De pastoor was een mijnheer tekening van een lezer commentaar 'OUW Dorp Ottoland 'uitgetekend' in dissertatie ers (1) iers (2) Van Agt en de Wiegeliaanse lofzangen Viel cadeaus komen van ver stuur een brief zon dominee boeiend RDAG 19 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet t'-js natuurlijk heel mooi als de t eid ons wil voorlichten over van ouders op de school van Mnderen. Maar of we gelukkig n zijn met de brochure „Ou- en school", die nu zijn vijfde r^|ne druk beleeft, is nog de Ministerie van onderwijs pro- ins in deze brochure te door is Jn van het belang van ouder- ipatie. Dat afschuwelijke is ooit uitgevonden om de ;kenheid van ouders bij het 'ijs van hun kinderen mee duiden. Welnu, die ouder- ipatie moet bevorderd n. S te de brochure mogen geloven hjihool en gezin sinds het einde Yt schoolstrijd steeds verder uit gegroeid. Pas omstreek^ hierin een keer ten goede icn. Vooral na 1973, toen mi- Van Kemenade aan het be- Ewam, is de belangstelling van ders voor de school toege- waar dat deze minister veel cht heeft geschonken aan de i de ouders. Als het bijzonder ijs de leus ,,de school aan de i" niet had uitgevonden, had Cemenade hem bij wijze van n zelf kunnen verzinnen. Des te verbazingwekkender is het. dat de op zijn gezag verspreide ,,info" (zo heet dat) totaal voorbij gaat aan de rol van de ouders in het bijzonder onderwijs. Er wordt wel verteld dat ouders klusjes kunnen opknappen in de school en dat moe ders kunnen helpen bij de leesles. Maar van het grondwettelijke recht van ouders om scholen op te richten wordt niet gerept. Heel belangrijk is volgens de bro chure, dat ouders en leerkrachten samen praten over de inhoud van het onderwijs. .Ouders hebben er recht op te weten wat de school wel en niet belangrijk vindt. Sterker nog: ouders dienen daar invloed op te kunnen uitoefenen en moeten in 'staat zijn om in het uiterste geval de conclusie te trekken, dat de aanpak van de school zó afwijkt van de aanpak thuis, dat het niet de goede school voor hun kind is." Stel je voor: ouders hebben het recht hun kind van school te halen. Natuurlijk hebben ze dat recht, maar veel belangrijker is dat ouders in dit land het recht hebben zelf scholen te stichten. Zoals ze ook het recht hebben om uit reeds bestaan de mogelijkheden te kiezen. Ver volgens kunnen ze als ouders direct invloed uitoefenen op de richting van het onderwijs. Niet via inspraak van oudercommissies of schoolcom missies, maar rechtstreeks via vere nigingen voor bijzonder onderwijs. veten ook wel dat deze vorm irecte democratie in het verle- ïiet altijd voldoende is uitge- jVeel bijzondere scholen gaan *nn stichtingen en niet van vere- ;en. Waar wel de verenigings- bestaat, komt het soms voor iet bestuur voornamelijk be- uit grootouders. Er zijn ook ren die door de opgetreden ^vergroting zover van de ou- ï*5ijn komen af te staan, dat ze lijken op regenten-colleges Mp ouder-besturen. Tenslotte is "Haar dat er ook in het bijzonder [wijs helaas scholen bestaan iet liefst de deuren potdicht in voor de ouders. deze praktijken kon het (kwaad dat de ouders weer wat [er werden en zich meer gin- lemoeien met het onderwijs fan kinderen. Die beweging is ouders zelf opgekomen. Het jheugend dat de overheid daar positief op heeft gerea- En het is een goede zaak. dat minister Van Kemenade heeft ge probeerd de inbreng van de ouders te bevorderen, zowel in het open baar als in het bijzonder onderwijs. Het laatste voorstel van de minister is, om wettelijk vast te leggen dat tenminste een derde van het aantal bestuursleden moet bestaan uit (ge kozen) ouders. Niet iedereen in het bijzonder onderwijs is het daarmee eens. Het plan is ook nog maar in het stadium van een wetsvoorstel van een zwaar demissionaire minis ter. Maar er blijkt genoegzaam uit dat de minister de ouders een warm hart toedraagt. Ons punt van kritiek is slechts, dat zijn voorlichtingsdienst hoog op geeft