Honger in Sahel deels mensenwerk /Villen de militairen van Ecuador nu echt verkiezingen? KAAP VERDISCHE El LANDE!V t Athintiscbe Oaaan TE r Verdeelde vakbeweging >ociale onrust groeit nu democratie dichterbij komt Kaapverdische eilanden getroffen door nieuwe droogte BUITENLAND AFRIKA ZUID AMERIKA ■EROAG 19 NOVEMBER 1977 ruador heeft drie grote vakbonden r met elkaar samenwerken in een crkoepclendc organisatie in hun rijd tegen de onderdrukkende aatregclcn van de militaire rege- ng en tegen de grootgrondbezit- Ecuadoriaanse Federatie van rije Vakverenigingen (CEOSL) is a de overkoepelende Latijnsameri- aansc vakcentrale ORIT aangeslo- bij het Internationaal Verbond Vrije Vakverenigingen. Van i uit heeft de CEOSL een anti- rmmunistisch karakter. ie CTE, de communistische vakbe- icging van Ecuador, is officieel op loskou georiënteerd, maar volgt in e praktijk een tamelijk onafhanke- jke koers. Ie derde vakcentrale is de CEDOC. en oorspronkelijke katholieke vak- rganisatic die tot voor kort in zijn cheel was aangesloten bij de La- jnsamcrikaanse Arbcidersccntrale LAT. De CEDOC is in de jaren cstig ontstaan in de strijd van klei- e boeren en landarbeiders tegen de iatholieke grootgrondbezitters van iet Ecuatoriaanse hoogland. Aan- ankelijk was de CEDOC sterk ka- holiek. Omdat de gehele kerk vroe- er in der politieke praktijk aan de ant van de grootgrondbezitters leek te staan, is de vakbond volle- lig ontkerkelijkt. )or de samenwerking in de CLAT is tussen de leiding van de CEDOC >n de basis een toenemende verwij- lering ontstaan. De leiders van de :EDOC kregen hun opleiding in het loofdkwarticr van de CLAT in Cara- as en bij hun terugkeer bleken zij ;aak vervreemd van de eigenlijke iroblematiek van de Ecuadoriaanse boeren en landarbeiders. In plaats van werkelijke actie te voeren ging de vakbondsleiding maar al te vaak met de grootgrondbezitters en de ondernemers om de tafel zitten zon der kennis te hebben van de echte problemen van hun leden. Deze ontwikkeling leidde ertoe dat zich in 1976 een scheuring voltrok in de gelederen van de CEDOC. Onge veer twintig procent van de leden van de bij de CEDOC aangesloten bonden bleef achter de door de offi ciële, door CLAT gesteunde CEDOC geformuleerde lijn. Dit deel staat onder leiding van Jorge Cuisana, die de steun geniet van Emilio Maspero, de secretaris-generaal van CLAT. Hij beschuldigt de uitgetreden leden ervan dat zij zich hebben laten beïn vloeden door het marxistisch leni nisme. De uitgetreden CEDOC leden heb ben zich opnieuw georganiseerd en staan onder leiding van Emilio Ve- lasco. Zij beschouwen zich nu als de officiële CEDOC en hebben als zo danig ook de erkenning van de rege ring Rodriguez Lara gekregen. Dit gebeurde omdat deze de steun van de volksmassa nodig had. wilde hij er ooit in slagen de grootgrondbezit ters en de traditionele industriëlen uit het machtsspectrum te verdrin gen.Van de boerenbeweging FE- NOC, die voor de scheuring 612 orga- nisatiestelde, hebben zich maar liefst 602 bij Velasco aangesloten. Verwijten als zouden de bij Velasco aangesloten groepen marxistisch-le- ninistisch zijn, worden door deze groepen van de hand gewezen met het argument dat zij van het marxis- me-leninisme niets weten en dat zij alleen opkomen voor hun eigen be langen. Een aantal kerkelijke lei ders heeft zich inmiddels solidair verklaard met CEDOC-Velasco van wege de harde vervolging waaraan de leden van deze bond blootstaan. Ook de twee andere grote vakcentra les, de CTE en de CEOSL. erkennen de groep Velasco als de enige echte CEDOC. De samenwerking bleek duidelijk op één mei, toen de drie bonden gezamenlijk demonstreer den voor de rechten van boeren en arbeiders, terwijl de groepering van Jorge Cuisana een aparte demon stratie belegde waaraan slechts een klein aantal mensen meedeed. De scheuring binnen de CEDOC heeft ertoe geleid dat de