Japanse modellen Tussen rechtlijnigheid en opgaande lijn Met een vlier lok je geen vlinders AUTOBIOGRAFIE Peugeot 305 kreeg zijn vorm in windtunnel r 1 Van Herman Gorter tot Henriëtte Roland Holst: TUINBOEKEN IN HET KORT HDAG 22 NOVEMBER 1977 TROUW/KWARTET H 11 Siccode Jong atsun's AD-2, een vormstudie naar Europese stijl. SIAMelAIA Cl IMAAAAAy )KIO Geen tentoonstelling ter wereld toont zo overtuigend het prestige van de nationale to-industrie als de deze maand gehouden Tokyo Motor Show. Van de zeven hallen zijn er Ikenjare zes voor de Japanse personenautomerken en andere nationale bedrijven gereserveerd deze merken laten zich hier ook met nieuwe modellen niet onbetuigd. iar al mogen de importmerken kanten test men de wagens liefst el hun ene hal op de show en hun eerst op de thuismarkt uit. Verder ndeel van één procent in de Ja- nieuws bestaat uit de modern veran derde Datsun Sunny, een verlengde Honda Accord Saloon EX, een nieuw topmodel voor Mazda onder de naam Luce Legato en een combi uitvoering van de Mitsubishi Sigma Galant. De trend is tweeërlei. Enerzijds pas sen de Japanse merken zich qua ontwerp van de modellen allengs meer aan de Europese smaken en maten aan; anderzijds brengen ze (■Jonstelling werd bekend, dat de steeds meer interessante staaltjes ^aand september met een export van technische ontwikkeling naar voren. Deze ontwikkeling wordt deels gedicteerd door de grote zorg om de luchtvervuiling in eigen land zoveel mogelijk te beperken, deels door de noodzaak tegemoet te ko men aan buitenlandse wensen, zoals die voor het benzineverbruik en de veiligheid. S® ijse autoverkoop nauwelijks een "q dreiging voor Nippons eigen con- ucteurs vormen, de groei van de itorisering in Japan is de laatste jaar vertraagd. Dat geeft de irikanten minder afzetmogelijk- den voor hun auto's binnen het izerrijk en die mogelijkheden wor- n dus te meer buiten de grenzen zocht. Met een welhaast onafge- iken succes: tijdens de autoten- istelling werd bekend, dat de land september met een export „»ln 396.373 auto's een nieuw record id opgeleverd. Het oude dateert ig maar van juni en bedroeg 8 040. Vergeleken met september 76 gaat het maar liefst om een ijging van 33,4 procent, oor deze Japanse auto-export OC ijkt Nederland wereldwijd de zes- an p afnemer te zijn, na de Verenigde )n( Laten. Australië, Saoedi-Arabië. ngeland en Canada De export- room begon eigenlijk pas goed ind 1970. Dat jaar werden 725.000 3d( ersonenauto's naar andere landen :1 o erscheept. drie jaar later was dit al erdubbeld tot 1 450.000 en in 1977 ordt de drie miljoen overschreden. katond de export geruime tijd voor- i/iiit Datsuns en Toyota's, op dit foment zijn ook andere merken in (Okomst Daarbij hebben de Japan- Iers een totaal van negen merken, ^el meer dan de Amerikanen of de uropese landen afzonderlijk. Dat rsterkte ook zichbaar op de Tokyo [otor Show de positie van de Japan- auto-industrie De Europese mer en stonden er met incomplete pro- ramma's Volvo alleen met weedse modellen en niet de Neder- V tndse Volvo 343 terwijl de Japan- fl e fabrikanten opnieuw verscheide- W e introducties bewaarden voor deze fcch nog meer nationale dan inter- ationale tentoonstelling. Primeurs I De voornaamste primeurs waren Vee kleine modellen van het vol lend jaar in ons land te verwachten merk Daihatsu en Mitsubishi. De fcaihatsu Charade heeft een drieci- Jndermotor van een liter inhoud en Mitsubishi Mirage is leverbaar