meer :ou geen kwaad kunnen Buitenlandse verdachte in het nadeel 'Aziatica' in Zeist [UNST Internationaal Folkloristisch Danstheater moet blijven Overijsselse ^nst i Zwolle 'Boeing Boeing' Rijk de Gooijer in blijspel En dan nog.... L'Etoile du Nord valt door Rotterdamse festival-mand Strafrechtelijk apparaat nauwelijks op vreemdeling ingesteld Ambtenaren voor moeilijke taak EROAG 19 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 27 r Jac. Lelsz Rudolf Koning: Jasje. Mirjam Boom: wandkleed. ar OLLE Een liggend geel Gm.pthoekie van tien bij vijf- centimeter ongeveer, ihtsbovenaan een minus boompje. Een boompje irvan de vorm sterk vereen- idigd is. Zoiets als de archi- t gebruikt om een door hem papier gezette woonwijk t op te fleuren. De kunstena- heeft de zeefdruk, want dat het, „Eenzame eik op ult- it" genoemd. Wel aardig ge lden, maar het slaat nergens Het stelt gewoon niets voor. -.aaaltel zomin als werkstuk. een '9 3,5 zeefdruk behoort tot de keuze uit recente produktie van Overijssel kunstenaars, die op het ogenblik zien is in 't Langhuis in de Goud- eg in Zwolle. Tot 10 december dt daar een tentoonstelling ge- ito met het oog op de verschij- MfnjYan een nieuwe aanvulling op jP^cumentatie, die men sinds eni- «aren van de kunstenaars en hun k in deze provincie aan het op- ïwen is. Overijssel blijkt een wel- >rzicn reservoir aan beeldende istenaars te hebben. In 1973 be- de Culturele Raad met de docu- r en ntatie (personalia, een portretje meest enkele afdrukken van wer- i) en nu, na enige aanvullingen, vatten de ringbanden al circa drle- nderd namen. Overijssel wordt een veelheid van ihnieken beoefend. Men is bij het cumenteren niet eenkennig. Ook genen die zich bijvoorbeeld bezig- uden met fotografie, landschaps- :hitectuur, ruimtelijke vormge- in relatie tot de architectuur, de tauratie van schilderijen, car- en visuele poëzie, worden ver- ild. De laatste aanvulling bevat weer zo'n 75 kunstenaars. Ze rden opgenomen omdat ze in vori- uitgaven nog niet voorkwamen Indat ze duidelijk anders zijn gaan Bn" erken of omdat eerder op hun blad jrende fouten voorkwamen. Voor aanvulling betaalt men 16,50 :lusief verzendkosten en bestel is mogelijk bij de Culturele aad Overijssel postbus 527 Zwolle. Jan van Dijk: Vogels. geheel. De documentatie we duid den er al even op geeft daarvan een veel beter beeld, waarbij de ver rassingen niet ontbreken. Er is ook sprake van een redelijke dosis expe- rimenteerlust, waarbij de modernste technieken niet uit de weg worden gegaan. Niet geweldig n de kunstenaars in de aanvulling eft een groot aantal enkele werken or de tentoonstelling afgestaan. blik in de documentatie leert lukkig anders, maar op grond van tentoonstelling krijgt men geen veldige indruk van de huidige 'erijsselse kunst. Wat meer zelfkri- kzou voor veel kunstenaars die op tentoonstelling present zijn, hele- aal geen kwaad kunnen. Neem nu al genoemde eenzame eik op uit- jk van Ellens Bijl. Ware eenvoud is tijd diepzinnig, hoorden we een eoloog-filosoof eens zeggen. Maar déze simpelheid nu een vondst, of *1 gewoon gemakzucht? Jammer, Imeer omdat uit enkele andere të jerkjes blijkt dat ze méér kan, waar- ze zoiets als een dubbele bodem agal eens paart aan lichtvoetigheid. eenzame eik op uitkijk (het had »k een linde, beuk of kastanje kun- zijn) zouden we symptomatisch 'n noemen voor veel van wat in •lie te zien is. Dat daarbij het iwe realisme in allerlei vormen vertegenwoordigd zou zijn, is or de hand liggend. Maar waar