raunschweig op weg terug Wintercircuit opgewaardeerd V tl jrse premie moet tegenstander van PSV motiveren in strijd UEFA-cup Schandpaal als straf ïer -iskov wijst nbod af rdney: kandidaat imerspelen 1988 Brit John Paish als eerste geplaatst an der Duim niet gen Noorwegen AG 22 NOVEMBER 1977 SPORT TROUW/KWARTET PSR 11/H 13 Matty Verkamman 5ELDORF Tot voor kort stond Eintracht Braunscheig in estduitse Bundesliga te boek als de sympathieke provincie die nooit verder sprong dan de polsstok lang was; een je club voor rustige trainers en rustige spelers in het evolkte en weinig opzienbarende Nedersacksen. Het even- ige beleid waar de club door werd gekenmerkt Branko lai c is er pas de derde trainer sinds de start van de Bundesliga iet 63 voerde „doorgaans tot een veredelde positie in de de enmoot. Met een uitschieter in zowel positieve als negatieve F, ïen kampioenschap in 1967 onder aanvoering van de be de schutter Lothar Ulsass en degradatie in 1973, die de club n jaar tijd weer te boven was. seizoen verzeilden Eintracht supporters evenwel in een Tot op het moment d< e streekgenoten Werder Bre- getén Hamburger SV roet in het va] [ooiden (onverwacht, want het ?ds n twee thuisnederlagen tegen ubs), was Eintracht de voor ste kandidaat voor het kampi- gen lap. Op één punt van kampi- de orussia Mönchengladbach, fi- nbe Eintracht met Schalke'04 uit- b ijk op een gedeelde tweede gee egenslag, want dat was het, —•sponsor Jagermeister besluiten tol serene stilte rond de club te reken. „We willen nu kampi- erpltorden," zo meldde club-presi- \rnf Ernst Fricke aan de drankgi- ef00 Giinter Mast, de directeur van vedrijf dat trouwens ook nog onze sportcorrespondent TERDAM Vujadin Boskov, ainer van Feijenoord heeft een ieding van de Joegoslavische jalbond om als bondscoach in st te treden van de hand gewe- De oud-trainer van FC Den g heeft' van de Zuidslavische balbond een vierjarig .contract eboden gekregen. Daarbij is de s naar voren gebracht Boskov in uren voor de beslissende WK- lificatiewedstrijd tegen Spanje 0 november. verlenging van zijn contract fejenoord is nog niet gesproken, trtop wit is vastgelegd dat daar- 20 lang mogelijk, zal worden pcht. Boskov heeft wat dat be- i slechte ervaringen bij FC Den g. waar hij ook vroegtijdig be- d maakte te vertrekken, hetgeen invloed is geweest op de instel- en prestaties van de spelers. enoord is er overigens nog altijd in geslaagd een opvolger te vin- voor clubarts Max Abarbanel geruime tijd geleden al aankon- le aan het eind van de competi- rijn werkzaamheden neer te leg- Een verzoek van de clubleiding een jaar aan te blijven heeft de Abarbanel afgewezen. De rtdurende kritiek op de medi- e begeleiding en het vertrek van cteur Guus Brox waren voor irbanel de belangrijkste motie- na twaalf jaar zijn functie neer eggen. DNEY Sydney heeft zich bij Australisch Olympisch Comité neld als kandidaat voor de orga stic van de Olympische Zomer den in 1988. In 1956 organiseerde lbourne als eerste Australische d de Olympische Spelen. een andere Bundesliga-club spon sort: FC Saarbrücken kon daar helemaal inkomen. Jarenlang was hij al supporter van Eintracht. „Nu." zo meende hij, „was het moment aangebroken om met Schalke'04 en Hamburger SV op de markt te gaan concurreren." Zo gezegd, zo gedaan. Praktisch bui ten Eintracht om, werd door Mast in de bedrijfskantoren te Wolffenbüttel aan enkele spectaculaire transfers gewerkt. Trots presenteerde hij zijn aankopen: Paul Breitner van Real Madrid en de Zweedse international Hass Borg van orebro. Beiden zijn het persoonlijk bezit van Jager meister. Mast, die zijn aankopen met een golf van