van moderne vormen van in spraak in en deelneming aan het schoolgebeuren door ouders, maar daarbij enkele van de meest funda mentele rechten van de ouders over het hoofd ziet. De zesde druk van „Ouders en school" mag wat ons betreft op dit punt grondig herzien worden. door Henri Kruithof AMSTERDAM Niet alle proefschriften laten zich lezen als dorpsroman. De socioloog Jojada Verrips is er met zijn proefschrift En boven de pol der de hemel" echter in ge slaagd een boek te schrijven, dat je zonder problemen in één adem uitleest. Het boek is een studie van het dorp Ottoland in de Alblasserwaard over de periode 1850 tot 1971. De titel is ontleend aan het boek „Boven de polder de hemel" van Jo van Dorp- Ypma over het dorp Haastrecht. In 1971 heeft Verrips in Ottoland ge woond om daar door gesprekken en observatie een indruk te krijgen van leven en werken van de bevolking van Ottoland. In de tijd dat hij er woonde, heeft Verrips veel medewerking gekregen van de plaatselijke bevolking. Zo kreeg hij toestemming om kerke- raadsvergaderingen bij te wonen en kerkelijke stukken in te zien. Vooral de anekdotes die Verrips op grond daarvan door het hele proefschrift heen vertelt, maken het boek zeer lezenswaardig. Het godsdienstig leven stond cen traal bij het onderzoek, dat Verrips in Ottoland verrichtte. Hij ging daar bij uit van de vraag waardoor in Ottoland in de tweede helft van de. negentiende eeuw een nieuwe gods dienstige groepering ontstond en wat het gevolg daarvan was voor de sociale verhoudingen in het dorp. Verrips begint met een beschrijving van het dorp Ottoland. „In het mid den van het dorp staat de Neder landse Hervormde Kerk op een terp achtige verhoging. Honderd meter ten westen van de kerk ligt aan de andere kant van de weg en het water de kleine kerk, het kerkgebouw van de Gereformeerden. Door de ligging van de beide kerken, bijna tegenover elkaar, ontstaat op zondagmorgens en -avonden een merkwaardig voet gangersverkeer. Zelden zal men na melijk zien, dat hervormden en gere formeerden gebruik maken van de zelfde weg. Ze lopen elk hun eigen parallelweg om de kerk te bereiken. Op die manier komen ze elkaar niet tegen en wordt groeten een minder moeizame aangelegenheid." Pastoor en predikanten Na een uiteenzetting van de historie van het dorp Ottoland, vertelt Ver rips een van zijn anekdotes. „Op 11 februari 1971 houden de hervormde jeugdverenigingen een vergadering. Ze hebben een pastoor uitgenodigd, omdat de jongeren weieens wat meer over het rooms-katholicisme willen weten. Door het optreden van twee predikanten komt er weinig van de avond terecht." De predikant uit Ottoland onder breekt de inleiding van de pastoor om in een uitvoerig betoog zijn visie op de rooms-katholieke kerk te ge ven. De jongeren komen niet aan het woord. De pastoor krijgt geen kans om iets terug te zeggen. De predi kant blijft kritiek spuien. Aan het eind van de avond loopt de vergade ring geheel uit de hand. De predikant uit het aangrenzende Molenaarsgraaf vraagt geërgerd waarom de pastoor als „mijnheer Klaassen" in de kerkbode staat aan- De hervormde kerk van Ottoland Zo komt men Ottoland binnen gekondigd. Als in de kerkbode had gestaan dat het om „pastoor Klaas sen" ging, hadden er meer mensen naar de vergadering kunnen komen, die hem weerwoord hadden kunnen geven. De voorzitter grijpt daarop in en sluit de vergadering met gebed. Sociale afstand De sociale afstand tussen werkge vers en werknemers was in de hele vorige en een groot deel van deze eeuw erg groot. In ruil voor trouw werken en de erkenning van de zeg genschap van de boeren, kregen de landarbeiders toegang tot kleine stukjes land. de boerenmiddagdis, in sommige gevallen een huisje en in de moeilijke winterperiode steun in geld of natura. Zij waren diep door drongen van het besef, dat misstap pen of aanmatigend gedrag hun de betrekking kon kosten. Het bestuurlijke werk in Ottoland