het de bekende 1200- of 1400-cc- botor en heeft een bijzonder vlotte |Drm. Beide modellen hebben even- s de Datsun Cherry en Honda Civic lorwielaandrijving. jbyota heeft het model Carina een •er Europese vorm gegeven en zal ^et huidige model dus binnenkort in Nederland vervangen. Het fuurt echter meestal nogal even eer 'p Japanse primeurs voor export in inmerking komen: zoals vele fabri- Prototypen Nissan .spande de kroon waar het om prototypen gaat. Het merk kwam met de tweede generatie van een vormstudie, onder de naam AD- 2. die er uitziet alsof hier Italiaanse carrossiers aan het werk zijn ge weest, met een veiligheidsauto GR-2 voorzien van een apparaat dat „ruikt" of de bestuurder alcohol ge dronken heeft en dan de auto weer houdt van starten, alsmede diverse motorische concepties. Een motor van 1800 cc in de Nissan Bluebird onze Datsun 180 B heeft een versnelde verbranding ge kregen, waardoor de efficiency op loopt. brandstofverbruik en geruis minderen en tevens minder stikstof oxide uit de uitlaatpijp komt. Dit laatste probleem is vooral belang rijk in Amerika, waar de stikstofoxi denorm de auto-industne nog steeds voor problemen stelt. Nissan heeft ook nog twee andere systemen met katalisatoren ontwikkeld, om bij te dragen tot schonere uitlaat gassen. Het nieuwste op de Nissan-stand was echter een toepassing van elek tronische systemen voor de ver keersmiddelen. Het nieuwe model Laurel is als test voorzien van een radarsysteem, dat helpt bij het af stand houden. De afstand en snel heid worden in relatie tot elkaar gemeten. Overschrijdt de wagen de remweg, dan attendeert een zoemer de bestuurder daarop. Vanwege alle elektronische syste men, zoals automatische transmis sie, brandstofinjectie, snelheidscon trole. anti-slipsystemen, deurver grendeling en wat er nog meer wordt uitgevonden, kreeg de grote Nissan Cedric een proefmodel met één een- Het Franse automerk Peugeot heeft een nieuw model 305 ge ïntroduceerd. Het is een mid- denklasseweagen met voor wielaandrijving, die zich on derscheidt door veel ruimte en een betrekkelijk laag benzine verbruik. De Peugeot 305, waarvan de komst als opvolger van de nog altijd veel Kereden oude 404 reeds lang bij ge ruchte de ronde deed. was eigenlijk niet zo nodig om het modellenpro- gramma van het merk te complete ren. De wagen, die in prijs tussen de 304 en 504 komt omstreeks de zeventien mille is als eerlang de <04 een meer op een royaal interieur voor en achter gerichte wagen dan een auto voor hoge snelheden Bin nenin valt wel degelijk verschil met 6e 304 op. ook al is de lengte van de 305 met 4.24 meter slechts tien centi meter meer dan die van de andere voorwielaandnjver De 1300 cc-motor van de 304, welk model onveranderd in produktie blijft, wordt ook gebruikt voor de nieuwste Peugeot: met 65 DIN-pk vermogen. Maar er is tevens een nieuw ontworpen grotere 1500 cc- motor van 74 pk leverbaar, die vijf k tien procent zuiniger blijkt Het ver bruik zal voor de anderhalve liter SR-versie tussen één op elf en één op twaalf uitkomen. In uitvoeringen vindt men belangrij ke verschillen tussen de 1300 GL en de 1300 GR en 1500 SR. Bij de laatste wordt in elk geval een schuif- dak standaard, terwijl elektrische ruitbediening of getint glas tegen bijbetaling leverbaar zal zijn De in- terieurafwerking is smaakvol alleen de bagageruimte blijkt sober, doch ook weer ruim door drs M. Beinema traal systeem voor dit alles aan boord. Het is een