'olen wil meer menwerking M IHC de amro bank in Singapore THEODOOR GILISSEN NV Successierecht niet-gehuwden is zeer onbillijk Beroemde beleggers iapan gaat drijvende fabrieken bouwen Geen akkoord verwacht over sanering van grote scheepsbouw Muggen wrijven zich in de pootjes JNG leent nu egen 8,25 pet Hoechst Holland wil uitstel van optiebeslissing Akzo in gesprek over afstoten Fabelta-belang Japan doet goede zaken in Nederland Korter werken voor 2200 man bij Fokker Notarissen dringen aan op wettelijke voorzieningen Mening over reclame (31) AG 22 NOVEMBER 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PSR 13/H 15 i tr. XTE: Serial RDAM Polen wil een nauwere samenwerking met irland op het gebied van de scheepsbouw. Ze wil de bestaan- elatie met het IHC-concern verder uitbouwen. heeft voorgesteld de Neder- onderneming aan te stellen ertegenwoordiger van de Poolse sonderneming Navimor in Ne- ind en omringende landen. In daarvoor zal IHC medewerking nen bij het aan de man brengen produkten op de Oosteuropese it. Dit betekent, dat het Neder- se concern betere toegang krijgt le socialistische landen. voorstel, dat tijdens de Euro- t tentoonstelling in Amsterdam sproken, zal door beide partijen r worden bestudeerd. In de ko- de maanden wordt het plan in ils uitgewerkt, aldus de Poolse ;atie. ander plan betreft de tiebouw van „beaver" en „am- baggerschepen van IHC in Po- Hiermee zal wellicht volgend begonnen kunnen worden. en Namivor tekenden op de d beurs een contract ter waarde van 17 miljoen gulden. Het vormt een on derdeel van een eerder gesloten over eenkomst betreffende de orderuit wisseling ter waarde van 28 miljoen gulden. Het gaat om de levering van baggermateriaal. Het in Amsterdam getekende in- en uitvoercontraet omvat de levering Van zeven bagger- vaartuigen door Polen. Hiermee is een bedrag gemoeid van 5,5 miljoen gulden. In ruil levert IHC aan Polen twee dredgers ter waarde van 11,5 miljoen gulden. In Engeland tekende Polen een con tract voor 24 koopvaardijschepen ter waarde van een half miljard gulden. De Britten kregen daarmee de groot ste koopvaardij-ordfir die ooit in het land is geboekt. Het Britse ministe rie voor industrie weigerde mee te delen hoe groot de steun is, die aan de scheepsbouwindustrie is gegeven ter verwerving van deze order. Albert Prick 1911-1959 Levensmiddelen-filiaalbedrijven- exploitant Beroemde beleggers-zoéls Albert Prick, die als grootkruidenier de eerste was die de verticale prijsbinding doorbrak middels grote prijsverlagingen: "voor een prikje- brachten samen met hun persoonlijke beleggingsadviseurs bij Theodoor Gilissen hun effectenportefeuille tot leven en groei. Elan, inventiviteit en een brede intercontinentale georiënteerdheid maken de specialisten bij Theodoor Gilissen Uw vertrouwde adviseurs inzake beleggingen en vermogensbeheer met een waèrlijk rendement. U bent welkom voor een oriënterend gesprek, dat zeer wel nieuwe perspektieven voor U openen kan. Gaarne zenden wij "Theodoor's Journaal" ook U regelmatig toe. Belt U ons even! BANKIERS SINDS 1881 <WAARcMENUWcEFFEi(rENPORTEFEUILLEcTOT LEVEfifBRENQT Nieuwe Doelenstraat 12-14 Amsterdam-C. Tel.: 020-247373* verbonden met Benk Mee» S Hope N.V. 1.8 KIO De Japanse scheepsbouw, eveneens kampend met een gjj rek aan opdrachten, heeft zijn aandacht gericht op de bouw 1 drijvende fabrieken voor ontwikkelingslanden. herbergzame Braziliaanse Amazone gebied. Het projekt gaat ruim 550 miljoen gulden kosten, maar dat is volgens Japanse deskundigen ruim 10 procent goedkoper dan het op de normale wijze bouwen van zo'n fa briek. Ook de bouwtijd voor een der gelijk projekt schijnt aanmerkelijk korter te zijn (achttien maanden). likawajima wordt een deel van nu onbenutte dokcapaciteit ge- kt om fabrieksinstallaties te „jwen. Het eerste miljoenenpro- een cellulosefabriek is in vergevorderd stadium en temd voor Brazilië. ut ij; >e reusachtige pontons ter groot- '0' ran een 150.000 tons schip dragen installaties, die worden gebouwd 2 een platform van 230 meter lang, meter breed en 14,5 meter diep. fabriekseiland zal in januari ge- zijn en vervolgens een lange afreis ondernemen. gehele complex zal tenslotte zijn .