Scheppen van werk is aak van vakbeweging' Actieweek tegen bezuinigingen in gezondheidszorg 'Ontbreken machtsevenwicht oorzaak van slecht overleg' Bon voor hoge rente op uw "reserve-geld" Beleggings- rekemngen tot =)ruk op Zuid-Afrika oor bedrijfsleven Voorzichtigheid bij experimenten nodig ïïWn" postgiro en rijkspostspaarbank urinaamse vakbondsleider in Nederland lederlandse regering: 11 Vakschool wil =Jne niet hebben' Met demonstratieve bijeenkomsten Katholieke Onderwijs Vereniging: Voorzitter protestants christelijke onderwijsvakorganisatie: Kernakkoord tussen Japan en Rusland nas. ERDAG .19 NOVEMBER TB77 BINNENLAND Trouw/Kwartet 25 in een onzer verslaggevers TRECHT „De moeilijkheden die de Nederlandse vakbeweging heeft gehad zullen wij ook toben en moeten oplossen in Suriname.' inningmeester C. Rogers van de Progressieve Werknemers Organisatie (PWO) in Suriname is vijf eken op bezoek geweest bij het CNV. Als één van de belangrijkste problemen in Suriname noemt j de propaganda, „de mensen te motiveren en het nut te laten inzien om lid te worden van de net kbeweging". i het ogenblik is in Suriname rond procent van de werknemers geor- llinfl niseerd (ongeveer evenveel als in derland). Dat beeld is echter wat rsluierd, gezien de grote werkloos- id in Suriname. En mensen zonder rk kunnen, in tegenstelling tot derland, niet lid zijn van een vak- ind. Werklozen zonder inkomen innen geen contributie betalen en vakbeweging in Suriname ziet en kans hen daarom op te nemen. probleem kan worden „opge- it" als er in Suriname meer werk it. Rogers ziet dat als één van de langrijkste taken van de Suri- amse vakbeweging. „Wij moeten even naar brood voor de mensen." ng A ie dan denkt aan het huidige ont- ikkelingsbeleid van de Surinaamse gering zou veronderstellen dat Ro- 3 'e rs daar niet zo gelukkig mee is. ft scheppen van werk lijkt niet één de belanrijkste doelstellingen te „West-Suriname is één van de langrijkste projecten in het jonge waar het leeuwedeel van de 9ep lden naar toegaat. Veel wetk le- rt dat echter niet op, terwijl ook later sprake zal zijn van onwik- ling van de landbouw." makkelijk tritiek op een afstand is gemakke- k," zegt penningmeester van de WO. Hij heeft juist veel vertrouwen West-Suriname, waarop de rege- i"en-|ng haar kaarten heeft gezet. „Zodra begint met het openleggen van het irwoud kan langs de wegen de ROGERS: „Ik begeef me niet op glad ijs". landbouw bloeien, omdat nu de mo gelijkheid er ls de produkten te ver voeren. Tegen 'West-Suriname' be staat zoveel weerstand omdat men niet op de lange termijn kan denken." Door „West-Suriname" komt er van de verdeling van de Nederlandse ontwikkelingshulp volgens de sleu tel: de helft voor de produktieve sec tor (werkgelegenheid), een kwart voor infra-structuur (wegen, water voorziening, riolering) en de rest voor de sociale- en onderwijssector, wei nig terecht. Op het ogenblik wordt vooral wat betreft de infra-structuur (de spoorlijn) het geld verwerkt. „Ik waag me niet op glad ijs," wimpel Rogers een opmerking daarover af. II» onze Haagse redactie HAAG De Nederlandse ering wil dat de regeringen n de Europese gemeenschap izamenlijk een beroep doen het West-Europese bedrijfs- ven om geen investeringen ieer te doen in Zuid-Alrika. Nederlandse regering sent dat op deze manier druk in worden uitgeoefend op de uidafrikaanse regering om de iartheidspolitiek te wijzigen. herland zal deze gezamenlijke ac- aan de orde stellen ln het politie- overleg dat regelmaUg tussen de iden van de Europese gemeen- hap plaatsvindt. Als de gemeen- hap niet gezamenlijk dit beroep op it bedrijfsleven wil doen. zal de ederlandse regering hierover in elk ival contact opnemen met het Ne- irlandse bedrijfsleven. De regering V\ 'an onze onderwijsredactie >EN HAAG „Ik wil naar de vak- chool voor kappers, maar ik word r niet aangenomen, omdat ik geen 'liaan kan krijgen. Wat moet ik nu oen?" Deze vraag werd gisteren voorge- egd aan de christelijke werkende ongeren organisatie „Werkende eugd-CNV" te Den Haag. Dit in