groep van Jorge Cuisana steun gezocht heeft bij de grootgrondbezitters tegen het vermeende communistische karak ter van de groepering Velasco. Ook in de zuidelijke provincie El Oro, dat nog steeds een bolwerk van Cuisana is. is het tot een scheuring gekomen. Hier werden op een bepaald moment zelfs twee CEDOC-congressen ge houden. Aanhangers van Velasco verklaarden hier dat hen geld was geboden als ze zich zouden aanslui ten bij Cuisana. De CEDOC van Cuisana lijkt zich steeds meer te ontwikkelen tot een organisatie van middelgrote boeren en kleine zelfstandige producenten die aansluiting zoeken bij de de tra ditionele grootgrondbezitters, ter wijl de groep Velasco zich duidelijk ontwikkelt tot een groepering die opkomt voor de werkelijk arme boe ren en landarbeiders. T rouw/Kwartet23 gor Herman Amelink cuador gaat op 15 januari naar de embus, als de regerende militairen nminste hun woord houden. Zij ebben een terugkeer naar de demo- atie aangekondigd op voorwaarde at het in het land rustig blijft. Tege- jkertijd zijn de militairen echter ezig de sociale onrust in het land te ergroten. Daardoor wekken ze de idruk hun eigen plannen niet se- ieus te nemen en te zoeken naar een 'oorwendsel om de macht ook na eventuele verkiezingen in handen te louden. Dt meest recente golf van sociale l'WNst dateert van medio oktober, ■ftrmhonderd werknemers van de Jrtra suikerfabriek in La Troncal bij ifluayaquil en hun familieleden he etten toen de fabriek waar zij werk en om kracht bij te zetten aan hun is aan de regering om mee te mogen rofiteren van de gestegen suiker- rijzen. )p 18 oktober verschenen 1500 poli- iemensen voor de poort van de fa- riek. Zij gaven de bezetters twee ünuten de tijd om naar buiten te omen. Omdat de hoofduitgang oor de politie afgezet was. vertrok- en de bezetters via een achteruit- ang. Ondertussen viel de politie lan met traangas en geweren. Vol lens opgave van de regering kwa- nen bij de actie van de politiemen- en 25 bezetters om het leven. Vol lens de vakbonden beliep het aantal lachtoffers 120. Het merendeel van hen werd dood teruggevonden in het irrigatiekanaal achter de fabriek. Er zijn twee lezingen van de slach ting van Aztra. Volgens de regering zijn de doden veroorzaakt doordat de stakingsleiders leden waren van een internatinale samenzwering te gen de huidige regering. De stakings leiders zouden de bezetters bewust via de achteruitgang naar buiten ge stuurd hebben om te zorgen dat er in het gedrang slachtoffers zouden val len. De dood van een aantal mensen zou bedoeld zijn als- het zaad van verder verzet. De vakbonden namen met grote ver ontwaardiging kennis van deze uit leg van de autoriteiten. Zij beschul digden de politie ervan de bezetters in koelen bloede te hebben neerge schoten. Getuigen verklaarden dan de meeste uit het water opgehaalde lichamen kogelwonden hadden. De lijkschouwing werd in het hoogste geheim verricht en familieleden kre gen hun overleden verwanten niet meer te zien. Arrestaties Ondanks verzoeken van vakbonden en twaalf politieke partijen om een onafhankelijk onderzoek naar de gang van zaken, deelde de regering mee dat het door de ministeries van justitie en arbeid verrichte onder zoek goed was. Omdat de protesten doorgingen werden de leiders van de staking en bezetting gearresteerd. Ook de voorzitter van de Ecuatori aanse Federatie van Vrije Vakvere nigingen (CEOSL). Jose Chavez. gesteld door de Concentrac(oh de Fuerzas Populares (CFP) die wat links van het midden staat. Buca- ram zou het bij het volk over grote aanhang beschikken, maar door de militairen als een demagoog be schouwd worden. Het brede front van links (FADI) heeft bij de militai ren al eens geïnformeerd wat ze van Bucaram vinden, maar het antwoord daarop is tot dusver uitgebleven. Da FADI zelf heeft tot dusver geen ei gen kandidaat genoëmd. Wel zou dit front erover denken