Het is een afschuwelijke zaak' entraal akkoord strandde >p trauma werkgevers Nederland werkt mee aan krediet-garantie UCN-fabriek Almelo Mr. Willem Aantjes over gedwongen gesprek met VVD: Nog geen gevaar voor staking Geldboete 9000) geëist tegen Verdugt voor gifuitstoot Hoogendijk: „Wolkers is ten onrechte boos" ^TERDAG 19 NOVEMBER 1977 BINNENLAND H Trouw/Kwartet 9 an onze parlementsredactie :N HAAG De AR-voorman en tweede man in het CDA mr illem Aantjes heeft zich vanaf 1973 ingezet voor een volwaardi- I! regeringssamenwerking tussen socialisten en christen-demo- aten. Hij heeft daarbij grote politieke risico's gelopen, in de >op dat deze bij de huidige kabinetsformatie de moeite waard poli ludén blijken te zijn. Nu het CDA deze week de onderhandelin- t0»n met de VVD is begonnen, is die hoop, althans voorlopig, de odem ingeslagen. In een gesprek dat onze redacteuren P. L. van n d, nk en F. C. Mingelen eerder deze week met ex-formateur Den yl hadden, wees deze op de spanningen die de samenwerking et de VVD binnen het CDA zal veroorzaken. Zij vroegen Mr a antjes om een reactie. edere samenwerking levert na-' urlijk spanningen op, maar het is il zo dat er in het CDA een niet ing aantal mensen, onder wie ik, vangen zit tussen enerzijds de rtuiging dat dit kabinet met de IA er moet komen, dat een kabi- !t met de VVD een slechts zaak is, aar anderzijds dat dat kabinet met t PvdA er alleen kon komen als we nieuw stukken van onze gelijk- iardigheid zouden inleveren, web- raar niet in die mate als in 1973, lar toch. In die spanning zit ik -tveldig en onze hele club. Ik was volstrekt met Van Agt eens dat bepaalde voorstellen niet wilde epteren, omdat dat afbreuk zou bben gedaan aan onze gelijkwaar- leid. Maar ja, dat dat er nu uit- ilijk toe leidt dat we met de aan het praten zijn, de PvdA tft ons ertoe geprest, maar ik vind e_. een afschuwelijke zaak.'' nb. Overigens, ik weet dat er in de PvdA nog steeds mensen zijn die enken: laat ze maar, het mislukt met de VVD, die komen wel met sngende pootjes bij ons terug, naar dat zal niet gebeuren. Dan erloochen ik alles, waar ik sinds 973 voor gestaan heb. De partij leeft op zijn kop gestaan: we gaan loor de knieën voor de socialisten ei men. Ik zei, nee, dat is niet waar, ie zetten wel een paar stappen te ug, dat mag gevraagd worden van een christelijke partij. We moeten fooruit kijken, deze zware prijs be talen pm daarmee de impasse te doorbreken, om in 1977 te komen tot een echte goede politieke coalitie. Als ik dat niet in handen krijg, dan doe ik het niet. Op die koers heb ik bij de verkiezingen 13.000 voor keursstemmen gekregen, die men- sm vonden dat een goed beleid, dat \u\ik me door de socialisten niet a/nenen. Nou moet ik me wel door de socialisten laten dwingen om "aar een alternatief met de VVD om te zien. Dat zit me ook tot hier. Welke criteria heeft het CDA voor deze onderhandelingen? Jelangrijk is natuurlijk het verkie- ;ingsprogramma, dat wees al meer n de richting van de PvdA, dan van le VVD. Maar ja. als de VVD bereid s zoveel in te leveren dat ons pro jam in een combinatie met die par- ij net zo goed overeind kan blijven, vind ik dat niet verwerpelijk. Ook de andere formatiecriteria, de verkie zingsuitslag, een kabinet dat de ac tuele problemen zou kunnen oplos sen, wijzen meer in de richting van de PvdA dan de WD. h> nai Ik zou ervoor zijn geweest als we dat voor de verkiezingen ook maar dui-. delijk gezegd hadden. Je moet nu echter eerlijk constateren dat wij een half Jaar lang niets anders heb ben gedaan dan aankoersen op die samenwerking. Als dat ons tenslotte onmogelijk gemaakt wordt, tja, het land moet toch geregeerd worden. Ik vind dat je dan de mogelijkheid van een CDA-WD combinatie niet ononderzocht mag laten, hoezeer ik dat ook met grote tegenzin, met grote