microprocessor, die alle elektronische apparatuur beveiligt. Elektromobielen Behalve dat in de stad Tokio met zijn snelwegen boven en onder het normale wegdek al de ruime toepas sing van elektronika in de verkeers geleiding opvalt, was op de tentoon stelling in de Japanse hoofdstad ook op een afzonderlijke stand te zien, wat de auto-industrie met elektrici teit als aandrijving vermag. Er .wordt op een in Amerika of Europa ongekende schaal mee geëxperi menteerd. Maar de Japanse indu strie heeft toch ook de oplossing voor het vraagstuk van energiever lies door transport van zware batte rijen nog niet geheel gevonden. De toepassingsmogelijkheden blijken vooralsnog beperkt, al haalt een gro te Nissan President er honderd km per uur mee. Zij hebben nu in antwoord hierop tijdens de Tokyo Motor Show een boekje opengedaan over de goed keuringsprocedures voor importau to's. want aan het invoerrecht en andere fiscale belemmeringen ligt het niet dat buitenlanders hier zo, weinig voet aan de grond krijgen. Kostbaar De keuringstermijnen zijn ver ruimd, de vergunningsprocedures vereenvoudigd en de papieren wor den niet langer alleen in het Japanse schrift uitgegeven. Maar daarmee is de importeur er nog niet, want de handelskanalen in Japan zijn moei lijk te beheersen. Daar komt bij dat zolang men weinig auto's verkoopt, er een zeer kostbare organisatie met reserve-onderdelen achter moet staan, waardoor de importauto's in Japan twee keer zo duur blijken als diezelfde auto's in Europa. Dat valt niet alleen uit transportkosten en invoerrechten te verklaren. Met resp. duizend gulden en zes procent is het daarmee wel bekeken. De eerste hal recht naast de entree van de Tokiose autosalon was inge richt voor buitenlandse auto's maar het was er beslist niet drukker dan elders op de tentoonstelling. De Ja panner is bovenal zeer trouw aan wat in zijn eigen land gemaakt wordt. Hij meent dat aan de kwali teit van het nationale produkt niet te tornen valt, hij is er trots op en de groei van de Japanse auto-export kon hem nog wel eens in die overtui ging sterken. mer, aan de hand van een artikel van Gorter in „De Nieuwe Tijd", deze opvatting en hekelde ze. Troel stra nam de volgende dag afstand van Gorter, diens artikel als „een caricatuur van het Marxisme" type rend (Handelingen, 20 november, 1908). Lohman had Troelstra's af keuring van Gorters klassemoraal de voorgaande dag al voorzien: maar buiten de Kamer wordt door de massa niet geluisterd naar de parlementariërs, maar naar de doctrinair en dogmaticus." (Hande lingen, 19 november 1908). De man die nu in Troelstra's plaats staat. Van Thijn, kan dat beamen. Wat Troelstra een karikatuur noem de. zou door Lenin en Stalin met bloed nagetekend worden. Marxisme met pijn Tegen dit veronachtzamen van de vele individuele slachtoffers gaat Henriëtte Roland Holst, aanvanke lijk medestandster van Gorter, zich verzetten. Zij heeft hetzelfde doel als Gorter, maar houdt niet vol dat dit doel alle middelen heiligt. April 1897 hadden zij zich beiden aangesloten bij de in 1894 opgerich te SDAP. Voor Henriëtte, 24-jarige' notarisdochter uit Noordwijk, bete kende dit een zich pijnlijk losmaken van eigen milieu en de daar levende idealen: In ons hart een tweedracht van verlangen naar dromen van weleer, die wij verloren. naar de nieuwen, wier bloesems openbreken." Ook Henriëtte Roland-Holst wilde vasthouden aan het orthodoxe marxisme en bestreed de meerder heid in de