admiraal Gusta vo Jarrin Ampudia naar voren te schuiven, een vroegere minister van natuurlijke hulpbronnen. Jarrin heeft zich steeds beperkt in zijn kri tiek op de oliepolitiek van de rege ring en zou als militair enigermate acceptabel zijn voor de legerleiding. De traditionele politieke partijen zijn bezig met het vormen van allian ties. Zo heeft de leider van de Radi cale Liberale Partij, de partij van de anti-clericale grootgrondbezitters van de Ecuadoriaanse kuststreek, Pedro José Artela, veertien rechtse partijen en partijtjes opgeroepen steun te bieden aan de formulering van een electoraal statuut. Boze ton gen fluisteren dat in dit statuut een bepaling zou moeten worden opge nomen dat buitenlanders geen kan didaat kunnen zijn, waardoor de kandidatuur van Bucaram op losse schroeven zou komen te staan. Het is niet mogelijk dat deze rechtse allian tie de huidige burgemeester van Qui to, Sixto Duran Ballen, naar voren zal schuiven als hun kandidaat, een man die in de gunst staat bij het Witte Huis. Wat het resultaat van het politieke touwtrekken zal worden, hangt voor het belangrijkste deel af van de hou ding van de militairen. In het verle den zijn zij vaak behendig van de ene naar de andere maatschappelij ke groepering overgewipt. Het be leid van de begin 1976 afgezette re gering van president Rodriguez Lara leunde voor het eerst in de geschiedenis niet meer op de afwis selende steun van de liberale groot grondbezitters aan de kust en de conservatieve katholieke boeren van het hoogland, maar op de ont wikkeling van de oliewinning en de industrie. Onder Rodriguez Lara werd de economische en politieke activiteit van het land gericht op industriële expansie op basis van de enige jaren daarvoor in het land gevonden olie. Om voor deze poli tiek steun te verwerven, kondigde Rodriguez Lara uitgebreide land hervormingen af die de twee tradi tioneel rivaliserende machtsgroe pen, (katholieke conservatieve grootgrondbezitters en liberale anti- clericale boeren), in het verkeerde keelgat schoten. Het huidige militaire driemanschap, president admiraal Alfredo Poveda. opperbevelhebber van het leger en sterke man generaal Guillermo Du ran Arcentales en generaal Luis Leo- ro namen begin 1976 de macht van Rodriguez Lara over, toen bleek dat deze de tegenkrachten die hij had opgeroepen niet meer kon beheer sen. Het drietal stopte de plannen van Rodriguez voor radicale land hervormingen in het archief en ver klaarde zich bereid de opbrengst van de olie niet alleen te besteden voor de ontwikkeling van de indu strie. maar ook voor verbeteringen in de positie van de grootgrondbe itters. Daarmee zit de huidige mill aire regering weer helemaal op het spoort van de traditionele macht hebbers in het land. Bondgenoten Het vermoeden van het linkse front lijkt dan ook alleszins gerechtvaar digd dat deze ontwikkeling erin zal uitmonden dat de militairen voor de komende periode een bondgenoot schap zullen sluiten met de traditio nele burgerlijke machthebbers. Dat zal dan uitlopen op een gemengde burgerlijk-militaire regering met een schijn van democratie, terwijl de militairen in feit de touwtjes in handen houden. Hoewel in juli van dit jaar alle poli tieke partijen van uiterst rechts tot uiterst links bij de militairen aan drongen op het herstel van een bur gerlijke regering, lijken alleen de traditionele burgerlijke machtheb bers garen te hebben gesponnen bij dit tijdelijke monsterverbond Meer dan een wens de militairen te doen terugkeren naar de kazernes hadden de partijen niet gemeen Het nade rende bondgenootschap tussen bur gers en militairep zal dit ogenschijn lijk bewerkstelligen, maar in de praktijk is er weinig veranderd. Het profijt van de nieuw verworven olie welvaart zal aan de neus van het overgrote arme deel van de bevol king voorbijgaan. door Nico Kussendrager In de Sahel de landen ten zuiden