is veel gevallen de worsteling, zowel et idee als materie, waaruit op 'ertuigende wijze de conceptie gefjoortvloeit, die ons schokt en/of ont- *rt? in veel gevallen krijgen we het evoel dat de kunstenaar ergens be nt. afwacht waar hij terecht komt 1 er dan een naam aan geeft. En Ikwijis krijgt zoiets dan een geur an zwaarwichtigheid, symboliek of 'ystiek. bijvoorbeeld. hkele inzendingen die ons hebben, getroffen, zijn enige fraai gelijnde *anen van Ciro Cerrone (houtplas- ek». de wandkleden van Mirjam °om. de harmonieuze structuren an Hendrik Baartman (litho) en de nosneden van Elsbeth Cochius We beffen dat. wat de tentoonstelling atreft. de kritiek wat veel accent re*g De expositie is dan ook nau- el'Jks representatief te noemen de Overijsselse kunst in haar DEN HAAG De raad voor de Kunst vindt, dat het Internationaal Folkloristisch Danstheater (IFD) moet blijven. Hij heeft minister Van Doorn van CRM ge vraagd geld te geven om het gezelschap van twintig beroepsdansers uit de impasse te helpen. Vervolgens dient de bewindsman met provinciale en gemeentelijke bestuurders afspraken te maken over de verdere subsi diëring. De afdeling Danskunst van de Raad heeft minister Van Doorn gewezen op het hoge niveau van het werk van het door André Rutten AMSTELVEEN Een nieuwe „vrije produktie" is donderdagavond in het Cultureel Centrum van Amstel veen van start gegaan, het blijspel „Boeing Boeing" van de Franse schrijver Marc Camolettl, met in de voornaamste rollen Rijk de Gooijer, Doris van Caneghem en Manfred de Graaf. Het gegeven ervan is dit. Een nog Jong, maar wel al welvarende archi tect (Manfred de Graaf), houdt er drie „verloofdes" op na, alle drie ste wardessen. maar bij verschillende buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen. Hij heeft ze, met behulp van iemand op de luchthaven, wel op hun aantrekkelijkheid gekozen, maar ook op hun vluchtenschema's:1 ze zijn nooit tegelijkertijd ter plekke. Dat levert hem een aangenaam be staan op zonder dure of moeilijke verplichtingen. Als het allemaal zo gesmeerd liep als hij berekend heeft, zou er natuurlijk geen blijspel zijn ontstaan. Het loopt fout en dat is het wezen van het blijspel, en eigenlijk van alle toneel omdat het toeval, of misschien wel het noodlot, het goedbedachte sys teem verstoort en de drie stewardes sen wel tegelijk ter plekke doet ver schijnen. Dan krijg Je de typische toneelsituaties, waarin een oudere Fransman, Georges Fey (1862-1921), een grootmeester was. Zijn toneel is, als het goed gedaan wordt, nog altijd spannend, niet omdat er mensen „vreemd" willen gaan maar omdat zij daardoor in spannende situaties terecht komen: wie mag wie vooral niet zien, en hoe vindingrijk zijn de toneelpersonages om zichzelf en an deren buiten schot te houdten. Een vriend van de architect lijkt daar, alhoewel paniekerig, nogal sterk in (Rijk de Gooijer) De schrijver van dit stuk is een goe de volgeling van Feydeau of was dat, toen hij in 1962 dit blijspel schreef. In 1977 loopt het stuk als zeden schets" iets achter. Ook is hij minder trefzeker in het afwikkelen van de verwikkelingen; dat duurt te lang. Dat neemt niet weg. dat er onder de bekwame regie van de Engelse regis seur Robert Chetwyn heel aardig wordt gespeeld, waarbij Doris van Caneghem (als huishoudster) het ei genlijk wint van Rijk de Gooijer, die overigens van de naïeve buitenman een grappig sympathieke figuur maakt. De drie aantrekkelijke ste wardessen zijn Gulkje Roethof, Gaby Witteveen, Anna