Televisie leidt natuur-actie in \knavond opTV: Gééf om deNatuur Gééf om de Natuur VAN eOCBlN aan -WE SLAG!! Historische beelden Deze week: 'Geef om de natuur' IER ÜtGWEZSSCHAP BY JE?? >AN KAN3E METEEN' Opknapbeurt voor woonoord Lunetten Bank en Gironr. 7714 MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR 3 door Ton Hydra De vrede is In het Midden-Oosten nog niet bereikt, maar wij hebben haar wel een paar stappen dichterbij zien komen We konden er getuige van zijn. dankzij het medium dat op historische ogenblikken pas echt tele-visie word'. Letterlijk en in overdrachtelijke zin zagen wij iets wat ver weg was naar ons toehalen en wel op hetzelfde moment waarop het in Israel gebeurde. Bij het bezoek van Egyptes president Sadat aan Jeruzalem dat ook van de televisiemedewerkers veel improvisatie vergde kon iedere kijker op zijn eigen indrukken afgaan nog vóór de commentatoren een afgerond overzicht gereed hadden. Het gevoel van direct meebeleven was dit weekeinde sterker dan bij menige strak geprepareerde uitzending. De ondoordringbare veiligheidscordons en de drommen fotografen rondom het Egyptische staatshoofd, leken een beeldverslag onmogelijk te zullen maken. Wat de Israëlische televisie ondanks alles op het scherm wist te brengen, verdient bewondering. Op de gezichten van de leden van het Knesseth en van andere aanwezigen in het parlementsgebouw weerspiegelde zich de gewichtigheid van Sadats komst en van zijn toespraak op die plek. De cameraregie maakte er goed gebruik van om het historisch karakter van de uitzending te illustreren. Een pluim komt ook toe aan medewerkers van het NOS-journaal en Panoramiek. Al hadden zij de hulp van vliegensvlugge tolken voor de in het Arabisch en Hebreeuws uitgesproken redevoeringen, er moest in de Hilversumse studio toch heel wat „uit de losse hand" worden gepresteerd om beelden en toespraken met Nederlands commentaar te begeleiden. Zij hebben dat kundig en objectief gedaan. De Spion aan de Muur kon zaterdag niet tot het eind toe mijn aandacht vasthouden. Traagheid in de handeling was één van de oorzaken. Mieke Telkamps uitzending heb ik evenmin helemaal uitgezeten. Het is duidelijk dat het innerlijk leven van de jubilerende zangeres zich aan het verdiepen is. Daarbij had een andere entourage beter gepast dan een gepolijste show in de op uiterlijk vertoon gerichte omgeving van het Slot in Zeist. Aad van den Heuvel liet zaterdag de eerste Alles is Anders Show van start gaan. De titel dekte niet alle onderdelen van het programma, waarin zich bovendien tal van elementen uit soortgelijke Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vanavond zal de actie Gééf om de Natuur beginnen. Dan zullen 300.000 medewerkers huis aan huis gift-enveloppen uitreiken. De AVRO zal deze distributie voor televisie begeleiden tussen 19.05 en 19.10 uur op Nederland I. Om 19 50 uur volgt vanavond onder de titel Oeef om de Na tuur een vijftig minuten duren de documentaire over verschil lende natuurgebieden, aan de hand waarvan wordt getoond hoe noodzakelijk de actie ls. Indrukken zullen gegeven worden van het Naardermeer waarvan het grondwaterpeil steeds slechter wordt. Verder wordt aandacht be steed aan het Waddengebied en de Rijn, waarvan het niet veel scheelt of je kunt erop lopen. Behalve aan de vogelmoord ln sommige Europese landen voor de consumptie wordt ook de aanslag op het oerwoud gesig naleerd. De helft van de opbrengst van de actie Geef om de Natuur zal worden besteed aan projecten in ons land. In totaal gaat het om zo'n zestig projec ten in binnen- en buitenland, waar voor vijftig miljoen gulden nodig is. Vrijdag is de slotavond. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zullen dan eregast zijn in het Haagse Congresgebouw Mies Bouw man en Willem Duys zullen het pro gramma presenteren, dat direct op televisie wordt uitgezonden. Regel matig zal de tussenstand worden ge noemd. tevens zal worden overge schakeld naar het telcentrum. dat in de Amrobank in Den Haag is geves tigd. STUDIEDAG In het kader van de actieweek tegen bezuiniging in de gezondheidszorg vindt de landelijke studiedag van maatschappelijk wer kers plaats op woensdag 23 novem ber in Utrecht. In onze krant van zaterdag stond dat foutief vermeld. uitzendingen lieten herkennen. Het produktieteam wil van de bij de kop gepakte actualiteiten achterhalen wat er werkelijk is gebeurd. Zo behoort in feite elk ordentelijk medium te werken. Daarbij dient wel in het oog te worden gehouden dat alle werkelijkheden meer dan één kant hebben. Het is natuurlijk wel aardig om Jan Wolkers te laten praten over zijn recente heibel, maar de erbij betrokken tijdschriftjournalist en zijn uitgever hebben uiteraard hun eigen werkelijkheid. Die zou je dan ook moeten laten horen. Een „item" dat erom gilde van de muren te worden geplukt, namelijk de affiche waarin De Telegraaf werk belooft, werd de beste illustratie van de andere bedoelingen met dit programma. De tegenpartij liet de kans op een even studentikoos weerwoord jammerlijk liggen als gevolg van een volslagen gebrek aan humor. Hier deed vooral de camera het verhaal. Dus dit was televisie. Van een onzer verslaggevers VUGHT Minister Van Doorn van CRM is na een bezoek aan het Zuld- molukse woonoord Lunetten de be woners voor een groot deel tegemoet gekomen. De ruim twee ton die dit jaar nog mag worden besteed aan onderhoudswerk zal, zo ls besloten, worden gebruikt voor onderhouds werk aan de uit de tweede wereld oorlog daterende barakken. Daar door komt er accommodatie vooi Jonge gezinnen. Met de bewonerscommissie is over eengekomen dat zij zelf zal advise ren wat er volgend jaar met het onderhoudsgeld van 3,5 ton moet gebeuren. Een woordvoerder van de bewoners commissie toonde zich na afloop van het overleg „tevreden maar niet voldaan". Er is naar zijn mening echter wel een opening gemaakt om het gesprek met het ministerie van CRM ook in de toekomst gaande te houden. 1232: „Ja dat goud," zei smidje Verholen. „We weten tenslotte hele maal niet zeker of het er nog wel ligt. Het kan in de loop der tijden best door de een of andere gouddief per ongeluk ontdekt zijn en toen stie kem meegenomen. Bovendien we ten we niet eens wéér het ligt." „En tóch geef ik de moed niet op," zei Gozewijn van Uylen vastbeslo ten. „In mijn winkel heb ik een boek en daar staat iets in over een goud detector. Dat is een toestel, dat als een razende begint te tikken, als je het boven goud houdt. Ik