-stemming krijgen in het on- Drijvende hotels Hitachi heeft ook belangstelling voor plannen om aan de Perzisch-. Arabische golf drijvende luxe hotels te bouwen. Er is in dat gebied reeds een drijvend flatgebouw voor het personeel van een olieraffinaderij in gebruik. De Japanse werf heeft de overheid inmiddels aangeboden reusachtige drijvende olietanks voor nooddoeleinden te bouwen. Tenslotte is Hitachi nog in onder handeling met de autoriteiten van Osaka. Er zijn plannen voor deze stad een drijvend vliegveld te bou wen vanwege het onherbergzame ge bied waarin deze miljoenenstad is gelegen. Want vlak land in Japan, met z'n ruim 115 miljoen inwoners, is er nau welijks te vinden. Een groot deel van de bevolking woont opeengepakt in de smalle kuststroken aan de Ooste lijke kant. Dat betekent een voort durend probleem als het gaat om stedelijke uitbreidingsplannen. Er zijn thans studies over toekomsti ge drijvende satellietsteden voor bij voorbeeld steden als Tokio, Osaka en Nagoya. En ook hierbij zou de overcapaciteit van de mammoetwer- ven in Japan kunnen worden inge schakeld. Drs. C. M. Coops, tweede handelsse cretaris op de Nederlandse ambassa de in Tokio, onderstreept, dat de Japanse werven op alle mogelijke manieren bezig zijn de verscheiden heid aan te brengen in hun produk- tie. „Ze moeten koste wat het kost hun produktiecapaciteit en daarmee de werkgelegenheid vasthouden. Vooral omdat ze weinig kans op af bouw hebben. Het is logisch dat de werven nu een deel van hun lege dokcapaciteit wil len gebruiken voor andere doelein den. Voor Midden-Oosten hebben de Japanners veel plannen voor de leve ring van drijvende elektriciteitscen trales, staalfabrieken en alle mogelij ke kleinere installaties." ten onzer verslaggevers 'ECHT De kans, dat lavond in de Beleidscom- isie Scheepsbouw besluiten den genomen over de sane- van de grote tot zeer grote eepsbouw en de off-shore lustrie (werfgroep I) is niet ïwezig. gens Bas Nieuwland van de Indu- ebond CNV zal ir. A. Stikker, izitter van werfgroep 1 en voor- ;r van de raad van bestuur van i-Schelde Verolme, eerst wat r informatie moeten geven over Jnader uitgewerkte saneringsplan- Daarna zullen de bonden over- enz. leg plegen met hun achterban in de scheepsbouw. In augustus maakte de voorzitter van werfgroep 1 zijn plannen over de sanering van de grote scheepsbouw en de off-shore sector bekend. Het plan voorzag, zoals bekend, in de sluiting van IHC-Gusto (alleen het ingenieursbureau van deze werf zou open blijven), waardoor ongeveer 900 arbeidsplaatsen zouden komen te vervallen en verder de sluiting van de scheepsnieuwbouwafdelingen van Piet Smit en RDM in Rotterdam (beide werven zijn onderdeel van RSV). Tenslotte stelde ir. Stikker voor de NDSM in Amsterdam (RSV) en de VDSM (Verolme-Werf te Rozenburg, eveneens RSV) belangrijk in te krim pen, waardoor nog eens rond 800 arbeidsplaatsen zouden verdwijnen. De bonden hebben op deze plannen van Stikker „het oranje licht" gege ven en de RSV-topman verzocht de hoofdlijnen van zijn plan op de pun ten sociale begeleiding, toekomstig investeringsbeleid e.d., nader uit te werken. Deze uitwerking zal van avond onderwerp van gesprek zijn in de Beleidscommissie Scheepsbouw. EN HAAG Op 30 november 2«j aat de inschrijving open op een 25 pet, 25-jarige obligatielening 78 per 1979-2003, groot 100 mil- en. ten laste van de Bank voor ederlandsche Gemeenten. De aers van uitgifte zal uiterlijk 28 ivembcr voorbeurs worden vast- steld. e lening zal worden afgelost in 25 agenoeg gelijke jaarlijkse termij- ien, voor het eerst op 15 januari 979. Vervroegde gehele of gedeelte- jke aflossing is uitsluitend toege- taan op 15 januari van elk jaar, oor het eerst in 1988. Extra aflos- ng geschiedt in de jaren 1988 tot en iet 1992 tegen 103 pet en daarna 'gen 102 pet. Storting op de lening, ie is verdeeld in stukken van 1000. moet op 12 januari geschie- len onder verrekening van drie da- en rente. Opneming