zeer welkome publiciteit ge paard zag gaan, zegt nog meer peilen op zijn boog te hebben. Hij had on langs al de hand in de transfer van Peter Liibeke; de man die Ajax enige maanden geleden uit het Spaanse Salamanca haalde, maar nooit liet spelen. Günter Mast heeft echter vooral interesse in commercieel aan sprekende „namen". Zo schijnt hij nu ook de bij Bayern Mönchen al lang haperende Ulli Hoeness op het oog te hebben. Eén man bij Braunschweig volgde de ommekeer binnen de club met de nodige scepsis: trainer Branko Ze- bec. De 48-jarige Joegoslaaf had im mers met „normale" middelen maar net naast het kampioenschap gegre pen. Speciaal de relatie tussen Ze- bec en Breitner was van begin af aan niet goed. Zebec verweet de pas 26- Jarige ex-international nog al eens een verkeerde wedstrijdinstelling. De uitstekende competitieresulta ten van vorig seizoen zijn tot dusver re in elk geval uitgebleven. Halver wege de competitie is Eintracht niet meer dan een middenmoter. In de strijd om de UEFA Cup werd Dyna mo Kiev weliswaar uitgeschakeld maar dat gebeurde nog met behulp van de gewaardeerde schutter Wolf gang Frank. Na een onverkwikkelij ke ruzie tussen de echtgenotes van Frank en Breitner, verdween Frank LONDEN De labourafgcvaardigde in hef Britse lagerhuis Tom Torney heeft serieus gepleit voor het weer invoeren van de schandpaal voor voetbalvandalen. Zelfs zware boetes schijnen geen effect te hebben," verklaarde hij. Daarom zal hij er bij de minister van binnenlandse zaken, Merlyn Rees, op aandringen de schandpaal of een andere vorm van publiekelijk tentoonstellen in te voeren om een eind te maken aan het geweld op de tribunes. „Ik zie niet in waarom de mensen die zich aan dergelijke wandaden schuldig maken, niet tegen de schandpaal gezet zouden worden, zodat anderen hen met rotte tomaten kunnen bekogelen." zei het parlement slid. Torney heeft ook voorgesteld de boosdoeners in speciale centra vast te houden op zaterdagmiddag, waar ze dan kunnen breien, wassen of vloeren boenen, terwijl de mensen hun kunnen gadeslaan en uitlachen. HILVERSUM Het wintercircuit van de Koninklijke Neder landse Lawntennisbond, dat vrijdag ln Hoorn begint, heeft een prijzengeld dat tienduizend gulden hoger ligt dan verleden jaar: 43.000,-. Dankzij de financiële hulp van een bank zullen ook ditmaal weer enkele buitenlandse spelers en speelsters meedoen. BRAUCO ZEBEC kritiek op aankopen onlangs naar Borussla Dortmund. De kwalificatie voor de derde UE- FA-Cup-ronde leverde tegen het Noorse Start Kristiansand onmid dellijk meer problemen op. Vlak voor het eerste treffen ln Euro pees verband tegen PSV maakte Ze bec de balans op. Hij deed dat zater dag in Düsseldorf, direct nadat zijn formatie voor de Westduitse beker door Fortuna Düsseldorf kansloos was verslagen. Het is een trieste balans, waar Zebec voor zichzelf al een conclusie aan heeft verbonden: stoppen na dit seizoen bij Eintracht Zebec: „De ploeg toont op dit mo ment elke zwakheid, die er ln het voetbal maar te bedenken is. Lübe- ke en Popivoda krijgen 90 minuten lang geen ruimte terwijl onze verde diging de tegenstanders amper aan raakt. Dan het middenveld, alles gebeurt overhaast met een groot ge brek aan technisch en tactisch in zicht. Spelers als Dremmler, Erler en Breitner zijn gewoon niet bekwaam genoeg. Er is er niet één die lijn in het spel kan brengen. Het is een schande, dat zo'n ploeg in de Bun desliga speelt. Eintracht is duidelijk op de verkeerde weg. We zijn nog slechts het geraamte van de vorige ploeg." Het was inderdaad ontluisterend om te zien, hoezeer Eintracht tegen Fortuna afging. De bij Westduitse