Sadat is een moedig man' IM 4 wA teker 126 doden J)ij vliegramp Onthullingen in Israël bleven uit Sadat: 'Leven in duurzame vrede' -losje, maak je geen zorgen, het komt allemaal in orde' Een gesprek tussen doven? iegveld Madeira altijd al gevaarlijk 'RAF zou geen vliegtuigen neer kapen AG 21 NOVEMBER 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet James Dorsey wilden het niet geloven totdat hij enkele minuten na acht uur zaterdagavond op het =5^veld Ben Goerion, vlakbij Tel Aviv uit het vliegtuig stapte. De lachende gezichten, hartelijke oetingen, het maken van grapjes en het uitwisselen van meer dan beleefdheden schiepen Jen met een aanhoudende stroom geruchten over de inhoud van Sadats besprekingen met ;^ls premier Menachem Begin een sfeer van hoop. vreugde en ongelooflijke opwinding, die niet ^^1 ongerechtvaardigd is. Wat oorspronkelijk bedoeld was als een psychologische zet. als een «n breking van de barrières van haat. angst en agressie was binnen 24 uur tot een politiek feit o jrden waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. land heeft de aankomst van Sa- inberoerd gelaten. Riad, een Pa- n die op de westelijke Jordaan- woont is eigenlijk fel tegen het ek gekant. Hij vreest dat Sadat van de Arabische wereld heeft vend en dat hij met de legitieme itijnse rechten uitverkoop zal het beeld van een vliegtuig met >schrift „Arabische Republiek >te" op het vliegveld van Tel met aan boord een Arabisch shoofd kan ook Riad niet zo- van tafel vegen. Was het be- vjjf minuten voor de beelden op isie van Sadats aankomst kwa- nog niet zo van betekenis, niet dan een enorm toneelstuk, de len van Sadat op de trap van vliegtuig, ontlokten hem de op ting: „Ik moet zeggen, het is een man. Degenen die weigeren 1 te bezoeken president As- van Syrië en koning Hoessein ^Jordanië zijn degenen die op alestijnen in het verleden mas- ,1 t>ord hebben gepleegd. iggen nse*al waar Sadat komt waaien v, rptische en Israëlische vlaggen gt st elkaar. Mensen scharen zich ta< de radio en de televisie, die vrij- b ononderbroken berichten over mi bezoek van de Egyptische presi- Drn it uitzenden. Kranten brengen e ra edities uit, op de achterkant we i de Jerusalem Post was een ijc rptische vlag in kleur afgedrukt. bedoeling is dat men deze uit- pt en op straat verspreidt. De verwachtingen stijgen met de mi nuut. Het verlangen naar vrede van de gemiddelde Israëli wordt op spontane en niet te bestrijden ma nier duidelijk. Dat ook Sadat vrede wil, is al geen punt van discussie meer. Voor vele Israëli's werd dit al bewezen door de sfeer van de verwelkomingsceremo nie, die zaterdagavond op het vlieg veld Ben Goerion plaatsvond. Het deed allemaal wat onwerkelijk aan. Sadat en zijn gezelschap maak ten kennis met vooraanstaande Is raëli's. Men kende elkaar en toch had men elkaar nooit eerder ont moet. „Mosje, maak je geen zorgen, het komt allemaal in orde", zei de Egyptische president toen hij de Is raëlische minister van buitenlandse zaken en 't symbool van de verplet terende nederlaag van de Arabieren tijdens de zesdaagse oorlog van 1967 de hand drukte. Met de woorden „Ik heb u al lang willen ontmoeten en nu ben ik er" omhelsde Sadat Is raels oude dame Golda Melr. Reage rend op het vraaggesprek van Mor- dechai Goer, stafchef van de Israëli sche strijdkrachten met het dagblad Jediot Achranot verleden week zei Sadat toen hij hem de hand drukte: zie je dat ik niet blufte". Goer had gewaarschuwd dat Sadats aankon diging Jeruzalmen en de Knesseth (het Israëlische parlement) te zullen bezoeken slechts een dekmantel was voor voorbereidingen om Israël 'volgend jaar of zelfs nog eerder' aan te vallen. „Hoe is het mogelijk? Gisteren nog beschoten ze elkaar en nu worden er 21 schoten ter ere van Sadat afge vuurd". President Sadat is in Israël en hij wordt met alle eer ontvangen alsof hij een bevriend staatshoofd is. „Achlan Wasachlan" oftewel wel kom. Het staat groot in het Arabisch op de voorpagina's van de kranten en op spandoeken in de straten. Voor het eerst wordt dat in Israël niet gezegd met het idee