van de lening n de beursnotering in Amsterdam al worden aangevraagd. augustus kondigde de BNG nog en 7.5 procents lening aan. groot 200 miljoen tegen 100%. Met de ieuwe lening brengt de Gemeente ank dus wel duidelijk de sedert- ien in ons land opgetreden rente- hjging tot uitdrukking. MIDDELBURG Hoechst Holland heeft bij het Havenschap Vlissingen uitstel gevraagd van de beslissing om een 200 ha groot terrein in het Sloegebied in betaalde optie te moe ten nemen. Deze grond zou nodig kunnen zijn voor de toekomstige uitbreiding van dit bedrijf. Hoechst wil voor zij de definitieve optie neemt, de beslissing over de toekomstige energieprijs van het ministerie van economische zaken wachten. Als deze prijs voor de ener gie stijgt, dan zal Hoechst waar schijnlijk besluiten slechts voor een deel van deze gronden te opteren. Dit zei de Zeeuwse gedeputeerde voor economische zaken, de heer A. J. Kaland, gistermorgen tijdens de begrotingsvergadering van Provin ciale Staten van Zeeland in Middel» burg. Hoechst Holland heeft tot nog toe geprofiteerd van de lage aardgas- prijzen. Het ziet er naar uit dat Hoechst na de herziening van de energieprijzen tientallen miljoenen guldens, de heer Kaland sprak zelfs over 50 tot 60 miljoen, meer voor haar energie per jaar moet gaan betalen. In dit licht gezien lijkt ver dere uitbreiding van het bedrijf in de toekomst commercieel en prak tisch gezien niet uitvoerbaar. BRUSSEUARNHEM Akzo en de Belgische overheid onderhandelen over de afstoting door Akzo van haar minderheidsbelang (49 pro cent) in Fabelta aan de Belgische overheid, die nu 51 procent van de aandelen bezit. Fabelta fabriceert in drie bedrijven in België (ongeveer 2200 personeelsleden) chemische vezels. Akzo heeft aangeboden het belang af te willen stoten voor de symboli sche prijs van één frank. Het gaat om 295.000 aandelen 70 gulden nominaal. De vordering die Akzo op Fabelta heeft (ruim zestien miljoen gulden) wil Akzo kwijtschelden. Aldus een woordvoerder van Akzo. die, nu de onderhandelingen nog gaande zijn. geen verdere bijzonderheden wilde verstrekken. Het dagelijks bestuur van het Ha venschap Vlissingen overweegt of de onbetaalde optietermijn van Hoechst, welke eind december af loopt kan worden verlengd. Een en ander in afwachting van de nieuwe energieprijsbepaling van de mi nister. TOKIO (ANP) In het eerste half jaar van 1977 is de Japanse export naar Nederland 'met 51,8 procent gestegen (ruim een miljard gulden), terwijl de uitvoer van Nederlandse goederen naar Japan in dezelfde pe riode slechts met 3 procent (bijna 230 miljoen gulden) is toegenomen. Het zijn vooral de auto's, die verant woordelijk zijn voor de Japanse ex portstijging. Verwacht wordt dat het totale overschot op de betalings balans van Japan dit jaar 1,7 mil jard gulden zal bedragen. Toch gelooft drs. C. M. Coops, twee de handelssecretaris op de Neder landse ambassade in Tokio, dat de Japanse economie er op het ogen blik minder rooskleurig uitziet. „De economische groei zal dit jaar 6.7 procent bedragen, maar enkele ja ren geleden was dat nog 12 procent ADVERTENTIE Klopt.Oank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Adres: 50, Collyer Quay. Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020-282679. SCHIPHOL Fokker op 8chlphol heeft voor ongeveer 2200 man werk tijdverkorting gedurende zes weken aangevraagd. De maatregel gaat op 2 januari in. Deze houdt verband, met de overbrugging van de tijd tussen de verminderde activiteiten bij met name de produktie van de F 27 en de Airbus en het goed aanlo pen van de werkzaamheden voor het gevechtsvliegtuig F 16. Met een tweede periode van korter werken wordt bij Fokker rekening ge houden. In totaal zal er door de betrokken werknemers 22.4 pet minder ge werkt worden. Bij Fokker-8chiphol werken in totaal circa 4500 man De maatregel heelt betrekking op 3700 hiervan Het vrijwel ontbreken van enige fiscale vrijstelling in gevallen dat mensen samenwonen buiten het huwelijk, is niet gerechtvaardigd en maakt zodoende een wettelijke voorziening dringend noodzakelijk. Deze