Beraad over het militarisme komt met schets voor actie In geref. kerken gaat 36 miljoen gulden om worbuganger Protestantenbond is over dieptepunt heen Calvinistische aanval op regering-Vorster Eenldeinekopieeider staat soms onder zware druk. Wereldraad- beraad over ontwapening in ons land Nieuwe uitgaven van 'Echo' RANK XEROX j Gijsens seminarie niet enige goede VANDAAG n Conferenties s»| DINSDAG 22 NOVEMBER 1977" KERK Trouw/Kwartet Van een medewerker GENÊVE Het beraad dat vorige week in Glion door de commissie voor internationale zaken van de wereldraad van kerken over militarisme is ge houden heeft geleid tot een op roep aan de kerken in de we reld tot een actief programma van informatie en verzet tegen de bewapeningswedloop, de verspreiding van kernwapens en de groeiende invloed van militarisme. Het beraad leidde tot een schets voor een programma inzake milita risme. of zoals sommige deelnemers het liever noemden een „oecumeni sche vredesactie". Aan het beraad lag de vraag ten grondslag wat de kerken kunnen doen aan het milita risme in een tijd dat vele volken te maken hebben mét onderdrukkende militaire regimes en terwijl de centra van het christelijk geloof gelegen zijn in landen, die de grootste bedrei ging voor het menselijk bestaan vormen. In het beraad waren 45 kerkelijke vertegenwoordigers en experts uit alle werelddelen en ongeveer dertig landen. Volgens de voorzitter van de commissie voor internationale zaken van de wereldraad (CIA), ambassa deur Ole Dahlen zou geen enkele andere niet-gouvernementele orga nisatie in de wereld zo'n brede scala van mensen op de been kunnen brengen om met zo veel deskundig- Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 659 Wibautstraal 131 Tel. 020-913456 Tets* 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Paritstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 MelKmartt 56 Zwolle Tel. 05200-17030 Van een medewerker GENÊVE In maart of april van dit jaar komt in ons land een tweede beraad van de wereldraad van ker ken over militarisme. Het eerste is het afgelopen weekeinde in Glion bij Montreux in Zwitserland afgeslo ten. Het beraad riep op tot strijd tegen het geweldsdenken en tot het opzetten van leermateriaal voor vre- desoncjerWijs en vormingswerk. Het beraad wierp het plan op. te komen tot een vredesweek over de hele we reld. die jaarlijks zou worden gehou den. Voorts vroeg het beraad om extra aandacht voor kerkelijke In vesteringen in wapenindustrie. Het vraagstuk van een rechtvaardige oorlog veroorzaakte onder de deel nemers aan het beraad grote proble men. Liever had men het over een rechtvaardige vrede. Er zal worden verder gestudeerd over nieuwe mas sa-vernietigingswapens. marteling en de strijd van onderdrukte volken voor bevrijding. Het beraad dat het komend voor jaar in Nederland wordt gehouden zal gekoppeld zijn aan de speciale vergadering van de Verenigde Na ties over ontwapening. AMERSFOORT Bij uitgeverij „Echo"' (van de hervormde bond voor inwendige zending op gerefor meerde grondslag, Joh. van Olde- barneveltlaan 10. Amersfoort) ver scheen opnieuw een eenvoudig bij bels dagboekje. Ditmaal is het een wegwijzer door de evangeliën. Twaalf hervormd-gereformeerde predikanten verzorgen voor elke dag een beknopte, terzake doende toelichting op het te lezen bijbelge deelte. De toon van het geheel is nodigend, zoals ook blijkt uit de titel: „Kom en tie". Er worden geen data vermeld, men kari op elke wille keurige dag met dit boekje begin nen. Achterin staan speciale over wegingen voor de feestdagen. „Kom en zie" telt tweehonderd pagina's en kost drie rijksdaalders. Eveneens bij „Echo" verscheen „Gezinsvorfning in deze tijd" van de christelijke gere formeerde ethicus prof. dr. W. H. Velema (64 pagina's, prijs zesen-een- halve gulden). Derde, geheel be werkte druk van een geschrift, waar in het standpunt van de auteur ech ter ongewijzigd bleef. Achterin het boekje zijn