dat het toch nooit zover zal komen. Opeens lijkt een werkelijke periode van rust, de kans op een afschaffing van de oorlogstoestand, ja misscnien zelfs een vredesverdrag binnen het kader van het haalbare, mogelijk te zijn. Voor het eerst is men in Israël wer kelijk bereid om niet alles op de 'andere kant af te wentelen. Men wil dat Sadats bezoek een succes wordt en de man in de straat weet dat dat betekent: dat ook Israël concessies voor vrede zal moeten doen. Men wil dat Begin Cairo gaat bezoe ken. Men is blij dat een Israëlische televisieploeg met Sadat terug naar Cairo keert. Sadat heeft gedemon streerd dat hij een man van de vrede wil zijn. Israël zal hem dat mogelijk moeten maken. 1 w Sadat schudt op het vliegveld premier Begin de hand: men kende elkaar en toch had men elkaar nooit eerder ontmoet. Geklap Met geklap en gezang werd Sadat door de aanwezige Palestijnen be groet toen hij gisterochtend de Al Aksa moskee in Oost-Jeruzalem be trad. Met spanning werd het bezoek tegemoetgezien. Op een van de pila ren van de Moskee zijn de sporen van de kogels tot aan vandaag te zien, die de Jordaanse koning Ab- doellah in 1951 hadden gedood uit wraak voor het feit dat hij geheime contacten met Israël had onderhou den. „Die tijd is voorbij. Je kunt bovendien een vrouw maar één keer verkrachten, daarna is het ge beurd," zegt een Marokkaanse jour nalist, reagerend op de felle Arabi sche reactie tegen Sadats bezoek aan Israël. Omringd door Egyptische en Israëli sche veiligheidsagenten, zat Sadat 45 minuten lang. de benen gekruist, biddend in een van de meeste heili ge plaatsen van de Islam. Geünifor meerde politieagenten hielden met moeite de menigte tegen, die uit volle borst „Sadat vergeet de Pales tijnen niet" en „Allah is groot" scan deerde. toen hij de moskee verliet. De kadi, de moslemse religieuze lei der, liet geen twijfel bestaan over de gevoelens van de Palestijnse inwo ners van Jeruzalem. „Geef Jeruza lem niet op" waarschuwde hij. „Wanneer Jeruzalem zou worden op gegeven zou dat een dodelijke slag voor alle moslems zijn en hetzelfde betekenen als wanneer Mekka of Medina zou worden vernietigd." Sadat leek de boodschap te begrij pen. Herhaaldelijk knikte hij in stemmend, ook toen de kadi hem waarschuwde de „wensen van het Palestijnse volk" niet te vergeten. „Een nieuw hoogtepunt in dit be zoek" noemde het Israëlische televi siejournaal het ogenblik dat presi dent Sadat zijn handtekening zette in het gastenboek van Jad Vaschem. het gedenkteken voor de zes miljoen in de tweede wereldoorlog omgeko men Joden. Zonder hoofdbedek king. iets dat voor joden verplicht is Met een ernstig gezicht bleef Sadat bij het gedenkteken staan Voor het eerst herdacht een Arabisch staats hoofd het lot van het Joodse volk en dat nog wel op Joods grondgebied. Het bezoek van Sadat wordt be schouwd als een historische gebeur tenis. Niet alleen omdat het het eer ste bezoek van een Arabisch staats hoofd aan dit land is. maar vooral vanwege het symbolische karakter ervan. Voor het eerst beschouwen Arabieren Israël als één van de sta ten in het Midden-Oosten. Voor het eerst wordt Israël en zijn premier de kans gegeven om zich in het gebied daadwerkelijk te integreren Begin is diep geworteld in de Joodse tradi tie. die in oorsprong oosters is. Voor hèm is de verstrooiing van het Jood se volk in de diaspora en met name in de westerse diaspora een histori sche vergissing, ja zelfs een histori sche tragedie. Vandaar dat Israël, nu blijkt dat er Arabieren zijn die de staat Israël willen aanvaarden en ermee tot zaken willen komen, veel zal doen om verzoening in het Mid den-Oosten te bereiken Sadats bezoek aan Israël heeft het Midden-Oosten op z'n kop gezet. Nu al heeft het bezoek een eigen dyna miek, die bijna niet te stuiten lijkt te zijn. Het Middefi-Oosten staat op een kruispunt. Oorlog of vrede is in wezen de vraag waarover men zich nu in Jeruzalem buigt. Terecht schreef de Jerusalem Post: „Van daag is het uur van de waarheid voor Premier Begin en het komt veel eerder dan iemand had verwacht. President Sadat