CDA bespreekt details ESïïïSHover akkoord met VVD Lerarenacties van de baan Universiteit derde wereld de boer op CNV: Nieuwe aanpak van gezondheidszorg rouw commentaar J Ia Sadats rede (1) jrdeJa Sadats rede (2) Onrust in AR-kring over haast van Van Agt Sadats rede (3) kamertjeszonde Rij 25 km méér per volle tank. MobilEl de olie die benzine bespaart. Verbod gevraagd voor gevaarlijke lijm Dertig man op straat in Sluiskil 'Hoop op goed overleg met toekomstig minister Studiebijeenkomst van Nuffic in Den Haag SAN I DAG 21 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Resident Sadat van Egypte heeft iinig van een stuntman, maar hij jiuwt het theater in de politiek fct. De afgelopen weken leek zijn jvoel van drama hem te hebben jermand. De woorden dat hij des- >ods naar Israël zou reizen om jede te bepleiten werden zo snel (volgd door daden dat menig toe- Jiouwer door vrees werd bevan- fter^" ^am ^ac^at n'et vee' te 8rote !je jico's? Was hij met zijn overrtfoe- orpige stap niet bezig onherstelbare (iade aan te brengen aan de o zo roze relaties in het Midden-Oos- Na dit weekeinde kan er op dit (nt sprake zijn van opluchting, rde ,rai ie indruk heeft hij met zijn rede in |t Israëlische parlement recht ge it. Sadat maakte zijn gehoor dui- tlijk dat hij niet was gekomen om t op een akkoordje te gooien met Israëli's ten koste van de Pales ver nen. Hij was gekomen om de al pat Israël demonstratief te erken- et {n als volwaardige gesprekspart- r, dat wel. Maar daarna gaf hij es n onverkorte opsomming van de ital orwaarden waaraan volgens de er rabieren een duurzame vredesre- ling moet voldoen. Zonder een de plestijnse staat is geen vrede mo- lijk, zei Sadat tegen de leden van Knesseth en over hun hoofden len ook tegen alle Arabieren die le n historische reis met zoveel wan- lat buwen bekeken. pdat zei ook dat zijn reis nodig was «n een nieuwe vernietigende oor- >g in het Midden-Oosten te voor omen. Dat is vermoedelijk meer an een mooi praatje voor de gele- i. van hu t CDA f Wat de uitkomst van de besprekin- JL gen die Sadat nog voert in Jeruza- 1 A stapte niet als stuntman maar als de eerste politieke leider van het Ara bische kamp was gekomen. Van onze parlementsredactie Het grote gevaar dat dit weekeinde DEN HAAGIn het CDA zijn de discussies volop begonnen over de strijdvraag in welke mate het dreigde, was dat Sadat door zijn regeerakkoord met de VVD gedetailleerd moet zijn. Die strijd moet waarschijnlijk morgen al door bezoek aan „de vijand Israël" zich- de CDA-fractie definitief beantwoord worden, zelf in een isolement had gebracht. Uit de felheid van de reacties uit Arabische kringen tegen Egypte leek te moeten worden afgeleid dat Sadat zich te ver van zijn bondgeno ten had verwiiderd. Vanuit de ARP, waarvan CDA-voor- man Aantjes zich zaterdag in steunen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Hiervoor kan alleen Utrecht vertolker maakte, wordt compensatie te vinden zijn in het Iet het bezoek van Sadat is er in et Midden-Oosten nog niets opge- DstDat is maar al te waar. Israël Egypte hebben nu echter een ituatie geschapen met grote kansen »p echte vrede. Dat is heel wat in en gebied dat zo vaak terecht als iet explosiefste ter wereld is om- chreven. Uit taktisch oogpunt moet het Sadat voldoening schenken dat hij Begin min of meer voor het blok heeft' gezet. Na Sadat demonstratieve be- genheid. Een half jaar geleden, di rect na de komst van premier Begin in Israël, zag het er somber uit in het Midden-Oosten. Begin was in de ogen van de Arabieren een ha vik, iemand met wie het vrijwel onmogelijk was over vrede te pra ten. Dat leek