*lan: centrum voor kunst van blinden i Een professor die uit de Kamer moest 'Pillen moeten meer kunnen' A/ij moeten met onze produkten durven komen' Wetenschap en techniek Trou w/K wartet 35 n relief van Piet Dekker, ontleend aan het boek Openbaringen. Een collage (om te zien en te voelen) gemaakt naar aanleiding van het thema „techniek en materiaal". ei v, noc M.j>r Bert de Jong eidq kan veel meer aan de ativiteit van blinden den gedaan. Daarom 3et ergens in het cen- m van het land een traal atelier met expo- .focBruimte worden geves- e vd voor beeldende kunst blinden. Aan dat ate- zou tevens een oplei- g verbonden kunnen 79fden. is in grote lijnen het ideaal Piet Dekker, de enige blin- professionele beeldende stenaar in ons land. Hij sinds kort een atelier ge- aan de Soesterweg 179 ersfoort. Zijn pottenbak- levert hem een redelijk n op. Wat hij nu wil is. ijn blinde lotgenoten ook ans krijgen zich in de rich- van deze creativiteit te ikkelen. De werkloosheid t vooral onder de blinden toegeslagen. Bij gebrek werk vallen immers de ge- dicapten af. In zijn bran- ziet Piet Dekker een nieu- beroepsmogelijkheid voor izwaren >rd(| plan van Piet Dekker ont- ,ceJU sympathie in de wereld de blinden. Iedereen is het er eens. dat de sociaal-cul- ■n 1 le vorming van de blinde eterd moet worden. Daar- zal de uitvoering van Dek- plan kunnen bijdragen, •lopig echter ziet men on- komelijke praktische be ren. Jan Huyers, die direc- is van de Vereniging het erlandse Blindenwezen overkoepelend orgaan van organisaties van en voor den) meent dat het plan omgeven is met te veel igtekens om te kunnen Iepen uitgevoerd. Huyers ge niet dat een normale merciële opzet mogelijk *°4ijn Een andere manier zou aldus de directeur van het denwezen, een stichting in leven te roepen. Het be- r van deze stichting moet zien aan de benodigde Jsen te komen. Ook als Aff fondsen er zouden zijn. blijven de bezwaren. Een pro bleem zal vooral zijn de bereik baarheid van het centrum uit alle delen van het land. De mpbiliteit van de blinde is im mers beperkt. Vormen volgen. Piet Dekker ontmoet in de om geving van zijn lotgenoten naast begrip en waardering ook kritiek, omdat men onvol doende mogelijkheden ziet. Maar Piet Dekker weet. waar over hij praat en wat zijn plan betekent. Hij legt uit. dat de handicap van het blind zijn ook positief werkt. Je gaat als blinde inten ser leven; je kunt je meer con centreren. Door het ontbreken van het gezichtsvermogen wor den andere zintuigen sterker ontwikkeld. Een gevolg van deze positieve werking: blin den kunnen muzikaal zeer be gaafd zijn door het fijner afge stelde gehoor. Ook de tastzin kan scherper worden ontwik keld. „Het is waar. dat een blinde niet kan zien." zegt Piet Dek ker, „maar dat je met je han den iets schept, bewijst, dat je een goede voorstelling van de beelden hebt en de beelden goed kunt volgen. We worden gedwongen door te denken in vonhen." Verder wijst hij op de bijzonde re handvaardigheid van blin den en hun vermogen met ma teriaal om te gaan. Wat er in het atelier aan de Soesterweg is te zien. onderstreept zijn be toog. Hij beperkt zich in zijn ceramiek niet tot de gebruiks voorwerpen (hoewel de vaasjes ep koppen „in" zijn), maar maakt ook wanddecoraties in reliëf. Het zijn fantastische voorstellingen, soms ontleend aan het Bijbelboek Openba ringen. Aan de wand hangt ook een collage, waarin allerlei materi aal is verwerkt. Het is gemaakt niet alleen om te zien. maar ook om te betasten. Het werk stuk is gemaakt voor de Neder landse Kunststichting volgens het opgegeven thema „tech niek en materiaal" Opmerkelijk is. dat Piet Dek ker ook met kleuren werkt. Het geheim is. dat hij de kleur- werking van de materialen goed kent. Verder ziet hij met de ogen van zijn vrouw, de pottenbakster Wil van Hout. Hoe dan ook, Plet Dekker heeft naam gemaakt met zijn kunst. Hij kan er van bestaan. Niet uit medelijden Het is niet waar, dat Piet Dek ker zijn slagen als kunstenaar te danken heeft aan het blind zijn. Een koop uit medelijden voor de