denk dat ik zo'n ding ga kopen om er het hele Rijkhuyzer Bos mee af te speuren." „Dat zijn peperdure toestellen, meneer van Uylen," zei smidje Ver holen waarschuwend. „Wel sak kerloot, als wij van Uylens iets in ons hoofd hebben, dan zetten we het door en kan het ons geen sikkepit schelen wat het kost!" riep de boek handelaar geestdriftig uit. „Kom mee. Verholen. We hebben lekker gegeten, en nou laat ik je nog wat van de oude stad zien." En zo zien we de twee heren hier over de Grote Markt slenteren, langs het stand beeld van Brinio Aquacephalus, die 2000 jaar geleden een Romeins« ia, gërplaats bouwde op de plaats, r Pt nu het oude stadje Ravelijn ligt s} „Het is een prachtig oud sta< meneer van Uylen, en ik heb fantastisch weekend," lachte smi Verholen dankbaar. Maar om 't aan alle pret nu eenmaal een efta komt, is het begrijpelijk, dat we1 smid hier alweer zien terugrijd fP' Die bossen dat is het Rijkh pt zer Bos. Enbewéégt zich <f niet iets in de verte tussen deL men? Een manmet een weer ADVERTENTIE AVRO 20.40 uur. Nederland I Speciaal vandaag FERD'NAND Het staat a slecht voor met de Natuur. VCfe moeten wat doen. Maar wat kunnen we er met zti allen aan doen? Een vraag, waar u zeker antwoord op wilt hebben. Zorg dus dat u vanavond thuis bent. Om naar het AVRO-televisiepro- gramma „Gééf om de Natuur" te kijken én om de envelop, die één van onze 300.000 vrijwilligers aan u per soonlijk zal overhandigen, in ontvangst te nemen. ,Gééf om de Natuur" op radio en TV: Radio en televisie besteden de hele week aandacht aan het immense probleem van de verdwijnende natuur en wat we er nu nog aan kunnen doen. Let op de aankondigingen in uw programmablad. Nationale aktie van het Vtereld Natuur Fonds De AVRO vertoont de Ameri kaanse film Dit is mijn zoon. Het verhaal is gebaseerd op de ware ervaringen van een echt paar dat tegen de voorspellin gen van experts in verrassende resultaten bereikte bij de opvoe ding van een geestelijk gehandi capt kind. Ned. 1 19.50 Voor de actie Gééf om de Natuur maakte Joop Scheltens een documentaire over de aan tasting van de natuur en wat we nog kunnen doen om volgende generaties een leefbaar milieu te gunnen. Ned. 1 20.40 Pim Jacobs presenteert voor de AVRO het programma Music Gallery. Tot de gasten behoren Jan Morks, Stefan Sulke, Jas- perina de Jong en de Ameri kaanse zangeres Lana Cantrell. Ned. 1 21.50 Uit Berlijn komen circus nummers van wereldklasse op het scherm onder de titel De betovering van de piste. Duitsl. 1 21.00 Plein Publiek gaat over plas tische chirurgie. Hilv. 2 I 09.00 In Ga er eens voor zitten spreekt EO-directeur Dorenbos over „Stop geweld op televisie". Hilv. 11 20.10 Literama van de NCRV is gewijd aan Jacob Cats 400 jaar geleden geboren. Hilv. 2 I 21.35 Radio vandaag_ HILVERSUM I 1*9* m en FM-kaaalenl TROS 7 00 Nicuwi 7 02 (Si Rustic bijko men 7 30 Nieuw» 7 41 <S) Aktua-ochlande- ditie 8 30 Nieuw» 8 36 Gymnastiek voorde huisvrouw 8 45 (Sl Kom er maar eens bij ge»prek en klassieke muziek 10 00 (S) Een oude hit in nieuwe snit 10 30 Nieuw». 10.33 IS) Kteutertrijd 10 45 iS> Week in week uit informatief programma RVU. 1140 Kunnen we er doorheen zien?, serie uitzen dingen over reclame VPRO 12 00 Het VPRO-forum 12 26 Mededelingen tbv land en tuinbouw 12.30 Nieuw». 