de plannen van gema tigde Arabieren zoals Sadat lelijk te doorkruisen. Het Midden-Oosten dreigde weer een periode van pola risatie in te gaan, waarbij de kans op een oorlog langzaam zou stijgen. De Egyptische president heeft deze ontwikkeling niet op haar beloop willen laten en is gaan zoeken naar nieuwe mogelijkheden om de on derhandelingen op gang te brengen. Sadat wilde toenadering, geen pola risatie. Dat hij die koers de afgelo- Twijfels pen dagen heeft doorgezet op eer manier die nogal geforceerd leek. zegt misschien hoe reëel de dreiging van die andere, gevaarlijke ontwik keling was. sterk aangedrongen op een zeer ge detailleerd program, even gedetail leerd als het regeerakkoord dat PvdA en CDA afgelopen zomer op stelden. Van Agt zelf heeft zich over zijn mening niet uitgesproken, maar zijn aankondiging dat deze week wellicht morgen al de CDA-fractie over een proeve van een regeerak koord kan spreken, wekt in AR- kring grote onrust. Men vreest, dat in ruim een week onderhandelen met de VVD bij lange na geen gedetail leerde afspraken gemaakt kunnen worden. De discussies hierover vor men overigens in feite een voorhoe de-gevecht voor de uiteindelijke be slissing, die de CDA-fractie de ko mende weken zal moeten nemen over samenwerking met de VVD. Hoe meer men twijfelt aan de wense lijkheid van die samenwerking, hoe meer gedetailleerde afspraken men wil maken. Het afgelopen weekeinde bleef het rond de formatiebesprekingen tus sen Van Agt en Wiegel stil, net als vorige week. Vanmiddag komen de heren opnieuw bij elkaar. zoek moet de Israëlische regering wel iets terug doen. De havik Begin moet zich nu bezinnen op conces sies aan de Arabische gesprekspart ners. Israël moet nu oppassen om niet, in de ogen van nagenoeg de hele wereld, automatisch de hoofd schuldige te worden als de goede kansen van nu worden verknoeid. De Israëlische regering is door haar gretige medewerking aan Sadats stunt praktisch gedwongen de tot nu toe ingenomen stellingen te ver laten. Er waren dit weekeinde wel andere ontwikkelingen aan het politiek front. Het congres van D'66 verga derde, evenals de unieraad van de CHU. CDA-voorman Aantjes sprak op de jaarvergadering van de AR- jongeren. Aantjes zei, dat de CDA: fractie alleen maar positief kan staan tegenover regeringssamenwer king met de WD als een regeerak koord met die partij „veel beter" is dan het akkoord met PvdA en D'66. Hij noemde het „zeer twijfelachtig" of een kabinet van CDA en VVD kan CDA-program. Dit moet in regeeraf- spraken met de WD meer herken baar zijn dan in het gesloten ak koord met PvdA en D'66. „Een ruime overmaat aan politieke inhoud is no dig. Het resultaat moet veel beter zijn dan het akkoord, dat er nu ligt," aldus Aantjes. Hij benadrukte, dat de regeerak koorden pas vergeleken kunnen worden als met de WD de gedetail leerde afspraken worden gemaakt. Volgens de AR-voorman kan die vergelijkbaarheid in gevaar komen door de plotselinge stilte rondom de formatiegesprekken tussen infor mateur Van de Grinten, CDA-leider Van Agt en diens WD-collega Wie gel. „Het is best mogelijk dat Wiegel bereid is alle CDA-elsen in te willi gen. Dat kan een verklaring zijn voor de stilte. Door tussentijds ver slag uit te brengen aan de VVD- fractie zou Wiegel daar wel eens grote onrust over zijn inschikkelijk heid kunnen teweegbrengen," op perde Aantjes. Het CDA gaat vol gens hem liever een „gevecht" aan met formatie-partners dan door een „striptease" van het WD-program de zin te krijgen. Geen bezuinigingen Aantjes waarschuwde, dat er geen sprake kan zijn van bezuinigingen van 15 miljard of meer op overheids