Huiszoeking bij vroegere agent van ir. Manusama Zeventig man bezet bakkerij Protestrijm bij opening van rijksweg an der Louw beslist vandaag 'Vacaturebank' voor invallende leraren Rote Armee wil geen vliegtuigen opblazen Als u straks nog van de natuur wilt genieten moetu er nü wat aandoen! Gééf om de Natuur Gladheid eist levens Documenten gevonden,, geen wapens mefe^n bloèk dTowei'/s^eu' Initiatief van rector uit Ede ispecteur Kalma kan in beroep gaan Moedwillige geruchten Twee Nederlanders dood bij vliegramp op eiland Madeira Uit onvrede met sociaal beleid eerst m'n §oudKuü$e opeten Burgemeesters verontrust over stagnatie bij afbouw Bank- en Ginonr. 7714 ISDAG 22 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers ASSEN De politie heeft gisteren huiszoeking ge daan bij Hendrik Owel te Baarle-Hertog, de vroegere handelsvertegenwoordiger van ir. Manusama's Zuid- molukse regering in ballingschap. Er zijn documenten meegenomen. In Zuidmolukse kringen wordt de resse, mej. R. Risamenapatty, de af- Rotterdamse hoofdinspecteur Kalma is gisteren op het stadhuis bij burgemeester Van der >uw geweest om met hem te praten over de gerezen moeilijkheden die rondom de hoofdinspec- E ur zijn gerezen na zijn deelneming aan een demonstratie. In de hal van het stadhuis werd de ilitieman verwelkomd door demonstranten, die^ voor zijn zaak betoogden. len Ir an een onzer verslaggevers iet OTTERDAM Burgemeester Van der Louw zal vandaag officieel maatregelen nemen tegen de otterdamse hoofdinspecteur B. D. Kalma. De burgemeester achtte het niet uitgesloten dat hij *ri :n beslissing zal nemen waartegen Kalina in beroep kan gaan. Hij doelde hiermee op een ue erisping. oor Van der Louw op het stadhuis ïrden gistermiddag gesprekken ge- oerd met ondermeer de hoofdcom- lissaris van politie, de heer A. Ver- iey, de commissarissen van het otterdamse politiekorps en de ver- genwoordigers van de algemene iristelijke politiefederatie ACP, de atholieke politiebond St. Michael, e ABVA en de VHBH. folgens de burgemeester bestaat er "a een fundamentele kritiek op de ommunicatiemogelijkheden bin nen het politiekorps. Tijdens het esprek werd naar voren gebracht, it de rust in' het politiekorps zo ^.jel mogelijk moet worden hersteld. ipe situatie is op dit moment heel _jerg moeilijk", zei de burgemeester. /an der Louw zei nog niets te heb- )en gehoord van procureur-generaal nr. baron W. A. van der Feltz op zijn irgenomen beslissing. Van der ||z had de burgemeester laten we ft dat als hij niet tot schorsing of ontslag van Kalma zou overgaan, hij zou overwegen Van der Louw daar opdracht toe te geven krach tens artikel 5, lid 2 van de Poli tiewet. Zorgwekkend Wat is de minimum-leeftijd om in nilitaire dienst te gaan?' Voordat Rotterdams burgemeester dit gesprek voerde, had Kalma zijn bezwaren kenbaar gemaakt, die hij heeft tegen het voornemen van Van der Louw hem te berispen. Hij deed dit aan de hand van een brief die hij had geschreven. Nadrukkelijk stelt Kalma. dat hij zich, evenals de orga nisatoren van de demonstratie waaraan hij had deelgenomen en die de oorzaak was tot de hele affaire, distantieert yan de terreurme thoden van de RAF. Het doel van de demonstratie was slechts aandacht te vragen voor de zorgwekkende ontwikkelingen in West-Duitsland, waar naar de mening van de organi satoren van de demonstratie en van Kalma zelf de grenzen van de rechtsstaat zijn overschreden. Naar aanleiding van de in de brief van Van der Louw gememoreerde woorden, schrijft Kalma, dat de inte griteit van het eigenlijke doel van de demonstratie en van zijn deelname daaraan door deze incidenteel ge bruikte scheldwoorden zijns inziens niet is aangetast. De leus: „hun strijd, onze