journalisten als saai en emotieloos t£ boek staande Zebec, gooide zater dag in het Rheinstadion onverwacht maar weloverwogen zijn kritiek naar buiten. Opmerkelijk was daar bij dat hij zijn „aanwinsten" het hardst aanpakte. Met een blik vol cynisme, opperde hij eerst: „Breit ner. ja die speelt volgens de West duitse pers altijd goed. Als Breitner verliest, dan ligt het altijd aan het elftal waar hij in speelt." Vervolgens liet hij ook weinig over van de te beklagen Peter Lübeke. „Die is gekocht, omdat er niemand anders te krijgen was. De president denkt, dat hij zo weer te verkopen is. Wel, dat zal dan wel. Het is duidelijk dat Lübeke onze man niet is." Ook het Zweedse talent Hasse Borg moest eraan geloven. De woedende Zebec wisselde hem in de tweede helft voor de 37-jarige veteraan Grzyb. Zebec: „Zo, de Zweedse bondscoach zat dus op de tribune. Dan ben ik blij dat hij ook deze Borg eens heeft gezien." Zebec treurt momenteel nog wel over de vele blessures en de om die reden tei kleine selectie. Hollmann, Holzer en Handschuh zijn gebles seerd, alleen de laatste speelt mor gen in Eindhoven. Reëel stelt de Joegoslaaf echter ook. „Dat is alle maal nog geen reden om dan maar als een amateurclub te gaan spelen. Sommigen, die al tien jaar Bundesli- ga-ervaring hebben, voetballen als beginnelingen. Ik heb PSV tegen FC Twente gezien, die ploeg is aanzien lijk sterker dan Fortuna Düsseldorf. In de huidige omstandigheden ko men die wedstrijden voor ons op het slechtste moment." Zebec wekt werkelijk de indruk dat hij Eintracht in deze maanden een hopeloze club vindt: veroordeelt zijn eigen team niet om PSV in de favo riete rol te drukken. Zebec: „Mis schien moet ik in Eindhoven wel het accent op de verdediging leggen. Het heeft weinig zin om op de aan val te spelen, want uit het midden veld komt toch weinig goeds." Wellicht dat een alleszins aantrek kelijke premie Eintracht voor de du els tegen PSV extra motiveert. In dien de volgende ronde wordt be reikt. bedraagt die bonus 6000 mark per speler. Zebec is blij met die -prikkel, maar voegt er direct aan toe: „PSV is zeker zo goed als Dyna mo Kiev. Wij zijn niet meer dan outsiders". Het zijn de Britten John Paish en Tony Lloyd, de Belg Bernard Mig- not, die ook vorig jaar meedeed, de in Den Haag wonende Amerikaan Mike Newberry en de al sinds jaren voor Popeye uitkomende Venezo laan Humphrey Hose. Bij de dames geven de Australische Chris O'Neill en de Britse Belinda Thompson het deelneemstersveld een internationaal vleugje. Het cir cuit doet de volgende plaatsen aan: Hoorn op 25. 26 en 27 november. Harderwijk op 2. 3 en 4 december. Bosschenhoofd op 9. 10 en 11 decem ber en Amsterdam op 16, 17 en 18 december. Nationaal kampioen Louk Sanders zal niet op tijd uit het Verre Oosten terug zijn om aan het eerste toernooi mee te doen. Hij staat wel ingeschre ven voor de overige drie evenemen ten. Het circuit biedt meer speelgele- genheid dan in voorgaande jaren. Bij de heren is uitgegaan van een speel schema van 32 en bij de dames van 16. Degenen, die tot de laatste acht doordringen behoren het toernooi erna tot de geplaatste spelers. Voor het toernooi in Hoorn stelde de KNLTB de plaatsingslijst samen. De 29-jarige John Paish staat eerste. Vier jaar geleden bezette hij de vier de plaats op de Engelse ranglijst. Daarna werd hij coach in Amerika en keerde onlangs terug naar het internationale toernooiencircuit. De Amerikaan Jimmy Connors heeft in Las Vegas een tennistoer nooi gewonnen door in de finale zijn landgenoot Roscoe Tanner met 6-2. 5-6. 