1241 Ant woord reacties van luisteraars 1300 D Collete 14 00 Embargo. informaUef pro gramma 15 00 Radio Vrij België 15 30 Nieuw* 15 33 Hel VPRO hoorspel Dood sangst therapie EO 16 15 (Sl Licht en uit richt 17 00 (Si Eigen wijs OVERHEIDS VOORLICHTING 17 20 Vo»t en zeker EO 17 30 Nieuw». 17 32 (Sl Klankbord, actuali teiten. informatie, commentaar en muziek PP 18 19 Uitiending van de Communisti sche Partij van Nederland EO: 18.30 Nieuws 18 41 (S) Wq hebben een Woord voor de wereld gewijde muziek. 19.00 (S) Ronduit, jeugdprogramma 19 40 (S) De Bij bel open. 20.00 (S) EO-Regio 20.10 (S) Ga er eens voor uiten, gevarieerd programma. 20 40 (S) Adam of aap* 20.55 (S) Tenslotte. NOS 21 05 (Sl Hobbyscoop 21 30 Voor blin den en slechtzienden. 21 40 Open School 22 25 BOND ZONDER NAAM NOS 22 30 Nieuws 22 40 Boerenbont VOO 22 55 (S) Informatieshow met actualiteiten. 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM II 1482 m en FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 NCRV bed 7 24 Het levende wooed 7 29 Te Deum Laudamus. 7.54 Op de man af 800 Nieuws 8 11 Hier en nu 8 25 Vandaag maandag informatie en mu ziek 9 00 Plein Publiek, gesprekken (935 Waterstanden). U 00 Nieuws. 11 03 Zing je mee en doe ook mee, schoolradio 11.13 Muziek in uw straatje 12 00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan. 13 00 Nieuws. 13.11 Hier en nu 13.30 Onder schooltijd. NOS 14 30 Open School. NCRV: 15.15 Alle gro con spirito muziek en meditatie. 16.00 Nieuws. 16.03 Rozegeur en prikkeldraad, reportages 17.55 Mededelingen 18.00 Nieuws. 18.11 Hier en nu. 18 40 (S) Muziek in vrije tijd Engelse Brassbandkampioen schappen 19 30 Onderwijzen kunst of kunde1 19.50 (S) Psalm van de week. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Das ewig Weibliche zieht uns hinan. portretserie van de componist Franz Liszt. 21.05 (S) Het hed-oeuvre van Anton Webern. 21 35 (S) Literama: kroniek over boeken, schrijvers en toneel 22.22 (S) Poérama. poëzieprogramma 22.42 Werk, een hoorspelserie. NOS 23.00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Actualiteite- poverzicht Radio-TV; 23 10 De krant van morgen 23.20 Den Haag Vandaag en om 23.52 Even op adem komen, yoga- 23.55- 24.00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) KRO 7 02 (S> Drie op je boterham. AVRO: 9.03 (Sl De Beukers Show. 10.03 (S) Arbeids vitaminen 1103 Radiojournaal. 1105 (S) Verzoekplatenprogramma 12.03 (S) Joost mag niet eten. 14.03 Radiojournaal. 14.06 (S) Pop-Kontakt I. 15.03 (S) Pop-kontakt II. 16.03 (S) Telefoon top-5. (17.03-17.06 Radio journaal). NOS: 18.03 De vacaturebank. 18 10 (S) NOS-Maal. AVRO: 19.02 Actie geef om de natuur 19.10 (S) Het steenen tijdperk. 20 02 (S) Radiojournaal. 20.05 (Sl Supercle an dreammachine. 21.02 (S) De negen-uur jazz show. 22.04 Radiojournaal. 22.05 (S) Platenscala. 23.02 (S) Candlelightshow. (00 02 0.05 Radiojournaal). 1.02-7.00 (S) 's Nachtje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen) VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein. Kamer- en orkestmuziek. 9.00 Nieuws. 9.02 Kinderen een kwartje? 9 30 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 9-50 (S) Schoolradio. 