ivelproblemen met eine stappen oplossen Autoverzekering spoedig duurder itaatsaccountants niet bij oorbaat onafhankelijker OPEC-gesprek in Caracas werpt schaduw vooruit Billiton en Bos Kalis samen in winning mangaanknollen Nederlands woonproject in Frankrijk krijgt vorm der melkproduktie boerenbelang lorzitter Burggraaff van NIVRA: xtielakkoord ï-Indonesië Forse groei van Westland-Utrecht Dit jaar meer investeringen Banken in Londen sluiten filialen Marius weg bij d. Duitse KvK ROAG 19 NOVEMBER 1977 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 41 een onzer verslaggevers )LLE Indien we de problemen van de zuivel overschotten, achtergebleven structuur, te inkomens en monetaire chaos willen aanpakken, zit er weinig anders op dan te proberen s de weg van de kleine stappen voorwaarts een oplossing te bereiken. ei voorzitter drs. H. Schelhaas het Produktschap voor Zuivel •en in Zwolle, in de vergadering et hoofdbestuur en de provinci- ringbesturen van de Aartsdioce- RK Boeren- en Tuindersbond. »er Schelhaas dacht hierbij aan Weidelijk onttrekken van grond Ie melkproduktie. de aanmoedi- van de beëindiging van de inning in minder geschikte ge- In en door oudere boeren. Dit J zou aangevuld dienen te wor de „al beproefde", maar voor •tering vatbare beleidsinstru- en als de premieregeling voor liet leveren van melk en de tpremie voor melkkoeien. ang loemde het niet in de laatste s het belang van de veehouders, lergelijke regelingen tot stand n. Op langere termijn zal daar- de melkproduktie beter in gun- richting worden gestuurd, dan een verhoging van de richtprijs. om verdient het, aldus de heer Schelhaas, aanbeveling dat de melk veehouderij en de zuivelindustrie meer aandacht gaan geven aan het ontwikkelen en begeleiden van rege lingen, die gericht zijn op een beper king van de melkproduktie. Daar naast zag hij in een stimulering van de verkoop (vooral naar derde lan den) en een uitbreiding van de voed selhulp. goede middelen ter bestrij ding van het zuiveloverschot. Tevoren had de voorzitter er op ge wezen, dat een geringe daling van de melkaanvoer kan leiden tot een aan zienlijke verbetering van de situatie op de zuivelmarkt. Een beheersing van de melkproduktie in de Europe se Gemeenschap is. aldus de heer Schelhaas, een boerenbelang vin de eerste orde. Goed Intussen blijkt het met de zuivelaf- zet van Nederland bijzonder goed te gaan. De sterke positie op de inter nationale markt is overigens van groot belang, omdat onze melkvee houderij staat of valt met de export van zuivelprodukten. Ongeveer 55 procent van alle in ons land gewon nen melk wordt in de vorm van pro- dukten uitgevoerd. De heer Schelhaas waarschuwde, dat onze voorsprong wel wordt be dreigd. De laatste paar jaar komen, wat de melkwinning betreft, landen als Engeland, Frankrijk en Ierland naar voren, die zich in de toekomst wel eens tot duchtige concurrenten kunnen ontwikkelen. Om de voorsprong te behouden, die de Nederlandse zuivelsector „stellig" nog op de concurrenten heeft, zal niet te veel moeten worden ver trouwd op wat „Brussel" doet. De Nederlandse melkveehouders zullen vóór alles ondernemers moeten zijn. Anders zal onze melkveehouderij over twintig jaar niet meer mee tellen. Schadeposten steeds groter DEN HAAG (ANP) De premies voor autoverzekeringen mogen per 30 november omhoog. Minister Lubbers van economische zaken heeft de verzekeringsmaatschappijen daarvoor toe stemming gegeven. De maximale verhoging van WA-premies varieert van 47 tot 155 gulden en die voor all riskverzekerlngen van 78 tot 371 gulden. Van een onzer verslaggevers PERPIGNAN De ontwikkeling van het woningproject Club Coudalère gelegen op een