3-6, 6-2, 6-5 te verslaan. Connors verdiende met deze overwinning on geveer 250.000 gulden en bracht zijn totale verdiensten in Las Vegas over de afgelopen drie jaar op bijna 2.5 miljoen gulden. Tanner, die de tweede en derde set op zijn naam bracht, zette in de beslissende vijfde set een achter stand van 0-2 om ln een voorsprong van 5-4. Connors behield 'daarna echter zijn opslag en won de daarop- volgende tie-break met 8-6. Het doorgaan van de tenniswed strijd tussen Zuid Afrika en Colom bia is opnieuw twijfelachtig. De ont moeting uit het toernooi om de Da- vis-beker zou aanvankelijk in Bogo ta worden gespeeld, maar de Colom biaanse regering weigerde visa aan de Zuidafrikanen Daarop verklaar de de Colombiaanse tennisbond zich bereid zijn ploeg naar Zuid Afri ka te laten gaan. Er werd echter een voorwaarde bij gesteld, het trio uit Columbia zou het recht moeten krij gen deel te nemen aan de open kam pioenschappen van Zuid Afrika, die zaterdag in Johannesburg beginnen. De toernooileider van die wedstrij denreeks heeft echter meegedeeld de drie Colombiaanse tennissers on mogelijk ln het speelschema te kun nen inpassen. „Wij hebben al een volledige deelnemerslijst en daar aan kunnen werkelijk geen namen meer worden toegevoegd. Ik zal." voegde Owen Williams er aan toe. „telefonisch contact opnemen met de voorzitter van de Colombiaanse tennisbond Alfonso Rosa om hem de zaak uit te leggen. Ik heb er geen idee van hoe hij zal reageren." In de finale van (iet toernooi in San tiago had Vilas veel moeite met de Chileen Jaime Fillol De Argentijn won de eerste set gemakkelijk met 6-0. maar in de tweede kwam Fillol sterk terug. HAAG Hilbert van der im, de veelbelovende junior uit kernploeg van Egbert van 't Oe- zal bij de landenwedstrijd Noor gen-Nederland verstek moeten en gaan. ze wedstrijd vindt op 17 en 18 cember a.s. in Hamar plaats. Van Duim. die dit jaar wil afstuderen onderwijzer, moet tegen die tijd belangrijk tentamen doen. De fSB heeft vooralsnog geen zeker- d dat Van der Duim wel aan het ropees en Wereldkampioenschap n deelnemen. Gepoogd wordt een lanige regeling te treffen, dat hij: eindexamen enkele maanden' er kan afleggen dan gebruikelijk. de kunstijsbaan te Alkmaar wer- i selectiewedstrijden gehouden' araan door verschillende kern leden werd deelgenomen. Ine- Pepping won bij de dames zowel 500 (in 46.3) als de 1000 meter (in 6.5). Zij werd echter overtroffen or de b-juniore Coby Borst, die in arte wedstrijden 1.35.3 op de 1000 ter liet afdrukken, nadat ze de I meter al had gewonnen in 46.5. sprintwedstrijden voor heren rden gewonnen door Ron Ket: en 1.26.4. nslotte was Klaas Vriend de beste •rounder voor Jan Derksen. plagen all-rounders: Klaas Vriend, 500 meter in 41.4 en W meter in 7.47.6 Jan Derksen 42.0 en 7.50.0 John Oudt 41.3 en 8.11.5 Rolf Sybrandy 43.5 en 7.58.4. FLUITERS Van Aad van den Heuvel kun je zeggen wat je wilt, hij bedenkt ten minste een nieuw programma bij de oude boerderij die hij gevonden heeft. Dat is iets anders dan zijn collega's die een oud programma bedenken omdat ze een nieuwe boerderij hebben gevonden. Zaterdag toonde Van den Heuvel zijn eerste „Alles is anders show". Daarin dus ook een sportonder- werpje. Twee weken geleden liet de Duitse oud-scheidsrechter Dieter Berner weten dat het scheidsrech terscorps in zijn land voor tachtig procent uit thuisfluiters bestaat. Hij toonde dat aan met een statistiek waaruit bleek dat zo'n 74 procent van alle strafschoppen aan de thuisclub wordt toegekend. In Nederland is alles niet anders. Aad van den Heuvel had laten uit rekenen dat sinds het seizoen 1965/ 1966 in de eredivisie 838 strafschop pen waren uitgedeeld waarvan er 599 door de thuisclub genomen mochten