blinde is niet uitgeslo ten, maar bij Dekker wordt vooral gekocht, omdat men waardering heeft voor het werk. „Als ik niet in de winkel sta, wordt er net zo verkocht," zegt hij. Dat valse element van medelij den mag ook beslist niet mee spelen als ooit het centrum eens een feit wordt. Een col portage van een soort veredeld mattenvlechten zal uit den boze zijn. In de blindenwereld verafschuwt men medelijden- wekkende colportage. In de zaak in Amersfoort is ook ceramiek te zien van de 51- jarige Joop Heijboer uit Nieu- werkerk aan den IJssel. Hij werd een paar jaar geleden blind. Het was een erfelijk heidskwestie. Zijn werk (eerst houtsnijkunst en later cera miek) is een bewijs van Dek kers stelling, dat er veel crea tieve mogelijkheden zijn voor blinden. Tot aan zijn blindheid was Joop Heijboer tegelzetter. Over zijn creatieve arbeid zegt hij nu: „Je leeft je intens in een werkstuk in. Je ziet het hele maal." En Joop Heijboer weet het zichtbaar te maken. Zijn werk is speels en treffend van vorm. Dan staat er nog een fijn-genuanceerd kinderkopje, gemaakt door Gart de Kruyf, die van de geboorte af blind is. Dit werk weerlegt de bewering, dat blinden in hun beeldende kunst alleen maar primitief kunnen zijn. Aan de Soesterweg in Amers foort is eigenlijk een begin Piet Dekker (links) en Joop Heijboer bij de draaischijf aanwezig van een tentoonstel ling van creatief werk van blin den. Zo'n expositie („Ik ken er zo vijf, die mee kunnen doen aan de tentoonstelling") is een ander ideaal van Piet Dekker Bewijzen Piet Dekker werd blind als ge volg van een ongeluk toen hij twintig jaar was. Hij was toen portrettekenaar en reclamete kenaar. Het eerste gevqlg van zijn blindheid was. dat hij niet werd toegelaten tot de acade mie voor beeldende kunst. In het revalidatiecentrum voelde Plet Dekker er niet veel voor opgeleid te worden tot bijvoor beeld telefonist. Het werd een taalopleiding MO-Frans. Maar op geen enkele school was er werk voor hem. Na deze teleur stellingen ging hij zijn eigen weg en werd zelfstandig kun stenaar. Jaren woonde hij met zijn gezin op een boerderij bij Middelburg. „Ik was daar bij na de stadspottenbakker." Nu zit hij midden in Amers foort. Het ideaal van het cen trum voor zijn lotgenoten laat hem niet los. Het gaat niet alleen om meer vrijetijdsbeste ding voor blinden, maar ook om meer beroepsmogelijkhe den. Piet kent de kritiek en reserves in de blindenwereld. „Ze geloven er niet zo in," is zijn verklaring. Bij het Blindenwezen ziet men de mogelijkheden niet direct „Maar," zo merkt directeur Huyer op." de planned zijn toch de moeite waard om ver der te bekijken. Er moet over leg komen met de blindenorga- nisaties en opleidingen Piet Dekker voelt zichzelf als het springlevende bewijs, dat het wèl kan. Acht jaar werkt hij nu als zelfstandig kunste naar. Bovendien, in het oude pand aan de Soesterweg leven Plet, Wil en de kindertjes tus sen de creatieve bewijs stukken. Piet Dekker nog een keer over hem en zijn lotgenoten. ..We moeten durven met onze pro dukten naar voren te komer, en te verkopen. Dan is al veel gewonnen." In de zaak staat Wil tijdens om gesprek twee schooljongens te woord, die op deze vrije woens dagmiddag zijn binnengelo pen. Ze vragen hoeveel ..dat beeld daar. dat ze zo mooi vin den" kost. De durf van Piet en Wil is al lang beloond. iee anks het laat seizoen (waarin de s(a en dorren, geheel volgens het re- van Willem Kloos) belandde deze i een verkiezingsbericht op ons 'au. Bijna honderdduizend Rot- ammers konden woensdag naar itembus om zich uit te spreken de samenstelling van wijkraden een deelgemeenteraad (lelijk "d. maar een beter heb ik nog niet ^>ordi Die raden zijn weliswaar wat minder „hoog" dan de Ka- die we dit jaar kozen, en de 'inciale staten en dé gemeentera- waarvoor we in het voorjaar naar itembus zullen moeten, maar de sen in die raden mogen toch maar praten over zaken als het aanleg- van speelplaatsen en bestratingen et verlenen van bouw- en hinder- 'ergunmngen. En dat kunnen be- njke dingen zijn: een hele