Korterink, bekwaam in het Nederlands spreken met een vreemde tongval, resp. Ame rikaans, Frans en Russisch. In verband met de opbouw van de tentoonsteling Romeins glas en aar dewerk in het Rijksmuseum G. M. Kan te Nijmegen van 21 november tot en met 25 november voor het publiek gesloten. Manfred de Graaf, Doris van Caneghem en Rijk de Gooijer in „Boeing Boeing". door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM De Zweedse groep „L'Etoile du Nord" schittert in het tot en met 25 november durende Rotterdamse dansfesti- val als een heel klein sterretje, dat niet in een festivalprogramma thuis behoort. Zeker niet, zoals in De Lantaren tot en met het komende weekend het geval is, als deze „Ster van het Noorden" samen met ons eigen Penta-Theater de avond moet vullen. Voor de pauze Penta met „Schoon- schijn" en „Uw nederige dienaar", geestige stukken met soms vlijmen de satire. In „Schoonschijn" op de intermenselijke verhoudingen met hun huichelarij, Jalouzie, haat, nijd, ellebogenwerk en niets ontziende egocentriciteit en egoïsme. In „Uw nederige dienaar" op de ver houding tussen ons westen en de beschaving in het Verre Oosten, we derom met vinnigheden naar heb zucht, wanbegrip en. héél onder gronds en subtiel, naar de olie-ver houdingen, in dit geval via een maal tijd, waar de oosterling de westerling op allerlei manleren poogt te „nemen". De „Ster van het Noorden" werd hier tegen een anti-climax „Stardust", dat heel pretentieus in het program mablad werd aangeduid als „Een verwarrende situatie aangaande de gelijkheid en dagelijks leven een glimp van de eeuwigheid". Op het toneel een hoogst gecompli ceerde situatie door een overdaad aan wonderlijke decorstukken, zo dat men zich afvraagt, waar er ruim te voor spelers en dansers blijft om zich te bewegen. Veel beweging, vrij wel geen dans, wat harkerig aan doende gebaren, langgerekte scènes, in de allereerste strofe waarvan al alles was gezegd, wat er te zeggen viel. Totaal theater, maar weinig boeiend, vaak, ondanks uitleg ln het programmablad, volkomen onbegrij pelijk. weinig mimisch. Opflikkeren de lichtsignalen die evenmin tot reëele „completering" bijdragen. „Geen tekst, maar de taal van licha men, bewegingen, geluiden en kleu ren," meldt het programma. Die taal kwam weinig verder dan stamelen in een tekort aan woordrijkdom. Het blijkt voorts dat in Overijssel en met name in Twente ook nogal wat buitenlandse kunstenaars actief zijn. IFD, op de onvervangbaarheid van het ensemble en op de werkgelegenheid die het biedt. De Raad voor de Kunst vreest bovendien een verdere afbrokkeling in de gehele danssector. Vermoed wordt namelijk, dat het IFD niet de enige groep is die het slachtoffer dreigt te worden van de groeiende achter stand. Er bestaat voor het IFD een onevenredige subsi diëring: de rijksoverheid neemt 70 procent van het exploitatietekort voor zijn rekening, maar het restant wordt lang niet opgebracht door provincie en gemeente, ook omdat afspraken tussen de subsidiegevers ontbre ken, aldus de Raad voor de Kunst. Enkele voorwerpen uit de collectie Aziatica die vanaf 27 november in het Slot te Zeist tentoongesteld wordt. BEEKBERGEN (ANP) De buitenlandse verdachte in Nederland bevindt zich duidelijk in een underdog-positie ten opzichte van zijn Nederlandse mede-verdachte. Het Nederlandse strafrechte lijk apparaat is nog nauwelijks op de vreemdeling ingesteld. Dit zei de Amsterdamse advocaat mr. Guido A. C. Enkelaar op het landelijk congres van de „Jonge Balie" in