SDAP die zich wilde voe gen in het patroon van de parlemen taire democratie. Maar zij tracht, anders dan Gorter, het puurste marxisme te winnen zonder oude kameraden te verliezen. In 1911 echter, twee Jaar na Gorters uittreden, ziet zij voor zichzelf ook geen plaats meer in de partij van Troelstra: „bij 't volk der makkers is geen plaats voor mij: nu moet ik mij in d'eenzaamheid begeven." Uiteindelijk sluit zij zich aan bij de SDP (1916). die zich omvormde tot de Communistisch Partij Holland. Moskou en terug Een reis naar en verblijf in Moskou ter gelegenheid van het congres der Komintern (1921) laat haar met de praktijk van het communisme ken nismaken. Zij verloor daar vele illu sies. maar zo schrijft ze in haar reisverslag „niet geestdrift zozeer leerde ik in Rusland, als wel geduldi ge standvastigheid". Haar vertrou wen in de eindoverwinning van de wereldrevolutie houdt dan nog stand. De verbanning (1924) en verkette ring van Trotzky maken haar los van de Communistische Partij. „Hij staat niet zoo ver af van mijn eigen wezen" schreef zij in „Helden sage". haar epos van de Russische Revolutie. Religie vol verlangen Kennismaking met persoon en werk van de Zwitserse predikant Leonard Ragaz doet haar in 1928, één jaar na Gorters overlijden, toetreden tot het Religieus-Socialistisch Verbond. In haar nieuwe levensovertuiging vindt zij kracht en afhankelijkheid tegelijk: „O kom, Stem die zult wezen sterk De Peugeot 305, die minder karakteristiek is dan de andere Peugeots. De 305 is de eerste Peugeot, waar aan de Italiaanse carrossier Pininfa- rina part noch deel gehad heeft. Het model is alleen getest op luchtweer- stand in Pininfarina's windtunnel te Turijn. Peugeot verlegt bij de vorm geving het accent naar aerodynami sche eigenschappen, waardoor de vorm wat conventioneler is dan die van vorige typen. De auto is bovenal praktisch en gemakkelijk te bedie nen met vloerpook. Er komen voorlopig geen speciale uitvoeringen, zoals een automati sche en Diesel-variant of een combi De Peugeot 305 wordt begin maart in Nederland verwacht. Op 26 november 1864 werd de dichter Herman Gorter geboren; 21 november 1952 overleed de dichteres Henriëtte Roland Holst; 19 november 1908 toornde in de Tweede Kamer CHU-leider De Savornin Lohman tegen marxistische moraal. Drie data die binnen één verband zijn te brengen. Mei „Een nieuwe lente en een nieuw ge luid Zo klinkt de inzet van Gorters gedicht „Mei" (1889), waar mee de literaire revolutie van 1880 een toppunt bereikt, vanwaar de schoonheid van het Hollandse duin landschap met verhelderd oog be zien en beleefd werd. „Een nieuwe lente en een nieuw geluid" is snel verworden tot een reclameregel, waarmee men gelokt werd om op het paasbest de nieuwe mode te dienen. De literaire stroomversnelling die naar het, de „kudde buffels van mid delmatigheid" honende en uitdagen de woord van Lodewijk van Deijssel, „Holland hoog" zou „opstooten mid den in de vaart der volken", verliep in de meer dan een halve eeuw door- smeulende as van het kort maar fel brandend dichterschap van Willem Kloos. Marx En de jonge dichter Gorter heeft zich, na de overspannen zintuiglijk heid en de onverdraaglijke bewust wording van eigen gevoelens in de bundel sensitieve „Verzen" (1890), bevrijd van het hem benauwende individualisme van '80. Via de helde re gedachtenwereld van Spinoza komt hij tot het marxisme, dat zijn dichterschap nieuwe inspiratie bood en uitzicht gaf op een