heeft met zijn poli tieke carrière, misschien zelfs z'n leven gewed dat Begin het spel mee zal spelen. Maar het mag ook niet weigeren om de kaarten in het spel te gooien. Want dat is wat onderhandelen, het stopwoord van Israël, in wezen bete kent. door James Dorsey JERUZALEM Wie verwacht had gisteren in de Knesseth, het Israëlische parlement, onthullen de toespraken van president Sadat van Egypte en premier Menachem Begin van Israël te horen is bedrogen uitgekomen. Beide staatslieden leken op het eerste gezicht voet bij stuk te houden. In zekere zin kon Sadat tijdens de speciale zitting van de Knesseth gis teren op een tactische voorsprong terugvallen. Zoals hij zelf zegt, hij heeft de realiteit met moed beje gend. Hij heeft het vliegtuig geno men om in eigen persoon de stand punten van Egypte in Jeruzalem uit te leggen. „Sadat is met een bood schap naar Jeruzalem gekomen" zegt Hamdi Foead, diplomatiek re dacteur van het Egyptische dagblad Al Achram. „Het is te hopen dat deze boodschap wordt begrepen." Duidelijk bleef er over van het verongelukte Portugese toestel. u JNCHAL (Reuter, UPI) Een Boeing 727 van de Portugese chtvaartmaatschappij TAP is zaterdagavond laat verongelukt ku idens de landing op het Portugese vakantie-eiland Madeira, in s e Atlantische Oceaan. Volgens de Portugese staatsradio zijn p ker 126 personen om het leven gekomen; 39 overlevenden er vinden zich in het ziekenhuis van Funchal, de hoofdstad van asn adeira. gt e Boeing 727, die met 165 personen n boord een vlucht maakte van russel via Lissabon naar Madeira, ivpdde in zware regenval, explodeer- en brak in twee stukken aan het eifncl van de landingsbaan. Een Por- lit igees team van onderzoek is naar lai ft eiland gegaan om de oorzaak van it et ongeluk vast te stellen. Het is het i#rste ongeval in de geschiedenis in de Portugese luchtvaartmaat- ihappij. Het merendeel van de pas- fiers bestond uit Portugezen. Ver- bevonden zich aan boord van het trongelukte toestel vermoedelijk *ARIJS (Reuter) Bij het kantoor, an een persbureau in Parijs is een ommuniqué ontvangen dat afkom- tig zou zijn van de Westduitse Rote innee Fraktion. Daarin wordt mee- edeeld dat in het vervolg geen tiegtuigkapingen meer zullen wor den ondernomen door deze groep. RAF. laat weten de aanvallen op [ymbolen van het kapitalisme" wel e zullen voortzetten. Het communi- lyê was in het Frans gesteld en *Post in Petange in Luxemburg. 40 Belgen, een aantal Italianen, een Spanjaard en een Zuidafrikaan. Het vliegveld van Madeira wordt aan beide zijden afgesloten door rots wanden die in de Atlantische Oce aan verdwijnen. Volgens de eerste berichten schoot de Boeing aan het eind van de landingsbaan door, gleed over de rand van een rotswand en stortte neer op een rotsachtig strand, een honderd meter lager. Het voorste stuk van het toestel, dat in de lucht werd geslingerd, explodeer de en vloog in brand, het achterste stuk verdween in het water. Volgens de luchtvaartfunctionarissen was de landingsbaan verduisterd door re gen en mist toen de Boeing landde. Ooggetuigen meenden dat het toe stel pas halverwege de landingsbaan de grond raakte en dat de afstand toen nog te gering was om tijdig tot stilstand te kunnen komen. Volgens de politie van Madeira zijn veel slachtoffers omgekomen in de bran dende wrakstukken en zijn minstens zes mensen verdronken doordat ze in zee werden geslingerd. Enkele passa giers, onder wie een kind dat het ongeluk overleefde, werden op hon derden meters van de plaats van het ongeluk gevonden. Het vliegveld van Funchal wordt be schouwd als een van de gevaarlijke in de wereld. Het heeft een betrekke lijk korte landingsbaan, met aan bei de zijden de rotswanden die hoog boven de Oceaan uitsteken. Sadats boodschap was zeer duide lijk: Egypte is bereid om Israël als deel van bet Midden-Oosten te aan vaarden, maar dan moet aan een aantal minimumvoorwaarden wor den voldaan, zoals volledige terug trekking uit alle In 1967 bezette ge bieden, erkenning van het recht op zelfbeschikking van het Palestijnse volk inclusief het recht op de