Gereformeerde Bond en Zuid-Afrika Nieuwe taak voor studentenpastoraat Chr. politiebond: Kalma niet te handhaven Waarom Nationale-Nederlanden weieens royaal is met fiscaal-juridisch advies. "7\) NU.MET f50-VOORDEEL Nederlands'populairste hobby set, kompleet met hulpstuk vlakschuurhulpstuk Blanks. Decker Hinderlijk bedrijf wordt uit centrum Dongen verplaatst Bijdrage botanische tuin in Tegelen Ondernemers worden geconfronteerd met uiteenlopende zaken als belastingen, pensioenen, financieringen, het stallen van aandelen. Ze kunnen met opvolgingsproblemen te kampen hebben. Met erfrechtelijke perikelen zitten. Of bijvoorbeeld dubben over het bekende dilemma firma/besloten vennootschap. In bepaalde gevallen kan het Fiscaal-Juridisch Adviesbureau meedenken. Een service-afdeling van Nationale-Nederlanden. Die een brugfunctie vervult tussen ondernemer, accountant en notaris. Als trait-d'union tussen de vakspecialismen, in een taal die de ondernemer verstaat. Als klankbord. En als het bindend element dat de stukjes van de legpuzzel (verzekeringen, firmaconuact, testament) samenvoegt. De adviseurs van het FJA staan midden in de praktijk. Geruggesteund door juristen, fiscalisten en economen, door alle know-how die u van Nationale-Nederlanden verwachten mag, helpen ze ondernemers met het doorhakken van knopen. In nauw overleg met notaris, accountant, belastingdienst en verzekeringsadviseur. Zodat u uiteindelijk een compleet advies kunt verwachten. Waarom doet Nationale-Nederlanden dat? Niet vanwege de mooie blauwe ogen van de ondernemer. Maar ook niet in de eerste plaats met de bedoeling, zoveel mogelijk verzekeringen te verkopen. Voorop staat de kwaliteit van het advies. Het belang van de cliënt, dat zo objectief mogelijk moet worden gediend. Om hem in staat te stellen zijn bestaan als ondernemer goed toegerust voort te zetten. En in de verwachting met hem een duurzame zakelijke relatie op te bouwen. Nationale-Nederlanden zaterdag 19 november 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE door ir. J. van der Graaf Ten aanzien van de weergave van het vraaggesprek, dat Al- dert Schipper met mij had, moet ik zeggen mezelf niet her kend te hebben. Het is een spanningsloze weergave gewor den van wat ik als een span- ningsvólle, zeg ambivalente impressie bedoelde. Ten eerste Het ergst is het slot van het verhaal. Na een positieve opmer king mijnerzijds over het gerechte lijk onderzoek naar Biko's dood. wordt letterlijk geciteerd: „Zuid- Afrika is een voorbeeld voor menige staat in Afrika". Alsof ik dat liet staan op de geruchtmakende affaire Biko. Ik maakte deze opmerking met betrekking tot onderwijs, ge zondheidszorg, kortom de hele ont wikkeling en het niveau daarvan. Ten tweede. Op Zuid-Afrika is niet zoveel kritiek te leveren, zou ik heb ben gezegd. Feit is. dat onze delega tie niet anders heeft gedaan dan kritische vragen stellen tijdens het verblijf bij de kerken daar Maar het lag niet in onze missie, daar en hier, allerlei politieke uitspraken te doen. Ten derde. De kop van het verhaal „Ook in ons land is wel iets mis" is uiterst suggestief. Nadrukkelijk heb ik gezegd, dat wij ons in Afrika de problematiek niet lieten versluieren met opmerkingen als: „Kijk ook eens naar eigen land". Maar wel heb ik gezegd, dat. als het gaat om de studenten, eenmaal afgestudeerd, zich minder vervreemd voelen van de „gewone" gemeenten. LUNTEREN Aan universiteiten, die zich tot mammoetbedrij- ven hebben ontwikkeld, is een proces van ontmenselijking aan de gang. Daarvan dreigt menige student de dupe te worden. Maatschappelijke werkers, psychologen en andere deskundigen voeren daartegen een verbeten strijd, maar zeggen die niet alleen aan te kunnen. Daarom vragen universiteiten met klem om medewerking van studenten-pastores. Deze recente ontwikkeling kwam in de gereformeerde synode ter sprake, toen daar het studentenpastoraat aan de orde was. Duidelijk werd. dat daardoor een nieuwe missionaire di mensie aan het studentenpastoraat ls toegevoegd, die om verdere door denking vraagt. De synode besloot daarom tot een studie, in hoeverre de opzet van het werk moet worden veranderd. Daarbij gaat het niet om een koerswijzinging maar om een accentverschuiving, werd daaraan toegevoegd. Al betekent deze gevraagde inbreng een taakverzwaring, toch meende het studentenpastoraat er zijn veertien formatieplaatsen voor gere formeerde studentenpredikanten niet om