teleurstelling doe. Heeft hij er begrip voor dat Den Uyl, als formateur zo zwaar heeft getild aan de kleur van de CDA-kandidaten voor de ministersposten? Mensen bepalen natuurlijk in hoge mate de kleur van het kabinet, stel je voor dat een formateur daar niet op zou mogen letten. Ik kan me dan ook best voorstellen dat Den Uyl als formateur voor de homogeniteit van zijn ploeg een bepaalde kandidaat moeilijk te aanvaarden vond. Maar wat ik me niet kan voorstellen is dat hij twee kandidaten afzonderlijk wel, maar gezamenlijk niet wil, in geen enkele variant. De PvdA droeg achter elkaar drie breekpunten aan (Van Agt niet op justitie, Andriessen niet op economische zaken, Andries sen en Kruisinga niet samen in het kabinet - red.). Die golden eenzijdig voor het CDA. Op die manier en dat is de crux van de zaak is langs een omweggetje toch weer verschil in behandeling tussen PvdA en CDA ontstaan. Toch behoort Aantjes tot degenen uit de CDA-fractie die het laatste voor stel van formateur Den Uyl (2 novem ber) hadden willen aanvaarden. Het was wel het uiterste, maar staande voor het alternatief dat de formatie zou breken, vond ik dat het maar aanvaard moest worden. Ik wijs er wel op dat Van Agt daarna nog vier voorstellen heeft gedaan die de PvdA zeer tegemoet kwamen, maar toch niet werden aanvaard. Ik begrijp ook niet waarom de PvdA het laatste voorstel van informateur Van der Grinten afwees, aan alle personele veto's was daarin vol daan. Je kon van dat voorstel in elk geval niet meer zeggen dat het CDA bezig was, zijn eigen interne proble men op de formatie af te wentelen. Voorzover die problemen in het ge ding waren, bleef het CDA er zelf mee zitten. Mr. W. Aantjes Den Uyl zegt: Aantjes zal in een kabinet met de WD geen minister worden, hij beseft dat dat wezenlijk zou worden ervaren als strijdig met zijn bonafiditert. Dat laatste maakt Den Uyl ervan, zo is het niet precies. Als ik in zo'n kabinet geen zitting wil nemen dan is dat omdat ik de ARP sinds 1973 op een weg geleid heb, die moest uitmonden in een hartelijke gelijk waardige samenwerking van PvdA en CDA. Als dat doel niet bereikt is, dan zeg ik, zelfs al zou de PvdA de hoofdschuldige zijn, daar moet de politieke leider consequenties aan verbinden. Dan kan je niet zelf toch in dat andere kabinet gaan zitten, dan zou je eerst recht de indruk vestigen van: als er maar een mooi baantje overschiet, zijn de heren tot alles bereid. Ik heb nooit staan dringen, was al leen bereid in het kabinet met de PvdA zitting te nemen toen we dachten dat daarmee de formatie gered zou kunnen worden. In de onderhandelingen met de VVD zal dat motief voor mij niet gelden. Ik verwacht ook niet dat de VVD op een lijn gaat zitten dat de formatie afhangt van mijn bereidheid minis ter te worden. Volgens Den Uyl zal het CDA In de samenwerking met de WD „onver biddelijk" een ander gezicht krijgen dan in een coalitie met de PvdA. We zullen wel zien, we zijn tot het alternatief gedwongen - met grote tegenzin. Nu zal moeten blijken dat het CDA in de gesprekken met de VVD niet een ander CDA wordt dan het was in de gesprekken met de PvdA. Dat is het criterium het CDA zal zichzelf moeten blijven. Den Uyl jammert nu wel dat wij altijd de weg naar de VVD zouden hebben opengehouden, maar ik wil er wel aan herinneren dat Van Thijn. steeds als de formatie vast dreigde te lopen, riep: laat het CDA het maar met de VVD proberen. Daar mee heeft hij ons voortdurend onder druk gezet. Als die onderhandelingen met de WD mislukken, dan is volgens Den Uyl weer alles mogelijk, is dat zo? Ja. Toen we met PvdA in gesprek waren, hebben we alternatieve mo gelijkheden ook nooit uitgesloten, al was het alleen maar omdat Je dan uit oogpunt van onderhandelings tactiek helemaal in de tang geno men wordt. We praten nu met de VVD