stich ting van een eigen staat, en de ver plichting conflicten zonder gebruik van geweld op te lossen. Kortom: de voorwaarden die de gematigde Ara bische staten al geruime tijd hand haven. Sadat had ook nog een tweede bood schap voor de Israëli's: het vraag stuk van een Israëlische terugtrek king uit de in 1967 bezette gebieden is onlosmakelijk verbonden aan de oplossing van het Palestijnse vraag stuk. Vandaar ook dat de Arabieren niet bereid zijn om apart met Israël te onderhandelen en afzonderlijk een vredesverdrag met Israël af te sluiten. „Jullie moeten de realiteit met moed In het gezicht zien zoals ik heb gedaan." Die realiteit van Sadat is dat „vrede haar naam niet waard is als zij niet op gerechtigheid maar op de bezet ting van gebied van anderen geba seerd is." Israël moet deze realiteit onder ogen zien. Met andere woor den, de huidige Israëlische strategie is tot mislukking gedoemd omdat het van „aparte vredesverdragen" en niet van „een vredesverdrag" uitgaat. Als dat de boodschap was, waarom was Sadat dan naar Israël gekomen? Hij wilde met z'n reis psycgologische barrières doorbreken. Hij wilde „de muur" afbreken, die overeind was blijven staan nadat velen in de Ara bische wereld Israël na de oktober- oorlog van 1973 als een feit waren gaan aanvaarden. „Deze muur vormt een psychologische barrière tussen ons, een barrière van wantrouwen, een barrière van afwijzing, een bar rière van onbegrip, een barrière van waanideeën over handelingen, da den of besluiten, een barrière van voorzichtige en foute interpretatie van alle gebeurtenissen en verklarin gen." Voor Sadat vormt deze barriè re .zeventig procent van het pro bleem." ondubbelzinnige woorden over het Palestijnse vraagstuk heeft uitgela ten zonder Arabische trefwoorden te gebruiken. Met geen woord repte hij over de „legitieme rechten van het Palestijnse volk" of over de „PLO, de enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk". Wanneer men Sadats toespraak met Begins antwoord vergelijkt, zou men het gevoel kunnen krijgen dat het een gesprek tussen doven is. Immers, Begins uitweidingen over het lot van het Joodse volk zijn nauwelijks een antwoord op het geen Sadat te vertellen had. Maar ook Begins toespraak wordt gekenmerkt door hetgeen hij niet zei. Met geen woord repte hij over „Jehoeda en Sjomron" (de bijbelse naam voor de westelijke Jordaanoe- ver). Ook onthield hij zich van theo retische aanvallen op de conceptie van een Palestijns volk. Integen deel, hij wil praten met „echte" ver tegenwoordigers van het Palestijnse Arabische volk. In politieke kringen in Jeruzalem gelooft men dat het hoofddoel van Sadats bezoek het weer op gang brengen is van de Geneefse vredes conferentie. Sadat staat er om be kend dat hij bereid is risico's te nemen. Gezien de met de dag ver slechterende economische situatie in z'n land, en het niet uitkamen van z'n verwachtingen ten aanzien van de Verenigde Staten, zag hij zich gedwongen om een grote sprong voorwaarts te doen. Een sprong die niet alleen in de richting van Israël werd gedaan. Door een officieel be zoek aan Jeruzalem te brengen heeft Sadat z'n aanzien in de westerse wereld enorm versterkt. Hij heeft Washington een belangrijke kaart in handen gespeeld tegenover Israël en de pro-Israëlische lobby ln de Vere nigde Staten. De hervatting van de Geneefse vre desconferentie wordt verhinderd door de onenigheid over de verte genwoordiging van de Palestijnen. Terwijl de Arabieren erop staan dat de PLO ten minste formeel wordt uitgenodigd, wil Israël op geen enke le manier iets met de Palestijnen te maken hebben. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de PLO, (maar niet de Palestijnen) wordt uit verkocht. Of met andere woorden, de oplossing van het Palestijnse vraagstuk moet op de lange baan worden geschoven, in de hoop dat er alsnog een oplossing voor de Pales tijnen in het kader van Jordanië gevonden kan worden. Door Begins bereidheid om „over alles te willen onderhandelen", zou het vredespro ces op gang kunnen worden gehou den door de Geneefse vredesconfe rentie bijeen te roepen met als eer ste agendapunt: het zoeken van een oplossing voor de vertegenwoordi ging van de Palestijnen. een oplos sing waarmee zowel Israël als de Arabieren akkoord kunnen gaan. Wie verwacht had dat Begin Sadat in zijn eigen toespraak concessies zou doen. heeft zich ook vergist. Het is duidelijk dat men in Jeruzalem al gekozen heeft om het spel achter gesloten deuren te spelen Sadat heeft psychologische barrières en taboe s doorbroken cn zo een be langrijke politieke daad gesteld. Of echter het uur van de waarheid in het Midden-Oosten is aangebroken, zal ln de naaste toekomst moeten blijken. Vervolg van pag. 1 Palestijnen Opmerkelijk in Sadats toespraak was dat hij zich in Jeruzalem in De 58-jarige Egyptische president kreeg een hartelijk applaus toen hij vergezeld van Knesseth-voorzitter Jitzak Sjamir en president Ephraïm Katzir de vergaderzaal binnenwan delde. Vooraf had hij op het plein voor het parlementsgebouw een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat, symbool voor de Israëlische militairen, die sinds 1948 in de strijd in het Midden-Oosten zijn gevallen. Na de verwelkoming begon Sadat in het Arabisch zijn toespraak, die naast de volksvertegenwoordigers werd aangehoord door 190 officiële gasten, onder wie oud-premier Gol da Meïr. ,Jk kom vandaag tot u om een nieuw leven aan te gaan en vrede te scheppen. Wij houden allen van dit land, het land van God. Wij allen, moslems, christenen en joden, wij allen aanbidden God en het leven. Er zijn ogenblikken, waarop een volk de plicht heeft het verleden te vergeten en een moedige stap voor waarts te doen naar een nieuwe toe komst. Ik heb besloten naar u toe te gaan met een open hart en een open geest en u vrede voor te stellen, de vrede van Abraham," aldus presi dent Sadat tot de 120 Israëlische afgevaardigden. Hij noemde zijn bezoek aan Israël „een radicaal keerpunt ln dit deel van de wereld". Israël is werkelijk heid, aldus Sadat. De hele wereld heeft het erkend evenals de grote mogendheden. Wij in de Arabische wereld, wij zijn bereid uw staat te erkennen en u alle garanties te ge ven, die u eist. U wilt in vrede leven binnen uw grenzen ln dit gebied. Wij accepteren u vrijwillig in ons mid den met de verzekering dat dit een beslissend keerpunt is in de geschie denis. Wij hebben u inderdaad in het verleden afgewezen en hebben ge weigerd u te ontmoeten. Wij hebben u omschreven als het „zogenaamde" Israël. Ja dit is gebeurd. Vandaag verklaar ik dat wij bereid zijn met u te leven in een rechtvaardige en duurzame vrede. Israël is een werke lijkheid geworden, zo zei de presi dent. Noodzaak Hoewel Sadat weet dat Israël,een fervent tegenstander is van een Pa lestijnse staat naast de deur en van een terugtrekking uit de in 1967 bezette gebieden sprak hij openlijk over de noodzaak van een Palestijn se staat, die een eind zou kunnen maken aan de staat van oorlog in het Midden-Oosten. „Zolang het probleem niet wordt opgelost zal het conflict escaleren en nieuwe dimen sies aannemen. Met de hand op het hart zeg ik u dat vrede niet zonder de Palestijnen bereikt kan worden. Het zou een grote fout zijn met consequenties, die niemand zich kan indenken om onze blik af te wenden van dat probleem of om het terzijde te schuiven." De president zei dat Israël niet bevreesd hoeft te zijn voor een Palestijnse staat langs zijn grens, zeker niet met de interna tionale garanties, die de Verenigde Staten hebben gegeven of zullen ge ven. Volgens Sadat Is het ondenk baar dat de eisen van de Palestijnen voor een thuisland genegeerd of ont kend kunnen worden. Het Egyptische staatshoofd zei de genen. die zijn bezoek aan Israël hebben gekritiseerd dat niet kwalijk te nemen „Niemand kon zich voor stellen dat de president van de grootste Arabische staat zijn bereid heid zou kunnen uitspreken om naar het land van de tegenstander te gaan terwijl wij nog steeds in staat van oorlog verkeren." Jn het verleden was er echter veel waarde volle tijd verloren gegaan met „vruchteloze discussies over proce dures." „Moge God almachtig ons lot