schiereilandje in het achtduizend hectare grote meer van Salses met twee open verbindingen met de Middellandse Zee krijgt steeds meer gestalte. Er wordt Overigens wordt tot op heden en met hard aan getrokken, om de tweede fase van de bouw begin volgend Jaar voltooid te hebben. Intussen zijn de plannen voor de derde fase al uitgewerkt. succes gezocht naar nieuwe afzet op allerlei markten. Nederland is dan ook niet zomaar de grootste zuivel- exporteur ter wereld. een onzer verslaggevers STERDAM Voorzitter J. A. Burggraaff van het Nederlandse Instituut van Registeraccoun- ls (NIVRA) denkt niet dat de onafhankelijkheid van accountants tegenover het bedrijfsleven ir is gewaarborgd als zij staatsambtenaren zijn. In de praktijk zullen zij minder toegang tot de /rijfsgegevens hebben dan op het ogenblik, nu de accountant een vrij beroep uitoefent. Dat betekent, dat begin volgend jaar een kleine vierhonderd één- tot zes kamer-appartementen die rond een jachthaven liggen, gereed zullen zijn. Daarnaast zijn dan de ongeveer der tig kleine woningen (marina's) met elke een eigen ligplaats klaar. Verder kunnen dan ook het zwem bad, het kinderbad, de speelvelden in gebruik worden genomen en zul len de winkeltjes, restaurants en bars gereed en bemand zijn. Het project wordt uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van Robex, In welke onderneming de Westland- Utrecht Hypotheekbank, Koninklij ke Bijenkorf Beheer en de 8tevin- groep teder voor éénderde deel parti ciperen. leer Burggraaff vreest vooral dat vertrouwensrelatie accountant- ftie zoek zal zijn en dat is juist fan de pijlers van ons beroep, zo 6 hij uit. Wanneer de accountant tenaar is, geeft de directie wel ijfers, die zij nu eenmaal moet n, maar verder zal de bedrijfglei- zich waarschijnlijk passief op- kn. Nu is er een actieve relatie m directie en accountants, is de ring van de NIVRA-voorzitter. countant is niet slechts contro- hij is ook adviseur van de on- eming, zei de heer Burggraaff. accountant fluistert een direc- Iniet in welke beslissing hij moet en maar wel adviseert hij hoe de itie tot een beslissing kan ko- Dat adviseurschap hangt ook nauw samen met de vertrou- irelatie en daarom kan de tsaccountant deze functie ook goed uitoefenen, was de mening de heer Burggraaff. Hij wordt fclijk te veel gezien als een poli- Jent. r aaff vond trouwens dat er ook huidige praktijk genoeg waar- en zijn voor de onafhankelijk- van de accountant. Zo is het' of de maatschappij waarvan hij tmaakt niet toegestaan om meer dan 3 a 4 procent van zijn it aangewezen te zijn op één Hiermee wil men voorkomen fsel De EG ls het met Indone» jens geworden over een beper- van de Indonesische textielult- naar de EG. Dit heeft de onder- Selaar van de EG, Tran Van ih, bekendgemaakt. Economische Gemeenschap is met 33 goedkope-textielex- mde landen in onderhande- over "«en beperking van hun ftrt. Tot nu toe is met acht van een akkoord bereikt. Samen ex- ïerden deze landen in 1976 bijna 00 ton textiel naar de gemeen- Dat komt neer op tien pro- van de stroom goedkope lel. dat de accountant zijn cliënt naar de mond praat uit angst zijn boterham kwijt te raken. In feite is die 3 tot 4 procentregel de achtergrond van de vele fusies tussen accountantskanto ren. Door de fusiegolf in het bedrijfs leven van eind jaren zestig, begin zeventig was het welhaast onvermij delijk dat de accountants volgden. standpunt gepubliceerd over Jaarre- AnimO keningen van ondernemingen, wier voortbestaan twijfelachtig is. Tot nu toe was de praktijk dat de ac countant in het Jaarverslag schreef zich van een oordeel te onthouden. Gedragsregels Eo is i leren Van Thlnh ontkende, dat de