meer geld voor uitbreiding van dit aantal te moeten vragen. Redenen: de universiteiten zijn be reid ook een deel van de kosten te betalen en er zijn nog mogelijkheden om de oecumenische samenwerking uit te breiden. Enige vrees van de synode, dat het studentenpastoraat door eventuele subsidiëring in zijn onafhankelijkheid zou worden aan getast. kon worden weggenomen. Voorwaardelijke subsidie ligt niet in de bedoeling en zal ook nimmer wor den geaccepteerd, betoogden depu- taten studentenpastoraat. Studentenpredikant ds. E. Th. Thijs uit Eindhoven kon rapporteren, dat aan het studentenpastoraat veel ker kleden van de universiteitssteden meerwerken. In toenemende mate worden studentengemeenten ook bij de plaatselijke kerken betrokken. Dat heeft onder meer tot doel. dat bijbelse gerechtigheid (en daar gaat het toch kerkelijk om, juist ook in Afrika?) er dan meer zaken zijn dan menselijke gelijkwaardigheid en de politieke en maatschappelijke uit werking daarvan. Daar gaat het om de totaliteit van het gebod Gods. En dan moet gezegd, dat er in ons eigen land ook zoveel mis is, dat we als kerk wel moeten weten wat we doen als we ons, zonder besef van solidari teit in de schuld, belerend en fari- zeïstisch richten tot de kerken in Afrika. Wij mogen en moeten Afrika vragen stellen met betrekking tot menselijke waardigheid en gelijk waardigheid. Maar de Afrikaanse kerken mogen ons vragen stellen als het gaat om andere christelijke nor men en waarden, waarden die in onze samenleving allang verdwenen zijn en die in Afrika thans van buiten af worden bedreigd. Ten vierde. Aldert Schipper vergat tewermelden, dat ik wel terdege de kern van de Zuidafrikaanse proble matiek heb aangegeven, te weten het probleem van de stedelijke Ban toe en wel terdege heb gezegd, dat velen doof zijn voor de stemmen, die om verbetering van de positie van de stedelijke Bantoe roepen en blind zijn voor de achtergrond waaruit de onlusten voorkomen. Ten vijfde. Voor de maatregelen te gen dr. Beyers Naudé, die onzes in ziens een boodschap heeft in de Zuidafrikaanse samenleving. Maar het is de tragiek van het christelijk instituut, dat het de relatie met de gemeente is kwijtgeraakt (het chris telijk getuigenis kan niet buiten het kader van de gemeente) en daarom een louter politiek instituut met een invalspoort voor radicale elementen. Bekend van radio TV 2-toeren klopboormachine Samen in solide houten karwei- 10 mm 370 Watt cirkelzaag- kist van f247,- nü voor |*a vakgereedschap voor hobbyprijzen Van een onzer verslaggevers UTRECHT/ROTTERDAM „Naar onze stellige overtuiging geldt voor de heer Kalma, dat hij zich niet heeft gedragen zoals een goed politie-ambtenaar betaamt. De overheid zal daaraan niet voorbij kunnen gaan," aldus het hoofdbestuur van de bij het CNV aangesloten Algemene christelijke politiefederatie ACP naar aanleiding van het gedrag van de Rotterdamse hoofdin specteur B. D. Kalma. grijpt om te demonstreren voor wat hij ziet als verbetering van maat schappelijke structuren." Dat de heer Kalma zich daarbij aan de gevoelens van zijn collega's niets heeft gelegen laten liggen is, zo meent het ACP-hoofdbestuur, dui delijk. In de ACP gaat de bond van chr. politie-ambtenaren in Nederland sa men met de katholieke politiebond „St. Michael". Het ACP-hoofdbestuur geeft zijn standpunt in de affaire-Kalma in een verklaring in het federatie-orgaan van deze week. Het constateert, dat het optreden van de heer Kalma bij velen en vooral in het Rotterdamse politiekorps gevoelens van wantrou wen. verdriet en woede teweeg bracht. Het ACP-bestuur consta teert dat de heer Kalma als Neder lands staatsburger heeft gekozen voor het vervullen van een ambtelij ke functie en nog wel een politie functie met alle daaraan verbonden beperkingen. Grondwettelijke vrij heid van meningsuitging sluit, aldus het ACP-bestuur, piet uit, dat hij door het aanvaarden van zijn ambte lijke status ook heeft aanvaard de beperkingen die zijn verbonden aan zijn dienstverband. Naar het gevoel van het ACP-bestuur heeft de heer Kalma deze beperkingen overschre den, en daarbij de vraag opgeworpen of hij zich nog wel heeft gedragen zoals het een goed ambtenaar past en of hij zich niet heeft schuldig gemaakt aan plichtsverzuim. Over de door de heer Kalma bij zijn collega's opgewekte gevoelens ver meldt de verklaring: „Wantrouwen omdat dienst doen onder leiding van een collega-chef die door zijn uitla tingen