strijd, internationale so lidariteit". kon bij degenen, die niet op de hoogte zijn van de pacifisti sche overtuiging van Kalma de in druk wekken, dat daarmee de strijd van de RAF zou worden bedoeld. De heer Kalma verwijt in zijn brief, dat de heer Van der Louw twee aspecten, namelijk de functie van Kalma en zijn privé staatsburgerschap ver smelt, zodat het korps boven het individu wordt geplaatst, zodat de .functie dus de privé-burger opslokt. Kalma meent, dat de beroering in het korps naar aanleiding van zijn activiteiten vooral is te wijten aan het feit, dat het om maatschappij kritische en dus gevoelige activitei ten gaat. Inmiddels heeft ook de hoofdinspec teur van politie A. Martens die vori ge week heeft meegelopen in een demonstratie betreffende de zaak Kalma een gesprek gehad met de Rotterdamse hoofdcommissaris. „Ik heb uitsluitend geprotesteerd tegen de procedure, welke men te gen de heer Kalma volgde", aldus Martens. „Ik vind de manier waarop de zaak Kalma wordt aangepakt heel beden kelijk en dat heb ik met mijn mee doen aan de demonstratie willen uit drukken", zei Martens. Hij bestem pelde het gesprek met de hoofdcom missaris als zeer zakelijk. gelopen zaterdag heeft gebracht aan Bovensmilde. Ze nam daar deel aan een voorbereidende vergadering voor een congres dat binnenkort in het Zuidmolukse gebouw Pattimura te Assen zal worden gehouden. Bij dit congres zijn betrokken de Unasi (de niet erkende RMS-vertegenwoor- diging in de Verenigde Naties), het landelijk comité Zuidmolukken (LaC) en het „Gesellschaft für be- drohte Völker", een Duitse vereni ging die zich inzet voor bedreigde minderheden. Volgens de officiële politieverklaring had de huiszoeking echter betrek king op wapenbezit en geschriften in strijd met het bankwezen. Dergelij ke geschriften zouden inderdaad zijn aangetroffen, wapens niet. De huis zoeking had plaats in een bank an nex woning te Baarle-Hertog/Baarle- Nassau aan de Nederlands-Belgische grens. De bewoner, de heer Owel, staat in Zuidmolukse kringen bekend als de „rode miljonair". Het kwam tot een breuk tussen hem en ir. Manusama toen Owel contacten ging onderhou den met het Fretilin, de linkse be vrijdingsbeweging op Oost-Timor. Van onze onderwijsredactie EDE Binnenkort begint in Gelderland een vacaturebank voor docenten die tijdelijk willen invallen voor leraren die ziek zijn geworden. Het initiatief voor deze vacaturebank is afkomstig van de rector van het Marnix-college in Ede. dr. R. Ferwerda. Belgen erbij Na de eerste gijzelingsactie van Zuidmolukkertf in een trein bij Bei- len en het Indonesisch consulaat te Amsterdam, waren er berichten dat de heer Owel door de politie werd verdacht. De huiszoeking werd gis termorgen ondernomen door een re- cherchegroep van de rijkspolitie in Breda, in samenwerking met de Bel gische politie. De opdracht tot de huiszoeking werd gegeven door de rechter-commissaris van Breda. Deze was ook bij de actie aanwezig, evenals de onderzoeksrechter in Turnhout. ADVERTENTIL Er is geld nodig. Véél geld. En nu meteen! Om te voorkomen dat de Natuur opraakt Zo kunt u helpen: zorg dat de gift-envelop, die een van onze vrijwilligers bij u thuisgebracht heeft, goed gevuld klaar ligt Vrijdag wordt hij opgehaald! Bent u door omstandigheden niet in het bezit van een gift-envelop, maak dan DEN HAAG De Rote Armee Fraktion wil helemaal geen vliegtuigen van de Lufthansa opblazen en evenmin leden van het koninklijk huis ontvoeren. Het zijn Westduitse agenten die dergelijke berichten verspreiden. Dit zegt Christoph Wackernagel. het gearresteerde Jid van de RAF in eep verklaring die gistermiddag is uitgegeven door zijn advocaat mr. G. Sprong. Volgens Wackernagel zijn deze