wijk er wel bij varen of kan er dagelijks steen des aanstoots in zien. izl het wei moeilijk zijn een vorm politieke activiteit te bedenken tbij de omgeving, waarin de men ieven of geleefd hebben, geen en- invloed heeft. Heel duidelijk was nvloed er toen na de verkiezingen 918 een nieuwe Tweede Kamer inkwam en de kersverse christe- listorische afgevaardigde J. Weit- )p. een zandboer uit Overijssel, in eerste redevoering opzien baarde de uitspraak dat iemand die twee sprietjes doet groeien waar er nu groeit beter werk doet dan „het geslacht van politici tesamen". door J. G. A. Thijs De voorzitter van de Eerste Kamer. J J. G. baron van Voorst tot Voorst, zal met zijn gedachten wel vertoefd heb ben bij de omgeving waarin hij de beste jaren van zijn leven doorbracht (hij had een officiersloopbaan achter de rug en was nu al in de zeventig) toen hij het omstreeks dezelfde tijd in zijn toespraak bij het afscheid van een griffier plotseling had over „onze fou- rier". En een paar jaar eerder zal de antirevolutionair dr E J Beumer ook wel door zijn omgeving beïnvloed zijn toen hij zijn eerste rede geheel wijdde aan twee problemen het feit dat het woord „saluut" bij de aanbieding van wetten met twee u's gespeld werd. terwijl het in de grondwet met één u stond, en het feit dat de aanbieding van de staatsbegroting nu gebeurde door de minister inplaats van door een ..commissie vanwege de koning" Ge lukkig heeft professor Oud in zijn par lementaire geschiedschrijving naast veel degelijke mededelingen ook der gelijke feiten vastgelegd Een voor beeld uit een andere bron de in 1915 overleden Kamper docent Maarten Noordtzij was in zijn directe omgeving volop politiek bezig: jarenlang was hij M. Noordtzij lid van de Kamper gemeenteraad en van de provinciale staten. Noordtzij hield ervan (vertelt dr. R. H. Bremmer !n zijn boek over Herman Bavlnck) in het publieke leven op te treden, maar toen hij in 1891 ook nog in de Tweede Kamer gekozen werd werd het curato ren van de Kamper theologische (hoge )school te dol: een jaar later legde Noordtzij op hun aandringen het Kamerlidmaatschap neer. Om tot de Rotterdamse stembussen terug te keren: die hebben wellicht een welkome afwisseling betekend voor die mensen die de goede gewoon te hebben het politieke nieuws zo goed mogelijk te volgen. En zo'n afwisse ling kon wel eens hard nodig zijn het slepende, vaak stokkende, formatie- overleg kon in veel gevallen de politie ke belangstelling wel eens geen goed gedaan hebben. Dat kan je de koude rillingen bezorgen, bij voorbeeld als je terugdenkt aan de jaren 40-'45. toen we de mogelijkheid misten om zonder belemmeringen van betekenis te over leggen over de inrichting van de sa menleving en dat overleg ook nog in daden om te zetten Je moet er niet aan denken wat er allemaal zou kun nen gebeuren als een deuk in de poli tieke belangstelling van wat langere duur zou zijn. waardoor je voor een. slordiger omspringen met onze demo cratische instellingen zou moeten vre zen. Zelfs verhaaltjes over in goede sfeer confererende heren in Den Haag zouden dan weinig effect meer sorte ren. Zo'n verhaaltje vertelde Jan Ter louw eind juli, toen (achteraf bekeken) het formatiegesprek nog maar goed en wel op gang was. in een „dagboek" dat hij voor NRC-Handelsblad schreef. „Hoe kwetsbaarder de situatie, des te hartelijker wordt er ge-Joopt, -Driest. Edt en -Jant'. aldus Terlouw toen Op 8 oktober zei van Agt in een van zijn vele tv-optredens dat het woordge bruik met de sfeer wisselde Werd de sfeer moeilijk, dan werd het weer plechtig „u" Je vraagt je nu wel al hoe ver zouden Van Agt en Wiegel op dit punt al zijn? door Rob Fcppema Wanneer je alle kwalen en kwaaltjes waar een mens aan kan komen te lijden, met een pincet uit elkaar peutert en onder elkaar opschrijft, kom je tot 30.000 mogelijkheden. Van alle ziekten kan (nog) maar een derde met medicijnen worden behandeld, waarbij maar in beperkt aantal gevallen van echte volledige genezing mag worden gesproken Voor het onderzoek naar nieuwe en betere