uitgaven en sociale uitkeringen, zo als de WD.heeft bepleit. Evenmin kan het CDA op het gebied van ontwikkelingssamenwerking ook maar een stap terugdoen. Ook is het voor het CDA onduldbaar als de vermogensaanwasdeling door toe doen van de VVD wordt gedegra deerd tot een simpele winstdeling, aldus Aantjes. Als er weer besprekingen met de PvdA op gang zouden komen valt volgens Aantjes niet op een spoedi ge komst van een tweede kabinet Den Uyl te rekenen, „zeker niet als de PvdA onze eerste man blijft uit sluiten als minister van Justitie". PvdA-voorzitster len van den Heu vel gaf afgelopen zaterdag op een partijbijeenkomst in Leeuwarden overigens ook aan dat bij een even tuele nieuwe confrontatie tussen CDA en PvdA niet alles op rolletjes zal lopen. Zij zette zich al bij voor baat af tegen Aantjes' uitspraak dat bij het heropenen van de onderhan delingen een geheel nieuwe situatie is ontstaan, en het gesprek weer opnieuw moet beginnen. „De PvdA blijft bereid tot verder overleg met het CDA. maar het heropenen van de onderhandelingen is onzin," zei mevrouw Van den Heuvel, „verder praten over concessies is uitgeslo ten. Het is welletjes", aldus de uit spraken van de PvdA-voorzitster, die overigens afwijken van de veel gematigder uitlatingen van de vori ge week vanuit de PvdA-kamerfrac- tie en van Den Uyl zelf. CHU-vertrouwen De unieraad van de CHU, één van de drie pijlers van het CDA, sprak za terdag vertrouwen uit in de koers van Van Agt en de CDA-kamerfrac- tie. De daar vertrekkende baron Van Verschuer opperde dat er in de na bije toekomst een gesprek zou moe ten komen tussen de partijbesturen van CDA en PvdA. om het misluk ken van formaties zoals nu is ge beurd in de toekomst te voorkomen. Hij herinnerde daarbij aan zijn voor- De Unieraad van de CHU heeft zaterdag met algemene stemmen dr. L. M. van Leeuwen gekozen tot voorzitter van de Christelijke Historische Unie. Dr. Van Leeuwen, in het dagelijks leven plaats vervangend president van het verzekeringsconcern Stad Rotter dam, volgt mr. O. A. W. baron van Verschuer op, die vijf jaar voorzitter is geweest. De scheidende voorzitter van de unie zei er „verheugd" over te zijn dat tijdens zijn bewind het CDA tot stand is gekomen. Links de heer Van Verschuer, rechts dr. Van Leeuwen. keur om voorafgaande aan de ver kiezingen als CDA de kandidaat ministers te noemen. „Als dat beurd was, hadden wij ons grote problemen kunnen besparen." aldus Van Verschuer. Zijn opvolger mr Van Leeuwen vond dat een vrijwel volledig gebrek aan vertrouwen de oorzaak is geweest van het mislopen van de formatie-PvdA-CDA. Hij zei dat er grote fouten gemaakt zijn door Den Uyl. „Duidelijk is de laat ste week veel van de allure van Den Uyl weggevallen," aldus Van Leeu wen, die Den Uyl die ontluistering overigens niet gunde. De Arjos kwam zaterdag in Utrecht wel tot een beroep op de Tweede- Kamer-fractie van het CDA. Er werd een resolutie aangenomen met een klemmend beroep om „opnieuw een opening te zoeken tussen PvdA. CDA en D'66". De resolutie kreeg overigens maar een krappe meerder heid. Niet omdat men vond dat CDA en WD best met elkaar een regering kunnen vormen („de verkiezingspro gramma's staan haaks op elkaar"), maar omdat men het niet fatsoen lijk vond om de onderhandelingen met de WD open te breken. Op het D'66-confrres in Nijmegen werd duidelijk dat deze partij niet tezamen met de PvdA oppositie zal gaan voeren tegen een eventueel CDA-WD-kabinet, maar een geheel eigen koers zal gaan varen, op basis van het eigen program Aan een eventueel minderheidskabinet van links zal D'66 bij voorkeur ook niet meedoen, al liet voorman