en dan gaan we niet tegelijk met anderen praten. Mocht het ge sprek met de WD mislukken dan zie ik niet in, waarom je nu al zou uitsluiten dat Je alsnog een parle mentaire meerderheid met de PvdA zou maken. Misschien leven we dan wel in hele andere omstandigheden. Wat zou er in de PvdA moeten veran deren om samenwerking alsnog mo gelijk te maken? De PvdA heeft er duidelijk op ge gokt dat het gesprek met de VVD nooit zou plaats vinden. De AR zou dat wel verhinderen, dachten ze, zo als ze zich al vaker op ons verkeken hebben. Dat is dus een misrekening geweest. Er zijn twee stromingen in de PvdA te onderscheiden: één die reëel een politieke coalitie met een andere partij aanwil zonder te pro beren daarin tegen de verhouding in een overwicht te krijgen, en een an dere stroming die zegt: we willen wel regeren, maar dan moeten we de baas zijn en anders proberen we het wel alleen. Heeft die laatste stroming de over hand, momenteel? Nee, dat denk ik niet. maar de partij als zodanig heeft niet de consequen tie getrokken uit het eerste stand punt. Als het met de WD ook mislukt, zegt die harde PvdA-stroming: aha, ze zit ten vast. Ik heb inderdaad grote twijfel of de PvdA die druk zal kunnen weer staan, daar zit een groot probleem. De PvdA kan er dan ook op wijzen dat het laatste bod van Den Uyl van 2 november door een aantal CDA-frac- tieleden aanvaard was. Ik sluit ook niet uit dat de CDA- fractie als geheel achteraf zegt, nu we het alternatief concreet voor ons zien. ligt de .situatie anders en had den we beter het voorstel van 2 november kunnen accepteren. Die mensen die vóór waren hadden in het licht van de nu ontstane situatie gelijk. Als de fractie dat zou vinden, dan moeten we ook maar het lef hebben dat te zegen. Maar ook voor de PvdA geldt dat ze nu zouden kunnen zeggen: we hebben fouten gemaakt, we hadden achteraf gezien een van de voorstellen van Van Agt moeten aanvaarden. Dat kan dan hersteld worden, dat is toch geen schande. Het is overigens allemaal praten over een fase waar wq,niet in verkeren. Zullen de CDA-fractieleden, die blij ven hopen op een combinatie met de PvdA. niet proberen de onderhande lingen met de WD te frustreren? Nee. dat geloof ik niet. daarvoor hebbep we in het afgelopen halfjaar in de onderhandelingen met de PvdA teveel over ons heen gekre gen. Je moet fatsoenlijk blijven. Er wordt nu met de VVD gepraat, dat wordt dus serieus geprobeerd. Ik sta er wel op dat het onderhandelingsre sultaat met de VVD vergelijkbaar moet zijn met de afspraken die we al met de PvdA hadden gemaakt. Daarover hebben we een halfjaar gedetailleerd onderhandeld en we kunnen nu niet in een paar dagen zeggen: met de WD sluiten we een globaal akkoord en dan zien we het wel verder met een aantal goeie mensen in het kabinet. Van Agt zegt: binnen veertien dagen kan de zaak duidelijk zijn. Het gaat mij niet om de termijn, maar om de procedure. We moeten kunnen nagaan of het gerechtvaar digd is dat we met de VVD in zee gaan. We moeten de onderhande lingsresultaten in detail kunnen ver gelijken. Of daar nu twee weken of twee maanden mee gemoeid zijn, dat spijt me dan, maar het is niet anders. En dan nog is het niet een zaak van precies optellen en aftrek ken. De brede maatschappelijke ba sis die de combinatie met de PvdA had, ontbreekt met de VVD. Dat betekent dat we in de afspraken met de VVD meer zekerheden nodig heb ben dan met de PvdA het geval was. Er moet een zekere overmaat in de afspraken met de WD zitten. Naar mate de kwantiteit geringer wordt komt de kwaliteit er meer op aan. Dat betekent dus dat dc kwaliteit zodanig moet zijn dat het onderhan delingsresultaat ook voor de linker vleugel van het CDA aanvaardbaar is. anders ontbreekt de parlementaire meerderheid. Het resultaat moet voor de héle frac tie aanvaardbaar zijn