speelde zich af in kerkelijke colleges, in polderbesturen, de gemeenteraad en het burgerlijk armbestuur. In al die colleges maakten de grondbezit ters de dienst uit. Zo domineerden leden van de families Wouda en Biest in de hele vorige eeuw maar ook nog daarna de gemeenteraad en het polderbestuur. Omstreeks het midden van de vorige eeuw beschik ten leden van de familie Biest over zoveel land in de polder Ottoland dat zij eenvijfde van het totaal aan tal stemmen mochten uitbrengen. Schoolstrijd De schoolstrijd heeft ook in Otto land duidelijk zijn sporen achterge laten. Tot het eind van de vorige eeuw stond in Ottoland alleen maar een openbare lagere school. In 1887 organiseerden de gereformeerden zich echter samen met geestverwan ten uit de buurgemeenten Mole naarsgraaf en Brandwijk in een schoolvereniging. In 1890 werd een school gebouwd. Deze kampte overi gens geruime tijd met financiële pro blemen, omdat de financiële gelijk stelling tussen openbaar en bijzon der onderwijs toen nog geen feit was. De oprichting van deze school bete kende een gevoelige aderlating voor de openbare school. 'Aan het eind van de jaren twintig probeerden de hervormden in dezelfde drie dorpen ook een eigen school op te richten. De gereformeerden vonden dat een regelrechte aanval op de eigen school. Het hervormde initiatief werd onder meer ingegeven door de nieuwbouwplannen van het gerefor meerde schoolbestuur. De gereformeerden probeerden de stichting van een hervormde school tegen te houden door voor te stellen de vierde onderwijzersplaats op hun school door een hervormde leer kracht te laten bezetten. De her vormden gingen hierop echter niet in. Toch kwam de hervormde school er vooralsnog niet en dat had een zeer vreemde oorzaak. De verhouding in de Ottolandse gemeenteraad was vier hervormden en drie gerefor meerden. Een van de hervormde raadsleden keerde zich echter tegen zijn geloofsgenoten. Dit raadslid stond namelijk op het punt om voor zitter van het polderbestuur van Laag Blokland te worden. Hij was bang dat als hij met zijn geloofsge noten mee zou stemmen, de gerefor meerden uit de polder tegen zich in het harnas zou jagen, waarmee de benoeming tot voorzitter van de baan zou kunnen zijn. Vandaar dat hij tegen de stichting van een her vormde school stemde. In het laatste hoofdstuk van zijn proefschrift verhaalt Verrips onder meer over de politieke verhoudin gen in Ottoland in de laatste tijd Opvallend hierbij is dat er van 1946 tot 1962 geen verkiezingen zijn ge houden in Ottoland. De twee kiesve renigingen in het dorp hadden na melijk afgesproken met een geza menlijke lijst uit te komen, waarqp kandidaten van beide om en oin zouden voorkomen. Bij gebrek aan concurrentie was het dus niet nodig verkiezingen te houden. In 1962 kwam in deze situatie veran dering, toen ontevreden hervorm den een plaatselijke afdeling van de SGP oprichtten, die er zelfs in slaag de twee zetels te krijgen. Overigens verloor de SGP er bij de volgende raadsverkiezingen al weer één van. „Hun optreden was ook niet erg spectakulair geweest." aldus Ver rips. „en het lukte hen later niet meer die te heroveren." ^®H<eningen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er Postbus 859. een boekenbom HET WEER door Hans de Jong Ook de komende dagen, maan dag en dinsdag incluis, zal het over zeewater, met name de Noordzee, wordt die lucht in de weer onbestendig blijven. Dus onderste niveau's wel aange- echt een stamppot- of zuurkool- warmd, wat dan de onstabiliteit weertje, ook al is dit bepaald weer bevordert, geen zondagsmaal. De tempera tuur stijgt dit weekend overi- Onstabiel.dat was het weer gens wel wat bij wind uit west gisteren vooral in de zuidwest tot zuidwest, aangetrokken door hoek van Nederland. Enkele sta- wat uitdiepende, zuidoost waarts koersende storing ten zuiden van IJsland, en er zal ook tions daar gaven onweer, onder meer Vlissingen en Middelburg, in