berichten in de wereld geholpen om de RAF in een slecht daglicht te stellen. Wackernagel voelt zich daar door benadeeld. De Rote Armee wil de burgers in landen van Europa waarschuwen voor een nieuw Duits fascisme. De advocaat heeft overigens niet de gehele verklaring van Wackerna gel kunnen publiceren. Dat is onmo gelijk vanwege de beperkingen die de rechter-commissaris op 11 en 17 november heeft bevolen. Alleen in formatie die van invloed is op de rechtskundige situatie van Wacker nagel, mag naar buiten worden ge bracht. altjus mr. Sprong. Andere lezing Mr. Sprong heeft de vier pagina's lange verklaring van zijn cliënt sterk bekort. Sommige delën zouden kun nen worden aangemerkt als op ruiend, en Sprong zegt: Mijn cliënt heeft geen behoefte aan een nieuwe aanklacht. De verklaring rept ook met geen woord over de arrestatie op 10 no vember in Amsterdam. Volgens de heer Sprong staat de lezing van zijn cliënt echter lijnrecht tegenover die van de Amsterdamse politie. Er zou den volgens Wackernagel twintig Duitse politiemensen bij betrokken zijn geweest. Bovendien zou de poli tie het eerst hebben geschoten. Wac kernagel zegt ook dat hij bij zijn arrestatie is mishandeld. Terwijl hij samen met Schneider bloedend op de grond lag, gingen politiemensen op zijn handen staan en werd er een schot met een karabijn afgevuurd vlak voor zijn gezicht, met het doel hem te verdoven. Het schot schroei de zijn ogen, aldus mr. Sprong Volgens de strategie van de RAF zal Wackernagel vermoedelijk blij ven zwijgen. Hij wil alleen toegeven dat hij lid is van een criminele orga nisatie en dat is in Nederland geen strafbaar feit. Mr. Sprong vindt het ook vreemd dat hij nog steeds niet heeft mogen ver nemen op welkè gronden West- Duitsland om zijn uitlevering heeft gevraagd. Verder heeft Wackernagel ook nog steeds niet het proces-ver baal van de Amsterdamse politie ontvangen. Mr. Sprong zal Wackernagel advise ren politiek asiel te vragen in Neder land. „Bij de arbeidsbureaus staan vrijwel geen docenten ingeschreven die tij delijk willen invallen. Als men zich laat Inschrijven, wordt men be schouwd als werkloze docent en de meeste leraren en leraressen voelen zich niet werkloos, omdat ze alleen maar af en toe willen invallen," aldus Ferwerda. Ferwerda zelf heeft de ervaring dat er wel aanmeldingen binnenkomen als er een advertentie geplaatst wordt. Met een dergelijke procedure is echter zoveel tijd gemoeid, dat het meestal al niet meer de moeite loont een invaller aan te stellen. Aanvankelijk wilde Ferwerda alleen gaan werken voor vijf scholen in Ede en omgeving. Later werd echter de onderwijsinspectie van het gebied van Dieren tot Barneveld ingescha keld, die al meteen erg enthousiast was. Deze zorgde er zelfs voor dat er geld beschikbaar kwam voor het plaatsen van advertenties in de re gionale pers. De rector van het Marnix-college wil door middel van een advertentie campagne in de regionale pers, een lijstje opstellen van werkloze docen ten en getrouwde leraressen, die er wel voor voelen af en toe in te vallen voor zieke collega's. Hiervan zouden dan de vijf scholen die van het begin af aan betrokken zijn bij dit initia tief, kunnen profiteren. Arbeidsbureau Nu het gebied al uitgebreid is tot de regionale inspectie, voelt Ferwerda er echter niet zoveel meer voor om de administratie in eigen hand te hou den. Daarom heeft hij contact ge zocht met het arbeidsbureau om een oplossing te zoeken voor dit pro bleem. Ferwerda wil overigens voor komen dat de vacaturebank in han den komt van het arbeidsbureau, omdat hij bang is dat de docenten zich daar dan niet zullen laten in schrijven, net zomin als dat nu gebeurt. Ook op het arbeidsbureau toonde men zich