loor Johan van Workum EN HAAG De stakingen van februari zijn er de oorzaak van dat het gesprek over een centraal loonakkoord gisteren Jinnen twintig minuten op niets is uitgelopen. De werkge vers hebben aan „februari" een trauma overgehouden. Daar door zien zij onder de huidige omstandigheden niets in cen trale afspraken met de vakcen trales. Al tijdens de eerste stakingsweek in cbruari kwamen de werkgevers met fen belangrijke concessie over de brug- Zij gingen ermee akkoord de automatische prijscompensatie in de cao-lonen voorlopig te handha ven, iets waartoe ze enkele maanden eerder nog met geen stok, ook niet die van minister Boersma van socia le zaken, te bewegen waren. De prijscompensatie was de hoofdin- zet van de stakingen. De werkgevers Weenden er dan ook op dat na hun Wncessie de stakingen snel tot een find zouden komen. Er waren boven wen afspraken gemaakt over de Jeede „hete" zaak, de kwestie vtnst-werk. En ook was de marge ^gegeven waarbinnen de overige °onsverbeteringen zouden liggen. let tegendeel van de verwachting febeurde echter. De stakingen breid den zich nog fors uit gedurende ruim fen week. Pas nadat de werkgevers de afzonderlijke bedrijfstakken »ok nog een aantal concessies had- len gedaan, zoals in de havens, lukte "et de stakingsbeer weer in zijn hok «rijgen. Duurder Uiteindelijk hebben de werkgevers dus twee keer moeten betalen. De perste ronde was het niet volledige cpntrale akkoord. De tweede ronde werd gevormd door de cao-onder handelingen in de bedrijfstakken. Al met al kwamen de werkgevers duide lijk duurder uit dan wanneer er in het najaar al een volledig centraal akkoord zou zijn gesloten. De houding van de werkgevers dit najaar is vooral bepaald geworden door de wens een herhaling van dub bele betaling te voorkomen. Er mocht alleen een centraal akkoord komen als dit een vrijwel volledig akkoord zou zijn. Bovendien zou er een marge van één procent loonstij- ging moeten overblijven voor de DUISGnDOrg werkgevers in de afzonderlijke be drijfstakken, om in de sterke takken de vakbonden bij de uiteindelijke onderhandelingen over de eind streep te krijgen. aan met de wens dat die zou zorgen voor een lastenverlichting ten bedra ge van één procent loonstijging. De werkgevers hadden hiervoor een mooi plannetje bedacht. De regering had namelijk nog 500 miljoen in re serve voor lastenverlichting. Als daar 500 miljoen aan wordt toege voegd, zou het gewenste ene procent worden bereikt. En door de lagere loonlasten voor ambtenaren zou de overheid die tweede 500 miljoen bin nen een paar jaar ruimschoots terug verdienen, aldus de werkgevers. Ook hadden de werkgevers als uit gangspunt dat de loonkosten vol gend jaar niet meer dan met rond zeven procent mogen stijgen. Anders zou er niets terechtkomen van winst herstel en behoud van concurrentie kracht tegenover het buitenland en de importprodukten. Gegeven de marge zou een centraal akkoord dus niet mogen uitkomen boven rond zes procent loonstijging. Eens met vakbeweging De moeilijkheid is echter dat de vak beweging geen reële loonstijging vraagt, maar alleen behoud van koopkracht. En met deze eis zijn de werkgevers het hartgrondig eens. Zij hadden dus geen behoefte af te din gen op de loonwens van de vakbewe ging. Het punt ls echter dat deze wens al een loonkostenstijging ver oorzaakt van rond zeven procent. (Berekeningen van de regering ko men iets lager uit. maar die worden niet geloofd door de werkgevers). Ais daaroverheen nog eens de eigenlijke cao-onderhandelingen per bedrijf stak komen, loopt dit cijfer gegaran deerd uit tot rond acht procent, zo redeneren de werkgevers. Daarom klopten zij bij de regering Niet alleen de werkgevers, maar de minister Duisenberg van Finan ciën heeft echter geleerd te rekenen. En hij kwam tot de uitkomst dat het sommetje