het tader van een provinciale opbeldag soor alle werkende jongeren in Zuid- 'olland, die informatie wilde heb- in over onderwijs en werkgelegen- let stellen van vragen bleef overi- ens niet tot de provincie Zuid-Hol- and beperkt. Na een mededeling »ver de radio kwamen de telefoon- jes uit het hele land binnen. Aat 'iugge van het districtskantoor in ten Haag schat het aantal rond de ijftig. Het merendeel van de vragen nerd door verontruste ouders ge teld. Zij informeerden naar de 'erkzaamheden op de basisscholen. <et name de opkomst van de crea- leve vakken wordt door hen ge keesd. te opbeldag van „Werkende Jeugd- WV" betekent tevens het begin van *n jaarprogramma, dat volgend aar 4 november moet uitmonden in en grote onderwijsmanifestatie in ten Haag. In het jaarprogramma 'ordt het accent gelegd op onder is en werkgelegenheid. Naast in- entarisatie van de problemen op gebied, zal er ook een enquête 'orden gehouden op alle streek- oholen en vormingscentra in Zuld- lolland. Aan de hand van deze ge- ®vens zal de „Werkende Jeugd- ~NV" haar beleid bepalen. te opbeldag voor werkende jonge- fn zal maandag 19 december wor- len herhaald. Dit om nog meer jon den gelegenheid te geven hun tensen en problemen op onderwijs- abied kenbaar te maken. wil voorts in de gemeenschap over eenstemming zien te bereiken over een gemeenschappelijke beperking van de exportkredieten voor de han del met Zuid-Afrika. Sinds enige tijd zijn die kredieten in Nederland zelf al beperkt tot een duur van één jaar, waardoor ze nog wel in de lopende handel gebruikt kunnen worden maar niet meer voor investeringpro jecten op langere termijn. De demissionaire minister-president Den Uyl wees er gisteravond na af loop van de ministerraad op dat het tot nu toe niet gelukt is de gemeen schap als geheel tot een overeen komstige beperking in de kredietver schaffing te brengen. „We gaan het opnieuw preoberen", aldus Den Uyl. Nota De ministerraad nam gisteren deze besluien op basis van aanbevelingen die staan in een door verschillende departementen opgestelde nota over de toestand in Zuid-Afrika. Zoals al eerder gemeld wordt in deze nota ook voorgesteld de emigratieregelin- gen in Nederland zodanig te wijzigen dat Nederlanders die in Zuidafri- kaanse staatsdienst treden niet zo maar hun Nederlanderschap kunnen behouden. Momenteel hoeven zij zelfs geen verzoek in te dienen om toestemming te krijgen in Zuidafri- kaanse staatsdienst te gaan. Wijzi ging in de reglementen zal in de meeste gevallen betekenen dat Ne derlanders die bij de uidafrikaanse overheid gaan werken hun Nederlan derschap verliezen. Dat geldt niet alleen voor indiensttreding bij de Zuidafrikaanse krijgsmacht. Hij gispt voorzichtig het beleid dat Nederland de afgelopen eeuwen te genover Suriname heeft gevoerd. „Over de Suriname-rivier, die niet breder is dan 500 meter, is nooit een brug gekomen. Ik dacht ook dat dat niet kon. Nu ik voor het eerst in Nederland ben reden we over de Zeeland-brug, die kilometers lang is. Nu weet ik pas dat het technisch best mogelijk is. Waarom is in Suri name die brug dan nooit gebouwd? En dat is maar één voorbeeld. Ne derland heeft zich aan werkelijke ontwikkeling van Suriname altijd ontzettend weinig gelegen laten Armoede Tijdens zijn vele gesprekken met Nederlandse vakbondsleden heeft Rogers hun steeds gepoogd duide lijk te maken hoe groot de armoede in zijn land is „Ik hoorde hier wel eens: is die hulp nu zo nodig. Hier in Nederland is ook nog zoveel te doen. Maar als je de problemen van de twee landen tegenover elkaar zet dan wordt duidelijk dat het geen verhouding is, dat er in Suriname nog zo verschrikkelijk veel méér ge daan moet worden" Dat verhaal kon Rogers kwijt tij dens een cursus ontwikkelingssa menwerking die hij drie dagen in Nederland heeft gevolgd. Vaak nog nuttiger voor de andere deelnemers (die het nu ook eens van de „andere kant" hoorden) dan voor hem zelf. Behalve praten met vakbondsleden heeft Rogers hier een coöperatief mengveevoederbedrijf bezocht („dan zie je wat je vanuit