van de Sahara dreigt een nieuwe honger snood. Net als een paar jaar geleden zijn de regens wegge bleven, waardoor er te weinig wil groeien. Minstens zo be langrijk echter is de plunde ring van die landen door de jaren heen, het slechte na tuurbeheer en het ontwikke lingsbeleid van de afgelopen paar jaar, dat de Sahal-lan- den van „de regen in de drup" heeft gebracht. Een schoolvoorbeeld van plunde ring en slecht beheer zijn de Kaap verdische eilanden, voor de west kust van Afrika, die ook tot de Sahel-zone behoren. Op de eilan den. waar 300.000 mensen wonen, is voor nog maar twee maanden eten. Daarna is het voedsel op en zal de schaarste van het ogenblik om slaan in pure honger. Onlangs was de staatssecretaris voor samenwerking en planning. José Brito. in ons land. Hij vertelt hoe de Portugezen in de loop der jaren hebben huisgehouden op de eilanden, die nu onafhankelijk zijn. Ontbossing „De koloniale heersers." zegt Brito. „hebben niets voor ons gedaan. In tegendeel: de bomen die eens op de hellingen stonden en de grond vast hielden zijn gekapt. De grond kan het water niet meer vasthouden, en als er al regen valt stroomt het water direct weg naar zee. Beplan ting om vocht uit de lucht vast te houden is er niet." De Cabo Verde (groene kaap) is, zo blijkt uit zijn verhaal, een „kale kaap" geworden. Bovendien is door het landbeheer de grondwaterhuishouding ernstig ontwricht, waardoor ook die eerst verbeterd moet worden, wil er land bouw van betekenis mogelijk zijn. Op de eilanden ontstaat een „kwaadaardige cirkel". Door de ontbossing maar nu ook door de droogte (die de planten doet ver dorren) neemt de verwoestijning steeds verder toe. verslechtert de gezondheid van de mensen, ont staat er een trek naar elders en zijn' er nog minder Kaapverdianen om de eilanden te ontwikkelen. (Alleen al in Rotterdam wonen er een 5000). Arbeidskracht Brito maakt zich daar ongerust over. „Onze belangrijkste „arbeids kracht" zijn onze handen. Die zul len we uit de mouwen moeten ste ken, want kapitaal (geld) is er niet." De arbeidsreserve is er groot ge noeg: de werkloosheid in de vroege re Portugese kolonie beloopt 50 procent. Hoe dé ontwikkeling in zijn werk zal moeten gaan staat niet op pa pier. Daarvoor zijn er simpelweg te weinig gegevens beschikbaar; een immer opduikend probleem van veel ontwikkelingslanden. Brito noemt de visserij, scheepvaart, het opzetten van kleine bedrijven, maar duidelijk is dat vooral de ak kerbouw ontwikkeld zal moeten worden. Daarvoor is nodig verbetering van infra-structuur (dijken, bevloei- ingsstelsels. wegen/opslagruimten) maar ook het planten van gewas sen die met weinig water een groot wortelnet opbouwen en dus grond kunnen vasthouden. Landbouw die deels gericht zal moeten zijn op de uitvoer om het land aan inkomsten te helpen, maar vooral op eigen voedselvoorziening. Voedselhulp Brito was in Nederland om te pra ten over voedselhulp voor zijn land. Nu al is er een „noodprogramma" voor onder andere bejaarden en zieken. De Sahellanden als geheel hebben een beroep op de wereld gedaan 500.000 ton graan te verschaffen. Vóór januari is er 150.000 ton nodig. De wereldvoedselvoorraad (160 miljoen ton) is er op het ogenblik groot genoeg voor maar de moei lijkheid is het vervoer en de opslag en 't geld. Nederland heeft al beslo ten 21.000 ton tarwe en mais (ter waarde van 8.5 miljoen gulden) te geven. Daarnaast is 6.2 miljoen uit getrokken voor extra-steun aan projecten die de kans op grote hon gersnoden in de Sahel op den duur moeten verkleinen. Droogte is niet te voorkomen en feit is dat het in de Sahellanden te weinig heeft geregend. De neerslag is in zestig jaar niet zo laag ge weest, en ook is de droogte verder naar het zuiden (Noord-Ghana zelfs) opgeschoven. Maar honger is ook deels mensenwerk, zoals uit de ontbossing op de Kaapverdische eilanden (waardoor geen landbouw