rhandelingen met Zuid-Korea afgebroken. De EG wil, dat L»0ntinUltGlt •Korea zich een beperking op- van zeven procent. In 1976 ex- NIVRA heeft intussen een ëerde het ongeveer 70.000 ton de EG. Daarmede was Zuid- a de grootste leverancier na fKong en India, 'nover India neemt de EG een ele houding aan. Desondanks en de onderhandelingen met ind niet erg. De heer Burggraaff noemde nog en andere feiten die de onafhankelijk heid moeten waarborgen. Zo mag de accountant geen familielid tot cliënt hebben. En verder zijn de NIVRA- gedragsregels geen onderonsje of statuten van een privé-club maar zijn zij geregeld in de wet. Het NI VRA heeft een publiekrechtelijke status en de minister van justitie heeft de bevoegdheid gedragsregels te schrappen als die in strijd worden geacht met het algemeen belang. De vraag rijst of de accountant wel genoeg tegenspel kan bieden als een directie een ongunstig jaar voor de buitenwereld wat wil oppoetsen. Voorzitter Burggraaff erkende dat dit moeilijk ls en dat dit tot spannin gen kan leiden tussen directie en accountant. De laatste staat sterker als de toezichthoudende organen een betere relatie met hem onder houden: bij een -bedrijf moet dan meer uitgaan van de raad van com missarissen en bij een vereniging of stichting van het algemeen bestuur. In de Verenigde Staten wordt het volgend jaar verplicht dat commis sarissen een commissie uit hun mid den benoemen voor het contact met de accountant. Ook voor contacten met de ondernemingsraad staan de accountants open. Overigens heeft de accountant er zeil ook alle belang bij verhulling van ongunstige jaarcijfers te voor komen. Als aangetoond kan worden dat de accountant nalatig bij de cljfercontrole is geweest, kunnen schuldeisers hem aansprakelijk stel len voor daaruit ontstane schade. In de praktijk gebeurt dat in eerste instantie via de tuchtrechtspraak van het NIVRA en in tweede instan tie door een civielrechtelijke proce dure. Het NIVRA doet zijn leden het voor stel ln zo'n situatie vast te stellen dat uit de jaarrekening blijkt dat het voortbestaan onzeker is. De ac countant zou dan echter tevens moeten schrijven dat voortbestaan niet onmogelijk is en dat de waarde ringsgrondslag van de Jaarrekening daarop is gebaseerd. Uitgaande van die grondslag zou hij dan moeten verklaren dat de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de grootte en samenstelling van het bedrijfs vermogen. De animo voor dit min of meer beslo ten vakantiegebied voor mensen die graag op of aan het water zitten, blijkt niet gering te zijn. Van de appartementen die in de eerste fase werden gebouwd, is inmiddels al ne gentig procent verkocht. Voor de huizen van de tweede fase, waar nu nog wordt gebouwd, heeft al dertig procent een eigenaar gekregen. Met vertrouwen wordt daarom in september volgend jaar met de der de fase begonnen, die 170 „wooneen heden" zal omvatten. Robex bouwt met de opzet de appartementen en marina's te verkopen. De prijzen va riëren. globaal genomen, tussen de 65.000 en 200.000. Voor mensen AMSTERDAM De Westland- Utrecht Hypotheekbank heelt in de eerste negen maanden van dit jaar een bedrijfsresultaat behaald van 82,1 min tegen 50,8 min ln dezelf de periode van vorig jaar. De netto winst in deze periode steeg van 21,1 min tot 35,2 min. In het derde kwartaal bedroeg het bedrijsresultaat 28,5 min tegen 19,6 min vorig Jaar en de netto winst 12,7 min tegen 8,4 min. In de eerste negen maanden werden circa 19.500 hypothecaire -leningen, inclusief verhoging van bestaande leningen, gesloten met een totaalbe drag van 2350 min (zelfde periode 1976: circa 15.000 leningen, totaal 1460 min). Na aftrek van aflossin gen nam de portefeuille