worden. Of: 71,5 procent. Thuisfluiters dus, ook hier slaat de arbiters-maffia onbarmhartig toe. Het vervelende is echter dat ik twee weken geleden met mijn PPR- klompen al aanvoelde dat hier in Nederland de meeste strafschop pen ook door de thuisclub geno men mogen worden. Enig reken werk levert namelijk op dat zo'n zeventig procent (het kan ook 71,5 procent zijn) van alle wedstrijden door de thuisclub gewonnen wordt. De thuisclub valt meestal meer aan dan de bezoekende club want dat wordt op de trainerscursus zo ge leerd. Dus heeft de thuisclub ook meer kans op een strafschop. Daar voor hebben ze niet eens een thuis- fluiter nodig. Daar komt nog bij dat de pakkans bij een overtreding tegen de thuis club groter is omdat het publiek het decor levert dat er een drama van maakt. Zonder het na te tellen: de bezoekende clubs krijgen ook meer gele kaarten dan de thuisspe- lende clubs. Thuisfluiters zijn er hier natuurlijk wel, échte thuisfluiters dan. Maar ze zijn eerder herkenbaar aan hun knikkende knieën dan aan de straf schoppen die ze uitdelen. Wat moet je trouwens ook met de kreet thuis- fluiter als de ene scheidsrechter uitroept dat je een strafschop moet verdienen als roomboter op je f *-v brood terwijl de ander alleen „strafschop is strafschop" stelt. Om nog maar te zwijgen van de stervende zwaan uit Eindhoven en al die andere ervaren strafschop pen versierders. De strafschoppen-test is gewoon hetzelfde als de wasmiddelen proef van de STER; er komt uit wat je er in stopt. En dan nog: proefonder vindelijk is aangetoond dat in de eredivisie iedere club 50 procent van de wedstrijden thuis speelt. Allemaal dus even veel kans op zo'n thuisfluiter. Kan iemand overigens uitleggen hoe het komt dat 96,8 procent van de scheidsrechters ln het betaalde voetbal politiek gesproken rechts tot zeer rechts van het midden staat? Daar maak ik me nu zorgen over. SPITS (1) Sinds enkele weken bestaat er een nieuw voetbalweekblad dat „Spits" heet. Bij het verschijnen van het eerste nummer stond van de formu le vast dat er veel foto's met kleur in zouden komen. Inmiddels is het pro fiel duidelijker geworden: „amuse mentsblad voor voetballers" meldde nummer drie op de voorpagina. Sto ry of Weekend voor de mannen- markt dus. Nog steeds zijn de foto's in de meerderheid en de verhalen kort. Voor de rest staan er zeer veel rubrieken in. Aan een vergelijking met Voetbal International valt voorlopig nog niet te denken. Toch is Spits er al in geslaagd Voor enige opwinding te zorgen. Middels een schrijven aan de pers heeft de spelersraad van Heracles zich boos getoond over enkele uitspraken van Hans Polko (ex-Heracles, tegen woordig De Graafschap). Met de woorden „Hollink is een beest" zo gaat dat in die weekbladensoort werd het interview op de voorpagina van Spits aangekondigd. Binnenin voegde Polko daar nog enkele ande re kruidige teksten over de Hera- cles-trainer aan toe. Het merkwaardigste echter, de spe lersraad is boos op de schrijver van het stuk. Dat is Harry Vermeegen die toch al geen beste verhouding met Hollink had. De Heracles-spe- lersraad vindt dat Vermeegen niet mag zeggen dat de uitspraken van Polko afkomstig zijn. Vermeegen is verantwoordelijk voor zijn stuk en dus ook zo meent Heracles voor de uitspraken van de geïnterviewde. „Waar zijn onze rechten", vraagt de spelersraad zich dramatisch af. Dat kan een beginnend juridisch advi seur binnen één minuut vertellen: als de Heracles-spelersraad zich be ledigd acht en grove leugens consta teert dan moet die spelersraad naar de rechter stappen. Alleen moet de beklaagde dan wel Polko heten. SPITS (2) De Heracles-spelersraad