toekomst vol schoonheid: „O dichters, ziet ge niet dat hier de bron is van het drama, en het heldendicht, en de lyriek, dat alle poëzie uit de wel der toekomst te scheppen is?" Voor en na zijn ommekeer mog? „het dichterschap de diepste kern van Gorters leven" hebben gevormd (G Stuiveling), na die wending is htt populariseren en propageren van de marxistische ideeën voor Gorter een slechts bij vlagen verwaarloosde plicht. Hij fietst in de verkiezingstijd van zijn woonplaats Bussum naar alle mogelijke plaatsen en onmogelijke plaatsjes in Holland en Utrecht om politieke toespraken te houden en voorlichting te geven. En zijn bro chures over de marxistische dogma's en hun uitwerking en toepassing, meestal ontleend aan Kautsky's ge schriften, zijn niet alleen in het Ne derlands verschenen, maar veelvul dig vertaald, tot in het Oekraëens en Servokroatisch toe. Rechtlijnigheid Gorter verwachtte een nieuwe we reld. Als in een visioen ziet hij van- daaruit een man hem tegemoet treden: „Hij heeft den arm in zuivre vuist, hij heeft het been tot zuivre voet, en om het trots gelaat, gekuist, hangt stil en hoog een sterke gloed." Het beeld is meetkundig, rechtlijnig en van een meedogenloze zuiverheid. Rechtlijnigheid heeft steeds Gorters loopbaan in het marxisme geken merkt. Het zoeken naar absolute zui verheid brengt hem in een steeds tepeterende breuk met kameraden. Rond de eeuwwisseling ontstaat het revisionisme van Bernstein en ande ren, die het dogma van de zich op de wereldrevolutie toespitsende klasse tegenstellingen willen loslaten om in de parlementaire werkzaamheden van alledag langzaam aan de gewen ste hervormingen te bereiken. Tot op de dag van vandaag is dat conflict binnen het socialisme levend: de PvdA-troebelen rondom de kabi netsformatie getuigen ervan. Gorter zou, had hij 75 jaar later geleefd, Reckman hartelijk gesteund en makkelijk overtroffen hebben. In zijn tijd evenwel verlaat Gorter de revisionistische SDAP van Troel stra (1909) en wordt mede-oprichter van de Sociaal Democratische Par tij; in 1920 stelt hij zich op het congres van de Derde Internationa le te Moskou tegenover het „rechtse communisme" van Lenin en gaat mee met de afsplinterende Kommu- nistische Arbeiter Partei Deutsch- lands. Klassemoraal Gorters oog is zozeer geboeid door het licht van de in de toekomst met wetenschappelijke zekerheid te ver wachten heilstaat, dat hij heenkijkt over het in de tussentijd niet te vermijden leed van de miljoenen die volgens de rechtzinnig marxistische leer het slachtoffer zullen zijn van de „Verelendung" de onvermijde lijke verslechtering van de toestand van de arbeidende klasse en van de daaruit volgende bloedige strijd tussen bezitlozen en bezitters Slachtoffers bij beide partijen zijn niet meer dan „mest op de velden der toekomst" (Preobraschenski. 1923). Volgens Gorters moraal is alle be drog en alle geweld tegen niet-prole- tariërs geoorloofd, mits het in het klassebelang der proletariërs is. De CHU-afgevaardigde De Savornin Lohman citeerde in de Tweede Ka- Jhr. rar. A. F. de Savornin Lohman en warm en zuiver, Stem die al zwerft door de luchten: maak in ons de slapende krachten vrij." (1929) Religieuze ervaring en verdieping geven haar een rust waarin die kracht paraat blijft: „Leer stil zijn en leer niets doen en leer wachten: 't geheim der sterken school altijd daarin. dat zij zich instelden op lange drach- te' en Intoomden d'ongestuime dadenzin." (1934) Zij