toe met 1.838 min tot 7.324 min. De vraag haar hypothecair krediet bleef, zo wel voor de financiering als voor commerciële doeleinden op een on verminderd hoog niveau. Mede op grond van het aantal in behandeling zijnde hypotheekaanvragen ver wacht de bank dat de hypotheek portefeuille rond de jaarwisseling de 8 miljard zal passeren. die dit geld niet op tafel willen of kunnen leggen, bestaat de mogelijk heid tot tachtig procent in bepaal de gevallen nog meer te finan cieren. De minister heeft de toestemming gegeven na overleg met de Contact commissie motorrijtuigenvèrzeke- ring. Eerder dit Jaar was Lubbers al akkoord gegaan met een verhoging per 30 juni. De voorgestelde maxi male bedragen waarmee de premies verhoogd mogen worden, hangen af van de prijzen van de auto's. De 47 gulden premieverhoging voor WA- verzekering geldt bijvoorbeeld voor wagens met een cataloguswaarde van minder dan tienduizend gulden. De 78 bij de all-risk verzekering eveneens voor auto's, goedkoper dan tien mille. De premies van de veraekeringsvorm WA plus beperkte cascodekking mo gen voor wat de cascodekking be treft verhoogd worden met maxi maal 0,1 procent van de dagwaarde van het verzekerd object, terwijl voor verhoging van de WA-dekking dezelfde bedragen als voor de simpe le WA-verzekering van toepassing zijn. Voor motorfietsen en scooters gaan de WA-premies omhoog met 26 gul den maximaal ln de klasse tot en met 249 cc cilinderinhoud. 29 gulden Kritiek van NCIV: Nieuwbouw gaat boven renovatie DE BILT Op langere termijn is het in het belang van de bewoners, nieuwbouw te verkiezen boven reno vatie. Dit is het opmerkelijkste standpunt van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuis vesting (NCIV) in De Bilt, bij welk instituut meer dan 350 woningbouw corporaties zijn aangesloten. Het NCIV geeft deze mening in eên reactie op het structuurschame Volkshuisvesting en het wetsont werp Stadsvernieuwing. Deze zijn, zo luidt de kritiek, te beperkt van opzet voor Inspraak en te veel afge stemd op ruimtelijk ordeningsbe leid. Voorrang wordt bepleit voor het bouwen van woningen (bestemd voor de vragers van nu) en concrete minimum-eisen met betrekking tot de kwaliteit. Ook zou het huidig beleid huren/kopen meer diepgaand aan de orde moeten komen. Het NCIV mist tenslotte garanties voor groot onderhoud van woningen door de overheid en vreest boven dien dat daarmee de eigen beleids ruimte van de corporaties wordt aangetast. van 250 ttn 349 cc. met 31 gulden van 350 t m 499 cc en met 34 vanaf 500 cc. De cascopremies voor de tweewielers gaan al naar gelang de cataloguswaarde omhoog van hon derd gulden (waarde tot en met twee mille) tot 450 gulden (7501 gulden en hoger). De WA-premies voor landbouw >- tractoren, gebruikt in eigen bedrijf, worden afhankelijk van het huidige premieniveau verhoogd met bedra gen variërend van twintig tot 35 gulden. Oorzaken In de sector personenauto's zijn de verhogingen het gevolg van de stij ging van de schadelast per polls in 1976 en het eerste halfjaar van 1977, zo heeft het ministerie het besluit toegelicht. Vooral het aantal scha degevallen per honderd auto's, de kosten voor medische behandeling en schadeloosstelling voor inkom stenderving zijn gestegen. In de ove rige sectoren varieerde vorig Jaar de schadelast per polls, uitgedrukt in een percentage van het brutopre- mieniveau. van 82 procent voor de vrachtauto's en 116 procent voor motoren en scooters tot 140 procent van de tractoren. „De toegestane premieverhogingen zullen slechts leiden tot een gedeeltelijk terug dringen van de verliezen in deze sectoren," aldus het ministerie. DEN HAAG Billiton, onder deel van de Koninklijke