vragen opgenomen ter bespreking van de Inhoud. Prof. dr. Anwar M. Barkat heid dit bijzondere onderwerp te be spreken. De Amerikaan dr. Michael Klare leg de de deelnemers aan het beraad in zijn bijdrage voor dat de mensheid op het moment bedreigd wordt door vernietiging. Hij had het niet alleen over de bewapeningswedloop, die een groot deel van de produktieca- paciteit van de arme landen in be slag neemt, maar ook over de sterk toegenomen verkoop van politiewa- pens en „onderdrukkingstechnolo gie" zoals hij het noemde. Dr. Klare constateerde dat er een nieuw soort mens is ontstaan, de technologische huurling, die een nieuw soort kolonialisme tot stand brengt, doordat hij mensen en lan den afhankelijk maakt door het be vorderen van militarisme. Politiek Maar waarom zouden de kerken ln het bijzonder belangstelling hebben voor onderwerpen, die alleen op poli tiek terrein opgelost kunnen wor den? Dr. Anwar Barkat uit Pakistan, die het beraad voorzat, trachtte daar een antwoord op te geven. Militarisme, zei Karkat, gaat in te gen ontwikkeling en is een flagrante belediging van de menselijkheid. Op grond hiervan zouden de kerken tot actie moeten overgaan. Maar dr. Barkat plaatste de oecumenische zorgen inzake het militarisme bin nen de wijdere contekst van het ker kelijk werk en van de activiteiten van de wereldraad. Het militarisme staat een rechtvaar dige, houdbare en open maatschap pij in de weg. een thema waar de kerken op dit moment mee bezig zijn, en gaat ook in tegen het streven naar een nieuwe internationale eco nomische wereldorde. Ook het pro gramma tot bestrijding van de ras senwaan stuit op het militarisme, Geweld loont Na een bespreking van deze gedach ten behandelde het beraad de theo logische vragen aan de hand van een stuk van de Duitse vertegenwoordi ger dr. Wolfgang Huber. Deze stelde vast dat de oude waarheid in het militarisme er toe neigt een stijl van leven te worden, die in alle sferen van het maatschappelijk leven door dringt nog steeds geldt. Hij citeerde uit de stukken van de assemblee van Nairobi, waarin ge zegd werd; militaire houdingen gaan uit van de veronderstelling dat agressieve relaties tussen mensen niet alleen onvermijdelijk, maar ook voordelig zijn. Jezelf tegenover de vijand opstellen en de bereidheid geweld te gebruiken gaan regelrecht in tegen de menselijke relaties waar voor Jezus van Nazareth leefde en stierf. Dr. Huber zei verder: Jezus vertoont in zijn levensstijl het tegenoverge stelde beeld van die stijl die zijn oorsprong vindt in vertrouwen op macht en geweld. Liefde voor de vijand overwint de vijandschap, sla vernij wordt er door veranderd in vrijheid, overheersing in dienst. Door het Constantinisme heeft het christendom zijn eerdere houding verlaten en medeverantwoordelijk heid op zich genomen voor de oor logszuchtige politiek van de macht waar het zich mee verbond. Het beraad kwam tot de conclusie dat de kerken een profetische taak hebben in het verzet tegen de on rechtvaardige structuren die het mi litarisme bevorderen en in stand houden in de wereld. Gedachten bin nen de kerken, die het militarisme in de kaart spelen dienen vallen daar uiteraard ook onder. Kleine kopieerapparaten hebben een hard leven want mensen doen soms gekke dingen. Daarom moet u een goed, solide appa- - raat nemen. Van een betrouwbare firma. Een Kleintje Xerox! J Die spuwen in duizenden bedrijven braaf hun s kopietjes dag in - dag uit. Op gewoon papier. 