erg enthousiast over het initiatief van Ferwerda. Daar wil men nu gaan proberen dergelijke vacaturebanken over het hele land in te voeren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder de slacht offers van de vliegramp op het Por tugese eiland Madeira, jongstleden zaterdagavond, bevindt zich het Brabantse echtpaar A. Dekker uit Waalre, zo is door de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP mee gedeeld De 63-jarige David van Beetz uit Amsterdam behoort tot de 35 mensen die de ramp hebben over leefd. Van een onzer verslaggevers RIDDERKERK-OUDER AMSTEL De sneeuwval en de daardoor ont stane gladheid op de Nederlandse wegen heeft gisteren twee slachtof fers geëist Op rijksweg 16 in het Europoortgebted slipte gisteravond tegen half zeven tijdens een hevige sneeuwbui de 53-jarige C. van Driel uit Barendrecht. Hij reed met zijn auto tegen de vangrail en vervolgens tegen een lichtmast en overleed ter plaatse. ue 22-jarige H. C Ros uit Groot Ammers kwam gistermorgen om het leven op de Utrechtseweg vlakbij de afslag naar de Bijlmermeer. Hij was passagier in een busje, dat tijdens een sneeuwbui slipte. Het busje kan- telde (zie foto). In het hele land deden zich opstop pingen voor door de sneeuwval, voor al in het westen en midden van het land Op de Stichtse Rotonde ln Amersfoort raakte het verkeer gis teravond in de knoop toen een vrachtauto bleef steken. Ernstige ongelukken hebben zich verder, voorzover bekend, niet voorgedaan In St. Annaland op Tholen is de 59- jange K. J. Hagen uit die plaats tijdens een ongeval om het leven gekomen. De heer Hagen slipte met zijn busje de berm in Het busje kantelde van een dijk De auto kwam weer op z'n wielen terecht, maar de inzittende bleek overleden Sommee i charmante dingen ernnVr0t£j rz'P ernog steeds. ADVERTENTIE het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer. Joure ...'t ligt bij de vleeswaren Van onze sociaal-economische redactie ZWOLLE Zeventig perso neelsleden van de banketbak kerij Boom BV in Zwolle hou den sinds gistermiddag met steun van de Voedingsbonden FNV hun bedrijf bezet. Inzet van het conflict is de onvrede over het sociale beleid van de directeur-eigenaar B. Boom. Volgens de werknemers wordt er duor Boom BV sinds jaar en dag een zeer slecht sociaal beleid gevoerd. Een woordvoerder van de bezetters noemde onder andere overmatige werktijden, slechte veiligheidsvoor zieningen. slechte ventilatie en het onbreken van elke vorm van werko verleg of van Inspraak in het beleid. Vorige week vrijdag leidde het on behagen over de stijl van leidingge ven van de heer Boom al tot een korte werkonderbreking. Per tele gram werd hem gevraagd om uiter lijk maandag overleg met het perso neel aan te gaan. Toen gistermiddag bleek dat de heer Boom zich ziek had gemeld en dat hij zich liet vertegen woordigen door een delegatie zonder bevoegdheden, besloot het personeel tot bezetting van het bedrijf over te gaan. Schoolvoorbeeld Een woordvoerder van de Voedings bonden FNV noemde de heer Boom „een schoolvoorbeeld van een werk gever die verboden zou moeten wor den een onderneming te leiden Hoewel Boom BV een goed rende rend bedrijf is er worden onder meer gevulde koeken en speculaas gemaakt zijn de voedingsbonden bevreesd dat de werkgelegenheid in het bedrijf bij ongewijzigd beleid in de toekomst wèl in gevaar komt. De bonden beschuldigen directeur Boom ervan dat hij enerzijds te veel geld aan het bedrijf onttrekt voor privé-doeleinden en dat hij ander zijds een aantal foute investerings- beslissinèen zou hebben genomen. „Voor ons is de gang van zaken met betrekking tot de werkomstandighe den en het ontbreken van medezeg genschap voldoende aanleiding om ons achter de