begint de brief overigens met de vraag of de redactie van Spits in staat is twee bazen voor honderd procent te die nen. Want de redactieleden Kees Jansma, Eddy Poelman en Harry Vermeegen hebben buiten Spits nog wel andere journalistieke bezighe den. „De vraag rijst of hun mede werking aan Spits een snabbel of een tweedehands zaakje is", aldus de Heracles-spelersraad. Zo wordt een tipje van de sluier opgelicht van wat in het bedrijfsle ven de „200 van Mertens" heet en ln de sportwereld „de 20 van 't Gooi". Per slot van rekening zitten ook de producer en de regisseur van Langs de Lijn (Rob van der Gaast en Jaap Hofman) in de redactie. Verder ver schijnen Herman Kuiphof. Henk Terlingen en Ruud ter Weijden ook al in de Spits kolommen. Spits Is een produktie van Prod Prom 6i Friends dat eveneens het maandblad Sport uitgeeft. Daar werken Henk Terlingen. Jaap Hof man, Kees Jansma, Herman Kuip hof en Harry Vermeegen weer aan mee, Terwijl Mart Smeets in de redactie zit hij schreef veertien dagen geleden een wervend stukje in een reclamekrant van Nationale Nederlanden. Ruud ter Weijden, Daniëlle Kraft (die ook aan Spits meewerkt), Jan Dee (in dienst van Inter Football). Eddy Poelmann, Koen Verhoeff (TROS-tv) schrijven weer in de onder de naam „AZ" verspreidde Wastorakrant. De „20 van 't Gooi", de matras wordt duur betaald. ZUIPEN Kortgeleden verraste Cor Coster (nog) mede-directeur van Inter Football, met de mededeling dat zijn bureau zich ook gaat manifes teren als persbureau. Coster wordt namelijk voortdurend gebeld door journalisten die vragen of Johan Cruijff van een vla-flip houdt, of Johan Neeskens zelf zijn schoenen poetst en of Willem van Hanegem zeven of acht schapen bezit. Tot nu toe gaf Inter Football gratis antwoord. Dat liep echter zo in de papieren dat men naar een oplos sing is gaan zoeken. Zo ontstond het plan voor een eigen persbureau. Coster heeft er de mannen voor. De ex-journalisten Maarten de Vos. Ruud Bonewit, Jan Dee en Peter Zeylmaker zijn immers aan Inter Football verbonden. Dat laatste mag een sociaal-bewogen trekje van Coster heten, want eigenlijk heeft hij niet zo'n hoge dunk van journalisten. „Ze zuipen je koffie op. ze trappen Je tapijt plat en er staat niks tegenover", vertelde hij over dit volk tegen het Algemeen Dagblad. Dat zal me een troep ge ven op het kantoor en Coster was bij de opening van de zaak nog zo trots op z'n nieuwe tapijt. Waar ligt echter de'grens tussen nieuws en poespas? Dat zal Inter Football zelf bepalen. Een voorbeeld: het bureau behar tigt sinds kort de belangen van Abe Lenstra. Deze oud-voetballer werd geruime tijd geleden getroffen door een hersenbloeding. Hij is nu her stellende maar zal zeker nog vele maanden in een revalidatiecen trum moeten verblijven. Daarna zal er een aangepaste woning moe ten komen want de kans dat Abe nog zal kunnen lopen wordt erg klein geschat De kranten die echter een verhaal met en over Abe Lenstra willen maken dienen dat te regelen via het bureau Inter Football. Daar moet onderhandeld worden over de prijs die betaald moet worden om met Abe Lenstra te mogen spreken. Het is triest, maar over de rug van Abe Lenstra wordt op deze manier een strijd over een vorm van pers vrijheid uitgespeeld. Dat allemaal omdat Inter Football het beste met hem voor heeft en Coster die jour nalisten wel kent. En als Abe Len stra vergeten wordt dan ligt dat aan die koffie-zuipers en die tapijt vreters. RADIO (7) Een zondagmiddagje „Langs de Lijn", komng voetbal houdt huize Brak in zijn greep. Zal het ooit nog goed komen tussen onze J.C. en zijn Trui? De harde werkelijkheid achter het