1 En mocht er iets misgaan dan verhelpt 5 Rank Xerox dat. Dubbele zekerheid dus; be- e trouwbaarheid plus eerste hulp. Bel voorinformatie: 020-172966. Kleintje Xerox® Altijd goed. ROME De lof van de paus voor bisschop Gijsens seminarie in Rol- duc betekent volgens kardinaal Wil- lebrands niet. dat deze vorm de eni ge goede zou zijn. Tijdens een persconferentie aan het einde van het gezamenlijke bezoek van de Nederlandse bisschoppen aan Rome zei de kardinaal dat de paus in zijn toespraak de andere vormen van priesteropleiding niet heeft afgewezen, maar gesanctio neerd. In een persverklaring zeggen de bis schoppen hierover: „Alle bisschop pen hebben van meet af aan gewild dat de opleiding aan de katholieke instellingen voor wetenschappelijk theologisch onderwijs gepaard zou gaan met een goede geestelijke vor ming voor de priesterkandidaten. Zij streven er reeds lang naar con- victen voor toekomstige priesters in het leven te roepen. Op dit terrein ,zijn al verschillende pogingen on dernomen. De bisschoppen zijn reeds geruime tijd in gesprek met de beste krach ten die zich hiervoor kunnen inzet ten. de bisschoppen zijn er vast van overtuigd dat zij erin zullen slagen een over en weer bevredigende, plu riforme oplossing te vinden". Zich afzettend tegen persstemmen, die de pauselijke toespraak hadden getypeerd als het de les lezen van katholiek Nederland en het in de kou zetten van minstens vijf van de zeven bisschoppen, verklaarde kar dinaal Willebrands nadrukkelijk: „Wij zijn niet bij de paus op het matje geroepen." Volgens hem en zijn collega-bis schoppen maakt de paus zich over dezelfde dingen zorg als zij zelf en vele andere Nederlandse katho lieken. Bisschop Gijsen van Roermond noemde de toespraak een woord van „hoop en vertrouwen", terwijl bis schop Simonis van Rotterdam zei door de pauselijke rede bevestigd te zijn. Rectificatie De rubriek „In de kerkbladen" in de krant van gisteren bevatte in de laatste zin een storende zetfout. Er stond: „Wij zien met verachting uit naar wat de kerken zullen zeggen". Er had moeten staan: „Wij zien met verwachting uit naar wat de kerken zullen zeggen." Jesaja in de Knesseth Toen zondagmiddag de voorzitter van de Knesseth, Jitzak Sjamir. d« bijzondere zitting opende, waarin Anwar Mohammed Sadat, de president van de Arabische republiek van Egypte, ontvangen werd en het woord zou voeren, las hij daarbij een gedeelte uitTenacl (de naam die de joden gebruiken voor wat christenen het oude testament noemen). Hoewel ik gro moeite had om er iets van op te vangen, omdat ik niet gewend ben het Hebreeuws te horen uitspreken tëon ik toch opmaken welk gedeelt hij las. Hij las een stuk uit de profetie van Jesaja. Hier is het: „En het zal geschieden in het laats der dagen: dan zal de berg van het huis des heren 'vaststaan als de hoogste der bergen, en hij zal verheven zijn boven de heuvelen. E|u alle volkeren zullen derwaarts heemstromen en vele natiën zullen optrekken en zeggen: Komt, laten wij opgaan naar de berg des HEREN, naar het huis van de God Jakobs. opdat Hij ons lere aangaande zijn wegen en opdat wij zijn paden bewandelen. Want uit Sion zal de wet uitgaan en des HEREN woord uit Jeruzalem. En Hij zal richten tussen volk en volk en rechtspreken over machtige natiën. Dan zullen zij hun zwaardere tot ploegscharen omsmeden en hui 0 speren tot snoeimessen; geen volk zal tegen een ander volk het zwaardr r opheffen, en zij zullen de oorlog niep meer leren." (Jesaja 2 verzen 2 tot Dl ai er En indrukwekkend woord. Mij zijn de gebruiken van de Knesseth onbekend. Ik denk dat er altijd uit Tenach gelezen wordt. Misschien volgt men daarbij een zekere orde. Maar dit gedeelte zal ongetwijfeld gekozen zijn. In ieder geval was op die manier de profeet Jesaja daar sprekend in de Knesseth. Tussen deL volken. En ik moest denken aan wa verder te leeen staat, van „Mijn Woord' dat bij alle wisseüng onder mensen aanwezig blijft. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN - In de gerefor meerde kerken zal volgend Jaar een bedrag van rond 36 miljoen gulden omgaan: 26 miljoen beid, zending en diakonaat en ruim 10 miljoen zogenaamde projectkosten (werelddiako- naat). Deze cijfers komen uit de vergadering van de gerefor- voor algemene kerkelijke ar- meerde synode, die inmiddels LAGE VUURSCHE De Ne derlandse Protestantenbond NPB is over het dieptepunt heen. Dit werd geconstateerd op de goedbezochte algemene vergadering van de bond te Lage Vuursche. Het aantal le den is enigszins gestegen tot ongeveer vijftienduizend. De nieuwe voorzitter dr. J. Knoester vond het beeld dat een rapport in Juni had geschetst te somber en noemde de bond, in 1870 opgericht als vereniging van al dan niet kerk- gebonden vrijzinnige christenen, een bron van Initiatieven. Volgens het rapport zouden de meeste van de ongeveer honderd afdelingen naar binnen gericht en traditioneel zijn. met veel vergrijzing. De aftredende voorzitter mevrouw E. M. de -Bruyn- Sepmeijer heeft de afgelopen twee- en-een-half jaar met haar bestuur een „crisis-manageraent" gevoerd, die volgens haar opvolger succes heeft geboekt. Een open geloofsgemeenschap als de NPB heeft volgens dr. Knoester heel wat te bieden in een samenleving, waar velen geestelijk vereenzaamd zijn, zoeken naar de zin van het bestaan en bevreesd zijn door ram pen en geruchten van rampen. Bij een stokkende communicatie kan de bond aldus de nieuwe voorzitter een gespreksforum zijn waarop iedereen iedereen kan ont moeten om samen weer een weg te vinden door de dingen rustig te door denken en samen te zoeken naar ieders uiteindelijke drijfveren. Cen(rum De bond is vanouds actief op maat schappelijk gebied, zoals in het orga niseren van vakantie voor Noordier- se kinderen. Een nieuw initiatief is afkomstig van „Mens en samenle ving". een van de stichtingen van de bond. Deze stichting heeft vergevor derde plannen een centrum te bou wen waar gezonden en lichamelijk gehandicapten elkaar kunnen ont moeten. Het ontmoetingscentrum, waarvoor bij Ede grond beschikbaar is, gaat vier miljoen kosten. Twee miljoen wordt betaald uit grondverkoop, één miljoen uit fondsen en één miljoen uit leningen en een te voeren actie. Het ritme van de liturgie, kennis making met meditatiemethoden en wegen tot contemplatie, 25-27 no vember. Emmauspriorij, Maarssen (tel. 03465-61678). Gelderse bijbeldag, Woensdag 23 november 10-17 uur in het Provin ciehuls te Arnhem. Thema: missio naire bijbelverspreiding in binnen- en buitenland. Sprekers R. van Holst Pellekaan en ds. F. N. M. Nijs- sen. Opgave tel. 03410-14556. Met elkaar in gesprek, voor bestu ren van GJV en CJV 16-plus groe pen, 26-27 november, De olde Vechte te Ommen. (tel. 05291-1963). Het leven begint bij Jezus, wee kend van de jezusbeweging Neder land o.l.v. Lucas Goeree en Jenny Manschot, 25-27 november, confe rentieoord De Bron. Oudleusen (Ov.) Inl. en opg. tel. 08364-522. Rekreatic-kader-training, voor ou dere deelnemers en stafleden CJV- kampen en -reizen, 26-27 november en 28-29 januari, Ernst Sillemhoeve, Lage Vuursche. Inl. en opg. tel. 03438-6341. Onafhankelijk verbonden, wee kend met zelfstandig wonenden vanaf 30 jaar, 26-27 november. Den Alerdinck, Laag-Zuthem (tel. 05290- 541). tot maart volgend jaar uiteen is gegaan. De financiering van de 26 miljoen is als volgt verdeeld: 13,5 miljoen via zendlngsgelden, 3,4 miljoen via het diaconaat (waar de ruim tien miljoen diaconale projectgelden dus nog bui ten zijn gebleven) en-7.6 miljoen via algemeen kerkelijke arbeid. Er res teert dan nog ongeveer één miljoen, dat kan worden gefinancierd uit nog aanwezige middelen. De benodigde gelden worden uit twee bronnen verkregen, namelijk uit een omslagstelsel (verplichte bij dragen) over alle plaatselijke ker ken, dat gemiddeld tien procent van de totale inkomsten alle gerefor meerde kerken omvat en uit collec ten of giften. Vergeleken met het nog lopende jaar zal de gemiddelde om slag slechts met 3,6 procent behoe ven te stijgen. De synode kon met voldoening vast stellen dat de concentratie van alle landelijke kerkelijke bureaus in het dienstencentrum te Leusden kosten besparend blijkt te werken. In 1976, het eerste jaar dat het dienstencen trum functioneerde, was 350.000 gul den minder nodig dan toen er nog gedecentraliseerd werd gewerkt. De besparingen, globaal zo'n tien pro cent, liggen vooral in de personele sfeer. De begroting gaf enige speelruimte voor het aanvatten van nieuw werk. Waar dat moest gebeuren werd bij stemming bepaald. Het nieuwe werk betreft onder meer evangelisatie, zending, gemeente-opbouw, geeste lijke verzorging in het buitenland, diaconaat en kerkelijk archief. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Delft: G. Juckema Scheveningen; te Den Haag: J. ¥«4*1 Ginkel te Bennekom. Aangenomen naar Nieuw Lek!, land: W. Verboom, kand. te Nleunj kerk a.d. IJssel, die bedankte 1 Bleskensgraaf, Leerbroek. Monslt Wekerom, Wilnis (toez.) en Zegvel Bedankt voor Veenendaal: W. V boom te Waddinxveen; voor Hau wijk: (toez.) L. A. Nagtegaal I Pancras. e vuÉB ansU egvel A V. V< Haul* H ltelS >A de Rt DEN HAAG-— De predikanten |T. van 't Veld en B. J. Wiegeraad (beiden uit de kring van de gereformeerde bond in de hervormde kerk) hebben een doopboekje samengesteld als kleine attentie om te geven bij de geboorte van een kind. Het boekje biedt bezinning, gedichten en practische gegevens rondom geboorte, doop en opvoeding en bijbels licht, maar ook ruimte voor het inplakken van foto's, notities en dergelijke. „Kind van God kind van ons" is een uitgave van Boekencentrum, Den Haag en Echo, Amersfoort en kost f 5,90 (bij aantallen korting). Het boekje is royaal geïllustreerd, bijgaande tekening is eruit overgenomen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Roden: G. de Ri ter te Alphen aan den Rijn-noord GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Bergentheim: den Broeder te 't Harde. Bedankt voor Hasselt, Hatl Drachten en voor Eindhoven: Schelling te Middelburg; voor ten en voor Voorburg: J. Kruidhof Hoek (Zld). abtei 9L2 hof: door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Een groep jonge vooraanstaande calvinistische theologen van Afrikaner huize hebben met enkele Engelssprekende calvi nisten een landelijk protest doen horen tegen de funda mentele aspecten van de apart heidspolitiek, het werk en de macht van de veiligheidspolitie en de behandeling van de zaak- Biko. Een stuk van negen kantjes, de Kol- nonia-verklaring, is voor onderteke ning toegezonden aan alle universi teiten en hogescholen en aan de le den V8n het kabinet en het parle ment. In het stuk wordt aandacht gevraagd voor de politieke tekortko mingen en wordt opgemerkt dat geen enkele politieke partij in Zuid- Afrika zich houdt aan de reformato rische beginselen. Volgens een woordvoerder namens de groep is het stuk voortgekomen uit zorg om een rechtvaardige poli tiek systeem dat gegrond zou zijn op bijbelse beginselen. Tot de groep be horen vooraanstaande jonge acade mici en studenten van de universi teit van Potchefstroom, zoals prof. Johan van der Vijwer, Louwrens du Plessis, P. J. J. Potgieter, prof. Elaine Botha en dr. Gert Kruger, een lid van de gereformeerde kerk bij Jo hannesburg. Schok Het stuk werd tien dagen voor de verkiezingen gepubliceerd en bete kende een schok voor de regering, zo bleek zondag uit een hoofdredactio neel commentaar in De Transvaler, de officiële spreekbuis voor de Natio nale Partij in Johannesburg. Volgens dit commentaar „verbindt de groep zich enkele dagen voor de verkiezin gen met de verkiezingsthema's van de Progressieve Federale Partij en haar propaganda. Wij hopen dat dit niet de bedoeling weas", aldus De Transvaler. Het is echter duidelijk dat deze cal vinistische groep wil dat de regering zich over de opgeworpen onderwer pen uitspreekt voor de verkiezingen. Een woordvoerder zei gisteren dat elke regering tegenover God verant woordelijk is voor haar handelen. Wanneer men zich niet aan Gods wet houdt, moeten de kerk en de chris ten de fouten aanwijzen. De Koinonia Verklaring roept de re gering op: Elke hindernis weg te nemen voor het vrije contact van mensen van verschillend ras; Aan alle rassen gelijke politieke en economische rechten toe te kennen. Aan alle raciale groepen