10.00 (S) Hoogtepunten uit Studio I Pianoconcert. 11.00 (S) Duo's voor klarinet en fagot. 11.30 (S) Bregenzer festspiele 1977: La Favonta. opera van Donizetti 14.00 Nieuws 14.02 Keuren en kiezen. 14.30 Europa-Quo Vadis? Kritische analyse 15.00 (S) Radio Kameror kest. Moderne muziek, 15.40-17.00 (S) Radio Filharmonisch Orkest en viool. Klassieke en moderne muziek. 19.05 AVRO: ProQ'ammaovwzichi TV vandaag- NEDCRLANOI 10 00 NOS/NOT 10 1STELEAC 10 45 0a F: 10 55 NOS 19.35 Or* N 19.50 Dd is mgn zoon (This is my son). tv-Mm 20.40 Ge«< om de natuur documentaire 21.35 NOS: Journaal 21.50 AVRO: MusGaierymuziekprogramma 22.50 SYMBIOSE 22.54 NOS: Journaal NEDERLANDM 18.45 NOS: Staatsloten! 18.55 NOS: Journaal 19.05 KRO: Wick* de Vikmg 19.25 Oe Kns Pusaka. leugdsene 20.00 NOS: Journaal 21.15 Voor aan briefkaart op da eerste rang 22.05 Brandpunt 22.45 Paraguay, documentaire 23.25 NOS: Journaal - 145 - „Sorry, Rachel, maar ik weet echt niet meer. of ik Je een drankje mag geven," zei Paul, terwijl Claire de kamer uit ging. Rachel zei, dat zij graag een whisky wilde hebben. Door de hitte van het vuur begon de stoom uit haar kleren te slaan. „Ik had verstandiger moeten zijn, maar ik heb gewoon niet aan de telefoon gedacht. Ik heb wel andere dingen aan mijn hoofd en daarom ben ik ook hier." „Is Simon ziek?" „Nee, hij is zo gezond als een vis, dat was hij tenminste, toen ik hem voor het laatst zag." „Jullie jullie "Zijn toch niet uit elkaar?" „Helemaal niet, althans niet in de gebruikelijke zin. Maar wij hebben wel voor het eerst in zes jaar grote ruzie gehad, en het maakt de zaak niet eenvoudiger, als ik bedenk, dat hij eigenlijk gelijk had en ik onge lijk. Maar zelfs ais ik dat zou toege ven. zou ik hem niet meer kunnen tegenhouden. Misschien kunt u het, maar ik niet. Ik heb hem per slot van rekening deze dingen aangepraat." Hij gaf haar een groot glas whisky: „Ga nu eerst eens zitten. Waar is Simon op dit ogenblik?" „In Falmouth, tenzij hij al is uitge varen." „Uitgevaren, waarheen?" „Naar Spanje, als vrijwilliger." „Hoe komt hij op zo'n idioot idee?," vroeg Paul. Zij keek hem over de rand van haar glas aan: „In hoeverre bent u hier op de hoogte? Voor ons is het allemaal gesneden koek, maar voor u mis schien niet. Hij heeft het in zijn hoofd gekregen, dat iedere man. die recht van lijf en leden is en die enige belangstelling heeft voor de toe komst. moet ophouden met praten en iets moet doen. En daarin heeft hij eigenlijk gelijk. Maar hij is in de dertig en hij had alle kans volgend Jaar parlementslid te worden. Ik heb hem gezegd, dat hij hier veel meer goed werk kan doen door te vechten tegen die onzinnige politiek van non-interventie. Maar dat maak ik mezelf misschien alleen maar wijs. Ik ben in de grond van de zaak alleen maar doodsbenauwd, dat hij sneuvelt of gevangen raakt." „Hij moet gek geworden zijn. Wat denkt hij daar te kunnen doen? Eén man. betrokken bij een oorlog tus sen twee groepen buitenlanders. Wat denkt hij te kunnen bereiken?" „Solidariteit van links, neem lk aan. Daarom is hij in elk geval naar Fal mouth gegaan: daar wordt een Inter nationale brigade gevormd, mensen zoals wij. die dit als de generale repetitie beschouwen voor de grote aanval van het