bezetters op te stellen, aldus een woordvoerder van de Voe dingsbonden FNV. uw gift over op bank- of gironummer 7714, t.av. „Gééf om de Natuur". „Gééf om de Natuur" op radio en TV: Radio cn televisie besteden J de hele week aan- f i f dacht aan het immense probleem van de verdwijnende natuur en wat we er nu nog aan kunnen doen. Let op de aankondigingen in uw programmablad. Van een onzer verslaggevers HATTEMERBROEK Gisteren heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat het klaverblad Hattemerbroek het gedeelte van de A 50 tussen Apeldoorn en Zwolle geopend. Een onderdeel van de autosnelweg Den Bosch- Joure dat bijna een halve eeuw op het rijksplan heeft gestaan. Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds Door het vrijgeven van dit 32- kilometer-langc stuk wordt de kronkelende, levensge vaarlijke „dorpenweg" door Vaassen, Epe, Heerde en Hat- tum belangrijk ontlast. Voor de automobilist is de rijtijd tussen Apeldoorn en Zwolle onder bepaalde omstandig heden ongeveer tot de helft teruggebracht. Al heerste er voldoening over de in gebruikneming in het gebied op de grens van Velu wemassief en IJsselvallei, al gehele tevredenheid is er niet. Dat bleek bijvoorbeeld uit het optreden van „vier verontruste burgemeesters Het waren drs. S. van Tuinen van Kampen, mr. G. Loop stra van Noordoostpolder, E. van Voorden van IJsselmui- den en F Faber van Lemster- land Bij het klaverblad Hat temerbroek uitten zij hun te leurstelling over het voor shands niet doortrekken van de A 50 in noordelijke rich ting Niet alleen stroomde de re gen neer bij de opening van de nieuwe weg maar ook vloeide rijkelijk de poezie In een originele Engelse mail- coach, bespannen met vier Friese paarden, bestuurd door George Vroklage. verza melaar van antieke rijtuigen in Epse. kwamen de burge meesters aanrijden Gedicht Burgemeester Van Tuinen las daarbij een gedicht voor In het burgemeester poëem i..de weg loopt dood werd Waterstaat opgewekt ervoor te zorgen dat het klaverblad bij Hattemerbroek, dat nu een klaverdrie is, verandert in een klavervier en dat de route spoedig wordt doorge trokken naar Kampen, Emmeloord en het noorden Om minister Westerterp te laten blijken dat het wel ern stig maar ook goedmoedig bedoeld was werd hem door de burgemeesters een ban- ketbakkersprodukt in de vorm van een klavervier aan geboden Maar ook anderen waren aan het rijmen geslagen Als on derdeel van d-: feestelijkhe den was er een defile van bedrijfswagens Ze waren bij een gebracht door de N O B Wegtransport. Op een van de voertuigen was onder meer te lezen: maar nu in daden omgezet veel progressieve woorden en opgerukt naar Kampen. Emmeloord en 't Noorden Minister Westerterp deelde, wat liet laatste betreft mee. dat het de bedoeling is dat dit weggedeelte in '84- 85 ge reed komt. Gewijzigde in zichten met betrekking tot de natuur hebben het nodig gemaakt het ontworpen tra cé nog weer te veranderen De doortrekking naar het noorden komt in de jaren tachtig. Éérst dient de twee de IJsselbrug bij Kampen ge realiseerd te worden File In Apeldoorn, waar de stoet tenslotte veel te laat aan kwam, want minister Wester terp had de weg van Den Haag naar het oosten drie kwartier in een file gezeten, vestigde burgemeester mr. F Th. Dijkmeester de aandacht op het ontbrekende gedeelte Woeste Hoeve Arnhem van de A 50, ongeveer twaalf kilo meter. waarop vorig jaar meer dan honderd ongeluk ken gebeurden De commissaris der koningin in Gelderland mr J. W Geertsema heeft gisteren in Epe de"8 9 geopend, een pro vinciale weg om dit dorp heen. die deze omgeving een verbinding geeft met het net van hoofdwegen, in Neder land

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3