geneesmiddelen bestaan wat dat betreft nog alle ruimte. Een gedachtengang die in ie der geval de charme van de eenvoud heeft, vorige week op gevangen bij de Duitse che- mie-gigant Hoechst. die in Frankfort uitlegde hoe het nu stond met zijn geneesmiddele nonderzoek. Om een twee da gen lang verhaal kort te ma ken: verder is op dit gebied helemaal niets eenvoudig pverigens was het wel even wennen aan dat bijna onbe grensde perspectief. De publie ke discussie over medicijnen beweegt zich immers de laat ste tijd om twee kernpunten dat er te veel worden voorge schreven en dat ze te duur zijn Over het eerste punt werd in Frankfort weinig vernomen. Om het belang van de ontwik keling van vaccins te illustre ren 4<on zelfs uit de losse pols het Amerikaanse gegeven wor den aangehaald dat eèn kwart van d» medische consulten daar betrekking heeft op Infec ties en „dan ook" een op de drie recepten een antibioticum voorschrijft. Daar zit een stuk zinloze en zelfs schadelijke overconsumptie in. Maar goed. het ontwikkelen van vaccins is inderdaad een vrij onberispe lijke bezigheid. Wat de prijsvorming betreft, gingen Hoechst-directeuren von Pölnitz en Gareis zwaar in de verdediging. Zij konden op dit punt dan ook redelijk scho ne handen laten zien. Hoechst heeft in geen enkele sector van de geneesmiddelenmarkt het soort monopoliepositie dat bij voorbeeld Roche in staat stelt, haar tranquillizers duur te houden tot nationale overhe den ingrijpen. En de winstcij fers van de farmaceutische di visie na belasting vijf tot drie procent van de omzet zijn ook allerminst schokkend te noemen. Ingewikkeld Maar laten we teruggaan naar de meer wetenschappelijke kant van de zaak. De ruimte voor het vinden van nieuwe medicijnen mag dan haast on beperkt lijken, de op te lossen problemen worden steeds inge wikkelder Gewoon omdat de meer eenvoudige resultaten al binnengehaald zijn Infectie ziekten hebben elk één duide lijke oorzaak, die je kunt voor komen (leefwijze en vaccina tie» of bestrijden (antibiotica) Daar zijn we een heel eind mee gekomen, hoewel tegen virus sen op een aarzelende uitzon dering na 'nog geen kruid ge wassen is. Wat je dan overhoudt, zijn de moeilijke dingen met com plexen van oorzaken Prof Heiner Kief kan zonder moeite negen factoren op een rijtje zetten die de ontwikkeling van aderverkalking (atherosclero se) beïnvloeden, en daarmee de aanloop naar een hartinfarct „De invloed van één enkele factor Is alleen in ee.i uitzon derlljk geval herkenbaar" Daar zit je dan als onderzoe ker. wanneer je bovendien niet de beschikking hebt over een proefdiersoort waarin het ver kalkmgsproces tot in details lijkt op dat bij de mens. (Bij welke mens? Ook daar zit nog al wat verschil in. en er komt overigens maar af en toe echte kalkafzetting bij te pas Een van die atherosclerose factoren is op zich zelf al weer een voorbeeld van ingewik keldheid bloeddruk verhoging. Dr Bernward Schwölkens kan geen hormoonachtige stof in de hersenen tegenkomen of de hoeveelheid ervan heeft onder andere invloed op de bloed druk En dan heeft hij het over een voorlopig lijstje van zo'n twintig van zulke factoren. Een leuke basis om uit te zoe ken wat er hoe precies fout gaat bij (welke vorm van) ho- geblordriruk. en wat je daar aan zou kunnen doen. Zeker als je weet dat een aantal van die hormonen ook deel uit maakt van het regelsysteem voor bloeddruk dat door de nieren wordt verzorgd. Stapjes Gelukkig zijn behalve de pro blemen ook de onderzoektech nieken stevig gegroeid, zodat dit biochemische oerwoud niet volstrekt ondoordringbaar is Maar het gaat wel met kleine stapjes. Dat is trouwens het beeld dat de hele geneesmid delenonderzoek oproept klei ne stapjes Voot een belangrijk deel bestaat het uit het maken en proberen van stoffen die op details verschillen van be staande medicijnen, in de hoop dat ze beter eivol veiliger zullen werken. In het algemeen blijft die hoop ijdel. Van de duizend probeer sels moeten er in eerste instan tie al 999 terzijde worden ge legd. (Hoechst maakt ongeveei 6000 