de coöpe ratieve gedachte kunt bereiken"), bekeken wat de vakbeweging hier aan rechtskundige bijstand doet, en 'gesprekken gevoerd op de hotelvak school in Rotterdam. Behalve pen ningmeester van de PWO (een bij baan overigens, naast zijn werk bij de „Surinaamse PTT") Is Rogers secretaris van de bond van hotelper soneel. Dat personeel wil een hogere beloning, maar de werkgevers vin den dat daarvoor de mensen eerst beter moeten worden opgeleid. Van daar Rogers' belangstelling voor de school in Rotterdam. Er bestaat wel eens de indruk dat de vakbeweging in Suriname een ver lengstuk is van politieke partijen en regering. Volgens de PWO-vertegen- woordiger gaat dat zeker voor zijn organisatie niet op. „Zodra je daar aan begint is het met de vakbewe ging afgelopen. Wij worden gehoord bij de formatie van de rgering en proberen verder haar beleid kritisch te volgen". Over politiek wil Rogers verder weinig zeggen, maar duide lijk wordt wel dat zijn voorkeur ligt bij de NPS van premier Henck Ar- ron. „Wij willen een regering die de belangen van de arbeiders behar tigt, en Arron heeft dat goed ge daan". Van spanningen tussen de verschil lende bevolkingsgroepen (Creolen, Hindoestanen) is volgens Rogers binnen de Surinaamse bakbeweging amper sprake. „Ook omdat er ln Suriname geen bonden zijn per be drijfstak (in Nederland bijvoorbeeld voedingsbond, industriebond) maar per bedrijf". Nationalisme Eenheid en nationalisme zijn voor Suriname van groot belang, vindt Rogers. Het blijkt uit kleine dingen: „In plaats van aardappelen kunnen we Chinese tajer eten, in plaats van vlees gezouten vis, kapucijners uit eigen land, in plaats van bruine bo nen van elders. We moeten af van het idee dat wat van ver komt lek kerder en beter is". De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk bv- Piemen Tel. 020 - 994301, toestel.113 Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Katholieke Onderwijs Vereniging maant tot grotere voorzichtigheid bij de experimenten in het basisonder wijs. Door een overhaaste aanpak dreigen teleurstelling en mislukking. Er zijn nu elf officiële experimen teer-scholen die de vernieuwing van het basisonderwijs uitproberen. Daarbij zijn kleuter- en lagere school samen gevoegd. Daarnaast is een honderdtal scholen betrokken bij een speciaal activeringsplan. De experimenten worden begeleid door de adviescommissie-Baaijens. Het is de bedoeling om de nieuwe basisschool voor vier tot twaalf jaar in 1983 wettelijk mogelijk te maken. Binnen de Katholieke Onderwijs Vereniging (de grootste onderwijs bond) bestaat forse kritiek op de gang van zaken. Die richt zich allereerst op het ministerie van on derwijs. Hier zouden nogal wat on derwijskundigen zijn aangetrokken, die „het werk van de commissie basisschool overnemen". Ook zouden deze deskundigen de juristen op het department voor hun karretje spannen. Zij zouden probe ren de wettelijke kaders aan te pas sen aan hun eigen inzichten, die niet in de praktijk getoetst, maar achter een bureau bedacht zijn. Ook de rede die minister Van Keme- nade op 2 november tot leerkrachten van scholen hield is slecht gevallen. De commentator van de K.O.V. heeft eruit begrepen dat de minister nauwelijks extra personeel en mid delen ter beschikking wil stellen voor de vernieuwing. Hij waar schuwt: onderwijsvernieuwing zal geld, maar mag geen mensen kosten. Minister Van Kemenade zou ook te veel over de hoofden van de mensen in de praktijk heen praten. Hij houdt gloedvolle toespraken, Installeert commissies en benoemt ambtenaren en deskundigen, maar vergeet dat er ook nog een mondige achterban is die recht op weerwoord heeft. ren. Ook hebben de leerkrachten van beide scholen tijd nodig om naar samenwerking toe te groeien. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder het motto „Nu is het tijd voor een ander beleid" begin maandag een actieweek tegen het door de regering aangekondigde be zuinigingsbeleid in de gezond heidszorg en de maatschappe lijke dienstverlening. Met tal van demonstratieve en infor matieve bijeenkomsten in Amster dam en andere grote steden willen de organisatoren van de actieweek aandacht vragen voor de gevolgen van deze bezuinigingen voor de hulp verlening zelf en de werkers in deze sector. De actieweek wordt besloten met een landelijke bijeenkomst ln Amsterdam op 25 november. Volgens de organisatoren, het lande lijk actiecomité gezondheidszorg (LAK) en de bij het landelijk overleg aangesloten actiegroepen voor eer stel! jnwerkers (LOVEL) ontbreekt in de Memorie van Toelichting iedere motivatie tot de bezuinigingen. De bezuinigingen leiden volgens de or ganisatoren tot een onaanvaardbare bevriezing en zelfs verlaging van het voorzieningenpeil ln zowel de zieken huis sector (de tweede lijn) als in de zogeheten eerste lljnshulpverlening (de wijkverpleging, maatschappelijk werk en de gezinsverzorging). Verbaasd Voorstellen De heer M. Baaijens, voorzitter van Het landelijk actiecomité heeft met de commissie-basisonderwijs, keek gisteren verbaasd op van de kritiek van de K.O.V. Dat ambtenaren op het ministerie zelf meedenken vindt hij geen nadeel, eerder een voordeel. Het is echt niet zo dat zij de mensen in het onderwijs proberen te over spelen. En wat die juristen betreft: die zullen helemaal niet over zich heen laten lopen. Over het toekennen van extra mid delen zei de heer Baaijens: „Het is zeker niet de bedoeling van de minis ter geweest om te zeggen dat er geen cent meer komt. de andere initiatiefnemers een pro gramma van voorstellen samenge steld. De hoofdpunten daaruit zijn dat de bezuinigingen worden inge trokken, dat de eerstelijnshulpverle ning daadwerkelijk wordt versterkt en dat de ziekenhuisvoorzieningen worden vernieuwd. Tevens willen de organisatoren medebeslissingsrecht voor de werkers en betrokkenen in de gezondheidssector en betere werkomstandigheden voor onder meer leerling verpleegkundigen. De landelijke actiegroep Gezinsver zorging legt er de nadruk op dat door de voorgestelde bezuinigingen de si tuatie in de gezinsverzorging al ern stig is verslechterd. Wachtlijsten met aanvragen voor hulp worden steeds langer en de kwaliteit van de hulp vermindert door de enorme taakverzwaring van de helpers en verzorgers, aldus de actiegroep. De actieweek bestaat uit activiteiten binnen de verschillende instellingen, zoals ziekenhuizen en verpleegtehui zen, instellingen voor gezinsverzor ging en maatschappelijk werk, buurtposten van de wijkverpleging, gezondheidscentra en afzonderlijke praktijken van huisartsen en fysio therapeuten. Wijkverpleginginstel- lingen richten informatiestands in en willen een telegram sturen naar de vaste Kamercommissie en het ministerie van Volksgezondheid, waarin tegen de bezuinigingsplan nen wordt geprotesteerd. Briefkaartactie Ziekenhuizen en andere verpleegin richtingen houden tijdens de actie week een briefkaartenactie. Het is de bedoeling dat er duizenden brief kaarten naar het ministerie van CRM worden gestuurd. Maatschap pelijk werkers houden op dinsdag 22 november een landelijke studiedag in Utrecht. Andere landelijke mani festaties zijn tijdens de actieweek te verwachten ln Nijmegen. Doeti- chem. Assen, Rotterdam, Oude Pe- kela, Groningen, Zaandam, Arnhem. Leeuwaren en Maastricht. De maat schappelijk werkers leggen de na druk op een gevreesde lastenverzwa ring waarvan de patiënten de dupe worden. Door de zeer lange wacht en urgentielijsten ontstaan er vol gens de maatschappelijk werkers dikwijls onnodige sociale noodsitua ties waardoor ontwrichting van het gezinsleven kan optreden. De organisatoren willen tijdens de adtieweek tenslotte pleiten voor een betere coördinatie tussen de minis teries van Volksgezondheid, Milieu hygiëne en CRM, alsmede tussen de ziekenfondsen en de particuliere ziektekostenverzekeraars. „Dat machtsevenwicht is de laatste tijd zoek, omdat de grootste macht ligt bij de minister van onderwijs. Enerzijds worden de onderwijsvak organisaties ln dit overleg belem merd, anderzijds wordt naar de me ning van de PCO het parlement bij In een commentaar op de tweede