Terlouw in zijn congresrede wel de mogelijk heid open om aan zo n minderheids kabinet mee te werken als dat het overeengekomen PvdA-CDA-D'66- regeerprogram zou gaan uitvoeren. Terlouw noemde het in dat verband ook ongeloofwaardig als het CDA een minderheidskabinet met dat program niet zou gedogen. FNV-voorzitter Kok tenslotte meng de zich zaterdag ook in de formatie discussies. Voor de Vara-microfoon zei hij dat een CDA-WD-regering nooit een beleid op hoofdpunten zal kunnen presenteren waarin de vak beweging en haar achterban zich in voldoende mate zou kunnen herken nen. „Ik sluit niet uit dat die combi natie zeker in het begin een fraaie verpakking wil kiezen voor het be leid. maar de ontmaskering zal toch snel volgen." aldus Kok. Alsof hun onderhandelingen het laglicht niet kunnen verdragen 3 zorgvuldig schermen informateur l ^an der Grinten en de heren Van gt en Wiegel de buitenwereld af hun pogingen, een kabinet van en VVD tot stand te brengen. let lijkt erop alsof de formatieme- hoden van de jaren vijftig zijn weergekeerd. Dit keer worden zelfs le naaste vrienden en medewerkers van beide betrokken fractieleiders liet meer vertrouwd. Het fractie- >estuur van het CDA vergaderde lezer dagen met zijn voorzitter, naar deze slaagde erin het gesprek door te komen zonder met één woord te hebben aangeduid wat hij irecies aan het doen is. Het is een methode van werken die wel bijzonder scherp afsteekt tegen de werkwijze die de afgelopen maanden is gevolgd om te bouwen lan een coalitie tussen PvdA en CDA. Tijdens het etappegewijze iverleg dat toen werd gevoerd, wer- len contacten met de pers aller minst geschuwd. Niet alleen de on derhandelaar van de PvdA, de heer Van Thijn, maar evenzeer de heer Van Agt nam telkens weer ruim de tijd om breed uit te meten hoe zeer hij in een bepaalde fase van de onderhandelingen de beste resulta ten uit het vuur had gesleept. Zelfs «s het bij herhaling voorgekomen dat de CDA-fractievoorzitter voor afgaand aan een onderhandelings ronde publiekelijk en met grote stelligheid eisen stelde zonder zich te bekommeren om de sfeerver slechtering die dat met zich moest meebrengen. De heer Van Agt heeft aan deze techniek klaarblijkelijk geen be hoefte meer. De heer Wiegel is kennelijk bezig, zijn tegenspeler al les te beloven wat deze maar wil dit natuurlijk uit het allesoverheer sende verlangen van de VVD, de PvdA uit de regering te manoeuvre ren. Bovendien slaagt de heer Wie- ?cl er beter dan zijn vooruitstreven de collega's in, een sfeer te schep pen, met etentjes en al, waarin de heer Van Agt gaarne zaken doet. De begeerte van de heer Van Agt om snel tot resultaten te komen zou ook kunnen zijn ingegeven door de behoefte aan revanche op de heren Den Uyl en Van Thijn. Dc bereidwilligheid van de heer Wiegel om zich uit te kleden; dc wel Zcer persoonlijk getinte motieven Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Veel van de huidige problemen en knelpunten in de gezondheidszorg kunnen beter worden opgelost als de totale gezondheidszorg op ongeveer dezelfde manier wordt geor ganiseerd en gefinancierd als het onderwijs. advertentie van de heer Van Agt met alle begrip moet toch sterk worden be twijfeld of daaruit een beleid kan voortkomen dat de zware tijden aan kan die ons wachten. Een kabinet dat uit een kamertjeszonde wordt geboren, heeft niet de beste levens kansen. Tot deze uitspraak kwam de heer L. de Graaf, vice-voorzitter van de uni versitaire leergangen gezondheids zorg. Volgens de heer De Graaf zijn er veel punten van overeenkomst met een goede opzet van de gezondheidszorg. „Op beide terreinen is zowel