motie werd onlangs in de jaarvergadering van de Koninklijke Notariële Broederschap aangenomen tegen de achtergrond van het feit, dat de wettelijke regeling van successie- en schenkingsbelasting voor mensen die buiten huwelijksverband samenleven, tot soms zeer onbillijke aanslagen leiden. De keuze van dit onderwerp was zonder meer gerechtvaardigd. Om deze stelling van enige argumentatie te voorzien dienen wij maar eens om ons heen te kijken en te zien. welke veranderingen zich de laatste vijftig jaar in onze maatschappij hebben voorgedaan. Zien wij eerst eens naar de ongetrouwde dochter in een gezin. Bij vorige generaties was voor zo'n vrouw in het algemeen geen zelfstandig leven weggelegd. Zij bleef maar thuis. Voor de andere kinderen was het een geruststellende gedachte, dat de ongetrouwde zus vader en moeder aan het eind zou brengen, vaak met de hulp van een oude getrouwde dienstbode of huishoudster behorende tot het inmiddels ook uitgestorven ras van huishoudelijke hulpverleners. Dit werd vroeger heel gewoon geacht en de broers en zusters vonden het vaak ook nog maar matig, als vader en moeder aan die ongetrouwde zuster bij testament iets extra's gaven. Ontworstelde de ongetrouwde zuster zich aan die druk en ging zij een beroep uitoefenen Dan was het onderwijs of de verpleging meestal het enige alternatief; zij ging dan haast nooit een eigen huishouding voeren, maar ging „bij een weduwe op kamers". Huishouding Wat is daarvoor in de plaats gekomen? Het kiezen voor éen beroep als men ongetrouwd blijft en ook het opzetten van een eigen huishouding. Dit laatste geschiedt heel vaak om praktische redenen in combinatie met iemand anders. Twee' vriendinnen kopen samen een driekamerflat, waarin zij leder een eigen kamer en een 'gemeenschappelijke woonkamer hebben. Daarnaast bestaat zowel vroeger als nu de vaak op het platteland voorkomende situatie, dat ongetrouwde broers cn zusters een gezamenlijke hutshouding blijven voeren. Tot dusver zijn deze gevallen allemaal gebleven binnen het kader van de meest strenge normen op moreel gebied. Deze normen hebben in het algemeen wel een zekere basis van onveranderlijkheid, maar zijn daarnaast sterk tijdgebonden. Wat vroeger door de maatschappij niet werd getolereerd, wordt tegenwoordig min of meer als normaal geaccepteerd. En dan denk ik met name aan samenlevingsverbanden tussen een man en een vrouw, waarbij een huwelijk onmogelijk is of om allerlei redenen door partijen niet gewenst wordt. Verhouding Het is niet de bedoeling van dit artikel uitvoerig in te gaan op het al of niet juist zijn van dit soort verhoudingen. Er dient slechts te worden geconstateerd, dat zij bestaan en dat zij met name tussen oudere mensen in een veel groter aantal bestaan dan men in het algemeen vermoedt Indien een huwelijk tussen twee 65-plussers ten gevolge heeft, dat het gezamenlijke inkomen belangrijk daalt, dan kan men wel een hoge morele standaard aanleggen, maar men dient begrip te hebben voor hun beslissing om het dan maar zonder stadhuis af te doen. Ten slotte is het wezen van het huwelijk niet datgene wat op het stadhuis gebeurt, de overheid registreert alleen maar. Naar mijn persoonlijk gevoel kan men hen, die een dergelijke registratie achterwege laten, maar verder op dezelfde wijze tegenover elkaar staa n als anderen in een huwelijk, een onordelijk gedrag doch niet een onzedelijk gedrag verwij ten Overigens dient dit onordelijk gedrag geen afmetingen te krijgen, welke voor de maatschappij als zodanig bedenkelijk kunnen zijn. Verder is er het probleem van de homofilie. In het kader, waarin ik schrijf, past hier naar mijn gevoel een zeer sterke terughoudendheid. Er mag slechts geconstateerd worden, dat er een hiet onbelangrijk aantal samenlevingen tussen homofielen bestaat, welke zijn gebaseerd op sterke wederzijdse affectie en waaraan partijen in hun eigen belevenis dezelfde waarde hechten als heterofielen aan het huwelijk. Tot slot zien wij dan nog commune-achtige verschijnselen, welke variëren van volstrekt oirbare samenlevingsverbanden