probeersels per jaar i Maar af en toe is daar inder daad de olijke verrassing die het leven van de onderzoeker zo aangenaam kan maken Zo als de ontdekking dat een klei ne verschuiving in de struc tuur van Valium ide concur rentie wordt degelijk in de ga ten gehoudeni de tot dan toe onafscheidelijke bijwerkingen van deze groep tranquillizers naar de achtergrond schoof Sufheid en spierverslapping bleken te scheiden van het op heffen (maskeren?) van angst gevoelens. Ontwikkeling De ontdekking van een veelbe lovende stof betekent het be gin van een ontwikkelingspro ces dat nog minstens zeven jaar in beslag neemt voordat er misschien een nieuw pre paraat in de apotheek op de plank ligt. De kans dat er tij dens dat proces nog overwe gende bezwaren tegen het mid del naar voren komen, ligt tus sen 80 en 90 procent De vraag of het veilig gebruikt kan wor den. moet eerst via uitgebreid proefdieronderzoek worden benaderd Dat levert nooit waterdichte antwoorden op. waarschuwt prof Martin Kramer Een on verwachte nevenwerking kan in principe over het hoofd wor den gezien, daar zijn histori sche. voorbeelden van. Het is ook mogelijk dat een schade lijke nevenwerking bij de on derzochte proefdiersoorten niet voorkomt en later bij de mens wel blijkt op te treden. Het tragische voorbeeld hier van is softenon. dat overigens w«»l tot aanzienlijke verscher ping van de onderzoekeisen heeft geleid Het is ook nog mogelijk dat een stof bij proefdieren juist wel schadelijk is en bij mensen niet. De populaire pijnstiller fenacetine en het opkomende paracetamol zijn voor katten in zeer kleine dosis af giftig omdat zij niet beschikken over een bepaalde reactiemogelijk heid in hun stofwisseling, die mensen wel hebben Toch zijn ongunstige effecten bij welke diersoort dan ook. in de regel aanleiding om de ontwikkeling zonder verder onderzoek te staken In een enkel geval wordt tot op de bodem uitge zocht welke verschillen in de details van de stofwisseling het verschillend effect op ver schillende proefdieren veroor zaken Als dat duidelijk is. kunnen ook de consequenties voor de mogelijke menselijke gebruiker worden overzien Keuze Dat over een juiste keuze van proefdieren ook in vakkringen nog wel wonderlijke ideeën be staan. liet dr Peter Johnson zien aan de hand van richtlij nen die de Amerikaanse vere niging van farmaceutische fa brikanten in februari van dit jaar vaststelden Voor langdu rige toxiciteitsproeven. aldus dit gezelschap, werden tot nog toe knaagdieren gebruikt, meestal ratten, en niet-knaag dieren, gewoonlijk beagles Een voordeel daarvan is. dat over deze diersoorten voor ver gelijkingsdoeleinden veel do cumentatie beschikbaar is En dan komt het „Als niet-knaag dier kunnen apen soms beter geschikt zijn als honden, wan neer het gaat om een stof die bij de hond tot permanent bra ken lelden." Met andere woor den. aldus Johnson, als hon den er ziek van worden, neem je maar apen. Het zou natuur lijk op zijn minst boeiend zijn. te weten waarom honden er ziek van worden. Als de dierexperimenten, al dan niet op z n Amerikaans, goed verlopen, volgt de eerste voorzichtige toepassing bij mensen, die later op groter schaal in vaak internationaal opgezette klinische proeven worden voortgezet. Dan begint duidelijk te worden of de mil joeneninvestering in onder zoek iets verkoopbaars gaat opleveren, dat door de regis iratiecommissles van diverse landen zal worden toegelaten De eisen die daarbij aan het ontwikkelingsonderzoek wor den gesteld, dreigen volgens de mensen van Hoechst verder te gaan dan nog zinvol is Deze activiteiten slokten vorig jaar meer dan de helft van het tota le onderzoekbudget op. terwijl dat In 1972 nog meer eenderde was „Dat gaat ten koste van onze mogelijkheden om echt nieuwe dingen te ontdekken zeggen ze in Frankfort Het be tekent ook. dat nieuwe midde len alleen in ontwikkeling wor den genomen wanneer het er in zit dal ze duidelijk beter zijn dan bestaande En dat is mis schien ook niet zo gek

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 35