fascisme en na zisme." De Boekerij Bajrn „Geloof jij dat of alleen Simon?" „O, ik geloof het ook, het is zo klaar als een klontje, maar dat betekent nog niet, dat ik hem kwijt wil. Ik ben de laatste jaren rose geworden ver geleken bij hem, hij is veel roder." „Maar wat dacht je, dat ik kon doen?" „Ik weet het niet, ik denk dat ik uit pure wanhoop hierheen ben geko men. Misschien kunt u hem nog in Falmouth vinden, voor hij naar Bor deaux vertrekt; dat is het verzamel punt en proberen het hem uit zijn hoofd te praten." „Als het jou niet is gelukt, hoe zou het mij dan lukken? Hij heeft mij altijd als een anachro nisme beschouwd." „Maar hij is toch heel erg op u gesteld." .Die woorden verbaasden Paul; nu ja, Simon had altijd wel een bepaald soort respect voor hem gehad, maar dat hij op hem gesteld was? „Waar om denk je dat?" „Wij hebben het er een paar dagen geleden nog over gehad. Hij bewon dert uw oprechte belangstelling voor de paar mensen op wie u denkt een zekere Invloed ln progressieve zin te hebben." „De ellende met mensen als julli dat je altijd zo abstract denkt, f had zijn moeder ook; hij schijnr bezetenheid voor het rondlopi spandoeken van haar te heb] geërfd." Hij zuchtte zo diep, begon te lachen, hij lachte „Vooruit laten wij nuchter word Ik ga naar Falmouth, als je enig hebt waar ik hem kan vinden e voorwaarde, dat jij je hier een |i dagen door Mams laat vert telen." „Aangenomen; als u het hem uitf hoofd kunt praten, zal ik u T baar zijn." „Dat kan ik je niet beloven, maa zal het proberen." De aanwijzingen die zij hem waren erg vaag. Simon zou in 1 mouth aan boord gaan van een k\ vaarder, die hem naar Brest I brengen, waar hij als alles volg J plan ging vrijwilligers uit de r uiteengelegen landen als Mexico - Bulgarije zou ontmoeten; over li J zouden zij dan naar Bordeaux g en daar zou een republikeinse ku vaarder hen oppikken en naar S Sebastian brengen. Het kostte Pi I niet veel moeite de kustvaarder vinden; het bleek de Hans Vos Amsterdam te zijn, maar de man aan boord sprak geen Engf op al Pauls vragen antwoordde alleen maar met oké. Paul boel een kamer in een hotel bij de hav dronk een paar whisky's en ging zoek. Hij vond Simon de volgen ochtend dank zij een baliekluli die hem vertelde, dat de Nederla se kustvaarder de volgende ochU zou vertrekken met een paar En| se bemanningsleden. Even puzzelen Horizontaal. 1. vervoermiddel, 4. bloembed, 7. bestemming, 10. berei de dierenhuid, 12. bloem, 14. een zekere, 15. toiletartikel, 17. plaats in de N. O. P. 18. bar, 20. artikel (alk 21. meisjesnaam. 22. vrijgevig, 24. voertuig, 26. metaalsoort. 27. vang- knip, 29. nieuw. 31. zuivere, 33. deel van de dag, 35. hoogachting, 36. Ja panse drank, 37. ladder. Verticaal. 1. ver, 2. niet dezelfde, 3. vermoeid, 4. visje, 5. wondvocht, 6. vrucht, 8. zwaardvis, 9. jong schaap, 11. werkkracht, 13. aanklampen, 16. meisjesnaam, 19. bitter vocht, 20. vaartuig, 23. enig, 25. positieve elec trode, 26. bloeiwijze, 27. afgelegen, 28. Bretonse zang, 30. rivier in Duits land, 32. ontkenning, 34. huid. Oplossing vorige puzzel. 1. sereen, 2. ergens, 3. ineens, 4 land, 5. lispen, 6. gepiep, 7. rostrt nestor, 9. grosse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4