is daarmee ver van het geweld gekomen, dat zij In haar Jonge jaren met meer tegenzin dan Gorter onvermijdelijk achtte en vrij van die overhaasting en kortademigheid die het marxisme in al zijn varianten kenmerken. Zo rechtzinnig als de marxistische overtuiging van Henriëtte Roland Holst in haar Jeugd waren, zijn haar religieuze gevoelens in haar ouder dom nooit geworden. Zij stelt Chris tus slechts in de rij van „heilgen en profeten": „Boeddha. Laotse, Jesa- Ja. Christus heten ze". Verlangen naar een nieuwe wereld heeft haar gedreven. Een nieuwe we reld, vervuld van gerechtigheid, en waarin de mens weer mens kan zijn. Verlangen dat nog een eigenmach tig begeren is en. naar de onder scheiding van K H Miskotte. niet de verwachting die de geloofszeker heid omvat. Maar haar verlangen verwijst wel naar de verwachting, die wij mogen hebben. Drs M. Boincina is leraar Neder lands tc Middelburg en oud-lid van de Tweede Kamer voor de ARP. door Henk van Halm Voor veel tuiniers is de herfst het seizoen om de tuin voor de winter „op orde" te brengen of om met een nieuwe aanleg te beginnen. Zolang het niet vriest, kan men nog bomen en vaste planten in de grond zetten en ook nog wel bollen van sommige voorjaarsbloeiers zoals sneeuwklokjes en scilla poten. Met Sinterklaas in zicht prijkt er menig tuinboek op verlanglijstjes. De keus is moeilijk, want de al vele jaren aanhoudende stroom van tuinboeken toont nog geen enkele neiging trager te gaan vloeien. Daarom hier een aantal tuinboeken in het kort. Hans van Cuijlpnborg: De Geu rende Bloementuin. Uitg. Hol- landia, Baarn. 104 blz., 16,50. Een origineel boek in paperback- uitvoering. zoals ik er tot nu toe geen ken geheel gewijd aan geu rende tuinbloemen. waaronder een aantal die bij tuinliefhebbers nau welijks bekend zijn Er zijn ook bomen en heesters onder, waarbij veel ouderwets geurende rozen De geuren in de tuin zijn de laatste tientallen jaren verdrongen door vormen en kleuren van vele specta culaire hybriden, die hun geur ver loren hebben. Wie geur en kleur wil combineren, vindt in dit boek een ruime keuze, waaronder ook verschillende uit stekende snijbloemen Dit is nu wel een boek dat van de biologische methode uitgaat en precies vertelt welke organische meststoffen voor gebruik in aanmerking komen. Ir. H. Bakker-Adamcóva: Tuin- vijvers - aanleg, verzorging, be planting. Uitg. Thieme. Zut- phen. 68 blz., ƒ9,75. De droom van elke tuinbezitter is een vijver, maar niets in de tuin geeft zoveel problemen als juist dat beetje water Onder de vele boeken over tuinvijvers valt dit kleine boekje op. dat erg verstandig ge schreven is met een aantal vuistre gels om het evenwicht tussen plan ten. dieren en water te handhaven die ik zelf al jaren met succes in praktijk breng Dat wil niet zeggen dat met dit boek in de hand elk probleem dade lijk te overwinnen is. maar het helpt kersverse vijverbezitters wel in het zadel. Als vijvertype wordt dat van pvc-folie en van glasvezel polyester naar voren geschoven als financieel en praktisch het best te verwezenlijken mogelijkheid. Peler Kouwenhoven: 100 wilde planten voor tuin en balkon. Uitg. A. W. Bruna &c Zoon. Utrecht/Antwerpen. 112 blz.. 7.50. Voor wilde-plantenliefhebbers met en zonder tuin een handige pocket paperback met op elke bladzijde een wilde plant, zwartwit tekening en beschrijving, met soms een te optimistische kijk op wat er bij kwekers te koop is. Er worden wel cultuurgegevens verstrekt, maar weinig informatie wordt gegeven over de vermeerdering Toch een best boek voor wie zich voor het eerst op het glibberige pad van de wild-tuinier begeeft. Jaap Hagc: Het rozenverzor- gingsboekjr t'ilg. Ivosta, Am sterdam. 