onderzoek naar de rela tie tussen radio en sport. Langs de Lijn is iedere zondagmid dag tussen twee en zes op Hilver sum III te horen. Het is een NOS- onderneming onder leiding van Rob van der Gaast (producer) en Jaap Hofman (regisseur). Langs de Lijn is het beste sport- niéuws-programma dat er op de radio te horen is. In feite is er alleen maar concurrentie in deze sector van de NCRV-Sportshow, maar die kan niet uit zo'n fors reportersbe stand putten als de NOS. Zondag had Langs de Lijn er tien ln de ring (Wim Plekkenpol. Tom van Rijs wijk. Theo Koomen. Jaap Bax. Eddy Poelmann. Evert ten Napel. Felix Meurders. Jack van Gelder. Bert Nederlol en Harry Vriend). Met een beetje behoorlijke onder werpkeuze mis je dan weinig meer. Ook al omdat de redactie telefo nisch voortdurend voeling houdt met de andere sportgebeurtenis sen. Wie Langs de Lijn uitzit is helemaal bij. Er is geen enkel ander radio-nieuwsprogramma dat dat na kan zeggen. De presentatie is ln handen van Willem Ruis en Koos Postema. Postema is serieus en verstoutte rich slechts een enkele opmerking over het falend Feyenoord die hij van boze Feyenoord-fans aan de andere kant van de luidspreker weer moest herroepen. Ruis kwam één keer helemaal uit de verf toen hij riep: „Het veld van Ede is door de scheidsrechter definitief afge keurd. daar komen nu twintig nieuwbouwwoningen". Vier uur veelal gillend sportvermaak ver dient meer van dit soort opmer kingen. In verband met het gillende ver maak Is de muziek tussen de doel punten aangepast. Rustige muziek, te hooi en te gras verzameld met altijd wel een stukje ..Once upon a time in the west". Waarom in die eerste twee-en-een-half uur niet ge woon twee of drie langspeelplaten met goede non-stamp muziek wor den afgewerkt blijft de vraag. Niet-voetballiefhebbers zullen het echter wel allemaal wat te veel van het goede vinden zo'n zit. Ook al komen de andere sporten redelijk aan bod. zeker als er rechtstreeks iets aan gedaan kan worden. Is Langs de Lijn kritisch? Op zon dagmiddag niet. maar op woens dagavond volgt er een herkansing als er niet te druk gevoetbald wordt. Algemeen klassement na zes etap pes: 1. Langs de Lijn, 2. Sportcafé, 3. Sport na Sport, 4. NCRV Sport- show, 5. ex aequo: AVRO's Sport- panorama en Drie draait op ver zoek van mensen uit de sportwe reld. PROBLEEMPJE Het is verrassend om te zien hoe de nieuwe schaatsbondscoach TJaart Kloosterboer zich blijft presente ren als de enig juiste keuze van de Koninklijke Nederlandse Schaats bond. Iemand met zo weinig twij fels over zijn eigen kwaliteiten kan het alleen maar ver schoppen. Er zijn elgelijk maar een paar klei ne probleempjes met die Klooster boer. Zo kan hij nauwelijks zonder wakken de veroorzaken op de schaatsen blijven staan. Maar hij leert hard en binnenkort zal hij dan ook op de smalle ijzers als de Ne derlandse Gomez langs de ijsbaan verschijnen. Een ander probleempje bestaat er met het CIOS te Heerenveen waar Kloosterboer werkt. Ook schaats- sprinttrainer Henk Gemser is daar in dienst. Beiden zouden nogal wat uren moeten verzuimen wegens hun nevenwerkzaamheden. Voor Gemser was dat geregeld en Kloos terboer had een afspraak gemaakt met de directeur die ook accoord was gegaan. Alleen zijn collega's vonden het allemaal wel erg be zwaarlijke worden en eisten dat er aan die afspraak gesleuteld wordt. De uitkomst is duidelijk. Als Kloosterboer ook maar één uur korter bij de kernploeg kan zijn doorzijn baan moet hij verdwijnen. Want de een heeft last van z'n rug en de ander heeft last van z'n baan, zo kunnen we natuurlijk niet werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13