laatstgenoemd station regen vallen, maar de keerzijde kwam een zeer krachtige hagel- van dit „portret" wordt geschil derd door poollucht, wederom met medeneming van de welbe kende buien, sommige met ha gel. enkele ook met sneeuw. De computerkaarten doen de bui voor. Op de kaarten waren in de zuidelijke Noordzeetrech- ter deze buien echt getekend met toppen op 7.000 meter hoog te. Uit voorafgaande jaren we ten we, dat dit proces vooral bij noordelijke stromingen opbouw verwachten van een dagen achtereen kan doorgaan zeer krachtig hogedrukgebied en dat in die trechter. van IJsland tot de Golf van Bis kaje Bij gelijktijdige lage druk Ook onder Scandinavië hangt over Scandinavië en west-Rus- „troep" dat bij verschillende la- land zal de wind de neiging heb- gedrukkernen en nog wat dalen ben om later op zondag en ver der ook maandag en dinsdag de barometer, wat niet weg neemt dat het gisterenmiddag krachtig uit de noordhoek te ko- in Noord-Zweden en noord-Fin- men. Aangezien ook een noord- land toch 15 tot 16 graden voor. pool-maximum deze stromingen Het 0-graden niveau boven En- stuurt krijgen we dan lucht aan- geland werd door Parijs op 800 gevoerd van Nova Zembla, meter gegeven, door Londen op Spitsbergen en de noordelijke 600 meter, boven de Noordzee IJszee. Tijdens een lange trip vroor het vanaf 500 meter. Als wij de Amerikaanse vooruit- blik-kaarten mogen geloven en met enige reserve nodig ik u uit dit maar te doen, omdat het hier uiteraard om een globale indruk te doen is, zal het grootste deel van volgende week donderdag middag op het 500-milibar-vlak een grote depressie hangen van Skandinavië tot de golf van Bis kaje. De as ervan verloopt over de Britse Eilanden en bijgeval worden de stromingen op dat niveau boven Nederland later zuidwestelijk, overigens tot vrij diep in Rusland. Op de grond kaart voor dat tijdstip bevinden zich twee lagedrukcentra, één boven de Oostzee en één boven de Britse Eilanden; Voer genoeg voor buien dukt mij die in de eerste helft van volgende week vermoedelijk wel eens wat meer sneeuw zouden kunnen geven dan op de afgelopen dagen. Van lezer Broere uit Eindhoven ontving ik een overdrukje uit „Het Vaderland" van 21 novem ber 1927 over een destijds voor komende zee zware ijzel „De treinenloop op den electrischen spoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam geheel gestoord" aldus een kop boven het bericht. Utrecht en Groningen raakten in het donker door het bevriezen van krooshekken in de centrale, waardoor er gebrek aan koelwa ter ontstond. In de bioscopen behielp men zich met kaarslicht. De weerkundige .medewerker lichtte toe. dat er in een jaar of tien niet zo sterk geijzeld had als toen. „Hier en daar zag het er uit alsop plaatjes in de boeken van Flammarion die de ondergang der Aarde beschrijven als de zon zover is afgekoeld, dat zij onze planeet niet langer warm kan houden." Een lezer uit Haarlem herinnert mij eraan dat ik vorig jaar voor het seizoen 77-78 een elfstenden- tocht voorspeld heb. en vraagt of ik dit nog staande houdt. Ant woord: ik ben mij niet bewust dit zo stellig beweerd te hebben, maar komt er dit seizoen al zo'n schaatsmarathon tot stand, (wat ik vrug hoop) dan ontvang ik graag zijn gelukwensen. Zelf voorspelt hij Statistisch moet deze winter streng worden. Dat MOET is een vondst, vindt u niet?! Andere verhoudingen Aanvankelijk was voornamelijk het bezit van land. vee en kapitaal het belangrijkste machtsmiddel in boe rengemeenschappen als Ottoland. „Toen de bezitters echter verdeeld raakten en er twee geloofsgemeen schappen ontstonden (gereformeer den en hervormden) bleek een ande re machtsbron evenzeer van belang, namelijk de grotere sociale samen hang van de gereformeerden," aldus Verrips. Later veranderde ook deze macht verhouding weer. Door de integratie van de dorpsgemeenschappen in wijdere verbanden, nam de speel ruimte van de boerenbestuurders af. Een deel