sprake van grondrechten voor de consu menten als van noodzakelijke vrijhe- HILVERSUM De overheid moet spaanplaat die met ureumformalde- hyde is gelijmd, verbieden. Dit heeft directeur Van Velzen van de Natio nale Woningraad (zo'n 700 woning corporaties) zaterdag voor de Vara- microfoon gezegd. De laatste maanden komen steeds vaker alarmerende berichten voor over schadelijke effecten voor de gezondheid die dit soort spaanplaat zou hebben. De NWR heeft haar leden geadviseerd het spaanplaat niet meer te gebruiken en volgens directeur Van Velzen houden zijn leden zich daar goed aan. Komen die leden echter met plan nen zonder het bewuste spaanplaat, dan zegt het ministerie van volks huisvesting „neen" omdat toepas sing van andere materiaal honder den guldens per woning duurder is, aldus de NCW-directeur. den voor leveranciers," merkte de heer De Graaf op. Het CNV geeft de voorkeur aan een organisatievorm, waarbij artsen, apothekers, maat schappelijke werkers en therapeu ten in dienst zijn van ziekenhuizen, regionale instellingen en wijkcentra. In zo'n stelsel kan volgens de heer De Graaf voldoende ruimte bestaan voor particulier initiatief, zij het dat dit, net als bij de oprichting van scholen, aan bepaalde minimum voorwaarden moet voldoen. Een der gelijk systeem zou door de overheid moeten worden gefinancierd, omdat de omweg via de sociale verzekering bij zo'n opzet onnodig is. Dit heeft echter weer grote gevolgen voor de ziekenfondsen en de ziekte kostenverzekeraars. De heer De Graaf kwam met het voorstel in dit geval de huidige ziekenfondsen om te vormen tot regionale beheersorga nen die de ontwikkeling van de voor zieningen in de regio mede sturen, coördineren en stimuleren. 8LUI8KIL De dertig personeels leden van het gritstraalbedrijf Ver- duyn in Sluiskil zijn door een faillis sement van de zaak op straat komen te staan. De curator voert onderhan delingen met gegadigden voor over neming van het bedrijf. Mogelijk zoud bij eventuele overname een aantal mensen weer aan het werk kunnen. Als oorzaak van het faillis sement worden genoemd beleids fouten van de directie. forme en daarmee dode woonwijken leidt momenteel allerwegen tot ver vreemding en tot protest bij de ge bruikers. Moeten we in het onderwijs persé dezelfde fout herhalen'' Na de flatneurose de schoolneurose?" Van onze onderwijsredactie DEN BOSCH De vier actiemaatre gelen, in augustus van dit jaar aan gekondigd door het Nederlands Ge nootschap van Leraren als protest tegen de salarisvoorstellen van mi nister Van Kemenade, zijn vorige week vrijdag door de Algemene Ver gadering ongedaan gemaakt. Dat be tekent dat alle leraren weer zullen meewerken aan de tweede correctie, aan het opstellen van examenvra gen, aan de vrijwillige buitenschool se activiteiten en aan de practicum begeleiding. De actiemaatregelen waren in een eerder stadium al opge schort. De opheffing van de actiemaatrege len werd zaterdag bekend gemaakt door de voorzitter van het NGL, drs F. J. Roefs, op de tweede dag van de Jaarvergadering, die in het Casino van Den Bosch werd gehouden. Voorzitter Roefs hoopte hiermee alle opstakels te hebben weggenomen voor een goed overleg met de toe komstige minister van Onderwijs. Drs Roefs keerde zich tegen het be leid van minister Van Kemenade, dat volgens hem gekenmerkt werd door het begrip „integratie". „Men integreert de onderwijstypen, men integreert de onderwijsgevenden, men integreert de vakken. En dat alles in massale uniforme structu ren. Het streven naar massale, unl- <3 -I door Nico Kussendrager DEN HAAG In landen waar veel mensen op het platteland wonen (de