van de werkgevers voor 1978 nog wel bijna klopt, maar in de Jaren daarna zou de regering wel eens kunnen moeten bijpassen. Met dat risico heeft het kabinet de missionair als het is zijn opvolger niet willen opzadelen. Bovendien weigerde Duisenberg die tweede 500 miljoen voor het eerste jaar (1978) voor te schieten. Het financierings tekort van de overheid wordt im mers toch al heel erg hoog. Intussen had Boersma bij FNV- voorzitter Kok en CNV-voorzitter Lanser geïnformeerd wat die van het plannetje van de werkgevers vonden. Want als wel de regering de gevraagde lastenverlichting geeft, maar niet de vakbeweging toestaat dat betaling van één procent prijs compensatie achterwege kon blij ven, gaat het hele plannetje alsnog de mist in. Welnu, Kok en Lanser hebben Boersma geen toezegging kunnen doen. Waarmee voor de re gering het werkgeversplan was afge daan. Kok en Lanser hadden hun reden voor die weigering, en ook daarvoor moeten we terug naar de stakingen van februari. Toen werd afgespro ken dat de prijscompensatie voorlo pig zou blijven bestaan. Sindsdien is hard gestudeerd op die compensa tie. maar overeenstemming over een definitieve oplossing is uitgebleven. Nog steeds vinden de werkgevers dat de automatische prijscompen satie niet kan blijven voortbestaan. In die situatie is het voor Kok en Lanser erg moeilijk in te stemmen met het afzien van één procent prijs compensatie, ook al zou dat procent niet nodig zijn voor handhaving van de koopkracht omdat de regering met lastenverlichting bijspringt. De werkgevers zouden dan immers vol gend jaar opnieuw moeilijk kunnen gaan doen over de automatische prijscompensatie. Ze zouden erop kunnen wijzen dat in 1978 de vakbe weging al heeft ingestemd met een nlet-volledige compensatie. In fe-. bruari echter hebben de vakbonds leden vooral voor die compensatie gestaakt. Kok en Lanser hebben ge woon niet de vrijheid het resultaat van deze stakingsacties nu weer in de waagschaal te stellen. Geen donkere wolken Er komt nu dus geen centraal ak- koord. Dat wil niet zeggen dat zich donkere wolken hebben samenge pakt boven 's lands economie. De stakingsdreiging is na gisteren niet toegenomen. Ook bij de vakbewe ging was al het voornemen ontstaan in zwakke bedrijfstakken voorzich tiger te opereren dan in sterke. Ge speeld wordt met de gedachte om' allerlei kleinere verbeteringen ln ar beidsvoorwaarden in die zwakke sectoren te bekostigen door af te zien van een deel van de prijscom pensatie. De vakbonden stellen zich op materieel gebied heel gematigd op, en de werkgevers lijken realis tisch eenoee om dat te waardpren Ook de kwestie winst-werk hoeft beslist niet persé uit te monden in nieuwe conflicten. De vakbonden willen afspraken over uitvoerige procedures van overleg over be stemming van winsten, plannen voor investeringen, maatregelen met gevolgen voor de werkgelegen heid, enzovoort. De toestanden op dit terrein verschillen echter nogal van bedrijfstak tot bedrijfstak. De grafische industrie bijvoorbeeld is al een heel eind gevorderd op de weg die de vakcentrales wijzen. Geza menlijke afspraken inzake de kwes tie winst-werk zijn stellig veel ge makkelijker te bereiken per bedrijf stak dan. voor het hele land ineens. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Voor de Arnhemse rechtbank heeft gisteren de „milieu officier" mr F. Th. Boerwinkel op nieuw driemaal 3000 gulden geëist tegen Verdugt in Tiel. BIJ dit bedrijf, dat onder meer landbouw-chemica- liën produceert, vond in de zomer van 1976 een uitstoot plaats van het uiterst gevaarlijke gif arseen-trioxy- de, dat boven Tiel neersloeg. Bomen in de omgeving van Verdugt verloren hun bladeren daardoor en vele inwoners van Tiel klaagden over misselijkheid, .hoofdpijn en an dere lichamelijke ongemakken. Mr Boerwinkel ging in hoger beroep, nadat de Tielse kantonrechter Ver dugt slechts aan één overtreding schuldig achtte en daarvoor duizend gulden boete vonniste De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat de gevolgen van de uitstoot voor de Tielse burge rij hoogst ernstig hadden kunnen zijn, als men niet gewaarschuwd was door het lot van boom en plant. Aan de voorwaarden van de eens verleende Hinderwetvergunning is niet voldaan. Wie voor de produktie van gevaarlijke stoffen kiest, moet zelf zorgen voor de nodige vergun ningen, zo merkte hij op. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het demissionaire kabinet heeft gisteren onder druk van Groot-Brittannië en Duitsland besloten in principe mee te werken aan een garantie voor exportkredie ten voor de omstreden ultra-centri- fugefabriek in Almelo. Dat besluit is genomen onder het voorbehoud dat de Nederlandse re gering (het huidige demissionaire, of een nieuw kabinet) uiteindelijk ak koord zal gaan met de uitbreiding van het project voor levering van brandstoffen voor kerncentrales. Wanneer die uiteindelijke beslissing over de nu al bijna twee jaar bespro ken uitbreiding uiterlijk genomen moet zijn, kon premier Den Uyl gis terenavond in een toelichting op het kabinetsbesluit niet zeggen. Dat er in de tijd niet veel ruimte meer voor zal zijn, bleek echter wel uit zijn verwachting dat de internationale druk om tot de uitbreiding te komen, de komende maanden weer groter zal worden. In dat verband meldde Den Uyl ook dat vanuit West-Duits- land en Engeland (de beide partners in de Almelose fabriek) de kritiek op het uitblijven van besluiten in Ne derland steeds groter wordt. Beide landen besloten reeds tot medewer king aan de exportkredietverzeke ring, waartoe Nederland pas gisteren onder voorbehoud besloot. Den Uyl signaleerde daarbij ook dat in West- Duitsland in toenemende mate drang wordt uitgeoefend om bij uit blijven van de Nederlandse beslis sing ln West-Duitsland zelf een ultra- centrifugefabriek te gaan bouwen. Een zeer belangrijk deel van de pro duktie van de fabriek is namelijk bestemd voor Westduitse te bouwen kerncentrales. De Nederlandse afwachtende hou ding vindt nog steeds zijn oorzaak in de onzekerheid over de door Neder land gevraagde waarborgen over misbruik voor eventuele atoomwa pens van het geleverde materiaal, met name aan het Zuldamerikaanse land Brazilië. Premier Den Uyl ontkende gisteren dat het deze week door de Verenigde Staten gedane aanbod om Brazilië verrijkt uranium te leveren oorzaak is van de onverwachte beslissing van de Nederlandse regering. Volgens Den Uyl stond ai maanden vast dat deze beslissing nu genomen zou moeten worden. Van de totale ge plande Almelose produktie gaat ove rigens slechts tien procent naar Bra zilië. De rest blijft in voornamelijk Engeland en West-Duitsland. AMSTERDAM Het „gefingeerde" interview met Jan Wolkers, dat Else- viers Magazine deze week afdrukt, is wel degelijk gebaseerd op een ge sprek met de schrijver, aldus hoofd redacteur dr F. A. Hoogendijk Hij zegt, dat redacteur Wim Zaal. die momenteel in het buitenland verblijft, bijna een half uur met Wol kers heeft getelefoneerd. Jan Wol kers is ten onrechte boos op Else vier. zo is Hoogendijk van mening en ln een brief aan uitgever Meulen- hoft schrijft hij. „dat de heer Zaal telefonisch aan de heer Wolkers een aantal vragen heeft voorgelegd". De Amsterdamse uitgeverij be schuldigde Elseviers Magzine dond erdag van een verzonnen Interview. „Ik neem dat hoog op", aldus Hoog endijk. Dat doet overigens ook Jan Wolkers. „Een leugenachtige verkla ring", zegt de schrijver- Wolkers: „Het sterkste punt is. dat ik die Zwim Zaal van mijn leven nooit heb gezien Hoe komt de man ertoe om mij te beschrijven in mijn atelier?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9