke rp in een land. waar ze je tenminsÉ verslaan". Zij vatten het op als een grapje ewL hij moest nog een glas bier met hefiL drinken. Toen zei Paul. „Het begii weer te misten en ik heb nog een r van vier uur voor de boeg. Ik wens] alle goeds en ik zal onderweg bedei ken. wat ik tegen Rachel kan zegge om haar een beetje op te monteren „Zeg haar. dat zij mijn kandidatui p warm houdt; binnen ze6 maande ben ik terug en dan zult u merkel C wat het betekent een familielid I E het parlement te hebben. Zeg. i hebt niets gezegd over Mams en anderen. Maken zij het goed?" „Mams en Mary in elk geval, van d rest merk ik bijna nooit meer iets „Kop op. Luit. U ziet er zo prima uéh dat u zeker nog dertig jaar kui blijven leven als een achttien eeuwse landheer en tegen die tijd er wel weer een beetje orde op zakei gesteld, al zetten wij dan de restf rende landheren allemaal in een n seum". Maar ineens glimlachte I niet meer: „Luister eens. ik I schrijven. Als ik iets belangrijl rt( heb. schrijf ik dat regelrecht aan i Wordt vervol r Vul* in: 1-2. slaapmatje. 2-3. aandoenlijk. 1- 4. plezierreiziger. 3-4. leefregel. 3-6. ondergeschikte, 4-5. steppe in N. Rusland. 5-6. bloem. Bij juiste invulling leest men in de dikomrande hokjes de naam van een zuidvrucht Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. tram. 4. perk, 7. noodlot. 10. leder. 12. aster. J4. ene. 15. kam. 17. Ens. 18. erg. 20. art. 21. Anita. 22 gul. 24. kar. 26. tin. 27. val. 29. neo. 31. reine. 33. avond. 35. eerbied. 36. saké. 37. leer. Vert. 1 tele, 2. ander. 3. moe. 4. pos. 5 etter. 6. kers, 8. ork. 9. lam. 11. energie. 13. enteren. 16. Alida, 19. gal. 20 aak. 23. uniek. 25. anode. 26. tros. 27. ver. 28. lai, 30. Oder, 32 nee. 34. vel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4