ontwikkelingslanden) moet de universiteit zich niet beperken tot de stad, zij moet de boer op. „Wij denken nog veel te veel aan de grote, moderne universiteit in de steden in plaats van op lokaal niveau, waar onderwijs minstens zo belangrijk is." gen daarover waren verdeeld, en verbeteren in plaats van bewonderend op te kijken naar het westen. Vraag De niet-westers socioloog Hommes leidde de afgelopen dagen een studiebijeenkomst van de Nuffic in Den Haag, waar dat geluid méér te be luisteren viel. De Nuffic is de Nederlandse universitaire stichting voor internationale samenwerking, die 25 jaar be staat. Om die reden waren academici uit ontwikkelings landen en westerse landen (Nederland) uitgenodigd om te praten over universiteiten hier en in de derde wereld. Opzet was te kijken welke rol de hogescholen in de ontwik kelingslanden kunnen spelen en hoe westerse universitei ten hen daarbij kunnen helpen. Niet iedereen was even tevre den over de lijst met genodig den. Naar verhouding waren er weinig afgevaardigden uit de derde wereld; er waren nauwelijks vrouwen (maar wel werd haar rol benadrukt in de slotverklaring^), Suri name (waar Nederland ook universitair nauw mee te ma ken heeft) speelde geen rol. maar wel buurland Guyana, en er waren nogal wat verte genwoordigers die de 'traditi onele universiteit' vertegen woordigden (geen Chinees, geen Cubaan bijvoorbeeld). Anders Wèl was er iemand uit Tanza nia, en professor A. M. Nho- noli van de universiteit van Dar es Salaam bleek één van de weinigen die nadrukkelijk anders tegen de rol van de hogescholen aankeek. Universiteiten in Afrika zijn Jong; ze zijn 'overgewaaid' uit het westen en nabootsingen van 'Oxbridge' of de Sorbon- ne. Dit soort opleidingen, zei Nhonoli, houdt zich amper bezig met nationale ontwik keling, maar met 'weten schappelijke vrijheid', uitvin dingen en uitkomsten van onderzoek blijven verstopt in bibliotheken. Opzet is zo hoog mogelijk opgeleide mensen af te leveren (wat er altijd weinig zullen zijn, ge zien de kosten en de moge lijkheden) en de universitei ten staan los van de samenle ving. Dat geldt, hoewel er veranderingen te bespeuren zijn, ook nog in Afrika. Wat zou een universiteit op het zwarte werelddeel dan moeten zijn, vroeg Nhonoli zich af. Ze moet zich richten op de ontwikkeling van het hele land, op de noden van de hele bevolking. Ze moet zich behalve met de studenten (in enge zin) bezighouden met de scholing van boeren en arbei ders. Ondertoon van het betoog van de Tanzaniaan op dit punt inderdaad: de universi teit moet de boer op, zij moet zich spreiden over het platte land om daar haar bezighe den te doen, zij moet zich bezighouden met inheemse technieken en die aanpassen Rijst de vraag of zo'n univer siteit meer aandacht moet besteden aan economie en af- ronomie (landbouwkunde) in plaats van filosofie en socio logie. aan nuttige weten schappen In plaats van de •zachte' vakken. De menln- Volgens de één is economie inderdaad belangrijker en nuttiger om te studeren in ontwikkelingslanden. vol gens de ander waren de 'zach te vakken' wel degelijk be langrijk omdat daar vandaan de nieuwe leiders van het land moeten komen, en het kritisch volgen van verande ringen in de samenleving óók één van de taken van de uni versiteit is. Voorzitter Hommes haakte cynisch zó op die gedachte in: er zitten meer professoren gevangen in de derde wereld omdat zij zich te veel aan ontwikkeling gelegen lieten liggen, in plaats van te wei nig. (Minister Pronk stak wat betreft de rol van de weten schap fijntjes nog even de hand in eigen, westerse boe zem en verwees naar West- Duitsland Professor