Beekbergen met als thema „vreemdeling en recht." Op papier, aldus mr. Enkelaar, heb ben de vreemdelingen weliswaar de zelfde rechten als Nederlanders, maar zodra een vreemdeling in ons land verdacht wordt van een straf baar feit, lijkt het alsof de rechtsge lijkheid plotseling wegvalt. Hij wees erop dat uit cijfers over misdaad van vreemdelingen in Nederland veel conclusies worden getrokken. De criminaliteit van buitenlanders zou hand over hand toenemen. Ne derland zou een „goedkoopte-ei- land" zijn wat de strafmaat betreft. Herhaaldelijk wordt volgens mr. En kelaar. ook in de rechtzaal, aan der gelijke „volstrekt onbewezen" stel lingen de gevolgtrekking verbonden dat de Nederlandse justitie harder tegen buitenlandse verdachten dient op te treden. „Maar mij is tot dusver re nooit op overtuigende wijze aan getoond dat het percentage van de in ons land verblijvende vreemdelin gen, dat in aanraking komt met de strafrechter, hoger zou zijn dan dat van Nederlanders." aldus mr. Enke laar. Volgens hem kan wel gesteld worden dat uitgaande van de praktijk in de grotere arrondissementen het aantal vreemdelingen in het strafrechtelijk apparaat de laatste jaren aanzienlijk is gestegen. Hij constateerde „droe vig" dat de rechtspositie van de bui tenlandse verdachte aanmerkelijk zwakker is dan die van zijn Neder landse collega. Taak advocaat Omdat in elk geval de rechtspositie van de buitenlandse verdachte in theorie gelijk is aan die van de Ne derlander. ligt er voor de advocaat een duidelijke taak op dit gebied binnen het bestaande rechtsstelsel. Daarnaast echter, aldus mr. Enke laar, bestaat het probleem dat het vreemdelingenrecht en het straf recht „in het geheel niet" op elkaar zijn afgestemd. Het komt volgens mr. Enkelaar zeer vaak voor dat een vreemdeling die, hangende zijn strafzaak, door de vreemdelingen dienst uit Nederland is verwijderd, bij een later bezoek aan Nederland aan de grens voor het eerst verneemt dat hij bij verstek wegens een straf baar feit is veroordeeld. In dat geval loopt hij het risico terstond te wor den gearresteerd om de hem opge legde straf te ondergaan. Volgens de Amsterdamse advocaat is het verlenen van rechtshulp aan buitenlandse verdachten geen een voudige zaak. De wettelijke regelin gen zijn ingewikkeld, het beleid van de rechterlijke macht en administra tie is onduidelijk en vaak onbillijk. Bij advocaten en reclassering is er gelukkig een stijgende belangstel ling voor het vreemdelingenrecht. Burgerlijke stand Jnkvr. mr. J. F.V. Bosch van Rosent hal, verbonden aan het ministerie van justitie, zei dat de ambtenaren van de burgerlijkse stand door het steeds groeiend aantal vreemdelin gen steeds vaker geconfronteerd worden met problemen van interna tionaal recht. De vreemdeling, die in Nederland komt, moet uiteindelijk maar zien hoe in Nederland over hem en zijn familierechtelijke sta tus wordt gedacht: onder welke naam hij wordt ingeschreven, of hij en zijn vrouw als gehuwd worden aangemerkt en de uit hen geboren kinderen als hun wettige kinderen worden geregistreerd en of hij, als het huwelijk misgaat, in Nederland van zijn vrouw kan scheiden en een nieuw huwelijk kan aangaan. Deze vragen moeten aan de hand van regels van internationaal privaat recht moeten worden beantwoord en deze regels liggen in Nederland niet vast in één wet. Voor een groot deel zijn ze nog steeds niet meer dan algemene beginselen, waar je van terug kunt komen. Lang is een alge meen beginsel van Nederlands inter nationaal