bepalen. Er zijn momenten in het bestaan van landen, dat het onont koombaar is om het verleden met al zijn complexe zaken en herinnerin gen te vergeten in een nieuw streven gericht op nieuwe horizonten," al dus Sadat. die besloot met een ci taat uit bet bijbelboek Zacharia (8 President Sadat van Egypte heeft het manuscript van zijn autobiografie vrijdag toegestuurd aan de Ameri kaanse uitgevers Harper and Row", die haar in juni 1978 zullen uitgeven onder de titel: ,,Op zoek naar een identiteit". De directeur van Harper and Row, Michael Bessie, deelde mee dat hij Sadat heeft gevraagd een aan vullend hoofdstuk te schrijven over zijn bezoek aan Israël. vers 19): „Heb de waarheid en de vrede lief." Recht „Wij geloven niet in geweld, wij gelo ven ln recht." verklaarde de Israëli sche premier Menachem Begin in zijn reactie op de toespraak van Sadat. Hij herinnerde eraan dat de staat Israël sinds zijn stichting on ophoudelijk op verscheidene fron ten is aangevallen. De regeringslei der zei dat Israël over vredesverdra gen wil onderhandelen met Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon en „waarom niet met de Arabische Pa lestijnse natie?" Hij herhaalde zijn uitnodiging aan de staatshoofden Assad van Syrië en koning Hoessein van Jordanië en nodigde ook „de ware vertegenwoordigers" van het Palestijnse volk uit. Begin sprak uit het hoofd en keek zo nu en dan even op briefjes. De premier herinnerde eraan dat het Joden waren, die de staat Israël stichtten en dat degenen, die er nu leven zijn teruggekeerd naar hun voorouderlijk land waar hun be schaving „sinds de nacht der tijden" bestaan heeft en dat zij nooit verge ten waren sinds zij eruit verjaagd waren. Aan de uitroeiing van de Joden door de nazi's herinnerend zei hij: „Niemand kwam hen te hulp. niet in het oosten en niet in het westen. Daarom zullen wij ons volk nooit meer aan gevaar blootstellen." Hij verklaarde bereid te zijn naar Cairo te gaan als president Sadat dat wenst om alle problemen te ver duidelijken voor de conferentie van Genève. Begin beloofde vrije toe gang tot de heilige plaatsen in Jeru zalem te zullen garanderen en verde digen. Inzake onderhandelingen verklaar de de premier dat er over alles kan en moet worden onderhandeld. Die onderhandelingen moeten worden gevoerd „tussen gelijken, want er zijn geen overwinnaars of overwon nenen, en moeten worden voortge zet tot de ondertekening van een vredesverdrag." Hij besloot zijn rede met een aanhaling uit de Ko ran: „Rechtvaardigheid en vrede zijn één" en schudde onder applaus van de aanwezigen hartelijk de hand van Sadat. Oppositie Oppositieleider Simon Peres, die als laatste politicus het woord voerde, wilde het risico nemen zich te ont doen van oude formules. Zelfs ln de oorlog zijn risico's genomen en zij zijn gevaarlijker. Wij zullen de rege ring van premier Begin steunen in al haar pogingen die gericht zijn op het verkrijgen van vrede, zo zei Peres terwijl hij zich richtte tot Sadat. De socialistische voorman zei dat er geen meningsverschillen zijn over de noodzakelijkheid van een vrede en dat Sadats komst naar Israël een keerpunt is dat niet onbenut mag blijven. Hij meende dat men een misschien zelfs nog onbekende weg naar de vrede zou kunnen vinden. Onderstrepend dat hij sprak na mens de Arbeiderspartij zei Peres: „Wij zijn bereid toe te stemmen in belangrijke concessies in ruil voor vrede maar u. president, moet dat ook doen." Herinnerend aan de lei dersrol van Egypte in de Arabische wereld merkte hij op dat er „geen enkele fundamentele reden voor conflict tussen belde landen bestaat en dat Israël en Egypte vrede zou den kunnen sluiten als zij dat willen in een nabije toekomst." „Het vluch telingenvraagstuk moet worden op gelost. Er zijn vluchtelingen van bei de zijden maar de Israëli's zijn volle dige burgers terwijl een groot deel van de Palestijnen het ellendige lot van de vluchtelingen kent In het kader van de vrede zullen wij samen kunnen werken om hen weer een normaal leven te geven," aldus Peres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5