tussen enige gezinnen tot naar mijn smaak niet oirbare gemeenschappen van mensen, die in een vorm van groepssex bijeen leven. Verder zijn er nog nichtjes, die de huishouding doen voor een oom. die weduwnaar is en allerlei andere variaties. Problemen Met welke problemen heeft het notariaatzich nu bezig gehouden? In de eerste plaats met de afspraken, welke mensen in zulke verhoudingen met elkaar moeten maken. Voorts met de regels, welke voor zo'n samenlevingsverband moeten gelden. Bij een huwelijk is dat makkelijk, want de wet geeft een groot aantal voorschriften over de verhouding tussen echtgenoten. Maar de vraag is. of die voorschriften zonder meer ook voor de samenlevingsverbanden buitenhuwelijk kunnen gelden en hoe eventuele afspraken moeten worden gemaakt. Kan men het gegeven, dat men elkaar lief vindt, tot voorwerp van een overeenkomst maken? De wet kan het wel door middel van de huwelijkswetgeving, maar ik zet een vraagteken als men dit buiten de wet om in een overeenkomst wil doen. Wat men wel kan doen is als feitelijk uitgangspunt nemen „het elkaar lief vinden" en dan het feitelijke gevolg (te weten het samenleven) te onderwerpen aan bepaalde regels voor het dragen van kosten en dergelijke. Mijn ervaring merbij (welke zich uitstrekt over een niet onbelangrijk aantal samenlevingen in de studentenwereld en met name ook samenlevingen in de homofiele sfeer) heeft mij geleerd, dat het grootste probleem van deze mensen niet ligt in de regeling van hetgeen moet geschieden zo lang de samenleving duurt, maar in hetgeen er gebeurt als een van hen komt te overlijden. Hun probleem vindt zijn oorzaak in het systeem van de. successiewetgeving, de wet die belasting heft over verkrijgingen krachtens erfrecht, welke wet niet alleen een verhoging van de belasting kent naar mate de verkrijging hoger is. maar ook een verhoging van de belasting naar mate de verkrijger verder in familieverband van de overledene afstaat Het zal duidelijk zijn. dat dit laatste grote problemen geeft, indien mensen, die niet met elkaar in familierelatie staan en niet met elkaar gehuwd zijn, elkaar op grond van een langdurige samenleving laten erven. In die situatie moet men rekenen met het feit, dat circa de helft van de verkrijging aan de fiscus moet worden betaald. Dit is het eerste artikel in een serie van twee P. L. DIJK (Prof. Dijk is notaris in Amsterdam en buitenge - woon hoogleraar aan de Vrije Universiteit) Elektronische muggenver- drijvers zijn niet schade lijk voor het gehoor, maar zover bekend trekken muggen zich er ook niet veel van aan. Hierop komt kort gezegd het ant woord van het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde neer aan een arts, die daarnaar informeerde De arts vroeg concreet over de op batterijen wer kende apparaatjes die iets groter zijn dan een luci fersdoosje. die een zachte toon produceren waarmee insecten op afstand ge houden zouden worden. Geantwoord wordt dat er bij fabrikanten van „elek tronische muggenverdrij- vers" een onuitroeibaar optimisme schijnt te be staan. De afgelopen vijf Jaar hebben tenminste drie (Amerikaanse en En gelse) fabrikanten een der gelijk apparaat met veel belovende aanprijzingen op de markt gebracht. Kritisch onderzoek, uitge voerd in Washington, Lon den, Leiden en Amster dam heeft echter tot de vrijwel unanieme conclu sie geleid, dat met de ge teste muggensoorten en onder de omstandigheden van de proeven op geen enkele wijze is gebleken, dat zo'n apparaatje de ge bruiker bescherming biedt Binnenskamers heeft niemand resultaat kunnen aantonen. De' muggen kunnen zich dus gerieflijk in de pootjes wrijven en u kunt het geld in de zak houden I.eo Derksen (schrijver): Wie durft beweren dat tv- reclame nodeloze behoef ten schept, heeft nog nooit die vrouw gezien die plotse ling roept: „Woepa! Ik heb 'm aan!" cn daarmee haar corselet bedoelt. Niet al leen dat je zo'n corselet nooit koopt, je voelt ook meteen de neiging opko men je van zo'n vrouw te laten scheiden. (Bijeenge bracht door FHV'BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15