Nhonoli uit Dar es Salaam poogde aan te geven In hoeverre universiteiten in Afrika tot nu toe hebben bij gedragen aan nationale ont wikkeling. Zijn betoog stem de somber, aan bet enigerma te op poten zetten van de economie hebben de univer siteiten weinig kunnen doen, arbeid is er genoeg in Afrika maar aan een goede oplei ding ontbreekt het. sociale, culturele en politieke ontwik keling onderop hebben de universiteiten verwaarloosd omdat zij te zeer een „ivoren toren" zijn, laat staan dat zij aan de ontwikkeling van het individu zijn toegekomen. „Universiteiten en het onder wijs in het algemeen in Afri ka," vatte hij samen^MjÉH onvoldoende." .rZljn 'Hersens' In hoeverre kunnen westerse universiteiten daarbij hel pen, was één van de andere vragen van de bijeenkomst in Den Haag. Door het zenden van „hersens", door het be schikbaar stellen van geld. Sommige vertegenwoordi gers uit ontwikkelingslanden waren voor dat eerste nogal huiverig, omdat het zou kun nen leiden tot een „nieuwe afhankelijkheid" en tot „beïnvloeding" van academi ci, die Juist in de eigen lokale omstandigheden moeten werken, met alle mogelijkhe den en onmogelijkheden van dien; in de Indonesische sava in plaats van een goed voor ziene proefboerderij. De Soedanese minister van landbouw en ex-hoogleraar aan de universiteit van Khar toem Abdalla, zag het wat anders: „Laat onze studenten maar zien hoe hier in Holland de veeteelt wordt bedreven, hoe de melk wordt verwerkt In moderne fabrieken. Laat ze maar kijken en ont houden." Beleidsmedewerker Van der Horst van het Nuffic en ook Pronk wezen erop wat wes terse universiteiten van die in ontwikkelingslanden kun nen leren, in plaats van om gekeerd. Ook wordt er hier, zei de minister voor ontwik kelingssamenwerking, veel te weinig onderzoek gedaan naar de gevolgen van een „nieuwe economische orde" (meer in het voordeel van de ontwikkelingslanden) voor het westen. Nobelprijswinnaar Tinber gen, die de openingsrede hield, had daarvan een tref fend voorbeeld: In Nederland was geen goed onderzoek be schikbaar naar de gevolgen van Invoer van textiel uit de derde wereld, en de mogelijk heden van omschakeling van het bedrijfsleven hier. Aan de wisselwerking tussen ontwik - kelings- en industrielanden ontbreekt nog wel wat. zo bleek ook tijdens de Haagse bijeenkomst. Kritiek Daarvoor had Roefs al kritiek laten horen op de pogingen van minister Van Kemenade om via het onderwijs de maatschappij te hervormen. Drs Roefs pleitte voor een harmonische aanpassing van het huidige onder wijs aan de nieuwe structuren van midden- cn bovenschool. „Ons.on- derwijs", aldus Roefs, „staat niet be- kend om zijn slechte kwaliteit. Scho- j len zijn allang geen gevangenissen r meer voor kinderen uit de elite, en ieder kan er het zijne opsteken." Kamerlid A. J. Hermes van het CDA belichtte met name de problemen van selectie en doorstroming in de C midden- en bovenschool. „Aan een middenschool van enigerlei vorm", aldus Hermes. „valt niet te ontko- w men. Dat betekent dat de midden school niet gezien mag worden als een vervanging van het huidige voortgezet onderwijs. Er zou eerder gedacht moeten worden aan een school tussen het basisonderwijs en het huidige voortgezet onderwijs In." Basiskennis i«r Hermes benadrukte het belang van :i algemene vorming. „De huidige sa menleving is veel complexer gewor den. De hoeveelheid basiskennis, die men in feite zou moeten hebben om als mens in de samenleving te kun-.** nen functioneren dient veel groter te - zijn." „Natuurlijk ilt er via in. Die heb ik er self Ingegooid."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3