het arbeidsvoorwaardenbeleid bul versie van de Contourennota van de minister zegt de K.O.V., dat de uit breiding van de experimenten be hoedzaam moet gebeuren. Zowel de minister als de scholen zelf dreigen wel eens te vlug te willen. „De erva ring leert nu al dat mislukkingen meer voorkomen dan wordt ver moed. Teleurstelling zou achterwege blijven als wat minder heftig was opgetreden." Tenslotte waarschuwt de K.O.V. voor een ondoordachte samenvoe ging van kleuter- en lagere school. Het blijkt dat hoofdleidsters van kleuterscholen nogal eens in een on dergeschikte positie komen te verke- Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Voorzitter Jan Huisman van de protestants christelijke onderwijsvakorganisatie (PCO) wijt het slecht functioneren van het overleg tussen onderwijsorganisaties en minister Van Kemenade voor een belangrijk deel aan het ontbreken van een machtsevenwicht. Huisman zei dit gisteren tijdens de jaarvergadering van zijn organisatie in Den Haag. lieke en neutrale zusterorganisaties KOV en ABOP. Bijl benadrukte de noodzaak van nauwere samenwer king, omdat op die manier zware financièle lasten en onnodig dubbel werk zo tot het verleden kunnen gaan behoren. TOKIO (AP) Japan en de Sowjet- Unie hebben gisteren een akkoord gesloten over samenwerking bij de ontwikkeling van kernreactoren en kernsplitsing. Het Japanse nueleair- industriële forum en de Russlche commissie voor kernenergie zullen samen onderzoek gaan doen en per jaar of drie deskundigen uitwisselen. Het akkoord geldt voor vijf Jaar en zal automatisch verlengd worden tenzij een van de partijen dat niet wil. ten spel gezet. Goed overleg wordt volgens Huis man ook vrijwel onmogelijk, omdat er vaak te weinig tijd is om de ach terban te raadplegen. „Een van de oplossingen hiervoor is om ook ln het georganiseerd overleg uit te gaan van openheid van overleg. Een be langrijk aspect daarvan is opening van zaken, waarover overleg ge pleegd wordt. Alleen op die wijze kan de onderwijsvakorganisatie in spraak en medezeggenschap waar maken", zei Huisman. Het parlement kan zijn controleren de taak op het gebied van het ar beidsvoorwaardenbeleid maar moei lijk waarmaken, aldus Huisman, om dat de minister zijn beleid als werk gever niet duidelijk presenteert en daarover verantwoording aflegt. Huisman noemde daarbij als voor beeld de ingewikkeldheid van de jaarlijkse onderwijsbegroting. „Een open georganiseerd overleg en con trole door het parlement op het ar beidsvoorwaardenbeleid van de mi nister zullen iedere minister belem meren om patriarchaal op7 te tre den", aldus Huisman. Hij benadrukte ook nog dat in de omschrijving van het begrip „over leg" het streven naar overeenstem ming uitdrukkelijk dient te worden opgenomen. „Oyerleg, dat uitslui tend bestaat uit het confronteren van standpunten, mag die naam niet dragen," zei hij. Secretaris Dick Bijl kondigde aan dat onderzocht zal worden of en hoe er nauwere samenwerking moet ko men tussen de PCO en haar katho- (ADVERTENTIE) 't ls verstandig om geld opzij te leggen voor je weet maar nooit Want er kunnen zich altijd onvoorziene omstandigheden voor doen. En dan is 't een veilig gevoel als je je eigen reserves achter de hand hebt Op een beleggingsrekening van postgiro en rijks postspaarbank kunt u tegen aantrekkelijke rente elk gewenst bedrag opzij leggen. Automatisch sparen kan ook Beleqoinosrekeninqen tot U kunt kiezen uit 4 soorten beleggings- rekemngen. In rente vanërend van 4>4 tot 7^2%. Die rente is afhankelijk van de opzeg termijn (tussen 3 en 36 maanden). Hoe langer de opzegtermijn, hoe hoger de rente. Bij opname zonder de opzegtermijn in acht te nemen wordt een klem percentage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afge trokken. Zonder aftrek kunt u opnemen: - de rente van vorig jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning m Nederland Meer informatie Stuur de bon in, vraag de folder op het postkantoor, of bel 0017 (gratis) of (020) 5893137.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25