Shell Groep, BKW Ocean Minerals, werkmaatschappij van Bos Kalis, Amoco Mineral Co., on derdeel van Standard Oil en Lockheed Missiles and Space Co., hebben in New York een gezamenlijke onderneming op gericht voor het ontwikkelen van de technologie om man gaanknollen van de bodem van de oceean te winnen. De naam van het nieuwe bedrijf is Ocean Minerals Co., waarvan het hoofdkantoor in Mount View (Cali- fomië) gevestigd zal zijn. Personeel van de vier ondernemingen gespe cialiseerd in waterbouw, oceanogra fie, mijnbouw en de verwerking van delfstoffen zal bij de nieuwe onder neming te werk worden gesteld. Lockheed, die meer dan dertien jaar ervaring heeft in research en ontwik kelingswerk op het gebied van de diepzeemijnbouw, ls aangesteld als hoofd „contractor". Ocean Minerals Co.. zal op basis van bestaande technologieën nieuwe methoden ontwikkelen voor het win nen en verwerken van mangaanknol len, die in reusachtige hoeveelheden en over uitgestrekte gebieden op de bodem van de oceaan zijn waarge nomen. Hoewel een kwart van het gewicht van de zwarte mangaanknol uit mangaan bestaat, ontleent dit pro- dukt zijn economische waarde aan het feit, dat het tevens ongeveer 3 pet nikkel, koper en kobalt bevat. Dit gehalte aan metalen steekt vol gens de bekendmaking gunstig af bij delfstoffen die op het land worden gevonden. De mangaanknollen zijn aangetoond in vrijwel alle diepzeegebieden van de wereld. Naar schatting bevat al leen de Stille Oceaan reeds 1.500 miljard ton. Gemeten naar het huidi ge verbruik en afhankelijk van het succes van de diepzeemijnbouw. zou dit in de wereldbehoefte aan nikkel, koper en kobalt voor honderden ja ren kunnen voorzien. De rijkste con centraties van mangaanknollen ko men voor ten zuidoosten van de Ha- waii-eilanden. In dit gebied is de oceaan 4.000 tot 6.000 meter diep. GEVATO Het ministerie van landbouw heeft het vleesverwerken de bedrijf Van Zadelhof! ln Doetin- chem een kredietgarantie verstrekt van 600.000. Het voortbestaan van het bedrijf, een zeusterondernemlng van Gevato ln Driebergen, dat al eerder steun ontving, lijkt nu verze kerd. BIJ Van Zadelhof! werken ruim 70 personeelsleden. Aanvankelijk wilde minister Van der Stee aan Van Zadelhoff geen steun verlenen. Gevraagd was een garantie van 700.000. Na nieuwe besprekin gen en sterke aandrang vanuit het personeel en de bonden is nu toch een kredietgarantie verleend. WILMA —Verenigde Bedrijven Wilma gaat haar internationale aci- tiviteiten uitbreiden. Als een van de eerste Nederlandse aannemings maatschappijen gaat Wilma volgend jaar in de V.8. beginnen met het zelfstandig ontwikkelen van projec ten. De uitvoering daarvan zal door Amerikaanse ondernemingen wor den verzorgd. Verder wil men in eni ge Afrikaanse en Aziatische landen, waar behoefte aan woningen be staat, samenwerkingen aangaan in de vorm van ontwikkelingscontrac ten met lokale ondernemingen. De gunstige ontwikkeling van produktie. omzet en winst bij Neder- landsche Apparatenfahriek „Nedap" gedurende de eerste helft van dit Jaar heeft zich in het tweede halfjaar voortgezet. De jaaromzet in 1977 zal ongeveer uitkomen op 22 min, ruim 10 pet meer dan ln 1976 19,2 min). De aanloopkosten van nieuwe projecten zullen lager zijn dan de directie ten tijde van het bericht over het eerste half Jaar verwachtte. De winst voor belastingen zal roede daardoor over 1977 op rond 2 min uitkomen (vj 1,46 min). AKZO CHEMIE en Mitsui Petro chemical Industries uit Japan heb ben een overeenkomst gesloten be treffende de vorming van een Joint venture in West-Europa voor de pro duktie en verkoop van dicumyl pe roxide (DCP). DCP wordt gebruikt voor het vulcaniseren