meer mogelijk is) al bleek, In andere Sahellanden moesten voor de koloniale macht (Frank rijk) vaak handelsgewassen wor den gebouwd, in plaats van voed sel. Grote stukken grond werden gebruikt voor maar één gewas, rondtrekkende nomaden verdwe nen. Zij moesten met hun steeds groeiende veestapel terecht op steeds kleinere stukken kwetsbare grond, die vertrapt werd en weg woei waardoor de woestijn kon op rukken. Om aan water te komen werden steeds meer putten gesla gen waaromheen het vee de grond nog verder vernielde. Meer putten lossen daarom de pro blemen in de Sahel niet op. even min als grootscheepse maar on doordachte bevloeiïng. Daardoor ontstaat niet zelden een heerlijke leefomgeving voor sprinkhanen, muizen, ratten en ander onge dierte. werd gearresteerd. Chavez is boven dien voorzitter van het verenigd front dat momenteel gevormd wordt door de drie grote Ecuadoriaanse vakbonden, de CEÖSL. de commu nistisch georiënteerde CTE en de onafhankelijke CEDOC. Daarmee zitten alle vooraanstaande vakbondsleiders van het land nu in de gevangenis. De maatregelen van de regering heb ben geleid tot een groeiend protest van de bevolking. Studenten gingen de straat op in de hoofdstad Quito en de havenstad Guayaquil. Politie ke partijen en vakbonden drongen aan op het aftreden vaii minister van arbeid Jorge Salvador Chiriboga en minister van binnenlandse zaken ko lonel Bolivar Jarrin Cabuenas. Ar beiders van verschillende suiker plantages in de omgeving van de Aztra suikerfabriek gingen in staking. Referendum De sociale onrust zet vraagtekens bij de democratiseringsplannen van de regering. Op 15 januari kunnen de Ecuadorianen naar de stembus om hun mening te geven over een ont werp van een grondwet. Als die grondwet wordt aangenomen dan zullen, als alles goed gaat. medio volgend jaar verkiezingen worden gehouden voor een president. De partijen die aan die verkiezingen wil len meedoen, zullen zich wel eerst moeten laten registreren. De regeling voor de registratie, ont- worpen door Hurtado, de leider van een kleine christen-democratische groepering, bepaalt dat iedere partij de namen, adressen en vingerafdruk ken van 30.000 leden bij de regering op tafel moet leggen om toestem ming voor deelname te krijgen. Par tijen die hieraan niet voldoen, mo gen niet meedoen. Voor linkse partij en is het een welhaast onaanvaard bare eis de namen en adressen van hun leden uit te moeten leveren aan de regerende militairen. Het is dan ook aan te nemen dat een deel van deze partijen aan de zijlijn blijft staan. De eerste kandidaten voor het presi dentschap hebben zich al aange diend. De voornaamste kanshebber lijkt momenteel de in Libanon gebo ren Assad Bucaram. Hij is kandidaat Ook sociaal had het ontwikkelings beleid in de Sahel (behalve de Kaapverdische eilanden Maureta- nlë. Senegal. Mali. Boven-Volta, Ni ger, Tsjaad en een deel van Ghana) nadelen. Zelfstandige boeren moes ten knecht worden (wat ze vertik ten), vrouwen die altijd aan land bouw hadden gedaan werden te ruggedrongen in de hut. Hun „waarde" verminderde Met voedselhulp zijn de problemen van de Sahel niet op te losren Zij kan alleen de nood op korte ter mijn lenigen. Wat nodig is, is een goed doordacht ontwikkelingsplan of nog veel beter plannen op kleine schaal, die de boeren kunnen over zien en begrijpen. Tot nu toe Is daarvan weinig terecht gekomen en daarom zal de Sahel opnieuw met grote voedselzendingen gehol pen moeten worden. Waarbij nu al weer te voorzien is dat de kans bestaat dat ze zullen wegrotten om dat er te weinig opslagruimten en te weinig vervoersmogelijkheden zijn. Ook dat is onderontwikkeling (In Nederland houden onder ande re Mensen in nood (giro 11 11 222 de Mondlane-stlchting (18 84 800, voor de Kaapverdische eilanden) en de Novib (100 200» zich met steun aan de Sahel bezig.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23