en gedragingen de noodzake lijke vertrouwensrelatie ondergraaft onmogelijk wordt. Verdriet omdat nog maar zo kort geleden een Utrechtse collega werd doodgescho ten en andere politie-ambtenaren ernstig door RAF-terroristen werden gewond. Woede omdat de heer Kal ma juist het overlijden van terroris ten behorend tot de groep van dege nen die zijn collega doodden, aan- Niet afgedaan Inmiddels is, zoals procureur-gene raal Von der Feltz in zijn brief aan burgemeester Van der Louw aan kondigde, 0e affaire-Kalma niet af gedaan als de heer Kalma met een berisping wordt gestraft. Mr Von der Feltz zal dan overwegen een nader onderzoek in te stellen en hij is van plan zo'n onderzoek, dat vooral zal bestaan uit het horen van getuigen en van de heer Kalma zelf. persoon lijk te leiden. Het resultaat daarvan kan zijn dat, zoals de procureur- generaal in zijn brief aan burge meester Van der Louw aankondig de. hij deze alsnog opdracht geeft de heer Kalma te ontheffen van zijn functie van chef van de zeden- en kinderpolitie. De procureur-gene raal schreef aan de heer Van der Louw: „Indien u in de gedragingen van de heer Kalma en de daardoor veroorzaakte spanningen bij de poli tie geen aanleiding zoudt zien to schorsing en eventueel ontslag va: de heer Kalma, wordt voor mij, toe passing van artikel 5 lid 2 van di politiewet actueel." In dat artikel staat dat het openbaa ministerie mag oordelen over eei politieman voor zover deze rechei chewerk verricht of te maken heel met de vreemdelingendienst. De ze den- en kinderpolitie valt onder d( recherche. De procureur-generaa meent, dat het mogelijk is een pol tieman voor ontheffing voor te dra gen als deze dusdanige spanningei in zijn korps teweeg, brengt, dat hi] niet meer doelmatig'kan functione ren. En dit laatste meent de ACP constateren. Tegenover de heer Kal ma verklaarde burgemeester Va der Louw, dat hij zich door de brii van de procureur-generaal ond< druk gezet voelt: mocht de proci reur-generaal na zijn onderzoek e toe overgaan de heer Van der Lom op te dragen de heer Kalma te ont heffen van zijn functie, dan heeft dj burgemeester geen keus. De heei Kalma kan dan nog slechts in be roep gaan bij de Raad van Stal Tegen een berisping kan de hi Kalma in beroep gaan bij het ami tenarengerecht. ADVERTENTIES DEN HAAG (ANP) Minister Gruijters heeft aan de gemeente Dongen een rijksbijdrage van 5.134 500 gulden toegezegd voor de uitvoering van het reconstructie plan Trommelen. Het gaat om de verplaatsing van de lijmfabriek Trommelen, die in het centrum van Dongen ligt. Het bedrijf veroorzaakt ernstige overlast voor de omgeving door stank en verontreiniging van het riviertje de Donge. waarop het ongezuiverde afvalwater recht streeks wordt geloosd. Het terrein wordt niet alleen door fabrieksge bouwen ingenomen, maar ook voor een groot deel door een open opslag van grote hoeveelheden gekalkt lljmvlees. Er zijn plannen geweest om het be drijf ter plaatse te handhaven, na dat er voorzieningen waren getrof-. fen om de milieu-hinder tot een mi nimum te beperken Dit bracht ech ter zeer hoge investeringen met zich mee. Besloten is nü het fabrieks complex te verplaatsen naar het in dustrieterrein de Rochelrijt, waar de milieu-overlast nog verder kan wor den teruggebracht. Op de vrijgeko men plaats van het fabriekterreln en aanliggende gronden wil de gemeen te 168 woningwetwoningen laten bouwen. TEGELEN (ANP) De Jochum-ho. in Tegelen (van de stichting botani sche tuin van Steyl) heeft van het Prins Bernhard Fond vijftig mille gekregen voor de inrichting van een informatie- en documentatiecen trum. De Jochum-hof kwam in 1970 In het nieuws toen door reorganisa tie van het missiehuis St. Michael te Steyl. waartoe de tuin behoorde, dele plantenvexzameling zou moe ten verdwijnen. Dank zij een actie, die op grond van het Europese na tuurbeschermingsjaar N.70 werd ge voerd. kon de Jochum-hof van de ondergang worden gered. De exploi tatie daarvan is sinds januari 1971 in handen van de „stichting botani sche tuin van Steyl."Het jaarlijkse bezoekersaantal ligt rond de 50.000. ,^4ls ons advies leidt tot een blijvende relatie, zijn alle partijen tevreden. (C. Weij, adviseur FJA) De *ai vai eei bir nie vei tra doi om tra tra Al leb een bru aut de ven een die Ie z De ret reki con eint diei twe win aan looi Het leb den een in ook den het le k Du Dlt« dus eers cent

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8