van syntheti sche rubbers, polyolefinen en mengs els van beide. De schoenzolen- en kabelindustrie vormen belangrijke toepassingsgebieden. De vestiging van Thomassen en Drijver-Verblifa ln Doesburg heeft werktijdverkorting aangevraagd voor een periode van zes weken voor het gehele personeel (415 werkne mers). Het bedrijf wil een werktijd verkorting. van één dag per week. Volgens de directie in Deventer is de werktijdverkorting nodig geworden door de sterk achterblijvende afzet en een stagnerende export naar het midden-Oosten. DEN HAAG (ANP) Het be drijfsleven investeert dit jaar en volgend Jaar meer dan in 1976, zo heeft het centraal bu reau voor de statistiek opge maakt uit een steèkproef. De ondernemers in de industrie zullen dit jaar zestien procent meer investeren dan vorig jaar, dat percentage geldt ook voor de bedrijfstak delfstoffenwin ning. Voor de bouwnijverheid wordt vrijwel geen stijging ver wacht. Voor volgend jaar ver wachten alle bedrijfstakken een vrijwel gelijke of Iets hoge re investering dan voor dit Jaar. Binnen de bedrijfstak indu strie waarde der investerin gen dit jaar 7,3 miljoen gulden verwacht de voedings- en genotmiddelenindustrie dit jaar dertig procent meer te in vesteren en volgend Jaar acht procent meer, de chemische In dustrie respectievelijk 26 pro cent meer en zestien procent minder, en de metaalindustrie twee procent meer en zes pro cent meer. De Investeringen in de tak delfstoffenwinning stij gen dit Jaar tot 1.3 miljoen en volgend jaar met negentien procent tot 1,5 miljoen. In de bouwnijverheid wordt dit jaar 0.7 miljoen geïnvesteerd en volgend jaar 0.8 miljoen, ofwel bijna zeven procent meer. LONDEN Terwijl het aantal bankfilialen zich in ons land nog steeds zij het minder uitbundig dan voorheen uitbreidt, hebben de grote Engelse banken al een be gin gemaakt met het sluiten van bijkantoren Dit uit een oogpunt van een kostenbesparende rationali satie van hun fllialennet. Barclays Bank heeft besloten één vijfde van haar 3100 filialen ln voor steden van Londen en op het platte land eens nauwkeurig onder de loep te nemen. De bank meent, dat onge veer 600 filialen voor sluiting dan wel samenvoeging in aanmerking komen. De kostenpost bij Barclays Bank is van 1972 op 1976 met niet minder dan 50 procent gestegen. Van deze kosten nemen lonen en salarissen meer dan 70 procent voor hun reke ning. Ook Midland Bank heeft soortgelijke stappen ais Barclays in het uitzicht gesteld. HAAG Na 28 jaai'werkzaam in geweest als algemeen-secre- van de Nederlandse-Duitse Ka- ran Koophandel heeft mr H. R. as ln verband met het bereiken le pensioengerechtigde leeftijd functie neergelegd. In een bij- ire algemene ledenvergadering iteren in het Nederlands Con- ebouw te Den Haag afscheid genomen l J. Verhage trad ln dezelfde 'dering af als voorzitter van de frlands-Duitse Kamer van handel Tot zijn opvolger koos >estuur van de kamer dr G. t. lid der directie van de Union sche Lebensmittelwerke te burg. Van een onzer redacteuren Volgende maand, om precies te zijn op 20 december, komen in de Venezolaanse hoofdstad Caracas de olieministers van de OPEC-landen (de olieproducerende en exporterende landen) bijeen om te praten over de olieprijs, die met ingang van het nieuwe jaar van kracht zal worden. Zoals andere jaren, gonst het ook nu weer van de geruchten over de omvang van een eventuele prijsverhoging. Want daar zou het wel eens op kun nen uitdraaien, tenzij de wat meer behoudende krachten in de OPEC volgens de- laatste berichten zou daartoe thans ook de sjah van Perziè mogen worden gerekend de over hand krijgen. Dat laatste lijkt echter OHomdrkt nog niet het gevaL delingsposiUes op