van de besluitvorming ver plaatste zich naar hogere bestuurs organen. als provincie en rijk. Uiter aard had dat ook invloed op de machtverhoudingen binnen het dorp. Bezit van grond en grote socia le samenhang werden veel minder belangrijk dan kennis van de pro blemen van de samenleving. In een landbouwgemeente als Otto land was er bovendien nog een der de oorzaak voor de verandering van de machtsverhoudingen. Aanvanke lijk bepaalden de boeren zelf hoe zij hun bedrijf voerden. Met de komst van de EG echter werden er steeds meer zaken op centraal niveau in Den Haag en Brussel geregeld. Dit dwong de boeren tot efficiënter wer ken om nog te kunnen concurreren tegen collega's in andere streken en zelfs in andere landen. rklaas maakt vandaag te zijn entree, net als (maar 3 el februari pas) Sint Pieter in het anle Grouw. maar weer heel an- dan de kerstman volgende irréid. In de meeste landen zal die Rsilee arriveren, maar in Sydney, ïstralië, doet hij het dit jaar het eerst per surfplank, rij- ishl over de golven. Die kerstman, a Claus, lijkt wel een beetje op irklaas Zijn naam lijkt er ïni Istreeks van afgeleid, hij deelt CU cadeautjes uit, en eigenlijk nilt hij ook tot de naaste familie Sinterklaas. Santa Claus is een is inding" van Nederlanders die iretf zeventiende eeuw naar Ameri- vel fmigreerden. Die emigranten *n niet alleen hun hele hebben ?uden, maar ook hun gewoon- orflnclusief het Sinterklaasfeest Sint Nicolaas verbasterde tot rh<t Nicholas en dat werd later id Claus. tj 'n kleurige tabberds, pijen en "bakken gestoken heren be trekken hun geschenken voor een groot deel uit dezelfde hoek van de wereld: Hongkong. Daar scaan niet minder dan 1659 fabrieken en fa briekjes (nog afgezien van de niet officieel geregistreerde) die zich toeleggen op het vervaardigen van speelgoed en andere artikelen voor de decembermaand. Bijna 53.000 mensen verdienen hun dagelijks brood in deze feest-industrie en zo klein als de Britse kroonkolonie is. zo groot is de export: er wordt uit dat kleine staatje meer uitgevoerd dan uit welk land ter wereld ook. En vrijwel elk land doet inkopen in Hongkong. Erg veel nieuws komt er dit Jaar op speelgoedgebied niet uit de bus. Er zijn natuurlijk weer poppen die ruimtevaarders en andere al of niet van tv. bekende figuren voorstel len, spelletjes die op het televisie scherm gespeeld kunnen worden, modeltreinen en sprekende poppen (zelfs exemplaren die klagen over het huishoudelijke werk). En nu je Het portret van de goedheiligman op een speculaaspop. Een illustratie uit het juist verschenen boekje ,,Sint Nicolaas leven en legende", waar op we binnenkort uitvoerig terug komen. steeds meer poppenmeubels, kleer- kastjes, badkuipjes. keukens en andere huishoudelijke mini-toe standen in de winkels tegenkomt waarmee de bijbehorende poppen een behoorlijke „dagtaak" op hun nek krijgen, is er. net als voor echte huisvrouwen, in Hongkong veel aandacht besteed aan technische snufjes die de pop wat meer vrije tijd bezorgen: zo is er nu een for nuis met verlichte bakoven, een beveiligd wasmachientje met draaiende trommel, een klein goot steentje met stromend water en miniatuur rieten meubels. In Hongkong hebben de fabrikan ten al zoveel ervaring met speel goed. dat ze precies weten welk speelgoed voor bepaalde landen ge schikt is. Voor Amerika maken ze heel andere dingen dan voor Euro pa, want „in Amerika gebruiken de kinderen veel minder hun fantasie bij het spel. In dat land speelt het speelgoed en kijkt het kind toe". Voor Europa is er dus weer speel goed gemaakt, waarop de Neder landse kinderen hun fantasie kun nen botvieren. Maar wót Sinterk laas ook uit Hongkong heeft mee gesleept om op zijn verjaardag uit te delen, hij kan er op rekenen dat het veilig spul is, verzekeren de fabrikanten. Die ruim 1600 fabrie ken zijn aangesloten bij een federa tie die het speelgoed op veiligheid test. Zo kunnen alle Sinterklazen er