80 blz., 1,25. Ik mag mezelf niet tot de dchte rozenminnaars rekenen, omdat ik alleen wilde rozen kan waarderen, maar 70 procent van de Nederland se tuinbezitters denkt er anders over Die kunnen dit boekje niet in de boekwinkel, maar in tuincentra, bloemenzaken. ijzerwinkels en za ken voor dierenbenodigdheden kopen. Het beschrijft de voorbereiding van de grond, het planten van de struiken, het snoeien, de verzorging tijdens de groei, de vermeerdering en de behandeling van ziekten en „plagen" Bij dit alles wordt fors reclame gemaakt voor de ICI-pro- dukten, goed recht daar dit boekje door het concern is uitgegeven Een aantal aanbevolen rozesoorten Vindt u achterin in een „hitlijst" J. Bn-schkc: Hel Grote Wolf Tuinboek. Uiig. Elsevier. Am sterdam/Brussel. 285 blz.. 29,50. Een tuinboek van het conventione le soort, waarmee een beginnend tuinier de weg wordt gewezen bij aanleg en onderhoud van gazon, bloemen- en groenten tuin, het kwe ken en verzorgen van sier- en frult- hepsters en -bomen en het planten van hagen en rozenperken Erin verwerkt zijn het laatste nieuws over planten- en bodemon derzoek en uiteraard, want het boek is uitgegeven in samenwer king met Wolf-Geröte de laatste snufjes die er te koop zijn voor de verfraaiing en het onderhoud van de tuin Achterin is een werkkalen der opgenomen en. heel praktisch, uitknipbare tuinsymbolen. waar mee Je je eigen tuin kunt ont werpen Aandacht wordt ook besteed aan dieren in de tuin. maar wat erover verteld wordt, moet soms met een korrel zout worden genomen. Vlin ders lok je niet met de vlier, reptie len en amfibieën mogen wettelijk niet gehouden worden, zelfs niet in een openluchtterrarium, bitter voorn, elrits en modderkruiper zijn wettelijk beschermde vissen die wel in de vijver mogen voorkomen, maar er niet naar inogen worden overgebracht, modderkruipers zien geen kans boven de waterspiegel vliegende insekten te vangen, in een goed bevolkte en beplante vij ver hoeft nooit gevoerd te worden Ondanks nog wel meer discutabele zaken is het toch een nuttig boek. omdat het helder geschreven is en omdat veel verzorglngsregels ook worden uitgelegd Je kunt eruit weglaten wat niet in je kraam te pas komt en met dat wat overblijft en met Je fantasie tot een bevredi gende tuin komen Maar wie biody- namisch wil tuinieren, komt niet aan zijn trekken Alan Gemmell: Hollandia Tuin ABC Alle» over uw tuin. Uitg. Hollandia, Baarn. 222 bis.. 22.50. Dat laatste geldt ook voor dit boek. dat in grote trekken hetzelfde be handelt. alleen met weinig omhaal van woorden en daardoor wel zo overzichtelijk Met dit paperback naslagwerkje als ruggesteun bij het tuinieren raak Je vertrouwd met een aantal grondregels voor kweek en verzorging van tuin- en kamer planten. ook als Je weinig of niets van tuinieren af weet. De auteur, hoogleraar in de biolo gie aan de universiteit van Keele. geeft ook aanwijzingen welke plan ten het op welke grondsoort goed doen. in de vorm van in een oogop slag af te lezen tabellen. Dieneke van Raalte vertaalde het boek voor ons land en bewerkte het uitmun tend, met veel verwijzingen naar Nederlandse adressen Een tuinka- lender is achterin opgenomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11