te bouwen met het oog op de komende besprekin gen in Caracas. Ook ln het verleden was dit een gebruikelijke gang van zaken. Vrijwel alles wat de klok slaat op dit moment zijn prijsverhogingen, varië rende van 5-10 procent en hoger. Aan al dit soort uitspraken hoeft overi gens niet al te veel waarde te worden gehecht. Het gaat hier nl. meer om politieke oefeningen, die ten doel hebben alvast bepaalde onderhan- Toch zal de situatie in Caracas dit maal een andere zijn dan bij voor tgaande onderhandelingen over de olieprijs het geval was Terwijl het voorheen nl. onberekenbare politie ke factoren waren die bij de olieprijs onderhandelingen de boventoon voerden, is het thans de situatie op de oliemarkt die de uitkomsten van de conferenUe zal bepalen. Een olie- markt. die eigenlijk al sedert het begin van dit Jaar wordt gekenmerkt door een grote ruimte. En dat terwijl de produktie van de gezamenlijke OPEC landen op dit ogenblik maar weinig hoger is dan ln Januari. Ach tergrond van deze ruimte: het feit, dat de economieën in de meeste olie- verbruikende landen altijd nog op een laag pitje staan. In Caracas zal evenwel meer ter tafel komen dan alleen het agendapunt olieprijs De groeiende belangstel ling, die de olieproducerende landen de laatste tijd aan de dag leggen voor de internationale handel in vloeibaar aardgas zal zeker ertoe lei den. dat ook deze aangelegenheid ter sprake zal komen. En het is zelfs niet ondenkbaar, dat dit onderwerp van groter belang zal blijken te zijn dan het thema vaststelling van de olie prijs. Vloeibaar aardgas Zou het ervan komen, dat de OPEC- conferentie in Caracas besluit met alleen een olieprijs voor te schrijven, maar ook een besluit neemt ten aan zien van de prijzen van vloeibaar aardgas, dan ls het vrijwel zeker dat dit zijn invloed zal hebben op de prijzen van vloeibaar aardgas, die de niet-OPEC-landen thans berekenen. Zoals ook de prijzen van Noordzee- olle onmiskenbaar worden beïnvloed door de OPEC-beslulten ten aanzien van de olieprijs, zo zal dat zeker ook gelden met betrekking tot de prijs van vloeibaar aardgas. Opnieuw zo langzamerhand ls dat een vast punt geworden de laatste Jaren op de OPEC-agenda zal de binding van de olieprijs met de dol lar weer worden aangesneden Op grond van uitlatingen, gedaan tij dens een recent bezoek van de Ame rikaanse minister van financiën, Blumenthal. aan diverse OPEC-lan den ln het Midden-Oosten, mag het niet helemaal uitgesloten worden ge acht dat naast de dollar de zgn SDRS (speciale trekkingsrechten van het IMF een soort papter- goud) hun opwachting zullen maken. Pond Sterling Zelfs viel dezer dagen te beluisteren, dat het pond sterling (gelet op zijn koersstijging van de laatste tijd) als betaalmiddel voor de OPEC-olle zou worden geaccepteerd Een bewering, die overigens van de kant van de OPEC-landen haastig if tegenge sproken. Nog een opmerking over de olieprijs zelf. De betekenis daar van is zo lijkt het vandaag de dag toch een andere dan enkele jaren geleden Dit, omdat een niet onbelangrijk deel van de olieproduktie van de OPEC-landen thans niet meer als ruwe olie wordt uitgevoerd, maar in de raffinaderijen van deze landen zelf wordt verwerkt tot allerlei pro- dnkten die ook door hen worden verkocht. Als dan ook nog in aan merking wordt genomen, dat de Noordzee en Alaska In toenemende mate olie zijn gaan produceren en dat het verbruik van aardgas zich in stijgende lijn beweegt, dan kan het niet anders, of men moet wel conclu- deren. dat de olieprijs, zoals die door de OPEC-landen straks in Caracas zal worden vastgesteld, van minder gewicht is dan vroeger

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 41