de gele genheid te geven, hun mening te uiten over de voorgestelde grond wettelijke wijzigingen; De immoraliteltswet te schrap pen. die seksueel verkeer tussen mensen van verschillend ras ver biedt; Zorgvuldiger verzekering van de vrijheid van spreken en van druk pers; Een meer volledige informatie van het publiek over veiligheidsaan gelegenheden zoals de vrijheidsbe perkingen en gevangennemingen van de laatste tijd; Gevangenen ruimere voorrechten toe te staan; Het instellen van alle mogelijke maatregelen ter voorkoming van een volgende zaak-Biko. Biko Ten aanzien van de kwestie-Biko zegt de Koinonia Verklaring dat het publiek aanvankelijk onjuiste infor matie kreeg, dat naar de dood van Biko tijdens het congres van de Nati onale Partij in Transvaal op onzorg vuldige wijze is verwezen en dat de autoriteiten onvoldoende op de hoogte waren van de fysieke omstan digheden waarin Biko werd vastge houden. „Wij kunnen de regering al leen maar vragen, alle ondervra gingsprocedures van de politie en de veiligheidspolitie onder streng rech terlijk toezicht te plaatsen. Het systeem van gevangenneming zonder proces legt te zware verant woordelijkheid op de schouders van de betrokken minister, zegt de ver klaring. De minister van justitie is niet in staat zijn taak als enige men selijke verdediger van deze gevange nen vervullen, zoals uit de zaak-Biko is gebleken. De verklaring vraagt om meer infor matie over de maatregelen van 19 oktober, „zodat wij in staat zijn een juist oordeel te geven bij de verkie zingen over de handelingen van de uitvoerende macht". De verklaring gaat op- grond van christelijke be ginselen in tegen het systeem van gevangenneming zonder proces om dat het de familie, vrienden, artsen, advocaten en anderen onmogelijk maakt hun verantwoording tegeno ver de gevangenen na te komen. Het moet voor familie, vrienden, artsen, advocaten en anderen mogelijk ge maakt worden de gevangenen te be zoeken. In haar verbod op raciaal gemengde huwelijken gaat de regering over de grens van haar recht, omdat Gods woord voor een huwelijk niet gelijk heid van ras maar een gemeenschap pelijke godsdienst vereist. (Hennie Serfontein is politiek redac teur van de Rand Daily ZMail in Johannesburg). Ons commentaar staat op pagina 5. Wa Ril CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bunschoten; J. Kieti te Ermelo. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enkhuizen: J. van V1J( te Aagtekerke Bedankt voor Goudswaard; H. Li tenberg te Terwolde. GEREF. KERKEN Intrede 20 nov. te Leeuwarden (va de evangelisatie): G. van den Bei uit Uithoorn. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rozenburg (industri( pastoraat Europoort-Botlekgebied W. C. Moerdijk te Purmerend-Ai sterdam-Noord. Ds. G. E. Arnold Op 65-jarige leeftijd is overleden* G. E. Arnold, gereformeerd eme tus-predikant te Vries. Ruim 33 ji (van 1 augustus 1944 tot zijn eme taat 1 september 1977) heeft ds. A nold gewerkt in Paterswolde. een als hulpprediker van de kerk te H ren, sinds 1946 als predikant sinds 1957 als predikant van de da zijn werk gestichte kerk van Patei wolde. Van 1966 tot 1972 was bovendien nog parttime schippd predikant. Agogen De particuliere synode van de gei formeerde kerken in Zuid-Hollafl Zuid heeft als agogisch medewert voor het toerustingswerk benoefl mevrodw A. E. Bouwman-Meeuse Vlaardingen en mevrouw F. J. LX booy-de Ruiter te Rotterdam. den in halftime dienst. Drs. W. J. van der Bij Drs. W. J. van der Bijl. rector van academie voor lichamelijke opv« ding van de katholieke leergang* te Tilburg, is door de paus benoefl tot ridder in de Orde van de Heil* Gregorius. Deze hoge kerkelijke o derscheiding is de heer Van der R toegekend vanwege zijn grote irt voor het r.k. onderwijs binnen katholieke leergangen en daarl* ten, in het bijzonder voor de level beschouwelijke achtergrond van lerarenopleiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2