zeker van zijn dat speelgoed uit Hongkong niet giftig is, niet in brand kan vliegen, niet kan splinte ren en goed geïsoleerd is al kun nen ze daar uiteraard niet alle speelgoedjes stuk voor stuk contro leren. Russel Maphanga heeft al vaak in Zuidafrikaanse gevangenissen ge zeten Toen hij in 1973 werd vrijge laten, had hij net een straf van tien jaar achter de rug. Niet lang na zijn vrijlating is hij opnieuw gearres teerd, op grond van artikel 6 van de wet op het terrorisme. Maar offici eel ergens van beschuldigd werd hij niet; een proces heeft hij nooit ge had. Desondanks hielden de autori teiten hem geïsoleerd. In de gevan genis werd hij gemarteld. Dat duur de tot oktober vorig jaar. Russel Maphanga werd toen vrijgelaten. Hij vond een baan als chauffeur en het leven leek voor hem weer een beetje normaal te worden. Maar onlangs ontving Amnesty Interna tional een noodkreet van Maphan- ga's advocate: Russel was voor de derde maal opgepakt en gevangen gezet. Op grond van vroegere erva ringen vreest zij nu, dat haar cliënt opnieuw gemarteld zal worden en dat zijn leven ditmaal gevaar loopt. Wie in beleefde bewoordingen een brief wil schrijven, kan daarin vragen om een goede behandeling van Russel Maphanga en om zijn onmiddellijke invrijheidsstelling als er geen beschuldigingen tegen hem zijn ingebracht. Zo'n brief kan gestuurd worden naar de Ambassa de van Zuid-Afrika, Wassenaarse- weg 40 in Den Haag. Dat kan ge woon in het Nederlands. We wijzen er alvast op, dat de vol gende oproep om een brief voor een politieke gevangene te schrijven, aanstaande vrijdag al in deze hoek van de krant geplaatst wordt in plaats van zaterdag. Wel 65.000 gezonde mensen stuur den een jaar geleden tegen Sinter klaas een leuke verrassing aan evenveel langdurig zieken, gehan dicapten en hulpbehoevende be jaarden. Volkomen vreemden, want de adressen van de niet-ge- zonde landgenoten worden ver strekt door „De Zonnebloem", die al bijna dertig jaar samen met de KRO de Sinterklaas-cadeautjesac tie op touw zet. Wie dit jaar ook een aan huis of bed gekluisterde land genoot wil verrassen met een pakje en rijmpje het gaat niet om grote cadeaus kan met spoed een briefje sturen naar De Zonne bloem. Breda (postzegel van 55 cent bijsluiten!) met de mededeling dat hij of zij aan de actie „Zon in de schoorsteen" wil meedoen; een ad res van zo'n zieke wordt dan toe gestuurd. van wie je op je tien vingers kunt natellen dat ze geen van allen ooit in de buurt van die vrouwen ge weest zijn. Als nummer één. twee en'drie kwamen namelijk achter eenvolgens Jackie Onassis, prinses Gracia van Monaco en Mireille Mathieu uit de bus. Van hun moti vering hebben ze de buitenwereld niet op de hoogte gesteld en even min is er bij verteld, welke maat staven ze hebben aangelegd. Wie worden door mannen die het niet kunnen weten, voor de opwin dendste. boeiendste vrouwen aan gezien? De internationale club van vrijgezellenmannen in Londen heeft er eens een gooi naar gedaan De leden, zomaar mannen uit vele landen, hebben een lijst van de tien opwindendste vrouwen opgesteld, Kinderlijk vertrouwen in de domi nee: een vader van drie zoontjes werkt in het ziekenhuis en zoekt zodoende geregeld de zieke Renske op, een klasgenootje van een van zijn kinderen. De zoontjes ge^en hem dagelijks de meest wonderlij ke geschenkjes voor het zieke kind mee. waarmee ze steeds even blij is. Maar op een dag is Renskes bedje leeg. Renske is overleden Hoe ver tel je dat aan kleine kinderen? Geen probleem, ze wisten het al. De juf had het op school uitgelegd. „Ik had nog klei voor haar", zegt het oudste jongetje. „Gebruik het zelf maar", antwoordt de vader, maar het middelste zoontje heeft een be ter idee: „Geef het aan jullie domi nee mee. die komt vast wel een keer bij Renske in de hemel". (Uit Singel 88. het personeelsor gaan van het Diakonessenhuis Leeuwarden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5