privaatrecht geweest dat het nationale recht iemands per soonlijke en familierechtelijke be trekkingen bepaalt. De laatste tijd wordt de toepasselijkheid van de nationale wet van de betrokkene op verschillende gebieden terugge drongen ten gunste van de wet van zijn woonplaats. De ambtenaar komt voor bijzonder móeilijke vragen te staan, waarover hij vrijwel altijd op korte termijn moet beslissen. Wat moet bijvoor beeld de ambtenaar in Jisp doen als een Marokkaan met een Jispse aan zijn loket huwelijksaangifte komt doen. en tegelijk het door hem bij haar verwekte kind erkend wil zien. Kan hij erkennen ondanks het feit dat het Marokkaanse recht geen er kenning van buitenechtelijke kinde ren toelaat, en hoe weet hij of de man niet al in Marokko is getrouwd omdat hij volgens Marokkaans recht vier vrouwen mag hebben? En kan hij hem trouwen ook al is dit huwelijk naar Marokkaans recht niet geldig omdat het Nederlands burgerlijk huwelijk niet aan de mos limriten voldoet? En hoe moet hij de man in de burgerlijke stand vermel den. wat is eigenlijk zijn ge slachtsnaam en wat zijn zijn voorna men? Er is geen enkele instantie op wie de ambtenaar de verantwoorde lijkheid voor zijn beslissingen kan afwentelen. Hij is. hoewel benoemd door de gemeenteraad, zelf verant woordelijk voor de wijze waarop hij zijn taak uitoefent. De enige contro le. achteraf, is dat het openbaar mi nisterie de burgerlijke stand moet onderzoeken. ZEIST Een bijzondere tentoon stelling in het slot te Zeist: „Aziati ca" geheel gewijd aan kunst en ge bruikskunst van de 12e tot de 20e eeuw uit het Verre Oosten. Deze expositie die van 27 november tot 9 januari zal een indruk geven van de zeer eigen cultuur, die zich daar ont wikkeld heeft. Er zijn tal van specifieke onderwer pen op de tentoonsteling aanwezig, die een beeld geven van allerlei ver schillende gebruiken. Zo is er uiter aard het theehuis, volgens vaste re gels gebouwd, waarin de theecere monie volgens strikte regels plaats vond. En wat de kleding betreft: prachtige kimono's en niet te vergeten de Chi nese „lotusschoentjes", van brocaat meestal, die gedragen werden door vrouwen van wie de voeten al heel vroeg werden ingebonden om ze zo klein mogelijk te houden. Hoe klei ner de voet immers, hoe groter het aanzien. Een enorme collectie van netsuké en inro is in vitrines uitgestald. Dit zijn de knopen, die aan de obi, de taille band voor de kimono bevestigd werden. Ook veel Japans lakwerk. Echte lak komt van de lakboom, die in Japan overal in het wild groeit. Dinsdag t'm vrijdag van 10-17.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00- 17.00 uur, le Kerstdag en Nieuw jaarsdag gesloten. 'Gone with the wind' dè Amerikaanse film WASHINGTON (UPI) - Het Ameri kaanse Filminstituut heeft donder dag de uit 1939 daterende rolprent „Gone with the wind" uitgeroepen tot het belangrijkste werk uit de Amerikaanse filmgeschiedenis. Bij een enquête onder de 35.000 le den van het Filminstituut was het kassucces over de Burgeroorlog en de wederopbouw van het Zuiden, met Clark Cable en Vivien Leigh in de hoofdrollen, als eerste uit de bus gekomen. Daarna volgden „Citizen Kane" (1941), „Casablanca" (1942), „The African Queen" (1952). „The grapes of wrath" (1940) „One flew over the cuckoos nest" (1975). „8inging in the rain" (1952). ..Star wars" (1977). „2002, a space odyssey" (1968) en „The wizard of Oz" (1939) In totaal hadden vijftig films aan de competitie meegedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27